Generaals bang voor macht van Peronisten Regering heeft de zaken ëL nog goed in de hand Russen vuren op Canadees in corridor naar Berlijn T reinkaartje 1 juni vijftien cent duurder Khroesjtsjev nodigt Mao uit- kom naar Moskou Maar hij wijst uitnodiging Mao - kom naar - vriendelijk van de hand Behandeling Bijstandwet Kamer vraagt hulp voor gezinnen met invalide kinderen Loenik 4 op weg naar de MAAN Scherpere foto's van het maanoppervlak verwacht WILSON SPRAK MET KENNEDY PAT-STELLING IN RUZIE RUSLAND-CHINA Verf met voldoening „Niet wachten op volksverzekering' Het weer- Rol van marine is onduidelijk Kennedy: NOG MEER SOVJET-TROEPEN WEG UIT CUBA VIA „PARKEERBAAN" ROND DE AARDE éeë M 0 RRIS "üeforeyou êttyf Vrij koud WOENSDAG 3 APRIL 1963 87ste JAARGANG No. 31401 BUENOS AIRES, 3 april (AFP, Reuter, UPI) De politieke situatie in Argentinië is, sinds de poging-tot-st.aatsgreep van giste ren van enkele hooggeplaatste militairen, nog dermate verwar rend dat voorlopig slechts één conclusie kan worden getrokken: het gevaar van een complete bur geroorlog is groot. De opstande lingen staan onder leiding van de gepensioneerde luitenant-generaal Benjamin Menendez en brigade generaal Toranzo Montero, van welk tweemanschap Menendez ongetwijfeld de belangrijkste is. Hij is de man, die in 1951 een mislukte opstand tegen de dicta tor Juan Peron leidde en daarna gevangen werd gezet. In 1955 werd Peron alsnog verdreven (hij woont nu als balling in Madrid), maar in de afgelopen jaren heb ben de Peronistische partijen in Argentinië veel aan invloed ge wonnen. BERLIJN, 3 april (Reuter) Twee Russische straaljagers heb ben gisteren in de Berlijnse lucht- corridor getracht het particuliere vliegtuig van de Canadese toneel- en televisiester Hughie Green tot landen te dwingen. Zij gaven eerst door tekens te kennen dat Green moest landen. Toen hij doorvloog loste een van de Russische jagers vier °f vijf schoten naast het toestel. -'-)e Canadees, die zelf stuurde, hield echter zijn koers en landde Veilig in Gatov. ,Geen gevechten' Offensief WASHINGTON, 3 april (UPI) In de Amerikaanse hoofdstad is vernomen dat president Kenne dy op zijn persconferentie van vanavond tien uur Nederlandse tijd zal aandringen op vertrek van nog meer Russische troepen van Cuba. MOSKOU, 3 april (Rtr., UPI) Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie en partijleider Mao Tse-toeng van de Chinese Volks republiek zijn allebei dat be lijden zij althans met de tong van mening, dat er een wederzijds gesprek „op hoog niveau" moet komen om te proberen het ideolo gische geschil tussen hun landen uit de wereld te helpen. Tussen Peking en Moskou heeft zich thans echter een prestigestrijd ontwikkeld over de vraag wie er naar Cariossa moet gaan, dat wil zeggen: moet Mao Tse-toeng naar Moskou komen of moet Khroesjtsjev naar Peking reizen? Momenteel is een pat-stelling be reikt: beide heren hebben elkaar uitgenodigd, maar geen van bei den heeft tot nu toe de invitatie aanvaard. Hartelijk welkom Coëxistentie Een produkt van de Sikkens Groep Een Russische specialist op het ge „Wat is noodzakelijk?" FALCON REGENJASSEN s BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM (Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoc beverwijk Zeestraai 50 te'et 4790 Bijkantoor en Red Omuiden Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie W C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie. Drs. H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte De administratie behoudt zich net recht voo' advertentiën eventuee* zonder oogave var redener ie */eiqerer. ABONNEMEN t SPRUS 61 cents oer week t 2.65 >er maant. ?C oe <A- taai Voor klachten over de oezorgmg s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. IN ARGENTINIË DREIGT BURGEROORLOG Verleden jaar behaalden de Peronis ten in Congres verkiezingen ruim één derde van de stemmen, maar onder HUGHIE GREEN Een Britse zegsman verklaarde dat ®'t het eerste incident van deze amid sedert vele jaren is. Van westelijke ^Dde is bij het geallieerde Berlijnse tuchtbeveiligingscentrum geprotes teerd. Green had zyn vliegplan aan het centrum, dat de luchtvaart in de drie Berlijnse corridors coördineert, voor gelegd. De Bussen hadden bezwaar tegen een vlucht vajo een particulier vliegtuig door de corridor, maar de westelijke vertegenwoordigers wezen dit bezwaar van de hand. Green, die in de oorlog piloot was, verklaarde later zeer verrast te zijn over het Russische optreden, vooraJ omdat Russische piloten tijdens de oor log hadden beloofd ervoor te zullen zorgen da' hij een Russische médaille zou kragen. dru'- van het leger, dat president Frondizi aan de kant schoof, werd de uitslag van de stemming ongeldig ver klaard. Tegen deze achtergrond moei men de nieuwe actie van Menendez en de zijnen zien. Zij zijn hang dat de Peronisten, omdat president Guido (die Frondizi opvolgde) te weinig tegen hen onderneemt, toch nog aan de macht zullen komen. De Peronisten in Argen tinië worden momenteel door de com munisten gesteund. Gisteravond leek het er op, dat de Argentijnse marine, een deel van de luchtmacht en enkele kleine eenheden van het leger op de hand zijn van de beide rebellerende generaals. De op standelingen hebben het politiebureau van La Plata, de hoofdstad van do deelstaat Buenos Aires, bezet. Zij zijn voortdurend in de lucht met twee radiostations, die onophoudelijk alle strijdkrachten oproepen zich bij de op stand aan te sluiten. Volgens de opstandelingen is de voltallige vloot op weg naar de stad Buenos Aires om de stad „in te nemen". Hoeveel steun de rebellen krijgen van de luchtmacht was van morgen nog niet goed duidelijk. De opperbevelhebber van de luchtmacht, commodore Lentino, schijnt zich bij de opstand te hebben aangesloten. Tanks van regeringsgezinde troepen, die gistermiddag op weg waren naar La Plata om de opstand neer te slaan, werden vanuit vliegtuigen be stookt met bommen en raketten. President Guido, die gisteravond nog rustig in zijn presidentiële paleis in Buenos Aires vertoefde, gaf een ver klaring uit, waarin hij de opstand be titelde als een „op zichzelf staande actie van kleine gewapende groepen". Volgens Guido „wordt de actie niet door de strijdkrachten gesteund en zijn er geen gevechten geweest". Het lijkt wel zeker dat de president zich in deze verklaring enigszins eufemistisch heeft uitgedrukt. Ditzelfde geldt ook voor een verkla ring, die werd uitgegeven door de opperbevelhebber van de grondstrijd krachten, generaal Ongania. Deze liet weten dat de marine, de luchtmacht en het leger achter de regering staan, terwijL de opstandelingen volhouden dat de marine zich en bloc aan hun zijde heeft geschaard. De waarheid zal spoedig blijken. Inmiddels bereidt de regering in Buenos Aires zich kennelijk voor op het ergste. In alle delen van de stad is het leger actief. Gewapende infan- teriesoldaten patrouilleren door de straten. Op strategische punten staan kanonnen en tanks opgesteld. Generaal Ongania maakte inmiddels bekend dat zijn troepen een algemeen offensief tegen de opstandelingen rijn begonnen. Vanmorgen vroeg meenden waarne mers dat de regering de zaken nog goed in de hand schijnt te hebben, maar over de afloop van een militair treffen tussen beide partijen, als het daartoe komt, wenst niemand voor spellingen te doen. WASHINGTON, 3 april (Keuter) De Britse Iabourleider Harold Wilson heeft gisteren een uur lang met presi dent Kennedy gesproken over zaken als defensie, economische samenwer king, Atlantisch bondgenootschap en buitenlandse politiek. Over de president zei Wilson: „Men spreekt met iemand die elk onderwerp kent en wiens reacties zeer snel zijn. Wij zijn tot de kern van elk besproken probleem doordrongen". Wilson verklaarde over zijn bespre kingen in Washington in het algemeen, dat deze zijn opvatting hebben beves tigd, dat er veel méér kan worden ge daan voor de ontwikkeling van de „in- terdependance" van de Atlantisohe ge meenschap en de vrije wereld. Een beeld van de situatie in Argentinië, waar dinsdag eenheden van het leger een greep naar de macht hebben gedaan. Zij zouden een terugkeer van een Peronistisch bewind willen voorkomen. Mariniers die trouw zijn gebleven aan de regering, graven in Buenos Aires loopgraven voor het ministerie van Marine in afwachting van d dingen, die komen kunnen. DEN HAAG, 3 april. De staatsse cretaris van Verkeer en Waterstaat heeft de Nederlandsche Spoorwegen toe stemming verleend tot verhoging van de uit de jaren 1950 tot 1957 dateren de tarieven voor het reizigers- en ba- gagevervoer met ingang van 1 juni 1963. De tarieven voor het goederen vervoer ondergaan geen wijziging. Bij de plaatsbewijzen enkele reis en re tour zullen de kilometerprijzen niet worden verhoogd maar wordt volstaan met invoering van een vaste aanslag van vijftien cent per kaartje. De prij zen van de kilometerabonnementen zullen „op matige wijze worden aan gepast", aldus de Spoorwegen. De verhouding van de prijzen voor het reizen in de eerste en de tweede klasse wordt enigszins gewijzigd en in overeenstemming gebracht met de plaatsruimte, die beide categorieën reizigers innemen. Voor de reizigers eerste klasse betekent dit een prijs verhoging met vier procent. Voorts zullen met ingang van 1 juni de prij zen van perronkaartjes, bagagekaar- ten en de D-trein toeslag een verho ging ondergaan. De kostenstijgingen konden tot voor enkele jaren geheel door produktivi- teitsverbetering worden opgevangen. De laatste tijd is dit niet meer moge lijk, zodat een prijsverhoging onvermij delijk werd. aldus de directie van de NS. Op 9 maart zond het centrale comité Dinsdag heeft Harold Wilson, de Britse Ldbour-leider en misschien toekomstige minister-president van Engeland, in Washington een onderhoud gehad met president Kennedy. De foto toont de Amerikaanse president met zijn gast op het gazon van het Witte Huis. van de Chinese communistische partij een boodschap naar Moskou, waarin premier Khroesjtsjev ol andere voor aanstaande Russische communisten werden uitgenodigd naar Peking te komen. Ook uitten de Chinezen bij die gelegenheid hun bereidheid een delega tie naar Moskou te zenden om be sprekingen over de ideologische ge schillen te beginnen, maar het was duidelijk dat Mao Tse-toeng van die delegatie geen deel zou uitmaken. De Chinezen zetten in hun bood schap uiteen dat het voor Khroesj tsjev niet erg bezwaarlik kon zijn naar Peking te gaan, omdat hij toch al een reis naar Cambodja op zijn programma had staan. Inmiddels heeft het centrale comité van de Russische communistische par tij de Chinese invitatie beantwoord. De datum van de Russische antwoord brief is 30 maart, maar de inhoud ervan werd gisteren pas in Moskou bekendgemaakt. Tass meldde dat Mao Tse-toeng in de brief is uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou. Daarna wordt de Chinese uitnodiging aan Khroesjtsjev in de meest beleefde be woordingen van de hand gewezen. Het centrale comité van de Russi sche communistische part" en partij leider Khroesjtsjev, zo heet het in de brief, betuigen hun erkentelijkheid voor de Chinese uitnodiging. Khroesjtsjev zou zeer gaarne een bezoek brengen aan China maar, helaas, er zijn geen plannen voor een reis van hem naar Cambodja. Het is de Russische presi dent, Breznjev, die naar Cambodja za) gaan. De Cambodjaanse president is hiervan op de hoogte gesteld en ook in de pers is hiervan melding ge maakt, zo staat het heel fijntjes in het Russische schrijven. De Chinese partijleider toeng, „als ve: Mao Tse- van een rtegenwoordiger zusterpartij en van het Chinese broe dervolk", kan te allen tijde in Moskou rekenen op een hartelijke ontvangst, zo wordt voorts gezegd. De beste tijd voor zo'n bezoek zou het komende voorjaar of de komende zomer zijn. Maar als dit Mao Tse-toeng niet schikt, „zijn w\j bereid uw overwegingen te aan vaarden inzake een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de Russische en Chinese partijen in Moskou op hoog niveau". Een dergelijke bijeenkomst zou omstreeks 15 mei van dit jaar ge houden kunnen worden, als het de Chi nezen schikt. In de brief spreekt het Russische centrale comité er zijn vreugde over uit dat de Chinezen bereid zijn tot een gesprek, dat „belangrijk zou zijn voor het scheppen van een gunstige sfeer in de betrekkingen tussen beide landen en voor het bijleggen van geschillen, die zijn gerezen in de internationale communistische beweging". Het centrale comité van de Russi sche communistische partij stelt voor, dat zal worden gesproken over de verdere versterking van de macht van het internationale socialistische stelsel, over de strijd voor de vrede en over het vreedzaam naast elkaar bestaan. Gezegd wordt, dat er geen waarborg is dat de „imperialisten" niet zullen groberen een wereldoorlog te beginnen, ie communisten dienen dit gevaar duidelijk te zien. Maar een nuchtere overweging van de gevolgen, die een kernoorlog onvermijdelijk voor het ge hele mensdom zal hebben en voor de zaak van het socialisme, doet Marxis ten-Leninisten besluiten, dat alles ge daan moet worden om een nieuw wereldconflict te vermijden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 3 april Vrijwel alge meen wil de Tweede Kamer zo spoedig mogelijk een regeling tot stand zien ko men, waardoor gehandicapte kinderen, of zij nu minderjarig zijn of meerder jarig, of zij thuis of in een internaat verblijven, een eigen „inkomen" uit de schatkist krijgen, onafhankelijk van het inkomen van de ouders. Zo'n „groeps regeling" bestaat thans alleen nog maar voor lichamelijk of geestelijk in valide kinderen, indien zij meerderja rig zijn en bij de ouders thuis wonen. Er is wel een kans. dat alle gehandi capten te zijner tijd krachtens een volksverzekering tegen arbeidsonge schiktheid een uitkering zullen krijgen, maar dat kan nog heel lang duren, zei den onder anderen mevr. Heroma-Mei link (PvdA), de heer Zwanikken (KVP) en mej. Ten Broecke Hoekstra (WD), toen de Kamer gisteren het ontwerp- Bijstandwet van minister Klompé be handelde. Deze wet geeft de mogelijkheid, dat het rijk bjjstanci verleent aan gezinnen, die een gehandicapt kind moeten ver zorgen, maar dan alléén als het gezin anders financieel tenonder dreigt te gaan. Ook als het inkomen van de ou ders wat hoger is, leeft een dergelijk gezin echter onder een drukkende fi nanciële last, zo redeneerde de Ka mer. De Bijstandwet zelf leverde wel stof tot een groot aantal opmerkingen, maar fundamentele kritiek werd slechts gehoord van de heer Mieras (S.G.P.l, die in de rechtplicht van de overheid tot het verlenen van bijstand (Advertentie) MOSKOU, 3 april (Rtr) De Sovjet- Unie heeft gisteren een vierde onbe mande raket met bestemming de maan gelanceerd. (Wij meldden dat al in een deel van onze vorige oplaag). De raket werd afgevuurd nadat de laatste trap ervan eerst In een „parkeerbaan" rond de aarde was gebracht. Alle toestellen aan boord werken normaal. Het „auto matische maanstation" zal, als alles volgens plan verloopt, eind deze week in de omgeving van de maan komen. Men heeft niet meegedeeld of het de bedoeling is, dat de raket de maan raakt, of dat zij eromheen moet gaan cirkelen. Het maanstation, Loenik 4, weegt ongeveer 1422 kilo. Om twee uur Nederlandse tijd (dinsdagmiddag) be vond het zich reeds op een afstand van ruim 50.000 kilometer van de aarde. De directeur van het ruimte-obser vatorium in Jodrell Bank (Engeland), Sir Bernard Lovell, zei gisteravond te verwachten, dat de raket een „zachte landing" op de maan zal maken Zo gauw de golflengten bekend zijn zal de telescoop op het ruimtevaartuig worden gericht bied van radiotechniek en electroni- ca, Vladimir Siforov, deelde mee, dat met de Loenik 4 scherpere foto's van de maanoppervlakte zullen wor den gemaakt. De noogte van de maan bergen en de diepten van de kraters zullen nauwkeuriger gemeten worden. Loenik I werd op 2 januari 1959 ge lanceerd en woog 361 3 kilogram. Het toestel passeerde de maan op een af stand van 6900 kilometer, kwam daarna in een baan om de zon en werd zo de eerste kunstmatige planeet. Loenik 2 die op 12 september 1959 werd gelan ceerd, had een gewicht van 390,3 kilo gram. Dit was de eerste raket die op de maan terechtkwam. Het voornaamste resultaat van deze proef was, dat men kon constateren, dat de maan geen mag netisch veld heeft. Loenik 3 werd op 4 oktober 1959 af geschoten. Deze had een gewicht van 278,5 kilogram. Het voertuig maakte, als eerste, foto's van de voor ons ver borgen kant van de maan en zond die naar de aarde Aan boord van Loenik 3 bevond zich voor de eerste maai een „interplanetair automatisch station". Een glas thee voor twee ministers: dr. Klompé en dr. Veldkamp, gistermiddag gefotografeerd in de vergaderzaal van de Tweede Kamer tijdens het debat over het ontwerp Algemene Bijstandwet. een ondergraving ziet „van het godde lijk gebod vader en moeder te eren". Een van de bedenkingen, waarover de gehele Kamer het praktisch eens lijkt, richt.zich tegen de term „nood zakelijke kosten van het bestaan", waarmee een basis voor de financië le bijstand is aangegeven. Is „kosten van bestaan" alléén niet genoeg? vroeg mevr. Heroma-Meilink. Doet het woord „noodzakelijk" nog niet te veel denken aan de geest van de oude armenwet, waarvan wij nu juist afwillen? zeiden de heer Zwa nikken en mej. Ten Broecke Hoek stra, overigens wel aannemend, dat minister Klompé het niet zo heeft bedoeld. De Bijstandwet wil immers juist méér bieden dan het allernoodzakelijkste. Met een juiste ruime interpreta tie van het begrip „noodzakelijke kos ten" is er niets aan de hand. Het is echter niet uitgesloten dat wat minder royale gemeentebesturen de gelegen heid zullen aangrijpen te proberen de bijstand zo dun mogelijk te snijden, wanneer het woord .noodzakelijk" in de wet blijft staan; op zijn minst ko men er tal van bezwaarschriften en beroepen bij de Kroon van. Om diezelfde reden nil ook de heer Zwanikkeh, dat wat duidelijker wordt vastgelegd welke uitgaven de bijstand tenminste dient te omvatten. Daar ho ren niet alleen kleding voeding en ver warming bij, maar ook „zo gewoon maar iets extra's voor de kleine din gen van alledag". Vrijwel algemeen bleek de Kamer tenslotte ook prijs te stellen op enige beperking van de aftrek van de ver diensten van minderjarige kinderen bij het bepalen van de bijstand. Verdienen de kinderen van een jaar of achttien, ook al zijn zij formee' niet meerderja rig, zijn al praktisch zelfstandig, zei mevr. Heroma. „De ouders hebben dan vaak weinig meer over de kinderen te zeggen". Vandaag zouden nog enkele sprekers aan het woord komen, onder wie de heer Smailenbroek (AR). Minister Klompé zou eveneens- vandaag nog antwoorden. •■iiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiim (Advertentie) BARTEIJQRIS5TR HAARLfM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 22354;, Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vrij koud met veel bewolking, hier en daar mist en plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke tot ma tige, langs de Waddenkust later vrij krachtige wind tussen west en noord. DONDERDAG: Zon: 6.11-19.17. Maan: 14.19-4.54. Station Den Helde. Ypenburg Vlissinger tSelde De BUI Twente ËmcLho ,ei ^d-Limbi; Stockholm Oslo Kopenha. Gonden A.mstera Brussel Luxeml Parijs Nice Berlijn Fran kf or Müncher Zurich i-enève Lucarn. Wenen i rrisbri. -tome Madrid Mallorca Weei regen regen mist regen geh. bew regen regen licht bew. geh. bew. geh. bew. mist zw. bew. regen zw. bew. onbew. regen half bew. zyt. bew. onbew; geh. bew. zw. bew. mbew. half bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. licht bew. onbew. max iemp bisteren ^■71 mm temp 4 4 4 5 4 4 2 1 0 0 —1 5 4 4 —2 4 7 —2 —4 1 —2 —2 4 —1 0 5 3 ïeersi aigei A UUJ 1 0.5 0.2 2 0 0.1 0.1 0 0 2 0.3 1 0.4 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1