1' CEULEMANS pakt de titel pas in barrage blijf jong. .®k> blijf fit. Schappert draait Monarks defensie dol The Wolves kent geen zwakke plekken tegen Flamingo's Experimenten in interland tegen Spanje FORE TRIOMFEERT IN VLAANDEREN De Waard doet zich gelden in Ronde van Vier Kantons Oranje Nassau profiteert van de gaten in verdediging van SOS Petros jan weet het gevaar te keren D c 3 luro Dese <an npioen even in gevaar Wijsen tot 4.10 m. met glasfiber BASKETBALL VOLLEYBAL Poloërs smadelijk teruggewezen Muzikaal welkom voor zwemploeg Bert Onnes heer en meester in titeltoemooi Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! Sensatie bij de dames MAANDAG 1 APRIL 1963 PAGINA BRUSSEL, 1 april Het recht heeft gezegevierd, het recht van dc sterkste. Het kwam de Belg Raymond Ceulemans toe, dat hij gisteravond voor de tweede ach tereenvolgende maal de Europese driebandentitel greep, nadat hij in de finale was „uitgeteld". Scherz, de Oostenrijkse strateeg van het groene laken, had dit ongelooflijk lastige karweitje voor zijn reke ning genomen en daarmee een barrage, een „replay" afgedwon gen. Een sensatie van de eerste 0rde, omdat Ceulemans alle voor gaande partijen, ook die tegen zijn grootste concurrenten, zoals de andere Belg Steylaerts en onze landgenoot Popeyus, een vorste lijke meerderheid had gedemon streerd. In de barrage met Scherz etaleerde hij nog een keer zijn klasse én incasseringsvermogen, gelijk hij dat nog geen maand ge leden deed in eenzelfde slijtage slag met onze landgenoot Scholte, toen de titel 71/2 op het spel stond. Ceulemans slaagde ten volle. Dat hij tevens het Europese record algemeen gemiddelde van 1.190 op 1.202 bracht, illustreerde zijn unieke uitvoering van het ge amortiseerde driebandenspel. Naar wereldstrijd Kamerbeek sterk op horden Chinees geweld Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar Voorbereiding op Lyon en Tokio HOCKEY 2fifS£eRonK* van het ^Toi- zoen va" Vlaanderen Is in Van Kemenade Ondanks reserves Toernee door Rusland weinig succesvol Reserves domineren Valerie Barry: 3 x Traditie hersteld Twee doden bij autorace I door J. H. DONNER De overwinning van de 27-jarige kan vérdragende gevolgen heb- De®. Het lijkt ons vrijwel zeker, dat ®r een periode is aangebroken, waar- men de duur niet mag onder- Schatten, die de tegenstanders van J^eulemans geen illussie meer zal la- Dit is de conclusie, die zich opdringt 5s de verbazingwekkende demonstra tes van de al wat corpulente Vla- n?n§> niet zo zeer op de laatste dag ais wel in de partijen, welke hij nodig om zijn pad naar de top te effe- Ceulemans biljartte met het oog jlf® een kadrist, hij leidde het ivoor tl banen, die de normale, sterke drie- ®hdenspeler ook ziet, maar die hij te rip ?udig vindt. De Belg zocht het in simpele constructies zonder franje, t~rar o zo gevoelig, soms volmaakt jfd uitvoer gebracht. Deze spelopvat- Onze Nederlandse vertegenwoordiger Popeyus bracht het in het toernooi om het Europese driebandenkampioenschap tot de vierde plaats. pj - muvoer geuracm. speiopvai- kenmerkte hem ook in de vorige Crjhpioenschappen in Kaatsheuvel v°rig jaar kwam hij al tot een al- dinS6en gemiddelde van 1.159 maar "'Vnaal m Brussel was zij volwasse- stp' log meer toegespitst en afge- D(?Jhd op de serie-opbouw. In elke f.dij, of popeyus, dan wel Steylaerts U Lassère hem nu trachtten te stui- .-b met carotte of een spe- ,.Ue aanvalstaktiek, domineerde zijn ^gebalanceerde speelkunst. Zijn pre- p|?le en scherpzinnige „aanpak" van jjrj stootbeeld, waarbij hij nimmer uit pp °og verloor, hoe het ivoor na de pframbole zou blijven liggen, leidde r?e,ds tot serietjes, die gerust met wat ""Uilen" konden worden afgewisseld. ..Ceulemans Is een kampioen, die in Jp ft moet worden geacht om in de Jfekonist een gemiddelde van ander- ÏS te bekken, wat een vijftal jaren geledpn nog tot de onmogelijkheden te behoren. Hij tramt elke dag f^bscientieus en meer dan de mees- vHi Van zijn collega's- Hij kan in een vrU spelletie tot op de centimeter aan- R6ven hoe de drie ballen zullen rollen SSjyaar zij tenslotte belanden bij een j™°ot over drie of meer banden. Hij ®t niet alleen, zijn vingers reage- korrekt op het plan, dat zijn bil- fr"bersens beramen en zo scoort hij rrnes van boven de ben zonder een- een punt te maken en de daaruit "•bbtvloeiende Dosibe te negeren. Dit qBUJjEMANS .groots. is de toepassing van de biljartweten schappen op het hoogste niveau en zelfs Vingerhoedt zegt ervan, dat hij zich er een leerling bij voelt. Scherz, de Oostenrijker wist dit al les, toen hij aan moest treden voor de finale. Met twee punten achter stand voor hem een zeer moeilijke, schier hopeloze opgave. Alleen een daverende ouverture, wist Scherz, zou de zekerheid van Ceulemans kunnen ondermijnen. Zo gebeurde. Van acquit af aan, de opemngsstoot, die Scherz overigens zeer royaal wegschonk, werd de Belg in de ver dediging gedrongen, voor hem een ongebruikelijke toestand, die inder daad een vreemd partij-verloop tot gevolg had. Want terwijl Scherz drif tig bleef scoren en in volle zwier uithaalde als daarvoor maar even de gelegenheid bestond, kwam Ceule mans niet aan de van hem bekende „show" toe. In de 23e beurt leek een ommekeer op handen toen de Belg zijn achterstand terug had ge bracht tot één carambole26-25. Maar Scherz vocht voor de barrage en weer vluchtte hij weg, een kruis- stoot, een opzienbarende doubleé, een subtiel „driehoekje", een knet terende vijfbander, niets liet hij on beproefd om de diamantslijper uit Grobbendonk droevig te stemmen. Scherz had succes. Hij was de enige, die de kampioen op de knieën dwong, maar het bleef bij deze ene keer. In de beslissende kamp haalde de Belg de teugels strakker aan, bleek van de emotie en de vermoeidheid, maar vast beraden en de hele partij beheerst en aan de winnende hand. In de 61e beurt viel het scherm. Popeyus eindigde op de kierde plaats, iets lager, dan hij gehoopt had na zijn voortreffelijke start, maar toch een plaats, die hem voldoening schonk. Hij klasseerde zich namelijk automa tisch voor de wereldkampioenschappen in oktober in de Duitse plaats Neuss, een onderscheiding, waaraan hij on danks zes nationale titels nog nimmer is toegekomen. Popeyus ondervond za terdagavond die barre productie-kracht van Scherz, die o.a. een serie van... 13 uit de keutop toverde, en kwam in de laatste partij adem te kort tegen Steylaerts. Het was bepaald jammer, dat de Belg zich niet geneerde om bij een grote voorsprong zo verdedigend te gaan spelen, dat onze landgenoot nauwelijks een kans kreeg zijn prach tige algemeen gemiddelde iets op te vijzelen tot boven het nationale record van 0.910 (op naam van Henny de Ruyter). Door 43 caramboles te ma ken in de 49 beurten, die Steylaerts nodig had, bleef Popeyus op 0.895 staan. Met opgeheven hoofd schaarde hij zich bij de beste vier van Europa, in wier kielzog de Fransman Lassère zich terecht bevond, ook al met een knap moyenne. De uitslag van de barrage was: Ceulemans Scherz De eindstand luidt: Ceulemans (Belg.) Scherz (Oost) Steylaerts (Belg.) Popeyus (Ned.) Lassère (Frankr.) Blanc (Zwits.) Rioo (Spanje) Vieira (Port.) 60 61 0.983 2 53 61 0.868 0 put. h.s. gem. 16 11 1.202 14 13 1.007 12 8 1.007 8 0.395 9 0.847 7 0.705 7 0.742 6 0.749 10 8 6 4 2 (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 1 april Het initia tief van de afdeling Amsterdam van de KNAU om, nu de weersomstandig heden het nog niet toelaten Je gevoe lige spieren bloot te stellen aan de temperatuur van de open sintelbanen, de atleten hun toevlucht te laten ne men tot de ruime zaal van het oude RAI-gebouw bleek ten zeerste gewaar deerd te worden. Omstreeks 200 atletes en atleten traden j.l. zaterdag in het strijdperk. De spectaculairste nummers, die in de wat rommelige sfeer van deze zaal, waarin ieder startschot het effect van een ontploffing heeft en de aankondi gingen van de man-achter-de-micro- foon door de grote ruimte en de slech te akoestiek in onverstaanbare klanken worden omgetoverd, waren zonder twij fel de 3000 m. en het polsstokhoogsprin gen, op welk nummer de AAC-er Mie- remet tot zijn niet geringe vreugde zijn beste prestatie tot dan overtrof met een sprong van 3.90 m., terwijl hij de 4 m. op een haar miste bij zijn derde poging. Dit alles presteerde hij nog wel- met een stalen polsstok. Onmiskenbaar bevoordeeld in dit op zicht was de nationale kampioen en recordhouder Wijsen, die in het bezit van een glasfiberstok het tot de over winning bracht (4.10 m.). Eef Kamerbeek zegevierde vóór Ne derland op de 70 m. horden in een tijd van 9.6 sec. Op het kogelstoten werd Kamerbeek derde (14,13 m) ach ter de AAC-er Van Wees, die met een stoot van 15.18 m. goed voor de dag kwam, en diens clubgenoot Schrieken (14.83 m.) Op het hoogspringen kwam bij de he ren Van Kleet tot een goede sprong van 1.90 m„ terwijl Anneke Leenstra van Atleta, Grouw, op hetzelfde nummer bij de dames met een sprong van 1.61 m. verrassend goed werk verrichtte. Vos van PSV werd winnaar van de 60 m. heren in de snelste tijd van de middag (6.8 sec.) SANTA BARBARA, 1 april De Chinese tienkamper Yang Chuan Kwan heeft zaterdag tijdens atletiekwedstrij den in Santa Barbara (Califomië) het met een versloeg en George Davies die beiden 4,72 meter sprongen. De poging van de Chinees om het wereldrecord dat met 4,95 m. sinds een week op naam van John Pennel staat te ver beteren, mislukte. ucu in oiuim ouriMfu \v/aiuoraie polsstokhoogspringen gewonnen me sprong van 4.88 meter. Yang ve: o.a. Dave Tork en George Davie Advertentie (Van onze basketballmedewerker) AMSTERDAM, 1 april. Het is langzamerhand duidelijk, dat de sieer in de Sporthal Zuid in Amsterdam be paald niet bevorderlijk is voor geïnspi reerd en subtiel basketball. Bij vlagen kwam er bij Wolves lets meer uit de verf dan wat onoverzichtelijke bewe gingen en tegenstander Flamingo's kon niets veranderen aan de neder laag van 89-51. Ook bij Agon viel er af en toe iets te genieten, vooral om dat de international Schappert met zijn grote virtuositeit Monark voortdurend in paniek bracht, voldoende voor een overwinning van 77-95 en de verove ring van de begeerde derde plaats op de ranglijst van de ere-divisie. Bij DED-Arrows en Herly-BIue Stars daar entegen ontbrak elke klare samenhang en aangezien er ook bij het meest bar re spelpeil altijd een overwinnaar te voorschijn komt, konden in dit geval DED (65-46) en Herly (benauwd met 43-42) met beide punten het „speelhol" in de Ferdinand Bolstraat verlaten. Agon begreep het belang van zijn wedstrijd tegen Monark volkomen. De discipelen van coach Van de Broek verzetten zich tot vlak voor de rust nog hevig, maar na de rust (32-40) voor Agon) kon ook een vaak zuiver schietende Van de Loop (10-14) zijn team toch niet redden. Bij Agon stak Schappert in een schitterende vorm; hij tolde rond zijn verdediger Beuken boom en ook de te hulp schietende GENT, 1 april De eerst- te i ky..?ó triomf geëindigd. Noel Fore werd na afloop door zijn landgenoten uitbundig gehuldigd als de wiMaar en in, spoor h;u, hy zyn landgenoot Melckenbeek. Dit tweetal w<~? m eindsprint de Brit Simpson, reeds eenmaal winnaar van deze klas- te™» naar de derde plaats. ®uitser Altig had dit drietal in de eindfase van de 249 kilometer een voorsprong genomen. In de laatste ki lometers viel Altig echter af. Hjj ein digde in de tweede groep, die een ach terstand had van een halve minuut. Hienn zat naast van Looy ook de Ne derlander De Roo, die zich als tiende klasseerde. Jansen werd dertiende. De in het kader van de ronde ge houden wegwedstrijd Brugge-Gent voor B-professionals over 207 km, is gewon nen door de Belg Demaer in 5 uur 10 min. vóór de Nederlander Sebregts, die tvteede werd. Een wedstrijd voor onafhankelijken over 159 km van Eek- lo naar Gent eindig'de in een zege van de Belg Verhaegen in 4 uur 5 min. Zijn landgenoot Van de Kerkhove eindigde met een achterstand van 10 sec. als tweede. ZURICH De Italiaan Adomi won gisteren met opvallend gemak de Ronde van de vier Kantons, een wegwedstrijd over 241 kilometer. Adorni legde het bergachtige parcours af in 6 uur 25 minuten en 35 seconden. De Duitser Schulze eindigde op ruim 3Vs minuut als tweede. Een voortreffelijke prestatie leverde de Nederlander De Waard doos 7 minuten en 13 seconden na Adomi als vijfde te eindigen. ENSCHEDE De 22-jarige Eind- hovenaar Van Kemenade heeft de za terdagmiddag gehouden tweede Wieler ronde van Twente, met start en finish te Enter, gewonnen door zich de snelste sprinter te tonen van een groep van vijftig man. De uit slag luidt: 1. Van Kemenade 150 km in 3 uur 40 min. 3.4 sec., 2. Gerrits (Oploo), 3. Motke (Roermond). Voor de eindrangschikking werd zon dagochtend tussen de twee „geëlimi- neerden" uit de beide poules een partij gespeeld. De strijd tussen Rudolph (Did.) en Sögaard (Den.) eindigde in remise (60 caramboles in 86 beurten), zodat Rudolph met drie punten uit vijf partijen en een algemeen gemiddelde van 0.717 op de negende en Sögaard met een punt uit vijf partijen en een alge meen gemiddelde van 0.672 tiende werd. BEN DE GRAAF DEN HAAG. 1 april Het Neder landse hockey-elftai, dat zondag 7 april in Madrid tegen Spanje speelt, wijkt op drie plaatsen af van de ploeg, die verleden week zaterdag in Glasgow de Schotten met 4-0 versloeg. De elf talcommissie probeert voor de grote toernooien in Lyon (oktober 1963) en Tokio (oktober 1964) een achttiental spelers met internationale ervaring ter beschikking te krijgen. De interland wedstrijden van dit seizoen zullen daar om een experimenteel karakter dragen. Van Gooswilligen en Van 't Hooft, die bovendien beiden niet geheel fit zijn, en Fiolet zijn voor de wedstrijd tegen de Spanjaarden vervangen. De ploeg zit er als volgt uit: Doel: Veentjer (KDM). Achter: Leemhuis (SCHC) en Ter- lingen (Amsterdam) Midden: Fokker (Laren, Overdij- kink (SCHC, aanvoerder) en Van Ro6- sum (HHYC). Voor: Krol (Leiden), Nico Spits (Amsterdam), Zweerts (SCHC), Vodgt (Amsterdam) en Van Vroonhoven (SCHC). Reserves: Van Gooswilligen (SCHC), 7iolet (HDM), Van 't Hooft (Hilver sum) en vermoedelijk Boks (Amster dam). Een bondsteam speelde gistermiddag (Van onze volleybalmedewerker) AMSTERDAM, 1 april. Ingrijpen de wijzigingen in de eredivisie vol leybal zijn er ook deze week nog niet te noteren. SUES, dat heel eenzaam onderaan vertoeft en met 3-0 van Odulphus verloor is nog niet gedegra deerd, terwijl AMVJ na de zege van 3-0 op Kweekschool de kampioensvlag nog niet kan uithangen, verrassend was wel de zege van 3-1 van Oranje Nassau op SOS. Alleen de eerste set bracht SOS het gewenste spel. Daartegen had Oranje Nassau geen wapens. Swieter en Lod der probeerden de aanval van SOS veie malen tot staan te brengen, maar even zo vele malen kwam het blok voor de harde smashes te laat. SOS liep dan ook zeer gemakkelijk naar een overwinning van 5-15. De Utrechtse weerstand werd echter reeds in de tweede set gebroken. Swieter wisselde harde klappen af met listige zachte tikjes en in korte tijd was het pleit beslecht, 1-1. Ook de derde set werd een gemakkelijke prooi voor Oranje Nassau. SOS miste de kracht Jerug te slaan, waardoor in de verdediging gro te gaten ontstonden. Oranje Nassau profiteerde prachtig van deze kansen en greep de laatste twee sets met 15-8 en 16-14. De zege van 3-0 van Odulphus op SUES was niet in de eerste plaats te danken aan de verdiensten van Odulphus zelf. Bij de pogingen de verdediging van SUES te verrassen werden zij keer op keer geholpen door fouten van deze ploeg. Zonder veel moeite liep Odulphus naar de twee winstpunten, welke met de set standen 15-7, 15-12 en 15-9 gestalte kregen. Een slecht spelend Valboval heeft geen kans gezien DES van de tweede plaats op de ranglijst af te stoten. On danks de beide invalllers Constanse en Lambooy bleven de Hagenaars drie sets lang de toon aangeven. Nadat Val boval in de eerste set een voorsprong van 1-5 had genomen boekte DES toch de winst door goed spel van Schreu- der, 15-13. Gemakkelijker ging het in de tweede en derde set, toen ook Jan Hogedoorn, de beste bij Valboval, moest buigen voor DES. Twee maal werd het 15-10, hetgeen ruimschoots voldoende was voor een verdiende 3-0 zege. AMVJ had aanvankelijk veel last van de gladde vloer in de zaal van Kweekschool en moest in de eerste set zelfs genoegen nemen met een mage re 15-13 setwinst. ^Hoewel Hans Jan sen wegens studieredenen ontbrak, wisten zijn ploeggenoten in de laatste twee sets tot goed spel te komen. Met 7-15 en voor de tweede maal 13-15 ging de winst naar de hoofdstad waar AM VJ weer een stap dichter bij de lands titel is gekomen Libanon, dat alleen In de derde set enige tegenstand van betekenis onder vond van Valuas, kwam tenslotte tot een 3-1 zege via de setstanden 15-7, 9-15, 15-17 en 5-15. De stand luidt momenteel: AMVJ 19-38, Libanon 18-32, DES 18-32, SOS 18-20, Sport Gentrum 17-16, Valuas 15- 14, Oranje Nassau 17-14, Valboyval 17- 44, Reva 20-14, Odulphus 16-12, Kweek school 16-10, Cito 17-6 en SUES 16-2. TBILISI, 1 april. Het Nederlands waterpoloteam heeft zaterdagavond in Tbilisi de toch al weinig succesvolle toernee door Rusland met een stevige nederlaag tegen de ploeg van Georgië afgesloten. in Den Haag tegen HDM, als oefening voor de strijd tegen Spanje. Het werd een slechte wedstrijd op een slecht veld. HDM won met 1-0 door een doelpunt van de voortreffelijke Mulder. De bondsploeg was technisch sterker, on danks de muur, die HDM, mét Fiolet, opbouwde. Vroonhoven, Zweerts en Voigt waren echter weinig slagvaardig. MEOKELEN Zaterdag wonnen de reserves met 3-2 van België B in een wedstrijd waarin de Neder landse B-ploeg er ondanks de felle start van de Belgen al snel in slaag de het initiatief tot zich te trekken. De Belgische doelman Buisset moest in de dertiende minuut dan ook zwichten voor een hard schot van middenvoor Frans Spits (1-0). Door een vrije slag van Musch, ten val gebracht door Terlingen, kwamen de Belgen op 1-1 en kort voor de rust zelfs op 2-1, toen Marionex de Ne derlandse achterhoede omspeelde en Coenen een niet te missen kans bood. In de tweede helft domineerde Ne derland B volkomen. Binnen vijf minu ten was het 2-3 door doelpunten van De Lanoy Meijer en Nico Spits. De Nederlandse achterhoede met de uitste kende doelman Boks aan het hoofd gaf geen krimp toen de Belgen nog fel ten aanval trokken. DUBLIN De Ierse Vrijstaat won zaterdag met 3-2 van de Nederlandse dames, die al snel tegen een achter stand aankeken. Tegen een strak schot van Valerie Barry was doel vrouwe Jo Jurissen kansloos. Nederland was geenszins ontmoedigd. Dit offensief wierp na een half uur vruchten af toen linksbuiten mej. Kuper.de gelijkmaker scoorde. Nauwelijks twee minuten later nam Nederland zelfs de leiding door Trix Lemmens-Ntillssen. Alweer Valerie Barry maakte kort na de rust gelijk. Een hevig slot-offensief van de Ierse ploeg leverde kort voor tijd nog succes op toen Valerie Barry haar derde doelpunt scoorde. verdedigers legde hij voortdurend in in de luren. Monark had geen ant woord klaar, het raakte steeds verder achter: 38-52, 50-63 en 61-88. Tenslotte sloot Agon de wedstrijd af op 77-95, met Schappert (6-21) als topscorer. Minder overheersend, maar soms even doelmatig en oogstrelend speel de Hoeksema bij DED tegen Arrows. De Rotterdammers geloofden het wel, toen DED meteen naar 20-4 sprong. Maar daarna gaf DED er zelf ook de brui aan. De Arrows hielden tot de rust, 34-20 voor DED, meer evenwicht in de score, daarna brachten ze zowaar de „1-3-1 aan val" van DED uit balans. Geleid door Hoeksema, de „ongrijpbare" voor de Rotterdammers, forceerde DED een paar doorbraken en won tenslotte met 65-46. Het verhaal Wolves-Flamingo's is snel verteld. Wolves had geen zwakke plekken en de Flamingo's maakten van hun zone-spel een rusthuis. De Wolves namen via 18-16 een 44-24 voor sprong, vooral dank zij Smit, Franke en Van de Berg. Na de hervatting be gon Wim Franke aan een serie tref fers, waardoor Wolves kon sluiten op 89-51. Topscores Wolves: Franke 11-19, Smit 12-4, v.d.Berg 9-2, Boot 4-8: Fla mingo's: Halewijn 8-5, Sunter 8-4. Blue Stars herstelde zijn traditie van dit seizoen: het verloor met één punt verschil. Dat pleit niet voor tegenstan der Herly tegen dit ongecontroleerde Blue Stars zelfs het grootste deel van de strijd achter te staan. Eerst bij 28-34 kwam Telling merkbaar in actie en sprong Herly ineens naar een voor sprong van 41-34. Het werd niettemin een heel benauw de zege voor de Herlianen: 43-42. Tel ling (Herly) scoorde 17 punten. De stand in de ere-divisie heren luidt nu: Landlust 19-38, Wolves 17-32, Agon 17-24, DED 18-22, Monark 20-22, Flamingo's 19-16, Arrows 20-14, Ai>gus 15-12, Blue Stars 18-10, Holland Dag gers 18-4, Punch 18-2. In de ere-divisie dames liet AMVJ zich bijna verrassen door Herly. Elly Fasten schoot AMVJ naar 50-48 winst. White Stars won met 38-23 van Antilo pen en Agon met 47-20 van DTV. In de eerste klasse A heren ging US on geslagen voort: Vlubbers moest er met 100-60 aan geloven. Hier moet Exercitia (Haarlem) degraderen, ter wijl in B Kimbria (Maastricht) het zelfde lot is beschoren. In Haarlem won na grote spanning ASVU met 49- 47 van HOC, dat nu uitgeschakeld is voor de titelstrijd. (Van onze verslaggever) SCHIPHOL, 1 april Met een door Hetty Balkenende en Erica Terpstra bewerkt welkomstlied op de trap van het KLM-toestel „Sea of Japan" pre senteerden twaalf bruin gebrande zwemsters zich zaterdagmiddag weer op Nederlandse bodem, na een zes weken lang verblijf in Zuid-Afrika. Van af de balustraden, waar enkele honder den supporters zich hadden verzameld, werd het lied met trompetgeschal en hartstochtelijk gejuich beantwoord. Of ficieel werd de meisjes een welkom toegeroepen door de voorzitter van de KNZB Jan de Vries, Piet Verwoerdt en de tweede secretaris Planjer. „We hebben in Zuid-Afrika 22 burge meesters ontmoet in evenzovele raads zalen", vertelde mevr. A. Vlothuizen- Foursoff. Het groepje bestond uit ds vier wedstrijdzwemsters Klenie Bimolt, Ada Kok, Erica Terpstra en Ria van Velsen, vijf kunstzwemsters en de schoon springs ter Anita Smith. Men nam het ongeveer drie maal per week tegen Zuidafrikaanse tegenstandsters op. Klenie Bimolt en Ada Kok verbetór den Nederlandse records. „We hebben enorm veel Zuidafri kaanse records gebroken", zei mevr. Vlothuizen nog, „maar we moeten nog even afwachten of men die daar alle officieel gaat erkennen. De meisjes daar hebben ondertussen van ons heel wat opgestoken". „Het was een echte vriendinnenclub geweest", zo vertelde Ria van Velsen. „De trip heeft ook stellig zijn sportieve waarde gehad. Wij hebben er zoveel geleerd. Ook over het land Zuid-Afrika met zijn specifieke problemen. Het was er heerlijk zwemmen, een heel ander klimaat dan hier". AUCKLAND, 1 april Tijdens de strijd om de Grote Prijs van Nieuw- Zeeland, die zaterdag op het Pukehoke- circuit is gehouden, zijn twee perso nen, een official en een ziekenbroeder om het leven gekomen. Een wagen slip te op de gladde rijbaan en vloog van de weg met een snelheid van 160 km per uur. De coureur, Coppins, werd slechts licht gewond. e vierde partij van de tweekamp om de wereldtitel schaken tussen de Russen BotwinnikPetrosjan is na 24 zetten in remise geëin digd. Na het grote gevecht in de derde partij was wel te begrijpen dat beide spelers niet opnieuw tien uur „achter het bord zouden willen zitten en het liever wat kalmer aan deden. Toch werd deze partij nog interessant Botwinnik bracht namelijk 'n openings systeem ter tafel, dat alleszins de moeite waard is om nader bestudeerd te wor- sjan moest erg oppassen, maar slaagde er in na de moeilijke openings fase gelijk spel te bereiken. 1) 2) 3) Botwinnik c2c4 Pbl—c3 Pgl—f3 Petrosjan c7c5 Pb8—c6 g7—g6 Veel voorbeelden uit de praktijk gaan nu verder met 4) g3 en fianchetto van de koningsloper. Er is gebleken dat dit systeem zeker niet geschikt is zwart moeilijkheden in de weg te leggen. Bot winnik doet het anders. 4) 5) 6) e2e3 d2—d4 e3xd4 Pg8—f6 c5xd4 d7d5 Het is nu een soort Grünfeld Indisch geworden. 7) c4xd4 Pf6xd5 8) Ddl—b3 Pd5xc3 9) Lflc4! Saherp en gevaarlijk voor zwart Wit gunt hem niet de tijd 9) Lg7 Ie spelen. 9) e7eö niet goed voor zwart was: 9) Pd5 10) Ld5:, e6 11) Lc6:t, bc6: 12) 0—0: Lg7 13) Lf4 10) 11) b2xc3 Lel—a3 Lf8g7 Lg7—f8 Zwart moet wel, wil hij de koning ooit nog „ontwikkelen" 12) 13) 14) 15) 16) 17) 18) La3—cl Lc4b5 Lel—a3 La3xf8 0—0 Lb5e2 c3c4 Lf8g7 Lc8d7 Lg7—f8 Ke8xf8 Kf8g7 b7b6 Dd8—f6 Ondanks alles is zwart de moeilijkhe den toch nog aardig te boven gekomer Een onoverzichtelijk beeld van de slechte oefenwedstrijd van het bondsteam tegen de hockeyclub HDM. jDranje" is hier in de verdediging. 19) 20) 21) 22) 23) 24) Db3e3 Pf3—e5 Tal—dl c4c5 De3xe5 e5xb6 Th8e8 Ta 8d8 Df6e7 Pc6xe5 De7—f6 a7xb6 Remise. (Van onze tafeltennismedewerker) DEN HAAG, 1 april De Neder landse kampioenschappen tafeltennis 1963, zondag in de steenkoude en daar door volkomen sfeerloze Houtrusthal in Den Haag gehouden, werden weer het toernooi van Bert Onnes. Deze ten gere Amsterdammer beheerste het toernooi in het enkelspel volkomen, dit in tegenstelling tot zijn eeuwige rivaal Frans Schoofs, die in de halve finales door Gé Bakker werd uitgeschakeld. Bij de dames rijgde de ene verrassing zich aan de andere. Ursula Artz ging in de halve finales naar de kant tegen de kleine Use Tessensohn uit Huizen die in de Gooise competitie nota bené slechts eerste klasse speelt De winna res werd echter zeer verrassend Ria Bogmans uit Rotterdam die in de hal ve finales voor vuurwerk zorgde tegen haar bekwame stadgenote Aukje wij- nia. In de dubbelspelen kwamen Frans Schoofs en Ursula Artz toóh aan twee titels. Schoofs won het gemengd dubbel met Ursula en het herendub- bel met Onnes. De Haagse veroverde met Aukje Wjjnia een tweede titel in het damesdubbel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9