Veel kritiek in Eerste Kamer op woningbouwbeleid kabinet KVP heeft aan mr. Van Aartsen goede herinnering Franse staking laatste fase m Grapjes Kandidatenlijsten van 17 partijen ingediend Grote schade aan natuurschoon Hoger salaris voor loodsen Zeven van de heidebranden tien bos- en in de lente Ziel van orgel construeren P.v.d.A.-Senator waardeert rede mgr. Bekkers over geboorteregeling VERWACHTING IN PARIJS: Overleg verliep minder vlot dan werd verwacht Kamerkand idaat voor verbetering mentaliteit en meer levensgeluk" S.E.R. is boos op staatssecretaris AEG TURNA Tot 23,1 procent Aantal verkeers ongevallen in 1962 gestegen Hubert Schreurs PRINSES BEATRIX ontmoet Japanse pers Het sprookje van iedere dag... 0 Explorer XV11 van roestvrij staal WOENSDAG 3 APRIL 1963 PAGINA 5 KMIBBELER Van Doorn: „Adi/ 't mag geen naam hebben" Ton van K.A.B. voor Franse stakers Het minimumloon Ten onrechte van traag heid beschuldigd" AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram M ais je onder auto JL Tn dit verband toonde hii overigen; (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 3 april De Eerste Kamer was gisteren by de behande ling van de begroting van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid lang niet mild in het uitspreken van kritiek op het woningbouwbeleid, dat de huidige regering heett gevoerd. De woordvoer ders van de vijl grootste partijen waren vrijwel unaniem van oordeel, dat de regering wat de woningbouw betreft in haar beleid niet gelukkig is geweest. Dit betekent overigens niet, dat alle kritiek neerkwam op het hoofd van de minister van Volkshuisvesting. Een aantal senatoren toonde begrip voor de moeilijke omstandigheden, waaronder minister Van Aartsen zijn ministerie een van de zwaarste heeft moeten leiden. Ir. Kraajjvanger (K.V.P.) bleek van oordeel te zijn, dat Nederland verder verwijderd is geraakt van het tijdstip, waarop de regering de woningnood opgeheven had willen zien: 1966. Uit voerig ging hij in op zpn bezwaren tegen het gevoerde beleid. Onder meer verweet hij het kabinet een verkeerd subsidiebeleid. In de achter ons liggen de jaren, stelde h;j, is het subsidiegeld ten goede gekomen aan degenen, die voldoende geld bezitten en die de sub sidie in feite niet nodig hebben, Len ander bezwaar gold het feit, dat de regering er ook door de laatste huur verhoging niet in is geslaagd de kloof tussen de verschillende huren weg te werken. Zelfs, meent de heer Kraap- Vanger, is het verschil nog vergroot. De katholieke senator zei verder dat het regeringsbeleid onvoldoende gericht is geweest op de bouw van woningen, die een grotere toekomst waarde hebben. Ook verweet hp de regering onvoldoende begrip te heb ben gehad voor de middengroepen, die niet over voldoende kapitaal be schikken. Bij alle kritiek gaf hij ten slotte minister Van Aartsen de troost, dat al heeft hij dan weinig dankbaarheid geoogst de K.V.P. aan de huidige bewindsman goede her inneringen bewaart. Uit de memorie van antwoord was de heer Elfferich (A.R.) duidelijk ge worden, dat de minister niet zomaar aan de N.V. De Landbank toezeggingen heeft gedaan rpksgoedkeuringen te zul len verlenen voor de bouw van wonin gen in de vrije sector. Wel wilde hij nu n de bewindsman weten wie de andere in de memorie niet met name genoemde initiatiefnemers zijn, aan wie onder bepaalde voorwaarden soort- felijke toezeggingen als aan de Land- ank zijn gedaan. De heer Rottinghuis (K.V.P.) zei onder meer, dat het beleid van minis ter Van Aartsen dikwijls te repressief is geweest omdat het vaak achter de feiten aanliep. Vele maatregelen zullen pas tot uitvoering komen, als de huidige bewindsman al geen zitting meer heeft in het kabinet, aldus deze spreker. Somberder dan in 1959, toen de regering met haar werk begon zo kenschetste de heer Broeksz (PvdA) het beeld in de woningbouw. De re- geringspolitiek van de afgelopen vier jaar noemde hp een ramp. Vier jaar lang, zei hp, hebben de sociaal zwakkeren het gelag moeten betalen. Naar zpn mening is minister Van Aartsen volledig op de klippen ge strand. De heer Broeksz vroeg zich af hoe het volgende kabinet het schip vlot moet krijgen. Hij voegde echter hier aan toe, dat zijn kritiek op het beleid niet moet worden be schouwd als kritiek op de persoon en de toewijding van de bewindsman. Zich beperkend tot het maken van •nige opmerkingen vroeg mr. Veld (PvdA) aandacht voor het pro bleem van de ruimtelijke ordening. Er komen steeds meer mensen en daarom is er steeds meer ruimte nodig, aldus .iiiiiiiiiniiimiiiimiiiimHiiiiiuimiiiMiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiin de socialistische senator, die daarmee naar hij zei niet wilde zeggen voor stander van „family-planning" te zijn. In dit verband toonde hij overigens zijn waardering voor de rede over de geboortebeperking die mgr Bek kers onlangs voor de televisie heeft uitgesproken. Het blijkt, aldus de heer In 't Veld, dat er ook in het katholieke volksdeel een evolutie in de denkbeelden aan de gang is. „Het tijdperk: hoe meer kinderen hoe beter katholiek, is voorbij", aldus senator In 't Veld. Opmerkelijk vindt hij, dat mgr Bekkers zo de nadruk heeft gelegd op de persoonlijke ver antwoordelijkheid. „We hebben ech ter niet alleen een persoonlijke ver antwoordelijkheid ten opzichte van het gezin", aldus de heer In 't Veld, ,maar ook ten opzichte van de ge hele samenleving". Een partijgenoot van dit kamerlid, dr. Mazure, deed vervolgens de be windsman de suggestie het doorwer ken in de woningbouw gedurende de winter te subsidiëren met geld uit het vorstverletfonds. Daardoor zou het fonds minder worden belast en de wo ningbouw doorgang kunnen vinden. De laatste spreker was de KVP-er Koops. Hij liet het bp de vraag of minister Van Aartsen wellicht met zpn ambtgenoot van Defensie zou willen bezien, behalve bouwvakarbeiders kor ter te laten dienen, nog te beslissen voor allen, die voor herhalingsoefenin gen in aanmerking komen, de eerst volgende oefening te laten vervallen. Minister Van Aartsen zou vandaag antwoorden. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 3 april Met driemaal een onderbreking hebben gisteren, van half elf in de voormiddag tot middernacht, de vakbondsleiders van de stakende Franse mijnwerkers in Parijs verga derd met de directie van het Franse sta atsmpnbedrpf. Om tien uur vanmor gen kwamen de delegaties weer bijeen, naar het lijkt om het akkoord te vol tooien. Ondertekening zal echter moge lijkerwijze pas plaats hebben nadat de mijnwerkers zelf over al dan niet goed keuring en daarmede over hervatting al dan niet van het werk hebben ge stemd. De onderhandelingen zijn gisteren minder vlot verlopen dan maandag avond, toen de wederopname van het gesprek werd aangekondigd, ver moed mocht worden. Hetgeen niet ongebruikelijk is, wanneer de „laat ste moeilijkheden" heel precies en definitief onder ogen moeten worden gezien. Uitlatingen, die na afloop van de eerste bijeenkomst door de vak bondsleiders werden gedaan, sloegen zelfs een irriterend pessimistische toon aan, maar in de loop van de avond overheerste weer duidelijk op timisme. Volgens de C.G.T.-vakbondsleider zou men waarschijnlijk, doorvergaderend, nog in de loop van de nacht het ak koord rond hebben kunnen krijgen, ware het niet dat meerdere onder handelaars nog een nacht bedenktijd voor de laatste puntjes op de laatste i's hadden willen nemen. Tevens zou van de gelegenheid gebruik gemaakt worden voor telefonisch contact met de stakende mijnwerkers zelf. De con clusie van de meeste waarnemers is niettemin dat het mijnconflict zich in zijn laatste fase bevindt en dat het einde in zicht is. De twee voornaamste punten, waar over de overeenkomst nog niet is ge redigeerd, zouden betrekking hebben op het voorschot (of premie) bij her vatting van het werk en op de vierde week betaalde vakantie. Voor wat het eerste punt betreft zou men het eens zp over het bedrag, 200 francs (ca 150 gulden). Maar de mijndirectie, dat wil zeggen de Franse regering, zou niet willen dat het een premie wordt, maar dat het een voorschot blijft, de helft „a fonds perdu", de andere helft terug te betalen of voor te maken over-uren. Voor wat de vierde week betaalde vakantie betreft, die zou in principe reeds zijn toegekend, met dien verstan de dat dit eerst in 1964 praktijk wordt; voor wat 1963 betreft zou een van de stakingsweken als vierde vakantieweek gelden. Scandinavië. De Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S., die in het afgelopen jaar haar verlies heeft weten te beperken tot nog geen derde van dat van het jaar daarvoor (24,5 miljoen tegen 89,6 miljoen Zweedse kronen), heeft een nieuw Caravelle- straalverkeersvliegtuig gekocht. De S.A.S. heeft 'nu negentien Caravelles. (ANP) tMijn zoon was eergiste ren helemaal gegrepen door de golf van practical joking. die, zoals te doen gebruikelijk, op 1 april over ons land was gespoeld. Toen ik thuiskwam liep hij mij reeds in de gang tegemoet en riep: „Er loopt een leeuw in de tuin". Gut, wat speelt die jongen dat goed, dacht ik. Maar ik spoedde mij gealar meerd naar buiten. Niks. Niet zó'n leeuwtje. „Eén april, kikkerbil", riep mijn zoon triomfantelijk. Dat „kikkerbil" was ken nelijk het nieuwste snufje. Enfin, u kunt wel gissen wat er ver der gebeurde. Er zwom een rat in de soep. er zat een kanarie op mijn neus, hij had een scheur in zijn pas gekochte bloes en er liep een kabouter op het aan recht. Trouwens, toen ik hem. mijn zoon, naar bed bracht, vluchtte net een Paas haas het raam uit. Eén april natuurlijk. En kikkerbil. Toen alles geregeld was namen mijn vrouw en ik, verzaligd van ouderweelde, maar ook ietwat vermoeid en met ver krampte kaken plaats aan ons televisie toestel. En u weet wat er toen gebeurde. Men had in Bussum de weerman even bij de voorspellende neus genomen door een niet helemaal volgens de laatste mode aangedane dame op zijn weerkaart te te kenen. Wij zagen het, nauwelijks ge schokt aan. „Eén april", zei mijn vrouw mat ..Kikkerbil", zei ik berustend. Trouwens, als ik het nu, op 3 april, allemaal nog eens overzie, dan geloof ik steevast dat er eergisteren wel degelijk een leeuw in mijn tuin liep te grazen. ZANDVOORT, 3 april. Aan de ver kiezingen in mei zal ook worden deel genomen door een onafhankelijk kandi daat, de heer G. M. A. Grol (40) uit Blaricum, die als enig programmapunt in zijn banieren voert „een mentaliteits verbetering". Hij beoogt te bereiken een grotere veiligheid in het verkeer, een verhoging van de produktie, een verbe tering van de kwaliteit van de produktie, verhoging van lonen, verlaging van prijzen, verlaging van de belastingen, en meer welvaart en oprecht levens geluk. „Vijftig stemmen heb ik al in elk geval," zei de heer Grol. Zijn lijst is ingediend in de kiesdistricten Haarlem en Amsterdam. TOKIO, 3 april. (Reuter) Gekleed in een koningsblauw fluwelen ensem ble, afgezet met zilver en blauw bro kaat, poseerde prinses Beatrix gister middag in het verblijf voor officiële gasten van de regering voor Japanse fotografen. Daarna ontving zij verte genwoordigers van de Japanse en bui tenlandse pers; zij informeerde be langstellend naar de gang van zaken in de Japanse krantenwereld en bij radio en televisie. Vandaag zou de prinses in het gebouw van de Neder landse ambassade een receptie houden voor leden van de Japans-Nederlandse vereniging en van de Nederlandse ko lonie in Tokio. Vanavond zal zij op een informeel diner kennismaken met Japanse gerechten. DEN HAAG, 3 april. Gisteren zijn op de achttien hoofdstembureaus de kandidatenlijsten voor de Tweede-Ka merverkiezingen van 15 mei ingediend. Zeventien politieke groeperingen ne men aan de verkiezingen deel, waar van veertien in alle kieskringen. Dit aantal is een record voor de jaren na de oorlog. Tot dusver spande voor deze periode het jaar 1952 de kroon, toen dertien partijen de gunst van de kie zers trachtten te verkrijgen. In 1933 namen aan de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer 54 partijen deel, waarvan „slechts" veertien met succes. In alle kieskringen zijn lijsten inge diend door KVP, PvdA, VVD, AR. CHU, CPN, SGP, PSP, GPV, Partij Economisch Appèl, Liberale Staatspar tij, Nieuw Democratische Partij en Boerenpartij. De Liberale Unie en de „Partij Veilig Verkeer en 100.000 Wo ningen per jaar" hebben verbonden lijsten ingediend in alle kieskringen. De Chr. Nat. Volkspartij komt uit in de kieskringen Leiden, Utrecht, Mid delburg, Nijmegen, Den Haag, Dor drecht, Amsterdam en Arnhem. In de ze laatste Kieskring waren er van de 25 vereiste handtekeningen slechts tien Advertentie) geplaatst; de CNV krijgt tot en met vrijdag de gelegenheid voor de vijf tien ontbrekende handtekeningen te zorgen. In de kieskringen Amsterdam en Haarlem zijn lijsten ingediend door de heer G. M. A. Grol uit Blaricum. De lobby-groep „Referendum en Initia tief", die onder de naam „Volksrefe rendum" uitkomt heeft alleen in de kieskring Amsterdam een lijst inge diend. De lijstaanvoerders zijn mej. dr. M. A. M. Klompé, dr. W. L. P. M. de Kort. dr. G. M. J. Veldkamp en -J. H. J. Maenen (KVP), J. G. Suurhof, dr. A. V indeling en J. M. Willems ,Pv<lA) mr. H. Toxopeus (VVD), B. Rool- vink, J. Smallenbroek en mr. B. W. Bies heuvel (AR), mr. H. K. J. Beernink (CHU), S. de Groot (CPN), ir. C. N. van Dis (SGP), P. Jongeling (GPV), H. J. Lankhorst (PSP), H. Koekoek (Boerenpartij), A. G. Hamers, N. Ver- laan en mej. T. Coster (Liberale Unie en Veilig Verkeer 100.000 Woningen), J. J. M. Smits, J. Fabius en R. G. Vonk (Partij Economisch Appèl en Li berale Partij van Vrije Burgers), mr. L. R. J. ridder van Rappard (Liberale Staatspartij), M. Lewin (Nieuw Demo cratische Partij), J. F. N. van Os (CNV), G. M. A. Grol (naamloos) en G. A. A. Evers (Volksreferendum). UTRECHT, 3 april. Het verbonds- bestuur van de Katholieke Arbeiders beweging heeft op een gisteren hier gehouden vergadering besloten, een bedrag van f 100.000 over te maken aan de christelijke mijnwerkersbond in Frankrijk. 99 (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG. 3 april De Sociaal- Economische Raad is kennelijk bijzon der boes over het verwijt van staats secretaris Roolvink. dat de raad niets heeft gedaan aan de adviesaanvrage over het probleem van het wettelpk minimumloon. De staatssecretaris heef! in het openbaar tijdens een debat in de Eerste Kamer zijn teleurstelling over deze „traagheid" uitgesproken. De SER heeft het er niet bp laten zitten en de staatssecretaris een geharnaste brief gezonden. In juni 1959 werd aan de SER ad vies over een eventuele regeling van het minimumloon gevraagd, aldus de brief. Al onmiddellijk bleek, dat zo'n re- geiing onder het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen van 1945 mogelijk was. De vraag echter of er nog een afzonderlijke wettelijke regeling tot stand zou moeten komen, hing ten nauwste samen met het systeem van loonvorming, dat toen volop in discus sie was. De SER heeft het resultaat van die discussie afgewacht. Weliswaar ls dit niet in een brief aan de staatsse cretaris meegedeeld, maar tijdens het beraad in de SER was er een ministe riële vertegenwoordiger aanwezig. De SER heeft aangenomen, dat deze zijn minister (en de staatssecretaris) wel op de hoogte zou stellen. Verder, aldus de brief, is in het ad vies over het loonsysteem dat medio 1962 werd uitgebracht, uitdrukkelijk aandacht geschonken aan „lonen, die in sociaal opzicht niet verantwoord zouden achterblijven." Weliswaar is het woord „minimumloon" niet gebruikt, maar het is duidelijk dat de raad daar aan wel heeft gedacht en in feite „mi nimumloon" bedoelde. De raad is van mening dat als de staatssecretaris daarmee nog niet tevreden was eni ge rappel van de kant van de bewinds man juister zou zpn geweest dan een openbare ingebrekestelling. Advertentie Een OLVEH polis nü. een OLVEH pensioen straks. WASAUTOMAAT f 995.- Voorwassen, wassen en 5x spoelen geheel automatisch in roest vrij edelstaal. Heerlijk idee een trommel-was automaat te bezitten, waarbij zorg en ser vice, kwaliteit en be trouwbaarheid auto matisch samen gaan. Wereldvermaard sinds mensenheugenis SKIP voor beter wassen en spoelen. Het schuimt precies genoeg en is veilig voor machine en was, Vraag het voordelige Skip Service- pak. DEN HAAG, 3 april In de cen trale commissie voor het georgani seerd overleg is gisteren overeenstem ming Dereikt over een verhoging van de salarissen van de loodsen, en over het gelijkstellen van de zogenaamde binnenloods met de zeeloods. De groot ste salarisverhoging beloopt 23,1 pro cent voor de binnenloods en de laag ste 14,1 procent voor de gezagvoerder van een ioodsvaartuig. Ook is overeen stemming bereikt om de verhoging te rugwerkende kracht te verlenen tot 1 januari 1961. Alleen het ambtenarencentrum kon zich met de voorgestelde salarissen niet verenigen. Op zo kort mogelijke termijn zal in de commissie de sala riëring van commissarissen van het loodswezen aan de orde worden ge steld. Daarover loopt nog een onder zoek; de centrale voor hogere ambte naren deed daarvoor reeds een voor- Stel, dat zij handhaaft. DEN HAAG, 3 april Vorig jaar Werden in Nederland 205.022 verkeers ongevallen door de politie geconsta teerd, tegen 190.280 In 1961. Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroegin J962 het aantal verkeersdoden 2.073, hetgeen ten opzichte van 1981 (1.997) een landelijke stijging betekent met v>er procent. In de grote steden (boven 100.000 in woners) daalde het aantal verkeersdo den echter met zes procent. Het aan tal verkeersdoden was in ''962 als volgt over de belangrijkste groepen wegge bruikers verdeeld: voetgangers 504 (471 in 1961), wielrijders 423 (390), bromfietsers 405 (440), motor- en scoo terrijders 147 (208), bestuurders perso nenauto 252 (205), inzittenden personen auto 259 (183). St. OEDENRODE, 3 april Gister middag is hier op de Hollandseweg het vierjarig dochtertje van de familie Ver hoeven door een personenauto gegre pen en op slag gedood. Het kind stak plotseling de weg over; de bestuurder neeft nog getracht het kind te ontwp- ken. De wagen kwam tenslotte tegen een boom tot stilstand; de bestuurder ttep geen verwondingen op. Het kopvuur, de gevaarlijkste vorm van bosbrand, woedt door de kronen en doet de bomen als fakkels branden. Voorzichtigheid kan veel van deze branden voorkomen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 april Bpna ze ven van de tien bos- en heidebranden ontstaan in de lentemaanden maart, april en mei. Vandaar dat het Bos- schap weer een grootscheepse campag ne begint om deze laaiende vuurzee- en, die telkens zo'n grote schade aan natuurschoon in het toch al vrp schaarse recreatiegebied toebrengen, te voorkomen. De laatste tien jaar is in totaal een gebied van niet minder dan hon derdtien vierkante kilometer door branden getroffen. Zeker één derde van het aantal branden ontstaat door onvoorzichtigheid en had dus voorko men kunnen worden. Die onvoorzich tigheid bestaat meestal uit het weg gooien van brandende peukjes uit rij dende trein of auto in brandbare ge bieden. Drie van elke twintig branden worden door kwaadwilligheid veroor zaakt. Deze gegevens werden gisteren verstrekt door mr. A. des Tombe, burgemeester van Apeldoorn in zijn kwaliteit van voorzitter van de com missie bosbrandweer van het Bos- schap. Alhoewel de bos- en heidebranden tegenwoordig met modern materieel als waterkanonnen worden bestreden, er zelfs vliegtuigen worden ingescha keld om verkenningen te verrichten boven het brandende gebied en er gebruik gemaakt^ wordt van de nieuw ste communicatiemiddelen, moeten toch telkens weer honderden mannen gevaarlijk en zwaar werk doen om de gevolgen zoveel mogelpk te be perken. Hoe groot ook materieel de waarde van de bossen is blijkt uit het bedrag waarvoor alleen al de particu liere bossen zpn verzekerd: honderd miljoen gulden. CAPE CANAVERAL, 8 april (UPI) De Amerikanen hebben gisteravond hun eerste roestvrij stalen kunstmaan gelanceerd. De 185 kg. wegende kunst- satelliet van het type Explorer werd gelanceerd door middel van een 27 me ter lange delta-raket. Het nationale bureau voor de lucht- en ruimtevaart (Nasa) te Washington heeft inmiddels bekendgemaakt dat de nieuwe kunst maan, „Explorer XVII" in de voorge schreven baan is gekomen. Zij is ont- w pen om de dampkring van de aar de grondig te onderzoeken. „Wonder is het orgelspel hetzelve behaagt mij wel." Dit wonderlijk rijm staat te lezen op het eikenhouten kabinetorgel anno 1757, dat de orgelbouwer Hu- bert Schreurs in zijn woning te pronk heeft staan. Op de panelen zijn muzikaal-bijbelse afbeeldin gen geschilderd: David met de harp bij de Ark des Verbonds, Jephta, met musicerende vrien dinnen haar vader tegemoettre- dend wanneer deze als overwin naar naar huis terugkeert. Het fraaie front van een rugpositief siert een andere wand in deze suite, die verder getooid is met allerlei kunstig gesneden houten voorwerpen en ornamenten, bloembakken, lampen, crucifix. Het laatste heeft Schreurs ver vaardigd uit een barokke kla- vierklos, de rest komt van „brandhout" dat bij restauraties is overgebleven. Zelfs een so bere bank en tafel behoren tot het meubilair; een doe-het-zelf hobby dus die eigenlijk iedere orgelbouwer (ambachtsman, knutselaar, ontwerper) wel eigen is. De Amsterdammer Hubert Schreurs is een kleinzoon van Petrus Josephus Adema en werd veertig jaar geleden door zijn grootvader ingeleid in de kunst van de orgelbouw in de werkplaats van de aloude firma (gesticht in 1854) aan de Lauriergracht. „Muziek zat er al vroeg in bij me," zegt hij: „We woonden op de Heiligeweg en hadden vlakbij het destijds om zijn muziek befaamde café De Boer. We hoefden de ramen maar open te zetten om mee te genieten, en dat was heel andere muziek dan er tegenwoordig in openbare gelegenheden te beluiseren valt!" In 1943 werd Schreurs hoofd van „Adema's-kerkorgelbouw" en zette de tradities van vakmanschap in de constructie en artisticiteit in intonatie en het bepalen van het klankkarakter voort. Ontelbare orgels in Nederland dragen de naam AdemaSchreurs als die van hun bouwer of restaurateur: in de hoofdstad de Mozes en Aron, de Willibrord aan de Amsteldijk, de eilandenkerk St. Anna, de Dominicus (bespelingen voor de K.R.O. door Evert Haak), de Krijtberg, de Nicolaas, de Liefde, de Papegaai en het Begijnhof. Verder in den lande ontmoet men die naam in de abdijen van Heeswijk en Oosterhout, in Oudkarspel, Stadskanaal, Hageveld, Weesp en Veenhuizen. en zo kan Schreurs de lange lijst vervolgen, kriskras door den lande, ook in de kleinere kerken van de na-oorlogse bouw, die door hun intiemere ruimte weer een ander klankkarakter vragen. De financiële kant van de zaak blijkt naar hij vertelt, vaak een be lemmering te zijn voor de voltooiing van een oorspronkelijk opgezet plan, of voor het doorvoeren van een zó grondige restauratie, dat aan alle technische en akoestische eisen bevredigend voldaan kan worden. „De beminde gelovigen moeten in dit opzicht wat meer geactiveerd worden, juist in katholieke kringen is dat heus nodig. Er is wel sprake van opleving en wij orgelbouwers hebben het drukZó druk zelfs, dat Schreurs de viering van zijn veertigjarig jubileum nog maar even uitstelt. Hij is voortdurend zélf op pad, iets wal mogelijk is voor de „baas" van een betrekkelijk kleine werkplaats, vijf a zes man. Zijn het er veel meer dan word je „directeur" en dat betekent: werk organiseren en controleren, aan zélf praktisch werken kom je dan niet meer toe. En dat is het juist waar deze vakman zijn hart aan verpand heeft: de ziel van een orgel construeren, de ingewikkelde windladen, de pijpen passen op de roosters, heel die voor leken geheimzinnige wereld van blaasbalg, kabels en magneten, registers en reguleerventielen, pedalen en mixturen, die tezamen de koningin der instrumenten vormen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5