Blaauwhoed wil vestigingen over geheel Nederland spreiden RAADSEL EGIL I Bioscoopbezoek blijft dalen DE FLUIT MET ZES SMURFEN S5 Moord in de Moskee DAGPUZZEL h Sterke kostenverhoging door winter nog geen mededelingen over emissie Aanwinst voor het Mauritshuis Groningse prijs voor M. Vasalis Promotie over spoelwormen m Intensere beleving van de filmkunst ImftebadjflralHJtÖcrjBriJt ütsjDrints! EXAMENS Levensond erhoud duurder Schilderij uit collectie- Heldring KUSSEN niet naar jns filmfestival Beleggingsfonds voor spaarders op lange termijn Berlij] Courses Duindigt Jubileum JAARVERSLAG N.B.B. Stokvis verlaagt het dividend tot 9 (10) 0 Zeepost August Thijssen Hütte en Phoenax Rhekttrohr blijven zelfstandig DONDERDAG 4 APRIL 1963 PAGINA 13 INHtT ONZAUGt LANP' MARTIN MONS (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 3 april Het Is de bedoeling van het bestuur van het Blaauwhoed-concern om op diverse pun ten van ons land vestigingen te heb ben. Daartoe zijn de plannen klaar voor het vrieshuis te Oss waarvoor nog geen Rijksgoedkeuring is verkregen, maar men hoopt voor het einde van dit jaar met de bouw te beginnen en, zo onthulde de directie op de jaar vergadering, men heeft plannen om ook in het noord-oosten des lands een der gelijk vrieshuis te bouwen. De ligging van Oss is uitermate gunstig omdat in het zuid-oosten diverse vleesbedrijven, kippeslachterjjen en zuivelindustrieën gevestigd zijn. Tevens heeft Blaauw hoed een établissement in voorbereiding in Rotterdam, zoals er in het vorige jaar een van geopend is in de Amster damse Vlothaven. Het bestuur wilde zich niet nader uit laten over het beroep dat t.z.t. op de kapitaalmarkt zal worden gedaan. De omzetten zijn in het lopende jaar we derom bevredigend. De strenge winter heeft echter zeer sterk kostenverhogend gewerkt, vooral wat betreft het veem- en stuwadoorsbedrijf. Het wordt nu ook DEN HAA*G, 4 april. De stichting Johan Maurits van Nassau, die zich ten doel stelt de belangen van het Mauritshuis te dienen door aankopen of steun bij aankoop van kunstwerken, is er in geslaagd van de heer E. Speel man, bekend kunsthandelaar in Lon den en van Nederlandse origine, het schilderij „De twee schildpadden", ver leden week op de veiling van de col lectie-Heldring verkocht, te verwerven. Dit schilderij werd door wijlen dr. H E. van Gelder toegeschreven aan Albert Eckhout, de schilder, die samen met Frans Post, Johan Maurits van Nassau in 1636 naar Brazilië vergezel de. Niet alleen wegens de band tussen het Mauritshuis en de maker van dit schilderij, maar ook en in het bijzon der om de verrassende artistieke kwa liteiten, besloot het bestuur van de stichting Johan Maurits v n Nassau tot aankoop ten behoeve van het Mau ritshuis. Het schilderij is in de grote benedenzaal tentoongesteld. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 3 april De culturele prijs van de provincie Groningen is toegekend aan mevr. M. Droogleever Fortuyn-Leenmans te Groningen, als dichteres bekend onder het pseudoniem M. Vasalis. De prijs (1000 gld. en een legpenning) zal haar worden uitgereikt door de commissaris der koningin op een bijeenkomst in het provinciehuis op vrijdag 17 mei. De bekroning wordt gedragen door de overweging dat mevr. Droogleever For- tuyn als dichteres niet alleen voor de Provincie Groningen maar ook voor ge heel Nederland als een figuu» van bij zondere betekenis geldt. In het begin van dit jaar moesten G.S. afzien van het voornemen de culturele prijs aan een letterkundige uit te reiken maar nu de stand van het overleg tussen de staatssecretaris van O.K. en W. en let terkundigen hiervoor geen beletsel meer blijkt op te leveren, is alsnog beslo ten de prijs toe te kennen. BONN, r heeft de Westduitse uitnodiging om in juni deel te nemen aan het filmfesti- ?i, va" herlijn van de hand gewezen, aldus is hier bekendgemaakt. UtJ0L^Stsis,che nota' die bef West duitse ministerie van buitenlandse za ken op 26 maart had ontvangen, maar die nu pas werd bekendgemaakt, stond, dat een dergelijke uitnodiging van de kant van dp Westberlijnse slnaat zal moeten komen. Zegslieden van de re gering menen jat Rusland kennelijk de bedoeling heeft door botweg te wei geren het filmfestival bij te wonen gich aan de theorie van drie Duitse staten te houden de Bondsrepubliek de Oostduitse Demokratische Repu bliek en de tijdelijke staat West-Ber- ■ujn. UTRECHT, 3 april De NV Alge meen Beleggings Consortium (ABC), maatschappij tot het bevorderen van aParen op lange termijn met risico dekking, een dochteronderneming van Uevensverzek. Maatschappij Utrecht, 's dezer dagen haar werkzaamheden begonnen, waarmee het, naar zij mee- ?e«lt, mogelijk zal zijn al sparende een eezit op te bouwen, dat belegd zal zijn y* aandelen, vaste eigendommen woon.j winkelhuizen en landerijen) en aste rentedragende waarden (obliga- hypotheken etc.). irfe beleggingen, die in principe voor de! e delen gespreid worden in aan- fan, vaste goederen en rentedragende Vaifbdeb' zullen het eigendom worden ift beleggersgroepen, waaraan een Ser deel kan nemen. Vomers met een minimum betaling 5,: ?6,- a ƒ7,- per maand (er is geen wa»mum) kan men reeds eigenaar Van u van een beleggingscertificaat Prn t j algemeen beleggingsconsorti- KrAk der iaar worden twee beleggers- "epen gevormd, een groep die 15 jaar N=eeu -die 20 ïaar spaart. Ernft beëindiging van iedere beleggers- da p ^steeds na 15 of 20 jaar) wordt bev;tTaarde van bet totaal van haar Ziinrti'11?0',1 uitgekeerd aan de in leven beleggers van de betreffende Van ,'1 mogelijk eerder overlijden en belegger voorziet een speciale geld»AegelinK erin> dat alle betaalde gestoft v?rmeerderd met 4 pet samen- Se,mterest' worden terugbetaald. Sen 2 wordt deze wijze van beleg- ihek a2r sParen gunstig geacht. Im- eind gekweekte interest, die in de gen, vttc.ering begrepen is, wordt vol- lastin huidige besluit inkomstenbe- Pieuwo welwillend behandeld en in het fin* wetsontwerp inkomstenbelas- .zelfs niet meer in de heffing erg moeilijk een vergelijking te maken met de resultaten van het vorige boek jaar, om te zien hoe groot de invloed is van de structuurwijziging. Deze wij ziging, zo werd door de directie n.a.v. vragen verduidelijkt, houdt in dat de dochterbedrijven zich geheel kunnen con centreren op de efficiency der dienst verlening de dagelijkse organisato rische beslommeringen dus terwijl de holding zich geheel kan wijden aan fi- nancierings- en uitbreidingsproblemen. Als de vrieshuisplannen gerealiseerd zjjn, is het patroon gesteld, zo verklaar de de directie, waarbinnen nog uit breidingen mogelijk zijn, maar dat hangt af van de vraag. Een aandeel houder vroeg zich af of het wel goed was uitbreiding te geven aan het stu wadoorsbedrijf waar het op het ogen blik minder goed gaat De directie stelde hier tegenover dat het niet te voorspellen is hoe de toestand over bijv. 10 iaaft is. In het gehele plan der veel zijdige activiteiten acht zij het niet no dig dit onderdeel te verkleinen. Boven dien brengt men de exploitatie door de nieuwbouw op modernere leest en ko men de oude panden veelal in de binnenstad van A'dam en R'dam - vrij voor verhuur als bedrijfspanden, waarmee het juist goed gaat. De nuttige koude-ruimte bedraagt in Amsterdam 50 tot 60.000 m3 en in Rotterdam 30 tot 40.000 m3. hetgeen uitgebreid wordt tot ca 60.000 m3. De directie ontkende de juistheid van berichten als zou zij garagebedrijven willen gaan beginnen in panden aan of bij de Vijzelgracht in Amsterdam. Wel werd bevestigd, dat zij de bouw van par keergarages bestudeert. Zijn dit immers ook geen bedrijfsgebouwen en zelfs op slagruimten, maar dan voor auto's, zo stelde de directie. De directie achtte het evenmin juist, zoals een aandeelhouder naar voren bracht, om de huren, die aan dochter bedrijven worden berekend, lager te stellen dan aan derde*1om zó toch een winstmarge te houden. Het ver schil is echter niet zo vreselijk groot en men heeft het gedaan opdat de moed er niet uitgaat. Het uitkeren van een bonus had men niet gedaan, wanneer men zou kunnen vermoeden, dat dit in de toekomst niet herhaald zou kunnen worden, zo ant woordde de directie op vragen of weer op een bonusuitkering mag worden ge rekend. Deze politiek zal echter gekop peld zijn aan de winsten die gemaakt worden. Aandeelhouders verklaarden zich akkoord met de jaarstukken. Een van hen merkte op, dat het nu „anders dan anders" was en de directie een echt jaarverslag had weten te presen teren. Op voorstel van het bestuur werd de heer Th. C. Jerne van de n.v. Rot- terdamsche Koel- en Vrieshuizen tot commissaris gekozen WASSENAAR, 4 april De uitsla gen van de gisteren op Duindigt gehou den draverijen luiden: Bomenprijs, 1940 meter: 1. Azuro Pluto (J. M. v. d. Berg) 2.51.4 1.30.3; 2. Blido; 3. Bertus van Zelda. Tot.: win. 14.20, pl. 6,50, 1,30, 1,30; gek. 6,20, cov. 3.50. Eikenprijs, 1940 m.: 1. Zoon van Hea Scott (P. M. Smit) 2.48.8 1.27.-; 2. Aerolite B. 3. Yonker Hanover. Tot.: win. 2.10, pl. 1.40, 3.80, 1.80; gek. 9.30, cov. 16.30. Kastanjeprijs, 2020 m.: 1. Zigane (F Meewis) 3.00.5 1.29.4. 2. Zampa. 3 Ali Price. Tot.: win. 3.60, pl. i.70, 2 20 gek. 14.40, cov. 3.40. Iepenprijs, 2020 m.: 1. Woelwater (A. J. C. Harmsen) 2.55.9 1.27.1; 2. Yankee Erebus. 3. Zeno. Tot.: win. 8.10, pl. 2.40. 1.60; gek. 9.30, cov. 3. Populierenprijs, 2000 m.: 1. Walter Hollandia (M. Vergay) 2.48.2 1.22.5. Washmgton. 3- Xavero. Tot.: win. iirii P -'-20, 1'40' gek' 3, COV. 2.90. Wilgenprus, 2000 m.: 1. Zus van Spen- cer „ft yan Dooyeweerd) 2.50.0 1.24.6. 2. Wilschot. 3. William Hanover K. Tot: win. 3.30, pl. 1.50, 2.- eek 18.-, cov. 5.10. Rennen, 3-Beukenprijs, 1800 m.: 1 Peeler (H. J. v. d. Kraats) 2.00. 2. Cold Water. 3. Sir Carston. Tot.: win. 3.10, pl. 1-60, 1.70, 2.40. gek. 13.10, COV. 7 60 6-Berkenprijs, 2000 m.: 1 .Merrioka (H J v d. Kraats) 2.17.4. 2. Marina. 3 Mystic Boy. Tot.: win. 4.80, pl. 2.20, L80, gek. 8.30, cov 2.80 Totalisatoromzet 89332 gulden. VENRAY, 4 april Donderdag 16 mei zal moeder Alfrida van de Doch ters van Jezus en Maria van Gent van het psychiatrisch ziekenhuis St. Anna hier haar gouden professiefeest vieren. DONGEN, 4 april Woensdag 24 april zal in huize „Overdonk" het dia manten kloosterfeest wórden gevierd van broeder Isaac (M. Ruys uit Dm- ther) en broeder Benjamin (A. Priems uit Tilburg), beiden 77 jaar oud. Broe der Isaac was vele jaren werkzaam in Benjamin in de psychiatriesche zieken huizen „Voorburg" te Vught, broeder huizen „Coudewater" te Rosmalen en „Reinier van Arkel" in Den Bosch. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 4 april In het dorp Tange-Alteveer blijkt besmetting met ascariden (in de volksmond „spoel wormen" geheten) veel voor te komen, vooral onder de jongere bevolkings groepen. Met name de kleuters zijn vrij sterk besmet. Tot deze conclusie komt de heer J. J. Boer te Tange-Al- teveer in zjjn proefschrift, waarop hij woensdag aan de rijksuniversiteit pro moveerde tot doctor in de geneeskun de. De titel van het proefschrift luidt: „Ascaris Lumbricoides L. in een dorps praktijk". een onderzoek naar graad en wijze der besmetting en naar mogelijk heden ter bestrijding. De promotor was prof. dr. K. J. van Deen. Doctor J. J. Boer is sinds 1954 als huisarts werkzaam in Tange-Alteveer. In overleg met het bestuur van de Groene Kruisvereniging had hij tot het systematisch onderzoek bij de bevol king van het dorp besloten. De voornaamste oorzaak van de be smetting met ascaris vormt het ont breken van hygiënische opvattingen. De grondsoort speelt een belangrijke rol in de epidemiologie, aldus dit proefschrift. In de kleigronden is de levensduur van de ascariseieren korter dan in zandgrond. De scholen en de speelplaatsen bij de scholen hebben geen invloed op de besmetting; het la gere besmettingspercentage op de schoolgaande leeftijd is niet verwonder lijk. De ascarisbesmetting te Tange-Al teveer is een besmetting, die typisch geschiedt in het gezin. Dat de besmetting onder de een tot drie jarigen het hoogst is kan worden verklaard uit de omstandigheid dat de besmettingsplaatsen zich vooral bevin den op de vloeren van kamers en woon keukens. Venezuela. De Venezolaanse re gering heeft bommenwerpers en infan teristen ingezet om in Cuba opgeleide guerilla-strijders, die tegen regerings troepen vechten in de deelstaat Falcon, onschadelijk te maken. (UPI) 49. „Dat gaat te gemakkelijk," mompelt Egil argwanend en hij denkt scherp na. Het is haast ondenkbaar, dat men hem ergens opsluit, waar hij zo gemakkelijk weer kan ontsnappen. Het lijkt er m$er op, dat ze hem op de proef stellen. Probeert hij te ontsnappen, dan zullen ze dat meteen als een bewijs zien, dat hij toch Wuffa is. „En toch wil ik eens zien wat er aan de andere kant is," mompelt hij. Voorzichtig wurmt hij de balk een eindje verder. Voor zover hij zien kan, is er slechts moeras. „Dood maken ze me toch als ik hier blijf," mompelt Egil. „Dus kan ik het net zo goed proberen." Het kost hem weinig moeite de totaal vermolmde balk weg te breken. Uit niets blijkt, dat iemand hem gehoord heeft. Een tweede balk volgt al even gemakkelijk. „Als ze hier nog langer biyven zitten, zakken ze hier met z'n allen in het moeras," grinnikt hij overmoedig. Dan steekt hij voorzichtig zijn hoofd naar buiten. Hij bevindt zich ongeveer aan de rand van de aarden wal, die de moerasburcht omsluit. „Nu," mompelt Egil, „ja.of nee.Te verliezen heb ik niets." Zo onhoorbaar mogelijk kruipt hij door de smalle spleet, rolt naar beneden in de droge greppel en terwijl het hart hem in de keel bonst, sluipt hij op handen en voeten weg door het riet. MOCO AMSTERDAM, 4 april Gedurende het jaar 1962 is het bioscoopbezoek in Nederland wederom verminderd met gemiddeld zes procent. In de drie grote steden Amsterdam, Den Haag en Rot terdam daalden de bezoekcijfers met 4,4 procent, in de overige gemeenten met 7.1 procent. Uit een analyse van de omzetten is gebleken, dat het bezoek aan de premiè retheaters in de grote steden op peil is gebleven en dat de recette, dank zij een hoger bestedingsgemiddelde, zelfs een stijging heeft vertoond. In de overige bioscopen echter, die ruim een derde van de totale capaciteit uitmaken, lie pen het bezoek en de recette aanmer kelijk terug. Ook landelijk is men bij een nader onderzoek tot dezelfde opval lende verschillen gekomen. I11 het jaarverslag over 1962 van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, waar aan wij bovenstaande gegevens ont leenden, spreekt de directeur, de heer J. G. J. Bosman, er zijn diepe teleur stelling over uit, dat het verslagjaar is verstreken zonder dat er ook maar iets bekend is geworden omtrent het resul taat van het interdepartementale over leg met betrekking tot de situatie in het 'filmbedrijf. Plaatselijk is weliswaar een herziening van de tarieven voor de vermakelijkheidsbelasting voorbereid of toegepast, maar met een meer centrale en principiële aanpak van het lasten- probleem in het film- en bioscoopbe drijf heeft dit nauwelijks van doen ge had. Hoe ongelijk de resultaten voor de bedrjjfsgénoten ook tijdens het verslag jaar verdeeld zijn geweest en hoezeer men daarbij ook geremd is door oneven redig hoge lasten de vermakelijk heid belasting bedroeg in 1962 nog 22 procent tegen 22.2 procen een jaar te voren het bedrijf put moed uit het feit. dat het met een leger van bijna vijf miljoen bezoekers in het verslag jaar een belangrijke rol blijft vervul len. Opmerkelijk in dit verband is de toe nemende belangstelling voor de Neder landse film, de intensere beleving van de filmkunst en de groeiende belang stelling vóór de jeugdvoorstellingen. trftï>et- Nederlandse bioscooppark is in 1962 m omvang onveranderd gebleven, j aft, S emde van het verslagjaar tel de Nederland 562 bioscopen. De kwali teit van de bioscopen onderging ech ter weer een aanzienlijke verbetering. Want wel werd een gering aantal klei ne bioscopen gesloten, maar daar stond de opening van een even groot aantal nieuwe theaters tegenover: Grand Stu dio '62 en Musica te Rotterdam, City te Den Burg, De Lawei te Drachten en kleinere bioscopen te Ommen en Le- melerveld. Bovendien werden vele theaters vernieuwd en gemoderniseerd. Dit leidde tot een geringe daling van het aantal beschikbare zitplaatsen, da» terugliep van 266.250 tot 264.325. Het aantal ingevoerde films, dat in 1961 met zeventien was gestegen tot 416, liep in het verslagjaar terug tot 396. De Verenigde Staten leverden 113 films (123 in 1961), Frankrijk 79 (67), Italië 68 (47), Engeland 67 (61) en West- Duitsland 42 (86). Met voldoening constateert het ver slag, dat in 1962 drie Nederlandse hoofd films: „Kermis in de regen" van Kees Brusse, „Rififi in Amsterdam" van John Korporaal en „De Overval" van Paul Rotha in première kwamen en dat twee andere speelfilms: „Fietsen naar de maan" van Jef van der Hey- den en „Als twee druppels water" van Fons Rademakers, tegen het einde van genoemd jaar vrijwel voor vertoning ge reed waren. Bert Haanstra begon in het verslag jaar met de opnamen voor zijn hoofd film onder de titel „Jan en alleman" en verder waren er plannen in voorbe reiding voortrwëê "speelfilms en éen avondvullende documentaire. Rex Film bracht drie nieuwe Neder landse jeugdfilms in première: „Het ge- helm van de zwarte roofridder", „Ro bin Hood en zijn schelmen" en „Sjors en Jimmie op Pirateneiland", terwijl „Pietje Bell, de straatjongen van Rot terdam" in produktie werd genomen, de twaalfde jeugdfilm van deze onder neming. Dt ontwikkeling van de Nederlandse filmproduktie en met name ook een ze kere continuïteit, die daarbij valt te constateren, zijn volgens het verslag in belangrijke mate te danken aan de ac tiviteiten van het Productiefonds voor Nederlandse Films, dat jaarlijkse bij dragen ontvangt van de bioscoopbond en van het rijk. In 1962 werd aan niét minder dan acht speelfilms, waaronder drie jeugdfilms, financiële steun ver leend, terwijl aan schrijvers vijf voor schotten werden verstrekt ter bevor dering van het schrijven van filmsce nario's. WAAS A/ON, WAABZh/N WE ROTTERDAM, 4 april. Commis sarissen en directie van R. S. Stokvis en Zonen hebben besloten aandeelhou ders voor te stellen over het boekjaar 1962 een dividend van negen procent j. 10 procent )uit te keren. (Advertentie) IMPORTEUR VOOR NEDERLAND: N.V. BREDAS'GHE WIJNRANDEIl BREDA door Hij frommelde nerveus het telegram in elkaar, wat donkerder dan bij de maar streek het dan weer voorzichtig glad en borg dat verschil behoeft oorsn: het in zyn portefeuille. HOOFDSTUK XIII Nijmegen. andere. Trouwens, ook oorspronkelijk niet te hebben bestaan. Die veren zijn half opgegeten door de mot in de tijd, dat die dingen daar hangen, de ene kan ome wel wat meer verkleurd zjjn dan de andere." „Och, dat is maar een bijzaak." Professor van Loke ren nam de pijl op en draaide hem om en om. Voorzichtig," waarschuwde Perquin. 58 hieht Suze maar? Wat bedoel je daar Tvee-ft nicllt Suze nu te maken met dat e ls toch al jaren kinds. Hoe kan ze dan telegrammen gaan sturen?" t a ,mii. alstublieft niet kwalijk, oom," zei Roïftt ft una ootmoedig. „Ik begrijp nu ook wel, dat ik me erg ongevoelig heb uitgedrukt. Het \vas ft,AIs l'e de ene gruwel na de an dere meemaakt, dan kun je je moeilijk erg druk maken over het overladen van een kindse oude vrouw. Nicht Suze was tenslotte in de tachtig en ze is de laatste tien jaar..." he ln geval het geluk gehad een na tuurlijke dood te sterven," viel zijn broer hem in de rede. Tenminste op het eerste gezicht heeft dat er alle schijn van. „Luuk dan toch. Er waren tranen in Leo's stem. De rimpels in zijn voorhoofd waren dieper en talrij ker dan ooit. „Is het een telegram van notaris Krulthoff' We zullen naar de begrafenis moeten. Er zijn geen an dere bloedverwanten dan jullie." „Als we kunnen, oom. Als die begrafenis op de zelfde dag valt als... Nu ja, weet wel, wat ik be doel, dan acht ik mij gerechtigd verstek te laten gaan. Ik wil niet dat Welmoet alleen... Ik wil met haar meegaan, oom Aart. „Maak je niet ongerust Luuk.' Leo keek op van het telegram, dat hi) weer bestudeerde. Nicht wordt een dag begraven na Welmoet. We kunnen dus bij beide plechtigheden aanwezig zijn. Ik ben er maar biy om. Het zou erg pijnlijk zjjn geweest als het anders was." „O, u heeft een van die pijlen meegenomen? Dat is prachtig. Meestal kun je aan bepaalde kleinig- ,,is u zekër,' dat "de""puntïs vergfftigd? O, ja, hier heden zien uit welke streek hij afkomstig is. En zie ik iets. Een donkere veeg. Maar is u er voor elke streek heeft weer zo zijn bijzondere kneepjes i* bij het bereiden van zo'n pijlgif. De verschillen zijn maar klein, maar ze maken dikwijls een enorm ver schil wat de werking betreft. Of misschien kan ik beter zeggen de symptomen." Professor van Lokeren keek vol belangstelling toe, hoe hoofdinspecteur Perquin heel voorzichtig de meegebrachte pijl uitpakte. Buiten regende het, een hardnekkige, troosteloze, kille motregen, maar in de bibliotheek was het behaaglijk warm. Een grote bos rode tulpen, die in een tinnen kan op de lange, smalle tafel vlamde, deed de grauwheid aan de andere kant van de lange ramen vergeten. „Ik heb ook de chemische analyse meegebracht," zei Perquin, terwijl hij vergeefs probeerde een hoestbui te bedwingen. „Nog mooier. Maar u hoest daar op een manier die me hel maal niet bevalt, mijnheer Perquin. U be hoorde in uw bed te liggen. Kunt u de zaak niet verder aan iemand anders overlaten? Neen? Excu seert u mijn domme vraag. Natuurlijk kunt u dat niet. Je geeft je werk niet zo gemakkelijk uit handen. Je hebt altijd de angst dat de ander brokken maakt. Aha, daar hebben we..." Professor van Lokeren zweeg abrupt en staarde naar de door Perquin meegebrilphte pijl, als iemand die zijn ogen niet vertrouwt. „Weet u zeker, dat dit Ja pijl is uit de tropee, waarover u mi) vertelde, toen u mij gisteren tele foneerde?" „Maar natuurlijk. Het is die achtste pijl, die eerst verdween om later weer op te duiken." „Die andere zeven, zijn die ook zo? Of hebben ze een andere, afwijkende vorm? Bedenkt u zich even goed, wilt u? Er hangt heel veel af van uw ant woord." „Neen, al die pijlen hebben precies dezelfde vorm. Het enige verschil zit hem in de veren. En dat is niet meer dan een kleurverschil. Bij de ene zijn ze honderd procent zeker van, dat die substantie het vergift in kwestie is?" „Ik begrijp niet waarom u dat vraagt. Natuurlijk ben ik daar zeker van. Die pijlen waren al een keer op het laboratorium onderzocht, omdat we niet begrepen, waar de moordenaar dat vergift vandaan had. Het was namelijk niet een of ander extract van het giftige hoofdbestanddeel, maar iets dat volgens een bepaald recept was samengesteld. En niet in een Europees laboratorium, want het zat vol onzuiverheden. Het zijn die onzuiverheden ge weest, die de op een normale bloedvergiftiging ge lijkende bijverschijnselen bij het slachtoffer hebben veroorzaakt. En die ons dadelijk deden denken aan een of andere primitieve concoctie, afkomstig uit de tropen. Volkskunst," voegde hij er grimmig aan toe. „Zoals ik u vertelde was er op die pijlen, die eerste zeven, niets te vinden. Toen kwam die achtste, deze hier, weer opdagen. Daarop troffen we wel het gezochte aan. Ik heb het ding ingepakt in het laboratorium. Het is sindsdien niet uit mijn ogen geweest. Neen, u kunt er zeker van zijn, dit is de achtste pijl uit die tropee. De enige, waarop het vergift werd aangetroffen. Ik veronderstel, dat de moordenaar de andere zeven keurig had schoon gemaakt. Of hij nu bi) die achtste het hóófd heeft verloren? Of met het herplaatsen een of ander doei wil bereiken? Ik veronderstel het laatste!" „Ik vrees dat ik u wel kan bevestigen, dat uw laatste veronderstelling de juiste is." zei nrofessor van Lokeren. „Hoewel ik u natuurlijk ook niet ver klaren kan, wat de bedoeling ls van dit hocus-pocus. Die pijl, mijnheer Perquin, is namelijk nooit giftig geweest, voor iemand er kort geleden dit vergift op smeerde. Het is een pijl, zoals de Noordameri- kaanse prairie-Indianen plachten te gebruiken. En die bedienden zich niet van pijlgift." (Wordt vervolgd) ENSCHEDE, 3 april Kath. Sociale Academie: de dames M. Gerdes Ruur- lo H. Grijpma Enschede, W. Holtkamp Epse (gem. Gorssel), C. Hogema Gro ningen, Zr. Marie Ludgarde Denekamp, A. de Jong Bolsward, L. Koenders Am sterdam, E, Koeneman Hoogezand, P. de Laak Arnhem, J. Rekers Enschede, Zr. M. Annette Amersfoort, C. Duren- kamp Kloosterburen, de heren H. Kok Amersfoort, F. Olde Kikkert De Lutte, W. Reuling Wehl. UTRECHT, 4 april Rijksuniversi teit. Kand. pedag. L. Melcherts, Rot terdam. Kand. psychol. P. Diepstra ten, Breda, J. van der Linden, Utrecht. Doet. soc.W. Evers, Utrecht, C. Touw, Utrecht, R. de Widt, Arnhem. Not. staatsex. deel 2: R. Dijkstra, Den Haag. Kand. Rechten: F. Noordam, Rotter dam, W. Wijek, Aalst, N. Br.), J. Tie- rolf, Breda. Kand. Frans: mevr. M. Alsbaeh-Van der Vegt, Utrecht. LEIDEN, kand. zaath, kand. Rotterdam. Rijksuniversiteit Kerk-Aver- godgel. mej. J. Arentz, 4 april esch. G. Scholtë, DEN HAAG, 4 april. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonder houd voor gezinnen voor hand- en hoofdarbeiders, zoals het Centraal Bu reau voor de Statistiek dat samenstelt op basis 1959-1960 is 100, gaf van me dio januari tot medio februari een stij ging met 2 punten te zien. Het totaal indexcijfer exclusief ver plichte sociale verzekeringen en loon belasting steeg van 107 naar 109 en het totaal indexcijfer inclusief verplichte sociale verzekeringen en loonbelasting van 105 naar 107. Deze stijging werd voor een belang rijk deel veroorzaakt door een stijging van het indexcijfer voor groenten. "Voorts steeg het indexcijfer voor aard appelen en voor eieren. Het indexcij fer voor kleding, dat in januari daalde in verband met de uitverkoop, kwam in februari terug op vrijwel hetzelfde peil als in december 1962. 's-GRAVENHAGE, 4 april Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van net schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika; Noor- dam (10-4); Argentinië: Rio Chieo (8-4), Alhena (9-4); Australië: Toledo (8-4); Brazilië: Alhena (9-4); Brits-Oost- Afrika: Pierre Loti (10.4); Canada: Pr. Margriet (10-4); Chili: Archimedes (9-4); Ned Antillen: Pericles (9-4): Nieuw-Zeeland: Alaric (8-4); Suriname: Ladon (10-41; Z.-Afrika (Rep.) en Z- W.-Afrika: Transvaal Castle (7-4), Algol (10-4). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpaketten geven de postkantoren. DüSSELDORF, 4 april (DPA) Er zijn geen plannen voor een fusie van August Thyssen Hütte en Phoenix Rheinrohr, zo heeft de president-com missaris van Phoenix Rheinrohr, prof. Ellscheid, gisteren in de jaarvergade ring van de maatschappij meegedeeld. Volgens hem is nooit gedacht aan een samensmelting van beide ondernemin gen. De twee maatschappijen zullen zelfstandige naamloze vennootschappen blijven. Ook wat het personeel betreft over wegen de directies geen veranderin gen. Door de bij de Hoge Autoriteit aangevraagde goedkeuring voor nau we samenwerking zullen de beide gro te ondernemingen nog beter het hoofd aan crises kunnen bieden en nog ratio neler kunnen werken. De verhoudig tussen de beide bedrijfsgroepen van Thyssen wordt niet die van een „ge biedende moeder tot een gehoorzame dochter", maar een vriendschappelijke verhouding tussen „volwassen zusters". De directeur-generaal van August Thyssen Hütte heeft echter eind maart op de jaarvergadering van zjjn maat schappij verscheidene malen van een fusie van beide Thyssenondernemingen gesproken. KRUISWOORDRAADSEL 5 6 i b 9 2 3 10 1 5 Horizontaal: 1. dwaze vrouw, arbei- d -sorganisatie; 2. sportman; 3 lied, doel: 4. beschikt over rad: i-zendtijd, draagbaar; 5. beteugelen, Oost-Duits- land; 6. snedig, ronding *-an balken; 7. oi u;er; 8. rij, voorteken (Lat.): 9. val lei, gereedschap: 10. gebergte op Kreta, V 'itensporigheid; 11. openingen, titeL Verticaal: 1. melancholiek; 2. slag, gravir van Hr'land; 3. dri manschap; 4 uitroep, niet overdreven; 5. dezelfde (afk.), bevoelen; 6 telwoord oud (in samenst.); 7. prul. dierga*>-d. (D on- -eveer: 8. bekend natuurmonument; 9. gezond, plaats in Betuwe: 10. uu op een plaats. OPLOSSING 3 APRIL 1. mekka - 2. kamera - 8- _radj?al 4. aalscholver - 6. vermetel - 6. telkens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 13