Cubaanse ballingen opnieuw in actie tegen Sovjetschip Terwijl Russen protest indienen tegen een eerdere beschieting Ingrijpende reorganisatie bij de Britse spoorwegen Niet minder dan 2363 stations zullen worden opgeheven In Nederland naar schatting 10.000 reuma-patiënten H Gebruik meer koper D BENDER Robot-skitrekker: novum bij waterskiën Boekenweek in Steeds meer forensen Feest in Den Briel Nijmegen Erepenning Krantenstaking in New York duurt voort Geen Nederlandse melk voor Ameri kanen in Engeland Paasboodschap van de PAUS Molukse groep Over oorzaken en behandeling nog te weinig bekend Harry Piel overleden HET REGENT REEDS PROTESTEN Verbiedt Mnnusama separatistische daden Brazilië reeds voor de Zuidamerikaanse titel uitgeschakeld Juist, een góed uitziende regen jas die bést be schermt, dat is 'n combinatie die niet makkelijk te vinden is. Of tóch? Maar dan óók nog licht in't dragen, en sterk voor jaren, en keurig kreukher- stellend na lang zitten? Ook dat? JA, TERLENKA - beste partner buiten de deur in elk seizoen. -0$ DONDERDAG 28 MAART 1965 mm MIAMI, 28 maart. (Reuter) Terwijl de Sovjet-Unie gisteren bij de Amerikaanse ambassade in Moskou een protest indiende tegen de aanval op 17 maart door Cubaanse contra-revolutionairen op een Russisch vaartuig werd in Miami bekend dat dinsdagavond wederom een Russisch schip in een Cubaanse haven was bescho ten. deskundig in kiank Amsterdam. Spui 12. tal. 30853 Arnhem Breda Leiden Rotterdam GECONTROLEERD in vele prijsklassen HM De Cubaanse vluchtelingenvere- niging in Miami verklaarde, dat con tra-revolutionairen dinsdagavond een Russisch schip, dat in de Cubaanse suikerhaven Isabella-de-Sagua lig plaats had gekozen, met machinege weren had bestookt. Aan het schip zou veel schade zijn toegebracht. Volgens de vereniging was de actiegroep zon der verliezen op een basis in het Ca ribische gebied teruggekeerd. De Russische nota meldt, dat Cu baanse contra-revolutionairen op 17 maart van een motorboot uit het Sovjet-vrachtschip „Lgov" hadden beschoten. Ook dit schip lag toen in Isabella-de-Sagua. De Sovjet-Unie noemde in haar nota de Verenigde NEW YORK, 27 maart (Rtr.) Hoe wel het er gisteren naar uitzag dat de Newyorkse dagbladen vandaag weer zouden kunnen verschijnen, hebben de leden van de vakbond van cliché-ma kers op het allerlaatste moment roet in het eten gegooid. Met 191 tegen 11 stemmen verwierpen zjj een compro misvoorstel van burgemeester Wag ner, dat door de leiders van hun bond reeds was aanvaard. De bond van dagbladuitgevers had reeds met alle andere werknemers overeenstemming bereikt. Het voorstel van burgemeester Wagner voorzag er in, dat de cliché-makers dezelfde voor delen zouden gaan genieten als de an dere stakers. De cliché-makers, die nu 36 en een kwart uur per week wer ken, eisen echter onmiddellijke inkor ting van de arbeidsweek tot 35 uur. Een week van 35 uur was hun reeds toege zegd voor het jaar 1964, maar zolang willen zij niet wachten. Omdat het vrijwel zeker was dat de Newyorkse bladen vandaag zouden ver schijnen niemand had deze onver zoenlijke houding van de cliché-ma- kers verwacht stonden de middag en avondploegen van de kranten gis teren gereed om het werk te hervatten. De persen waren schoongemaakt en van inkt voorzien. Alles wees er op dat New York vandaag, na een staking van 110 dagen, weer kranten zou heb ben. Thans echter is de lilde dag inge gaan en omdat de bond van uitgevers niet tot verdere concessies bereid is, komen er wellicht nog heel wat da gen bij. DEN HAAG, 28 maart Naar de N.V. Sterovita meedeelt zal de leve ring van melk aan Amerikaanse troe pen in Engeland, waarover dit bedrijf onderhandelingen heeft gevoerd met Amerikaanse autoriteiten, niet door gaan. De Engelse overheid heeft na melijk aangekondigd, dat zij aan melk die in Engeland wordt ingevoerd, tech nische eisen zal gaan stellen, die zo danig zijn dat de melk een bruine kleur en een kooksma-k krijgt. Hierdoor zal deze melk niet meer voldoen aan de hoge kwaliteitseisen die de Amerikanen Stellen. Als gevolg hiervan, aldus de N.V. Sterovita, worden de Amerikanen ge dwongen slechts melk te kopen die in Engeland is gewonnen. De Engelse overheid stelt aan deze melk niet de zelfde eisen als aan geïmporteerde. Het ging om levering van vier mil joen liter melk en melkprodukten aan Amerikaanse luchtmachtbases gedu rende één jaar. Daarmee zou ongeveer twee-en-half miljoen gulden gemoeid zijn. Sterovita had daarvoor, in con currentie met verscheidene Engelse be drijven, ingeschreven, en slaagde erin het contract te krijgen. Van de kant van het Engelse be drijfsleven is, zoals bekend, bezwaar gemaakt tegen de Nederlandse leve rantie. Het Engelse ministerie van Landbouw heeft nu aan de Amerikaan se veterinaire autoriteiten in het land geschreven dat het de genoemde maatregelen overweegt, voor het geval de order aan Nederland zou worden gegund. Van Amerikaanse kant, aldus Stero vita, wordt de gang van zaken be treurd. Een kolonel van het Amerikaan se hoofdkwartier is speciaal naar Am sterdam gekomen om een en ander uit te leggen. Men wil nu over deze zaak contact opnemen met Nederlandse instanties. Daarbij wordt gedacht aan het minis terie van Landbouw, het produktschap voor zuivel en de Nederlandse land- bouwattaché in Londen. MüNCHEN, 28 maart (Reuter) De Duitse filmacteur Harry Piel, die aan meer dan honderd films meewerkte als Scteur, produktieleider, scenarioschrijver en perschef, is hier overleden. Hij was Zeventig jaar. In de dertiger jaren ge boot Piel veel bewondering voor zijn •Pannende avonturenfilms. Enkele van deze films waren ..Schiff ®hne Hafen", „Der unsichtbare Mann", ■.Menschen, Tiere, Sensationen" en •«Der unmöglicihe Herr Pitt". Staten voor deze aanval verantwoor delijk. Functionarissen van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken zeiden, dat de Verenigde Staten geen bewijzen hadden kunnen vinden dat de Cubaanse contra-revolutionairen van Amerikaans grondgebied uit ope reren. (UPI) Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft naar aanleiding van de Russische protest nota meegedeeld, dat het alles doet om He voorkomen dat vanaf Ameri kaans grondgebied aanvallen op Cuba worden ondernomen door groepen van Cubaanse ballingen. Het State De partment betitelde aanvallen van deze aard als ..onverantwoordelijk en doel loos", en daarom onaanvaardbaar voor de Amerikaanse regering. (Rtr). Volgens de „Miami News" waren het leden van de Cubaanse op- standelingenorganisatie „Commando 1" die dinsdagavond in de Cubaanse ha ven Isabella-de-Sagua een aanval on dernamen op een daar voor anker lig gend Russisch vrachtschip. Een zegs man van deze organisatie verklaarde tegenover het blad, dat de schade zo groot was dat reparatie dringend no dig zou zijn om het voor zinken te be hoeden. Na de overval trokken de aan vallers zich zonder verliezen terug op een basis „ergens in de Caribische Zee", aldus deze zegsman. „Commando 1" is een organisatie, die zich heeft afgescheiden van een andere groepering van anti-Castristen, „Alpha 66", die op 17 maart in dezelf de haven het Russische vrachtschip „Lgov" overviel. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 28 maart Eenentwintig maanden geleden benoemde de Britse minister van het Vervoerswezen, de heer 3Iarples, dr. Beeching tot hoofd directeur van de Britse spoorwegen, met de opdracht deze te saneren en rendabel te maken. De spoorwegen werkten met een verlies van anderhalf miljard gulden per jaar en vormden de grootste onderafdeling van de uit gebreide Britse antiekwinkel. Het wek te destijds groot opzien dat dr. Beeching een salaris werd toegekend van een kwart miljoen gulden per jaar, dezelfde som die hij ontving van het grote chemische bedrijf, dat bereid was hem tijdelijk af te staan aan de spoorwegen. Gisteren verscheen het rapport met de voorstellen, welke be ogen de Britse spoorwegen rendabel te maken. Deze voorstellen zijn zc drastisch, dat grote tegenstand kan worden ver wacht in het gehele land. Zij houden onder meer het volgende in. Van de bestaande stations zullen er 2363 wor den opgeheven, bijna de helft van alle Britse spoorwegstations. Over een to tale trajectlengte van 8000 km van het huidige totaal van 28.000 km zal alle passagiersvervoer worden beëindigd. Op de rest van de tracjecten zal het passagiers- en vrachtvervoer worden versneld en gemoderniseerd. Schotland, het midden van Wales, en de zuidwestelijke graafschappen Corn wall en Dorset zullen een groot deel van hun spoorwegtrajecten kwijtraken, omdat zij werken met grote verliezen. Het eiland Wight zal alle twaalf sta tions en alle spoorwegvervoer voor zo wel vracht als passagiers verliezen. Vrijwel alle boemeltreindiensten wor den opgeheven. Een groot deel van de extra treinen voor het vervoer van vakantiegangers in het seizoen wordt eveneens opgeheven, omdat deze diens ten het slachtoffer zijn geworden van het toenemend automobilisme. Ook op het forensenverkeer zal in grijpend worden bezuinigd, omdat de treinen op deze trajecten buiten de spitsuren slechts werken op deze tra jecten buiten de spitsuren slechts wer ken op een tiende van hun capaciteit. De tarieven voor het passagiersver voer op de forenseniijnen, vooral naar en van Londen, zullen worden ver hoogd, waarschijnlijk met ongeveer tien procent. Dr. Beeching gaf giste ren tijdens een persconferentie te ver staan. dat ook forensenabonnementen een prijsverhoging zullen ondergaan. Talrijke vrachtdepots van de spoorwe gen zullen worden opgeheven. Men hoopt meer dan honderd miljoen gul den te besparen door het aantal goe derenwagons te verminderen met 350.000, van het huidige totaal van 850.000. Dr. Beeching hoopt, dat zijn reorganisatieplannen een totale bespa ring zullen brengen van bijna anderhalf miljard gulden. Nauwelijks werden de voorstellen gisteren bekend of het begon protes ten te regenen, vooral van forensen en van de vele Britse badplaatsen, die be-, dreigd worden met opheffing van hun stations. De reorganisatie zal worden doorgevoerd in de loop van de volgen de zeven jaren, maar het grootste deel zal, als de voorstellen door de rege ring worden aangenomen, binnen drie jaren voltooid zijn. Er wordt gerekend op langdurige en hevige protestacties van de passagiersorganisaties. Onder de stations, die zullen worden opgeheven, bevindt zich een station in Wales, waarvan de naam vele Britten ait(jd grotelijks heeft verheugd, liet station van Llanfairpwllgwyngyllgoger- ycwtmdroswllllantysilio'gogogoch. s? (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 28 maart. De Paus zal via de radio zijn Paasboodschap tot de gehele wereld richten op zaterdag 13 april te 20 uur. De uitzending wordt verzorgd door Radio Vatlcana in ver binding met vele zenders over heel de wereld. De Paus zal op Paasmorgen te 12 uur de Solemnele en traditionele zegen „aan de Stad en de Wereld" geven. Het programma van de Goede Week luidt in grote lijnen: Op Palm zondag zal de Paus in de St. Pieter de palmen zegenen vóór de plechtige Zondagsmis. Of de Paus bij de palm- processie en de Mis pontificaal zal as sisteren, is niet bekend. Op Witte Don derdag zal de Paus de Heilige Mis celebreren om 18 uur in de Sixtijnse Kapel voor het corps diplomatique bij de H. Stoel. Op Goede Vrijdag zal de Paus de Liturgie van de dag bijwonen in een der Romeinse basilieken, wel licht in die van het Heilig Kruis. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 27 maart Een groe pering van hier te lande verblijvende Molukkers (die zich met nadruk Indo nesiërs uit de Molukken noemen) heeft zich in een brief gewend tot de minister president, prof. dr. De Quay. De groep, die streeft naar terugkeer naar Indo nesië, vraagt het kabinet stappen te willen doen om een eind te maken aan activiteiten hier te lande, die door de Republiek Indonesië als ondermijnend worden gevoeld. Van de vijf bestuursleden die de brief hebben ondertekend is de heer D. J. Telapary voorzitter. De groep vraagt te beletten dat in Nederland gevestigde „figuren zoals Manusama es voortgaan met steun te verlenen aan organisaties die in eniger lei vorm separatistische activiteit bedrij ven ten aanzien van het Indonesische volk. De groep adressanten brengen hun verzoek in verband met de hernieuw de basis voor verdere ontwikkeling van de Indonesisch-Nederlandse betrekkin gen, waaraan zij een bijdrage willen leveren. COOHBAMBA, 28 maart Het Bra ziliaanse voetbalelftal, dat in 1962 in Chiii het wereldkampioenschap ver overde, is uitgeschakeld voor de Zuid amerikaanse titel. In het toernooi heeft Brazilië reeds een wedstrijd verloren en gisteren in Cochabamba kwam het tegen Equador niet verder dan een ge lijkspel: 2-2. Paraguay won met 4-1 van Peru. In het toernooi om de Europese voet balbeker voor landenteams heeft het Italiaanse elftal na een zege met 1-0 over Turkije zich geplaatst voor de achtste finales en treft als volgende tegenstander Rusland. Jacques Anquetil heeft woensdag in de Franse badplaats Saint-Tropez de tweede etappe in de Ronde van de Var gewonnen. Tweede was Anglade. Het Nederlandse studentenelftal heeft woensdag in Drachten met 2-0 verloren van de Britse studenten. Griekenland. Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken zijn in Griekenland aangekomen om de viering van het honderdjarig bestaan van de Griekse dynastie mee te ma ken. (Reuter) Advertentie) Is er iemand in uw gezin muzikaal? Dan is het heerlijk om een piano in huis te hebben. De aanschaf zal u meevallen. Komt u maar eens informeren naar de vele merken en mogelijkheden die wij u bieden. U kunt verzekerd zijn van een verantwoord advies. Bil of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A (Van onze medische medewerker) et gewrichtsreuma vormt, alle vorde ringen van de me dische wetenschap ten spijt nog steeds een groot probleem. In deze kroniek beperken wfj ons tot het chronisch ge wrichtsreuma. De zoge naamde spierreumatiek en gewrichtsslijtage blij ven buiten beschouwing. Talrijke onderzoekers over de gehele wereld breken zich het hoofd over deze geheimzinnige ziekte die weliswaar het leven niet direct bedreigt maar validiteit en levensge luk ernstig kan ondermijnen. Een ove rigens gezond maar pijnlijk en min der valide lichaam kan levensvreug de en levensmoed evenzeer drukken als een ernstige ziekte. Het gewrichtsreuma is een volks ziekte die ook grote economische be tekenis heeft. Het gezinsbudget wordt door een reumapatiënt zwaar belast; betreft het de huisvrouw dan zal zij korter of langer tijd niet in staat zijn alle bezigheden in het huishouden te verrichten en zijn aangewezen op hulp. Is de kostwinner reuma-patiënt dan is het directe financiële nadeel voor het gezin zonder meer duidelijk. In beide gevallen komen dan nog de extra kosten die elke ziekte met zich meebrengt, ook al is men goed ver zekerd. Alles bijeen kan dit op de lange duur fnuikend zijn voor de fi nanciële positie van een eens welva rend gezin. In groter verband gaat het ook om grotere bedragen. Nauwkeurige cijfers zijn niet be kend maar naar schatting lijden in ons land ongeveer 10.000 mensen in meer of mindere mate aan gewrichts reuma. Het ziekteverzuim van een reumapatiënt is hoog. De nadelen hiervan voor het bedrijf respectieve lijk de werkgever zijn moeilijk in ge tallen uit te drukken. De uitkeringen van de Ziektewet voor de niet wei nige reumapatiënten lopen in de mil joenen. Verpleging en behandeling van een reumapatiënt in een zieken huis of reumakliniek duurt al gauw enkele maanden hetgeen ziekenfonds of verzekering per patiënt enkele dui zenden guldens kost en daarbij blijft het niet, want de behandeling moet na ontslag uit het ziekenhuis worden voortgezet om de verkregen resulta ten te bestendigen en zo mogelijk nog te verbeteren. Zolang er enig teken is van activiteit van het reumatische proces verdient de reumapatiënt aan dacht van medicus en oefentherapeut. Zowel overmatige activiteit ais de overigens evenzeer begrijpelijke nei ging tot onbeweeglijke bedrust moe ten voorkomen worden om het steeds dreigende gevaar van voortschrijden de invaliditeit af te wenden. Soms is omscholing noodzakelijk als de gewrichtsaandoening hervatting van het vroegere werk onmogelijk of ongewenst maakt. Alle activiteiten die gericht zijn op een zoveel moge lijk herstellen van een normale func tie van het bewegingsapparaat, o.a. bij reumapatiënten, pleegt men de laatste jaren samen te vatten onder het hoofd revalidatie. Veel geld en energie zal besteed moeten worden aan de „research". Onze kennis omtrent oorzaken en be handeling is nog onvoldoende. Wel kan met verschillende geneesmidde len en een gedoseerde oefentherapie een soms aanzienlijke verbetering worden bereikt maar over een af doende therapie beschikken wij nog niet. Grote successen in dé strjjd tegen het reuma kunnen eerst worden be haald wanneer wij er door intensief speurwerk in slagen de geheimen van deze geniepige ziekte te door gronden. Tenzij het toeval ons eerder op weg helpt zullen wjj eerst dan in staat zijn door gerichte maatregelen de riekte te voorkomen en te zoeken naar afdoende geneesmiddelen respec tievelijk behandelingsmethoden. Ons kleine land slaat bij dit speur werk een redelijk figuur. In de labo ratoria van de reumaklinieken wordt gezocht naar het ziekteverwekkende mechanisme of de stof(fen) die de gewrichten aantasten. Daarnaast is het bevolkingsonderzoek van belang; hierdoor probeert men inzicht te ver krijgen of en in hoeverre er verband bestaat met klimaat, de woning (vocht!), voeding, beroep enz. Zo is inmiddels gebleken dat er geen dui delijk verband bestaat tussen het voor komen van gewrichtsreuma en de vochtigheid van de woning. Naar ik meen te weten is het re cente landelijke bevolkingsonderzoek onder auspiciën van de gezond heidsorganisatie T.N.O., dat 200.000 mensen omvatte, het tot dusverre grootst opgezette ter wereld. Er is weinig fantasie nodig om zich voor te stellen wat een geweldig werk dit is geweest, niet het minst de verwerking van alle verkregen ge gevens. Reuma rs lang een verwaarloosde ziekte geweest. Het is een merkwaar dig verschijnsel dat een ziekte die zo frekwent voorkomt, zoveel leed ver oorzaakt en van zo groot economisch belang is zo lang te weinig aandacht heeft gekregen. Het totaal verlies aan arbeidstijd en bestrijding wordt afge zien van de particuliere onkosten op niet minder dan 80.000.000 per jaar geschat. Fatalisme is allerminst op zijn plaats, want al kennen wij nog slechts ten dele, met de moderne behande lingsmethoden kunnen vaak redelijke resultaten worden bereikt. Voor de research, voor opsporing en behandeling van de talrijke reu mapatiënten is veel geld nodig. Het is niet de gewoonte om in de medi sche kroniek een collecte aan te be velen; voor het Nationaal Reuma fonds moet een uitzondering worden gemaakt. De te lang vergeten groep van reu mapatiënten moet uit haar isolement bevrijd worden. (Advertentie) 's Lands Kroniek Op de Amstel nabij de Utrechtsebrug in Amsterdam is het nieuwste snufjtr op watersportgebied, een zogenaamde „robot-skitrekker", gedemonstreerd door de algemeen Nederlands kampioen waterskiër Peter Alsem. Deze skitrekker, waarin als primeur ook 'al een wankelmotor zit, stelt de skiër in staat over het water te scheren zonder dat een bemande motorboot hem voorttrekt. De skiër bedient de trekker zelf via handvaten aan het stuur Er kunnen snelheden van ongeveer 55 km per uur worden gehaald. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiNiiiNNiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiii' Ons land heeft er weer een stich ting bij. Zij stelt zich ten doel het gebruik van koper en koper- legeringen te bevorderen. Om aan deze doelstelling enige openbaar heid te geven stelde het bestuur van de nieuwe stichting genaamd Neder lands Koperinstituut al in oktober van het vorig jaar opgericht zich gisteren op een persconferentie in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag aan de pers voor. De stichting is een dochter van een wereldomvatten de organisatie op kopergebied. Het was de eerste keer, dat het insti tuut naar buiten van zijn bestaan liet blijken. De voorzitter van de stichting, dr. E. Lips, vertelde in een uitvoerige inleiding veel wetenswaardigs over het edele metaal koper. Uit cijfers, waarmee de heer Lips zijn betoog toelichtte bleek, dat het verbruik van koper in ons land belangrijk lager is dan in andere landen. Per hoofd van de bevolking heeft Nederland een koperverbruik van 2,8 kilo. Onze buur landen hebben een verbruik van 5,5 kg. Duitsland staat aan de top met een verbruik van 9,3 kg per hoofd. Uit het geringe metaalverbruik hel verbruik van andere metalen ligt in ons land ook lager dan in andere lan den concludeerde de heer Lips, dat de industrialisatie in Nederland achter ligt bij de overige West-Europese lan den. Het koperinstituut nu wil daarin verandering brengen door het ver bruik te stimuleren met gebruikma king van de ervaringen, die de bui tenlandse instituten met het gebruik van koper hebben. Het laatste aan gepast aan de klimatologische om standigheden in ons iand. De heer Lips gaf verder een overzicht van enige nieuwe toepassingen van koper. In de bouwnijverheid vindt volgens de heer Lips een typerende omscha keling plaats in de sector verwarmin gen, waar in verband met het hoge warmtegeleidingsvermogen van koper weer gebruik wordt gemaakt van ko peren in plaats van stalen pijpen. Ook voor dakbedekking zou steeds meer koper worden gebruikt. Voorts wordt koper aan gietijzer toege voegd, omdat gebleken is dat een tot twee procent koper in gietijzer verwerkt, de corrosieweerstand ver hoogt tegen zeewater en grondwater van Uncle Zeus Feetwarmers en op geluisterd door Seth Gaaikema en Roelof Stalknecht. Dat alles is dan het resultaat van een goede onderlinge verstandhou ding van de Nijmeegse boekverko pers, die dit jaar voor het eerst ook voor gezamenlijke rekening de boekengids huis aan huis in Nijmegen zullen laten bezorgen. Sedert de volkstelling van 31 mei 1947 is het aantal forensen met tachtig procent toegenomen, zo blijkt uit de gegevens van de algemene volkstelling van 31 mei 1960. Het CBS, dat deze gegevens publiceert, vestigt er de aandacht op, dat de toeneming van de totale werkende beroepsbevolking slechts dertien procent bedroeg. Waren er in 1947: 414.000 forensen, in 1960 was hun aantal gestegen tot 746.000. De torensen vormen nu acht tien procent van de totale werkende beroepsbevolking tegen elf procent in 1947. Het CBS vermeldt in een staatje ook de tijd, die de forensen nodig hebben om van hun huis naar hun werk te komen. Er blijken nog 4.660 forensen te zijn, die voor deze reis twee uur of langer nodig hebben, en 24.736, die er anderhalf tot twee uur over doen. Eén tot anderhalf uur hebben 116.190 forensen voor de reis van huis naar het werk nodig. De overigen zijn er vlugger, maar slechts ongeveer 220.000 forensen zijn binnen een half uur op hun werk. Slechts 6,7 procent van de forensen reist per auto, 35,5 procent gaat op de fiets en 13,4 procent op de brom fiets. Ongeveer 40 procent gaat per trein, bus af tram. De Nijmeegse boekverkopers bou wen tevreden voort aan een jonge traditie in de vorm van een jaarlijks lezersbal, vooraf gegaan door de een of andere (zo mogelijk culturele) manifestatie. Dat alles met de bedoeling om de Boeken week ook in Nijmegen een feestelijk tintje te geven. De traditie ls nog jong, het eerste lustrumlezersbal moet nog gevierd worden, maar de boekverkopers zijn niettemin voldaan. „In de meeste andere plaatsen waar dergelijke ini tiatieven worden ontplooid loopt het op een mislukking uit, maar hier in Nijmegen is de belangstelling van het publiek dermate, dat succes ver zekerd is", zo stellen zij opgetoger vast. Reden, dat men er dit jaar niet voor teruggeschrokken is om he' Grieks Nationaal Theater, dat in Am sterdam de Boekenweek komt ope nen, ook naar Nijmegen te noden voor een opvoering var twee delen uit Oresteia van Aischylos. Na afloop van dit stijlvolle evenement (maan dag) volgt in de foyer van de stads schouwburg bet lezersbai op de tonen it jaar zal de verovering van Den Briel door de watergeu zen op 1 april 1572 weer fees telijk worden herdacht. De laatste jaren had de herdenking zich beperkt tot een kranslegging door het bestuur van de 1 aprilvereniging, een gebeurtenis, waarvoor bij de bevolking van de stad steeds minder belangstelling bleek te bestaan. Maandag zullen 150 studenten uit Tilburg naar Brielle komen om als Spaanse soldaten de stad te verdedi gen tegen manschappen van het regi ment Van Heutsz en van de Nationale Reserve in Zuid-Holland. Verder zullen er die dag sportde- monstraties zijn door de Tilburgse studenten en een taptoe door de drumband van het regiment van Heutsz met medewerking van de plaatselijke muziekvereniging. Bp het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid wordt overwogen een erepenning in te «tellen, uit te reiken aan perso nen die zich verdienstelijk hebben ge naakt voor het ministerie. De beeldhouwer Niel Steenbergen lit Oosterhout werd opdracht gege ven de penning te ontwerpen. Het ont werp is in principe goedgekeurd. Aan 'le ene kant van de penning komen figuren voor in verband met sociale voorzieningen, de andere zijde toont afbeeldingen betreffende het zieken huiswezen en de geneeskunst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7