Pakjes van koningen Interview met de minister- Nehroe: „Chinese agressie tast basis van Indische politiek niet aan Russische steun aan zeer pijnlijk voor Peking De „Blauwen"en de „Gorilla's" In wezen geen verandering van politieke filosofie Staatsbosbeheer wijst met Voetsporen99de Samenwerking met A.N.W.B. 7eHimlza Veerboot zit zes uur vast Passagiers lange tijd in het onzekere Maximumsnelheden tussen Den Haag en Rotterdam Dodelijke ongevallen DONDERDAG 4 APRIL 1963 Premier Jawaharlal Nehroe van Indië werkt en re geert in een ruime maar niet overdreven grote hoekkamer in het Ministerie van Buitenland se Zaken in New Delhi. Bruine, hoog opgaande betimmeringen langs alle vier wanden. Twee smalle, hoge open ramen, die een lichte tocht doen strijken langs de plaats waar Nehroe zit achter een boemerangvormig bureau. Op dat bureau één portret: Mahatma Ghandi. Verder wat klein ivoren snijwerk, een leren sigaretten doosje met de initialen J. N., een glazen bakje met kleurpotloden, géén bakken voor in- of uitgaan de stukken. Naast het bureau op een zijtafeltje twee telefoons, een lichtblauwe en een witte. Achter het bureau, tegen de muur, twee boekenkasten, waarop een reus achtige thermosfles. Een schilde- rij met een min of meer landelijk tafereel is de enige wanddecora tie. Week van die fotografie 1963 sterk kreuk herstellend en wisbaar voorgeschreven samenstelling De Congo ligt onder m'n bed. Dat komt de volgende keer wel. Hier, als je 't niet gelooft, de kist uit HH Nepal. Lees maar eens wat er "vN. op die lakstempel staat: „His Majesty the King of Nepal". Die kwamen ze me van de week thuisbezorgen. Ik zat net te WÊÊ schaften. Meteen heb ik m'n - bord van tafel gehaald om Wi&ffï - I U ruimte te maken voor Nepal. 9 Dat is niet alledaags. Heb je wel eens een pakje van een koning il^KÊÊMmÊËl. if gehad? O zo. Dit kleurige mas- JmB ker komt uit Nepal. Die dingen 'Jf zijn nog maar pas ontdekt Hel BMP is een masker van de Ba- fj' sala-stam. Ba betekent niet u x tM „vies" maar „volk" of „stam". jÊÊ Het Koninklijk Instituut voor '|||S|1|<' ÉÊB vJS de Tropen in Amsterdam heeft ilBite tXrï 1 er veel belangstelling voor. W- 1 Hoofdconservator dr. Jager Ger- A j J lings komt er voor naar Am- mÊi .-W hem. Moet je dit pracht beeld gW Y tJ -Éflf zien; een vruchtbaarheidsbeeld K- W J van de Mendesstam uit Sierra ÉT., if Jm Leone. Dank zij koning Bou- 1 dewijn, die het me liet toestu- ren door het Koninklijk Museum V\T *- \Y/„I J van Centraal Afrika. En hier, dit t L0H W OJLCLC masker heeft de koning van De nemarken me laten sturen." Majoor Willy Ten Wolde (54 jaar) uit de Mozartstraat m Arnhem gaat zo door; vol geestdrift en dankbaarheid voor de schat aan primitieve Oosterse kunst, die hij vergezeld van vriendelijke briefes toegestuurd krijgt voor zijn verzameling en zijn werk. O nee, niet voor zijn werk als majoor af als ambtenaar van de Raad van Arbeid, zijn huidige functie. De majoor, meeslepend spreker, houdt lezingen voor verenigingen tussen Groningen en Vlissingen; voor niets. Aan het eind collecteert hij in een masker en geeft de opbrengst ter plaatse meteen weg aan iemand van de zending. Zijn hobby voor primitieve Oosterse kunst begon toen hij perschef was van wijlen generaal Spoor en op militaire missies in Brits-lndië, Voor-Indië en Pakistan in bewondering kwam voor de mooie en vaak alleen maar aandoenlijke kunst- en gebruiksvoorwerpen, die daar met ongelooflijk primitieve middelen, zoals tanden van varkens en ratten, worden bewerkt. Sedertdien gaat er geen vrij uurtje voorbij of de overi gens zeer levenslustige en populaire majoor zit gebogen over stapels boeken over Oosterse kunst en alles wat daarmee te maken heeft. Voortdurend krijgt hij zendingen, vooral uit donker Afrika. De buurt in Arnhem leeft met hem mee. Zij weet, dat er een zending van de keizer van Japan onderweg is. Stopt de rode bestelwagen van de posterijen voor het huis van de majoor, dan wordt er van alle kanten geroepen: „Van de keizer?" Helaas, nog moet de majoor antwoorden: „Nee, dienststukken van de Raad van Arbeid." Toch was er dezer dagen weer een pakje naar aanleiding van een brief aan Konrad Adenauer; vijftien prachtige kleurendia's van Oosterse maskers uit verschillende Duitse musea. Ze liggen nu bij de paters van de H. Geest, die ze gaan copiëren voor het Afrika-museum. In ruil daarvoor kreeg de majoor van de paters een afgodsbeeld. Misschien houdt u uw hart vast by de gedachte, dat een linke jongen op die manier een handeltje in Oosterse kunst zou kunnen gaan opzetten, maar daar hebben de blanke en zwarte majesteiten en staatshoofden na tuurlijk zelf ook al by stilgestaan. Aan hun zendingen gaat een grondige informatie over die Arnhemse verzamel-majoor via de ambassade vooraf. En dat is dan maar weer geruststellend. Advertentie van communistisch Indië? (Van een bijzondere medewerker) taire inspanningen gevoegd bij het probleem van de dramatische be volkingsaanwas, leggen een zware hypotheek op de ontwikkelingsmo gelijkheden van Indië. Behoort het, desondanks tot de reëie mogelijkhe den om de nevolking op korte ter mijn deel te laten hebben in echte vooruitgang? Of moet hier niet in termen van jaren worden gedacht, maar eeder van tientallen jaren of zelfs generaties? Het antwoord schiet er heftig en geëmo tioneerd uit: Antwoord: Er is zeker een conflict tus sen de Sovjet-Unie en communis tisch China over ideologische pun ten. Maar dergelijke landen hebben een zekere neiging om ook terdege te denken in termen van nationaal belang. Daarbij is het niet zonder betekenis of een land hoort tot de haves" of tot dë have-nots". De Sovjet-Unie behoort langzamerhand tot de bezittende klasse in de in ternationale verhoudingen. Ik ben er zeker van dat de Sovjet-Unie geen oorlog wil, omdat z}j bij oorlog geen belang heeft. Vandaar dan ook dat zij in het conflict tussen China en Indië steun is blijven verlenen aan Indië, en matigende invloed heeft uitgeoefend op de Chinezen. Voor China was het ongetwijfeld hoogst pijnlijk om te zien dat de Sovjet- Unie ons reële economische en ook wel militaire steun is blijven geven, terwijl zij economische steun aan China onthield of introk. Of de Chi nezen opnieuw tot agressie zullen overgaan weet ik niet. Het is moei lijk om te weten wat er precies in hen omgaat. Wel hebben zij niet on aanzienlijke versterkingen in Tibet aangebracht maar anderzijds hebben zij met grote felheid de juistheid van mijn verklaring in het parlement betwist, waarin ik uit het aanbrengen van die versterkingen afleidde dat er een gerede kans op nieuwe militaire activiteiten was. Wij hopen dat wij de gelegenheid krijgen om met de uitgebreide hulp die wij thans zo nodig hebben, de iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 4 april. Marktkoop lieden op weg naar Oostburg, vracht autobestuurders die de lange rit naar België en Frankrijk voor de boeg had den en schoolkinderen die zich beroofd zagen van hun vrije woensdagmiddag hebben zich gistermiddag uren lang zitten verbijten op de veerboot „Prin ses Beatrix", die zes uur lang muur vast op een zandplaat in de Wester- schelde voor Breskens heeft gezeten. Om tien minuten voor twee was de veerboot met goed zicht uit Vlissingen vertrokken, maar onder de kust van Breskens liep het schip bij dichte mist aan de grond. Geruime tijd werden de ca. tweehonderd passagiers in het on zekere gelaten over hetgeen was ge beurd. Van de zijde van het bootper- soneel werd geen enkele voorlichting gegeven. De hofmeesters aan boord hadden handenvol werk met het klaar maken van uitsmijters, het bereiden van erwtensoep en het serveren van talloze koppen koffie. De broodjes wa ren in een ommezien uitverkocht. Om ongeveer vier uur 's middags kwam er voor honderdvijftig passagiers redding opdagen: zij werden met de redding- Het tafereel van de Argentijnse president, die bij nacht en ontij con fereert met geagiteerde officieren, is niets nieuws. Ongeveer een jaar geleden Heette die president Arturo Frondizi; nu is het José Maria Guido. Het strijdpunt, waar alles om draait, is hetzelfde gebleven: wat moet er gebeuren met de péronistische in vloed, die in Argentinië nog steeds sterk aanwezig is. Frondizi liet in maart 1962 toe, dat de Peronisten aan de algemene verkiezingen deel namen. Zij behaalden de meerderheid in tien van de veertien provincies en een van hun voormannen, de vak bondsleider Andres Framini, werd gekozen tot gouverneur van Buenos Aires. De strijdkrachten grepen in. Frondizi werd gearresteerd en ver vangen door de president van de Senaat, dr. Guido. Het resultaat van BUITENLANDSE de verkiezingen werd ongeldig ver- KRONIEK klaard. Dat was J duidelijk genoeg. Minder duidelijk was. hoe men een onbeperkte mili taire dictatuur zou kunnen vermijden, zonder het Péronisme opnieuw vaste voet te verschaffen. Minstens twee ministers van binnenlandse zaken zijn op dit dilemma gestrand: Jorge W. Perkins, die 25 juni j.l. aftrad, en Rodolfo Martinez, die het op 20 maart j.l. liet afweten. Er is al die tijd een kern van otfi- cieren en politici geweest, die bleef geloven in de mogelijkheid van een democratische oplossing. Allerlei plannen zijn beraamd om de kracht van het Péronisme te verstrooien en te beletten, dat het, in welk college dan ook, meer dan dertig procent van de zetels zou verwerven. Op de orga nisatie zelf diende ook enige schoon- heidschirurgie te worden toegepast. De meest notoire Péronisten zouden niet kandidaat mogen staan. In plaats van de nogal tactloze Framini zou een ander voorzitter moeten worden. Die ar\der werd dr. Raul Matera, een hersenchirurg, die zo pas nog een be zoek heeft gebracht aan president Goulart van Brazilië. Hij sprak daar, .niet zonder bijbedoeling, zijn bewon dering uit voor de manier, waarop het Braziliaanse leger de constitutie eer biedigde en zich huiten de politiek hield. Helemaal terecht was deze sneer niet. De cavalerie-generaal Ongania en zijn Nationalisten of „Blauwen" hebben consequent naar een demo cratische uitweg gezocht. Maar gene raal Toranzo Montero en zijn „Go rilla s zijn herhaaldelijk in het krijt getreden, naar zij zeiden: voor de verdediging van de anti-péronistiscne revolutie van 1955. maar in feite voor een langdurig en dictatoriaal over gangsbewind. Vorig jaar augustus kregen de Gorilla's zoveel te zeggen, ^at president Guido op hun aanwij zing een nieuwe minister van oorlog I enoemde. Montero zou waarschijn- njk Je macht hebben gegrepen, als Verenigde Staten niet hadden ge- dreigj hun erkenning aan een mili- ^nire dictatuur te zullen onthouden. Een maand later pleegde de „demo cratische" generaal Ongania een rtaatsgreep, die de president zijn vrijheid hergaf. Argentinië kampt met een groot probleem. De nadering van de verkiezingsdag, 16 juni. stelt ?an de zenuwen steeds hogere eisen. LJe toegenomen vrijmoedigheid van dr. Matera heeft met name de Argen tijnse vlootofficieren kopschuw ge maakt. Vandaar een nieuwe ronde ia het gevecht tussen „Blauwen" en ••Gorilla s", dat de Argentijnse poli tiek zo ondoorzichtig maakt. JAWAHARLAL NEHROE Nehroe rookt langzaam uit een siga- rettenpypje, met een sober en toch ele- gant manuaal. Hij ziet er vermoeid, maar allesbehalve moedeloos uit Hij pra t zacht, op enkele uitschieters na, met lange pauzes, die soms geen pau zes blijken te zijn, maar stiltes die aan geven dat hij de gestelde vraag beant woord acht. Hij schommelt niet, zoals president Kennedy, maar draait met zijn stoel. Vraag- Indiës buitenlandse pol'tiek was in' belangrijke mate geïnspireerd door Mahatma Ghandi's prediking van de vreedzame middelen. Op het ogenblik beseft Indië dat het gewa pende kracht nodig heeft om zyn integriteit te kunnen handhaven. Betekent dat een verandering in de politieke filosofie van Indies rege ring? Antwoord: In de grond van de zaak niet. Het is ook niet helemaal juist om te zeggen, dat onze politiek SeJp.f" seerd zou zijn geweest op Ghandi s beginselen. Hij vond dat gewapende macht in de vorm van een leger, een vloot en een luchtmacht over bodig waren. In dit opzicht hebben wij zijn ideeën nimmer werkelijk in praktijk gebracht. Wel is het juist om te zeggen, dat onze manier van denken in hoge mate door hem is beïnvloed. Wij hebben nooit willen denken in termen van specifieke Oorlogsvoorbereiding, ook al acht ten wij een beperkt militair appa raat wel nodig. Wij hebben onze voornaamste aandacht gericht op de economische vooruitgang en op maatregelen om het levenspeil van onze bevolking op een beter plan te brengen. In dat opzicht is de Chinese agressie een ruwe ervaring voor ons geweest. Vraag: U hebt de politiek van „non alignment" van de Indische rege ring beschreven als een politiek van vriendschap met alle naties, berus tend op het niet toetreden tot enig militair blok, aldus Indië de vrij heid van actie latend die nodig is ais men de naties niet schematisch wenst in te delen in bokken en gei ten. Thans is er echter géén vriend schap met China een militair pact met de Verenigde Staten en Engeland zou misschien onheil heb- °e.1, gunnen voorkomen en uw vrij held van handelen werd u door de Chinese agressie ontnomen, Is dit aanleiding voor een her-oriën tatie van uw buitenlandse politiek? Antwoord: De basis van onze politiek wordt door de Chinese agressie niet aangetast. Inderdaad zouden de Chinezen bijzonder graag zien dat wij onze politiek van „non-align ment" zouden opgeven. Zij willen ons namelijk ontmaskeren als een soort ledepoppen van het Ameri kaanse imperialisme. Nu is de po litiek van „non alignment" op zich zelf geen neutraliteitspolitiek, maar inderdaad niets meer dan een poli tiek van het bewust niet toetreden tot enig militair blok. Niets belet ons in de huidige situatie al die maatregelen te nemen, ook van mi litaire aard die voor de bescher ming en de handhaving van onze onafhankelijkheid en territoriale in tegriteit nodig zijn. Vraag: De thans nodig geworden mili- Het zal in jaren gebeuren omdat het móet. De maximumtijd die ik voor substantiële verbetering nog toelaatbaar zou vinden is tien jaar. Wij zijn ertoe veroordeeld om im mense taken tegelijkertijd aan te pakken. Wij zijn bereid de offers te brengen die dat mogelijk moeten maken. Er is geen alternatief. Wij kunnen ons niet veroorloven het kalm aan te doen. Wij zullen sla gen eenvoudig omdat het niet an ders kan. Enerzijds is natuurlijk de Chinese agressie in dit verband een extra-moeilijkheid. Maar anderzijds is het effect ervan dat de Chinese bedreiging de mensen aanmoedigt om meer te doen en tot meer be reid te zijn dan onder andere om standigheden het geval zou zijn ge weest. Vraag: Speelt naar uw opvatting het ideologisch conflict tussen China en de Sovjet-Unie een rol in de houding uiiiiiiiimiHiiimiiiiiiiiimiimiiiiimiiuiiiiiiiiiiiumiimmii basis te leggen voor een ontwikke ling die ons in de toekomst minder afhankelijk van anderen zal maken. Wij hopen dat de internationale ont wikkeling ons zal toestaan ons te wijden aan wat nog steeds het be langrijkste is: economische vooruit gang en verbetering van het. levens peil van onze bevolking. Wij leven nu al in het tijdperk van de fiets, en hebben dat van de ossekar ach ter ons gelaten. De overgang van de fiets naar de auto is kleiner dan die van de ossekar naar de fiets." „Dank u, Sir." DEN HAAG, 3 april. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft beslo ten om voor enkele gedeelten van weg nr. 13 Den HaagRotterdam een maxi mumsnelheid vast te stellen. Behalve de zogenaamde aftellende maximumsnel heden van negentig en zeventig kilome ter per uur als overgang naar de be bouwde kom van Rijswijk en van negen tig, zeventig en vijftig kilometer per uur als overgang naar de bebouwde kom van Rotterdam, Is een maximum snelheid van zeventig kilometer per uur vastgesteld voor het gedeelte van de weg ten oosten van Delft. Het wegvak, waarvoor de maximum snelheid van zeventig kilometer per urn- is vastgesteld, wordt zowel uit de rich ting Den Haag als uit de richting Rot terdam ingeleid met een zone van plus minus 350 meter, waarvoor een maxi mumsnelheid van negenig kilometer per uur is vastgesteld. De minister doet een dringend beroep op elke gebruiker van deze rijksweg om begrip te tonen voor de noodzaak van deze maatregel. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, 3 april Staatsbosbeheer gaat de toeristen de weg wijzen door het bos- nog vóór het vakantieseizoen zullen acht mapjes „Voetsporen" ver schijnen, waarin een beschrijving wordt gegeven van natuurschoon en recreatie mogelijkheden in evenzoveel boswachte- iiiiiiiniiiiiiimiiiiiHiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiimii rijen, die samen een oppervlakte tellen van twaalf Amsterdamse Bossen ofte wel 11.000 hectare. De keerzijde van de beschrijvingen wordt gevormd door .een plattegrond, waarop onder meer drie wandelroutes zijn aangegeven, in het te- rein door paaltjes gemarkeerd. Staats bosbeheer hoopt op deze wijze een grote groep mensen, die nog niet verder komt dan bermen en bosranden, in contact te brengen met de schoonheid van het bos. Men is de overtuiging toegedaan, dat in de menigte van drukte en ver tier zoekende bermrecreanten een be langrijk aantal recreanten schuilt, dat een latente interesse heeft voor het bos, maar door onbekendheid en drem pelvrees wordt weerhouden. De zaak wordt nog extra aantrekkelijk, nu een samenwerking tot stand is gekomen tussen staatsbosbeheer en de ANWB. De toeristische routes, die de bond in het land heeft uitgezet, zullen zoveel mogelijk aansluiting gaan geven op de wandelroutes in de staatsbossen. Staatsbosbeheer voert al een aantal jaren een actief recreatiebeleid. Steeds meer bossen worden toegankelijk en aantrekkelijk gemaakt door de aanleg van toeristische wegen, parkeerplaat sen, dagcampings, speeivyvers etc. en Voor de toeristische routes van de om de mensen nog extra uit te nodigen ANWB blijkt enorme belangstelling te heeft men de bordjes „Verboden zich bestaan: reeds 50.000 toeristen hebben buiten wegen en paden te begeven" ver- zich een dergelijke route aangeschaft, vangen door de meer positieve versie: De ANWB opent het komende seizoen „Vrije wandeling op wegen en paden", zes nieuwe routes: de Hondsrugroute in De dienst, die 42.000 ha bos en 28.000 ha duinen, hei en vennen beheert, gaat overigens niet zover, dat ze „van heel het bos een feesttent" wil maken: door de voorzieningen die men in bepaalde Drente, de Ommelandenroute m Gro ningen, de Friese Merenroute. de Sal- landroute in Overijssel, de Westerschel- deroute in Zeeland en de Mergelland route in Limburg; de Hondsrugroute is delen treft, bevordert men elders de het eerste toeristische parcours dat aan- - n andere j- juist de grote stilte, die voor een andere groep van sluiting geeft op de „Voetsporen' van m attractie staatsbosbeheer, nl. in de boswachtery recreanten vormt. Emmen. Het Zandmeer in de boswachterij Emmen. De nieuwe Hondsrugroute van de A.N.W.B. sluit hier als eerste aan op een van de acht „Voetsporen" van Staats bosbeheer. Zo'n pak van Terlenka, en een pak minder zorgen. Wat is fijner en makkelijker, mooier en korrekter dan een kostuum dat dag in dag uit perfekt blijft hoelang je ook zit reist of loopt. Zeg maar het pak van mijn hart. Endenk er om. dat etiket met de olifant dat is het GECONTROLEERD In vele prijsklassen boot „President Wierdsma", het be- tonningsvaartuig „Terneuzen" en het vissersvaartuig „Breskens 20" van boord gehaald en in Breskens aan de wal gezet. De overige passagiers, au- tomiblisten die bij hun wagens wilden blijven, stapten pas om half tien in Vlissingen aan wal, nadat de veerboot door drie sleepboten was vlot getrok ken. AMSTERDAM, 4 april. De achtste Week van de Fotografie zal dit jaar worden gehouden van 11 tot 19 mei. De officiële opening is in het Grand Theaer Gooiland in Hilversum op wij dagavond 10 mei. ALBLASSERDAM, 4 april Gister middag is hier de 65-jarige J. Franken uit Bergen op Zoom op het terrein van de N.V. Nederlandsche Kabelf abrieken dodelijk verongelukt. Bij het bestijgen v: a een ijzeren buitentrap is hij ver moedelijk gestruikeld waardoor hij so ongelukkig op de trap viel dat de dood onmiddellijk intrad. Naar de juiste doodsoorzaak wordt nog een nader on derzoek ingesteld. ARNHEM De 76-jarige P. van Velthuizen is gistermorgen om het le ven gekomen toen hij per fiets uit een bospad komend de Amsterdamseweg in Arnhem overstak juist toen een per sonenauto naderde. (Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5