BIJSTANDWET geeft recht op financiële steun ...gemakkelijker en op ruimer schaal... Armenwet gaat verdwijnen l CONIMEX Studiedagen W. M. besloten De zielzorgelijke taak der sociale organisaties REMINGTON ROLLERSHAVE Nü f 58§e Prof. OUD bij afscheid van VVD in botsing met oppositie in eigen partij In 1975 op gehele spoorwegnet: „automatische trein-beinvloeding" ONTWERP MORGEN IN DE TWEEDE KAMER het bekende RIJSTTAFEL receptenboekje Prof. ARIËNS beveelt huis- gesprekken aan „U vertoont demagogische trucjes Bij gevaar trein onmiddellijk tot stilstand Chef Israëlische Geheime Dienst treedt af Twee Nederlandse huzaren gedood Drs. A. J. Kramer Ontwikkelingswerk coördineren Deense coaster met zware slagzij aan de grond gezet D<ode op de Afsluitdijk N.-Guinea en Zuid- Molukken geschrapt uit het program VOORZITTER C.H.: NEDERLANDSE CDU IRREËEL Austria-expres op locomotief gebotst Meningsverschil over Duitsers in Egypte Bij verkeersongeluk in Duitsland MAANDAG 1 APRIL 1963 PAGINA 5 WEER VERKRIJGBAAR HET ALLERBESTE VOOR DE RIJSTTAFEL t Advene '.tie) (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 1 april De algemene bijstandwet, het grote werkstuk van minister Klompé, zal morgen in de Tweede Kamer In behandeling komen. Dat is nog éven niet zeker geweest. Er waren Kamerleden, die nog wel wat langer op het ontwerp hadden wU- len studeren, en vooral: die andere organisaties in de gelegenheid wilden stellen de Kamer over het ontwerp te adviseren. Die moeilijkheden zijn nu overwonnen. De Kamercommissie, die de behandeling heeft voorbereid, is van mening, dat alle betrokken organi saties in elk geval voldoende tijd tot studie hebben gehad. Dat de behandeling niet wordt uit gesteld is van groot belang omdat hier door is voorkomen, dat de wet pas in 1966 in werking zou kunnen treden. De Kamer komt na Pasen niet meer bij een in verband met de komende ver kiezingen. Dan volgt de Kabinetsforma tie en in het najaar heeft de Kamer voorlopig genoeg te doen met de jaar lijkse begrotingen. Het wetsontwerp zou dan waarschijnlijk pas begin 1964 in behandeling komen. Het moet daar na nog naar de Eerste Kamer en het zou dus wel uitgesloten zijn, dat het ontwerp 1 januari 1965 zoals thans de bedoeling is in werking zou tre den. Het zijn degenen, die bijstand financiële steun van de overheid nodig hebben, die hiervan de dupe zouden worden. De nieuwe wet be tekent voor hen immers een belang rijke verbetering, vergeleken bij de huidige armenwet, die eigenlijk al uit 1854 dateert, al is deze in 1912 ge wijzigd. Het belangrijkste verschil ij, dat on der de bijstandwet lederen, die zelf niet in zijn levensonderhoud kan voor zien, recht krjjgt op financiële steun. Een recht, waarvoor hij bij het provin ciaal bestuur en desnoods bij de Kroon in beroep kan gaan, indien het gemeen tebestuur geen bijstand verleent. Op de tweede plaats wordt het ver haal beperkt tot de echtgenoten en de ouders van minderjarige kinderen. Dit wil dus zeggen, dat de gemeentebestu ren de kosten van verleende bijstand niet mogen terugvorderen van bijvoor beeld meerderjarige kinderen, kleinkin deren en verdere familieleden. Onder de nieuwe bijstandwet zal de nnanciële bijstand ook wat gemakke lijker en ruimer kunnen worden gegeven dein onder de oude armenwet. wet zegt, dat „ondersteuning slechts kan worden verleend aan hen, F'® zich het noodzakelijk levensonder houd niet kunnen verschaffen". Dat ?,s a' een verbetering met de tijd van voor 1912, waarin stond, dat geen on dersteuning mocht worden verleend „dan by volstrekte onvermijdelijkheid". JJe bpstandwet is royale-: aan iedere j eïerj die in zodanige omstan digheden verkeert of dreigt te geraken, dat hij niet in de noodzakelijke kosten van het bestaan kan voorzien wordt bij stand verleend. Het gaat dus, als men de armen- wet-1912 met de bijstandwet verge lijkt, om het verschil tussen de kos ten voor „het noodzakelijk levenson derhoud" en de kosten van het „be staan" „Kosten van levensonder houd" gaat niet verder dan de uitga ven die nodig zijn om in leven te blijven, maar ook niet méér dan dat. De nieuwe maatstaf „kosten van be staan" betekent eigenlijk een erken ning, dat „de mens niet leeft van brood alleen". Er kan dus een gelei dehond voor een blinde of een hoor- apparaat voor een dove onder vallen. Of misschien de reis naar de doch ter, die in een andere plaats woont en een baby heeft gekregen. IJMUIDEN, 1 april Zondagmiddag omstreeks half zes Is de 297 ton metende Deense kustvaarder „Holger Andreasen" Op eigen kracht met een steeds heviger wordende slagzij de haven an IJmui- JUuiden binnengelopen. Omdat de slag zij. die op dat moment ongeveer 30 gra den bedroeg, voortdurend toenam, werd de kustvaarder op last van de rijksha- venmeestcr door de sleepboot „Assis tent" van Wijsmuller op het strand in de bijleggershaven aan de grond gezet. De „Holger Andreasen", een in 1951 gebouwd schip, was met een lading ge malen mosselschepen onderweg v :jn Kopenhagen naar een drietal Britse ha vens toen zondagmiddag op de Noordzee slagzij werd gemaakt. De kapitein ver legde daarop zijn koers en besloot in IJmuiden binnen te loper Inmiddels heeft de rederij met Wijs muller een contract op Lloyds open form gesloten. Met een drijvende kraan zal de lading van de kustvaarder wor den overgeladen in een lichter. Pompen zijn aan boord gebracht om het binnen dringende water weer uit te slaan. Het schip maakt dus water, maar de plaats en de aard van de lekkage kunnen pas worden vastgesteld als de lading is ge lost. I Advertentie) PER ETUI VAN 6 EN 12 WONSERADEEL, 1 april Op de Afsluitdijk is zaterdag een personen auto door nog onbekende oorzaak over de kop geslagen. De drie inzittenden Werden eruit geslingerd. Een van hen, de zeventienjarige T. P. uit Oudebildt- zijl werd zo ernstig gewond, dat hü enkele uren later in het ziekenhuis te Harlingen is overleden. In dit zieken huis werden ook opgenomen de 27-jari- ge bestuurder H. S. uit Leeuwarden en Zjjn negentienjarige plaatsgenoot S. R. K., die beiden vrij ernstige verwondin gen opliepen. MINISTER KLOMPÉ belangrijkste werkstuk. Daarmee is niet gezegd, dat niet heel veel gemeentebesturen ook nu reeds voor dergelijke begrijpelijke wensen een open oor hebben. Eigenlijk gaan zij daarmee echter hun boekje een beetje te buiten, en het blééf een gunst. Nu wordt het een recht van degene, die bijstand nodig heeft. De financiële bij stand wordt toegekend aan de hand van de individuele behoeften van de bijstandbehoevende. Het is erg moeilijk hiervoor algemene regels op te stellen, omdat die behoeften voor ieder indi vidueel geval verschillen. Minister Klompé wil slechts vaste bedragen vaststellen voor voeding, kleding en verwarming. Niet bijvoorbeeld voor huishuur, omdat de huren onderling zo enorm verschillen. Het is bekend, dat er Kamerleden zijn, die toch nog wel wat méér vast gelegd willen zien om de rechtszeker heid te vergroten en een stroom van bezwaarschriften en beroepen bij het provinciaal bestuur en bij de Kroon te voorkomen. De minister voelt er niet veel voor. Zij vreest dat, hoe hoger het minimum wordt gesteld, hoe ge makkelijker een weinig royaal inge- II ill ill III i ui lil mi n i mi li i in in unii i n i ii i in hi i n i in i'i i in liiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiin steld gemeentebestuur van dat mini mum in feite een maximum zal maken. Deze strijd zal in de Kamer moeten worden uitgevochten. Tenslotte nóg een verschil tussen ar menwet en bijstandwet. Onder de ar menwet komt iemand pas voor onder steuning in aanmerking als hij al zijn eigen middelen en die van zijn familie heeft uitgeput en als ook charitatieve instellingen niet meer willen of kunnen geven. In de praktijk van de bijstand wet zal waarschijnlijk worden aange sloten bij de „groepsregelingen", die er voer sommige groepen zoals blinden, meerderjarige thuiszittende invaliden e.d. bestaan. Dat zou betekenen, dal voor de bijstandbehoevende de individu ele behoeften worden bepaald, dat ver ~r Vele dames hebben eral een. Nu hebben wij nog een aantal bij laten maken. Vraag Uw winkelier! Of stuur een brief kaart, gefrankeerd met 36 et aan CONIMEX Baarn. Bin nen enkele dagen heeft U het kleurige receptenboekje thuis. volgens praktisch alleen met de eigen inkomsten (b.v. AOW) rekening wordt gehouden en dat het dan resterende te kort door de overheid wordt bijgepast. Er zal dus bijvoorbeeld rekening wor den gehouden met het geld, dat nodig is voor de opvoeding van de kinderen, met een „bescheiden eigen bezit" (ca. 5.000) en op een enkele uitzondering na met giften van charitatieve in stellingen. Het inkomen van verdienende minderjarige kinderen wordt slechts voo een „redelijk deel" van de over heidsbestand afgetrokken. Het is niet te verwachten, dat de behandeling van de bijstandwet in de Kamer veel moeilijkheden zal opleve ren. Iedereen is ervan overtuigd, dat de armenwet zich zelf reeds lang heeft overleefd. In de bijstandwet is financiële steun voor hen, die deze om welke reden dan ook nodig hebben, geen „liefdadigheid" meer maar een recht. De taak van de overheid wordt in de bijstandwet gezien als een aan vulling op de taak, die zij al op zich heeft genomen bij het loon- en het so- ciale-verzekeringsbeleid: te zorgen voor het welzijn van de maatschappij en al haar onderdanen. De „arme" maakt plaats voor de „bijstandbehoevende", die zich niet meer allerlei vernederin gen behoeft te laten welgevallen en wie het bijvoorbeeld niet meer onmogelijk wordt gemaakt naar een andere plaats te verhuizen, omdat de nieuwe gemeen te niet bereid is de kosten van de on dersteuning te dragen. De bijstandwet wil dat ook zij, die niet over voldoende middelen beschikken om in hun bestaan te voorzien, zich „waardige en vrije mensen" kunnen voelen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERBEEK, 1 april Aan het einde van de in het conferentie-oord Pietersberg gehouden studiedagen van de Werknemende Middenstand heeft prof. dr. A. A. Ariëns de katholieke sociale organisaties op het hart ge drukt bij alle structuurverandering toch niet het werk van godsdienstig- zedelyke vorming te vergeten. „Zij hebben hun taak niet verricht", zo zei hij, „wanneer zij zich inzetten voor de sociale en economische belangen van i 'l'e ZÜ vertegenwoordigen, ook al laten zjj zich daarbij leiden door christelijke sociale inzichten om trent de eisen van het algemeen wel zijn en christelijke solidariteit". Enkele verontrustende symptomen gaven hem aanleiding tot zijn waar schuwende woorden. „Soms lijkt het, dat men het >.standsorganisatorisch werk" vereenzelvigt met en daarmee verengt tot „syndicale vorming". Men ziet priesters zich meer en meer terug trekken uit de sociale organisaties, daar zjj er geen mogelijkheid tot pries terlijk werk meer schijnen aan te treffen. De pastorale en zielzorgelijke taak van de sociale organisaties, waar toe zij een opdracht van de bisschoppen hebben aanvaard, blijft echter terdege bestaan. Zij dienen zich in te zetten voor de vorming van haar leden tot christenen, die ieder voor zich op zijn plaats in het maatschappelijk leven: op kantoor, in fabriek in zaak, in zijn trek- Juist meer drin- eigen milieu, de consequenties ken uit de roeping tot christen, nu de parochie het werk niet aan kan, is categorale zielzorg gend nodig." Prof. Ariëns deed enkele suggesties aan de hand om hier tot een stuk waarachtig apostolaat te komen. Hij dacht aan bezinningsochtenden (waaraan ook niet-georgmiseerden moeten deelnemen), van de preek stoel aan bevelen. Hij noemde cursuswerk, maar bleek vooral veel heil te verwachten van een intensieve opzet van huisgesprekken, een me thodiek, die echt in deze tijd past. Daardoor kan het werk der christe lijke vorming in deze tijd nieuwe gestalte en inhoud krijgen en kunnen brede groepen in hun eigen milieu worden bereikt. Daartoe acht prof. Ariëns beraad nodig met het insti tuut van de Katholieke Actie, waar voor men in het verleden z.i. niet altijd de juiste vorm heeft gevonden. Prof. Ariëns vroeg zich al or niet ernstig overwogen dient te worden het instituut van de K.A., zoals in sommige andere landen het geval is, zich te doen ontwikkelen tot een dienstenin stituut ten bate van de katholieke organisaties van de verschillende mi lieus. Het zou volgens hem een ge schikt onderwerp zjjn voor nieuwe studiedagen. De voorzitter, de heer C. H F. Ver- wey, maakt zich zorgen omtrent enige vragen, die de toekomstige organisato rische positie van de Werknemende Middenstand raken als hij het struc tuurplan van de K.A.B. beziet. Worden, zo vroeg hij zich onder meer af, voor het werkorgaan van de mediale sector het Katholiek Mediaal Centrum de nodige garanties gegeven, dat dit orgaan op eigen initiatief, onder eigen Advertentie) ij,>r. verantwoordelijkheid en met zo groot mogelijke zelfwerkzaamheid zijn eigen taken kan vervullen? Krijgt de mediale groepering haar eigen vertegenwoordi gers in de maatschappelijke organen, met name b.v. in de S.E.R.? Worden voor de zelfwerkzaamheid van de zo wel landelijk, districtsgewijze als plaatselijk op te richten werkorganen voor de mediale groepering binnen de nieuwe centrale de nodige financiële middelen gegarandeerd? De heer Verwey deelde nog mee, dat in samenwerking met de Katholieke Middenstandsbond en de Katholieke Boeren- en Tuindersbond een adres zal worden gezonden aan de Tweede Kamer inzake ongemotiveerde pro gressie in de belastingen voor de mid dengroepen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 1 april Een oppositie groep is op de jaarvergadering van de V.V.D. fel van leer getrokken tegen het verkiezingsprogram van de libera le partji. De strijd- liep zo hoog, dat de partijleiding werd gedwongen de hele paragraaf over Nieuw-Guinea en de Zuid-Molukken te schrappen. Prof. Oud had op sommige momenten de grootste moeite de zaak in handen te^ houden. „U is begoocheld door de politiek van minister Luns, die achter de feiten aan loopt", werd er geroepen. Nog erger maakte een van de afgevaardigden het door vast te stellen: „Nu krijgen we eindelijk eens de vernieuwing, die u vijftien jaar heeft tegengehouden." Dit werd gezegd nadat de groep een echte stemming had weten door te voe ren. Prof. Oud, die voor het laatst een algemene ledenvergadering van de VVD presideerde, had getracht daaronder uit te komen. Hij constateerde na zit ten en opstaan, dat zijn voorstel, de pa ragraaf te laten staan, een meerderheid had behaald. Bij de met uiterste krachtsinspanning doorgezette hoofdelij ke stemming bleek liefst een meerder heid van 254 tegen 145 stemmen voor het schrappen van de paragraaf. In het WD-program komt nu niet te staan, dat Nederland via de Ver enigde Naties alles moet doen om te bereiken, dat de overeenkomst van het vorig jaar met Indonesië ook wordt nagekomen. In deze overeen komst is een regeling getroffen om de uitoefening van het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's te garan deren. Voor het jaar 1969 zal de be volking een vrije keuze moeten doen of zjj onder Indonesië wil behoren of niet. Prof. Oud zei, dat de paragraaf met de uiterste zorg zo was geredigeerd, dat niemand zich eraan zou kunnen sto ten. „Zo komt er nooit rust en zal het aanknopen van goede betrekkingen met Indonesië mislukken", was het tegen argument van de heer Van Emden Boas uit Oegstgeest, die ook de kring Leiden vertegenwoordigde. Hij zei, dat de zeer beperkte invloed die Nederland nog op Indonesië kan uitoefenen veel meer tot zijn recht zal komen als der gelijke uitspraken achterwege blijven. Prof. Oud zei: „U ziet voorbij, dat er op Nederland een zekere verantwoor delijkheid blijft drukken ten aanzien van de Zuid-Molukken". Het antwoord was: „Nu niet meer. Wij moeten onze nieuwe verhoudingen beseffen. De hele paragraaf moet eruit." En de para graaf ging eruit. Een ander punt dat met grof ge schut erdoor werd gejaagd was de eis in het programma, dat vrijstel ling van belastingen zal worden ver leend voor bedragen die de ouders krijgen toegewezen wanneer hun kin deren een beurs of studieuitkering ontvangen. Prof. Oud zei dat het niet verantwoord zou zijn een dergelijk fiscaal punt, waaraan technisch het een en ander zou vastzitten, zo maar op te nemen in het program. Hij wil- UTRECHT, 1 april Reeds in de jaren 1953 en 1954, toen plannen voor de totale modernisering van de be- veiligingsinstallaties werden voorbe reid, hebben de Nederlandse Spoor wegen de mogelijkheid en de wense lijkheid van automatische treinbe ïnvloeding (ATB) overwogen. Daar onder moet worden verstaan het overbrengen van de opdracht van een sein langs de baan aan de machinist, °P de trein, waarbij zo nodig het remsysteem in werking treedt. Men kent daarbij z.g. intermitteren de systemen, die slechts op bepaalde DRIEBERGEN, i april. In de al gemene vergadering van CH-jongeren groepen heeft zaterdag de voorzitter van de C.H.U., mr. H. K. J. Beernink, onder meer gesproken over een even tuele totstandkoming van een C.D.U. in ons land. Hij ziet het opgaan van A.R., C.H. en K.V.P. in een Neder landse C.D.U. als iets dat dit jaar als irreëel moet worden beschouwd. „Meer eenheid za) gevonden kunnen worden in andere vormen van samenwerking zonder dat dit tot de oprichting van een C.D.U. behoeft te leiden. Van ka tholieke zijde hoort men vaak de op merking dat eerst A.R. en C.H.U. maar eens bij elkaar moeten komen. De kans daarop lijkt mij na het televisie debat in de Tweede Kamer zeker niet groter geworden", aldus mr. Beernink. punten hun invloed doen gelden en systemen met continue beïnvloeding. De eerste worden toegepast in een aantal landen van Europa en de Verenigde Staten, terwijl systemen met continue beïnvloeding op grote schaai toepassing vonden in Rusland en Japan, bovendien eveneens in de Verenigde Staten, waar dus met beide systemen wordt gewerkt. Bij de N.S. kwam men al gauw tot het inzicht, dat in ons land de voorkeur moet worden gegeven aan het laatste systeem, waarmee reeds in 1960 en 1961 op het baanvak Amersfoort-Hilversum proeven wer den genomen. Destijds bestaande technische complicaties en de grote kosten waren een struikelblok, maar de overtuiging was, dat er vroeg of laat toch mee moest worden begon nen. Temeer, omdat de moderni sering van de beveiliging steeds meer vorderingen maakte, waardoor weliswaar reeds vele grote gevaren werden uitgesloten, maar het snel reageren van de machinist op de ge geven seinen altijd nog een belang rijke factor bleef. De spoorwegramp in Harmelen in januari 1962 plaatste de zaak in een acuut stadium. De spoorwegongeval lenraad kwam na een uitvoerig open baar onderzoek in zijn conclusies tol een aanbeveling bij de minister van Verkeer en Waterstaat, zo spoedig mogelijk tot automatische treinbevei liging over te gaan. De proefnemin gen op het baanvak tussen Amers foort en Hilversum werden voortge zet en bevestigden de directie in haar opvattingen, dat gekozen moest wor den voor het continue systeem, dat volledig berust op het ruststroom- principe en daardoor als fail-safe" is te beschouwen, zoals het in de be veiligingstechniek heet. Het biedt de meest volledige informatie aan de machinist en dat wel op de snelste wjjze, zodat in bijzondere omstandig heden (pjotseling gevaar) de trein onmiddellijk tot stilstand kan worden gebracht. De rails worden benut voor het continu overbrengen van een code naar de locomotief, waarbij ook de snelheid geregeld kan worden als de machinist te hoge snelheden handhaaft. Een gelukkige omstandigheid werd, dat de bezwaren, verbonden aan het doorvoeren van het continue systeem over de emplacementen, inmiddels door een nieuwe technische ontwikke ling waren overwonnen. Dit sys teem past volkomen in de moder ne beveiligingsinstallaties van onze spoorwegen en omgekeerd vereist het continue systeem van ATB ook als basis de aanwezigheid van deze mo derne beveiliging. Dezer dagen heeft de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat de directie van de N.S. meegedeeld ermee akkoord te gaan, dat zo spoedig mogelijk tot invoering van een door de General Railway Signal Company ontwikkeld systeem van continue automatische treinbe ïnvloeding zal worden overgegaan. Er is reeds ongeveer veertig pro cent van het spoorwegnet, dat door reizigerstreinen wordt bereden, van een modern beveiligingssysteem voorzien. Deze modernisering zal in de komende jaren in een hoog tempo worden voortgezet, zodat men over ongeveer twaalf jaren de totale mo dernisering van de beveiliging hoopt te hebben voltooid. In deze tijdsperi ode zal dus ook de invoering van de ATB haar beslag kunnen hebben gekregen. De inbouw van de nodige apparatuur in de locomotieven en treinstellen zal echter reeds na onge veer zes jaar een feit zijn. Dan zal de ATB dus reeds op de van moderne beveiliging voorziene baanvakken in werking kunnen treden. Het continue systeem biedt de mogelijkheden voor elke in de toekomst gewenste uit. hreiding in de richting van een ver dergaande automatisering van het spoorwegverkeer. UTRECHT, 1 april In Venlo heeft de Austria-expres zaterdagavond bijna een uur vertraging gehad als gevolg van een botsing. De trein, die op weg was naar Oostenrijk, verwisselde, zoals te doen gebruikelijk is bij de Neder lands-Duitse grens, van locomotief: de Nederlandse elektrische moest plaats maken voor een Duitse „stoomloc". Na dat deze wisseling had plaatsgevonden kreeg de machinist van de Duitse lo comotief het sein „veilig", waarop hij vertrok. De Nederlandse locomotief be vond zich door moeilijkheden bij het rangeren echter nog op hetzelfde spoor. Een botsing was het gevolg. Er werd niemand gewond, maar de stoomloco motief werd zodanig beschadigd, dat zij op haar beurt plaats moest maken voor een andere. PROF. P. J. OUD „nog nooit zo meegemaakt" de het nader laten bestuderen. De groep zette door en verweet de libe rale leider dat hij demagogische truc jes toepaste, omdat hij verwees naar andere fiscale problemen. „Zo iets heb ik mijn leven lang in de liberale kring nog niet gehoord! Dit is hele maal mis!", riep prof. Oud woedend uit, maar hii slikte de nederlaag. Even later boekte hjj een overwin ning door van de afdeling Amsterdam gedaan te krijgen, dat fn het program blijft staan, dat verhoging van de AOW tot „een sociaal aanvaardbaar mini mum" een van de middelen is om de pensioenen op peil te houden. Amster dam noemde het onzinnig, maar liet het erbij, omdat prof. Oud er „een harte- JERUZALEM, 1 april (Rtr.) De °hef van de Israëlische geheime dienst is wegens verschil van mening met premier David Ben-Goerion afgetreden, aldus is officieel in Jeruzalem bekend gemaakt. De naam van de betrokken functio naris werd, blijkbaar om veiligheids redenen, niet genoemd. Hij trad af we gens „verschillen in politieke waarde bepaling". Ervaren waarnemers me nen dat dit slaat op het vraagstuk van de Israëlische houding tegenover West- Duitsland, die na de Israëlische klacht over de hulp van Westduitse geleerden bij het vervaardigen van aanvalswa pens in Egypte een omstreden punt geworden is. HOHNE. (Did), 1 april Drie in West Duitsland gelegerde Nederlan- se militairen zijn zondagavond door een personenauto van achteren aange reden. De huzaar M. Th. Gerrits (20) uit Nijmegen overleed ter plaatse. De huzaar H. Emmen (19) uit Raamsdonk werd zwaar gewond en is zondagavond tijdens een operatie overleden. De der de huzaar liep slechts enige ontvellin gen op. Het ongeval gebeurde op de weg Hohne-Bergen Belsen. De drie huzaren van het 41ste tank bataljon liepen aan de rechterkant van de weg toen een Duitse personenauto hen van achteren aanreed. De derde huzaar was de 19-jarige Pe ter van Gorb. De personenauto werd bestuurd door een 19-jarige kantoorbediende uit Lüne- burg. Na de aanrijding kwam hij met zijn wagen op de linker weghelft, waar de auto over de kop sloeg om vervolgen» naast de weg in een sloot te belanden. De bestuurder kreeg ernstige verwondin gen aan het hoofd. Hij is aan eert bloed proef onderworpen. wens" van maakte. „De liberale partij moet ook hiermee haar dynamisch ka rakter tonen," riep de voorzitter. Het woord dynamisch werd welbewust geko zen in plaats van „progressief". De vergadering heeft de benoeming van prof. Witteveen tot toekomstig voor zitter van de partij en van mr. Toxo- peus tot voorzitter van de liberale Tweede-Kamerfractie goedgekeurd. „Ik hoop, dat ons beider "oeten groot ge noeg zijn om in uw schoenen te pas sen", was het complimentje van minis ter Toxopeus aan het adres van prof. Oud, die voorlopig reeds afscheid nam. Hij herinnerde eraan, dat hij vijf tien jaar geleden de V.V.D. had opge richt, om tot eenheid onder de vele li berale groeperingen te komen en gaf toe, dat er de laatste tijd veel moeilijk heden in de partij zijn geweest. Zij zouden nu echter zijn verdwenen. HENGELO Zaterdagnacht is de 34-.iarige monteur J. Kuiper uit Haar lem op de rijksweg Enschede-Hengelo met zijn auto tegen een boom gereden. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij enige tjjd later in het Koningin Ju- liana-ziekenhuis overleed. Advertentie Een OLVEH verzekering uw Levensbelang. £r is in de ontwikkelingslan- - den op het terrein van het onderwijs en op sociaal en maatschappelijk gebied zo veel in beweging, dat iedere organisatie apart het niet kan bijhouden. Daar moet je iemand voor hebben die er voor gaai zitten." Drs. A. J. Kramer, mis- sioloog en geschiedenisleraar in Den Bosch, gaat dat nu doen, als directeur van het nieuwe katholiek coördinatiebureau voor ontwikkelingswerk. Hij hoopt als trait d'union te kunnen funge ren tussen de vele organisaties die zich op een of andere ma nier inzetten voor het ontwik kelingswerk en tussen deze orga nisatie en de instanties in de ontwikkelingslanden, waar al eqn nauwe samenwerking groeit tussen regeringen en kerkelijke overheden. Hij pakt uit een van de stapels dossiers die hem om ringen een Frans tijdschrift, waarin vraag en aanbod naast elkaar zijn gezet. Daar moet het ook in Nederland naar toe: er moet meer informatie zijn over wat er gebeurt en wat men vraagt. Daardoor wordt vanzelf het terrein vrijgemaakt voor een bundeling van krachten, maar altijd met instandhouding van ieders zelfstandigheid, dat stelt hij voorop ,Als je er over gaat praten dringen zich direct allerlei problemen op. Vorige week zijn we met mensen van allerlei organisaties bij elkaar geweest en in de loop van twee uur werden zoveel punten genoemd, dat we een program voor twintig jaar zouden kunnen maken." Intussen is ook gebleken, dat er veel méér katholieke Lekenorganisaties zijn die zich met uitzendingen bezighouden, dan bekend was. Ze hebben hun contacten langs allerlei wegen, maar weten nauwelijks van eikaars bestaan, en rihgenoeg niets van eikaars activiteiten. Drs. Kramer, die sinds 1959 missiologisch medewerker is van ons blad era voordien al enige tijd in „De Maasbode" schreef, heeft van achter zijn bureau en op diverse internationale congressen, waar hij contacten kon leggen met missionarissen uit vele landen, een wereldwijde kijk gekregen op de missieproblematiek, die hem al vroeg is gaan intrigeren. Hij is de enige leek die missioloog is en dat schijnt zo'n ongehoorde figuur te zijn, dat hy geregeld brieven krijgt die geadresseerd zijn aan de zeereerwaarde pater Kramer. Hoe wordt men missioloog? Voor een leek is dat inderdaad bijzonder moeilijk: om in Nijmegen de volledige cursus missiologie te kunnen volgen, moet men aan de theologische faculteit studeren. Een normale mogelijkheid om van dit terrein een specialisme te maken is er voor leken niet. Drs. Kramer heeft zijn studies gemaakt door een vreemde combinatie van vakken te kiezen: nieuwe geschiedenis, niet-westerse sociologie en cultuur psychologie. Daardoor kon hij ook theologische colleges volgen. „Het vak geschiedenis is een enorm goede entree op hel gebied van de missiologie, omdat de gehele missie-activiteit zich afspeelt in allerlei politieke omwen telingen." Zijn kandidaats- en doctoraalscriptie wijdde drs. Kramer aan missie-historische onderwerpen. Intussen was hij gaan schrijven in ver schillende bisdombladen. ,jDe weg om er verder mee te komen is er over te schrijven. Dat doet soms niet erg wetenschappelijk aan, maar het dwingt je om je enorm te documenteren, waardoor je de kans hebt over een heel breed terrein georiënteerd te raken." Dat hij de nodige documentatie verzameld heeft, kan men van de wanden aflezenze zijn bedekt met boeken en tijdschriften. Het is een gelukkige bijkomstigheid, dat drs. Kramer een enthousiast „doe-het-zelver is, maar hij heeft het blijkbaar zo druk gehad met het timmeren van boekenrekken, dat zijn vrouw lijdzaam afwacht, of de commode, die hij voor haar eerse kind zou opleveren, voor het tweede zal klaar komen De missie-problemen houden hem voortdurend bezig. Hij ziet het als een lacune in de katholieke emancipatie, dat we voor de missionaire vorming nog helemaal afhankelijk zijn van missionarissen; dat er honderden priesters worden vastgehouden om de kerkgemeenschap hiér missionair te laten denken. Hy ervaart het als een nare zaak, dat in het godsdienst onderwijs de buiten-Europese kerk nog nauwelijks aan bod komt, terwijl de jeugd van vandaag op alle andere gebieden zo nauw betrokken wordt en zich ook nauw betrokken voelt bij wat er in andere werelddelen gebeurt. „Je merkt het als leraar: jongens van twaalf jaar leven intens mee met wat zich afspeelt in Zuid-Afrika; dat was voor ons vroeger alleen een sterk verhaal, waar we rode oren van kregen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5