Na staking die vijf weken duurde: FRANSE MIJNWERKERS WEER AAN HET WERK Gespreide loonsverhoging van ruim twaalf procent SPAANS GESPREK OVER HOLLANDSE MEESTER Modelparkeerschijf vastgesteld GELE HOES; SCHIJF MET VHF KLEUREN Bijstandswet in de Kamer Motie over hulp minder-validen PARKEERSCHIJF ANWB heel tevreden Tijdstip van aankomst valt tussen ENSCHEDE omroepster hij verstek berecht Parkeerschijf Architectenbureau uit Rotterdam bouwt Het Dorp DE PERMANENTE MEUBELSHOW BANKSTELLEN X Wordt Bijstands wet rem op sociale verzekering weer- Weer in Europ a O Het Nieuwe directeur van Ned.-Zwitserse K.v.K. VAN DUIVENBODEN Plaatselijk huien Geen VUURWERK bij F eijenoord-Benf ica Kard. Mindszenty's oud-secretaris vrijgelaten DONDERDAG 4 APRIL 1963 87ste JAARGANG No. 31402 PARIJS, 4 april Het ver wachte akkoord tussen de directie van de Franse Staatsmijnen en de vertegenwoordigers van het mijnpersoneel is gisteravond na twee dagen stug onderhandelen geparafeerd. Om vijf minuten voor half negen werd de laatste zitting opgeheven. Vandaag wordt het akkoord aan de goedkeuring van de mijnwerkers zelf onder worpen. Niemand trekt in twijfel, dat de mijnwerkers op grond van het akkoord met grote meerder heid zullen stemmen vóór hervat' ting van het werk, hetgeen dan morgen zal geschieden, waarmede aan een van de langste stakingen (vijf weken) in de geschiedenis van de Franse steenkoolmijnen een eind zal zijn gekomen. Een vreedzaam einde na een vreed zaam verloop, althans een verloop zonder gewelddadigheden. Het is wel eens anders geweest, bijvoor beeld in 1948. Rijwielen-Bromfietsen-Scooters Eenheid handhaven Grote schade SPAARNE 11 tegenover Damstraat Telefoon 13608 exposeert de gehele kerncollectie ARTIFORT EN LEOLUX Duidelijk zichtbaar Verplichting: Suède en nappa vesten Stadiondirectie waarschuwt BUREWï SMEDESTRAAT 5 HAARLEM iTelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C H. Leijdeckers en Mr. W, A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter hoogte Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte De administratie oehoodt zien net recht voor aavertentién even^ee zonae» oogave var redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents Der week f 2.65 oer maant. 7 ?C oe <w^'taai Voor klachten over de Dezes -c s avonds tussen 5.3C en 7 uur, tel, 2080Q. (Van onze Parijse correspondent) In grote lijnen behelst het akkoord de volgende punten. Per 1 april, dus met terugwerkende kracht, wordt een verhoging toegekend van 6'/i procent Over de 1 januari 1963 genoten salaris sen, welke verhoging opgevoerd wordt tot 7,35 procent per 1 juli a.s., 8 pro cent per 1 oktober, XI procent per 1 januari 1964 en 13 procent per 1 april 1964. Hierbij zijn inbegrepen de door het wijze-mannencomité be rekende acht procent uit hoofde van opgelopen achterstand, welke acht pro cent nu per 1 januari zullen zijn „vol"- gemaakt. Bij hervatting van het werk zal aan het gehele personeel-een uni- (Advertentie) HEINKEL SCOOTERS, ZÜNDAPP KREIDLER BROMFIETSEN Rijksstraatweg 397-597 Tel. 53097 Naar buitenlands voorbeeld doet ook in Nederland de parkeerschijf baar intrede. Het model is vandaag gepubliceerd in de Staatscourant en boewei bet aan praktische ervaring nog ontbreekt, lijkt bet er op, dat met dit type een goede keuze is gedaan. Bezwaren van bestaande schijven, die alleen maar in één stad bruik baar bleken, zijn omzeild: men heeft ingezien dat ons land te klein is voor een dergelijke differentiatie. Van bet z.g. „klok-idee mej wijzers is men afgestapt: bet bood te grote moeilijkheden bij controle. De schijf, die tenslotte uit de bus is gekomen, is geheel nieuw en verenigt in z;ch boedanigheden van verscheidene bui tenlandse schijven. Het wachten is nu op de gemeen ten, die onlangs de gelegenheid hebben gekregen zich bij de verdeling van de parkeerruimte van parkeer- scbijven en parkeermeters te bedienen. De parkeermeters „kassa's langs de weg", zeggen de tegenstanders brengen de gemeenten zonder twijfel meer geld in het laatje. Derhalve staan verreweg de meeste automobi listen sympathiek tegenover de schijf. In deze toekomstige strijd is bet van belang, dat de voorstanders van de parkeerschijf behoorlijk materiaal in banden krijgen. En dat schijnt nu Wel zo te zijn. Hoe moeilijk de vast- stell ing van bet model was, blijkt wel Uit bet feit, dat de schijf in een ministeriële beschikking is opgeno men: een slag om de arm, opdat bet model, bij in de praktijk blijkende bezwaren, zonder wijziging van bet Wegen-verkeersreglement zou kunnen Worden veranderd. Over de vraag, wie de schijven zal betalen, make niemand zich zorgen. Hoewel er circa 500.000 Nederlandse automobilisten bevoorraad moeten Worden en een schijf naar ruwe schatting twintig cent per stuk zal gaan kosten, rechtvaardigden stem man uit bet Nederlandse bedrijfs leven vandaag reeds de veronderstel- Wng, dat dit project zichzelf bést kan financieren. form bedrag bij wijze van voorschot worden betaald, groot honderd francs (ongeveer 75 gulden). Al het mijnper soneel komt in het genot van twee dagen betaalde vakantie pe- maand waarin gewerkt is, dus twaalfmaal twee dagen per jaar. In september a.s. zullen de vertegen woordigers van het personeel met de directie opnieuw overleg plegen voor eventuele aanpassing aan de hand van de jongste economische ontwikkeling. Te geschikter tijd zal een rondetafel conferentie belegd worden over de toe komst van het mijnbedrijf en het sta tuut van de mijnwerkers. Tegenover de pers hebben de vak bondsleiders, die aan de onderhande lingen deelnamen, na afloop korte verklaringen afgelegd. De heer Del- f-sse van de C.G.T. was van oordeel, dat de gedelegeerden van de mijn werkers betrekkelijk voldaan kunnen zijn werkzaamheden beëindigd. Tot hij zeer noemenswaard. Volgens de heer Sauty (christelijke vakbond), die als de voornaamste initiatief nemer en stuwer van de stakingsbe weging heeft gegolden en die zich ook als de „moeilijkste" onderhande laar moet hebben gedragen, is op belangrijke punten winst behaald, maar had men ook beduidende con cessies moeten doen. En de ver tegenwoordiger van Force Ouvrière gewaagde van een „goed akkoord". Wij nemen de verantwoordelijkheid op ons, zo zei hij, om nu de hervat ting van het werk gedaan te krijgen. Het centraal stakingscomité bij de steenkoolmijnen in Lotharingen publi ceerde gisteravond reeds een commu niqué. waarin het verklaarde zich geluk te wensen met het bereikte ak koord. Het gaf tevens uiting aan zijn vastbeslotenheid om de eenheid tussen de onderscheidene mijnwerkersbonden ook voor de toekomst te handhaven en het feliciteerde de leiders vanwege de gevoerde feilloze actie. In Lotharingen waren de afgelopen dagen méér dan in Noord-Frankrijk, onmiskenbare symptomen van sta kingsmoeheid, om niet te zeggen sta- kingsbeuheid, aan de dag getreden. Maar hoewel de gisteravond uit de Noordfranse mijnbekkens vernomen eerste reacties op het akkoord verre van geestdriftig waren, lijdt het geen twijfel dat ook daar de overgrote meer derheid van de mijnwerkers weer aan het werk zal willen gaan. De staking heeft Frankrijk ongeveer vier miljoen werkdagen gekost en 200.000 ton kolen per dag. Verwacht wordt dat thans ook een einde aan de onrust in andere genationaliseerde industrieën zal komen. De twee mil joen arbeiders in de staatsindustrieën vinden dat hun lonen reeds lange tijd achter liggen bij die van de arbeiders in de particuliere ondernemingen. Met de gas- en elektriciteitsmaatschappijen, de spoorwegen en het Parijse vervoer bedrijf worden loononderhandelingen gevoerd of zullen worden begonnen. DEN HAAG, 4 april Het bestuur van de stichting „Het Dorp" heeft be kend gemaakt, dat het architectenbu reau van prof. ir. J. H. van den Broek en de heer J. B. Bakema te Botter dam met de bouw van het dorp te Arnhem zal worden belast. Nadat aanvankelijk een eerste con cept van de dntwikkelingscommissie was gevisualiseerd teneinde enigszins een beeld te kunnen geven van een dergelijk dorp, worden thans in over leg met het architectenbureau de richt lijnen bepaald aan de hand waarvan de definitieve ontwerpen zullen worden gemaakt. Het bureau heeft o.m. de Lijnbaan en het gebouw van de Wereldomroep te Hilversum ontworpen. AMSTERDAM, 4 april De direc teur van de Nederlands-Zwitserse Ka mer van Koophandel, de heer R. W. Haentjens Dekker uit Utrecht, heeft zijn werkzaamheden beëindigd. Tot nieuwe directeur is benoemd de heer W. J. Diederix. De heer Haentjens Dekker is zoals bekend met ingang van 30 april ontslagen. L::' (Advertentie) COMPLETE INTERIEURVERZORGING Ged. Oude Gracht 108-110 - Telef. 16657-17165 Kruisstraat 22 - Telef. 17209 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 4 april De algemene wens van de Tweede Kamer naar een voorziening voor de mindervaliden, is gisteren tijdens de voortgezette behan deling van het ontwerp-Bijstandswet in een motie vastgelegd. Deze motie, door mevr. Heroma-Meilink (P.v.d.A.) met steun van KVP, VVD en CHU inge diend, dringt aan op het tot stand bren gen op zo kort mogelijke termijn van een „groepsregeling voor minder validen". Een kleine groep onder de invaliden krijgt al, onafhankelijk van het inko men van de ouders, een bedrag van 35 tot 35 per week, ten laste van (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG, 4 april Vandaag is officieel bekendgemaakt, hoe de Ne derlandse parkeerschijf eruit moet zien. Het blijkt een handige kruising te zijn van in het buitenland reeds in gebruik zijnde modellen: een vier kante hoes met een draaibare schijf, die aan de linkerzijde van de voor kant het tijdvak van aankomst toont. De rechterzijde van de voorkant kan worden gebruikt voor reclamedoelein den. Het draaibare „binnenwerk" is aan de voorzijde verdeeld in twintig seg menten, die opeenvolgend wit-blauw- rood-groen-zwart zijn. Op elk segment is een tijdvak van een half uur ver meld. Om het de automobilist ge makkelijk te maken zijn aan de ach terzijde van de schijf drie venstertjes aangebracht, waarin de tijdstippen verschijnen, waarop men vertrokken moet zijn bjj een toegestane parkeer- duur van respectievelijk een half uur, een uur en anderhalf uur. Zou het geoorloofd zijn nóg langer te blijven staan (bijvoorbeeld drie uur), dan dient de auto-bezitter een klein reken sommetje te maken. De voorzijde van de schijf dient voor de controle. Wie op het par keerterrein arriveert, stelt het tijd stip van aankomst in. Hij heeft daar bij enige speling. Is het bijvoorbeeld op het ogenblik van parkeren vijf minuten over acht, dan wordt de zone 8-8)6 voorgedraaid. Zou ter plaatse een parkeerduur van één uur zijn toe gestaan, dan moet de automobilist om 9)6 uur zijn vertrokken. De contro leur behoeft slechts de kleuren van de segmenten in het oog te houden, ten zij de parkeerduur de anderhalf uur overschrijdt, want dan komen de be kende zones terug en dient hij wel degelijk op het cijfer te Ietten. ..Op de achterzijde van de hoes zUn de strafbepalingen vermeld. baannen c'e Parkeerzone zijn straf- a' k.et ontbreken of onvoldoende zichtbaar zijn van de schijf; «fl .Pluist aanduiden van het mets tip van aankomst; C' foverschrijden van de ter keertfid toegestane wachttijd-par- d' dtodinor^ndeJren van de tijdsaan- der eerst Pnr, Parkeerschijf, zon- de vertL p^leuw aan het rijden- men hebben deelgeno- Bovendien is de aanbeveling opge nomen, de schijf te verwijderen al vorens weg te rijden. J 31 Voorgeschreven is, dat de schijf dui delijk zichtbaar moet zijn van de rij baan af: aan de bestuurder wordt overgelaten, op welke wijze hij de schijf wil bevestigen. Als regel zal de schijf worden aangebracht aan de bin nenzijde, tegen voor- of achterruit. Het model van de Nederlandse par keerschijf is vastgesteld door de mi nister van Verkeer en Waterstaat; het is niet opgenomen in het Wegenver keersreglement, doch in een ministe riële beschikking. Hierdoor is bij in de praktijk blijkende bezwaren snelle aanpassing of het nemen van nieuwe proeven mogelijk. Als kleur van de schijf is geel gekozen; de reclame tekst komt in diapositief. Ook aan de achterzijde aan de onderkant is ruimte voor reclame. De schijf is zo ingericht, dat alle aankomsttijden gelegen tussen acht uur 's morgens en zes uur 's avonds kunnen worden aangegeven; in de praktijk, zo ver wacht men, zullen de tijden, waarin het gebruik van de schijf is voorge schreven, binnen deze periode vallen. (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG, 4 april De ANWB is heel tevreden over het door de minister vastgestelde model van de parkeerschijf. „Men heeft de kwali teiten van verschillende buitenlandse schijven gecombineerd: de Nederland se schijf is uit overleg geboren. Het is erg prettig, dat wij één schijf krij gen, die voor alle gemeenten kan gel den". Volgens afspraak zal de ANWB nu zo snel mogelijk 30.000 parkeer- schijven sturen naar Enschede. In juni 1959 stelde de bond 23 grote gemeenten voor, niet over te gaan tot het gebruik van parkeermeters, dan nadat éérst een proef was ge nomen met de parkeerschijf. De ANWB verklaarde zich toen bereid, voor de benodigde schijven te zorgen. Enschede is de eerste gemeente die van dit aanbod gebruik maakt. Op twee plaatsen in de binnenstad zal een parkeerverbod met beperkte duur worden ingesteld, dat met behulp van de schijf zal worden gecontro leerd. Het „reclame-element" is op de voor Enschede bestemde schijf aanwezig door het stadswapen en de naam op de voorkant en een platte- grondje van de stad op de achterzijde. Aangenomen wordt, dat de eerste schijven binnen enkele weken zullen kunnen worden beproefd. Het spreekt vanzelf dat in lang niet alle gemeenten de noodzaak bestaat tot inschakeling van parkeermeters of schijven. De ANWB schat het aantal op circa 25. Het is natuurlijk wel van belang, dat alle automobilisten over een schijf beschikken. Aan bui tenlanders zal wellicht aan de gren zen een schijf kunnen worden uitge reikt. de tijd van aankomst op deze zijde van parkeerschijf instellen. de parkeerschijf met deze zijde zicht baar vanaf de rijbaan aan te brengen. Zo zal de parkeerschijeruit zien, die in Nederland is voorgeschreven. Dit type werd door de A.N.W.B. gemaakt voor de gemeente Enschede, volgens het model dat vandaag is hekend gemaakt De linkerzijde moet uniform zijn, aan de rechterkant is ruimte voor reclame. In dit geval: voor A.N.W.B. en Enschede. Aan de achterzijde kan men onder meer aflezen tof hoe laat parkeren is toegestaan bij een bepaalde parkeertij<U Advertentie rfeARTELJÖRlSSTR. HAArM TEL 13439 Lê1D,SËSTRA'AT'(6U KONINGSPLEIN} AMSJgROAM. ÏEl/2235<to' iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Verwachting tot vrijdagavond: (Opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met enkele ver spreid voorkomende opklaringen en plaatselijk enkele buien. W ;inig ver andering in temperatuur. Matige tot zwakke veranderlijke wind. VRIJDAG Zon: 6.08—19.19 Maan: 15.27—5.20 max. som aeersi Station. Weer temp temp alge* gisteren 24 uui Den Helde i regen 7 3 0.7 Y penburg mist 7 3 0.1 tfiissingen zw. bew. 6 2 0.1 Eelde regen 7 2 4 De Bilt motregen 8 3 0.1 Twente regen 7 3 5 Eindhoven mist 10 3 1 £d-Limburg mist 12 3 6 Stockholm geh. bew. 4 1 0.1 Oslo zw. bew. 3 —1 0 .Nupennagei mist 4 1 2 toonden zw. bew. 12 4 2 Amsterdam mist 9 3 1 Brussel mist 9 2 0.6 Luxembui geh. bew. 10 4 0.5 Parijs geh. bew. 13 5 1 Nice zw. bew. 14 8 0 Berlijn onbew. 8 —1 0 Frankfort onbew. 10 —4 0 München geh. bew. 5 —2 0 Ztiricb zw. bew. 7 —3 0 J-enève half bew. 11 —1 0 Locarno regen 15 7 Wenen onbew. 5 —2 0.1 Innsbruck mist 13 —3 0 Rome zw. bew. 17 4 0 Madrid regen 20 7 10 Mallorca onbew. 4 0 de overheid. De Kamer vindt deze groep echter te beperkt en wil een re geling voor alle invaliden. Minister Klompé uitte nogal wat be denkingen. Niet omdat zij de invaliden dat extraatje niet zou gunnen, maar zij dacht vooral aan de plannen voor een volksverzekering tegen arbeidsonge schiktheid, waarvoor premie zou moe ten worden betaald. De minister vreest moeilijkheden wanneer nu tussen tjjds een groepsregeling zou worden ingevoerd die voor de invaliden een toch wel aanvaardbare voorziening biedt zonder dat premie wordt gehe ven. Ook zei de minister dat dit ka- bine., zo kort voor zijn aftreden, toch geen beslissing meer zal kunnen ne men. Voorzover de situatie gisteren kon worden overzien, is de Kamer niet zo bijzonder onder de indruk gekomen van deze bezwaren. De kans leek dus groot, dat de motie zou worden aan genomen. Er zou dan in ieder geval een uitspraak zijn, waarmee het vol gende kabinet rekening zou kunnen houden. „De invaliden trekken al zo leing aan het kortste eind", was het algemene standpunt. Mevr. Heroma diende ook een amen dement in op het ontwerp-Bijstandswet. Zij wil het woord „noodzakelijk" schrappen uit de bepaling dat de bij stand moet voorzien in de „noodzake lijke kosten van het bestaan". De mi nister vreest echter, dat daarmee ieder criterium over de omvang van de bij stand zou vervallen. Het is beslist niet de bedoeling die bijstand zo krap mogelijk te houden. Dr. Klompé zei: „de betekenis van het woord „noodzakelijk" staat niet voor alle eeuwen vast als een beeld in een stadspark, aanpassing aan de maatschappelijke ontwikkeling blijft mogelijk, maar er moet toch ergens een grens zijn. Als de bijstand al te zee zou uitgroeien, zou er ook geen stimulans zijn voor het tot stand komen van nieuwe sociale verzekeringen, waaraan het kabinet de voorkeur geeft". In dit geval leek vooral de heer Zwanikken (KVP) wel gevoelig voor de redenering van de minister. Dit te meer, omdat zij niet helemaal on genegen bleek behalve voeding, kle ding en verwarming ook een niet na' der te definiëren extraatje, een „zak- geldje" zo men wil, als vierde post vast te leggen in de A.M.v.B., waar in wordt geregeld welke uitgaven tenminste in de bijstandsuitkering moeten verdisconteerd. Het debat sleepte zich na het ant woord van de bewindsvrouwe tot in de kleine uurtjes voort langs allerlei kwes ties, die eigenlijk veel beter in een commissievergadering een oplossing hadden kunnen vinden. Deze discussies verduisterden toch wel het uitzicht op de grote lijnen van het wetsontwerp dat zoals de minister zei „een geheel nieuwe geest ademt en hen, die door allerlei omstandigheden niet meer in staat zijn financieel voor zichzelf te zorgen, bevrijdt van het stigma een „kneusje" te zijn". Voor vandaag liet de Kamer van nacht nog een lange staart staan van stemmingen over artikelen en amende menten en over de motie-Heroma. (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 4 april De directie van het stadion Feijenoord heeft een waarschuwing gericht tot hen, die woensdagavond de wedstrijd Feijenoord Benfica zullen bijwonen, in het stadion vooral geen vuurwerk af te steken. Dit levert niet alleen gevaar op voor spe lers en toeschouwers, maar het kan ook eer, nadelige invloed hebben op de wedstrijd. De scheidsrechter heeft na melijk het recht bij wanordelijkheden en het afsteken van rotjes e.d. kan hiertoe gemakkelijk leiden beslissin gen te nemen, die voor Feijenoord nood lottig kunnen zijn. Als onderdeel van het bezoek van d* Mexicaanse president, diens echtgenote en dochter aan Amsterdam werd woens dagmiddag het Rijksmuseum bezocht. Prinses Irene in Spaanse conversatie met mej. Ave Lopez Mateos in de Frans Halszaak Verenigde Staten. De vanaf de Amerikaanse lanceerbasis Cape Cana veral gelanceerde kunstmaan Explore: 17 legt een perfecte baan af. De kunst maan moet onderzoekingen verrichten in de hoger gelegen luchtlagen. (UPI) (Van onze correcnonilent) LEIDEN, 4 april Toen in augustus van het vorig jaar de T.V.-omroep- ster Elisabeth Mooy in een reclame- helikopter boven Rijnsburg verscheen heeft zij niet kunnen vermoeden, dat zij acht maanden later als gevolg van dit feit voor de Leidse kanton rechter zou moeten verschijnen. Toch was dit gisteren het geval. Feestende Rijnsburgers zagen tijdens de Leids-Rijnsbnrgse bloemenweek tot hun enthousiasme op die gedenkwaar dige vierde augustus pakjes sigaret ten aan parachuutjes omlaag zweven. De geestdrift werd zo groot, dat de Rijnsburgers in de strijd om een pa rachuutje en pakje sigaretten over hekken en op daken klommen de ge icente zit nu met een schadere kening van vele duizenden guldens. De T.V.-omroepster liet uit de plas tic cockpit van de wentelwiek met elegante, kwistige hand de pakjes aan de valsehermpjes omlaag gaan. In Rijnsburg was voor de burgerij geen plantsoen te mooi, geen hek te ste vig en geen dak te hoog om toch maar in het bezit ran zo'n uit de he mel gevallen pakje sigaretten te ko men. De rekening vermeldt, zo bleek gisteren overtuigend bij de Leidse kan tonrechter, talloze vernielde planten, hekken, regenpijpen, dakgoten en dakpannen: de rechter liet de ge scheurde jaspanden en mouwen nog maar buiten beschouwing. De vlieger en de T.V.-omroepster kre gen met de rijksluchtvaartdienst en de politie te maken. De strooister van de goede gaven, Elisabeth Mooy was al- mede-schuldige gedagvaard, maar zij liet verstek gaan. Uit het gesprek tussen rechter en officier (bij gebrek aan beter) kwam wel vast te staan dat voor de reclamestunt die wel was aangevraagd maar niet was toe gestaan de rijksluchtvaartdienst als mede de burgemeester van Rijnsbnrg wel akkoord waren gegaan met een landing op het feestterrein, nadat de helikopter ter verhoging van de at tractie enige rondjes boven het pu bliek had gemaakt. Dat de ontstelte nis bij de feestautoriteiten groot was toen zij zagen, dat men vanuit de helikopter toch sigaretten ging drop- pe,. behoefde nauwelijks in het ver baal te worden vastgelegd. De officier noemde de vlieger ondanks het feit, dat deze had verklaard te menen, dat de gevraagde vergunning wèl was verleend, de hoofdschuldige. De medeplichtigheid van de T.V.-om- roepster kan worden teruggebracht to. haar verzuim, voor de bewuste rondvlucht eerst naar de vereiste ver gunning te vragen, aldus de officier. Ter correctie daarvan viste hij dertig gulden boete subsidiair zes dagen hechtenis. De rechter vonniste con form. De zaak wordt voortgezet op de dag, dat de vlieger moet voorko men. WENEN, 4 april (KNP) De vroe gere secretaris Turcsanyi van kardi- naai Mindszenty is volgens nog niet be vestigde berichten uit Boedapest op vrije voeten gesteld. Met hem zouden op grond van de recente amnestiewet ook elf andere priesters zijn vrijgelaten. De secretaris van de primaat van Hongarije had in 1956 evenals kardi naal Mindszenty zijn toevlucht gezocht m de Amerikaanse ambassade. Toen hjj op Hongaars grondgebied kwam werd hi) echter gevangen genomen en tot jarenlange gevangenschap veroor deeld. De elf andere priesters zijn ver oordeeld omdat zij tijdens de oktober revolutie van 1956 katholieke jeugdor ganisaties wilden herstellen. Kardinaal Mindszenty zelf bevindt zich nog steeds in de Amerikaanse ambassade. Volgens de amnestiewet komt hij niet in aan merking voor begenadiging, doch hü zou daartoe wel een schriftelijk ver zoek kunnen indienen bij de regering- .'"dai Kardinaal Mindszenty weigert dit, omdat hij zich onschuldig veroor deeld acht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1