Conclusie dr. Weebers: 200 a 300 NEDERLANDERS WAREN IN TYFUSHAARD Toestand van vijf patiënten De week L in Westminster D H H ANTI-KRAAIENACTIE WEKT WEERSTANDEN m Ander standpunt hij hulp aan ontwikkelingslanden V r OPROEP tot vakantiegangers Offers Voor de publieke zaak Deurwaarder uit functie geschorst Bidault probeert het nu eens in Brazilië Magaret boos op fotografen Franse stakingen BILDERBERG-beraad Causerie in Eindhoven eminent internationale watersport-, m kampeer- en caravantentoonstelling in de nieuwe POTTER S|iimmiL „LI NI A 'ifci is thans zeer gunstig Voorzitter St. Raphael Overdadige luxe bij KLM moet verdwijnen Verdacht van oplichting TIMMERMAN WINT WOONHUIS Mies Bouwman maakt prijzen bekend in het donker j 0 Slechte verhouding tussen publiek en pers Schandaal rond de minister van oorlog bleej uitGevaar dreigt, óók Voor de serieuze bladen PROF. DUYNSTEE BEPLEIT ZATERDAG 30 MAARTE 1963 PAGINA 7 Vwoordelijkheid voor EEN HALVE EEUW VERFIJNDE TAFELSFEER jij Advertentie i hiswa goed kamp gëöpënovan 10 tot 17 uur en van 19.30 tot 22.30 uur zondags van 10 tot 18 uur AMSTERDAM toegangsprijs 12.- (Advertentie) --.nngSiasM.- \n MENTHOLPELLETS Te£en hoest en'Keelpij" Uitwerking frappant" (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 30 maart. De hoofd inspectie van de Volksgezondheid heeft aan alle Nederlanders, van wie wordt aangenomen, dat zij na 13 februari in het Zwitserse wlntervakantieoord Zer- matt zijn geweest, een brief gezonden, waarin nadrukkelijk wordt verzocht contact op te nemen met de huisarts teneinde zich op de aanwezigheid van tyfusbacteriën te laten onderzoeken. Aangenomen wordt dat 200 tot 300 Ne derlanders na de datum waarop ge- Het schijnt een onstuitbare ont wikkeling te zijn. in West-Europa en in Amerika, dat het werkterrein van de overheid zich steeds meer uitbreidt. Prof. Oud heeft er deze week, tijdens het televisiedebat in de Tweede Kamer, op gewezen, dat deze ontwik keling in Nederland reeds gaande is sinds de tweede helft van de vorige eeuw. Er zijn mensen, die dit zien als een symptoom, dat allerlei totalitaire overtuigingen bezig zijn veld te win nen. In Amerika spreekt men al heel gauw over „creeping socialism In onze Tweede Kamer zijn een paar termen gevallen, die ook niet mis waren. Waarschijnlijk hebben de genen, die met deze vervaarlijke ter men en begrippen opereren, het bij het verkeerde eind. Al dreigt er natuurlijk gevaar, wanneer het over heidsapparaat een zo groot deel van de beschikbare deskundigheid in zich ophoopt, dat doeltreffende controle van buitenaf niet wel meer mogelijk is. Een consequentie, die, zeker van de staatkundige puristen, veel minder aandacht krijgt, is de zware last, die BUITENLANDSE dit alles werpt op enkele figuren aan KRONIEK de top. De verant- steeds grotere sec toren van het maatschappelijk en economisch leven concentreert zich op een betrekkelijk klein aantal man nen en vrouwen, die daardoor gaan deweg hun vrije tijd, hun privéleven en hun gezondheid kwijtraken. In Groot-Brittannië is een storm opge stoken rond het voornemen van de president-directeur van de spoor wegen, dr. Beeching, om 2.363 sta tions op te heffen en het passagiers vervoer te staken op bijna dertig pro cent van de totale trajectlengte. Hoe vaak zou mevrouw Beeching haar man tijdens de voorbereiding van zijn plan hebben moeten missen? Mevrouw Maudling heeft aan een verslaggever van de Daily Mail ver teld, hoe kéór echtgenoot, de nieuwe Britse Kanselier van de Schatkist, iedere avond zwoegt op zijn eerste begroting, die hij volgende week zal indienen. Hij heeft er muziek bij nodig; en terwijl hij alle posten nog eens nagaat, wordt de lucht gevuld met calypso's, Mozart en Beethoven. In Bonn, waar de zaak van de bonds republiek met noeste ijver wordt ge diend, heerst de vrees voor het hart infarct. Telkens is er op een van de departementen weer een hoge functio naris, die opeens, vaak in de kracht van zijn leven, bezwijkt. In de stad, die eens werd gedomineerd door poli tieke vrijgezellen en weduwnaars, zijn thans de vrouwen bang „politische Witwen" te worden. De Amerikaanse minister van defensie, Robert Mc Namara, moet aan een commissie van onderzoek uit de Senaat vertellen, waarom hij de bouw van een nieuwe straaljager heeft gegund aan de ene en niet aan de andere maatschappij. „Gister avond vertelde hij. „toen ik over twaalven thuiskwam, na mij op mijn verschijning voor de commissie te hebben voorbereid, vertelde mijn vrouw, dat mijn 12-jarig zoontje had gevraagd, hoeveel tijd zijn vader nodig had om zijn onschuld te be wijzen Op sommige mensen gaat er van het dienen van de publieke zaak blijkbaar een bekoring uit, die op weegt tegen veel doorwaakte uren, veel risico s en zelfs tegen een enkele vernedering. vaar voor besmetting zou kunnen be staan, Zermatt hebben bezocht. Tot nu toe zijn zoals bekend vijf gevallen van tyfus onder Nederlanders geconsta teerd. Hun toestand is zeer gunstig. Dit is gisteravond meegedeeld op een persconferentie naar aanleiding van het onderzoek, dat de geneeskun dig inspecteur van de Volksgezondheid, dr. W. P. J. A. Weebers, deze week in Zermatt heeft ingesteld. De confe rentie, die werd voorgezeten door de directeur-generaal voor de Volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, werd bijgewoond door de hoofdinspec teur voor de Volksgezondheid, dr. H. J. Dijkhuis en de aan de geneeskundi ge hoofdinspectie verbonden epidemio loog dr. B. Bekker. De opvatting, dat het uitbreken van infectieziekten een afgesloten hoofd stuk vormt, noemde dr. Dijkhuis be paald onjuist. De vorm van besmet ting is aanleiding geweest ter plaatse een onderzoek in te stellen met de be doeling na te gaan welke personen zich in de periode van besmettingsge vaar in Zermatt hebben bevonden. Naar aanleiding van de resultaten van dat onderzoek heeft de Nederlandse over heid aan alle personen, die mogelijk in Zermatt zijn geweest, het eerder genoemde advies gegeven om de ge volgen tot een minimum te beperken. Bij het onderzoek, dat dr. Weebers heeft ingesteld, heeft hij kunnen ach terhalen, dat er van de 7000 aangiften van hotelgasten bij de politie in Zer matt er de laatste twee maanden 63 zijn gedaan door Nederlanders. In dit aantal zijn niet begrepen kinderen, fa milieleden en anderen. Volgens dr. Weebers kan men dit aantal rustig met drie of vier vermenigvuldigen. Zijn conclusie is dan ook dat 200 tot 300 Nederlanders in Zermatt hun winter- vakantie hebben doorgebracht. Tot de AMSTERDAM, 30 maart. De voor zitter van de bedrijfsgroep burger luchtvaart van de katholieke bond van vervoerspersoneel „St. Raphael", de heer P. H. van Zeil, meent, dat de KLM, zoals deze thans qua lijnennet en frequentie werkt, gehandhaafd dient te blijven. Dit betekent niet, al dus de heer Van Zeil, dat het Neder landse volk telkenjare gevraagd moet worden om 70 miljoen gulden aan de KLM ter beschikking te stellen. De heer Van Zeil die vanmorgen op een bijeenkomst van de bedrijfsgroep in de hoofdstad sprak, meent, dat er meer zakelijk en efficient kan worden ge werkt terwijl volgens hem de hier en daar nog aanwezige overdadige luxe zonder bezwaren kan worden wegge nomen. Bovendien zal, aldus de heer Van Zeil, ernst gemaakt moeten worden met het binnen enkele jaren tot stand brengen van een verantwoorde samen werking van Europese luchtvaartmaat schappijen. Wat betreft de koersbepaling van de KLM stelde de heer van Zeil vast, dat de factor arbeid noch haar vertegen woordigers in het aan de gang zijnde beraad betrokken zijn. toeristen, die in Zermatt zijn geweest behoren naast zeer veel Engelsen va kantiegangers uit alle werelddelen. In totaal zijn thans 250 tyfusgeval- len geconstateerd. Daarvan zijn 180 patiënten afkomstig uit Zwitserland, (drie met dodelijke afloop), 13 uit Duitsland, 45 uit Engeland (één patient overleden), 2 uit Amerika, 4 uit Ita lië, 1 uit Denemarken, 1 uit Luxem burg en vijf uit ons land. Over de juiste oorzaak van het uit breken van de epidemie kon dr. Wee bers niet veel meedelen, omdat de Zwitserse autoriteiten het onderzoek nog niet hebben afgesloten. Maar het is intussen wel duidelijk geworden, dat het een waterinfectie is in een van de vier beken, die in Zermatt bij elkaar komen. De kans, dat de epidemie zich ver der uitbreidt, acht prof. dr. Munten dam intussen uitermate beperkt. LEEUWARDEN, 30 maart. Naar de officier van justitie bevestigt is een deurwaarder bij de belasting alhier uit zijn functie geschorst. Hij wordt er van verdacht zich in de loop van een aantal jaren geld toegeëigend te heb ben. Hij zuiverde dat gedeeltelijk aan. Een proces-verbaal is opgemaakt. Naar verluidt zouden zijn handelin gen een tekort van 12.000 tot 13.000 gulden hebben opgeleverd. (Van onze Haagse redactie) SCHEVENINGEN, 80 maart. De heer 3. Farla uit Prinsenbëtek heeft gistermiddag van Mies Bouwman ver nomen een huis te hebben gewonnen in de wedstrijd die door de commissie één-miljoenste woning is uitgeschreven bij gelegenheid van het bereiken van deze mijlpaal. De prijsvraag was ge baseerd op het boekje „Wfj Bouwen" dat in een oplaag van 250.000 exem plaren is verspreid, onder meer onder alle bouwvakarbeiders. De bekendmaking van de prijzen ge schiedde in Seinpost, waar behalve de heer Farla nog vijftien timmerlieden en metselaars geldprijzen in ontvangst konden nemen variërend van vijfhon derd tot vijfduizend gulden. Mevrouw Bouwman („toepasselijke naam in dit gezelschap" vond ze) zei alle gedach ten over het „dorp" opzij te nebben gezet vanaf het ogenblik dat haar zoon tegen een vriendje zei: „Voor een snoepje mag je mijn moeder zien". Op de van haar bekende manier over handigde ze de gelukkigen de prijzen. Op deze bijeenkomst werd de eerste voorstelling gegeven van Huguenot van der Linden's „Bouwspelement", die ook vervaardigd is bij gelegenheid van het gereed komen van de miljoen ste woning na de oorlog. LISSABON, 30 maart. (AFP) De Franse ex-premier en leider van de nationale verzetsraad, Bidault, en zijn secretaris Ribeaud hebben persoonlijk bij de Braziliaanse ambassade in Lis sabon een visum voor Brazilië aange vraagd. Een juridisch adviseur van de Braziliaanse president heeft verklaard, dat Brazilië bereid is Bidault politiek asiel te verlenen, op voorwaarde dat hij zich met geen enkele politieke acti viteit bezig houdt. DAVOS, 29 maart (UPI) De Brit se prinses Margaret, die met haar echtgenoot, de vroegere beroeps-foto graaf Lord Snowdon, in Zwitserland op vakantie is, heeft zich erover be klaagd dat zij overal door persfotogra fen op de hielen wordt gezeten en zou hebben gezegd dat zij morgen zal ver trekken indien men niet ophoudt haar in het brandpunt te zetten. De Zwitserse politie gaf de foto grafen tot zaterdag 12.00 uur de tijd om te vertrekken en zei dat ze bfj uitstel van het vertrek voor het gerecht zouden worden gedaagd. De po litiefunctionarissen verklaarden niet krachtens welke wet de persfotografen ervan zouden worden beschuldigd de prinses „overlast" te hebben bezorgd. In Zwitserland kunnen buitenlanders echter worden uitgewezen zonder dat hiervoor een reden behoeft te worden opgegeven. Een politieman verklaarde dat de Britse ambassade de kantonale politie in Grisons had gevraagd tegen de foto grafen op te treden. Hij voegde hieraan toe dat de ware schuldigen Italiaanse fotografen van de Romeinse „paparaz- zi"-school waren, die zich niet op een behoorlijke afstand van de prinses en haar echtgenoot hadden gehouden. CANNES, 30 maart (UPI) In Can- nes is de jaarlijkse Bilderbergconferen- tie begonnen, waarvan prins Bern- hard de sponsor is. Ze wordt bfjge- woond door ongeveer honderd vooraan- i staande figuren, van wie de meesten uit Engeland en Amerika komen. De Amerikaanse delegatie wordt ge leid door de staatssecretaris van bui tenlandse zaken, George W. Ball en de opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten, generaal Lyman Lem- nitzer. Aan het hoofd van de Britse delegatie staat de onderminister van buitenland se zaken Edward Heath, lorei-grootze gelbewaarder. Andere vooraanstaande gasten zijn Beigië's minister van buitenlandse za ken Paul-Henri Spaak, de vroegere Franse minister van financiën Wilfrid Baumgartner, en de Franse oud-pre miers René Pléven, Antoine Pinay en Guy Mollet. De pers wordt niet tot de conferentie toegelaten. Wel zal vermoedelijk aan het einde op zondag een op de vlakte blijvend communiqué worden uitgegeven. Nauwelijks hadden de gedelegeerden zich gisteren aan de lunch geschaard, toen een staking in electriciteitsbedriJ- ven de zaak in het donker zette. (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij de OLVEH geborgen. mimiiiniiiimiiimiimiiiiHiiiiiiiiii ord Francis Williams, voormalig hoofdredacteur van de Daily He rald, persadviseur van Attlee, toen laatstgenoemde eerste-mi- nister was, en een van Brittanniës meest vooraanstaande journalisten, wijdt deze week een artikel in de „New Statesman", waarvan hij geregeld me dewerker is over perszaken, aan de slechte verhouding tussen politici (en een groot deel van het Britse publiek) en de pers. De onprettige verhoudin gen bestonden reeds in latente vorm, maar traden aan het daglicht tenge volge vooral van twee geruchtmakende affaires, het onderzoek van het Rad- cliffe-tribunaal naar de achtergrond van de spionage-affaire waarvoor Vas- sall werd veroordeeld tot achttien ja ren gevangenisstraf. Twee journalisten, die weigerden de bron van door hen gepubliceerde informatie te noemen, werden veroordeeld tot resp. zes en drie maanden gevangenisstraf, tot ver ontwaardiging en verbittering van vele Britse perslieden. De tweede affaire was die waarin de minister van Oorlog, Profumo, be trokken was. Juist voordat een po ging tot moord zou worden berecht, verdween een van de voornaamste ge tuigen, een mannequin geheten mej. Kiiler. Zn bleek zich naar Spanje te hebben begeven, waaruit zjj eerst gisteren, na de beëindiging van het strafproces, terugkeerde. Er waren een aantal personen die wisten dat minister Profumo de verdwenen man nequin kende en had ontmoet. Het be gon te gonzen van geruchten in zowel de krantenwijk, Fleetstreet, als in parlementaire kringen. Het is lang niet zeker en zelfs onwaarschijnlijk dat de geruchten begonnen in Fleetstreet. e geruchten verspreidden zich over het gehele land, maar de kranten bleken niet hun vingers te willen branden. En gedurende lange tijd konden de geruchten zich vermenigvuldigen en konden zjj verer geren zonder dat de regering zich ge noodzaakt zag in te grijpen. Eindelijk bond de Daily Express de kat de bei aan. Het blad wist te berichten dat minister Profumo zijn ontslag had in gediend, maar dat Macmillan gewei gerd zou hebben dit te aanvaarden. Maar degenen die de zaak werkelijk openbaar maakten, vanachter de ver schansing van hun parlementaire im muniteit, waren drie socialistische La gerhuis-leden. De regering kon niet langer hopen dat de zaak zou doodbloeden. En op vrijdag van de vorige week kwam mi nister Profumo, vergezeld van de eer- ^«llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIll IIIIIIIIImi ste-minister, die anders nooit naar het parlement gaat op vrijdag, en van de partij-voorzitter, minister Macleod, naar het Lagerhuis om een persoonlijke verklaring af te leggen. Hij verklaarde dat hij mej. Kiiler in de maatschap- pelqke omgang enige keren had ont moet, dat hfj haar evenwel niet ont moet had sinds het midden van 1961. Dit maakte een einde aan het gerucht dat mej. Kiiler het land zou hebben verlaten om te voorkomen dat er een groot schandaal onthuld zou worden in regeringskringen. Het maakte eveneens een eind aan andere geruchten, vol gens welke minister Profumo tezamen met een Russische diplomaat en mej. Kiiler betrokken zou zijn geweest in een onsmakelijke intrige. et zijn natuurlijk de sensatiebla den welke verantwoordelijk zijn voor het feit, dat de politici en het publiek zich tegen de Britse pers hebben gekeerd. In zijn kolom verklaarde Francis Williams dat, in dien Britse journalisten tot hun verba- zinig en hun ontsteltenis blijken te wor den veracht, althans de journalisten verbonden aan zekere bladen, dat hun eigen schuld is en Williams zegt dat hij niet bereid is te ontkennen dat het vunzige verhaal van journalistieke overdrijving, verdraaiing en van louter verzinsels, onthuld in het geval van sommige kranten tijdens het Vassall- onderzoek, „de lezers ervan behoorde te overtuigen hoe weinig geloof zij kun nen hechten aan hun betrouwbaar heid." Doch Williams meent eveneens dat, indien men een eind wil maken aan verzinselen en aan minderwaardi ge en kwaadwillige journalistiek, het niet de juiste methode is om journa listen, die in alle eerlijkheid beschik ken over bronnen van informatie, naar de gevangenis te sturen. Als een van de oeste methoden om een ëind te maken aan de riool-journalistiek noemt Williams de weigering dergelijke kran ten te kopen. Maar hetzelfde publiek, dat zich nu tegen de journalisten keert, is ook het publiek dat aan de rioolbla den hun monsteroplagen bezorgt. Sen satiebladen weten dat het publiek sen satie verlangt en dat sensatie kranten verkoopt. Derhalve geven zjj het on dankbare publiek wat het vraagt. Ongelukkigerwijze zien hogerstaan- de bladen als The Times, The Guar- j Telegraph en de vooraan staande zondagsbladen zich eveneens bedreigd door de wrevel van politici en publiek. Zij vrezen terecht dat bronnen van informatie, de waarop zij moeten vertrouwen, willen zij hun le- zers toereikend en op betrouwbare wij- ze kunnen voorlichten, ook voor hen zullen beginnen op te drogen en dat toestand zou kunnen ontstaan, een waarin de pers af zou komen te han gen van de „zegslieden" van ministe ries en andere ambtelijke instellingen. En het spreekt vanzelf dat deze zegs lieden hun meesters dienen, en niet zullen onthullen wat onthuld zou be- .„te,wo/den, maar wat men ver langt m de doofpot te stoppen. et spreekt vanzelf dat Macmillan, die de laatste tijd een zeer slechte pers heeft gehad, en niet alleen in oppositiebladen, er van verdacht wordt dat hij moedwillig de pers een hak heeft willen zetten. De beide in hechtenis genomen journalis ten zouden evengoed aan hun beroeps eer hebben voldaan, indien men hen alleen maar beboet had, zoals voor heen is geschied. Maar in zoverre er schuld is bij de Britse sensatiebladen dient te worden gewezen op de grove onrechtvaardigheid, dat verslaggevers het kind zijn geworden van de reke ning. Het is de hoofdredactie die de verantwoordelijkheid draagt voor wat in een blad verschijnt. En aangezien dit. met betrekking tot de sensatie pers, in feite betekent dat niet de hoofdredacteur, maar de eigenaars van de bladen bepalen wat er in de krant mag of moet, is het duidelijk dat de schuldigen de dans ontsprongen en dat de knechten het kind worden van de rekening. DAAN VAN DER VAT vleugels etc. De praktijk van diver se jagers is „dus", dat ze toch win tervogels schieten en domweg de beesten heel bewaren tot in de lente bekend wordt gemaakt, welk onder deel gevraagd wordt Het premiëren van vogels in het broedseizoen stuit veel jagers tegen de borst: zij schieten niet graag vo gels als ze jongen te verzorgen heb- gen. Wat de roeken betreft: men vreest, dat juist deze soort het eerst zal worden aangepakt, omdat de roek in kolonies broedt en dus gemakkelijk te bestrijden is. De afgelopen jaren hebben de roeken echter al zwaar ge leden. Veel kolonies zijn door acties gedecimeerd. Men heeft de roeken vergiftigd, er zijn nesten uitgestoten en men heeft in diverse kolonies schietacties gehouden, waardoor men de oude vogels op een koude dag zo veel uren van het nest hield, dat de kale jongen van kou om het leven kwamen. Deze laatste, zeer onsym pathieke methode wordt toegepast, omdat ze gemakkelijker is dan het uitstoken van nesten en omdat de roeken dan niet meer tot nieuwe broedsels komen. Al deze maatregelen hebben ertoe geleid, dat de roeken zeer sterk zijn afgelopenbij vogelbescherming schat men het huidige aantal op één Kraai derde van dat in 1936. Een verdere achteruitgang van de roeken acht men ongewenst, temeer omdat de schadelijkheid van deze soort maar zeer betrekkelijk is. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat de roeken ook veel goed doen door het verdelgen van schadelijke insecten. Het beeld van de bedrijvige roeken-kolonies zou geen enkele vogeliefhebber voorgoed willen missen. Vlaamse gaai, ook een schadelijke vogel. Maandag begint in het hele land een campagne tegen de kraai achtigen; dat zijn: de zwarte kraai, de roek, de kauw, de ekster en de vlaamse gaai. Deze vijf vogelsoorten vallen normaal al bui ten de bescherming van de vogel- wet: ze ressorteren onder de jacht wet als schadelijke dieren, waardoor het iedereen vrijstaat, hun nesten te verstoren en de vogels te doden, mits men het doet op terreinen waar men tot actie gerechtigd is en met middelen die bij de wet zijn toege staan. Dat in de eerste week van april extra tegen de genoemde soor ten zal worden opgetreden, houdt verband met het feit, dat in die pe riode voor elke gedode vogel een pre mie wordt verleend van 75 ct. De gelden voor de premies zijn beschik baar gesteld door het Landbouw schap, de Nederlandse Jagersvereni ging en het Jachtfonds, die tiendui zend gulden op tafel leggen. Plaatse lijke en regionale organisaties zullen nog vijf mille moeten leveren, wil men voor 20.000 vogels premie kun nen geven. Worden méér exempla ren gedood, dan zal de premie wor den verlaagd. Intussen is ons gebleken, dat niet iedereen gelukkig is mef de premie actie. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, die tal van verontwaardige reacties heeft binnengekregen heeft zich tot de mi nister van Landbouw gewend met het verzoek, de roek van de premie te willen uitsluiten. Hetzelfde is ge vraagd door het Staatsbosbeheer, dat zich gewend heeft tot de directie Faunabeheer, die voor de stand van het schadelijk gevogelte verantwoor delijk is. Staatsbosbeheer wil ook de kauw buiten de actie laten. Bovendien wi. men de premies alleen laten toe kennen voor vogels die geschoten zijn. Bij vogelbescherming is men tegen heel het systeem van premiëring. Men heeft er alle begrip voor de nood zaak, de kraaiachtigen binnen be paalde perken te houden deze vogels ijn niet alleen schadelijk voor de landbouw, maar ook voor tal van andere vogels. Alle kraaiachtigen, maar vooral de zwarte kraaien, de eksters en de vlaamse gaaien heb ben het gemunt op de eieren en jon gen van andere vogels. De zwarte kraaien belagen kieviten, grutto's en tal van andere bewoners van het open veld; eksters en gaaien bedrei gen vooral de zangvogels. Dat zou allemaal niet zo erg zijn, als de aan tallen binnen redelüke perken bleven. De kraaiachtigen hebben echter, vooral door het verdwijnen van hun grootste natuurlijke vijand de havik, en dankzij hun geweldig aanpas- singsvermogen, en hun legendari sche slimheid, een geweldige vlucht genomen en een regulering door men- seltjk ingrijpen is onontkoombaar. Vogelbescherming heeft dan ook geen bezwaar tegen die regulering als zo danig, maar tegen de wijze waarop u ze thans wordt nagestreefd. Het betalen van premies voor de bestrij ding; van schadelijke vogels, zo is reeas op de dertiende wereldconfe rentie van de internationale vogelbe schermingsraad uitdrukkelijk vastge steld, is een kostbare en weinig effec tieve methode, die tot allerlei onge wenste toestanden kan leiden. Vogel bescherming wil de premies in de toekomst helemaal afgeschaft zien en pleit ervoor, dat alleen op plaatsen waar belangrijke schade te duchten is, van overheidswege extra afschot wordt uitgevoerd. Het premiestelsel is al eeuwen oud. Vroeger werden premies uitgeloofd voor allerlei soorten roofvogels, die thans strikte bescherming genieten. Nu worden nog ieder jaar premies uitgeloofd voor houtduiven, omdat ze schade doen aan de landbouw. De houtdui- venpremie is bedoeld voor Neder landse broedvogels. De grote hout duivenvluchten uit de Scandinavische landen, die hier ieder jaar overwin teren, doen onze landbouw geen kwaad. Om te voorkomen, dat de ja gers op een gemakkelijke manier premies verdienen aan de noordelij ke vogels, wordt ieder voorjaar op nieuw bekend gemaakt, wat men moet inleverer om voor premie in aan merking te komen: staarten, linker- - iiiiïtiii Parkwachter A. Bekker uit Amsterdam met „Gerrit", een kauwtje. (Van onze Hogeschool-correspondent) EINDHOVEN, 30 maart Tijdens een koffietafel, georganiseerd dopr het politieke studenten-studiegenootschap „Desideriug Erasmus" heeft de Nij meegse hoogleraar prof. mr. F. Duyn stee over Indonesië gesproken. Hjj stel de, dat men vóór de weede wereldoor log geen of weinig belangstelling voor het menselijke aspect van Indie had. soekarno werd als een soort opruier beschouwd en men toonde alleen be langstelling voor eigen financieel pro fut. (Advertentie) Het nieuwe elektro nische orgel van'klasee' voor lage prijs. WURliTZER De koning onder de elektronische orgels. Vraag onze prospec tuseen. Klassiek Modern Grote Markt 8, Haarlem, tel. J1338 Amsterdam - Rotterdam - Hilversum Kampen - Gom „De dekolonisatie", aldus spr. „was globaal gezien onvermijdelijk en het is onbillijk Engeland en de V.S. hiervan de schuld te geven. Hooguit zouden bij een minder abrupte liquidatie van het kolonialisme de verhoudingen met de jongste staten psychologisch wat gunsti ger hebben gelegen. Na kritiek op de houding van dat deel van de pers dat de groep-Rijkens lout-r commerciële bedoelingen in In donesië heeft toegeschreven, kwam spre ker aan de hulp voor ontwikkelingslan den in het algemeen. „Wij stellen", zo zei hij, „teveel de vraag voorop hoe deze landen van het communistische systeem te vrijwaren. De jonge landen benaderen een communistisch systeem geheel anders dan wij. En indien deze landen zo'n systeem wenselijk achten dan moeten wij niet dreigen met intrek king van hulp, doch wij dienen óók onze hulp te verlenen aan landen, die er een soort, voor ons aanvaardbaar commu nistisch systeem op na houden." In dit verband wees prof. Duynstee op het on langs uitgekomen rapport-Cl. y, waarin beknotting van economische hulp aan diverse landen wordt voorgesteld. Hij noemde dit een typisch bewijs van een te westers standpunt. Sprekend over corruptie bracht spre ker het verleden in herinnering o.a. wat Nederland betreft: de regententijd. „De fout, die wü maken", zo besloot prof. Duynstee, „ligt veelal hierin dat wy de problemen ten aanzien van de ontwikkelingslanden teveel vanuit óns standpunt zien. En hierin zullen wfj verandering moeten aanbrengen, willen wq het vertrouwen van de voormalige koloniën winnen." (Advertentie) laf- GERÓ ZILVIUM GERO ZtlDURO j ZIIMETA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7