Vaderlandse detectives Joop van den Broek is Jan van Gent Vierduizend studenten in Nijmegen D M President van Mexico geeft contra - diner Mgr. Baeten 70 jaar D Venezolaanse koeiendiefstal voor Bossche rechtbank VITAGIST JOS MAENEN 75 JAAR Polio-vaccinatie bespaart i tien a vijftien miljoen Spanjaarden nog in Sittard SUNIL bleekt voor u SUNIL blauwt voor u èn SUNIL is nylon-actief SUNIL WAST STRALEND WIT Fietsers achter elkaar VRIJDAG 5 APRIL 1963 r'AGINA 13 M „Wanneer je ('fÊÈ^T k een detective- Jf ken verhaal schrijft |p week ij moet je je be- A -palen tot het verhaal; flauwe kul, gedar en mooischrijverij zijn bij dit genre uit den boze. Je moet er tenslotte voor zorgen, dat de mensen het boek graag lezen." Joop van den Broek, zevenendertig jaar oud, parlementair redacteur bij een landelijk dagblad en schrij ver van een respectabel aantal detective-verhalen, zegt dit zo langs zijn neus weg, alsof het de gewoonste stelling van de wereld L. Maar zelf weet hij maar al te goed, dat dit recept een harde regel kan zijn wanneer hij zich weer eens achter zijn schrijf machine zet om een speurders- verhaal te beginnen. Sinds 1952 publiceert hij onder zijn eigen naam (Uitgeverij A. W. Bruna en Zn). Dat is bekend, temeer daal de wereld van de vaderlandse detectiveschrijverij niet zo uitge breid is. Maar hij heeft zichzelf nog een andere naam aangemeten; onder het pseudoniem Jan van Gent schreef hij in een ongelofe lijk korte tijd een aantal (vijf in totaal) politieromans. En de kri tiek maar gissen. prof. door drs. F. HAARSMA - #8 Jongens-zomerkampen dus fris en hygiënisch Textielfabrieken Emile Lockefeer N.V.-Hulst (2J. Diplomatieke tussen komst miin-conflict Intdirigentenconcours Derde prijs voor Joop van Zon Meeste toeristen in Duitsland Nederlanders „De boef is nimmer helemaal zwart" (Advertentie) In het Amsterdamse politiecorps werd druk geraden en de verdenkingen gingen verschillende richtingen uit. Nu, enkele dagen geleden, heeft Bruna het geheim onthuld: Joop van den Broek is Jan van Gent. Eigenlijk had de schrijver nog wel als Jan van Gent door willen gaan. Wie weet, want het is een exquis genot, zoals hij zelf zegt, boeken te publiceren onder een andere naam dan de eigen. De „Jan van Genten" zijn een ander soort boeken dan de „Joop van den Broeken". Men moest het geheim wel onthullen. In een kritiek in Elseviers Weekblad had onlangs gestaan: .,Jan van Gent is een ernstige kleine donkere man met een welverzorgde baard van wiens uiterlijk een grote rusteloosheid uit gaat". De waarheid is heel anders. Geen baard, geen donkere haardos, wel ernst, maar die ligt dan verborgen achter een heel apart soort humor en geen kleine man maar een behoorlijk lange. Achter de brilleglazen aandach tige ogen, die niet veel missen van wat er om ons heen gebeurt. Er zijn nogal wat grappen rondom die „van Genten" geschapen. Zo was er een criticus, die de boeken van Joop van den Broek rot vond en die van Jan van Gent voortreffelijk De Boekengids zette stug achter de naam Van Gent: ps. van W. Oliemans. „Met excuses nu aan mijnheer Oliemans", zegt hij grinnekend. „De Christelijke Politieambtenaar" (die zijn toch wel deskundig) had geen bezwaren tegen het werk van de Nederlandse politie mannen, die in de „van Genten" rond wandelen. En dat is een mooi compli ment. Een andere goedkeuring kwam van iemand uit de kringen der Amster damse recherche. Die belde op, toen hij vernomen had dat Jan van Gent Joop van den Broek is en feliciteerde hem met de deskundige werkwijze van zijn papieren politiemannen. Het heeft de schrijver enorm veel plezier ge daan. „Wat wil je nu nog meer?", lacht Van den Broek, „voor mijn journalistiek inzicht is dit ook een waardering, want tenslotte ben ik vroe ger via mijn werk aan verschillende kranten met de misdaad en haar be strijders in aanraking gekomen". Joop van den Broek werd in 1926 m Breda geboren. Na zijn middelba- re-schoolopleiding kwam hij tijdens de oorlog m een of ander mal KP- groepje terecht, nog vrij jong om eigenlijk hieraan mee te doen. Na de iTMG'q?nrftt r sloot hÜ z'ch aan t hi™!- 0?®1 maar toen zijn werk bleek te bestaan uit het bewa ken van kampen in Vught en Harder wijk droste hij Even is hij nog bij een krant in Breda geweest, maar toen hp kans zag als een soort RVD- ambtenaar naar Nederlands-Indië te gaan, vloog hp via Rome'naar de Groene Gordel. Van Joop van den Broek wordt gezegd dat zijn kasten uitpuilen van de korte verhalen Die :4 ie. in T-nrlrtn/ioiX JOOP V. D. BROEK „Passagiers voor Cisablanca", „Zo §aat dat... in Bangkok", „Steekspel in an Sebastian", „Chaos in Djakarta", „Thriller voor twee camera's", „Ker mis in de regen" (verfilmd door Kees Brusse). Alle onder zijn eigen naam. In deze boeken bedrijft Joop van den Broek op eer bewonderenswaardige manier een soort harde Amerikaanse stijl. Dit in tegenstelling tot zijn „Jan van Genten", waarin hij getracht heeft de Engels-Franse „roman policier" te schrijven. In het eerste soort is het vooral de hoofdfiguur Lex van der Tuyn, een enigszins losgeslagen, zwer vende fotograaf, die steeds buiten de misdaad staat maar haar wel signa leert en tot op zekere hoogte helpt oplossen; in het tweede genre zijn het inspecteur Sluiter en de zijnen, die tegenover de mens en zijn misdaad komen te staan, voornamelijk in Am sterdam en Rotterdam. Hiervan noe men wij ook even de titels, want de boeken zijn voor de Nederlandse detec tive-schrijverij de moeite van het lezen waard. Ze zijn niet pietepeuterig, er wordt geen thee in geschonken, en de koekjestrommel staat niet op tafel. De verhalen hebben een allure zonder snobistisch stoer te zijn. „Niemand is er helemaal wit en niemand helemaal zwart in", zegt de schrijver, „zoals ik geloof dat ook het leven zelf is". En hij voegt eraan toe: „Je kunt soms niet boos zijn op een misdadiger". De titels zijn: „Triptiek voor moord", „De mysterieuze J.G.", „Spionnen in het Web", „Wat deed William Forster" en „De laatste nacht". Ik vraag hem welk genre hem nu het naast aan het hart ligt. Hij weet het zelf niet goed. „Misschien is er in de boeken, die ik onder mijn eigen naam heb geschre ven, meer waarheid; die :k-figuur wint daai nooit. De boef is er nooit zwart-wit", zegt hij. Dat het journalistieke vak grote in vloed op zijn detectiveschrijver;! heeft gehad is duidelijk. Maar het liefst zou hjj toch doorwerken aan een boek en het zo gauw rpogelijk afmaken. Daar is niet steeds tijd voor. „Op weg naar het Binnenhof heb je wel wat anders te doen dan te denken aan je romanfiguren. Toen ik als free lance journalist van 1956-1959 in Span je zat, had ik nog wel eens tijd. Dat land heeft hem overigens ook geïn spireerd. Van zijn hand verschenen: „Hier is Spanje" (Reisgids), „Spaans gepeperd", „A los torros" en „Zuid- Spanje". Van den Broek heeft eelt op zijn vingers van het schrijven. Er waren nog andere plezierige dingen, zoals een serie-hoorspel bij de K.R.O. (Triptiek voor moord) en klankbeel den. Nu is er weer filmwerk in voor bereiding. „Een ding is wel heel merkwaardig", zegt hij lachend, „en dat is dat het wel erg mal is dat ik bijvoorbeeld maar net mondjesmaat zou kunnen leven als ik het alleen van de detective-boeken en de andere schrijverij voor radio en feuilleton moest hebben. Dan kun je je voorstellen hoe moeilijk het moet zijn voor andere schrijvers van pockets, die gewone romans schrijven". „Wat ik het fijnste vindt of het mooi ste?" vraagt hij verwonderd. „Een boek te schrijven dat door veel mensen ge lezen wordt, waarin echte mensen voor komen en geen prototypen, in goed Ne derlands verteld, een echt verhaal, waarin niet „moeilijk" wordt gedaan en dan te ondervinden dat het werk van de verteller niet zomaar als lectuur onder de stoel geschoven wordt". Hjj zegt het alsof hij nog nooit zo'n boek geschreven heeft. En dat zal dan wei het geheim van de intense werkkracht en frisheid van Joop van den Broek zijn. Geen show! FRANS DUISTER Zweden. Een duizendtal honden- liefhebbers heeft bijdragen gezonden voor de bouw van een dierenhospitaal b;i Stockholm voor grote en kleine dieren, dat ook van de autoriteiten steun zal ontvangen. Het hospitaal zal zijn voorzien van een röntgen-af- deling, operatiezalen en een cremato rium. (TT) (Van onze universitaire correspondent) NIJMEGEN, 5 april Terwijl in de hal van de aula een dispuutslied weer klonk ter ere van een voor zijn docto- raal-examen geslaagde student, werd gistermiddag in hetzelfde gebouw de vierduizendste student aan de Katholie ke Universiteit in het studiejaar 1962- 1963 ingeschreven. Het was de 23 jarige, pas uit militaire dienst gekomen J. C. M. Meeusen uit Wouw aan wie de rec- tor-magnificus prof. dr. H. J. Lam- mers persoonlijk de collegekaart over handigde. De heer Meeusen gaat aan de Nij meegse universiteit rechten studeren. De rector bood hem ter herinnering aan deze gebeurtenis enige boeken van prof. Huizinga aan. Prof. Lammers noemde de inschrijving van de vier duizendste student tekenend voor de snelle groei van de universiteit. De curve van het aantal per jaar inge schreven studenten geeft sinds 1950 een gestage, zeer sterke stijging te zien. In januari 1950 overschreed het getal de 1000. In februari 1957 de 2000 en reeds in het studiejaar 1959-1960 meldde zich in maart de 3000ste van dat jaar. De 4000ste van 1962-63 kreeg gisteren zijn college-kaart. De rector zei te verwach ten dat in 1965 5000 studenten in Nij megen zullen studeren. Hij hoopte dat de getallen niet zullen nalaten indruk te maken op die instanties, die in staat zijn te helpen bij het oplossen van de problemen die een dergelijke groei met zich meebrengt. Er zijn verschillende factoren te noe men, die een progressieve toename van het aantal studenten hebben bewerkstel ligd, zoals de verdere uitgroei van de faculteit der geneeskunde, de oprich ting en groei van de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen, het be ginnen met een tandheelkundige oplei ding en nieuwe studierichtingen in ver enigde faculteiten. Bovendien is de toe nemende welvaart een factor en het feit dat het ministerie van O. K. en W. meer studie-faciliteiten is gaan verle nen in de vorm van beurzen en rentelo ze voorschotten. Een opvallend verschijn sel is de toenemende belangstelling voor de studie der moderne talen in de laat ste jaren. Er studeren thans 800 meisjes in Nijmegen. De verhouding tussen man nelijke en vrouwelijke studenten is vrij wel constant gebleven. Er z(jn 920 eer- stajaars en 3080 ouderejaars studen ten. Ongeveer 1240 studeren letteren, 750 geneeskunde, 90 tandheelkunde en reeds meer dan 300 studenten zijn in geschreven bij de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen. Na letteren en geneeskunde bestaat op het ogenblik voor psychologie de meeste belangstelling met 352 studen ten. Direct daarna volgt rechten met 342 studenten. Het toename percentage van het aan tal studenten staat al verschillende jaren op ongeveer 10. De voorzienin gen te treffen, die met deze groei ge lijke tred houden, is voor de universi teit geen geringe opgave. De weten- schappelijke en administratieve staven moeten in versneld tempo worden uit gebreid, de huisvesting vooral ook van de studenten vraagt in steeds toenemen de mate de aandacht. Daarbij komt dat het omvangrijke bouwprogramma van het gehele universitaire complex op ke tijd moet wPJPJPJPJJJJQRBZZVi Heyendael binnen de kortst mogelij ke tijd moet worden gerealiseerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiuiiiifiimiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii schrijverij is in Indonesië pas goed begonnen. Hij moest voor Radio In donesië programma's samenstellen en omdat er behoefte was aan amu sement, schreef hij een hoorspel in twaalf delen. Het was zijn eerste grote werk. Zijn adem was echter nog niet lang genoeg en bij het zesde deel draaide hij (omdat het hem be gon te vervelen) doodgemoedereerd de hoofdpersoon de nek om. Het was een officier van justitie, die tot dan toe de misdaad had bestreden. Hij wilde van die man af en in de zesde aflevering ontmaskerde hij hem als de grootste boef. Klaar! Protesten hielpen niet. Na de souvereiniteitsoverdracht bleef hij nog een dik jaar in Indonesië. „Het is een mooie en ook een beetje .wilde tijd geweest", zegt hij. In 1952 is hij terug te vinden in Rotterdam, inmid dels getrouwd. En dan komt er weer een gek verhaal. Hij werkte toen bij een Rotterdams dagblad en woonde aan de Claes de Vrieselaan. De politi ële acties in Indonesië, het grote huis aan het Koningsplein in Batavia waar hij met veertien journalisten had gewoond, de strijdkrachtenprogram ma's, kortom die hele sfeer begon hij langzaam in zijn herinnering een plaats te geven toen hij door vrienden erop attent werd gemaakt dat Bruna een detective-prijsvraag had uitge schreven. Met nog 160 anderen, onder Wie veel „pleiners" uit Amsterdam, die zo nodig moesten, zond hij een Verhaal in, geïnspireerd op zijn Indo nesische ervaring. B(j Bruna vonden ze zijn verhaal het beste. Op Sinter klaasavond stuurde de uitgever hem bq wijze van surprise een telegram, waarin stond dat „Parels voor Nadra" het gewonnen had. „Maar er waren al Zoveel zwarte pieten aan de bel ge weest, dat wij, toen de postbode aan belde, niet hebben open gedaan". Zo ging de stunt van de uitgever verloren. De 2000 gulden heeft Joop van den Broek toch wel opgestreken. Zo is het begonnen. De „Parels" heb ben drie herdrukken beleefd. Daarna Volgden bij dezelfde uitgever achter eenvolgens „Oponthoud in Rome", HET NIEUWE SCHEMA OVER DE OPENBARING 16der' .?.le de eerste periode van het Concilie met enige aandacht heeft gevolgd, zal zich de gebeurtenissen van 20 en 21 november herinneren. Nadat op 20 november 1368 Vaders gestemd hadden voor een onderbreking van de discussie over het ingediende ontwerp „De fontibus revelationis" en 822 zich daartegen hadden verklaard ontstond een reglementaire impasse. Aan de vereiste twee-derde meerder heid ontbraken ongeveer 100 stemmen, zodat men op grond van de uitslag niet tot een onderbreking van de be handeling kon overgaan; van de ande re kant zou een voortzetting zinloos zijn, omdat duidelijk gebleken was dat het ontwerp naar zijn wezenlijke strekking door de absolute meerderheid werd af- gewezen. Paus bracht de oplossing door het ontwerp voorlopig van de agenda af te voeren en een gemengde commissie in te stellen met als taak het schema in te korten en te herzien om het te zijner tijd opnieuw aan het Concilie voor te leggen. Niet zonder spanning zullen velen zich afvragen, hoe ver de commissie met haar werk gevorderd is en in welke richting het nieuwe ontwerp gaat, dat de Concilievaders binnenkort thuis zullen ontvangen om er schrifte- lnk hun oordeel over uit te spreken. Het gaat hier immers over een uiterst belangrijke kwestie. Allereerst van wege de oecumenische betekenis. Zal de veelbelovende toenadering tot de reformatorische christenen, die zich reeds lang op dit punt in de katholieke theologie aan het voltrekken is, door het hoogste leergezag van de Kerk bevestigd of afgewezen worden? Maar ook zuiver binnenkerkelijk ge zien staat hier veel op het spel (kan wien het ene wel van het andere los maken?). Met name de vraag, of de herontdekking van de unieke waarde van de H.Schrift als Woord van God fia aar Prioriteit in waardigheid boven Lowir ..iywnselijk woord, ook van het niTVu1 leergezag, zoals dat in de onder de katholieken a heeft gekregen en in de ont- aCPTCTi tue over de liturgie reeds .}.lcrL„T Concilie is aanvaard, ook een dogmatische fundering zal krijgen. hJCafw.W en dat is misschien wel rwultaat ^InaaTste' ,mag men het romenSL e arbeid van deze beShouwen v^T'T'6 als de toetssteen AmShErK de„ vruchtbaarheid of onvruchtbaarheid, die van de botsing VJn oneh^eConT?°10Kisehe denkSfm gen op het Concilie te verwachten valt Hier stonden immers verteeenwoorrti gers van beide richtingen*bSS enerzijds in een aantal leden van de theologische commissie, anderzijds in die van het Secretariaat voor de een heid, voor de zware opdracht door gezamenlijk overleg tot een voor de meerderheid aanvaardbaar voorstel te komen. at het een zware en moeilijke opdracht was, moge blijken uit de vele geruchten die de ronde deden over onverkwikkelijke to nelen, welke deze choc des opinions zou hebben opgeleverd. Vervolgens uit het feit, dat de commissie gewerkt deling Gods tot ons heil in woord en handelen, die beide hun hoogtepunt vinden in de persoon van Christus, niet alleen in Zijn prediking, maar even wezenlijk in Zijn verlossingsdaden, vooral Zijn lijden, dood en opstanding. Vervolgens, dat men in de hoofd stukken 2-5 over de inspiratie en uit leg van de H.Schrift een tekst had aangenomen, die niet, zoals de eerste, is ingegeven door wantrouwen tegen over de verworvenheden en methoden van de exegetische wetenschap, maar hiervoor alle ruimte laat, uiteraard in de banen van het geloof der Kerk en onder uiteindelijke leiding van het kerkelijk leerambt. Ook de titel van het ontwerp had een veelbetekenende verandering ondergaan: „Over de bronnen van de openbaring" was ge worden „Over de goddelijke openba- nng Juist het gebruik van het meer voud, bronnen, een gangbare formu lering in de contra-reformatorische theologie, wordt door steeds meer hedendaagse theologen afgewezen. Daarvoor beroepen zij zich op het Con- 'Gyan (ente' dat het woord alleen !j net enkelvoud gebruikt en wel voor de blijde boodschap, die in de persoon van Christus, Zijn woorden en Zijn daden tot ons gekomen is. Trente sluit zich hiermee aan bij de oud-kerkelijke en middeleeuwse traditie. aar de overeenstemming over de titel en het laten vallen van het meervoud „fontes", be tekende nog niet, dat men het ook eens was geworden over de zaak zelf. De eigenlijke controverse lag in hoofdstuk 1, paragraaf 4. Het opschrift van dit hoofdstuk was in het oorspron kelijke ontwerp: „De duplici fonte re velationis", Over de dubbele bron van de openbaring. In paragraaf 4 werd dan gesteld, dat de zin van de Schrift alleen door de apostolische overleve ring met zekerheid en volledig gekend kan worden en dat er bovendien ge openbaarde waarheden zijn, die alleen langs de weg van de Overlevering tot heeft van 25 november tot 7 december en daarna nog verscheidene zittingen nodig had, alvorens eind februari met een meerderheid, die ruim boven de vereiste twee-derde uitging, tot een definitief resultaat te komen. Dit laat ste is bemoedigend en hoopgevend, al thans in de veronderstelling dat men geen genoegen heeft genomen met een kleurloos compromis. En er zijn inderdaad verschillende gegevens, die deze veronderstelling wettigen. In de eerste week van de cember kon men in Rome al horen, dat men als inleiding een prooemium had opgesteld, waarin in plaats van een intellectualistisch en zelfs rationalis tisch openbaringsbegrip, dat aan het oorspronkelijke schema ten grondslag lag, alle aandacht was gegeven aan een veel rijkere uitwerking van de openbaring, zoals deze aan de hand van de Bijbel en de Vaders door de moderne theologie wordt beschreven. Gods openbaring is dan niet alleen en niet allereerst een mededelen van ge loofswaarheden, maar een zelfmede- de Kerk gekomen zijn. Dit zou met ?a2T ?e'den van de waarheden, die betrekking hebben op de inspiratie en de canon van de Schrift. Hiermee ging men een stap verder dan het Concilie van Trente, dat wel spreekt van de geschreven boeken en ongeschreven overleveringen, afkom stig van Christus en de Apostelen, als twee kanalen waarlangs de heils waarheid tot ons komt, maar de onder linge verhouding van beide niet nader bepaalt. Bovendien trof men hiermee een aantal moderne theologen, die, terug grijpend op de voortridentijnse leer van de „sufficientia Scripturae", leren, dat alle geloofswaarheden, die noodzakelijk zjjn voor het heil, in de Schrift vervat zijn. Zij willen daarmee volstrekt geen afbreuk doen aan het bestaan van de apostolische overlevering en aan de autoriteit van de kerkelijke prediking. Daar twijfelt geen enkele katholieke theoloog aan. Zij stemmen dus ook niet in met het protestantse „sola Scrip- tura", de Schrift alleen, voorzover dit exclusief verstaan wordt, namelijk als ontkenning van het bindend gezag van de traditie. Wat zij willen affirmeren is de onverbrekelijke band tussen Schrift en traditie en de wezenlijke betrokkenheid op elkaar. Verschillende theologen wijzen er daarbij op, dat men traditie niet mag verstaan enkel als de mondelinge prediking van de Apo stelen, die door de Kerk wordt voort gezet; er moet ook en allereerst onder begrepen worden het handelen, de sa cramentele viering, kortom het leven zelf van de apostolische Kerk, voorzo ver dit bepalend is voor de latere Kerk. Het unieke van de Schrift is dan, dat zij de blijvende schriftelijke neer_ slag en weerspiegeling is van leven, denken, bidden en prediking van de apostolische Kerk. Heel het leven en heel de prediking van de Kerk daarna wordt daarom genormeerd door de Schrift, niet als een dode letter die men angstvallig moet dienen, maar als een inspirerend getuigenis van Gods Geest over het leven en de ervaring van de oer-Kerk. och keren wij terug tot het nieu we ontwerp. In de vergadering van 7 december was, dank zij een handige manipulatie van de Voorzitter van de theologische Com missie, kardinaal Ottaviani, een forme- iering aangenomen, waarin werd ge leerd dat bepaalde geopenbaarde waar heden alleen langs de weg van de over levering tot de Kerk gekomen zijn. Bij de stemming waren 19 vóór, 16 tegen. Deze stemming is 30 januari ongeldig verklaard door de Coördinatie-com missie, omdat niet de vereiste twee derde meerderheid behaald was. De zelfde commissie heeft toen aan de gemengde commissie de opdracht ge geven te zoeken naar een tekst, die voor een twee-derde meerderheid aan vaardbaar zou zijn. Zou men hierin niet slagen, dan moest men zich be perken tot de formulering van Trente en Vaticanum I. Eind februari is met een ruime meerderheid overeenstem ming bereikt.- Dt moet wel betekenen, dat de bovengenoemde moderne opvat ting niet getroffen is. Of men zich be perkt heeft tot de leer van de vroegere Concilies of een stap in de richting van de moderne theologie heeft gezet, zal pas blijken in de toekomst. Het laatste lijkt niet onwaarschijnlijk, om dat men reeds eerder overeenstem ming had bereikt over andere delen van het eerste hoofdstuk, een overeen stemming, waarover het secretariaat en o.a. kardinaal Liénart hun tevre denheid hebben geuit. GOED: achter elkaar FOUT: naast elkaar j WPELTIANWB Alleen fietsers, bromfietsers en ruiters mogen met tweeën naast elkaar rijden, echter slechts dan wanneer het overige verkeer daardoor niet in gevaar wordt gebracht of gehinderd. Dit geldt niet alleen voor het verkeer dat in dezelfde richting rijdt, maar zeker ook voor het tegemoetkomende verkeer, vooral op smalle wegen. Vaak blijven fietsers en bromfietsers dan toch naast elkaar rij den, ook al wordt het overige verkeer daardoor sterk gehinderd. Dit is dus beslist niet toegestaan, maar bovendien is het voor de fietser of bromfietser niet zonder gevaar. Het rijbaangedeelte dat overblijft, is vaak zo smal dat de auto mobilist gedwongen wordt de fietsers of bromfietsers rakelings te passeren. De kleinste slingering kan dan funeste gevolgen hebben. Daarom dit ANWB- advies voor fietsers en bromfietsers: blijf op smalle wegen zoveel mogelijk achter elkaar. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG, 5 april President en mevrouw Lopez Mateos hebben konin gin en prins gisteravond in hotel Kasteel Oud-Wassenaar een contra-di ner aangeboden. Als eregasten zaten ook de prinsessen Irene en Margriet aan. In totaal namen 108 personen aan het diner deel, onder wie minister-pre sident De Quay, andere leden van de regering en leden van het corps diplo matique. De koningin heeft gistermiddag, sa men met mevrouw en mej. Avecita Lopez Mateos en prinses Irene een cir ca drie kwartier durend bezoek ge bracht aan de naast het Rotterdamse Zuiderziekeshuis gelegen bungalow „De Ark", waar 10 poliopatiëntjes verblijven die lijden aan chronische ademhalings verlamming. Met grote interesse sloe gen de vier hoge bezoeksters de jon gens en meisjes, die er aan het werken en spelen waren, gade. Het gezelschap was circa half drie bij „De Ark" gearriveerd, luide toege juicht door een grote menigte, onder wie vele verpleegsters van het Zuider ziekenhuis. Ook langs de route naar „De Ark" stonden vele groepen men sen. Om kwart over elf gistermorgen arri- eerde de koningin met haar gast bij de koninklijke roei- en zeilvereniging „De Maas", van waaruit een tocht door de havens met als eindpunt de scheepswerf van Verolme op Rozenburg werd ge maakt. Het hoogtepunt van het bezoek aan Rotterdam werd een tocht van ruim twee uur met de „Pieter Caland" door de havenbekkens, waar de gebruikelijke koortsachtige bedrijvigheid heerste en de contouren van de honderden kranen, opslagterreinen en rook uitstotende fa brieken extra uitkwamen in het schrale zonlicht. President Lopez Mateos en diens gevolg kregen een goede indruk van de economische betekenis van Euro pa's grootste havenstad. Onderweg bood de Nederlandse re gering de honderddertig gasten een lunch aan. DEN HAAG, 5 april. Evenals an dere jaren organiseert de vakantie- dienst van de stichting „De Katholieke Jongensclubs" ook dit jaar weer een reeks kampen voor jongens. Van 27 juli tot 3 augustus kunnen jongens van twaalf tot en met vijftien jaar deelne men aan een tentenkamp te Brunssum (L). Voor jongens van veertien tot en met zeventien jaar worden een drietal zeilkampen gehouden aan de Reeuwijk- se plassen: van 20 juli tot 7 juli, van 27 juli tot 3 augustus, van 3 augustus tot 10 augustus. BREDA, 5 april. Maandag wordt mgr. J. W. M. Baeten. titulair aarts bisschop van Stauropolis, die van 18 februari 1951 tot 8 september 1961 bis schop van Breda is geweest, zeventig jaar. De zesde bisschop van Breda, die 30 november 1945 coadjutor werd van mgr. P. Hopmans, zijn voorganger op de bisschopstroon, woont thans in de Mgr. Hopmansstraat in Breda in de woning, die aanvankelijk als rectoraat werd gebouwd bij het moederhuis „Mater Dei" van de zusters Francis canessen. De bisschop geniet van een welverdiende rust, nadat hij ruim een jaar geleden het besluit nam zijn zwa re ambt neer te leggen en over te dragen aan een jongere, mgr. G. de Vet. De rust van mgr. Baeten is overi gens betrekkelijk, want actief neemt hij deel aan de Conciliewerkzaamhe den. Hij hoopt ook de tweede Concilie periode naar Rome te gaan. Bestude ring van de Conciliezaken, veel lezen en veel contact met andere emeriti in het bisdom houden hem volop bezig. Soms wordt er op hem nog wel een beroep gedaan voor het verrichten van een officiële opening of het bijwonen van een congres, als zijn opvolger ver hinderd is, of men naast mgr. De Vet ook graag mgr. Baeten in zijn midden heeft. Ook worden professies van reli gieuzen nog wel door mgr. Baeten ver richt. t Advertentie) DEN HAAG, 5 april De massa- vaccinatie tegen kinderverlamming heeft Nederland naar ruwe schatting al leen in materiële zin al minstens tien a vijftien miljoen gulden bespaard. Ze ker drie- tot vierduizend gevallen van kinderverlamming zijn voorkomen; de kosten der behandeling kunnen voor el ke patiënt worden gesteld op zeker zes duizend gulden. Wanneer men de kosten van vaccin aftrekt komt men toch nog tot een mil joenenbedrag, afgezien van het men selijk leed dat is voorkomen. Dat zei dr. H. Cohen van het rijksinstituut voor volksgezondheid in een causerie die hij gisteren hield voor het Nederlands In stituut voor Efficiency over efficiency in de geneeskunde. Hij meent dat de vele miljoenen die worden geïnvesteerd in onderzoek en preventieve geneeskun de ook economisch volkomen gerecht vaardigd zijn omdat zij later dubbel en dwars door besparingen weer uitkomen. (Advertentie (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 5 april Een 51-jari- ge Nederlander, die ervan beschuldigd wordt in Venezuela 540 koeien of de tegenwaarde daarvan in geld te heb ben verduisterd, stond hier gisteren voor de rechtbank terecht. De zaak werd verdaagd tot 18 april omdat een, naar het oordeel van de raadsman bij zonder belangrijke, getuige wegens ver blijf in Duitsland niet ter zitting aan wezig kon zijn. De verdachte was in dienst van de N.V. Jardines del Tuy te Caracas, die in de omgeving van deze stad een grote hacienda exploiteerde. Hij was echter tevens aandeelhouder van deze n.v. omdat de gebouwen van de ha cienda door hemzelf waren opgetrok ken en hij die bij de oprichting van de vennootschap had ingebracht. In 1959 verkocht de directeur de hacienda aan de Nederlander, die toen echter zei dat hij reeds jarenlang een veel te geringe toelage had uitbetaald gekre gen en stelde dat hij recht had op een tiende deel van de opbrengst van het bedrjjt. Toen er voor de koeien te wei nig voer was, heeft hjj de hele veesta pel verkocht en het daarvoor ontvan gen geld zelf behouden. Volgens de di recteur heeft h(j nog een bedrag van 103.000 Bolivares van de Nederlander tegoed. De getuige die nog moet worden ge hoord is een man die eveneens aan de n.v. verbonden is geweest en die vol gens de raadsman, mr. Swane, onder ede zou kunnen verklaren dat verdach te inderdaad voor een tiende deel aan deelhouder in de n.v. was en dat hjj dit ook mondeling heeft erkend. De zaak is in de publieke belangstelling geko men omdat de verdachte met het geld uit Venezuela is verdwenen, door Euro pa heeft rondgezworven en tenslotte in Italië is gearresteerd, waar hij gedu rende anderhalf jaar in voorarrest heeft gezeten. HEERLEN, 5 april De tweehon derd Spaanse mijnwerkers, die gisteren nadat zij het ultimatum om het werk om 13 uur te hervatten, hadden laten verstrijken, ontslag was aangezegd en die vanmorgen per bus via Luik naar Spanje zouden worden teruggevoerd, zijn vanmorgen in tegenstelling tot een eerder bericht nog niet vertrokken. In de afgelopen nacht is namelijk een gesprek met de Spaanse diploma tieke vertegenwoordigers in Nederland op gang gekomen. In afwachting daar van zijn de bussen, die vanmorgen gereed werden gehouden, leeg naar hun standplaatsen teruggekeerd. De 200 ontslagen Spanjaarden ver toefden vanmorgen nog in het gezellen- huis „Leyenbroek" in Sittard. HEERLEN, 5 april In intieme kring heeft de heer Jos Maenen, lid van de Tweede Kamer, gisteren zijn vijf en zeventigste verjaardag gevierd ofschoon hjj dit feit ongemerkt had wil len laten voorbijgaan, is hem dit niet gelukt. Hij moest heel de dag monde linge en schriftelijke felicitaties in ont vangst nemen. De commissaris van de koningin in Limburg, dr. F. Hou- ben, was een van de eersten, die hem kwamen gelukwensen. Dr. Houben was vergezeld van enige leden van gede puteerde staten, waarvan de heer Mae nen 29 mei veertig jaar deel uitmaakt. (Van onze kunstredactie) NEW YORK, 5 april Op het con cours voor jonge dirigenten „Dimitri Mitropoulos", dat gehouden is in de beroemde Carnegie Hall te New York, heeft de Nederlander Joop van Zon de derde prijs gewonnen. Een prestatie als men.jMenkt. dat niet minder dan acht envijftig dirigenten uit alle delen van de wereld aan dit concours hebben deel genomen. Joop van Zon komt a.s. dins dag op Schiphol in ons land terug. NEURENBERG, 5 april De West- duitse Bondsrepubliek lijkt bij de Ne derlandse vakantiegangers het meest geliefd te zijn. Met 1,7 miljoen over nachtingen (15,1 procent) staan de Ne derlanders aan de kop van alle buiten landse overnachtingen in Duitsland. Dit deelde de heer H. Kettelhake. direc teur van het Duitse verkeersbureau in Nederland .gistermiddag in Neurenberg mee tijdens een bijeenkomst van afgevaardigden van Nederlandse auto- mobieiclubs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 13