R-k. Openbare Leeszaal Boeiende forumavond in Renaissan cezaal Kinderen uit Duitsland. Polen en Oostenrijk zomer naar Haarlem deze Ankerclubhuiswerk naar Bakenessergracht Ruilbeurs-weekeinde in Vleeshal Goochelaars vieren hun feest 0p mars (80 km) met Kennedy Schooljeugd gaat voetballen TAXI 13000 Schrijversactie, Varkentje Hoepla, dichtkunst, Index en vele andere onderwerpen Kinderen in het water gevallen Gezinnen kunnen logees opnemen Niet overal hond aan de lijn Twee jongelui aangehouden Postbode ernstig gewond WOENSDAG 3 AFKIL 1963 PAGINA 3 Keiler Macdonald Zijlstraat 56 Telefoon 11828 GASFORNUIZEN B. en W. van Haarlem Benzine gestolen uit geparkeerde auto's Simon Jansen vervangt morgenavond Piet Kee Door auto geschept Waterstanden mmm EUROPESE PRIMEUR Mgr. Van Dodewaard benoemt adviesraad Op één na alben leken Incident met Rode Kruis helper Proces-verbaal in mishandelingszaak Beurs van New York HAARLEM, 3 april. Een zeer beweeglijke, altijd sympathiek- agressieve Harrie Prenen heeft gisteravond zijn partij gevonden in de rustige, iedere slag voortreffelijk parerende Kees Fens. Deze twee docenten, de eerste Mendelier, de ander een Trinitariër, waren om in voetbal termen te schrijven de helden tijdens de forumbijeenkomst, die de R.-k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum heeft gehouden. Voeg daarbij de praktische instelling van de heer C. van Dijk, directeur van de stadsbibliotheek, en de nuchtere kijk van mevrouw Hans De Kat-Van Zijl, recensente van kinderboeken, dan is het forum-gezelschap wel voldoende getypeerd. Onder leiding van een slagvaardige drs. H. van Run hebben deze vier mensen voor een boeiend gesprek gezorgd over allerlei onderwerpen betreffende boeken en schrijvers. Waarmede dan ook de r.k. Leeszaal alle eer heeft ingelegd met dit evene ment in het kader van de Boekenweek. Godfried Bomans moest tot zijn spijt verstek laten gaan. Harrie Prenen heeft hem niet vervangen, wel zijn plaats in genomen en op geheel eigen, spranke lende manier zijn bijdrage geleverd. Zijn aanwezigheid zal niemand betreurd heb ben. De avond begon overigens nogal rustig. De schrijversactie zette niet be paald de gemoederen van vele toehoor ders in beweging. Kees Fens zette dui delijk het doel en de betekenis van de actie uiteen. Ofschoon hij het uitgangs punt van de actie wel kon waarderen, was hij toch voorzichtig in zijn beoor deling. In tegenstelling tot Prenen, die opmerkte, dat men maar niet ophoudt met het ontdekken van vergeten groe pen. De schrijvers moeten hun eigen boontjes maar doppen vond hij. En als ze bijbaantjes nodig hebben om rond te komen, dan nemen ze die maar. Wel vond hij de actie van belang om de aandacht te vestigen op de economische onderwaardering van de schrijver. De heer Van Dijk stelde de zaak scherper door vast te stellen, dat de man, die het boek schrijft, afgescheept wordt met een fooi. Degene echter, die het boek maakt en verkoopt en dus een af geleide functie vervult, vindt een rede lijke bron van bestaan. Daarom achtte hij het een winstpunt, dat de schrijvers elkaar nu gevonden hebben in een ge organiseerd verband. Hij kwam er echter niet onderuit te bekennen, dat de schrijver economisch nadeel heeft van de uitleenbibliotheken. Hij gaf dat ook toe en vertelde, dat men zich reeds op middelen bezonnen heeft (Advertentie) HAARLEM, 3 april Het ruim vier jarig dochtertje van de familie War merdam uit de Bisschop Ottostraat was gisteren met enkele kinderen aan het spelen lAngs de waterkant van de Zo- mervaart. Zii verloor plotseling hdar evenwicht en viel in het water, dat daar vijf me ter breed is. Het kind ging een paar keer onder water, maar kon gered wor den door de 39-jarige koopman A. G. Elfrink, die aan de overkant aan het werk was. Hij sprong gekleed te water en wist het kind, dat naar het midden van de vaart was afgedreven, te reu- den. Door een dame werd het meisje naar huis gebracht. De drenkelinge werd later door de GGD naar de Ma- riastichting overgebracht voor een na der onderzoek. De redder werd door de politie naar het Grote Gasthuis vervoerd. Later konden zij huiswaarts keren. De achtjarige zoon van de familie Van der Tooren uit de President Steyn- straat is gisteren spelenderwijs in een sloot nabij de Hendrik Figeeweg ge vallen. Met behulp van een vriendje kon hij uit het water komen. Hij ging toen naar een dichtbij gele gen woning, waar de bewoner de jon gen van droge kleren voorzag. De po litie zorgde voor transport naar huis. om aan dat bezwaar tegemoet te ko men, door bijvoorbeeld uitleenzegeltjes. Die zegeltjes leverden weer een dis cussie apart op, waarin volgens de voorzitter iedereen gelijk had. Wij zul len ons daar nu niet verder in ver diepen. Liever springen wij over op de jeugdboeken, waarover de opmerking gemaakt werd, dat de indeling naar leeftijd in een bibliotheek vrij willekeu rig is. De heer Van Dijk zag hier geen probleem. Je moet nu eenmaal ergens een grens trekken. Mevrouw De Kat vond het geen zin hebben een indeling te maken, maar tenslotte was iedereen het er over eens, dat om praktische redenen een indeling gewenst kan zijn. De (oudere) jeugd bleek overigens toch problemen te scheppen. Vanuit de zaal werd namelijk de opmerking gemaakt, dat de schoolgaande jongelui te gemak kelijk de moderne literatuur ingestuurd worden, zonder al të scherpe voorlich ting. De middelbare school zou daaraan enige schuld hebben. Kees Fens be streed, dat de school daaraan schuld zou hebben. Hij ging ermee akkoord, dat bepaalde boeken zonder meer onge schikt zijn voor de schooljeugd. Zij ma ken vaak kennis met een levensvisie zelf hebben zij nog geen eigen kijk op het leven verworven die bepaald ver nietigend kan zijn. Over het algemeen worden op een middelbare school wel degelijk normen aangelegd. Naar de meninig van Fens is het het beste, dat die boeken de jongelui ter lezing worden aanbevolen, die je in klassikaal verband zou durven lezen. En hier kan een grote marge genomen worden gezien de grote openheid van de jongeren. Moderne dichtkunst Natuurlijk kwam ook de moderne dichtkunst aan de orde. Met name werd gevraagd, of de dichtkunst ver staanbaar moet zijn voor de doorsnee mens met een redelijke literaire op voeding. Kees Fens rekende aller eerst af met de gedachte, dat bijvoor beeld leerlingen van een middelbare school een redelijk literaire opvoeding zouden krijgen. Te veel valt daar een onderscheid of liever nog een afschei ding, tussen oude en moderne litera tuur. De leraar gaat meestal zover als hij de poëzie begrijpt. Hier is dus geen eerlijk oordeel over de moderne dichtkunst. Verder bestreed hij, dat verstaan en begrijpen hetzelfde zou den moeten zijn. De meeste mensen geven zich trouwens niet de moeite om tot begrijpen te komen. Prenen werd hier zijn grote tegen speler. Hjj meende namelijk, dat de oude poezie het „platte begrijpen" vóór heeft op de moderne. Hij ging er welis waar mee akkoord, dat het verstaan van poezie niet is een weten, wat er gezegd wordt, maar op de moderne poëzie had hij toch dit tegen, dat al te gemakkelijk net ontoerelkende achter mooie woorden H=i'er!>0<rgen- Bij de oude Poëzie IJl*? dat niet mogehjk, omdat er altijd nog een normatief uiterlijk moest zijn. Mevrouw De Kat stelde zonder meer dat poezie-lezen een gave is, die je niet kan leren. Je hebt dat uit je zelf En de normen? Och, iedere tijd heeft ziin eigen normen, verzekerde zij. Iedere tijd heeft ook zijn doorstromende stoet van dichters. In het verleden zijn er vele afvallers geweest, ook onze tijd zal die hebben. Prenen nam geen vrede met modernistische uitdrukkingen als „spanning" en „kleur". Ze moeten er wel zijn, maar dan geplaatst m iets voorstelbaars. Fens kwam in deze nog even terug op de „schoolkwestie Hu kon getuigen, dat een kind wel ontvan kelijk is te maken voor poezie. Buiten school zal die ontvankelijkheid niet al tijd tot ontwikkeling komen, maar er zijn nog genoeg leerlingen, die uit eigen belangstelling doorzetten, al was HAARLEM, 3 april De Katholieke Stichting Mensen in nood" zoekt Haarlemse gastgezinnen voor kinderen uit Oostenrijk, Duitsland en de „vluch- teïingenlanden" langs het IJzeren Gor dijn. Sinds de eerste wereldoorlog be staat er een band tussen Oostenrijk en Nederland: toen na 1918 de zaken in Oostenrijk er niet al te rooskleurig Voor stonden werden kinderen die net tijdens de oorlogsjaren zwaar te ver duren haddden gekregen naar Nederland Behaald om ze daar enkele weken lang }V:»t op verhaal te laten komen. Na de "Veede wereldoorlog heeft men daar een goede traditie van gemaakt, sinds 1947 elke zomer honderden kinde ken uit o.a. Oostenrijk voor een gezon de vacantie naar het gastvrije Neder land zijn gebracht. Ook deze zomer. Het is echter wel- licht goed te weten, dat de uitzending van kinderen uit oostelijker landen reeds lan~ niet meer draait om de ..bleekneusjes" alleen, die er nodig eens uit moeten en die na degelijke Neder landse wekeri van spek, bonen en ge zonde zeelucht gesterkt naar hun ge boorteland terugkeren. Het gaat meer en meer om de kinderen uit de zwak- sociale gezinnen. Want ook in onze oostelijke buurlanden is de welvaart gestegen, waardoor er aan de toestand van vlak na de oorlog heel wat ver beterd kon worden. Maar tegelijkertijd groeide het aantal gezinnen dat niets te verliezen had, zich vastbeet in een verlokkelijke materiële vooruitgang en daardoor boven hun geestelijke stand ging leven. Eh niet alleen in Oostenrijk. Ook in de Duitse industrie gebieden en in de grote steden, zoals niet name Bonn. Een andere groep kinderen waarvoor de Stichting de aan dacht van de Haarlemmers vraagt is die uit de vluchtelingengezinnen af komstig uit Polen en Oost-Duitsland. *->e beschermelingen van de stich ting hebben enkele weken in een nor maal godsdienstig gezin nodig. Liefst 6 ifjV*er zomers achter elkaar in ferlK„ - Sezin. Een gezin dat zich om le„ ?r"]en Piet te veel illusies om- tr®n\de logé's maakt, dat de eventuele onhebbelijkheden van de kinderen niet te zwaar zal nemen en sportief op schepperij over luxueuze bezittingen van thuis over zijn kant wil laten gaan. Een gezin dat de kinderen in de kring opneemt en ze niet als bijzondere gevallen of patiëntjes beschouwd. De kinderen zjjn in de leeftijd van 5-12 jaar. Zij worden in drie perioden in Nederland verwacht: de Oosten rijkse kinderen van 2 juli tot 29 augustus; kinderen uit het Salzgit- tergebied van 9 juli tot 13 augustus: kinderen uit Poolse en andere vluch telingengezinnen van 30 juli tot 3 sep tember; kinderen uit Bonn van 25 ju li tot 22 augustus. De kinderen beschikken alle over een pas of Ausweis, bovendien zijn zij in het buitenland verzekerd voor kos ten door ziekte of ongeval. Voor na dere inlichtingen kan men terecht bij het Interparochieel Sociaal Charita tief Centrum van Haarlem, Smede- straat 23, teL 10049. het alleen maar omdat ze kunnen bea men wat de leraar gezegd heeft. Hij nam frontaal stelling tegenover Prenen, toen hij opmerkte, dat er in de moderne poëzie wel degelijk normbesef heerst, met een soms geraffineerde techniek. Alleen reageren de mensen hun eigen onbegrip af op het vers, dat zij niet be grijpen. In dat verband was de opmerking van een der toehoorders interessant, dat het vers van Roland Holst op het bevrij- dingsmonument op de Dam in Amster dam helemaal niet, of hoogstens met de grootste moeite, te vatten was. Fens onderstreepte die opmerking door te verwijzen naar Victor van Vriesland, die meende, dat de dichter niet in die geheimtaal had mogen vluchten. Heel resoluut gaf hij zijn eiigen mening: die tekst is nep, er staat feitelijk niets. Waardigheid Aldus kwam er nog zo'n tiental on derwerpen aan de beurt. Bijvoorbeeld, of het niet beneden de waardigheid van de schrijver is, zich onder meer via de televisie zoveel mogelijk in de publici teit te zetten. Geen enkel lid van het forum vond zoiets beneden-waardig. Wel ging iedereen dieper in op de opmer king, dat door die visuele publiciteit de anonimiteit van de schrijver verlo ren ging en daarmee ook het ideale beeld, dat de lezer zich van hem ge vormd heeft. Fens, en hier was de boekenresencent aan het woord, verklaarde kort en bon dig, dat de schrijver hem geen zier kon schelen. Het ging hem om het boek als een autonoom stuk werk. Prenen was het daarmede niet eens. Je wil de man, die je met zijn boek, dat zijn geestelijk prdukt is, zo'n genoegen heeft gegeven, wel eens nader leren kennen. Schrij ver en werk zijn niet los van elkaar te denken. Fens ging daarmee alleen ak koord, als die kennismaking enige do cumentaire waarde had. Wij doen nog een kleine greep. Is er een tekort aan goede lectuur voor jon geren tussen 13 en 16 jaar? Volgens Me vrouw De Kat wel in vergelijking met het grote aantal kinderboeken. Maar van een absoluut tekort kon zij niet spreken. De heer Van Dijk sprak wel van een tekort. Er zijn weinig schrij vers voor deze „onbegrepen groep" te vinden. Er moesten eens wat opdrach ten gegeven worden. Fens en Prenen wezen op het informatieve karakter, die de boeken voor deze jonge mensen moe ten hebben. Prenen greep de kans aan, zijn hart te luchten over de kinderboe ken, waarvan hij zo wee wordt. Ze stik ken van de adjectieven, verzekerde hij. Als ik zo'n verhaal voorlees, moet ik vertellend herschrijven. En het is altijd weer Varkentje Hoepla en dat soort waar je de kinderen mee bezig moet houden. En dan natuurlijk was er weer de vraag, of de Index gehandhaafd moet blijven. Nee, zei iedereen. En daarmee was de zaak uit. Ter in- en uitleiding sprak de voor zitter van de R.K. Leeszaal een kort woord, ir. PM. Tordoir. Zun verwach tingsvol woord aan het begin van de avond bleek werkelijkheid te ziin ee- worden. 6 OPBRENGST COLLECTE De col lecte, welke het Nationaal Rheuma- fonds vorige week in Heemstede heeft gehouden heeft 3605,87 opgebracht. Advertentie) HAARLEM, 3 april B. en W. heb ben vandaag besloten, dat het is toege staan een hond onaangelijnd mee te nemen in die gedeelten van de gemeen te welke zijn gelegen buiten het gebied dat begrensd wordt door Leidsevaart, Zijlsingel, Kinderhuissingel, Schoter singel, Kloppersingel, Spaarne, Kam persingel, Gasthuissingel en Raamsin- gel. Buiten het hierboven aangeduide ge bied mogen de honden dus vrij lopen met uitzondering echter op de: Delft laan, Delftplein, Rijksstraatweg, Zaa- nenlaan, Soendaplein, Julianapark, Schoterweg, Gen. Cronjéstraat, Ken- nemerstraat, Frans Halsstraat, Frans Halsplein, Van Ostadestraat, het ge deelte van de Kleverparkweg gelegen tussen de Brederodestraat en de Kle verlaan, Brederodestraat, Kleveriaan, Verspronokweg, Zijlweg, Westelijke Randweg, Wagenweg, Dreef, Fontein laan, Zuiderhoutlaan, Paviljoenlaan, Van Eedenstraat, Houtplein, Kleine Houtweg, Kamperlaan, Buitenrust- iaan, de hoofdrijbanen van de Schip- holweg, Pr. Bernhardlaan, Amster damsevaart, Lange Herenvest, het ge deelte van de Oostvest tussen Spaarn- woudestraat en de Papetorenvest, Pa- petorenvest, Harmenjansweg, Anto- niestraat. HAARLEM, 3 april In de nacht van donderdag 28 maart op vrijdag kreeg de Haarlemse politie een tip, dat twee jongelui probeerden benzine te stelen uit een vrachtauto, die gepar keerd stond op de Zijlvest. Toen de tipgever op de jongens af gekomen was, waren zij er met een auto van door gegaan. De politie ging meteen op onderzoek uit en trof dezelf de nacht nog omstreeks half drie twee jongemannen aan in de Alexander- straat. Het waren een 24-jarige chauf feur en een 22-jarige metaalbewerker, beiden uit Haarlem. Zjj hebben nu be kend vier keer benzine gestolen te heb ben uit geparkeerde auto's en een keer een poging daartoe gedaan te hebben. De zaak is in handen van de officier van justitie. HAARLEM, 3 april Niet Piet Kee, maar de Amsterdamse organist Simon C. Jansen zal morgenavond het Cavail- Ié Coll-orgel in het Concertgebouw be spelen. Het is het laatste concert in de serie orgelbespelingen van het Concert gebouw. Donderdag 2 mei beginnen de bespelingen op het Müller-orgel van de Grote Kerk. Simon C. Jansen zal mor genavond werken van Bach, Strategier, Vierne en Franck ten gehore brengen. HAARLEM, 3 april De Stichting „Ankerclubhuiswerk Haarlem" krijgt een nieuw jeugdhuis. Op de Bakenes sergracht 64 heeft het stichtingsbestuur een pand aangekocht. Dat nieuwe huis betekent een grote vooruitgang voor de ruim 600 jongens en meisjes die in Haarlem regelmatig in contact komen met het Ankerclubhuiswerk. Sinds de oorlog hebben zij zich moeten behel pen met een veel te kleine ruimte in de Lange Margarethastraat, waarin ook de leden van een huishoudelijke voor lichtingsvereniging vergaderruimte moesten vinden. Het nieuwe pand zal geheel moeten worden gerestaureerd. Het enige dat met zekerheid gezegd kan worden is dat het huis aan de Bakenessergracht een zee van ruim- m°gelijkheden biedt, wat het stichtingsbestuur doet trappelen van verlangen met de inrichting te beginnen, uver vier maanden hoopt men met de verbouwing, waarvoor plannen en goed- reeds gereed liggen, te begin nen. Daarmee zal ruim een ton gemoeid zijn, tenminste als de verbouwing in een keer kan worden afgemaakt. Zal men de werkzaamheden over een lan gere tijd moeten verdelen, dan zal het -stichtingsbestuur ongeveer 120.000 no dig hebben. De duur van de verbou wing hangt af van de snelheid waar mee het benodigde geld bij de stich ting zal binnenkomen. Daartoe zal het bestuur tal van activiteiten organise ren, o.a. een collecte in Haarlem in de week van 8-13 april. Bovendien hoopt zij een goede opbrengst van de op 5, 8 en 7 april in het oude clubhuis te houden fancy-fair. Het nieuw-aangekochte pand op de Bakenessergracht heeft een diepte van 53 meter, de achterdeur komt uit op 't Krom. Het voorste gedeelte van het huis zal worden ingericht als lees- en praatgelegenheid, terwijl men zich BLOEMENDAAL, 3 april Om streeks half' elf gisterochtend is in de Elswoutslaan in Bloemendaal de 43-ja- rige postbode J. C. M. uit Haarlem door een auto geschept en tegen de grond geslagen. De man moest met vermoedelijk een scheilelbasisfractuur worden overgebracht naar liet marine- hospitaal in Overveen. Zijn toestand is ernstig. De postbode wilde juist het poortge bouw van Elswout inrijden en sloeg daartoe linksaf. Hij moet daarbij on voldoende op het hem achterop komen de verkeer hebben gelet, want bij zijn manoeuvre werd hjj geschept door een personenauto, die bestuurd werd door een 19-jarige monteur uit Haarlem. Vanochtend was de toestand van de postbode nog altijd kritiek. IJMUIDEN: Woensdag 3 april. Hoog water: 11.52 uur. Laag water: 6.45 en 19.48 uur. Donderdag 4 april. Hoog water: 0.43 en 13.16 uur. Laag water: 8.19 en 21.10 uur. voorstelt dat de trouwe bezoekers ook de deuren naar de daarachter gelegen zaaltjes voor tafeltennis, balspelen of alle mogelijke vormen van handenar beid zullen kunnen vinden. Het nieuwe huis is voornamelijk bedoeld voor die jongens en meisjes tot 20 jaar die zich in hun vrije tijd niet willen vervelen en via een instuif-systeem, dus niet als lid van de georganiseerde jeugdbewe ging, met anderen contact willen leg gen en behoefte hebben aan zinrijke ontwikkelingsactiviteiten Het pand aan de Bakenessergracht dat door het bestuur van de Stichting „An kerclubhuiswerk" werd aangekocht. In het huis, dat achter zijn gevel een groot aantal zaaltjes en kleinere kamers ver bergt, zal een moderne jeugdsociëteit worden ingericht. Binnen de gelederen van de afdeling Haarlem van de Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" broeit het de laatste dagen weer van de activiteit. Zaterdag en zondag wordt in de Vleeshal de jaarlijkse grote tentoonstelling gehouden, waaraan door verzamelaars uit heel Nederland wordt deelgenomen. Met man en macht zijn de leden van de Haarlemse afdeling de tentoonstelling aan het voorbereiden. Daar korrit heel wat voor kijken. Een expositie van willekeurige verzamelingen bouw je niet binnen een paar uur op. Met zorg moeten de inzen dingen worden geselecteerd, want alleen aan bijzondere collecties is natuurlijk een plaatsje op de tentoonstelling voorbehouden. Anders zou de Vleeshal te klein zijn. Ook wie het niet gegeven is met zijn collectie in een stand voor de dag te komen kijkt naar het weekeinde uit. Er zal namelijk ruimschoots gelegen heid zijn tot ruilen van alles wat maar verzameld kan worden. Jong en oud kan daar gebruik van maken. Behalve de gebruikelijke verzamel-objecten, zoals sigarenbandjes, luciferdoosjes en bierviltjes, kunnen de ongetwijfeld vele bezoe kers een, reeds elders bekroonde, collectie miniatuurschoentjes bekijken, een heuse dierentuin van bijeengebrachte miniatuurbeestjes van een 8-jarige jongen, die de jongste deelnemer is, een prachtige schelpenverzameling, een collectie oude grammofoons en oude strijkbouten, een interessante verzameling geboorte kaartjes en een unieke verzameling miniatuurmonsterflesjes, met een bijdrage van de premier van de Sovjet-Unie, de heer Khroesjtsjev. Ook zullen er op de expositie bijzondere glazen te koop worden aangeboden voor liefdadige doeleinden. De expositie wordt gehouden in samenwerking met de Haarlemse Raad voor de Jeugd en is zaterdag geopend van half elf 's morgens tot negen uur 's avonds en zondag van half twaalf tot vijf uur. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii Het is al weer een paar jaar gele den, dat wij in het zaaltje van „De Leeuwerik" te gast waren bij de goochelaars uit Haarlem en omgeving. Een van de mannen, die met bra- vour zijn magische kunsten uitvoerde, was de heer Dekema uit Nieuw Ven nep, een man, die dank zij zijn goo cheltoeren jong was gebleven. Hij is nu 73 jaar, maar zijn naam is nog steeds verbonden aan de Noordhol landse Bond van Goochelaars, die hij vijftien jaar geleden oprichtte. Een bond, die niet zoveel van zich doet spreken, maar des te meer laat zien. Niet iedereen heeft overigens te ma ken met de mysteries van deze men sen, een besloten groepje van pro fessionals en amateurs. Zij leven hun eigen leven, en voorzover zij er beroepswerk van maken, proberen zij van hun trucs te leven. Zij mogen kans zien op de blote hand honderd zilveren guldens te toveren of uit een hoed de bankbiljetten in stromen te laten vloeien, de kunst om in leven te blijven is weer iets anders. Dat heeft te maken met de harde praktijk van iedere dag, d>e zich in de huiska mer doet gelden De goochelaar to vert daarom thuis niet. Daar is hij de goedwillende huisvader, die naar de poelier is geweest om een konijn te kopen. Het konijn, dat hij uit zijn hoed to vert, krijgt peis levenskansen binnen de kring van goochetlvrienden of voor het voetlicht ten overstaan van een publiek, dat graag bedrogen wil wor den en er zelfs geld voor neertelt. Die kring van gooonelvrienden kan men iedere maand op een avond treffen in het Militair Tehuis aan de Jans straat. Daar komen zij bijeen om te laten zien, hoever ze nu weer gevor derd zijn of om te kijken, wat ze van anderen kunnen leren. Want er valt nog heel veel te leren. Vooral de ama teurs blijken bijzonder leergierig en oefenvaardig te zijn. De goochelkunst schijnt een groot aantal mensen te fascineren. Het is niet uitgesloten, dat uw loodgieter, uw kapelaan, domi nee of groenteboer, en misschien ook wel uw allerhoogste baas 's avond helemaal uit de dagelijkse plooi ko men en plotseling een ander mens worden. Dan oefenen zij zich in hun kamer. Voorzichtig en volledig ge concentreerd. De kleurige zakdoekjes waaien in het rond, een touw wordt in tweeën gesneden en geheeld, kort om het leven gaat er heel anders uit zien. Zo wordt het een feest, ais ze eikaar iedere maand ontmoeten. De ama teurs vooral beleven er veel plezier aan. Zij beoordelen de truc van een hunner, proberen die te verbeteren of te ontwikkelen. Het is misschien wel het grootste feest, wanneer de goochelaars elkaar bekampen in een enerverende strijd. Dank zij die ont moetingen krijgen wij de gewone man in de zaal het charmante be drog .voorgeschoteld, waarop wij nog dagen kunnen teren. Daarom vieren wij feest met deze Noordhollandse goochelaars, met Dekema en al die anderen. Wij hopen weer hun gast te zijn, als zij hun derde lustrum op 19 april in Gebouw Sint Jan aan het Tey- lerplein vieren. Vrijdagavond 19 april om acht uur start een groepje leden van da. Haar lemse zwemvereniging Njord '59 voor de 80 km Kennedy mars. De deelnemers hopen de volgende dag tegen vier uur 's middags weer in Haarlem te zijn. Tot op heden zijn er al 35 aanmeldingen binnen, onder vie zes meisjes; de jongste deelne mer, die zich aan het avontuur waagt, is nauwelijks dertien jaar. Het be stuur van de vereniging verwacht, dat er nog meer deelnemers zullen komen. In een brief heeft het bestuur president Kennedy van de tocht op de hoogte gesteld en het doel van de tocht nader uiteengezet; ook heeft het bestuur van Njord in een paar woorden iets verteld van de zwemver eniging. Het parcours is nog niet helemaal officieel. Hierover is het bestuur nog in onderhandeling met de diverse of ficiële instanties. Waarschijnlijk zal er gestart worden bij de Buitenrust- brug, waarna men 's nachts de Ring vaart zal rondlopen. De volgende dag loopt het parcours via Vogelenzang, Noordwijk, Zandvoort en Bloemen daal naar Haarlem. De finish is waar schijnlijk op de Vlaamseweg. De deel nemers, allen verwoed zwemmers, hebben zich niet extra getraind voor de wandeltocht. „We beschikken over genoeg concilie", zeggen zij. Voor de Haarlemse, voetballende schooljeugd breken binnenkort weer een paar paradijselijke weken aan: de Paas-schoolvoetbalcompetitie Ai een paar weken wordt er in school verband druk getraind, omdat elk elftal natuurlijk zo goed mogelijk voor de dag wil komen. De deelname is, zo als elk jaar overigens, weer overwel digend. Er wordt in vijf afdelingen gespeeld. In groep A spelen tien elftal len, die van de verschillende Haar lemse lycea en kweekscholen en van \het seminarie Hageveld. In groep B wordt de strijd gestreden door de twee de elftallen van de lycea en de kweek scholen en door de eerste elftallen van de ulo en lagere technische scholen; in groep C zullen de lagere elftallen van de laatste scholen tegen elkaar uitkomen. Hetzelfde is het ge val in groep D en in de laatste groep E komen de elftallen van de lagere scholen uit Haarlem en om geving aan bod. Afdeling A begint op zaterdag 13 april met de competitie. Ook groep B, waarin 19 elftallen geplaatst zijn. De eerste ronden van de drie laatste groepen beginnen twee dagen eerder Groep C, D en E worden respectie velijk gevormd door 51,45 en 8 elftal len. De wedstrijden durei. in alle afde lingen tweemaal een half uur, met een rustpauze. De eindstrijd is ge steld op tweemaal drie kwartier. Is de stand bij het eindsignaal gelijk, dan neemt elke partij drie strafschop pen. Wie daaraan het grootste aan tal benut, is winnaar. Mocht dit aan tal weer gelijk zijn, dan worden de strafschoppen opnieuw genomen. Zo wordt doorgegaan tot een beslissing verkregen is. In de eindstrijden wordt met gelijk spel de strijd met tweemaal zeveneneenhalve minuut verlengd. De aanvoerder van de elf tallen moeten zich vóór de wedstrijd melden bij het commissielid. Het dra gen va rugnummers is verboden en de spelers moeten een kwartier voor het begin op het veld aanwezig zijr HAARLEM, 3 april (KNP) De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, heeft een in Euro pa nog onbekend initiatief genomen door een adviesraad te benoemen, die op de secretaris na geheel uit leken bestaat, en die hem gevraagd of onge vraagd van advies dient in het bis schoppelijk beleid in het diocees Haar lem. Mgr. dr. van Dodewaard deed hier van gisteren mededeling tijdens zijn be zoek aan het katholiek opbouworgaan Amstelland-Veehtstreek in de volgende verklaring: ,,Op 15 februari heb ik een bisschop pelijke adviesraad kunnen installeren met als taak mij gevraagd of onge vraagd van advies te dienen bjj het door mij te bepalen beleid. Tot leden van deze adviesraad heb ik benoemd Ir. W. J. L. J. Merkx in de functie van voorzitter, drs. H. C. Laan als se cretaris, R. B. van den Biggelaar, -drs. J. W. Brautigam, dr. H. A. Gribnau, burgemeester V. M. Nolet en profes sor dr. P. A. J. M. Steenkamp. Het secretariaat zal een onderdeel vormen van het bisschoppelijk secre tariaat en hier gevestigd zijn op Nieuwe Gracht 80, mede ter bevor dering van een directe communicatie met de bisschop, als ook ter bevorde ring van de coördinatie van activi teiten der bestaande adviescolleges. De bestaande adviescolleges voor be paalde terreinen zullen hun werk normaal continueren. Het is de be doeling de bisschop in meer algeme ne zaken te informeren. De leden van de adviesraad zijn be noemd op persoonlijke titel en zijn slechts verantwoording verschuldigd aan de bisschop. Het ledental is be perkt gehouden, al zal een uitbreiding ad hoe steeds als mogelijkheid open blijven. Voor de werkwijze zijn enige algemene richtlijnen opgesteld. Ter be vordering van een goede doorstroming zullen de leden periodiek hun lidmaat schap beschikbaar stellen. Ik hoop hier mede de band tussen de bisschop en het diocees te versterken". De leden van de adviesraad zijn al len leken op drs. H. C. Laan na. Deze is priester van het diocees Haarlem. HAARLEM, 3 april Op last van de hoofdcommissaris van politie is pro ces-verbaal opgemaakt van het incident in de agentenwacht van het Haarlemse politiebureau aan de Smedestraat vori ge week dinsdag. Een Rode Kruis-hel- per zou toen volgens zijn verklaring door een hoofdagent zijn mishandeld nadat er verschil van mening tussen beide mannen was gerezen over de hulpverlening aan een dame die 's mor gens op de Kruisbrug door een bus was aangereden. Blijkens een mededeling van de po litie heeft de Rode Kruis-helper aan vankelijk geen aangifte van mishande ling willen doen. De volgende dag ver anderde hij evenwel van gedachten en verklaarde aan de politie dat hij prijs- stelde op strafvervolging. Nog dezelfde dag trok hij ook deze verklaring in. Dit gedrag van de Rode Kruis-helper is voor de hoofdcommissaris aanleiding geweest ambtshalve een proces-verbaal van het incident te laten opmaken. Dit proces-verbaal is inmiddels aan de of ficier van justitie gezonden aan wie thans te beslissen staat of de hoofd agent al dan niet wegens mishandeling zal worden vervolgd. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater Unilever U.S Steel Stemming: fractioneel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3