Generaalsputsch in ARGENTINIË niet gelukt is „STA EEN JAAR VOOR EEN ANDER KLAAR" Vorstelijk banket voor hoge gastei uit Mexico Gezellig, zo'n pijp... en heerlijk die geur van de pijptabak met het unieke aroma Gala - concert in Koninklijke Schouwburg J. de Vos: Ik sterf er aan of ik haal de overwinning55 D ,Ramp Harmeien had niet behoeven te gebeuren" Oude iWMg I TOESTAND NOG CHAOTISCH Dr. H. P. Heineken- prijs ingesteld Verkoopwaarde wetwoningen Handelwijze in strijd met beleid? Geschenken van Beatrix voor keizerlijk paar Dienstbaar jaar voor 17-jarige meisjes start in september DIRECTEUR SPOORWEGEN H. Voncken neemt ontslag bij de Kerkmuziek school Lasf van zenuwen? Voor biochemie of sica „T reinbeïnvloeding - automatisch - kost f 62 miljoen U proeft de moutwijn DONDERDAG 4 APRIL 1963 PAGINA 11 BUENOS AIRES, 4 april (AFP, Reuter, UPI) Hoewel de situa tie in Argentinië nog enigszins chaotisch is, lijkt het juist uit de gebeurtenissen van gisteren de conclusie te trekken dat de re volutie van de generaals Benja min Menendez en Toranzo Mon- tero is mislukt. Regeringsvlieg tuigen deden gisteren een aanval op de marinebasis Punto Indico, waar de belangrijkste strijdmacht van de opstandelingen zich had verschanst. Daarna volgde een aanval met tanks, waarna de basis zwaar beschadigd door de regeringstroepen kon worden ingenomen. De rebellen slaagden er in tijdig de wijk te nemen. Er is geen melding ge maakt van gevangenen. Mijn hardt s Zenuw tabletten nel pen u er overheen i i I ifpLflfli Im Verruiming subsidiëring muziekscholen „Wilt u onze bal even pakken. Een belangrijke ontwikkeling van gisteren is ook dat, volgens een mede deling van de minister van oorlog, generaal Rattenbach, de opstandelin gen van de marine hun erzet hebben gestaakt. Generaal Rattenbach zei dat de opstand reeds was geëindigd, maar daarna kwamen nog berichten binnen, die deze mededeling enigszins onwaar schijnlijk maakten. De vloot zou nog steeds ops tomen naar Buenos Aires om de regeringsbases te bombarderen en de overgave van het bestuur te eisen. Volgens weer andere berichten is hiervan echter geen sprake en is de opperbevelhebber van de vloot, Schout-bij -nacht Vazquez, op weg naar Buenos Aires om te onderhande len over capitulatie. Het zou hem er vooral om te doen zijn het ge zicht van de marine te redden. Op grond van de laatste berichten, van hedenmorgen vroeg, mag worden aangenomen dat de vloot inderdaad de opstand heeft beëindigd, zodat het hele avontuur, is uitgelopen op een definitieve overwinning voor de re gering van president Guido. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 4 april Volgend jaar april zal een door de Helnekens Bier brouwerijen in het leven geroepen stich ting ter bevordering van wetenschap en cultuur voor het eerst een bedrag van 35 000 gulden uitkeren aan hem of hen, dié zich de laatste tijd het meest ver dienstelijk hebben gemaakt op het ge bied van de biochemie of biofysica. Het ligt in de bedoeling, dat deze prijs voort- aan eens in de drie jaar zal worden uit gereikt aan wetenschapsmensen die zien in het bijzonder met de biochemie en biofysica bezighouden. De Koninklijke Nederlandse Acade mie van Wetenschappen zal door haar afdeling Natuurkunde iedere drie jaar iemand aanwijzen, die zij voor de prijs het meest geschikt acht. Hierbij zal geen enkele beperking bestaan op het gebied van nationaliteiten. Jhr. P. R. Futh, de voorzitter van de nieuwe stichting, deelde gister middag op een persconferentie mee, dat de Heinekens Brouwerijen deze stichting in het leven hebben geroe pen om te onderstrepen, dat het voor de industrie in een steeds kleiner wor dende wereld met steeds groter wor dende markten en intensievere con currentie alleen mogelijk is op het eerste plan te blijven met behulp van de wetenschap. Een van de eerste activiteiten van deze stichting zal dus het uitkeren zijn van deze z.g. H. p. Heinekenprijs, ge noemd naar de oprichter van de Brou werijen. Ten behoeve van deze prijs hebben de Brouweroen een vermogen van 300.000 gulden aan de stichting overgedragen. Dit kapitaal maakt het mogelijk van de rente eens in de drie jaar 35.000 gulden uit te keren. De Heinekens Brouwerijen stellen de prijs speciaal voor onderzoekers op het gebied van biochemie en biofysica be schikbaar, omdat deze takken van we tenschap nauw verwant zijn aan het brouwproces. Prof. Koningsberger meent dat Nederland op het gebied van deze jonge wetenschappen internatio naal gezien achter ligt. DEN HAAG, 4 april De heren Van Maenen en Van Helden, leden van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, heb ben de ministers van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en van Financiën Schriftelijk gevraagd of zij de wijze Waarop de verkoopwaarde van woning wetwoningen wordt vastgesteld niet in strijd achten met een goed bezitsvor- mingsboleid van de regering. De Kamerleden stellen, dat bij eigen domsoverdracht van woningwetwonin gen conform de geldende ministeriële voorschriften, door inspecties der regi stratie de verkoopwaarde van deze wo ningen aanmerkelijk hoger wordt vast gesteld dan de officieel door de minister goedgekeurde verkoopprijs. Zij vragen of het de ministers bekend is, dat door deze handelwijze de kopers van deze Woningen nog een aanzienlijk bedrag wegens bij vordering van recht op grond van artikel 27 van de registratie- Wet moeten betalen. D_e parlementsleden willen weten of de inspecteurs in opdracht handelen en *o ]a, of het juist is dat de inspecties, nadat de minister van Volkshuisvesting on Bouwnijverheid de verkoopprijs van deae woningwetwoningen op officiële schatting heeft goedgekeurd, nog eens op eigen merites zonder schatting beoordelen of de woningen al of niet te goedkoop van de hand gaan? In Montevideo (Uruguay) landde gisteren een vliegtuig met een aantal uitgeweken Argentijnse officieren, die waarschijnlijk politiek asiel zullen vra gen- President Kennedy zei gisteren op een persconferentie in Washington, toen hem om commentaar werd ge vraagd op de recente gebeurtenissen in Guatemala en Argentinië, dat deze gang van zaken symptomatisch is voor de moeilijkheden waarmee de „Allian tie voor de Vooruitgang" (Kennedy's hulpprogramma voor Latijns-Amerika) te kampen heeft. De slechte verdeling van de rijkdommen, een lage levens standaard van de grote volksmassa's en analfabetisme zijn factoren, die de handhaving van de democratie in La tijns-Amerika bemoeilijken, aldus Ken nedy. Advertentie TOKIO, 4 april (UPI) Prinses Beatrix is vandaag in een door paar den getrokken keizerlijk rijtuig naar het paleis van keizer Hirchïto en de keize rin Nagako gereden. De prinses werd door de menigte langs de route harte lijk toegejuicht. Het rijtuig dat de kei zerlijke wapens droeg, werd geëscor teerd door bereden politiemannen. Het verkeer langs de route was geheel stil gelegd. Studenten zwaaiden met Neder landse vlaggetjes. Auto's toeterden en helicopters cirkelden rond. De rit nam 15 minuten in beslag. De prinses was gekleed in een blauw mantelpak met zwarte cha- peau en bijpassende handschoenen, zy droeg een parelhalssnoer en arm band. Op de trappen van het paleis werd zij verwelkomd door Ken Ha- rada, grootceremoniemeester van het keizerlijk hof die haar het paleis bin nenleidde naar de keizer en kiezerin. De Nederlandse ambassadeur en me vrouw N. A. J. de Voogd bevonden zich reeds binnen in het paleis. De prinses overhandigde de keizer een met juwelen bezette wandelstok die al eeuwen in het bezit van het Huis van Oranje was. Aan keizerin Nagako gaf zij een kunstig bewerkte juwelen- doos. De keizer vroeg haar hoe zij de „Noh"-opvoering een Japanse ope ra vond. „Ik begreep de spannen de momenten van het drama, zelfs al verliep het zeer traag," antwoordde de prinses. De audiëntie in het keizerlijk paleis duurde ongeveer een half uur waarna de prinses in de ambtswoning van pre mier Hayato Ikeda het noenmaal ge bruikte. (Advertentie) (Van onze verslaggeefster) UTRECHT, 4 april Voor meisjes boven de zeventien jaar wordt de gedegenheid geschapen om een jaar helpend werk te doen in een inrich ting en daardoor tegelijkertijd als ervaring een zeer concrete levens vorming op te doen. In navolging van het zogenaamde „Diakonaal jaar", zoals verschillende protestant se kerken aan jongeren bieden, gaat nu het Katholiek Vrouwelijke Jeugd werk, in samenwerking met anderen die eveneens een vorm voor dit ini tiatief zoeken, in september iets dergelijks beginnen. Slechts aarze lend gebruikt men er de naam „So ciaal jaar" voor, zei mejuffrouw mr. Twaalfhoven gisteren op de perscon ferentie, waarbij deze vorm van een jaar lang gebonden dienstverlening werd bekendgemaakt. Vanzelfsprekend zijn er gedegen voorbereidingen aan voorafgegaan en heeft men contact opgenomen met in richtingen, instellingen en tehuizen voor ziekenverpleging, bejaardenver zorging, gezinshulp, kinderverzorging, revalidatie, en dergelijke, om zeker te zijn, dat men daar geneigd is vrijwilli ge jonge krachten in te schakelen en ook leiding te geven. Zeer positief wordt namelijk gesteld, dat de be doeling van dit streven, waarvoor een speels motto zou zijn: „sta een jaar voor een ander klaar", niet op de eer ste plaats is het aantrekken van help sters om het tekort aan werkkrachten op te vangen. De allereerste bedoeling is de jongeren op de drempel het leven een vormend praktijkj: laten doormaken, als ze daar uit vrije keuze toe willen besluiten. Het dienstbare jaar wordt begonnen met een voorbereidende cursus van twee weken, waarin de verschillende kanten van de „medemenselijkheid", om het zo maar eens uit te drukken, die dit jaar primair beoefend gaat worden, wordt ingeleid. Gedurende het jaar worden regelmatig oriëntatie- dagen en verdiepingsdagen gehouden. Bij het aftasten van het terrein naar de mogelijkheden om dit drempel-jaar ook te verwezenlijken in katholieke in stellingen, na gebleken succes van het „Diakonaaljaar" der /reformatorische christenen en het grote succes i.n Duitsland, hebben de initiatiefnemers contact opgenomen met de Katholieke Verplegingsraad, de Katholieke Ver eniging van Bejaardentehuizen en de Katholieke Vereniging voor Kinderuit zending. Uit een en ander is de com missie „Sociale Dienster.'' ontstaan, waarin behalve figuren uit het jeugd werk ook leden van de Graal en ook van het Mater Amabiliswerk zitting hebben om bij voorbaat versplintering van het werk door parallel lopende initiatieven te voorkomen. Aanvankelijk denkt men te beginnen met een kleine groep, misschien vijf tien tot twintig en in het begin ge lokaliseerd in Utrecht en omgeving, het Gooi, Amsterdam en Den Haag. Aangezien men hoopt in september te starten, kunnen degenen die er voor voelen zich van nu af opgeven bij de afdeling „Sociale Diensten", Nationaal secretariaat K.V.J. Stationsplein 15 bis, Uti 'dht. i! fc Ws/W Aiv\vvv<viv{i,» CxV<vxi'xvC\x< .x<^xvvs<y^x NIEMErER (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 april Koningin Ju liana heeft haar Mexicaanse gasten gisteravond voorafgaande aan het ga la-concert. een waarlijk vorstelijk ban ket aangeboden in een luisterrijke om geving. De „avonddis", zoals het of- ficeel werd genoemd, vond plaats in de met duizenden bloemen opgevrolijkte Oranjezaal van het Huis ten Bosch, waar tweeënzeventig gasten aan de hoefijzervormige tafel waren gezeten. Voor deze gelegenheid waren het kost baarste servies, tafellinnen en glaswerk tevoorschijn gehaald. Terwijl de gasten genoten van de meest delicieuse ge rechten kwam er uit de koepel waar een strijkje van de Koninklijke Militai re Kapel was gezeten, een regen neer van plezierige melodieën zoals „Guapi- ta" van Malando en „La Mer" van Trenet. Behalve het koninklijk paar, prinses Irene, de heer en mevrouw Lopez Ma teos en hun dochter was het gehele ka binet aanwezig, leden van de hofhou ding, van het gevolg van de presi dent en hoge militaire en burgerlijke autoriteiten als de president van de Hoge Raad, de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland en de burge meester van 's-Gravenhage. Prinses Irene kon in het Spaans gezellig praten met de president, die tussen haar en de koningin was gezeten. Prins Bernhard had de dames López Mateos aan zijn zijden. Tijdens het banket met een menu dat onder meer bestond uit soep, prachtig opgemaakte schotels tong, lamsvlees en heerlijke taart waarop met grote letters M prijkten hebben de koningin en de president, elkaar ieder in hun eigen taal, toege sproken. 5 De koningin, gekleed in een goud kleurig toilet van brokaat met cape Van georgette, sprak na net eerste gerecht. „In het samenspel der na- tien begroeten wij met vreugde en warme instemming uw bijdragen op ieder gebied, ik denk in het bijzonder aan uw strijd voor het internationaal recht, uw inspanning voor ontwape ning en vrede, en de unieke kwaliteit van uw bedrage ten bate der ont- wikkelingslanden", zo zei zij onder meer. Ook herinnerde de koningin eraan dat prins Bernhard intensief heeft meegewerkt^aan de snelle groei van de economische betrekkingen tussen Nederland en Mexico. De president zei onder meer „dat er zeer ruime perspectieven bestaan om DEN HAAG, 4 april. Voortaan zul len ook in de gemeenten met minder dan 20.000 inwoners de muziekscholen voor rijkssubsidie in aanmerking kun nen komen, mits deze scholen komen op een totaal aantal wekelijkse lessen van tenminste zestig uren. De „richt lijnen voor de subsidiëring yan mu ziekscholen van rijkswege zijn in deze zin door de staatssecretaris van O.K. en W. gewijzigd. aar te PARTIJ e heer J. N. de Vos, voorzitter van het Legioen van Gepensioneerden en Bejaarden, had, toen ik hem enige tijd gele in zijn woning in Schiedam opzocht, de formulieren die moesten dienen voor de kandidaatstelli >r de Tweede Kamer, al.klaar liggen. Op alle daarvan stond vermeld: 1. J. N. de Vos. Het heeft, u al uit de publikaties heeft begrepen, niet zo mogen zijn; het Legioen neemt niet deel aan de verkiezii gen. Wat niet wegneemt, dat het een zeer welomschreven programma beginsel en urgentie lopen hier op een verheugende wijze door elkaar heen blijft behouden. Het is gebaseerd op een duidelijke weerzin teg> een korting op -het ambtenaren pensioen vanwege de A.O.W. „Waarom", zo vraagt ae heer De Vos zich af, „waarom mogen de directeur van Wilton en dergelijken het zijn beste mensen hoor, daar niet van hun volle pensioen en waarom moeten die arme mieters gekort worden?" TTr. De heer De Vo had zich dat al lang lopen afvragen maar toen las hy ergens een stukje: „Wie zal de kat de bel aanbinden?' En toen dacht hij dat het er maar eens van komen moest. „Al die ingezonden stukken en rekwesten hielpen niks", zegt hij. Vandaar dat viereneenhalf jaar geleden het Legioen werd opgericht. De bonden immers - de heer De Vos had geteld dat er twaalf verschillende bonden van gepensioneerden waren mochten ich niet op politiek terrein begeven. „Als ze iets gedaan wilden hebben, sloeg iedereen naar rechts of naar links". De heer De Vos die altijd lid van de Partij van de Arbeid was geweest, voelde zich als zodanig op een gegeven moment bedonderd" door „vadertje Drees en zijn rechterhand Suurhoff, die weliswaar verantwoor delijk waren voor de AOW., maar óók voor die korting, twee procent op ieder dienstjaar." „Oud", zegt de neer De Vos, „heeft beloofd veel voor de gepensioneerden te doen, maar daar is niks van terecht gekomen Toxopeus? Dat is een aardige man als je hem zo ziet, maar als ik zijn nieuwe regeling bezie en misschien kan ik niet meer rekenen dan ga ik met mijn pensioen zes gulden per maand omhoog. Nou ben ik voor mijzelf niet ontevreden, en nooit geweest ook, maar als je er eenmaal mee bezig bent kun je er niet meer mee ophouden. Ik ben een enquête in Schiedam en omgeving gaan houden en ik heb gevraa iyat denken jullie er nou van?" En iedereen zei: „Het is allemaal diefstal en verduistering". Nou en dp dan dèt wie g^ter beschrijft mijn grote verbazing toen anderhalf jaar geleden een grote demonstrat gepensioneerden in Den Haag werd gehouden? Dat noemde ik nou een politieke demon stratie. Tot. ht ik: wacht eens even, zijn die bonden soms omgedraaid? Maar zij vonden het géén politiek. Toen heb ik get; acht: Als jullie iets gaan doen dan is het Legioen er voor. Die mensen kunnen geen vuist maken. De mensen van de bonden kon ik wéér niet meekrijgen, maar de anderen zeiden: „Jan, dóórzetten". Ik heb toen mzage gekregen in de ledenlijst van de Algemene Bond van Gepensioneerden. Daar heb ik er drie honderd van bezocht en ik heb gezegd: „Jullie worden lid van het Legioen". En tweehonderd van hen deden het. Dat was voo - mij hpt bewijs dat ik op de goede weg was. Ik heb er mijn spaarpotje aan opgemaakt en mijn vrouw mopperde wel eens. Oorspronkelijk ging het alleen om de gepensioneerden en de ambtenaren, maar toen hebben wij ook andere mensen, de bejaarden, er bij gehaald. Wij hadden geen leden en geen contributie en een keer hebben wij deelgenomen aan de gemeenteraadsverkiezingen. Wij haalden toen 27 stemmen, dat is niet veel, maar het was toch aardig. Wij hebben samenwerking gezocht met andere partijen, onder andere met het Senioren-Com i van mijnheer Andringa uit Wolvega en wij hebben gezegd: „Als jullie nou die mooie buitenlandse naam even v den vertalen dan zijn we er. Jullie zijn toch óók gewoon bejaarden. Het heeft net geholpen. Morgen vergader ik met wat getrouwen en er zou een relatie uit Zeeland komen, die misschien vc r de centen kan zorgen, maar ik zie het allemaal nog niet gebeuren. Ofschoon zo bén ik nou eenmaal as ik nog een levensteken zie, grijp ik de strohalm. Ik heb gezegd: „Als ik Kamerlid word, sta ik de helft van ir.qn salaris af aan het Legioen. Het gaat niet om mijzelf, maar ik sterf er dan of ik haal de overwinning. Ik ben gepen-ioneerd loods, en ik ben stuurman en kapitein op de grote vaart geweest. Ik houd niet van zemelen, ik ben gewend orders te geven. Ik ben zoals ik ben, misschien wat te bruut, maar ik ben géén dictator. Als wij propaganda zouden kunnen maken, zouden wij één derde van het Nederlandse volk achter ons krijgen. Maar als wij vet méé kunnen doen, dan leg ik het bijltje er ook bij neer, want mijn vrouw houdt er óók niet van" Neen, de heer J. N. de Vos zal dus bij nader inzien niet kunnen meedoen. Zo gaat het in dit leven; sommige illusies stervti! al vóór hun voltooide geboorte. Eén daarvan is, geloof ik, de goud-glanzende illusie van het bezet houden van *en Kamerzetel. HERMAN HOFHUIZEN (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 4 april „Wij hebben ons gerealiseerd, dat de ramp in Har- melen niet had behoeven te gebeuren, als we een systeem hadden gekend om het falen van de machinist door niet op seinen te reageren, zonder gevolgen te doen zijn". Dit zei ir. J. P. Koster, directeur van de N.S., toen hij gisteren in een persconferentie nadere inlich tingen gaf over het in te voeren sys teem van automatische treinbeïnvloe ding, waarover wij maandag reeds uit voerig hebben bericht. De ramp in Harmeien viel juist in een kleine pauze van proefnemingen, die was ingetreden, omdat de appara tuur op een lokomotief bij een aanrij ding op een overweg was vernield. De bezwaren van het systeem, waar mee toen werd gewerkt, waren de on geschiktheid voor het doorvoeren over grote emplacementen (zodat een onder breking van de treinbeïnvloeding zou optreden) en het feit, dat de spoorsta ven worden gebruikt voor retourstroom bij elektrische tractie, waardoor indi caties van het waarschuwingssysteem werden beïnvloed. Het apparaat op de lokomotief zou dan óók kunnen wer ken, wanneer er niets aan de hand was. In de loop van 1962 is een systeem ontwikkeld, dat volkomen aanvaard baar is en aan alle te stellen eisen vol doet. Met nadruk zei de heer Koster, dat met dit systeem het ingrijpen door de machinist niet wordt uitgescha keld, maar wel zijn falen gevaarloos wordt gemaakt. Wanneer de machi nist volgens de aangegeven seinen langs de baan tewerk gaat, merkt hij niets van een automatische trein beïnvloeding. Hij zal bijvoorbeeld be neden de toegestane snelheid kun nen rijden, maar als hjj sneller rijdt dan 120 km. wordt er ingegrepen. De machinist blijft dus meester over zijn machine; geestelijk wordt hij alleen maar ontlast. De waarschuwingen, die de machi nist krijgt, als hij nalatig is, worden langs visuele weg in zijn cabine gege ven en ingeleid met een akoustisch signaal. Zoals men weet, kan ook de trein automatisch tot stilstand worden gebracht, bijvoorbeeld bij een onveilig sein. Nalatigheden worden geregis treerd, zodat de machinist ter verant woording kan worden geroepen. Het ge kozen systeem veronderstelt de aan wezigheid van een automatisch blok- stelsel, met welke modernisering van de beveiliging de N.S. reeds in het be gin van de vyftiger jaren is begonnen. Er zijn namelijk geïsoleerde stroom- omlopen nodig, die men reeds heeft voor het automatisch blokstelsel, waar mee thans 37 pet. van het gehele spoorwegnet is uitgerust. Een percen tage, waarmee de N.S. van alle Euro pese spoorwegmaatschappijen aan de spits staat. Ruim 2500 kilometer komt voor ATB (automatische treinbeïnvloeding) in aanmerking, omdat het systeem niet nodig wordt geacht op de lijntjes, die uitsluitend voor goederenvervoer die nen en waar niet met meer dan 40 km per uur mag worden gereden. De totale kosten van het aanbrengen van ATB zijn geraamd op 62 miljoen gul den. Behalve op de baan moet natuur lijk ook op het rollend materieel de nodige apparatuur worden aange bracht. Met dit laatste hoopt men 1 januari 1969 gereed te zijn. Intussen zijn de nodige kilofneters van de baan ook voorzien, zodat men dan op 1000 km hoofdlijnen met ATB hoopt te gaan rijden. Over twaalf jaar zal het gehele net van het systeem voorzien zijn. Automatische treinbesturing berust op hetzelfde systeem, zoadat als het eenmaal zo ver is hiervoor op ATB kan worden voortgebouwd. Technisch is het al mogelijk de treinen zonder machinist te doen rijden, zo zei de heer Koster, doch psychologisch is naar zijn inzicht de tijd hiervoor nog niet rijp. Italië. De 83.000 artsen van Italië staken deze week vierentwintig uur om te protesteren tegen de buitensporige belastingen, waaraan zjj onderhevig zijn. Alleen spoedgevallen zullen wor den behandeld. (AFP) te komen tot een grote culturele en commerciële samenwerking, terwijl wij daarenboven de mogelijkheid bezitten op daadwerkelijke wijze bij te dragen tot het bevorderen van de vrede eu de internationale veiligheid". De Neder landse en Mexicaanse economie kun nen" elkaar aanvullen, „reden waarom wij kunnen verwachten dat onze we derzijdse handelsbetrekkingen zich ge stadig zullen uitbreiden. Het moet geen hinderpaal zijn dat beide landen beho ren tot regionale groeperingen waar in een bepaalde politiek gericht op vrij handel en begunstigingstarieven wordt nagestreefd zoals de Euromarkt en de Latjjns-amerikaanse vrijhandelsassocia tie". Het gala-concert, door burgemeester en wethouders van Den Haag aange boden, werd gegeven door het Residen tie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo, in de Koninklijke Schouwburg. Onder meer werd het vioolconcert in C. van Haydn gespeeld, met Willem Noske als solist. Na zich nog korte tijd met Van Otterloo en Noske te hebben onderhouden vertrokken de hoge gasten om elf uur. Met het leggen van een krans rode en witte tulpen met lint in de Mexicaanse driekleur bij het Natio naal Monument op de Dam in Am sterdam verrichtte de Mexicaanse pre sident gistermiddag zijn eerste offi ciële daad tijdens zijn driedaagse be ek. Ter begroeting waren onder anderen aanwezig minister-president Dt Quay en burgemeester Van Hall. Een bezoek aan het Rijksmuseum door de president met zijn echtgenote en dochter, het koninklijk paar en prinses Irene verliep zeer geani meerd en ongedwongen. Het hoge ge zelschap met zijn grote gevolg werd in de hal ontvangen door onder an deren minister Cals en staatssecreta ris Scholten. De hoofddirecteur dr. A. F. E. van Schendel leidde de pre sident rond. Het museum was niet voor het publiek gesloten en overal in de zalen waren bezoekers, onder wie opvallend veel kinderen op deze woensdagmiddag. De Mexicaanse en de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, de heer M. Tello en mr. Luns, hebben gisteren in het laatst van de middag een bespreking van ongeveer een uur gehad over „onderwerpen van gemeen schappelijk belang". De Mexicaanse minister van Handel en Industrie, dr. R. S. Lozano had met minister De' Pous een „algemeen oriënterend ge sprek over de economische betrekkin gen tussen de beide landen". Het driedaagse, Mexicaanse bezoek wai 's morgens begonnen met de aan komst per presidentiële Caravelle op de vliegbasis Ypenburg. Koningin, prins en prinses Irene heetten de drie hoge gasten hartelijk welkom. Nadat een aantal autoriteiten aan fle heer en mevrouw López Mateos was voor gesteld reëd men in auto's naar het Rjjswfjkseplein om zich vandaar met koetsen naar het Huis ten Bosch te begeven voor de lunch. De middag verstreek met het bezoek van de pre sident, zijn echtgenote en zijn dochter aaa Amsterdam. UTRECHT, 4.april (KNP) Dq zeer- eerwaarde heer H. Voncken heeft met ingang van 31 augustus 1963 ontslag gevraagd als directeur van het Neder lands Instituut voor Katholieke Kerk muziek te Utrecht. Dit ontslag is in middels eervol verleend. De zeereerwaarde heer Voncken keert terug in de zielzorg. Sedert half januari was hy reeds op non-actief, daar hij op doktersadvies rust moest houden. Zijn werkzaamheden hadden zich in de loop der jaren namelijk bij zonder opgestapeld. Behalve directeur van het instituut was hij ook directeur van het kathedrale koor, van de kathe drale koorschool en bovendien verant woordelijk voor radio-uitzendingen. Tien jaar heeft hij het instituut geleid en daarvoor grote activiteiten ontplooid. Hij verkreeg voor het instituut de offi ciële erkenning van het rijk, hij stichtte de koorschool en bouwde het studenten- kwartier uit. Advertentie) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11