Tentoonstelling van interieurkunst en woonmogelijkheden bij Baja De Nederlandse Comedie met Goldoni's „Botteriken" Aöeeda Haarlem evini Prix - de - Joke in Z andvo „Onze Gezellen" winnaar van N.H.C. - wisselbeker Gedragen door dynamische Mary Dresselhuys Bewogen vertolking van Johannes Passie Weinig handel Expositie gesloten DERTIENDUIZEND BEZOEKERS BIJ „HAARLEM OP ZICHT" Wethouder Happé„Contact burgerij en gemeentebestuur bewaren NIEUWE BUSSEN VOOR N.Z.H.V.M. INKLAVERJASTOERNOOI MAANDAG 1 APRIL 1963 PAGINA 3 Teisterbantvierde dertiende verjaardag Ongeval op sportvelden Succes voor r.k. E.H.B.O.- veremiginigeiii HAARLEM, 1 april Men kan niet ontkennen, dat de voorstelling van „De Botteriken", gisteravond in de Haarlemse stadsschouwburg, een feestelijke vertoning is geworden, die met veel plezier door het publiek ont vangen is. Laten we voorop stellen, dat er toneel gespeeld werd. Zonder enige poging tot werkelijkheids nabootsing. De Franse regisseur Georges Vitaly had er een bruisend feest van gemaakt, dat vooral door het watervlugge en bekoorlijke spel van Mary Dresselhuys gestalte kreeg. En toch... 't Is goed als KEYSER t doet Films Muziek Toneel Cabaret Diversen Tentoonstellingen AERDENHOUT, 1 april In de Adventskerk te Aerdenhout-Bentveld werd gistermiddag een oecumenische bijeenkomst gehouden. Protestanten en katholieken, in gebed en medita tie voorgegaan door dominee Drost en pastoor Van Beukering, hebben zich samen een ogenblik bezonnen op het lijden van Christus. Voor de muzikale illustratie zorgde „De Am sterdamse Cantorij" met het zingen van de Johannes Passion van Hein- rich Schütz. In al zijn eenvoud waf het een treffende samenkomst. Vrij e speel ge 1 eg erii eid aan: Dr. Schaepmar.Bïraat Omgeval bij Hoogovens Jongetje door auto aangereden Honden in Haarlem aan de lijn BRANDWEER MOEST VIJF KEER UITRUKKEN Het bleek da?^!r£Ispringende huis in z«n min be.wo,ner ™n bedoeld m hranH ha* m afval en autobanden moesT eraan brandweer iS» hTpbX°nedre randde „Kunisit zij orus dodl" exposeert iln Gouda Götuiigiem gevraagd van stffie'tito steekpartij Uitgereikt aan vier Nijmeegse studenten „De Eendracht" in Heemstede vergadert Op de foto de uitreiking van de „Prix de Joke", de ereprijs van de best geslaagde „practical joke". De prijs, een kleine replica van het „Paaseilandbeeld" wordt hier door Max Tailleur aan de vier studenten (van rechts naar links T. Berger, W. de Gruyter, M. Rietberger, P. Craghs en Max Tailleur) uitgereikt. HAARLEM, 1 april Hoewel ver bouwen bij Baja Interieurarchitectuur een „chronische toestand" is, voelt de leidende man, de heer J. C. A. Jans sen, zich bij sommige gelegenheden ge noodzaakt relaties en medewerkers uit te nodigen voor een feestelijk samen zijn. Zulk een feestelijk moment werd vrijdagmiddag ingeluid door een toe spraak van de meubelontwerper Mar tin Visser en ongeveer besloten met een improvisatie van de heer D. Schwa- germann, waarmee deze een spontane schenking voor de moderne afdeling van het Frans Halsmuseum vooruit lopend op de beslissing van de gemeen teraad in dank aanvaardde. In de tussenliggende tjjd hebben vele genodigden van de geboden gelegen heid gebruik gemaakt om stoffen, ta pijten en lampen te bekijken, in ge makkelijke stoelen te zitten en van ge dachten te wisselen. In de komende week kan een ieder dit doen want Baja stelt er prijs op mensen te ontvangen die belangstelling en begrip hebben voor een goed geoutilleerde ruimte. De verbouwing betreft een uitbreiding van de toonzalen langs de zijde van de Gasthuisvest waarbij de gevels onge moeid zijn gelaten. De kantoor-, maga zijn- en expeditieruimten die hiervoor moesten worden opgeoffers zijn elders in het complex opnieuw ingericht. De activiteit van Baja heeft zich in de loop der jaren verschoven van de in troductie van het nieuwe meubel naar de planning van de ruimte: de wezen lijke interieurarchitectuur. Mooie dingen zijn er genoeg te vin den, zegt de heer Janssen. Maar toch zijn deze secundair. De opdracht is een levende ruimte te scheppen, de levens behoeften van de bewoners een opti male kans te bieden op een gegeven vloeroppervlak. Bij het bezichtigen van de gefingeer de ruimten in de toonzalen valt het op hoe de interieurontwerpers natuurpro- dukten laten toepassen: met de hand afgewerkte houtsoorten, veel leer, wol en riet naast hoogwaardige blanke me talen. De strakke ijle constructie en het HAARLEM, 1 april De Haarlemse Sociëteit Teisterbant heeft in de nacht van zaterdag op zondag haar dertiende verjaardag gevierd. Dit moest op zul ke uitzonderlijke uren geschieden om dat het Amsterdamse cabaret „Lurelei", dat het hoofddeel van het feestprogram ma zou vullen, eerst na middernacht kon optreden. Zowel de gewelven van de sociëteit zelf als de Kroonzaal van Brinkmann over welke beide locali- teiten de festiviteiten verdeeld waren hadden door de vindingrijkheid en inspanningen van enkele schilders leen van Teisterbant een feestgezicht gekregen. Na twee geestige toespraken van res pectievelijk de eerste president van Teisterbant, Godfried Bomans, en de huidige president (tevens oud-presi dent), mr. J. M. Landré, volgde in een snel stromende afwisseling de reeks liedjes en sketches van „Lurelei"'s pro gramma „O. K. en W.". Na afloop daarvan werden de uitvoe renden met bloemen en applaus gehul digd door de geestdriftige feestgan gers, wier eigen (geïmproviseerd) pro gramma zich mede dank zij de aanwe zigheid van een combo uitstrekte tot het vroege morgenuur. HAARLEM, 1 april In het Van der Aart-sportpark zijn gistermiddag om streeks half een twee spelers met de hoofden tegen elkaar aangesprongen. De keeper van „Vliegende Vogels", de 18-jange P.R.S., raakte daarbij twee tanden kwijt en liep vermoedelijk een zware hersenschudding op. Hij is in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. De voorhoede speler, de 38-jarige G. W. v. D. van WH kreeg een wondje aan het voorhoofd en vermoedelijk een lichte hersen schudding. Hu is in het ziekenhuis St. Joannes de Deo verbonden en kon toen terug naar huis. Op het veld van „Ons Genoegen" schopte gistermiddag tijdens de wed strijd tussen OG 1 en THE 1 de 2T-jarige schilder T.L.K. tegen de voet van een tegenstander. Met een gebroken rech terbeen is deze in het Grote Gasthuis opgenomen. HEEMSTEDE, 1 april De r.-k. EHBO-verenigingen „De Barmhartige Samaritaan" uit Heemstede en „St. Camillus" uit Vogelenzang, hebben za terdag bij de jubileumwedstrijden van de Hoornse katholieke EHBO-vereni- ging fraaie resultaten behaald. De Heemstedenaren legden bij de senioren beslag op de eerste prijs. De voor sprong op nummer twee bedroeg twaalf punten. Acht ploegen namen aan de strijd deel. Bij de junioren trad de ploeg van St. Camillus zegevierend naar voren. De grote concurrent van de Vogelenzangers was „De Barmhar tige Samaritaan". Het Heemsteedse team keerde met de tweede prijs huis waarts. De organisatie van de wedstrij den liet niets te wensen over. Ook het schminken der „patiënten", dat niet zelden wordt verwaarloosd, geschiedde met grote deskundigheid. levendige silhouet hebben elkaar ge vonden. Men heeft oog voor dat wat goed en comfortabel was in het verleden en schroomt niet dit traditionele toe te passen in een samengaan met de nieu we vormen. Nederlandse produkten van kunstnijverheid zijn de tapijten, gor dijnstoffen en decoratieve wandlappen (o.a. verwerkt op een kamerscherm) die door ,,'t Paapje" zijn ontworpen in opdracht van Baja. Het zijn prachtige unica, in fotografische en etstechniek onder de controle van een gevoelig oog tot stand gekomen. De wandlap die aan de gemeente Haarlem is aangeboden werd met de hand geverfd. Nieuw woningtype Een jong architect werd de kans ge boden voor deze tentoonstelling zijn ideeën over een nieuw type woningen uit te werken. De grondgedachte van dit plan is, een complex bungalows van verschillende inhoud zodanig te groeperen, op een beperkt grondopper vlak, dat een redelijk privé-leven ge leid kan worden. Architect A. Stoop heeft in een levendige plattegrond met de wooneisen van zeer verschillende be woners bijvoorbeeld een gepensio neerd echtpaar, een gezin met jonge én studerende kinderen, een praktijk woning voor een arts rekening kun nen houden en architectonisch en stede bouwkundig toch aan hoge eisen kun nen voldoen. Zeer aantrekkelijk in dit plan zijn de particuliere besloten bin nentuinen, waaraan de naam Atrium- woningen is ontleend. Een maquette van dit plan met détails en interieur- schetsen van Dick van Eeden vormen een eigen afdeling ter expositie. Deze hooggestemde tentoonstelling van woonmogeljjkheden en interieur kunst vindt plaats in een Haarlems be drijf dat op internationaal niveau ope reert. L. T. De heer D. Schwagerman, adjunct-direc teur van het Frans Halsmuseum (rechts) dankt de heer J. Janssen voor de aan de gemeente geschonken wandlap. Het stuk zelf is niet sterk. Carlo Gol doni achttiende-eeuws schepper van onsterfelijke blijspelen als „Knecht van twee meesters", „De Herbergierster" en „Het Koffiehuis", schreef het stuk toen hij al op leeftijd was en er is een zekere vermoeidheid niet aan te ont zeggen. De botteriken zijn de Vene- tiaanse mannen van die tijd die hun vrouwen strak hielden, hun aller lei feesten en rechten ontzegden en die gespeend waren van alle cultuur en verfijning, omdat ze in feite enkel egoïsten waren Goldoni laat de dames samen in dit stuk de heren een loer draaien. Het gaat om jonge geliefden die elkaar vóór het huwelijk niet mo gen zien, maar door toedoen van een geëmancipeerde dame en middels een travesi toch tot elkaar doordringen. Het vreemde is, dat Goldoni de brui sende handeling af en toe laat vertra gen door te lange dialogen. Na de pau ze blijft er zelfs niets meer over dan een druk gepraat. Daaruit blijkt wel dat de Nederlandse Comedie dit keer toch wel de keuze op een erg zwak stuk heeft laten vallen. Regisseur Georges Vitaly heeft vóór alles gestreefd naar tempo en plezier. Hij vond daarvoor een uitstekend medestander in Nicolaas Wijnberg, die bijzonder kleurrijke cos- tuums ontwierp zelfs voor de som ber in het zwart geklede botteriken en hun kort gehouden, saai geklede dames. De zeer speelse vertaling was van Dolf Verspoor. De spil van het feest was Mary Dres selhuys als de geëmancipeerde Felice, beweeglijk, vol speelse spel- en toon- buiginkjes en vooral overtuigd van haar eigen, vrouwelijke kracht. Hetty Verhoogt als Margarita kon het daar niet tegen bolwerken. Zij is te jong om er nu al stereotype gebaren en stembuigingen op na te houden. Mimi Boesnach als Marina was veel ster ker. Zij speelde haar rol uit en wist toch een goed niveau te behouden. Het liefst was ons nog Petra Laseur als Mar garita's pleegdochter: lieftallig en kat tig, verlangend en opstandig tegelijk. Evenals haar moeder, Mary Dressel huys, weet zij haar tekst volkomen trefzeker te plaatsen en dat is bij come dies als deze feoud waard. De mannen waren in deze vertoning de zwakste partij. Paul Cammermans als Margarita's echt„vriend" Lunardo gooide het te veel over de kluchtige boeg en overschreeuwde zichzelf. Het was wel grappig, maar te banaal. Henk Rigters als de boosaardige bot terik Simon, voelde zich kennelijk tot (Advertentie) STOMEN VERVEN STOPPaCE lORENTZPLEiN 25 SOEN A P! EN 3 7 CINEMA PALACE: (5e week) West Side Story. 14 jaar. Dagelijks 2 en 8 uur. FRANS HALS: De stuurloze twee, 14 Jr.. 2, 7 en 9.15 uur. di. 2 en 8 uur. LIDO: (3e week). Als twee druppels water, 18 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. LUXOR: Vroeg rijp, 18 jr.. 2, 7 en 9.15 uur; REMBRANDT: En eeuwig zingen de bossen, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY, t/m do.: De vijand was een gene raal. 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: La Dolce Vita, str. volw., dag. 2 en 8 uur. Maandag 1 april. Concertgebouw, 8 uur: Concert door het Dameskoor „Haarlem" o.l.v. Mej. W. v. Hei- dik. Solisten: Marion Harreveld, clavecim- bel; Elly Jens, alt; May Oranje den Uyl. sopraan. Programma: o.a. Pergolesi. Aula Coornhertlyceum, 8 uur: Jeugd en Muziek, concert ten bate van „Nieuw Uni cum". Dinsdag 2 april. Concertgebouw, 8.15 uur: Concert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Soliste: Lois Marshall, sopraan. Programma: Mozart en Mahler. Dinsdag 2 april. Stadsschouwburg. 8 uur: Nederl. Comedie met „Vrouwen van Troje" van Euripides. Regie: Ton Lutz. In de hoofdrollen: Ank van der Moer, Ellen Vogel en Femke Boer- sma. .Adam en Eva", Raamsingel 5. Iedere avond 82 uur. Cabaret 911 uur. Dinsdag 2 april. Frans Halsmuseum, renaissancezaal, 8.15 uur: Forumzitting ter gelegenheid van de Boekenweek. Rest. Boekenroode, 8 uur: Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld, A. Jager en J. B-arn- hoorn over „Bloemen en tuinen". Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse School van de 16e t/m 19e eeuw. Bijzondere collectie werken van Frans Hals Dagelijks van 10—5 uur. Zon15 uur. Teylers Museum: Schildert]en 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19e eeuw Fos sielen, natuurkundige instrumenten. Ge opend op werkdagen, behalve maandag, van XX3 uur. Eerste zondag van de maand van 13 uur BisschoppeXijk Museum: Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 1012.30 en van 1.30—5 uur (behalve maandag). Zon- en feestdagen van 25 uur. In 't Goede Uur, Nieuwe Kerksplein. Expositie van Grafiek van Gérard Leonard van den Eerenbeemd. Geopend dagelijks van 10 tot 6 uur en van 8 tot 10 uur. Tot en met 31 maart. Maand april: tekeningen en grafiek van Ruth Fischer. Museum ,,'t Huis van Looy" 9 tin. 31 mrt Expositie interscholaii Jeugdto eraooi. Teke ningen, foto's en handwerken. Geopend dag. 9-1 uur en 2-5 uur. Bovendien ma tjn. vr ook van 810 en zo. 2—5 uur. 4 april lm. 3 juni: „Van vormende hand tot lopende band". Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1 rood. Expositie van schilderijen en lino's van Henk van der Horst. Geopend dagelijks van 9—5 uur. Keukenhof, Lisse', 28 maart tot 15 mei: openluchttentoonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. Geopend van 8 uur v.m. tot een half uur na zonsondergang. Kasteel eukenhof, schilderijen, plafondschilderingen en kunstvoorwerpen. het genre niet zo aangetrokken en Joan Remmelts als de traditionele brompot Canciano, was vermakelijk in zijn pan toffel-heldenrol. Allard van der Scheer treft precies de vereiste sfeer van het stuk als de zwierige galant van Felice, Riccardo. In het kielzog van zun aange bedene, bracht hij spot en sierlijkheid. De jonge minnar tenslotte, werd door Hans Croiset plezierig onhandig maar toch ook wel wat te boertig-schreeu- wend neergezet. j w d y De muziek van deze Passion is ont daan van de pompeuze barok, welke uit de Passies van Bach spreekt. Het was de grote verdienste van „De Am sterdamse Cantorij" onder leiding van Louis Mol en de solisten Wiebe Drayer (Evangelist). Frans Schouten (Christus partij) en Marius Kemler (Pilatus), dat zr de passie hebben gezongen in het gedempte licht, dat zich over het hele werk uitspreidt. De koren zijn bewogen- dramatisch, maar bezitten niettemin door de phrygisehe toonaard een inge togen karakter. Bijzonder mooi was het slotkoor „Help ons Christus. Gods Zoon". Wiebe Drayer, Frans Schouten en Marius Kemler zongen bijzonder ge nuanceerd hun solo-partijen. Daardoor schonk deze korte passie niet alleen veel stof tot innerlijke meditatie, maar tevens grote muzikale voldoening door de prachtige uitvoering- Met het geza menlijk zingen van het koraal „O, Hoofd bedekt met wonden" werd de bijeenkomst besloten. In de parochiekerk van de H. Pas toor van Ars in Parkwijk werd des avonds door hetzelfde gezelschap een uitvoering van deze passie gegeven. Pastoor Voets hield daarbij een kort# meditatie. JAN LAARVELD HAARLEM, 30 maart Op een bin nenterrein aan de Dr. Schaepmanstraat zal een vrije speelgelegenheld worden aangelegd, die slechts via een toegangs poort vanaf de Dr. Schaepmanstraat te bereiken zal zijn. De speelplaats zal van de gebruikelijke speelattributen worden voorzien en B. en W. vragen voor dit doel van de raad een crediet van 21.100. IJMUIDEN, 1 april. De 26-jarige heer A. Oortwijn uit Beverwijk, pan- nenman in de Oxystaalfabriek van de Hoogovens, liep vrijdagmorgen 29 maart jl aan hoofd, handen en voeten brand wonden op. toen een gevulde ijzerpan tijdens het hijsen losschoot en vieL Het slachtoffer werd in het Roode Kruis Zie kenhuis te Beverwijk opgenomen. AERDENHOUT, 1 april Op 77-ja- rige leeftijd is hier overleden mevr. dr C F. baronesse Mackay-Katz, die als Frida Katz een bekende figuur is geweest in de Nederlandse politiek, de vrouwen- en de vredesbeweging en de advocatuur. Zij was onder meer lid van het hoofdbestuur van de CHU, van de Tweede Kamer en van de Amsterdam se gemeenteraad. Zij heeft in vele com missies op het gebied van het straf recht zitting gehad. AMSTERDAM, 1 april De beurs heeft vandaag een onbewogen verloop gehad. De handel was van kleine om vang en de koresen van de internatio nale fondsen gaven weinig verandering te zien. Scheepvaartaandelen waren vrij vast gestemd. Voor Scheepv. Unie en Paketvaart konden koersverbeteringen van 2 a 3 pnt. worden opgetekend. In de cultuursector bestond vraag naar HVA, waardoor dit aandeel op 2% pnt. hoger opende. De belangstelling voor de aan delen van de Expl. Mij. Scheveningen was geluwd. Er werd niet in open hoek gehandeld. Vanmorgen op de niet-offi- ciële markt is teruglopend gehandeld van 810 tot 780 voor de oude aandelen en van 800 tot 770 voor de nieuwe. Hoewel de hoek gesloten bleef, advi seerde men vanmiddag wederom lager. De oude aandelen golden namelijk 770 en de nieuwe 750. Vorig opening Slot 1/4 4',4 Ned. 1960 102 4)4 Ned. 1961 4)4 Ned. 1963 100ft 100% 4 Ned. 1961 98 ft 4 Ned. 1962 98ft Staffel 1947 93% B.N.G. Won. bouwl. 6 107% Ned. Handel MijCert. 359)4 Amsterdam Rubber 117% H.V.A. 140)4 143 A.K.U 439 441 Berkel Patent 195 Calvé-Delft Cert 775 Deli-Mij. 136 mm Fokker 409 mm Ford 916 mm v. Gelder 258 mm Hoogovens 525 mm Müller Co. 335 m— Ned. Kabel 483 Philips Gem Bez. 153 153 Unilever 153.41 153 Wilton-Fijenoord 278-. Bill!ton 2e 421 Dordtsche Petr. gew 773)4 Kon. Petroleum 50 169.50 169.30 Holl. Amerika Lijr 116)4 Java Ch PL 147 KLM. 54.8C Kon. Ned Stoomb. Mij 144 144 KP.M 135)4 138% Stoomv Mi] Nederl 132)i 134 v. Nievelt 114% 110%, v. Ommeren 243 Rott Lloyd 130 131 Ned. Scheepv. Unle 133% 135ft Interunie 194.50 Robeco 212 Unitas 505 Ver Bezit 127.50 Rentespaarbrleven "57 141)4 Rentespaarbrieven '58 2)4 Amsterdam '56 I 122)4 86% 2)4 Amsterdam '56 11 91 2)4 Amsterdam '56 III 90% 2)4 Amsterdam '59 98% 2)4 Rotterdam '57 88% Alb. Heyn K2. ebl HAARLEM, 1 april In aanwezig heid van talrijke bezoekers-op-de-valreep heeft de weth. van Openbare Werken en Stadsontwikkeling, de heer W. F. Hap pé zondagavond de tentoonstelling „Haarlem op zicht" gesloten. Officieel genodigd waren vier Bloemenmeisjes, die samen en in vereniging met de wet houder en de technisch directeur %an Openbare Werken, ir. j. Fuykscnot voor het sluitingsuur nog even gauw een enquêteformulier invulden. In totaal hebben niet minder dan der tienduizend mensen voor het meren deel Haarlemmers een bezoek aan de expositie gebracht. Dat mag een froot succes genoemd worden, in het ijzonder voor de organisator van de tentoonstelling, de heer Dick Veldhorst, die de dankwoorden van de heer Hap pé gelaten over zich heen liet gaan, omdat hij tegelijkertijd druk bezig was een filmpje te maken van de sluitings ceremonie. Wethouder Happé zei, dat de tentoon stelling volkomen aan haar doel heeft beantwoord. „Met Haarlem op zicht heeft het gemeentebestuur niet zichzelf willen zoeken". Het is op de eerste Ïilaats de bedoeling geweest het Haar- emse publiek kennis te laten maken met het structuurplan. „De Haarlem mers hebben kunnen zien waaraan het in Haarlem van de twintigste eeuw schort en hoe de stad er in de volgen de eeuw zal uitzien." De belangstelling die het Haarlemse publiek heeft ge- toond, aldus wethouder Happe, vraagt om reactie van het gemeentebestuur. „Deze belangstelling mag met verzan den. De tentoonstelling heeft duidelijk HAARLEM, 1 april Om twee uur gistermiddag is in de Van Oldenbarne- veldlaan een tienjarig jongetje uit Heemstede op de fiets in botsing ge komen met een personenauto die be stuurd werd door een 19-jarige kan toorbediende uit Haarlem. Beider uit zicht werd belemmerd door een langs de trottoirband geparkeerd staande autobus. Het jongetje sloeg via de kofferruim te van de auto tegen de voorruit en viel daarna op het wegdek. Hij liep een hersenschudding op en moest met hoofdwonden in de Mariastichting worden opgenomen. De kofferruimte van de auto en de voorruit werden ern stig beschadigd. Omstreeks vijf uur gistermiddag zijn twee wielrijdsters tegen elkaar aange reden op de Schoterweg ter hoogte van de Joh. de Beukstraat. Een 65-jarige dame liep daarbij een open beenbreuk aan het rechter onderbeen op. Zij is opgenome- in het Grote Gasthuis. HAARLEM, 1 april De Haarlemse politie maakt hondenbezitters er op merkzaam dat weliswaar vanaf van daag de honden hun vrijheid herkregen nebben maar dat de Haarlemse alge mene politieverordening verbiedt dat honden vrq op straat lopen. In Haarlem moet een hond altijd aan een lijn van hoogstens anderhalve meter lopen. HAARLEM, 1 april Het afgelopen Weekeinde moest de Haarlemse brand weer vijf maal uitrukken. Zaterdag middag was brand ontstaan in een wo ning aan de Rozenstraat. Daar was iemand aan het verven. De man wilde de verf verdunnen en zette de pot verf °P een kachel. De verf begon te bran den, maar met een tafelkleed wist de man het vuur te doven. De brandweer hoefde niet op te treden. Even later dreigde een bestelauto uit Leiden in brand te raken ten gevolge van een loshangende bougiekabel. Het onU^ wa? echter gauw geblust. Later de k middaR werd de assistentie van nerJïrahdweer ingeroepen door bewo- 7ji hv'an, een huis aan de Cremerstraat. schoor^6", veel last van rook. Het Een^®?nkanaal werd onderzocht. ZaterdaoIerbc><1 werd opgelegd. bewoners^Vjnd hadden verschillende sinepi een huis aan de Schoter- hogedrukstraal werd w"1®"' Met®efn De politie maakte vuur Seblust' tegen de „hrand^.icKe°rc®s-verbaal op nenkomTn Ve" Tt huis nief kon blm nenkomen. tiet slot van dp voordpnr was kapot. De brandweer kXam en wist via een raam op d/bownwriiP. ping binnen te komen. To^n ton de voordeur worden geopend. laten zien, welke weg bewandeld moet worden om het publiek op de hoogte te stellen van toekomstige stadsplannen." Aan het slot van zijn toespraak zei de heer Happé, dat het waardevolle con tact tussen de burgerij en het Haar lemse gemeentebestuur bewaard moet blijven. Daarna maakte het gezelschap voor de laatste maal een rondgang over de tentoonstelling, die ook tijdens het week einde niet over belangstelling had te klagen. HAARLEM, 1 april Het wagenpark van de NZHVM zal dit jaar met negen stadsbussen, vijf lijnbussen en zes toer- wagens worden uitgebreid. Dat is het gevolg van de steeds verder gaande expansie van de interlokale lijnen van van de nieuw te openen lijnen in Lei den. De nieuwe stadsbus zal in afme ting zoveel mogelijk overeenstemmen met de huidige stadsbussen van de se rie 5400-5500. In het stadsverkeer zijn deze bussen bijzonder handig. De ver voerscapaciteit is voldoende groot, dank zij het ruime aantal staanplaatsen. De nieuwe bussen zullen dienen als pro totype voor de nieuwe serie stadsbus sen, welke de Haarlemse vervoersmaat schappij over enkele jaren in gebruik zal gaan nemen. De nieuwe lijnbussen worden gebouwd bij de firma Hainje in Heerenveen. Zij zullen volkomen gelijk zijn aan de laat ste Werkspoorbussen van de serie 5000. Bij de NZHVM wordt verwacht, dat zij nog deze zomer in gebruik kunnen wor den genomen. De zes toerwagens worden in België gebauwd en in het voorjaar opgeleverd. Vier van deze bussen kunnen ook op de interlokale lijnen worden ingezet. Het zijn de eerste bussen bij de NZHVM, die langer zijn dlan elf meter. Het voorfront wijkt sterk af van dat van de lijnbus sen. De kop is afgerond, waardoor de koplampen vrij ver uitsteken. In de bussen zal een opvallende kleur voor de bekleding worden gebruikt. De zit tingen worden bekleed met een oranje rood kunstleder. Het totaal aantal zit plaatsen bedraagt 47. GOUDA, 1 april Sinds zaterdag middag zijn 24 Haarlemse kunstenaars, leden van „Kunst zij ons doel", met hun werken te gast bij het Goudse Kunstcentrum Burgvliet in de Agnieten- kapel aan de Nieuwe Markt in de Pijpenstad. In de afgelopen winter zijn de Goudse Burgvlieters in de Haarlem se Waag de gasten geweest van „Kunst zij ons doel". De heer J. A. Tempelman, die bij de opening van de tentoonstelling zater dagmiddag namens „Burgvliet" de Haarlemmers verwelkomde, zei o.m. dat het werk van de Haarlemse gasten in zoverre een verrassing was, dat het ingrijpend verschilt van dat van de leden van het Goudse kunstcentrum. Men had verwacht dat de Haarlem mers meer invloed zouden hebben on dergaan van Amsterdamse modernisti sche stromingen. De voorzitter van „Kunst zij ons doel", Leen Spierenburg, gaf een histo rische schets en een karakteristiek van de eigen vereniging ter voorlichting van de Gouwenaars. HAARLEM, 1 april In verband met de vannacht op de Botermarkt ge pleegde stiletto-steekpartij verzoekt de Haarlemse recherche drie jongelui van omstreeks 25 jaar en twee dames, die het begin van de vechtpartij hebben Tr, zich met haar in verbinding te HAARLEM, 1 april De 1ste april was precies elf minuten ond, toen het Zandvoortse 1 april-comïté in hotel Bouwes overging tot de uitreiking van de prix-de-joke voor de best geslaagde grap of stunt van de laatste tijd. Het comité, waarvan Toon Hermans, Max Tailleur en circuit-directeur Hugen- holtz deel uitmaken, is enkele weken geleden geïnstalleerd. De periode, waarin de grap uitgehaald moest zijn, was voor deze keer zeer ruim geno men. Zo kon de prijs worden toege kend aan de vier Nijmeegse studenten De Gruyter, Kraghs, Berger en Riet bergen, die enkele jaren geleden zich bjj de sluiting van de Vierdaagse ge stoken hadden in uniformen van Turk se officieren. Zij werden toen allerwe gen met veel eerbetoon ontvangen. Het viertal werd 's avonds om half acht ontvangen door burgemeester Van Fenema, die in een toespraak er aan herinnerde, dat humor hard nodig is in deze tijd van spanningen. De beeld houwer Edo Tetterode, die destijds het zogenaamde paaseilanden-beeld ver vaardigde, zette de bedoelingen van het joke-comité uiteen. Het werd een feestelijke avond, die even na middernacht haar besluit vond, toen Max Tailleur het viertal de prijs uitreikte, een bronzen afgietsel van het paaseilanden-beeld, dat vorig jaar 1 april in de nationale belang stelling kwam te staan. Tailleur bracht de studenten alle hulde voor hun grap en schonk hun tevens vier flessen zui ver Zandvoorts zeewater. Op 1 april 1964 zal weer een prix-de- joke worden uitgereikt. Het comité zal dan alleen de in 1963 gelanceerde stunts en grappen beoordelen. HEEMSTEDE, 1 april. De Heem- steedse pluimvee- en konijnenfokkers vereniging „De Eendracht" houdt mor gen in Nieuw Berkenrode haar algemene jaarvergadering. De agenda vermeldt onder meer een bestuursverkiezing. Af tredend zijn de heren Tukker, de Har der, Donkelaar Jr. en Yff. Deze be stuursleden stellen zich herkiesbaar. GEEN SPREEKUUR. De burgemees ter en wethouders van Haarlem, met uitzondering van de heer Geluk, zullen deze week geen spreekuur houden. Het spreekuur van de heer Geluk is donder dagochtend van half twaalf tot half één. HEEMSTEDE, 1 april De klaver- jasploeg van Onze Gezellen I is gister avond in de eindstrijd van het traditio nele toernooi om de Nieuwe Haarlem- sche Couran(-beker zegevierend naar voren getreden. De club uit Haarlem noord toonde bij deze in hotel Het Wapen van Heemstede gehouden finale op overtuigende wijze dat zij de beste troeven in handen had. Met ruim ver schil werd bekerhouder HBC verslagen. Het was niet voor de eerste keer dat Onze Gezellen op de fraaie wisselbeker beslag legde. Ook in 1961 kwam de bokaal in handen van de Gezellen. keer H. Wassenaar (links) neemt namens „Onze Gezellen" de N.H.C.-wissel- beker m ontvangst wit handen van de Heer A. van der Wiel HBC won de prijs tweemaal, in 1960 en 1962. De beslissende kamp in het Wapen van Heemstede tussen de vier ploegen die zich voor de eindstrijd hadden ge- klasseera, kenmerkte zich door een echte „cup-sfeer". De strijdlust laaide hoog op. Over alle linies zetten spelers dikwijls alles „op één kaart" om de beste troeven op tafel te brengen Reeds na de eerste ronde had Onze Gezellen zich van een behoorlijke voor sprong verzekerd. De tweede ronde bracht geen kentering in het spel: OG bleef met flink verschil op kop. In de derde en beslissende ronde heeft HBC vergeefs getracht de achterstand in te lopen. De Heemstedenaren behaalden weliswaar hier en daar verdienstelijke successen, maar een verpletterende zege der Gezellen op één van de tafels gaf uiteindelijk de doorslag. De uitslag was: Onze Gezellen 1 22.042 pnt, 2 HBC 21.236 pnt, 3 Onze Gezellen 2 20.402 pnt, 4 óns Genoegen 20.120 pnt. Nadat wedstrijdsecretaris J. Mense aan het einde van de avond bekend had gemaakt dat de koppelprijs van het toernooi gewonnen was door de ge broeders C. en W. Juffermans van HBC 2, ging de heer A. v. d. Wiel namens onze courant tot uitreiking van de prijzen over. Hij kon tot zijn genoe gen constateren dat het spannende toernooi heel geslaagd was verlopen en hij bracht een bijzonder woord van dank uit aan de vereniging HBC die wekenlang voor een perfecte organisa tie had zorg gedragen. „De leiding in het toernooi, aldus de heer v. d. Wiel, heeft niets te wensen over gelaten". De heer H. A. Wassenaar mocht als oudste deelnemer van Onze Gezellen de wisselbeker in ontvangst nemen. Achtereenvolgens traden voor het po dium de heren J. Katteler, C. Aarts en C. Koers, die als vertegenwoordigers van HBC, OG 2 en Ons Genoegen de tweede, derde en vierde prijs mee naar huis mochten nemen. Als bijzon derheid mag worden vermeld, dat Ons Genoegen voor de eerste maal in dit toernooi deelnemend met tien spe lers uitkwam, waarvan de totale leef tijd liefst 694 jaar bedroeg. De „oudjes" hebben zich dus waarlijk niet onbetuigd gelaten! Tot besluit werd namens de winnende vereniging Onze Gezelden nog een kort woord uitgesproken door de heer Th. van der Putten. Hij hoopte dat de klaverjassers, die aa:n het NHC-toernooi hadden deelgenomen, het volgend jaar wederom present zullen zijn, waarbij Onze Gezellen dan als gastheer aal mogen optreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3