Lekenapostolaat in de coördinatie commissie VINGERVLUG PAAR OP ROOFTOCHT DOOR A'DAM Veelzijdige kritiek van prof. y. d. Tempel op voorstellen Overleg over harmonisatie omzetbelasting in de EEG ROBECO ziet de naaste toekomst niet somber in Maatschappelijk kapitaal tot vierhonderd miljoen verhoogd EX-PRESIDENT VAN TURKIJE VRIJ KIJKJE IN DE STALLEN VAN CIRCUS VAN MOSKOU Kostbare ringen gestolen DIAMANTEN KONING u Dr. W. P. J. A. Weebers naar Zermatt TYFUS NU OOK IN ST. MORITZ Mr. L. A. Kesper overleden Belastingharmonisatie in EEG Treinenloop zal automatisch beïnvloed worden In twee maanden produktieverlies van 8000 huizen Vier winnaars in sporttoto Plan tot navolging Franse stelsel van meerwaardebelasting wint terrein Cultureel centrum in Delftse Waag DE T yf us-onderzoek Voordracht voor de Notariële Vereniging Regering akkoord met plannen van de N.S. Schatting ir. Buskens N.H.M. draagt zaken op Nw.-Guinea over aan Bank Indonesia BUIT REEDS 13 MILLE AKU betrokken bij bouw van fabriek in Indië DONDERDAG 28 MAART 1963 tAGINA 2 Oud-commissaris van de koningin in Zuid-Holland Directieuitbreiding bij Ned. Bank DR. H. B. A. M. HOYNG OVERLEDEN „De Revisor" bij NSeuw Rotterdam® Toneel door Francis Durbridge VLAANDEREN IK (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 28 maart De coördinatie commissie, welke door de Paus in de cember benoemd werd om de voorbe reidingen voor de komende zittingspe riode van het Vaticaanse Concilie te leiden en op elkaar af te stemmen, ver gadert momenteel In Rome, gelijk wj| gisteren reeds meldden. De commissie heeft thans het nieuwe schema over het lekenapostolaat bestudeerd en twee schemata over de bisschoppen en het bestuur der diocesen. BU de besprekingen over de ontwerp- constitutie inzake het lekenapostolaat waren de voorzitter en de secretaris der betreffende Conciliecommissie aan wezig, kardinaal Fernando Cento en mgr. Achille Glorieux. Het ontwerp valt uiteen in twee delen, over het leken apostolaat in het algemeen en over de «pecifieke vormen daarvan. Het is de eerste maal dat een Algemene Kerk vergadering zich met het lekenaposto laat in de thans gewende aparte ver schijningsvorm gaat bezighouden. De voorbereidende studiecommissie voor het Concilie was indertijd niet tot een oplossing gekomen over het wezenlijke begrip en de wezenlijke taak der Ka tholieke Actie, een zaak die al lang hangt. Pius XII heeft indertijd het was op suggestie van de tegenwoordige kardinaal Suenens van Mechelen er op aangedrongen dat men de2e heel wat meer dan organisatorische kwestie grondig zou bestuderen en suggesties tot een oplossing doen. Het thans gereedgekomen omgewerk te en ingekorte schema stelt de begin selen vast, die aan het bestaan en aan het werk van het lekenapostolaat ten grondslag liggen, het bestudeert de be trekkingen met de kerkelijke leiding, de verschillende werkwijzen van het le kenapostolaat en de samenwerking tus sen deze verscheidene vormen, tenslot te de opleiding en het leven van hen die dit apostolaat uitoefenen. Het twee de hoofdstuk gaat nader in op de drie basisaspecten van het lekenapostolaat: het katholieke, het charitatieve en het sociale. De adviezen en ook herzienin gen van deze studie door organisaties van het lekenapostolaat en van heel de katholieke mondiaal gebundelde le- kengroeperingen hebben een grote in vloed gehad op de samenstelling van de huidige ontwerpconstitutie. De co ördinatiecommissie had veel lof voor het verrichte werk op dit en op andere studieterreinen. Bjj de bestudering van de twee sche mata over de bisschoppen en het be stuur der bisdommen waren eveneens de president en de secretaris van de Conciliecommissie voor dit onderdeel aanwezig, kardinaal Paolo Marella en mgr. Lauro Governatori. Wij merken hier terloops op, dat de coördinatiecom missie, die bestaat uit de kardinaal- Staatssecretaris Cicognani (Italiaan) als voorzitter en de kardinalen Liénart (Fransman), Spellman (Amerikaan) llrbani (Italiaan), Confalonieri (Curle- DEN HAAG, 27 maart Maandag ls de inspecteur van de volksgezond heid, dr. W. P. J. A. Weebers. naar Zwitserland vertrokken teneinde ter Plaatse nadere gegevens te verzame len over de verloop van de tyfusex- plosie. Uit zijn onderzoek ls gebleken dat in de periode waarin gevaar voor besmetting met tyfus in Zermatt heeft bestaan, ruim dertig Nederlanders daar verblijf hebben gehouden De inspectie van de volksgezondheid zal bij deze groep een nader onderzoek instellen. ZERMATT, 27 maart (Rtr) In het Zwitserse wintersportoord Sankt Mo- ritz zijn de eerste tyfusgevallen ge constateerd. Drie mensen moesten daar in een ziekenhuis worden opgenomen. Ook in de stad Zug kwamen drie ge vallen aan het licht. Al deze mensen zijn kortgeleden in Zermatt geweest. In Zwitserse ziekenhuizen liggen nu minstens tweehonderd mensen die in Zermatt tyfus hebben gekregen. De voorzitter van de Medische Bond van Wallis, dr. Galetti, meent dat aan de epidemie binnen twee maanden een einde kan worden gemaakt als de maat regelen tegen uitbreiding ervan maar strikt worden toegepast. Het aantal ziek tegevallen behoeft niet tot boven de drie honderd te stijgen, aldus Galetti. DEN HAAG, 27 maart Vannacht ls hier overleden mr. L. A. Kesper, oud-commissaris der koningin in Zuid- Holland. Lodewiik Albert Kesper werd 18 mei 1892 te Gouda geboren. Hij stu deerde aan de Leidse universiteit rechts wetenschappen en promoveerde in 1917. Mr. Kesper begon zijn loopbaan als edjunct-commies van de bibliotheek der Tweede Kamer, welke funktie hi1 in 1919 verwisselde met die van com mies-griffier van de Kamer. In 1931 volgde hi) mr. R. H. baron de Vos van Steenwtjk op als griffier van de Tweede Kamer. Tot aan het uitbreken van de oorlog in 1940, toen de werk zaamheden van het parlement werden opgeheven, bleef mr. Kesper zijn funk tie vervullen. Na de bevrijding in 1945 trad hii op als secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandse zaken. Uit welke funktie hij na twee maanden eervol werd ontslagen wegens zijn be noeming tot voorzitter van de stichting Radio Nederland in Overgangstijd. Op 15 lanuari 1946 werd hi1 benoemd tot regeringscommissaris van het radiowe zen. Kort na de bevrijding, in 1945. werd hfj benoemd tot commissaris van de koningin in Zuid-Holland, welke funktie hij tot 1955 vervulde. Na zijn vertrek als commissaris van de koningin werd hü door de Ford Foundation uitgenodigd op te treden als buitengewoon adviseur van de voor zitter van de Libanese ministerraad. Mr. Kesper was ridder in de Orde van de Nederlandse —eeuw. officier in de Orde van Oranje-Nassau en comman deur in de Orde van Leopold II van Bel- kardinaal), Döpfnêr (Duitser) en Sue nens (Belg) en die wordt bijgestaan door het Concilie-secretariaat, bjj de verschillende onderwerpen van de Con- ciliestof zich laat voorlichten door de kardinalen-presidenten en de secretaris sen der Conciliaire commissies, maar dat deze noch individueel noch en bloc tot deze leidinggevende commissie be horen. Er is indertijd enige reserve, zo niet achterdocht geweest, dat dè voo zitters der Conciliaire commissies het Curie-element in dê coördinatie commissie volkomen dominerend zou den maken. Deze reserve blijkt te enen male onjuist te zijn geweest. De beide schemata over het kerke lijk bestuur zijn uiteraard stérk juri disch in hun vorm. Men wil in grote trekken de verhouding van de bisschop pen met de Curie vastleggen, hun bé trekkingen met hun coadjutoren en auxiliairs,»de plaats en dè functie van de bisschopsconferentie en allerhande richtlijnen over bisdomgrênzen paro chiegrenzen, over bisschop, leken en pastoor om tenslotte uit te komen bij de zielzorg. Dit laatste punt evenwel is het dominerende en het centrale, re den en oorzaak waarom alle organisatie en alle administratieve opbouw begon nen is. In de schemata is deze spil thans ook centraal gesteld. >-4*. Koning Leopold (midden op de foto) bezocht, tarnen met zijn echtgenote prinses Liliane (op de voorgrond) en hun beide jongste kinderen, de prinsessen Maria Christina en Maria Esmeralda (de laatste in gesprek met haar moeder) de stallen na afloop van een voorstelling van het Circus van Moskou te Brussel. AMSTERDAM, 26 maart De voor stellen tot harmonisatie der belastin gen in E.E.G.-verband zoals die zijn uitgewerkt door de commissie-Neu- mark en door de Europese Commissie in haar ontwerp-richtlijn aan de minis terraad der Gemeenschap getuigen, naar de mening van professor dr. A.J. van den Tempel, van een te grote Ijver om tot een spoedige unificatie te ko men, waardoor fundamentele punten niet aan een onderzoek zijn onderwor pen, aldus blijkt uit de voordracht van prof. v. d. Tempel, gehouden voor de gewone vergadering der Notariële Ver eniging, met als onderwerp „Prioriteiten bjj de fiscale aanpassing in de E.E.G." HU baseerde zijn kritiek niet al leen op fiscaal-technische punten, maar ook op punten van sociaal-economische en algemene aard. Naar de mening van de Amsterdamse hoogleraar gaan deze voorstellen voor bij aan de vraag of niet eerst prioriteit moet v/orden verleend aan het op juis te omvang brengen van de Europese Gemeenschap. Zij houden tevens geen rekening met de eventuele gevolgen, die de voorgestelde gelijkmaking van de omzetbelasting met zich mee zou kun nen brengen op het punt der lonen, prijzen, de belastingdruk en de budget ten der nationale staten. Een ander bezwaar ziet professor v. d. Tempel in het feit, dat genoemde voorstellen de directe belastingen op de achtergrond dringen. Verder geven de voorstellen geen uitsluitsel over de eerste hinder nissen die genomen moeten worden, om tot eenmaking der belastingen te komen. Het is dan ook irreëel om plannen te aanvaarden, waarvan niemand de inhoud en de gevolgen precies kent. Naar het oordeel van spreker heeft men een structuurelement de omzetbelas ting uit de gehele structuur gelicht. Er wordt Immers niet gesproken over de staatsmonopolies, zoals die in Frank rijk (tabak) en Italië bestaan. Men heeft hier te doen met een verabsolutering van de harmonisatie Professor Van den Tempel is er van overtuigd, dat men door het uitvoe ren van voorstellen air. onderhavige, de scheidingen, die al zi'n ontstaan door het uiteenvallen van Europa in twee markten, nog dieper zal maken. De mogelijkheid tot toetreding van andere landen tot de E.E.G. zal verder be moeilijkt worden. Tevens worden onno dige weerstanden opgeroepen van bin nen de E.E.G. Spreker wil tevens als belangrijke factor de parlementaire besluitvorming niet uitschakelen. Het is al te zeer be kend, hoe nauwgezet de volksvertegen woordigingen in de nationale staten zich aan hun macht bij de vaststelling der belastingen vasthouden. Daarbij consta teert prof. v. d. Tempel, dat de parle mentaire besluitvorming op Europees niveau nog niet loopt. Het zou dan ook vooruitlopen zijn, wanneer vérgaande wijzigingen zouden worden doorgevoerd zonder dat een Europese volksvertegen woordiging zich hierover zou kunnen Uitspreken. Een ander punt da» naar zijn oor- DEN HAAG, 27 maart. De staats secretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stijkel, heeft de Eerste Ka mer medegedeeld, dat de regering er mee akkoord gaat dat de Ned. Spoor wegen zo spoedig mogelijk overgaat tot Invoering van continue automatische treinbeïnvloeding, ter verhoging van de veiligheid. Dit systeem, dat door de Ge neral Railway Signal Company is ont wikkeld, houdt o.m. in, dat de trein een doorlopende informatie ontvangt over de toestand van het voor hem liggende blok, waarbij een voortdurende con trole van de snelheid plaatsvindt. Ieder falen van de machinist heeft een rem ming tot stop ten gevolge, terwijl zulks eveneens het geval is, indien om welke reden dan ook, bedoelde informatie wegvalt. Het tempo van uitvoering wordt mede bepaald door de benodigde tijdsduur voor het inbouwen van de lokomotief- apparatuur op al het daarvoor in aan merking komend rollend materieel. Van de zijde van de staatssecretaris is als eerste eis gesteld, dat deze inbouw uiterlijk op 1 januari 1969 zal zijn vol tooid, en voorts dat op 1 januari 1971 onder meer alle baanvakken, waarop met een snelheid van meer dan 100 km per uur worden gereden, met automotische deel over het hoofd is gezien, is de autonome zeggenschap der diverse na tionale regeringen. Men mag het fa cet „nationalisme", dat bij andere le den der gemeenschap veel sterker leeft dan in Nederland, zo maar niet uitscha kelen. Persoonlijk acht professor v. d. Tempel de uitbreiding van de Ge meenschap van het grootste belang, waarvoor vraagstukken als de fisca le harmonisatie moeten wijken. Daar na zal eerst moeten worden nage gaan, welke de gevolgen van zo'n harmonisatie zijn, terwijl daarna de harmonisatie der directe belastingen ter hand moet worden genomen. De belangrijkste vijanden zijn naar het oordeel van spreker het nationalis me en de verabsolutering. Door die in het oog te houden wordt de integratie der E.E.G. meer gediend dan met het bestuderen en uitwerken van de tech nische kanten der fiscale aanpassing. ROTTERDAM, 28 maart. Als ge volg van de voortdurend slechte weers omstandigheden zijn in de eerste twee maanden van dit jaar ongeveer 7.000 h 8.000 woningen minder gereed geko men dan in dezelfde periode van het vorig jaar, toen de weersomstandighe den ook al niet gunstig waren. Dit is een schatting (de statistische gegevens over deze periode zijn nog niet be schikbaar) die de directeur-generaal van de Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, ir. H. M. Buskens, gistermid dag heeft meegedeeld in een toespraak, gehouden tijdens feestelijkheden in Spijkenisse ter gelegenheid van de start van een projèot voor de bouw van 10.000 woningen. Ir. Buskens verklaarde, dat er hard zal moeten worden gewerkt om het produktieverlies te compenseren. Ir. Buskens dacht daarbij niét alleen aan het vorstverlet, maar ook aan het in ons land veelvuldig voorkomende re genverlet, waardoor ook buiten de wintermaanden de produktie schade lijdt. Oost-Duitsland. De Duitse Demo cratische Republiek heeft met de Sov jet-Unie een handelsverdrag gesloten, dat voorziet in een uitwisseling van goederen tot een bedrag van tien mil joen mark gedurende 1963. (UPI) HOLLANDIA, 26 maart Alle bank kantoren van de Nederlandsche Han del Maatschappij op Nieuw-Guinea zijn met ingang van maandag overgeno men door de Bank Indonesia, die de zaken op dezelfde voet zal voortzet ten. Over deze overneming was kort geleden reeds overeenstemming be reikt tijdens onderhandelingen in Dja karta, maar pas zaterdagmiddag kwam daarvan de definitieve bevesti ging af. Voor de meeste inwoners van Hollandia was het dan ook een grote verrassing toen maandagmorgen de naam N.H.M, van deb ank verdwenen naam N.H.M. van de bank verdwenen Indonesia en voor het gebouw de rood witte vlag wapperde. Bjj een plechtigheid later in de loop van de ochtend geschiedde de officiële overdracht terwjjl de bank inmiddels gewoon geopend bleef en het werk daar doorging. Tjjdens de plechtigheid sprak de V.N.-bestuurder, dr. Dialal Abdoh, dank uit voor de diensten door de N.H.M. aan de Untea bewezen. Hij uitte de hoop dat de Bank Indonesia het werk op dezelfde wjjzê zal voort zetten in het belang van de bevolking van Nieuw-Guinea en de Untea. Behalve de kantoren van de N.H.M. in Hollandia zijn ook die in Biak, Ma- nokwari, Merauke en Sorong door de Bank Indonesia overgenomen. In al de ze plaatsen had de B.I. reeds voorlo pige kantoren zodat men alleen naar de gebouwen van de N.H.M. behoefde te verhuizen. Het Nederlandse perso neel van de N.H.M. zal gedurende een korte overgangsperiode dat van de Bank Indonesia nog bij de werkzaam heden heipen. De Indonesische vertegenwoordiger in Nieuw Guinea, mr. Soedjarwo Tjon- dronegoro, heeft bjj de overdracht ge zegd, dat Indonesië binnenkort mede delingen zal doen over de nieuwe geld- eenhcid, die met ingang van 1 mei in Nieuw-Guinea zal worden geïntrodu ceerd. Soedjarwo zei, dat de nieuwe geldeenheid zal worden gegarandeerd en dat de koopkracht ervan is verze kerd, zodat er geen reden tot onge rustheid aanwezig is. DEN HAAG, 27 maart De 549.360 deelnemers aan de voetbalpool van het afgelopen weekeinde hebben een bedrag van 656.077,50 ingelegd. Met inbegrip van het geld dat nog over was van de voorgaande toto is er voor de prijzen 247.828,97 beschikbaar. Aangezien er geen enkele deelnemer een foutloze voorspelling heeft ingezon den zullen de vier deelnemers met 12 goede uitslagen 184.130,80 mogen ver delen. Zjj ontvangen bruto 46.032,70 (netto 39.127,79). Voor de prjjs van de geljjke spelen is 63.698,17 beschik baar. Er hebben zich 1219 personen ge meld met een of meer goede kolom men. Zjj ontvangen per kolom rond f 52. Er was een deelnemer, die vier maal een juiste voorspelling voor dé extra-prjjs inzond. Een ander kwam tot drie goede kolommen en zestien tot twee. BADEN-BADEN, 26 maart Tijdens de eerste zitting van de bijeenkomst van ministers van Financiën der EEG- landen hebben de ministers zich vooral bezig gehouden met de voorgenomen harmonisatie van de belastingen in de EEG. De kwestie van de buitenlandse Investeringen in de EEG-landen kon wegens tijdgebrek niet worden behan deld. De Franse minister van Finan ciën, Giscard d'Estaing, wil de kwestie echter vandaag aan de orde stellen. H«t denkbeeld van uitbreiding van het Franse stelsel van meerwaardebelas ting (taxe a la valeur ajouté) tot de gehele EEG, zoals aanbevolen door de commissie Hallstein, heeft terrein ge wonnen. Naar het Westdultse lid van de EEG-commissie H. von der Groeben na afloop van de zitting tegenover de p„. verklaarde is de Bondsrepubliek met zjjn maatregelen voor invoering van de meerwaardebelasting ver voor uit op de andere EEG-landen. Italië, België, Luxemburg en Nederland heb ben op dit gebied nog geen concrete stappen gedaan, aldus Von der Groe ben Volgens hem bestond er verschil van mening over het ontwerp van een EEG- richtljjn voor harmonisatie van de om zetbelasting. De Westduitse minister van Financiën, R. Dahlgrün, heeft erop aan gedrongen dat zo spoedig mogelijk con crete besluiten over het toekomstige stelsel zullen worden genomen. Zijns inziens moet ernaar worden gestreefd I dit stelsel zonder uitstel in te voeren, treinbeïnvloeding zullen zijn uitgerust. 1 Ee. besluit over de definitieve vorm van een algemeen verbindende EEG-omzet- belasting zal in het najaar met de be slissing van de EEG-commissie over de richtlijn worden genomen. Voor die tijd moet echter nog een groot aantal kwesties worden opgehelderd. Er be staat veel verschil van mening over toepassing en heffing van deze belas ting. Minister Giscard d'Estaing heeft maandag een onderhoud gehad met mi nister Dahlgrün over de recente aan vaarding door de Westduitse bondsdag van de verhoging van omzetverevenings- belasting voor een hele reeks invoer- nrodukten. AMSTERDAM, 26 maart De direc tie en de raad van commissarissen van de Nederlandsche Bank hebben met ge bruikmaking van de bevoegdheid vervat in het tweede lid van artikel 22 van de bankwet 1948, het besluit genomen het aantal directeuren van de Nederland sche Bank tijdelijk van drie op vier te brengen. In verband hiermede is. na dat overeenkomstig artikel 23 van de bankwet een voordracht was ingediend, bij koninklijk besluit van 21 maart 1963, no 14, met ingang van 1 april 1963 a.s. tot directeur van de Nederlandsche Bank benoemd prof. dr. G. A. Kessler, tot dusver onderdirecteur. NIJMEGEN, 27 maart In het St. Canisius Ziekenhuis hier is gistermor gen, volkomen onverwacht, overleden dr. H. B. A. M. Hoyng, hoofd van de verloskundige afdeling van het Cani sius Ziekenhuis en een zeer gezien vrouwenarts. Dr. Hoyng, die 55 jaar werd, studeerde in Utrecht. Kort na de oorlog vestigde hij zich als vrou wenarts in Nijmegen, als opvolger van dr. D. van Vught. Onder zijn col lega's had hjj zich al spoedig een naam verworven van een zeer be kwaam en kundig arts. Vele jaren trad hjj op als secretaris van de Nijmeegse Specialistenvèreniging. Een jaar lang verving hij prof. Stolte aan de Katho lieke Universiteit, toen deze een be zoek aan Amerika bracht. De Uitvaart dienst en de begrafenis, zijn vastge steld op vrijdagmorgen, 29 maart, op de H. Landstichting. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 28 maart Een rap sprekend en vingervlug jong paar met oosters uiterlijk hééft gisteren kans gezien onder de blikken van nauw lettend toeziend personeel twee witgou- den ringen met briljanten ter waarde van 11.200 te stelen bij een juwelier in de Kalvérstraat. Hoewel men de dief stal onmiddellijk ontdekte, slaagden noch personeel, noch radiowagens van de po litie erin het tweetal te achterhalen. De grensposten zijn van het signalement op de hoogte gebracht. Hij is een circa 22-jarige jongeman met zwart kortgeknipt haar. Hij droeg een blauw pak zonder overjas en is ongeveer 1,70 meter lang. Zij is iets jonger, heeft lang loshangend haar en droeg een biauw leren jasje en blauw rokje. Beiden spreken Frans met een vreemd accent. Op het eerste gezicht maken zij een zigeunerachtige indruk. Naar alle waarschijnlijkheid heeft het tweetal gistermorgen ook in Utrecht twee winkeliers via een wisseltruc hon derd gulden afhandig gemaakt. Bij de luchtvaartmaatschappij „Finnair" op het Kleine Gartmanplantsoen grepen zij met behulp van veel gebaren 700 gul den uit de kassa. Men houdt er ook érnstig rekening mee, dat de zwartha rig" jongeman dezelfde is, die een paar weken geleden in Amsterdam en nog een paar steden ook via vingervlugge gebaren honderden guldens wist te stelen. Bij de juwelier in de Kalvérstraat arriveerde het tweetal gistermorgen omstreeks half twaalf. Het personeel was direct op zijn hoede, omdat de klanten een zigeunerachtige indruk maakten. De twee verklaarden met veel omhaal van woorden een paar rin gen te willen kopen. Voorzichtig werd een fluwelen tableau met twaalf kost bare ringen uit de vitrine gehaald. Nauwkeurig bekeek het tweetal met kennelijk deskundige blik de sieraden. Vervolgens legden zij de ringen weer neer met de mededeling, dat zij nog wei zouden terugkomen. Zij verlieten de winkel. Bedienden telden de rin gen na, een routine-onderzoek bij on bekende klanten. Eén snelle blik was ROTTERDAM, 28 maart Het Nieuw Rotterdams Toneel zal 19 april in de Rotterdamse schouwburg de pre mière geven van „De Revisor" van Nikolaj Gogol in een nieuwe vertaling van Charles B Timmer en onder regie van prof. Peter Scharoff. Voor de zgn. „kleine zaal-produk- ties" heeft het Nieuw Rotterdams To neel in studie: „Het loket" (van Jean Tardieu) en „De Zendeling" (ötto Dijk). Elise Hoomans heeft van beide stukken de regie. ROTTERDAM, 26 maart Het be stuur van de beleggingsmaatschappij Robeco heeft het volste vertrouwen in de ontwikkeling van de maatschappij in het thans lopende jaar. De samen stelling van de beleggingsportefeuille wordt steeds met de grootste zorgvul digheid samengesteld. Het moge dan wel waar zijn, dat in het afgelopen jaar de inkomsten lager zjjn geweest dan het bedrag, dat nodig was voor de divi denduitkering, het bestuur ziet evenwel, gezien de ontwikkeling bij de onderne mingen waarin zij belang heeft, geen aanleiding om de naaste toekomst ook maar enigszins somber in te zien. Bijzonder uitvoerig kwamen vanuit de vergadering de verschillende standpun ten naar voren, naar aanleiding van het besluit van het bestuur om over het afgelopen boekjaar geen uitkering uit de agioreserve te doen. Het bestuur 3telde zich op het standpunt, dat onder de vigerende omstandigheden een der gelijke uitkering een onverantwoorde kapitaalsinvestering zou betekenen, terwijl voor de maatschappij zelf de dividend- last wederom zou stijgen. Met betrekking tot het opnemen van onroerend goed-aandelen in de beleg gingsportefeuille van Robeco wordt er een zekere terughoudendheid betracht, aangezien deze aandelen naar de me ning van het bestuur een te geringe mobiliteit bezitten. Overigens kon het bestuur de mening van een der aandeelhouders, dat Ro beco te zwaar zou worden voor de Amsterdamse effectenbeurs bepaald niet onderschrijven. Hiervan is tot nog toe nooit iets gebleken. De jaarstukken werden met algeme ne stemmen goedgekeurd. Bi) statutenwijziging werd het maat schappelijk kapitaal van de vennoot schap, dat thans 300 miljoen be draagt, verhoogd tot 400 miljoen. Het geplaatste kapitaal, dat eind 1962 reeds 250 min bedroeg, Overschreed eind januari 1963 de 256 min. In ver band met deze ontwikkeling werd het wenselijk geacht ook het geautoriseer de kapitaal verder te verhogen. In de statuten wordt thans tevens dé moge lijkheid opengesteld om in de toe komst ook andere aantallen dan twin tig aandelen of een veelvoud hiervan in de registers op te nemen. Tenslotte moet ons nog van het hart, dat de sfeer in de vergadering bepaald te wensen overliet. De ruimte, waarin nota bene de grootste beleggingsmaat schappij in den lande vergaderde, was veel te klein, waardoor het bepaald on plezierig werd in de rokerige en rumoe rige ruimte te toeven. Bovendien werd er zowel van het bestuur als van aan deelhouders zichtbaar te veel geduld ge vergd, omdat men nogal breedsprakerig was bij het stellen en beantwoorden der vragen. voldoende om te bemerken, dat twee kostbare ringen respectievelijk tér waarde van 7000 en 4200 gulden, ondanks de oplettendheid, verdwenen waren. Een van de bedienden, die de buiten landers in de richting van de Dam had zien verdwijnen, zette nog een snelle achtervolging in. Politiewagens snelden naar- de Dam en omgeving. Het twee tal was spoorloos. Uitvalswegen werden afgezet, automobilisten gecontroleerd. Het paar blééf spoorloos. (Van onze correspondent) DELFT, 28 maart Sinds jaar en dag als fietsenstalling in gebruik zal de Delftse waag, een gebouw van de zeventiende eeuwse architect Pieter Post, dat achter het stadhuis aan de Markt ligt, nog deze zomer worden verheven tot cultureel centrum. Er is een stichting opgericht tot exploitatie van het gebouw. In het bestuur hebben vertegenwoordigers van dê Technische Hogeschool, van de studenten, van de Vereniging voor Schone Kunsten te Delft, van de industrie en van dé mid denstand Zitting. Hoewel het cultureel centrum de vrucht is van het oorspronkelijke plan een café-chantant in de Waag onder te brengen, dat de Centrale Commissie voor Studiebelangen reeds jaren koes terde, wordt de nieuwe bestemming een algemene aangelegenheid. Tevens is de opzet verbreed. In de zaal voor negentig bezoekers die zal worden in gericht, zullen naast caberet ook lezin gen, toneelvoorstellingen, exposities, recitals en filmavonden worden gehou den. De bedoeling is ook, dat de waag op de dag en 's avonds wanneer er geen evenement is, een gezellige- uit gaansgelegenheid is met een bar en een muziekje. Voorzover er vruchten te plukken zijn, zullen die de studenten toevallen. Zes werkstudenten zullen de bediening verzorgen. De eventuele opbrengsten van de exploitatie zullen voor vijfen negentig percent ten goede komen aan studentenactiviteiten op cultureel ge bied. De studenten zullen ook de eer sten zijn, die van het nieuwe culturele centrum gaan gebruikmaken. Het Corps zal er in juli, bij de viering van het drieëntwintigste lustrum, caba ret-voorstellingen geven. Dat zal in een provisorisch ingerich te zaal zijn. Want vergunning voor de verbouwing die noodzakelijk is, zal nog wel ruim een jaar uitblijven. De Delftse architect F. J. C. van der Vegt heeft daarvoor een voorlopig ont werp gemaakt. De kosten van de ver bouwing zullen worden gedragen door de gemeente Delft, de industrie en de middenstand van de Prinsenstad. D# zorgen voor de restauratie die het gebouw behoeft, laat de stichting over aan de overheid. ARNHEM, 26 maart De Algemene Kunstzijde Unie (AKU) is in samen werking met de „Vereinigte Glanz- stofffabriken" en het Zwitserse inge nieursbureau Maurer, betrokken bij de bouw van een rayon band- en garenfa- briek in Kalyan, op 53 kilometer al- Stand van Bombay, Indië. De montagebouw is reeds nagenoeg voltooid en men is bezig met de mon tage van de appatatuur die straks het produkt moet leveren. De onderdelen zijn in vele spoorwagons van het ter rein van de AKU in Arnhem vertrok ken en het zal niet lang meer duren of een team spinners zal in het vliegtuig stappen om gedurende enkele maan den de Indische werkers op te leiden en bij te staan bij het in produktie bren gen van de nieuwe fabriek. Het werk geschiedt in opdracht van de „Century Rayon", een onderneming die op hetzelfde terrein reeds een rayon textielgarenfabriek exploiteert. Intus sen zijn Indische arbeiders naar de AKU-fabriek in Arnhem gekomen om daar vertrouwd te raken met de con- tinumachines. De vrijlating van de 80-jarige Turkse ex-president Celal Bayar hij stond f* 1981 te Yassiada terecht met o.a. ex-premier Adnan Menderes en werd tot levens lang veroordeeld heeft tot zoveel opwinding pro en contra geleid, dat het tegenwoordige bewind hem maar weer in een ziekenhuis heeft laten opnemen. Per slot van rekening werd hij ook vanwege zijn slechte gezondheid op vrije voeten gesteld. Hier nog een foto van zijn thuiskomst uit de staatsgevangenis te Kayseri. MONSIEUR, DIT 15 UITERST RISKANT. DAT COLLIER TOEN IK ER OVER LAS, DACHT IK DAT DE DIAMANTENKONING HET GEDAAN HAD. 15 GESTOLEN INEVR0N NIETWAAR IK WIL DIT DINGETJE VERKOPEN, VÓÓR IK UIT CALAIS VERTREK ONTKEN T NIET MONSIEUR DELAUMEY,DAT DOET NIETS TERZAKE-, WAT 15 T U WAARD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2