Het CONCILIE en de VREDE OP EIS DES TIJDS NIET VOORBEREID I 23 80 De Paus wil op reis Loenik4 doet het prima KENNEDY: ER ZIJN NOG 12.000 RUSSEN OP CUBA „Khroesjtsjev heeft zijn goede en zijn slechte O Han Snel n.v. Premier De Quay kwam toch naar Madurodam Zevende boomfeestdag Nog een keer „trouwen" voor de fotograaf Jeugd-werkkamp Academie-feest Bisschop verwijt Rome verzuim Gevechten in Laos gemeld Ook minister DePous naar Hannover? als u een verbinding tot stand wilt brengen met Han Snel n.v., voor verantwoorde perspubiiciteit, geeft ons nieuwe telefoonnummer u snel contact VERMOUTH Ben Bella verdedigt naastingen DONDERDAG 4 APRIL 1963 PAGINA 7 (4 lijnen) ALLIGATOR REGENJASSEN Rodex and Burberry coats n „Search", een in Engeland en Amerika verschijnende „Onafhankelijke Christelijke Nieuwsbrief" van Michael de la Bedoyere, is een artikel versche nen van de hand van mgr. Tho mas Roberts S.J., de voorganger van kardinaal Gracias als aarts bisschop van Bombay. Het artikel, dat is getiteld „Op zoek naar vrede", laten wij hieronder volgen. Europese handle Itsdag Onze Alligator regen jassen in vele model len en kleuren, heb ben dat ongedwongen eleganteAls voor beeld onze semi-klas- sieke modellen uit Nederland, Zwitser land, Engeland en Denemarken in prijzen v.a. 79.- Adviesbureau voor reclame Erkend advertentiebureau Amsterdam. Prinsengracht 1025 AMSTERDAM ROTTERDAM KONINGSPLEIN KORTE HOOGSTR^ A EINDHOVEN Jik RECHTESTRAAT 29 - 33 De stichter van „Search", destijds hoofdredacteur van de „Catholic He rald", was de enige katholieke hoofd redacteur in Engeland, die de petitie aan de H. Stoel publiceerde, die ik vier jaar geleden opstelde, toen de Paus het Tweede Vaticaans Concilie aankondigde. Ik hoorde het nieuws van het Oecu menisch Concilie van Paus Joannes on geveer in dezelfde tijd, dat ik gevraagd werd deel te nemen aan niet-Kerkelq- ke discussies in Spokane (Verenigde Staten) over het verschijnsel oorlog. Ik deed daar het voorstel een petitie tot de H. Stoel te richten voor een pre-con- ciliaire commissie, die de bevindingen Van de experts op wetenschappelijk, •trategisch, medisch en economisch gebied zou vergelijken met de tradities van de christelijke moraal, vooral wellicht, ten aanzien van het volkenrecht. Daarbij zou men er voor moeten zorgen dat de deelnemers aan het overleg geen nationalistische of economische invloeden ondergingen. De petitie werd vertaald en vond in andere landen een wijde verspreiding. Ook werden, onafhankelijk van elkaar, vele studie-centra opgericht. Maar in de vier jaar sinds de ver zending naar Rome van de eerste (Amerikaanse) petities, ben ik niet in de gelegenheid gesteld de onderteke naars op de een of andere manier een reactie uit Rome te melden, zelfs geen bericht van ontvangst. Een persoonlijk bezoek, dat ik in december I960 aan Rome bracht, maakte mü duidelijk wat waarschijnlijk de reden voor dat stil zwijgen is geweest. Op hoog gezag had men mij, tegenover verscheidene de partementen in Rome, ervan beschul digd dat mijn voorstel: 1. geheimen onthulde die op het Con cilie besproken moesten worden, en 2. de goede trouw van het hele We reldepiscopaat in twijfel trok. Bij die gelegenheid ontmoette ik in Rome onder meer kardinaal Bea, die toen al de leider was van het Pauselijke Secretariaat voor de Christelijke Een heid. Sindsdien heeft hij bij tenminste twee gelegenheden in het openbaar de hoop uitgesproken, dat aan de katholie ke autoriteiten voorgelegde vraagstuk ken betreffende de oorlog in discussie zouden worden genomen, en dat dit een zeer belangrijke stap in de richting van christelijke eenheid zou mogen zijn. Het leek er dus op, dat de obsessie de zaak geheim te houden vier jaar lang het zoeken naar waarheid in naasten liefde heeft uitgesteld. Als één ding te voorschijn is geko men uit de talloze ontwapenings conferenties, dan is het 't besef van de onderlinge afhankelijkheid tussen morele principes en de techni sche feiten, waarop die principes moe ten worden toegepast. De laatste series conferenties waren er op gericht, juist dié groepen in internationaal verband bijeen te brengen, die de nadruk heb ben gelegd op de noodzaak ""'^"gebon den" te zijn. De meeste van deze groe- en zijn verbonden met de aties, juist omdat het element van „niet-gebonden zijn" voor dat iicnaam zo essentieel is. Tijdens de eerste zitting van het Va ticaans Concilie getuigden verschillen de bisschoppen keer op keer van hun gevoel van frustatie als tijd werd be steed aan onderwerpen die, vergele ken met de problemen van het voort bestaan en de redding van de mens, zeer triviaal waren. Stel u echter voor dat aan ons, bisschoppen, tijdens de eerste zitting was gevraagd de wil van onze Schepper te ontdekken ten aanzien van het gebruik van wapens voor de massale vernietiging van Zijn kinde- ren. Zouden wij dan voor die taak ge- re®d zijn geweest? Het bleek voor ons, 2500 bisschoppen, al moeilijk genoeg beslissingen te nemen over minder be- langrqke en minder ingewikkelde za ken. Maar als zo'n commissie nu eens vie jaar geleden was ingesteld, zoals het voorstel luidde; als het prestige van de H. Stoel en van het Concilie erachter had gestaan; als niet alleen katholieken, niet alleen christenen, maar ook deskundigen als zodanig waren uitgenodigd? Als zo'n commis sie zoveel mogelijk, binnen de grenzen van de behoedzaamheid, in het open baar had gewerkt en van alle kanten hulp had gevraagd? Als de bisschop pen geregeld op de hoogte waren ge houden en tijdens hun bijeenkomsten in oktober, grondig waren ingelicht dan zou de wereld ongetwijfeld het bewijs hebben gehad van een werkelijk serieus streven naar vrede, onder om standigheden die vermoedelijk aan dacht en respect zouden hebben ge wekt. instens één episcopaat het M Franse heeft zich gedurende enkele jaren juist in deze zin op het Concilie voorbereid. Het Is niet de geringste verdienste van het Concilie, dat het de bisschoppen van deuniversele kerk en nu denk ik In het bijzonder aan de bisschoppen van Azië en Afrika opmerkzaam heeft gemaakt op deze Franse bijdrage. Reeds in 1950 had dit episcopaat een verklaring afgelegd, die waarschijnlijk de duidelijkste moderne formulering is van de traditionele christelijke zl®2}?" wijze op de rechtvaardige oorlog. Uit- teraard is er als gevolg van de politieke situatie in Frankrijk verder weinig van gekomen. Maar deze ver klaring ligt er nog steeds, en zij krijgt haar grootste nut in een speciale com missie, zoals deze tijdens het Concilie jui is voorgesteld. Niet alleen is dat voorstel gepubliceerd, het is ook geen geheim dat een aantal waarnemers namens de afgescheiden broeders ge hoor hebben gegeven aan de uitnodi ging van kardinaal Bea het Concilie concrete suggesties te zenden inzake de vrede. Hierop moeten al onze zoekers naar vrede hun schijnwerpers richten. Laten geestelijken en leken zich herinneren, dat de leiding, die in zovele richting is gegeven door Franse, Duitse, Neder landse, Belgische en Canadese bis schoppen het resultaat is van intensie ve samenwerking tussen bisschoppen, andere geestelijken en leken. De zoe ker naar vrede moet niet bang zijn voor arbeid noch voor blessures in zijn strijd voor de vrede. Ik zou willen voor- ■teöen, als een kwestie van tactiek die hafl door de ervaring is geleerd, dat men niet alleen persoonlijke, maar ook open brieven verzendt, hetzij naar de plaatselijke bisschoppen, hetzij naar de Romeinse. Er is reeds meegedeeld, dat er verscheidene voorstellen zqn gedaan, die op het Concilie besproken zouden moeten worden als urgente kwesties, een procedure waarin is voorzien door de commissie, die wordt voorgezeten door de kardinaal-staats secretaris. Om slechts het voorstel te nemen dat wellicht het best bekend is ge worden: kardinaal Suenens, primaat van België, vraagt om de instelling van een commissie, die de kwestie van vrede en oorlog zal bestuderen, te zamen met alle onderwerpen die daar mee nauw in verband staan de be volkingsexplosie, de onderontwikkelde landen sociale rechtvaardigheid, enzo voorts.' De kardinaal zegt, dat vele Concilie-vaders zijn verlangen naar de oprichting van zulk een commissie delen. Misschien zijn de voorstellen van de kardinaal vooral zeer belang rijk vanwege de eigen plaats van mgr. Suenens in de Pauselijke commissie, die de tweede zitting van het Concilie voorbereidt, alsmede vanwege zqn voorstel om het Concilie te laten stem men over de oprichting van een secre tariaat voor deze urgente vraagstuk ken. Deze Franse bisschoppen hebben, zoals gezegd, al geruime tijd in dezelf de richting gewerkt. Ik verenig rnjj met deze suggestie, en ik heb er nooit een geheim van gemaakt dat het dringend noodzakelijk is de katholieken leiding te geven als zij zich om principiële redenen willen onttrekken aan handelwijzen die zij als immoreel beschouwt i. In de praktijk is er aan deze zaken weinig of geen aandacht besteed tot 1916, toen Engeland bij de invoering van de dienstplicht uitdrukkelijk het recht van principiële dienstweigering erkende. De Verenigde Staten en ande re Engels-sprekende landen hebben het Engelse voorbeeld gevolgd Amerika met tegenzin. Het feit dat katholieke invloeden bijna altijd hebben gewerkt ten gunste van de absolute gehoor zaamheid, waarvan Duitsland onder Hitier ons het extreme voorbeeld ver schaft, eist dringend bestudering. Professor Gordon Zahn heeft het on betwistbare bewjjs geleverd hoever het katholieke gezag is gegaan door een blanco cheque te geven aan de veroorzakers van een onrechtvaardige oorlog. Het is tragisch dat essentiële mensenrechten niet door het katholieke gezag maar door dé wereldlijke rech ters te Neurenberg zjjn bevestigd. anneer het Vaticaanse Concilie weigert zijn steun te geven aan verklaringen zoals die van de Franse bisschoppen, dan is de plicht het individuele geweten voor te lichten des te dringender. De vrijheid te onderzoeken-en te discussiëren moet aan het individu worden toegekend. Of het nu waar is of niet, dat aan dit beginsel van de rechten van het ge weten achter het IJzeren Gordijn enige erkenning is gegeven, het is in ieder geval waar, dat een aantal westelijke landen op dit punt een lamentabele staat van dienst hebben. Frankrijk onder De Gaulle is daar een voor beeld van. Italië ook, waar onlangs bijvoorbeeld een officier van justitie een zware straf heeft geëist tegen een „HANNOVER, 4 april (DPA) De Westduitse minister van Economische Za ken, Erhard, heeft negen Europese minis- d etL secretaris-gen. van de O.E.S.O., Prof. Kristensen uitgenodigd deel te nemen aan de Europese handelsdag op de jaarbeurs van Hannover, die op 3 mei wordt gehouden. Ook de Neder landse minister van Economische Za ken drs. J. W. de Pous, heeft een uit nodiging daartoe ontvangen. Het is nog niet zeker of minister De Pous hieraan gevolg zal kunnen geven. De andere uitgenodigden zijn de Brit se minister Edward Heath, de Belg Maurice Brasseur, prof. Kjeld Philip van Denemarken, de Ier John Lynch, de Oostenrijkse minister dr. Fritz Bock de Zwitser Hans Schaffner, prof. Gregório Bravo van Spanje en prof. Muhlis uit Turkije. dienstweigeraar, juist omdat hij katho liek was en blijkbaar beter had moeten weten. Zoals het is met het zoeken naar de waarheid in de H.Schrift, zo is het ook in deze vitale kwesties van leven en dood. Het hele verschil tussen het „Schema de fontibus revelationis", zo als het werd voorgesteld door kardi naal Ottaviani en zoals het werd ver langd door de meerderheid van de Con cilie-vaders, was een verschil tussen enerzijds een zoeken naar waarheid door alle christenen tezamen in de geest van waarheid en liefde en. an derzijds, de procedure van de inquisi tie, waarbij alle nadruk ligt op vrees voo ketterij, vrees voor een open dis cussie, vrees voor kritiek en bovenal vrees die wordt ingeboezemd door de gewoonte van het gezag om in het geheim te veroordelen, zonder de ver dediging te horen en zonder enige gunstige interpretatie toe te laten. De uitdaging om de opvattingen van „schandaal" en „geheimhouding" te begrenzen geldt ons allen - niet alle bisschoppen, die door God zjjn geroe pen de Kerk te besturen mét en ónder de Paus, maar ook alle predikanten, schrijvers en leraren, of ze nu geeste lijken zijn of leken. De zaak gaat vooral de leken aan als men denkt aan de gedragslijn van de tribunalen voor huwelijksproblemen, zowel in Ro me als plaatselijk. Onlangs heeft men van kardinaal Ottaviani de waarschuwing tot een journalist geciteerd, dat hij het H.Offi- cie niet moest verwarren met de in quisitie. Misschien heeft de „Catholic Encyclopaedia" het verkeerd gehad met haar mededeling, dat „volgens Leitner de naam Inquisitie (in 1908) werd afgeschaft om deze Congregatie (het H.Officie) te vrijwaren tegen de haat die door deze naam wordt opge roepen". Wat ook de feiten mogen zijn, het is zeker dat de ernstige twijfels en vragen van zowel katholieken als anderen ten aanzien van moderne inquisitoriale procedures duidelijk onder ogen moe ten worden gezien. Het H.Officie komt, al was het alleen maar omdat het zo vaak pretendeert te spreken namens de Plaatsbekleder van Christus, er zeer bijzonder voor in aanmerking van een Oecumenisch Concilie een „sanctissima inquisitia" te ontvangen. 238025 (Advertentie) VATICAANSTAD, 4 april (UPI) De Paus, wiens reislust verleden na jaar bedwongen moest worden wegens ziekte, is van plan dit voorjaar, waar schijnlijk in mei, een lange reis te on dernemen naar een eeuwenoud kloos ter, dat tijdens de laatste oorlog werd gebombardeerd, maar nadien weer is opgebouwd. Het gaat hier om het klooster van Monte Cassino, dat onge veer 140 kilometer ten zuiden van Ro me staat. De Paus had dit klooster reeds willen bezoeken, nadat hij verle den jaar per trein een bezoek had ge bracht aan de schrijn van Loreto en de tombe van St. Franciscus d'Assisi. Maar wegens een ernstige ingewands ziekte moest hij toen zijn plan opge ven, aldus een Vaticaanse zegsman. MOSKOU, 4 april (Tass) De Rus sische maanraket Loenik 4, die dins dag werd gelanceerd, had gisteren, na vierentwintig uur onderweg te zijn ge weest, 216.000 kilometer afgelegd. Men onderhoudt een constante radioverbin ding met het toestel, waarin alle instru menten naar behoren functioneren, zo meldde gistermiddag het Russische persbureau Tass. Het radiocontact heeft plaats op 183.6 megacycles. Astronomen van het instituut in Ka zan, dat reeds zeventig jaar systema tische onderzoekingen van de maan verricht, deelden gisteren mee dat de draaiende beweging van de maan om haar as gepaard gaat met „slingeren de bewegingen", die in duur en af stand verschillen. Deze Russische on derzoekers hebben, aldus Tass, voorts gegevens verzameld die kunnen dienen voor een nauwkeuriger tijdmeting op de aarde. (Advertentie) Vendelgroet van het St. Antoniusgilde uit Beers ter mevrouw De Quay in Madurodam. verwelkoming van (Advertentie) CINZANO WASHINGTON, 4 april (AFP, Rtr, u President Kennedy heeft gisteren r? Persc°nferentie gezegd, dat na de Cubaanse crisis naar schatting 9.000 Kussen van het eiland zijn teruggetrok ken, maar dat er nog ongeveer 12.000 Russen zqn gebleven. De Verenigde Staten zijn hierover niet tevreden en blijven de toestand nauwlettend in het oog houden. Hij herhaalde dat de aan vallen van Cubaanse ballingen niet dien stig zijn voor de zaak van de vrede. De VS willen de Cubanen graag helpen hun land te bevrqden, maar met andere middelen. De Amerikaanse president zei dat hij niet van plan is tijdens zjjn Euro pese reis in juni Londen of Parijs aan te doen. Hu gaat alleen naar Rome, Bonn en Berlijn. Wat de Israëlische bezorgdheid over de Duitse raketdeskundigen in de Ver enigde Arabisch Republiek betreft, zei Kennedy dat de Westduitse regering haar ongenoegen hierover heeft uitge sproken. Er is een machtsevenwicht in het Midden-Oosten dat militaire actie door Israëliërs en Arabieren niet aan moedigt, „en ik hoop dat dit zo zal blijvsn' Op de vraag of de Verenigde Staten van plan zUn Israël militaire hulp te verlenen, antwoordde de president dat de V.S. economische hulp, maar geen militaire bUstand aan de Joodse staat hebben verleend. „Wq zullen zien hoe het machtsevenwicht in de loop van de tqd zich ontwikkelt". De V.S. hebben alle betrokken landen ervan in kennis gesteld, dat zjj. tegen vervaardiging van kernwapens in dit gebied zijn. Ten aanzien van zjjn besprekingen met de Britse Labourleider Wilson zei Ken nedy niet in te zien, waarom de betrek kingen met Engeland zouden moeten veranderen als daar een Labour-regering zou worden gekozen. De betrekkingen met Engeland zqn „zeer sterk en ver trouwelijk" en dat zal zo blUven, on geacht wie er aan de macht is, zo zei hij. Kennedy hechtte weinig geloof aan de berichten dat premier Nikita Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie in zqn vaderland met politieke moeilijkheden heeft te kampen. Bp het uitstippelen van het Amerikaanse beleid wordt geen rekening met deze berichten gehouden. Khroesjtsjev heeft „zqn goede en slech te maancien, zoals dat bU ons allen het geval is", aldus de Amerikaanse presi dent riemaal heeft het bestuur van de stichting tot bijstand van het Nederlands Studenten Sanato rium de laatste jaren prof. dr. J. de Quay uitgenodigd aan het begin van het seizoen de miniatuurstad Ma- dorudam officieel te openen. Drie maal is de minister-president er niet aan toe gekomen en moest hp door ambtelijke verplichtingen elders ver stek laten gaan. Vandaar dat de echt genote van de premier hem gisteren verving, terwül haar man bij de ont vangst van het Mexicaanse staats hoofd aanwezig was. Zq deed dat graag, zei ze. De regering was ver tegenwoordigd door staatssecretaris drs. W. K. N. Schmeltzer, die me vrouw De Quay vergezelde. De sfeer op deze openingsdag van het stadje was Brabants. Er waren vendelzwaaiers, er was de Irena Har monie uit Beers en er liepen acht charmante meisjes rond in Brabantse boerenklederdracht. Om het Brabant se element een krachtiger accent te teven, kregen de genodigden tijdens e koffie in het restaurant Bossche koek en werd hun na de openings ceremonie een Brabantse koffietafel aangeboden, waaraan tot verrassing van iedereen ook de minister-presi dent aanzat. Na de ontvangst van het Mexicaanse presidentiële paar had even gelegenheid Mevrouw De Quay had zich intussen van haar officiële taak gekweten door de Madurodamvlag in een miniatuur- vlaggestandaard te plaatsen, nadat 1 een groep jongens en meisjes van de stichting „Leidse Jeugd Actie" aet de vlag een estafette door het stadje had gehouden. Aan de openingsplech- tigheid mankeerde echter iets. De oepering onder leiding van tweeduizend duiven, die na het plaat- r „J s sen van de vlag het luchtruim had den moeten kiezen, moesten door de mist aan de grond blijven. Het ver stoorde de feestvreugde niet. De man- fiiiMHiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiii nen van de Irena Harmonie bliezen er lustig op los en maakten een vro lijke mars door het stadje. Later de den zq dat ter ere van de minister president nog eens over. Vol- VIENTIANE, 4 april (Rtr) gens gezaghebbende diplomatieke krta- Mexicaanse presidentiele paar gen in yien(iaiie ^jn gistr.ravond op de premier De Quay daarvoor nog Vlakte der Kruiken, in midden-Laos, ge- gelegenheid kunnen vinden, vechten uitgebroken tussen strqdkrach- nder de vijftienduizend leerlin gen. die woensdag aan de ze vende boomfeestdag deel namen, waren er honderd, die hun activiteit ontplooiden op koninklij ke grond. De zesdeklassers van en kele dorpjes rond Apeldoorn plantten duizend beuken in het oudste bezit der Oranjes, het Soerensebos, waar van overigens de Romeinen ook al gewaagden. De scholieren viel de eer te beurt mee te werken aan een reorganisa tieplan der Koninklijke HoutvesterU- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiMmiiiiiiiiHiiiii en, dat bedoelt bepaalde bosgedeelten, waar thans naaldbomen staan maar waar in het verleden loofhout was, la oude toestand terug te brengen. Jachtopzieners van Het Loo gaven met waldhoorns het beginsignaal. Het tamboerskorps der Koninklqke Mare chaussee luisterde de planterq op. Vooraf hadden ir. E. Reinders, de opperhoutvester van Het Loo, en bur gemeester mr. A. L. des Tombe toe spraakjes gehouden. Voor het eerst werd het boomfeestdaglied gezongen en nog wel o.l.v. de Hoogsoerens» schoolmeester H. Jansen van Galen, die bU het radiopubliek beter bekend is als Lubbert van Gortel. eze zomer start de mr. J. M. H. baron van Heemstrastich ting met het organiseren van jeugd- en werkkampen op het terrein „De hunneschans" in Lddel. Zoals bekend hebben koningin Julia na en prins Bernhard ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest vorig jaar twee terreinen, waaronder „De Hunneschans" ter beschikking ge steld van de Nederlandse jeugd. De stichting is ontstaan uit een contact met de stichting zilveren Jeugdcentra, die in het leven werd geroepen bij het vorstelijk jubileum. De opzet van de kampen op „De Hunne schans" is dat astmatische kinderen en gezonde kinderen hier samen hun vakantie kunnen doorbrengen. Elk astmatisch kind in de leeftijd van 13 tot 16 jaar mag een gezond vriendje of vriendinnetje meenemen. De organisatie van deze kampen, elk kamp duurt drie weken, vormt de eerste activiteit om het terrein van een van de twee zilveren jeugdcen tra alvast gereed te maken voor la tere bouwwerkzaamheden. Zowel de jongens als de meisjes zullen onder meer kunnen assisteren in de hout- vesterU en bq het oudheidkundig bo demonderzoek. ten van de pro-communistische Pathet Lao en neutralistische strijdkrachten. Vanmorgen waren de vijandelijkheden nog aan de gang. Over de omvang ervan en de wederzijdse verliezen is nog niets bekend. De laatste tqd was een gespannen verhouding ontstaan tussen een neutra listische groepering onder leiding van generaal Kong Le enerzqds, en een an dere neutralistische afdeling en de Pathet Lao anderzijds. Volgens later ontvangen berichten is het vechten, waarbq overigens slechts kleine .groepen militairen betrokken wa ren, in de loop van de ochtend ge staakt. Er zouden vier doden en enige gewonden btj zqn gevallen. ALGIERS, 4 april (AFP) „Wij hebben Borgeaud zijn grond ontnomen en zullen dat ook doen bij Algerijnse grootgrondbezitters", zo heeft premier' Ben Bella gisteren in een rede ver klaard. Hij voegde eraan toe dat men in Algerije geen behoefte meer heeft aan mensen als Borgeaud. „Als men op papieren wijst, wijzen wjj op de mo- raai. Ben Bella lacht erom, als dat niet in overeenstemming is met de ak koorden van Evian". Zoals gemeld, werd de beroemde wijngaard „La Trappe" bij Algiers, die in 1843 door de Trappisten werd ge- sticht en nu toebehoort aan Henri Bor- p geaud, zaterdag genationaliseerd. minui eertig jaar geleden werd de Haagse academie „Kardinaal Bellarminus" opgericht. Dat gaf de HBS-ers van nu van het rv Zuid-Vietnam. De gezondheids- diensten in Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam, hebben mobiele stations ingeschakeld bU de bestrqding, door vaccinatie, van pest. In twee weken tqds werden vier mensen besmet met deae beruchte ziekte. (Reuter) „A.C." (het Aloysius-college) te Den Haag een reden feest te vieren. ZU hebben daarbq de „academici" van vroeger niet vergeten. Vorige week zqn er zestig naar hun oude school aan de Oostduinlaan gegaan, om er nog eens op ouderwetse wqze te debatteren. Voorzitter was nu een arts en pater Montfortaan was de secre taris. Pater dr. M. Jeuken s.j. sneed voor hen een actueel onderwerp aan: Teilhard de Chardin. Met het vuur van weleer zqn toen artsen, paters en studenten geestelqk te lqf gegaan. Ook de ouders van de huidige zes tig leden, die elke week een keer bq elkaar komen, hebben gedeeld in de feestvreugde. De HBS-ers hebben voor die gelegenheid de grootste re denaar uit hun midden opgedragen te houden over het ko- gezin. Aad van der Wielen heeft" daar geen zoetsappig gekleurd weekbladverhaaltje van gemaakt, maar de toehoorders een plezierig kwartier bezorgd, overigens verre blqvend van wat wettelqk verboden is. Nog een andere lezing is er ge houden, over de politie. En verder is er tot vermaak van ouders en vrienden geïmproviseerd en gedicht. Het echtpaar Schermer uit Zaandam met de bruidsjapon (links). Zo tal mevrouw Schermer er zaterdag weer uit zien: een lieftallige bruid, nu goed vereeuwigd door de fotograaf (rechts). Zaterdag om 10.16 uur zal het echtpaar Schermer uit Zaandam voor de tweede maal in één maand naar het stadhuis gaan. Woensdag 13 maart werd het huwe lijk voltrokken. Er was toen aan een fotograaf opdracht gegeven van de huwelijksplechtigheid een fotorepor tage te maken. Enkele dagen later bleek dat de films door een derde verknoeid waren. De teleurstelling van het echtpaar, dat negen jaar ver kering had gehad, was bijzonder groot. Wq hadden ons er zo op verheugd een herinnering aan deze dag te heb ben," verklaarde de bruid in tranen aan de fotograaf. Op voorstel van één der gasten wordt nu de hele plechtig heid nog eenmaal over gedaan voor het nemen van nieuwe foto's, leder wilde daartoe zjjn kosten bijdra gen onder voorwaarde dat de tweede „trouwerij" op een zaterdag zou zijn en dat er weer een klinkende brui loft op zon volgen. Verder heeft het bruidspaar van alle kanten dingen gehad. Zjj krjjgen het bruids boeket (waarde 120) gratis. Verder alle corsages, drank sigaren en diver se zoetigheden. Ook heeft een fabriek van elektriciteitsonderdelen een volle dige uitzet toegezegd. En nog komen steeds aanbiedingen binnen. Zaterdag zal het dus weer gebeuren dank zij de medewerking van de hoofdambtenaar die de eerste maal het huwelijk voltrok. Speciaal voor het echtpaar Schermer zal het Zaan- se stadhuis een uurtje open gaan. De bruidsjapon (foto links) is weer klaar gemaakt en zo zal het bruidje er dan zaterdag uitzien (foto rechts). Men verwacht in Zaandam een gro te drukte op deze dag, want niet al leen dit huweljjk trekt voor pablicj- teitmensen van pers, radio en tv. Op dezelfde dag wordt ook de ronde van Noord-Holland gehouden met als eind punt Zaandam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7