Onderhandelingen werden vandaag hervat SPOEDIG EINDE VAN FRANSE STAKINGEN? Eervolle oplossing voor heide partijen wordt nu een reële mo.: BRIL 44 Actie tegen Cubaanse ballingen EINDELIJK WEER KRANTEN IN NEW YORK Wanneer komt premier Jonckheer nu wel? Comité van ontvangst wacht op 1 april vergeefs op Schiphol Geuzen slaan de Span jool voor tweede maal Den Briel uit Studenten laten eerste april 1572 herleven Bidault mag naar Brazilië PR0VIMI Faam-troef van de week éofllod'StiAk tWMOyW(>é)rey°" Het weer- Kabinet gevormd in Guatemala Match Feijenoord- Benfica op TV Maar returnmatch waarschijnlijk niet Tot vandaag f85.433.- voor hulp aan Bali PROVIMl STEMPEL VOORJAARSROKKEN f 16.95 .waar vakmanschap wordt gewaardeerd DINSDAG 2 APRIL 1963 87ste JAARGANG No. 31400 11 PARIJS, 2 april Vanmorgen om half elf werden in Frankrijk de onderhandelingen tussen de directies en de vakbondleiders van de stakende mijnwerkers, om tot een beëindiging van het con flict te komen, hervat. Het was gisteren de verrassing van de dag met zeer verheugde gevoelens vernomen, zo heet het vooral in de mijnwerkerskwartieren na de voorafgaande sombere zondag toen dit nieuws bekend werd ge maakt. Het initiatief was uitge gaan van de leiders van de drie vakbonden, die de regering om een nieuwe ontmoeting hadden gevraagd. Twee uur daarna kre gen zij het instemmend antwoord. Hoewel van beide zijden in het licht wordt gesteld, dat er nog altijd een verschil te overbruggen is tussen hetgeen de mijnwerkers verlangen en de regering tot dus verre bereid is in te willigen, heerst ditmaal toch aanzienlijk optimisme aangaande de kansen op een akkoord. 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 op alle brillen 44 50% KORTING 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 GAAT U VERHUIZEN? F. DAMIAANS EN ZN. Suède dames- en herenjasjes Niet terugbetalen? Speculaties Leiders verrast an het hoofd van zijn troepen marcheert Alva (met oorkonde in de hand) Den Briel binnen (foto boven). Op naar het gemeente huis om loco-burgemeester Van Dedem (foto hiernaast, met ambtsketen) gevangen te nemen, de oorkonde te ontrol len en de burgerij een procla matie voor te lezen. eieren 't verse eitje met garantie LET OP HET 30-45% KORTING op ALLE MONTUREN en ALLE GLAZEN voor IEDEREEN! Ziekenfondsleden, glazen op voor schrift zonder bijbetaling! 2 jaar garantie tegen breuk en verlies Voorj aarsaanbieding Bij aankoop van Uw bril krijgt U extra reductie van f 5,tot f 10,op Uw ZONNEBRIL in dezelfde sterkte. JANSSTRAAT t/o Gerechtsgebouw Leverancier van alle Ziekenfondsen. (Advertentie) BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 2C80C Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50 teiet 4790 Bijkantoor en Red Umuiden Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A M van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severin. UWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per meanc, 7.90 per kwart aai. Voor klachten over de bezorging 's avond» tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. (Van onze Parijse correspondent) Uit hetgeen de minister van informa tie, Peyrefitte, gisteravond bekend maakte, eerst in een min of meer „ver trouwelijk" onderhoud met journalisten en vervolgens tijdens een optreden voor de radio en televisie, hebben de mijn werkers reeds kunnen concluderen, dat „een gunstige onderhandelingsbasis" ditmaal aanwezig is. De mededelingen van Peyrefitte behelsden, dat de rege ring ermee akkoord gaat dat de gehele Inloop van de door het comité Massé berekende acht procent achterstand nog dit jaar zijn beslag zal krijgen; dat aan de mijnwerkers een voorschot zal worden verstrekt zodra het werk is her vat hetgeen zij na een maand zonder loon hard nodig zullen hebben dat de onderhandelingen tussen de directies en de vertegenwoordigers van de mijn werkers weliswaar ais eerste doel moe ten hebben de globale rpoKeU"K van de eigenlijke salariskwesties, maar dat daarbij toch ook reeds de grote lijnen (Advertentie) X Alleen bij voor iedereen Let op: de zaak met 2 etalages JANSSTRAAT 44 (Advertentie) Verlangt u goed vakwerk? Vraag ons eens vrijblijvend offerte. Zijlvest 41 en Geertr. Carelsenstraat 54 Haarlem - Tel. 12456-14155-17616-52514 Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 UIDSESTRAAThBIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM Verwachting, tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15) Veranderlijke bewolking Hier en daar enige regen of mist, maar ook enkele plaatselijke opkla ringen. Vannacht minder koud, mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Matige tot zwakke veranderlijke wind. Woensdag: zon: 6.1319.14 maan; 13.124.21 DE BILT, 2 april Met temperatu ren van 4 a 5 gr. is april gisteren veel te koud begonnen. Ook vanmorgen la gen de temperaturen dicht bij het vries punt. Via Engeland komt een storings- ïront naderbij dat in de kamende 24 uur vooral in het westen wat lichte tegen kan veroorzaken. De meer naar zuidwest draaiende wind gaat daarbij geleidelijk wat minder koude lucht aan voeren. zullen kunnen worden ontworpen voor hetgeen ter sprake zal komen op de grote ronde-tafelconferentie over de toekomst van de mijnen en de conditie van het mijnwerkersberoep. „Vertrouwelijk" liet de minister nog doorschemeren, dat bij stilzwijgende overeenkomst van terugbetaling van het voorschot zou kunnen worden afgezien en dat de door mijndirectie en vak bondleiders reeds nu uit te stippelen grote ljjnen voor de ronde-tafelconferen tie ook zouden kunnen raken aan desi derata als de vierde week betaalde va kantie en vermindering van het aantal wekelijkse arbeidsuren. Hierbij zij opge merkt, dat in de afgelopen week de mijnwerkersleiders zelf het verkrijgen van acht procent loonsverhoging vóór het einde van dit jaar voor aanvaardbaar verklaarden. Bovendien verlangden zij een premie bij hervatting van het werk, maar welk reëel verschil zou er zijn tussen een premie en een niet terug te betalen voorschot? En ook over de vierde vakantieweek en de inkorting van de arbeidstijd zullen zij nu met de directie althans mogen praten vóór het werk is hervat, iets wat de rege ring tot dusverre had afgewezen. Zoals nu de stand van zaken is, met een gunstig vooruitzicht op zeer spoedige, voor beide partijen „eervol le" beëindiging van het ongelukkige conflict, boeten de op gang gekomen speculaties of de regering heeft gepro beerd het conflict te hanteren als middel om, na de „oude partijen", ook de „oude vakbonden" de rugge- graat te breken, aan actualiteit in. Vanuit regeringskringen werd overi gens op deze speculaties geantwoord met de insinuatie, dat men met even veel recht de vakbonden kon verden ken van èen grootscheepse tegen het regime gerichte manoeuvre, waarbij achter de vakbonden de respectieve lijke met hen verwante politieke par tijen zouden staan. De waarheid lijkt dat noch voor het een noch voor het ander afdoende bewijzen beschik baar zijn, maar verdenking en ver dachtmaking maken nu eenmaal deel uit van het heersende algemene poli tieke klimaat. Of generaal de Gaulle toch niet droomt van een aan zijn „moderne" beste] aangepaste hervorming van het vakbondswezen is een andere, meer al gemene vraag. Feiten zijn, dat de eisen van de mijnwerkers van het begin af aan allerwegen als volkomen redelijk en billijk werden erkend en dat hun actie wijdverbreid begrip en sympathie ontmoette. Het gold overigens als vastaand, dat de leidingen van de respectievelijke vak bonden zelf verrast en gedreven werden door de vastbeslotenheid van de mijn- werkersmassa. Het door generaal De Gaulle genomen vorderingsbesiuit bleek een blunder te zijn, maar toen dit „pa pieren geweld" geen effect sorteerde, hebben De Gaulle en zijn regering het wijselijk daarbij gelaten. En in een la ter stadium werd door de openbare me ning de instelling van het wijze-man- nencomité begroet als een verstandige en eervolle manier om uit de impas se te geraken. Ongetwijfeld zou het fraaier van de regering geweest zijn, indien zij had besloten de door het comité berekende achterstand van acht procent onverwijld in zijn geheel goed te maken. Het zou rechtvaardig zijn geweest, maar het argument van de regering dat zulks, met zijn doorwerking in andere secto ren, een al te gevaarlijke inflatoire schok te weeg zou hebben gebracht, is zeker niet waardeloos. GUATEMALA, 2 april (UPI) Het nieuwe Guatemalteekse staatshoofd, ko lonel Enriqm Peralta Azurdia, heeft gis teren een kabinet gevormd. Alberto Herrorte, een advocaat, werd benoemd tot minister van buitenland se zaken. Jorge Luca Caballero, even eens advocaat, en kolonel Luis Maximi- liano Serrano Corzo kregen de porte feuilles van respectievelijk financiën en binnenlandse zaken (politie). De voormalige president van Guate mala, Fuentes, die inmiddels politiek asiel in Nicaragua heeft gekregen, ver klaarde gisteravond tegenover de pers: „De verandering (van regering) is goed voor Guatemala en voor geheel Midden- Amerika". MIAMI, 2 april (Reuter, UPI) Twee jaar nadat een strijdmacht van Cubaanse ballingen, onder Ameri kaanse supervisie en met Amerikaanse steun, het door Fidel Castro geregeer de eiland binnenviel en zonder man keren in de pan werd gehakt, hetgeen leidde tot een ernstig prestigeverlies vo< de nog maar net begonnen presi dent Kennedy, heeft zich gisteren een gebeurtenis voorgedaan, die bewijst dat er sindsdien wel het een en ander is veranderd in het politieke denken in Washington. Cubaanse ballingen, die vandaag de dag op Cuba tegen Castro willen gaan vechten, worden dóór de V.S. niet meer geholpen, maar op een vrij doeltreffende wijze tegengewerkt. Gisteren geschiedde dit met Britse medewerking: veertien Cubanen, in een schip op weg naar Cuba, werden op een Caribisch eilandje gearresteerd en overgebracht naar de Bahama- eilanden. Zoals gemeld, heelt de Amerikaanse regering besloten de bewegingsvrijheid te beperken van die Cubaanse ballin gen, die worden verdacht van het or ganiseren van rechtstreekse militaire acties tegen Cuba. Verleden week werd een Russisch schip, dat naar Cuba onderweg was, door een groep bannelin gen beschoten en zwaar beschadigd. Soortgelijke aanvallen zijn er in het verleden reeds meerdere geweest. De regering in Washington ver zocht bovendien de Britse regering te helpen bij het opsporen van Cuba nen van het bovengenoemde soort. De Britten lieten er geen gra0 over groeien en gaven het fregat „London derry" bevel in de Caribische wa teren te patrouilleren. Op het eiland je Norman Clay (een van de talloze eilandjes die door Londen worden beheerd) trof de bemanning van dit fregat gisteren veertien anti-Castro- Cubanen aan, die daar zojuist aan land waren gegaan. Zij hadden een grote hoeveelheid wapens bij zich. Het schip was op weg naar Cuba en de wapens waren bestemd voor de guerilla-strijders, die in het Es- cambray-gebergte tegen Castro's strijdkrachten opereren. Aanvankelijk werd gemeld dat ook twee Amerikaanse schepen waren be trokken bij de actie tegen de veertien Cubanen, maar dit werd gisteravond in Washington ontkend. Wel is het vrijwel zeker dat de bemanning van de „Londonderry" op het spoor van de Cubanen werd gezet door de beman ning van een Amerikaans vliegtuig, dat boven de Caribische wateren een verkenningsvlucht uitvoerde. Toen ver slaggevers gisteren aan Kennedy's perschef, Pierre Salinger, vroegen of inderdaad een Amerikaans vliegtuig bij de opsporingsactie was betrokken, weigerde Salinger commentaar. New Yorkers zijn dolgelukkig omdat zij eindelijk hun kranten terug hebben. Deze vier inwoners van Amerika grootste stad hebben, terwijl zij zich op een pont laten overzetten, slechts aandacht voor één ding: het nieuw». SCHIPHOL, 2 april Alle bewerin gen van Pan American World Airways ten spijt, dat zich niemand van de An tilliaanse regering aan boord van het naar Schiphol koersende lijntoestel de zer maatschappij bevond, heeft gister avond een uitgebreid gezelschap hoge autoriteiten op de luchthaven tevergeefs de komst staan afwachten van de An tilliaanse premier Jonckheer met twee zijner ministers, gezaghebber Gorsira en gedeputeerden van Curasao en Aruba. Wie er ook in de grote Ameri kaanse Boeing zaten, géén bewindsman uit de Antillen. Het was met die komst gisteren, de eerste april, een wat mysterieuze zaak. Plotseling was 's ochtends van de ANP- correspondent uit Willemstad het be richt binnengekomen, dat het hoge en opvallend uitgebreide gezelschap Antil liaanse functionarissen 's avonds om half elf in Nederland zou arriveren, ter bespreking van de financiering van (Van onze correspondent) DEN BRIEL, 2 april. De stad be leefde gisteren weer de gelukkige da gen van vele jaren her: die van de afwerping van het Spaanse juk door fanatiek vechtende Geuzen. In een grootse veldslag, waarbij donderbus sen knalden en het bloed en het bier rijkelijk vloeiden, werden de Spanjolen gevangen genomen en uit de stad ge zet. Toen de avond over Den Briel daalde haaide de bevolking verlicht adem: zij was weer vrij. Dt roemrijke historie van de ontzet ting van Den Briel op 1 april 1572 herhaalde zich dus gisteren. Die herle ving van een belangrijk evenement uit de vaderlandse geschiedenis was geor ganiseerd door de publiciteitscommis- sie van het Tilburgse studentencorps en enkele officieren van het regiment Van Heutz. De Tilburgse studenten vieren van 10 tot 20 mei hun zevende lustrum in het kader van „De Spaanse Brabander" en zagen in de Brielse manifestatie een goede aanloop tot de festiviteiten. Zo kwam het dan ook dat rond het middaguur een legioen Spanjolen de stad bezette en oprukte naar het stadhuis. Alva (de student M. Meis- sen'. geëscorteerd door zijn lijf wacht in passende kledij, nam de burgemeester ge' angen en eiste de sleutels van de stad op. Deze kon den gezien de omstandigheden, niet worden geweigerd. Als eerste be stuursdaad voerde de „IJzeren Her tog de tiende penning weer in. Een maatregel waarmee de bevolking, volgens loco-burgemeester baron G. van Dedem, zeer gelukkig was want slaB te zien. De slag werd wat allego- legde deze tiende penning geen min- «sch uitgevoerd, want een aantal der zware druk op dan het huidige militairen van de nationale reserve belastingstelsel? gaf een grootse demonstratie weg. Met vee! geknal en geroep werd de Span- Voorts sprak Alva de Brielse burge- jool verslagen. De Geuzen, twintig ver- rij bemoedigend toe, want de „Raad klede militairen, voerden nu de Span- van Beroerte" was uiteindelijk niet zo beroerd, terwijl de bezetter zijn uiter ste best zou doen het de bevolking zo goed mogelijk naar de zin te maken. Dit lukte in de loop van de middag, toer. Alva het bezette volk nog eens van de Grote Toren af toesprak. Maar 's avonds kwamen de Geuzen opzetten. Een groot gedeelte van de bevolking was uitgelopen om de historische veld- jaarden in triomf naar het stadhuis, waar de macht weer werd overgedra gen aan de wettige bewindsman. Deze zei dat hij van zijn gevangenschap geen onprettige lichamelijke gevolgen had ondervonden, alleen de psychische druk was groot geweest. Na de alge mene verbroedering tussen Geuzen en Spanjaarden legde de Brielse bevol king, bevrijd van het Spaanse juk, zich opgelucht te ruste. welvaartsprojecten. Korte tijd later werd dit bericht bevestigd door een officiële mededeling van de Antilliaan se regering aan het Antillenhuis in Den Haag. 's Middags echter ontving Pan Ame rican op Schiphol per telex uit New York de passagierslijst en daarop schit terden de namen van de Antilliaanse gezagsdragers door afwezigheid. De ANP- correspondent seinde vrijwel gelijktijdig uit Curacao, dat naar hem later was ge bleken de premier en zijn medereizi gers inderdaad op het vliegveld bjj Wil lemstad verstek hadden laten gaan om redenen, waarover het diepste stilzwij gen werd bewaard. De reis zou enkele dagen zijn uitgesteld. Intussen hoorden Den Haag, het mi nisterie van Binnenlandse Zaken en het Antillenhuis echter geen enkel offi cieel dementi vein het eerste bericht. Men nam dan ook geen risico en toog 's avonds naar Schiphol. In het to taal verlaten, akelig lege restaurant (de laatste vliegtuigen waren reeds tussen tien uur en half elf afgehan deld) wachtten vergeefs de gevol machtigd minister van de Antillen, de heer W. F. M. Lampe, drs. H. K. Gorsira, directeur van het Antilliaan se pensioenfonds en broer van de Cu- ragaose gezaghebber, de administra teur van Financiën der Nederlandse Antillen, de heer J. G. Blikslager, de directeur van het kabinet van de ge volmachtigd minister, mr. P. L. de Haseth en de vertegenwoordiger van minister Korthals, het plaatsvervan gend hoofd van diens kabinet, de heer K. H. de Boer. Het toestel van Pan American was iets te laat. Allen wachtten geduldig en stonden in de aankomsthal opgesteld toen de ma chine tegen elf uur arriveerde. Te vergeefs. In de koude, donkere nacht keerden allen berustend terug naar Den Haag. Later meldde de KLM dat het gezel schap is geboekt om donderdag via New York met een DC-8 naar Neder land te reizen. Volgens de ANP-corres- pondent in Willemstad echter komt het reeds morgenavond op Schiphol aan (Van onze radio- en t.v. redactie) HILVERSUM, 2 april. De voetbal wedstrijd Feijenoord-Benfica, welke woensdag 10 april in Rotterdam wordt gespeeld in de halve finale om de Eu ropa Cup, zal thans definitief via de televisie worden uitgezonden. In een directe reportage uit het fc'eijenoord- stadion zullen de televisiekijkers van de gehele wedstrijd getuige kunnen zijn. Het commentaar bij deze uitzen ding zal worden verzorgd door Her man Kuiphof. De uitzending begint om kwart over acht. Het is de vraag of de returnmatch BenfieaFejjenoord, woensdag 8 mei a.s. in Lissabon, ook op het Nederland se beeldscherm zal komen. Portugal is niet aangesloten op het Eurovisienet, waardoor het technisch onmogelijk is een direkte uitzending van de match te verzorgen. Hoewel men bjj de NTS studie maakt van tijdelijke voorzieningen, waardoor mis schien nog een aansluiting bewerk stelligd kan worden, is er toch in Bussum geen groot optimisme. Een oplossing zal in belangrijke mate af hankelijk zijn van de medewerking der Portugese TV. Frankrijk Gisteren is de 59-jarige Fransman Marcel Bouché van de eer ste omloop van de Eiffeltoren geval len. Hij is het 320ste slachtoffer van de Eiffeltoren, sinds deze in 1889 werd ge bouwd. (Reuter). RIO DE JANEIRO, 2 april (Rtr) Brazilië heeft Georges Bidault, de Franse ex-premier en leider van de „Nationale Verzetsraad" tegen De Gaulle, een inreisvisum verleend. Vol gens een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Rio de Janeiro betekent dit echter niet het ver lenen van asiel. Bidault, die thans in Portugal ver blijft, heeft geen recht om asiel te vra gen aangezien hij zich niet op Frans grondgebied bevindt, aldus de woord voerder. Men verwacht niet, dat Bi dault terstond naar Brazilië zal gaan DEN HAAG, 2 april Het Neder landse Roode Kruis in Den Haag heefi tot vandaag op giro 777 een bedrag van 85.433 ontvangen voor hulp aan de slachtoffers van de ramp op Bali. i Advertentie (Advertentie) in diverse tinten ritteen dat week Anegong - Hoorfsm - teL 10401 (Advertentie) „DE BRILLEN SPECIALIST'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1