Nog steeds einde van geen uitzicht op Franse staking Nijpend gebrek aan geld in mijnwerkers gezinnen Vulkaan op BALI nog gevaarlijk Weer kranten in New York Voordracht prof. J. Thijsse Het ijs in de rivier het zout in de zee en het water in NIEUW MARIABEELD IN LOURDES Kard. Wyszynski valt fel legalisatie abortus aan „Een misdaad van genocide op ongeboren kinderen' Droste „GESCHREVEN STAD": boeiende boekenweek-expositie in Rotterdam X V Modern autocentrum varen REGERING WILDE NIET PRATEN REEDS 1600 DODEN Twee tekeningen van Rembrandt in Riicl^nd ontdekt Hotelbrand eist zes doden Fiscus en liefde WELKOM voor prinses Beatrix Geschenken voor JAN MAENEN Grootegast moet nieuwe gemeente- architect zoeken T abakshandelaren storten gift voor slachtoffers Bali JAPANS BLAD: Schiller verbeterd Afscheid van KAB in Limburg Het einde van een rel MAANDAG 1 APRIL 1963 PAGINA 6 STOKVIS Meisje verdronken Eljppi welkom (Van onze Parjjse correspondent) PARIJS, 1 april De staking van de Franse kolendelvers gaat vandaag haar tweede maand in en hoewel het in de afgelopen dagen algemeen heette, dat het bij het conflict om nog slechts een geringe marge verschil gaat. lijkt het einde nog niet in zicht. De leiders van de mijnwerkers-vakbonden rekenden za terdag met grote stelligheid op een uit nodiging van de directie of van de re gering om het een week geleden afge broken gesprek te Parijs te komen her vatten. Zij stonden bij wijze van spre ken de hele dag gepakt en gezakt klaar voor de reis. Boos en bitter teleurge steld lieten zij zich zondag uit, toen de uitnodigingen niet waren afgekomen. Als punt voor een eventueel nieuw ge sprek had eind vorige week gegolden een namens de mijnwerkers afgelegde verklaring dat zij, hoewel zelf hun ach terstand nog altijd berekenend op elf proceWL bereid waren genoegen te ne men met de acht procent van het eo- mité-Massé, mits zij die dan voor het einde van het jaar in hun bezit zouden hebben. Tot dusverre eisten de mijnwerkers de acht procent in hun geheel per 1 april, terwijl de regering ze wenste uit te smerc ~i tussm 1 april en de zelfde datum volgend jaar. Voor wat de overige eisen betreft leek het dui delijk, dat de mijnwerkersbonden nu bereid waren deze te laten rusten tot de ronde-tafelconferentie, bijeen te roepen na hervatting van het werk, met uitzondering van de vierde week betaalde vakantie. Hieromtrent wens ten zij althans bij voorbaat de mo rele zekerheid te krijgen, dat hun die door de ronde-tafelconferentie zou worden toegekend. De openbare mening begrijpt over het algemeen niet, dat de regering omtrent die vierde week vakantie voor de mijn werkers moeilijkheid blijft maken, nu in de afgelopen weken ongeveer vijf miljoen Franse werkers bij de auto mobielindustrie, metaalnijverheid, tex tiel en confectie enz. reeds wel het recht op vier weken betaald congé heb ben gekregen. De zaak schijnt echter te zijn, dat talrijke mijnwerkers met meer dan tien jaren dienst reeds een vierde week anciënniteitsverlof genieten en dat DJAKARTA, 1 april (UPI) Op nieuw stoot de vulkaan Goenoeng Agoeng op Bali lavastromen uit, die volgens vulcanologen een nieuwe ge- gevaarzone van ruim negen kilometer rond de krater hebben gevormd. De deskundigen deelden mee dat de zoge naamde .gloeiende lawines" een dikte hebben van ruim 100 tot ruim 130 meter met temperaturen van 400 tot Ö00 graden Celsius. De lavastromen storten naar beneden met een snelheid gelqk aan die van een trein. Mensen die door de stroom worden verrast sterven vrijwel onmiddellijk. De gouverneur van Bali deelde za terdag mee dat er nog „veel men sen" binnen de gevaarzone wonen. „Men zal hen moeten dwingen te vertrekken als zij dat niet vrijwillig doen. Ze moeten gaan", aldus de gouverneur. „Ik heb de politie reeds bevel gegeven te proberen hen naar beneden te halen." Vele Balinezen weigeren om godsdienstige redenen te vluchten. Zij zien de vulkaan als een zetel van de goden, die nu ver toornd zijn. Tot dusver zijn ruim 1600 personen door de vulkaanuitbarsting om het leven gekomen.. Duizenden Balinezen zijn dakloos geworden. Het eiland zelf is voor een groot deel veranderd in een onvruchtbare woestenij. De nieuwe lavastromen bedreigen de plaats Tianjar, waar vele vluchtelingen verblijven, zo is door twee Indonesische vulcanologen, M. T. Zen en Soerjo, vastgesteld. Zij verklaarden na hun terugkeer van een reis per jeep en te voet door het rampgebied, dat de gloeiende lava de noordelijke helling NEW YORK, 1 april (AFP) De staking in de N'ewyorkse krantenwe reld, die 114 dagen heeft geduurd, is gisteren geëindigd, omdat eindelijk ook de clichémakers de voorstellen van de dagbladdirecties hebben goedgekeurd. Vandaag zijn de bladen in New York weer verschenen. De regeling wordt beschouwd als een persoonlijke triomf voor de burgemees ter van New York, Robert Wagner, die als bemiddelaar tussen de vakbonden en de eigenaren is opgetreden. De staking begon op 8 december, toen de typografen het werk neerleg den. Later volgden andere leden van het personeel. Slechts bij vier kranten werd gestaakt, maar vijf andere slo ten ziai vrijwillig hierbij aan. Naar schatting is door de staking een ver lies van meer dan 200 miljoen dollar geleden. De New York Times en de New York Herald Tribune hebben vorige week aangekondigd dat zij htm prij zen moeten verdubbelen wegens de ge stegen kosten. MOSKOF, 1 april (UPI) Een Rus sische deskundige op het gebied van de Nederlandse schilderkunst heeft za terdag twee tekeningen van de hand van Rembrandt in een museum te Le ningrad ontdekt, zo heeft het officiële Russische persbureau Ta6s gemeld. De tekeningen, beide schetsen van jonge mannen, waren met dunne pen streken vervaardigd en zouden uit de jaren rond 1630 dateren. CINEY, (België) 1 april '(UPI) In een hotel in Ctney in België heeft za terdagochtend vroeg een brand ge woed. die zo snel om zich heen greep, dat het gebouw een rokende puinhoop was nog vóórdat de brandweer gele genheid had gehad de ladders uit te draaien. Zes personen zijn bi) deze brand om het leven gekomen, waaronder het uit drie personen bestaande gezin van de bedrijfsleider. De slachtoffers zijn allen Belgen. Slecnts één slachtoffer, de 62-jarige Armand Jasinsky, die uit een raam op de tweede verdiepinz sprong, kon worden geïdentificeerd. Hij bezweek in een ziekenhuis aan eer, s hedelbreuk De andere slachtoffers zijn de bedrijfs leider Georges Dhont, zijn vrouw Sa- crée. hun zoontje van acht jaar. een tante van mevrouw Dhont en een gast. van de vulkaan afstroomt, recht op het dorp af. De lava is echter voorlopig gestuit. Tianjar verkeert niet in on middellijk gevaar. Inmiddels zijn grote voorraden goe deren op Bali aangekomen. Medicijnen en voedsel van de Amerikaanse am bassade en het Rode Kruis in Dja karta werden per vliegtuig aange voerd. Men ontving ook een persoon lijke gift van de Amerikaanse ambas sadeur, Howard P. Jones, van 670.000 roepia. Dit bedrag is voldoende om tien ton rijst te kopen, waarmee twee duizend mensen gedurende tien dagen kunnen worden gevoed. (Reuter) De regering van Indone sië hoopt 400.000 van Bali's drie miljoen inwoners een nieuw bestaan te kun nen verschaffen op Celebes, de Moluk- ken en misschien ook Sumatra. De regering is van oordeel, dat Bali te dicht bevolkt is om degenen, wier dor pen en akkers door de vulkaanuitbar stingen verloren zijn gegaan, te blijven voeden. de regering vreest, dat zij, na algemene invoering van het vier-wekenverlof, een vijfde week zullen opeisen. Wat er allemaal van zij: van de vak- bonds- en stakingsleiders zijn gisteren felle oproepen tot de mijnwerkers uit gegaan om de staking onverminderd en eensgezind te blijven volhouden en het speculeren der regering „op de hon ger" tot een misrekening te maken. Tijdens een te Merlebach in het Lotha- ringse mijnbekken gehouden stakersbij eenkomst deed gisteren een spreker van de bij de socialistische vakbond Force Ouvrière aangesloten mijnwerkers een beroep op generaal De Gaulle. „Laat hij, die zich beschouwt als de redder van de natie", zo riep hij uit, „zijn stilzwijgen verbreken en als arbiter tussenbeide komen. Laat de regering de mijnwerkers recht doen wedervaren' De tirade werd door luid hoongeroep onderbroken na de woorden: „die zich als de redder der natie beschouwt". Op deze bijeenkomst, die belegd was door c*- C.G.T. (overwegend communistisch), Force Ouvrière en de christelijken, moesten voorts leden van het stakings comité tussenbeide komen om een eind te maken aan een uitdeling van vlug schriften, die opwekten om lid te wor den van de communistische partij. Waarnemers zien in het een en ander symptomen, dat de staking bezig is zich te „politiseren". Na vier weken staking is het ook dui delijk dat in de mijnwerkersgezinnen nijpend geldgebrek hand over hand toe neemt. Wat ter beschikking komt uit de opbrengst van giften en openbare in zamelingen in het afgelopen week einde collecteerden gehelmde mijnwer kers en hun vrouwen en dochters in de Parijse straten, getweeën een vlag in de nationale kleuren vasthoudend, waar in men zijn bijdrage kon deponeren zet tenslotte geen zoden aan de dijk en het krediet bij de leveranciers is ook niet onbeperkt rekbaar. LONDEN, 1 april (Rtr) In Enge land zijn zaterdag duizenden huwelijken voltrokken, veel meer dan op andere dagen het geval is. Dit is het gevolg van een belastingregeling waarvan men kan profiteren als men voor 5 april, het einde van het belastingjaar, trouwt. Is men namelijk ongehuwd, dan is een bedrag van ongeveer 1400 gulden aan inkomsten belastingvrij, terwijl een ge huwde man over ongeveer 2400 gulden niet belastbaar is. En als men voor het einde van het belastingjaar trouwt, al is het maar één dag, wordt men wat de inkomstenbelasting betreft voor het ge hele lopende belastingjaar als gehuwd beschouwd. AMSTERDAM, 1 april. Voor de brakwater-invasie die Rotterdam in januari van dit jaar had te verduren, is, voor zover mij bekend, nog geen be vredigende verklaring gepubliceerd. De schuld is gegeven aan een ijsdam, die het rivierwater zon tegenhouden en zo doende het zeewater in staat zou stellen van Hoek van Holland op te rukken tot voorbij Rotterdam. Er is echter geen ijsdam geweest: sedert de riviernorma lisatie in de vorige eeuw kunnen ijsdam- men zich praktisch niet meer vormen. Wel hebben grote riviergedeelten onder een ijsdek gelegen. Het water kan daar wel onderdoor stromen; daarvoor is een grotere waterdiepte vereist dan in een open rivier". Zo begon prof. dr. J. Th. Thijsse lid van de wetenschappe lijke commissie van de rijksdienst'voor het nationale plan) de voordracht ge titeld „Het ijs in de rivier, het zout in de zee en het water in Rotterdam", die hij zaterdag hield in de gewone vergadering in Amsterdam van de af deling natuurkunde der Koninklijke Ne derlandse akademie van wetenschappen. De hoogleraar vervolgde: „De extra waterschijf, waarvan de uitein delijke hoogte is berekend doo<r ir. P. J. Wemelsfelder („De Ingenieur", januari 1940), noet zich vormen naar gelang het ijsveld zich uitbreidt. Het water dat daarvoor nodig is kan niet tot afstroming komen; beneden strooms daalt ae afvoer dus tijdelijk tot (ver) onder de normale. Boven dien wordt het bevroren deel van het debiet, het ijs, geheel en al tegen gehouden. Uit peilschaalwaamemin- gen en ijsberichten kan men het ver schijnsel dat door verschillende ne ven-invloeden nog werd gecomplicee kwantitatief narekenen. Het blijkt dat korte tijd bijna geen rivierwater langs Rotterdam heeft gestroomd Het zee water kon, slechts weinig met rivier water gemengd, de stad bereiken: op 23 januari was bij hoogwater meer dan 25 percent zeewater, bij laagwater nog 15 percent. Toen het ijsveld eenmaal was ge vormd (22 januari), stroomde de rivier weer door, zodat het zeewater geleide lijk werd teruggedrongen. Een drinkwa terreserve van acht dagen zou voldoen de zijn geweest om de slechte periode te overbruggen, het toekomstige reser voir op de Berenplaat zal daarvoor ruimschoots groot genoeg zijn." Prof. Thijsse besloot zijn voordracht: „Voor de lange periode na de kritieke dagen waarin het Rotterdamse water (Van onze tabaksmedewerker) AMSTERDAM. 1 april. Een groep van Nederlandse groothandelaren en makelaars in tabak hebben een bedrag van 26.000 overgemaakt aan de Bank Indonesia ten behoeve van de slachtof fers van de vulkaanuitbarsting op Bali. slecht (maar minder slecht) was, bij faag water bijna geen zeewater meer, ■g s ipt de Berenplaat niet. Er was toen maar de afvoer van de Rijn was voor de tijd van het jaar uitzonderlijk klein. De van boven afkomende verontreini gingen werden dientengevolge niet vol doende verdund. Door het overbruggen van deze toestand, die maanden kan duren, zijn zeer grote middelen nodig. Afleiden van Waalwater door het Betu- wepand naar de Lek en ook de Delta werken kunnen geen afdoende verbete ring brengen." De hoogleraar vind dit echter ge enonderwerp voor een weten schappelijke mededeling. (Advertentie) TELEFOON i 0101359X0, 01896 3344 Wat moet dat met dia bloemen, Pijpie? (Advertentie) Voor mevrouw Jansen. Bij haar plaatsen we de y 25 ste Fasto van deze week! presenteert Reeds in méér dan een mil joen Nederlandse gezinnen! vanaf f 169.SO UW VASTE KEUS:'N FASTO GEISER TOKIO, 1 april (UPI) De Maini- chi een van Japans grootste bladen, 1 heeft vandaag een artikel geschreven over prinses Beatrix die morgen voor een officieel bezoek van tien dagen in Tokio arriveert. Het artikel is verlucht met een foto van een stralend glimlachende prin ses. In het artikel wordt de nadruk erop gelegd dat de prinses het eerste lid van het Nederlandse koninklijk huis is dat een goodwill-bezoek aan Japan brengt. Keizer Hirohito zal de prinses ont vangen. Daarbij zullen keizerin Naga- S ko en kroonprins Akihito aanwezig zijn. „En door middel van de koninklijke hui zen zal zij de vriendschappelijke betrek kingen tussen beide landen nog nauwer maken", aldus het blad. „Indien vrij prinses Alexandra van het Britse koninkl\jk huis die twee jaar ge leden Japan bezocht, zouden beschrijven als de prinses met een glimlach als een Earel, zouden wij kroonprinses Beatrix eschrijven met een glimlach van ge luk". „De naam Beatrix is een Latijns woord dat betekent zij die geluk brengt. Haar naam waardig, is de prinses vro lijk en levendig", aldus het blad, Op 3 april zal zij door de keizer en de keizerin van Japan worden ontvan gen; voor 4 april staat een lunch met premier Ikeda op het programma. Tij dens het informele gedeelte van h»ar reis zal prinses Beatrix een driedaags bezoek aan Hawaii brengen. In San Francisco zal zij tot 17 april blijven. Tijdens een driedaags werkbezoek aan Washington zal zij het Amerikaanse vredeskorps bezoeken. De prinses zal voorts een concert door het Residentie orkest bijwonen en misschien een ont moeting hebben met president Kenne dy. In New York zal zij een bezoek brengen aan het hoofdkwartier van de Verenigde Naties en daarbij secretaris generaal Oe Thant ontmoeten. Tenslotte volgt nog een privé-bezoek van vier dagen aan vrienden in Ottawa. Op 28 april keert de prinses via Montreal per vliegtuig naar Nederland terug. HORST (L). 1 april Zaterdag middag is hier het vijfjarig dochtertje van de familie Reijnders in de Ka- broeksebeek gevallen en verdronken. „Daar komen de schutters Zij loopen zich lam, de mannetjesputters van Rotterdam. O wat een geschitter, wat maken ze lef dat komt van de bitter en 't plichtsbesef". Dit onsterfelijke lied van Speenhoff is aanleiding geweest tot een schil derachtig tableau dat een fraaie be kroning vormt van de tentoonstelling „Geschreven stad" die in het Histo risch Museum in Rotterdam gehouden wordt bij gelegenheid van de Boeken week 1963. Het grote vaandel, de geweren uit 1815, omgebouwde voorladers, en de uniformen roepen de herinnering wak ker aan het uit de middeleeuwen date rende korps dat in 1907 werd opge heven. Aan Speenhoff is op deze expo sitie veel aandacht besteed. Er is zelfs een merkwaardige tekening komen op duiken waarop Speenhof voorkomt en het atelier van Kees van Dongen met wie hij aan het Groenendaal samen een atelier heeft gehad. Het was ook de tijd van Brusse. Er is een brief van de jongen die aan leiding werd tot het schrijven van Boefje, gedateerd 24 augustus 1902 en ontroerend in zijn tamheid: „Ik be grijpt het ik het portret van mijn heer Brusse noch niet gekregen", stamelt hij al schrijvend wat onduidelijk. Een wel heel merkwaardig instru ment om de aandacht te trekken is een naar hier overgeplaatste, oude uri noir, die knalrood geschilderd is en volgeplakt is met foto's van oud-Rot terdam. Het ijzeren gevalletje met zijn merkwaardig golvend verloop en gril lige versieringen, blijkt een zeldzaam decor voor oud-Rotterdam te zijn. Een groot schilderij dat de omgeving van het in de oorlog verwoeste Plan C voorstelt, waar het huidige Blaak-sta- tion staat, is tevens een laatste aan winst van het Museum. Het is een vroeg werk van Adriaan van der Plas, nog geheel in de Haagse-schoolstijl ge schilderd. De tentoonstelling legt echter het hoofdaccent op een reeks Rotterdamse schrijvers van Willem van Hildegaers- bergh tot Speenhoff. Het zijn niet de meest briljante voorbeelden uit onze vaderlandse literatuurgeschiedenis en van velen zal de naam tot op heden onbekend zijn gebleven. Met opzet zijn daarom de figuren van Hugo de Groot en Erasmus weggelaten. Daar is Willem van Hildegaersbergh zelf met werk uit 1380, tweeregelige spreuken die op geestige wijze op per- Hhl Tri TOURNAY TARBES, 1 april (KNP) Er zal een nieuw beeld van O. L. Vrouw van Lourdes worden ontworpen. De bestaande voorstelling stemt niet overeen met de verschijning zoals Ber- nadette Soubirous die bij de grot van Massabielle heeft gezien. Dit heeft de bekende Lourdes-specialist abbé Lau- rentin op een persconferentie te Tour- nay bij Tarbes verklaard. De persconferentie werd gehouden WARSCHAU, 1 april (Reuter, UPI) De primaat van Polen, kardinaal Wyszynski, heeft zich in een gister morgen gehouden preek zeer fel ge keerd tegen het streven van de Poolse regering de bevolkingsaanwas te be perken door het legaliseren van abor tus provocatus. De kardinaal noemde abortus „moord". Zijn preek was de felste aanval van de primaat op een officiële politiek van de Poolse re gering, sinds hij in december terug keerde uit Rome, waar hij het Concilie had bijgewoond. De kardinaal trok een vergelijking tussen de politiek van genocide, zoals die tijdens de oorlog door de Nazi's wprd bedreven, en de resultaten van de officiéél gepropageerde abortus. „Wij kunnen nimmer vergeten wat een bepaald land in het westen ons heeft aangedaan, welk een verschrikkelijke machine des doods en van uitroeiing werd geschapen." „Maar nu worden bij ons verloskun digen en gynaecologen van hun specia- istische 'aak ontheven omdat er geön werk meer voor hen is, maar alleen nog moord", aldus de kardinaal, die met grote bewogenheid sprak. Hij be toogde, dat het mogelijk bij de „mis daad van genocide" op ongeboren kin deren niet zal blijven. „Grotere mis daden lopen altijd in het zog van hande lingen, die aanvankelijk nauwelijks als misdaden worden herkend, maar die even gevaarlijk zijn." De kardinaal citeerde een officiële statistiek blijkens welke de natuurlijke bevolkingstoename van Warschau, die in 1957 16 procent bedroeg, in 1962 was gedaald tot 2 procent. In 1956 nam het Poolse parlement een wetsvoorstel aan, waarin abortus wordt toegestaan, als deze „maat schappelijk gerechtvaardigd" is. De ziekenhuizen kregen opdracht het on dergaan van deze operatie gemakke lijker te maken. In 1960 gaf het mi nisterie voor volksgezondheid de artsen instructie abortus toe te staan, als de „moeilijke levensomstandigheden van de patiënte het noodzakelijk maken dat zij de operatie ondergaat". „Wij zullen ons standpunt tegenover deze wetgeving nooit opgeven", aldus kardinaal Wyszynski. „Wij zullen steeds in dienst van het leven staan. Het is onze plicht de Poolse natie te dienen en het land te genezen naar ziel en lichaam, zelfs als ons dat veel zou kosten. Niemand kan mij dwingen hierover te zwijgen." naar aanleiding van het verschijnen van het derde deel van een in totaal 6 delen omvattend werk „De authen tieke geschiedenis van Lourdes". In dit derde deel zet abbé Laurentin uiteen dat door Fabisch, de beeldhouwer van het tegenwoordige beeld, en andere kunstenaars niet voldoende rekening is gehouden met wat Bernadette vertelde, noch met haar beschrijvingen noch met haar vaak critische opmerkingen over de ontwerpen zoals: „Goede moeder, ze maken maar, wait van U. Ze zullen raar opkijken als zij in de hemel komen." Tot nog toe heeft geen enkele auteur van de geschiedenis van Lourdes mel ding gemaakt van dergelijke kritiek van Bernadette zelf. Het is gebleken dat Bernadette Maria heeft gezien als veel jonger en eenvoudiger. In overleg met de bisschop van Lourdes, mgr. Theas, heeft abbé Laurentin besloten bij gelegenheid van het eeuwfeest van de plaatsing van het beeld in de Grot, 16 april volgend jaar, verschillende kunstenaars, maar ook kinderen van 11 tot 14 jaar, volgens de beschrijvingen van Bernadette een ontwerp voor een nieuw beeld te laten maken. Deze kin deren, die ongeveer van dezelfde leeftijd zijn als Bernadette ten tjjde van de verschijning, zal men bovendien een tekening laten maken. Een commissie zal de ontwerpen beoordelen. Hierin hebben zitting priesters èn meisjes van 13-14 jaar. In zijn boek verklaart de geleerde dat het niet helemaal vast staat of Bernadette het werkelijke verheerlijkte lichaam van O. L. Vrouw heeft gezien. Samen met katholieke geleerden, onder wie specialisten in de mystiek, is abbé Laurentin tot de veronderstelling ge komen dat Bernadette evengoed een visioen gehad kan hebben, dat afge stemd was op haar gevoel en haar psychologie. Bij zijn onderzoek heeft hij een aantal foto's achterhaald, die tot nog toe onbekend waren. Van de gezeg den van Maria tot Bernadette heeft hij met zekerheid kunnen vaststellen dat 30 woorden, die Maria worden toege schreven, apocrief zijn. „Verschillende antwoorden van Bernadette op vragen bij het onderzoek bewijzen, aldus abbé Laurentin, dat wij dichter bjj de waar heid zijn gekomen. Het critisch onder zoek achterhaalt heel wat verkeerde opvattingen, die vooral in het begin van 1858 door de snel groeiende toeloop zijn ontstaan". In september 1860 werd in het Park het beeld van Tollens onthuld. Deze prent geeft een goed beeld van de immense plechtigheid met vtel militairen, autoriteiten en een groot koor rond Tollens die nu als dichter hoogstens een historische figuur is geworden. kament gecalligrafeerd over enkele vi trines zijn verspreid,dr. Nicolaas Zas die een stadsbeschrijving gaf, qen on bekend gebleven auteur van een werk dat tot onderwerp heeft een stadsrel in 1672 „ymand, die van de gemelde muiterie kennisse gehad heeft"; voorts Jan Gerritz van Waerschut die even eens over deze periode schrijft en door latere auteurs graag als bron wordt gebruikt. Gijsbert van Reijn, redac teur van de Rotterdamsche Courant schrijft in 1834 een zeer betrouwbare beschrijving van de stad. Curieuze prenten begeleiden de door de schrij vers behandelde periodes met enkele grote wetenschappelijke schrijvers als Bayle, Rabius, werk van de Rederijks kamer De blauen acoleyen uit 1561 met de spreuk „Met minnen versaemt". Daar volgt een zeer vruchtbare pe riode voor de Rotterdamse schrijvers- bent, nl. de tijd van Daniël Jongtys, Joost van Geel, Dullaert, van Hoog straten en Dirk Smits met zijn be faamde Rottestroom. Dan natuurlijk een hoofdstuk apart gewijd aan Tollens, wiens standbeeld op 24 september 1860 in het park ont huld werd en daar nog staat. Hoeve- len zullen de Gouden bruiloft van Wil len Messchert niet hebben horen voor dragen of wellicht zelf hebben gede clameerd? Een tekening van Kees van Dongen van het atelier waar hij en Speenhoff samen gewerkt hebben en dat aan het Groenendaal gelegen was. Hoe instructief is overigens niet zo'n handschrift van Tollens met het gedicht De handschoen waar hij als noot bijvoegt: „Schiller gevolgd en verbeterd". De twisten van de domineeschri)vers Hofstede en Le Sage ten Broek worden begeleid door spotprenten en hekeldich ten. Een hoogst merkwaardige en uiet geheel duidelijke prent is wel die van een Oranjeboom waaraan boekverko pers, staatslieden en dominees rukken en trekken, kennelijk patriotten, ter wijl Gods arm beschermend uit de ke mel steekt. Rond een stukje politieke schrijversgeschiedenis is de entourage met een feestelijke oranjeboom dan ook een bijzonder fleurige noot op deze boeiende en waardige bijdrage aan de boekenweek die hier zaterdag een an der hoogtepunt vond in een boeken weekavond in de Schouwburg waar o.m. Alex de Haas een programma verzorgde met de titel „Een avondje uit in het Rotterdam van 1900". Er zijn plannen om de collectie, die thans in het Historisch Museum bijeen is gebracht dank zij de goede zorgen van de directeur, de heer Du Ry en zijn medewerkers, door een literair- histonsche studie voor de vergetelheid te behoeden. Er bestaat n.l. geen stu die over de bijdragen van Rotterdam mers tot de vaderlandse literatuurge schiedenis. De tentoonstelling is tot 20 mei open. iiiiiimmiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiminimimmiiiiiiiimiiiiHii Begin april zal op het Utrechtso Kanaleneiland' een hypermodem autocentrum gereed komen. Het wordt gebouwd dicht bij de Weg der Verenigde Naties en bij de plaats waar straks het nieuwe Tivoli-con- certgebouw zal verrijzen. Het nieuwe autocentrum krijgt een oppervlakte van ruim 4000 m2, hoofd zakelijk voor reparatie en service verlening. Er zal een werkhal komen van 45 bij 45 meter en een smeer- station van 15 bij 15 meter. Op de begane grond zijn onderge bracht de werkhal, een revisieafdeling voor de motoren, kantoor- en wacht ruimten, een koffiebar en de receptie. De automobilist wordt bij de ingang opgevangen door een receptionist, die het werk direkt over de verschillende afdelingen verdeelt. De monteurs staan in radiofonisch contact met de zogenaamde tijd- schrijver. Zij melden het tijdstip waarop zij aan een auto beginnen te werken, evenals het moment waarop zij met de wagen klaar zijn. Hierdoor wordt tijdverlies voorkomen en de monteur kan via zijn installatie direkt weer een nieuwe opdracht ontvangen. Er is een zeer moderne afdeling in aanbouw voor het testen van auto's. Proefrijden is niet meer nodig, dit gebeurt in het vervolg op een zoge naamde teststraat. Ook het motor vermogen en de remmen worden in deze afdeling met nieuwe apparatuur gemeten. De sporing van de wielen wordt langs elektronische weg be paald, terwijl ook de koplampen mejt behulp van nieuwe instrumenten wor den gesteld. (Advertentie) HEERLEN, 1 april,— De man, wiens naam synoniem is met de katholieke arbeidersbeweging in Limburg, Jan Maenen, heeft zaterdag afscheid geno men van deze organisatie. De heer Maenen was zevenendertig jaar actief lid van de Limburgse KAB, waarvan hij vlak na de bevrijding voorzitter werd. Gedurende de achttienjarige pe riode, dat hij het voorzitterschap be kleedde, stond de heer Jos Ensinck uit Maastricht hem als secretaris ter zijde; deze volgt nu de heer Maenen als voor zitter op. Talloze Limburgers hebben zaterdag van de gelegenheid gebruik gemaakt, afscheid te nemen van de scheidende voorzitter en kennis te maken met zijn opvolger. De urenlange receptie in ho tel Terminus begon met een hartelijke huldiging van de heer Jan Maenen dooi de Limburgse KAB en het personeel van het bondsbureau. Bij monde van de vice-voorzitter, de heer P. van der Ster ren, bood men hem een schrijfbureau aan. Namens de leden van het honds- bestuur verrastte de heer J. Gobi Is, de heer Maenen met een beeld van St. Jan de Doper, waarna de 360 Limburg se KAB-afdelingen onder een dankwoord van de heer J. Rennenberg een tele visietoestel overhandigde. Na deze in terne huldiging, ingezet met een H.Mis tot dankzegging opgedragen door de bondsadviseur mgr. K. Roncken, open de.. vertegenwoordigers van de diverse katholieke stands- en vakorganisaties de receptie. Onder de honderden aanwezigen merkten wij op de bisschop van Roer mond, mgr. P. Moors, in gezelschap van zijn vicaris-generaal mgr. drs. P. var Odjjk, de commissaris van de ko ningin dr. F. Houben, leden van de Eerste en Tweede Kamer en van Ge deputeerde en Provinciale Staten, vele burgemeesters en tal van industriëlen met aan het hoofd de president-direc teur van de Staatsmijnen drs. A. Rotter. Het wereldvrijgezellencongres zal dit jaar worden gehouden aan boord van de „Statendam" van de Holland-Amerika-Lijn eni zal vijf dagen duren. Het schip vertrekt 22 juli uit Rotterdam en reist via Southampton- naar Santander in Span je en terug. Het is het tiende vrijgezellencongres. De echtgenote van de inmiddels over leden stichter van het congres, de heer Ger Grijn uit Grevenbicht, heeft deze plannen bekend gemaakt. Zij deelde mee dat dit varende vrijgezellen- congres wordt gehouden in overeen stemming met een uitdrukkelijke wen» van haar overleden echtgenoot. (Van onze correspondent) GROOTEGAST, 1 april. Het ge meentebestuur zal een nieuwe gemeen te-architect moeten zoeken. Zaterdag morgen zond de raad na een bewogen zitting de huidige, 52-jarige functiona ris, met eervol ontslag met gelijktij dige toekenning van een uitkering al» bedoeld in de wachtgeldregeling. En met dit raadsbesluit lijkt het doek de finitief te zijn gevallen in de zo ge ruchtmakende kwestie, die de gemoe deren in deze Groningse gemeente en kele jaren achtereen heeft beroerd. Men mag namelijk aannemen, dat de architect dit eervolle ontslag zal ac cepteren. In eerste instantie was de gemeente architect verdacht van malversaties; hij zou steekpenningen hebben aange nomen. De zaak kwam voor de recht bank, maar deze meende dat er on voldoende aanwijzing van schuld was geleverd en ontsloeg de architect thans wonende te Leeuwarden, van rechtsvervolging. Inmiddels was hij van gemeentewege geschorst (28 okto ber 1961) en lat.er (19 maart 1962) ont slagen. Tegen deze besluiten tekende de bouwkundige beroep aan bij het Ambtenarengerecht. Na de zaak in twee zittingen te hebben behandeld kwam het gerecht tot nietigverklaring van de getroffen maatregelen. De archi tect trad derhalve officieel weer in dienst van de gemeente Grootegast, waarvan hij ook brandweercomman dant was. Burgemeester drs. K. Kos ter had tegen de uitspraak hoger be roep willen aantekenen doch vond voor zijn standpunt geen steun bij de beide wethouders. (De verhouding tussen de burgemeester en de architect was al tijd bijzonder slecht). In een vergade ring op 23 februari gaf ook een aantal raadsleden te kennen dat er nu maar een streep achter het verleden zou moeten worden gezet en moest wor den gepoogd tot een vruchtbare sa menwerking te komen. De zaak be reikte een dramatisch hoogtepunt toen de raad (inclusief de beide wethou ders) 25 maart weigerde een voorstel van b. en w. te aanvaarden tot het geven van eervol ontslag aan de ar chitect, met toekenning van wacht geld. De zitting werd daarop geschorst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6