27 gulden terug PLAN VOOR VEROLME- WERF IN MEXICO? SIEBEL Onderzoek in Dapperbuurt ALARMINSTALLATIE voor alle bejaarden HéJan!" Breuk Parijs- Cairo geheeld Ut ,,'t binnenhuis Boeiende Duitse pocketuitgave D RYNRENDE'S 1 37 F nieuw rood KOSTUUMS 'O Z^YNATAI KAN MONO^ KAN Z^YNATAI heerlijke bessenjenever DE DIAMANTEN KONING Ernstige kritiek op de H. A.L. Nederlander in Indonesië vrijgelaten Kinderbedevaart naar Lourdes met 200 kinderen Bezoek president Lopez Mateos aan Rozenburg met vooropgezet doel CONSTANT Man sterft na ruzie met zoon Gispen stelt (9) voor Bruto-winst Hero flink gestegen Der Stellvertreter" Hannie Lips en KRO- reportage mee Minister Marijnen: Meer differentiatie in prijzen van landbouwgronden Proef van Verolme Woningbouw onder verwarmde ballon voor beter wonen" Dr. K. E. v. d. Mandele nieuive ambassadeur in Denemarken American Enka: hogere omzet eerste kwartaal Kostenstijging kon niet worden gedekt Curagao-Hiltori kost f 16 min Bevredigende omzet ontwikkeling in 1963 Francis Ourbridge VRIJDAG 5 APRIL 1965 PAGINA 2 Handelsblad 6 (7) Berlijnse voorstellingen lopen ten einde VOOR ƒ25.000 AAN JUWELEN GESTOLEN julianapark 58-6Q-62 - tel. 54530-57713 meubeltoonkamers 1e en 2e etage vrij te bezichtigen W nAA1\ GENIALE FRANSE INGENIEURS door Advertentie) CENT ROC** •M# NEERLANDS 6R° Velasques sigaren worden bij honderden, duizenden, miljoenen en miljoenen vervaardigd volgens de modernste produktiemethoden (Patent 86596). Daardoor kan Velasques de prijs aantrekkelijk en de kwaliteit constant houden. Profiteer daarvan. Proef 'n Velasques enUw keus is gemaakt! (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 3 april Aandeel houders in de Holland Amerika Lijn hebben vanmorgen in de jaarvergade ring hun wrevel en hun ongenoegen met betrekking tot de door het bestuur Sevoerde uitkeringspolitiek niet on er stoelen of banken gestoken. Zeer uitvoerig ging men terug in de geschie denis van de maatschappij om aan te tonen dat het bestuursbeleid er steeds op gericht is geweest de reserves te versterken er bestaat geen bovenste grens voor reservering terwijl aan deelhouders op slechts zeer schriele wflze delen in de intrinsieke kracht van hun bezit. Een der aandeelhouders deed dan ook het voorstel om het dividend te hand haven op 7 pet, hetgeen de maatschap pij ca. 114 miljoen gld. meer zou kosten. Een bedrag dat volgens de aandeel houder gemakkelijk op te brengen is uit de vele open reserves die op de balans prijken en die thans ruim 275 pet van het aandelenkapitaal uitmaken. Het bestuur wees erop. dat de Holland Amerika Lijn met vele moeilijkheden en tegenslagen te kampen heeft. De vraehtenoorlog, die nog steeds niet is uitgewoed, heeft zeer veel geld gekost: de staking in de Amerikaanse havens heeft een groot nadeel opgeleverd. De kosten van het laden en lossen zijn hierdoor alleen al met ruim 1 miljoen toegenomen, terwijl het verlies vein de HAL tengevolge van de staking zeker op 2V» miljoen begroot moet worden. Ook de revaluatie is een factor die blijvend nadelig werkt. Het bestuur is dan ook de mening toegedaan dat een dividend van 5 pet aan aandeelhouders onder de huidige omstandigheden als een maximum uitkering gezien moet worden. Bij stemming van het voorstel bleken drie aandeelhouders tegen de voorgestelde 5 pet uitkering te zijn, terwfjl twee aandeelhouders hun stem blanco uitbrachten. De omzet van de HAL is t.o.v. 1961 ongeveer gelijk gebleven. Het cijfer ligt in de orde van grootte van f 200 a 250 miljoen. Ernstige kritiek werd ook uitgeoefend op de verslaggeving. Er is geen aan deelhouder zo werd betoogd die kan beoordelen hoe de maatschappij nu eigenlijk precies „vaart". De verant woording van de bedrijfseconomische winst is bepaald onjuist. Niemand weet precies hoeveel er op de deelnemingen wordt afgeschreven en hoeveel er wordt gereserveerd. De directie zegde toe ernstig te zullen overwegen of hier aan in een volgend jaarverslag tege moet kan worden gekomen. Desgevraagd werd meegedeeld dat er nog geen nieuwbouworders zijn ge geven maar dat wel overwogen wordt zulks te doen. De vloot moet op peil worden gehouden. Op korte termijn zul len twee schepen, nl. de Aagtedijk en de Noordam worden verkocht. AMSTERDAM, 4 april. Het Algemeen Handelsblad heeft besloten aan aan deelhouders voor te stellen over 1962 •en dividend van 6 procent uit te keren (vorig jaar 7 procent). Advertentie 100 voer uw oude radio of platenspeler, bij aankoop van een der nieuwste radio grammofooncom binaties. Stap eens bin nen, bewonder de vele fraaie modellen en vraag demonstratie. Geniet van de fantastische Hi-Fi- en stereoweergave Gemakkelijke betalings voorwaarden en een vol ledige garantieservice die uniek is! Dat geeft alléén TELE- RAMA Nieuwe Groenmarkt 2 - tel. 15220 Gen. Cronjéstraat 18 - tel. 57900 5? BERLIJN, 4 april (KNP) Der Stellvertreter, het geruchtmakende to neelstuk van Rolf Hochhuth over Pius XII en de Duitse jodenvervolging, wordt 16 april afgevoerd van het re pertoire van het theater aan de Kur- fuerstendamm. Dit heeft de regisseur Erwin Piscator meegedeeld. Als reden geeft hfj aan, dat hij niet op zo'n suc ces had gerekend. De meeste spelers hadden dan ook tegen die datum reeds andere verplichtingen op zich genomen. Ook de technische uitrusting is dan niet meer beschikbaar vanwege de ope ning van het huis van het vrije volksto neel. DEN HAAG, 4 april De Indone sische autoriteiten hebben op 1 april de Nederlander mr. E. R. Gerritsen Plaggert op vrije voeten gesteld. Dit heeft een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken vandaag in antwoord op een vraag bevestigd. De heer Gerritsen Plaggert, destijds hoofd commies bij de voormalige Nederland se diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta, werd op 16 september 1961 gevangen genomen. Een paar maanden geleden heeft een Nederlandse journalist, de heer H. Mar- tinot, tijdens een bezoek aan Indonesië de Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, gewezen op de gevangenhouding van de heer Gerritsen Plaggert. De Indonesische minister heeft volgens deze journalist toegezegd de zaak te zullen onderzoe ken. Toen Indonesië op 17 augustus 1960 de diplomatieke betrekkingen met Ne derland verbrak, ging de heer Gerrit sen Plaggert voor de Engelse ambassa de werken die de Nederlandse belan gen in Indonesië behartigde. Hij bleef op particuliere basis Nederlanders en spijtoptanten hulp verlenen bij pen sioenkwesties en bij terugkeer in Ne derland, nadat de Indonesische rege ring zich er tegen had gekant dat Groot-Brittannië de Nederlandse be langen in Indonesië behartigde. De In donesische autoriteiten achtten het op treden van de heer Gerritsen Plaggert niet toelaatbaar en zij namen hem in hechtenis. ROOSENDAAL, 4 april (KNP) Van hier is gisteravond de nationale kinder bedevaart naar Lourdes vertrokken. Tweehonderd kinderen, vierhonderd vol was-enen uit alle delen van het land maken deze 75ste nationale bedevaart mee onder de geestelijke leiding van mgr. drs. J. W. M. Bluyssen, hulpbis schop van Den Bosch. Een uitgebreide staf van doktoren, verpleegsters, gezins verzorgsters, gidsen, voortrekkers, bran cardiers en hulpverpleegsters zijn de zieken onderweg en in Lourdes be hulpzaam. De reis wordt verder mee gemaakt door hoofdaalmoezenier rec tor Schroder die de kinderen door mid del van brieven op deze belangrijke reis van hun leven heeft voorbereid. Verder door de heer Derksen, voorzit ter van de permanente commissie van het Lourdes thuisfront. Tijdens de bedevaart zullen 600.000 schoolkinderen in Nederland bidden voor hun zieke kameraadjes in Lour des. In postzakken worden de tekenin gen welke op de scholen zijn gemaakt, meegenomen naar het heiligdom van de H.Maagd. Als speciale genodigde van de bedevaartleiding maakt tante Hannie (Lips) de bedevaart mee. Een reportage-team van de KRO zal in het Djinn-programma van zaterdag enkele indrukken van deze kinderbede vaart brengen. De kinderbedevaart die tot speciale intentie heeft „dat alle kin deren Jezus mogen leren hennen" keert dinsdag 9 april in Roosendaal terug. ROTTERDAM, 5 april. De kans bestaat, dat Verolme in Mexico een werf gaat bouwen volgens een opzet, zoals die ook in Brazilië en Ierland is toegepast. De heer C. V erolme heeft er zich gistermiddag, dlreet na het be zoek van president Lopez Mateos, wel niet met zoveel woorden over uitgela ten, maar toch toegegeven, dat „er iets in de lucht zit". Op 16 april ver trekt hij naar Mexico, onder meer om een conferentie van de Internationale Kamer van Koophandel bij te wonen. De mogelijkheden van een vestiging (waaraan, volgens het Verolme-proce- Advertentie) JUWELIER -HORLOGER Van de vele Constant model len, stuk voor stuk meester werkjes van edelsmeedkunst, spannen de series 480, 580, 690 en 790 de kroon. Volmaakte trouwringen, in alle maten bij juwelier Siebel voorradig. Amsterdam: Kal verstraal123 Den Haag: Lange Poten 11 Rotterdam: Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 5Q,NweJ3innenweg 227 j (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 4 april Een zoe mer of een knipperlicht aan de deur zullen in de toekomst een waarschu wing zijn voor omwonenden dat een bejaarde direkte hulp behoeft. Althans, indien een plan van de Gem. Commis sie inzake Bejaardenzorg de goedkeu ring verwekt van het Amsterdamse ge meentebestuur. De commissie heeft in de vorig jaar verschenen rapporten over de toestand der bejaarden, talrijke vermeldingen gevonden van de vereenzaming en het verdwijnen van de burenhulp. De sug- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 4 april De Tweede Kamer voelt niets voor een motie van de socialist Egas die minister Marijnen vanmiddag in de Tweede Kamer ter verantwoording riep voor wat hj noem de „verregaande prijsstijgingen van landbouwgronden". Minister Marijnen zette uiteen dat er thans veel meer differentiatie is in de prijzen, hetgeen juist de bedoeling is geweest van de afschaffing van de prljsbeheersing. „U moet de prijsverhogingen die er geweest zijn niet op zichzelf zien maar in verband met de structurele ontwik keling van de landbouw." De heer Droessen (KVP) zei, dat als er ooit ge vaar is voor het laten liegen van sta tistieken, dan in dit geval waar nu de heer Egas na drie maanden reeds met schattingen voor de dag komt die niet te concretiseren zijn. Ook woordvoerders van andere frac ties wezen de socialistische zienswijze af. ROTTERDAM, 4 april Uit een wo ning aan de Straatweg alhier is van nacht voor 25.000 gulden aan juwelen en een bedrag van 300 gld. in contanten gestolen. De familie was afwezig. De dader(s) zijn vermoedelijk door een openstaand kiapraam de woning binnen gedrongen. gestie werd toen gedaan om de be jaarden een telefoon te geven, opdat zi„' in noodgevallen alarm zouden kun nen slaan. Het blijkt echter dat vele bejaarden niet kunnen telefoneren. Een drukknop in het huis, die een zoemer of een rood licht buiten in werking stelt, acht men een betere oplossing. Op het ogenblik worden alle be jaarden daartoe worden thans al leen personen boven de 75 jaar van de Dapperbuurt ondervraagd of zij er iets voor voelen. De Dapper buurt telt een groot aantal bejaarden (350) maar gelukkig blijkt de buren hulp daar nog in vele gevallen goed te functionneren. Niettemin was de reactie der meesten positief. Mocht de commissie een voorstel aan het gemeentebestuur doen en mocht dit zijn instemming verwer ven, dan stelt men zich voor om al lereerst een proef te nemen in de Dapperbuurt. De kosten van deze installaties zpn niet onbelangrijk. In Engeland heeft men een goedkopere weg gekozen. Daar zetten de bejaarden een S.O.S. bord voor het raam. Gelijk met de alarminstallatie stelt men zich voor een soort buurtpatrouille op te rich ten, die in de nachtelijke uren het oog houdt op tie woningen. DEN HAAG, 4 april Enkele uren na een ruzie met zijn zoon is een 66- jarige man uit de Brueghelstraat van nacht in het ziekenhuis overleden. De zoon is in afwachting van de resulta ten van het sectie-onderzoek aangehou den. Het slachtoffer verkeerde onder drankinvloed. Dat was ook de reden ge weest van de ruzie met zijn vrouw, die vond dat de man te veel dronk. De zoon. een 36-jarige portier, die boven zijn ouders woont, kwam op het tumult af. Toen hij tussenbeide wilde komen maakte zijn vader een stekende be weging met wat hij dacht dat een mes was, maar dat later een zilverkleurige pook bleek te zijn. De zoon maakte, volgens zijn verklaring, een afwerende beweging waarbij hij zijn vader een stomp in het gezicht gaf. De beschon ken man, die toch al niet te vast op zijn benen stond kwam daardoor te vallen. Bewusteloos naar het ziekenhuis over gebracht overleed hij daar korte tijd later. Hij had vijf gebroken ribben, een geperforeerde long en bovendien bleek hij een hartaanval gehad te hebben. dé, bouworders zullen zijn verbonden) zullen dan opnieuw worden bekeken. De heer Verolme is al enkele keren in Mexico geweest; het concern heeft daar een eigen kantoor. Duidelijk werd, dat het bezoek van de heer Lo pez Mateos, die in zijn land bekend staat als een zakenman-president, ver band houdt met de eventuele aanleg van een werf. Daarop duidde ook een maquette, die het Mexicaanse staats hoofd in de werkkamer van de heer Verolme heeft bestudeerd. Het enige, dat de heer Verolme tenslotte wenste te zeggen, was dat de besprekingen in een dusdanig stadium zijn, dat hij hoopt dat de zaak tijdens zijn aan staande bezoek aan het Middenameri- kaanse land in orde komt. De president van het internationale scheepsbouwconcem zei, dat Mexico vooral behoefte heeft aan kustvaartui gen kleine, maar ook grotere die voor de interne communicatie moe ten zorgen. „De Mexicaan heeft prak tisch altijd met de rug naar de zee gestaan", aldus de heer Verolme. „Nu heeft hij zich omgedraaid". Het land zou, volgens hem, een rol willen gaan spelen in de scheepvaart op het wes telijke halfrond. Dat het om steun naar Nederland kwam heeft tot achter grond, dat Nederland geen politieke bedoelingen kan hebben. „Wij zijn zeer geïnteresseerd in Mexico", voegde hij er nog aan toe. Over de plaats, waar de werf even tueel zal komen, deed de heer Verol me geen nadere mededelingen. Vol gens de maquette zou zij aan open zee komen te liggen en door twee landtongen op natuurlijke wijze wor den beschermd. Twee insteekhavens zouden de schepen moeten ontvangen. (Van één onzer verslaggevers) ROZENBURG, 5 april. Na ont vangst van de Mexicaanse president en de andere leden van het hoge ge zelschap op de steiger by Verolme bleven gisteren minister-president De Quay en minister Luns leunend op het hekje achter, wachtend op een havenbootje dat hen naar Rotterdam zou terugbrengen. Al spoedig werden zij opgemerkt door op enige afstand werkzame werf arbeiders, die zich de kans niet lieten ontglippen conver satie met de beide bewindslieden te voeren, waarbij men zich aan titula tuur niet stoorde. Op uitroepen als „Hé, Jan!" werd door de ministers onder grote hilariteit (en applaus'-) wuivend gereageerd. PARIJS, 4 april (AFP) Frankrijk en de Verenigde Arabische Republiek zijn overeengekomen, zeer binnenkort over te gaan tot een uitwisseling van zaakgelastigden, in afwachting van de benoeming van ambassadeurs, zo staat in een communiqué dat vandaag door het Franse ministerie van buitenland se zaken is uitgegeven. (Van een onzer verslaggevers) ROZENBURG, 5 april. In het ka der van de plannen tot metallisering van stoffen heeft Verolme een plan in uitvoering genomen tot vervaardiging van grote ballons, waaronder woningen kunnen worden gebouwd. De gemetal liseerde ballon wordt tijdens de bouw periode, met een geringe overdruk over het bouwproject gestulpt, zodat het weer geen invloed op het werk kan hebben en er geen vorst- of regen verlet meer kan optreden. De tempe ratuur onder de ballon zal regelbaar zijn. Over tien dagen zal een fabriek in Neurenberg, door Verolme overgeno men, met de produktie van dergelijke ballons beginnen. „Het grootste flatge bouw zal er onder kiunnen", zei de heer Verolme. De eerste proef ermee zal in de gemeente Rozenburg worden genomen. (Advertentie) (de betere) Betere herenkonfektie en herenmode Zijlstraat 71 - Haarlem Tel. 16963 Indonesië. In Djakarta zal een planetarium worden gebouwd om de Indonesische bevolking meer ver trouwd te maken met de ruimte. De bouw zal worden bekostigd uit een Oostduitse lening van 525 miljoen roe- pia. (Rtr) Advertentie DEN HAAG, 4 april Bij koninklijk besluit is dr. K. E. van der Mandele, laatstelijk inspecteur van de buiten landse dienst, benoemd tot ambassa deur var Nederland te Kopenhagen. De heer Van der Mandele is in 1907 te Rotterdam geboren. Hj studeerde aan de universiteit van Lausanne, de economische hogeschool te Rotterdam en de rijksuniversiteit te Leiden. In 1933 promoveerde hij tot doctor in de economische wetenschappen op het proefschrift „het liberalisme in Neder land". Hij was van 1931 tot 1938 werkzaam in het bankwezen. Sedert 1938 maakt hij deel uit van de buitenlandse dienst. ARNHEM, 4 april De omzet van American Enka Corporation, de Ame rikaanse dochteronderneming van Al gemene Kunstzijde Unie, bedroeg over de eerste twaalf weken van 1963 33.025.000 dollar of 5 pet. meer dan in de overeenkomstige periode van 1962, toen een omzet van 31.342.000 dol lar werd bereikt. De netto winst bedroeg 1.970.000 dol lar of 1,50 dollar per aandeel, berekend naar de waarde van de aandelen voor de splitsing van twee op een, die op 22 maart van kracht is geworden. In dezelfde periode van 1962 bedroeg de netto winst 2.004.000 dollar of 1,52 dol lar per aandeel. American Enka deelt mee, dat de afzet van rayonvezei in de eerste twaalf weken van 1963 die van dezelfde perio de van 1962 heeft overtroffen. Ook de omzet van nylon was hoger dam verle den jaar. De verkoop van rayontextiel- garen en -bandengaren bleef enigszins achter Advertentie (Wat Kan kan kan Kan alleen) I. Kan, juwelier-horloger, Barteljorissiraai 2 - Haarlem (Grieks) Telefoon 13004 it jaar is het honderdvijftig jaar geleden dat Richard Wagner het levenslicht aanschouwde;' dit feit zal voor diverse theaterdirecties en musicologen aanleiding zijn tot memorial acts, hetzij door het ten tonele voeren van een of meer van zijn muziekdrama's, hetzij door het publi ceren van biografische, cultuur-histo rische en critische beschouwingen. In de serie Bücher des Wissens van de Fischer Bücherei (Frankfurt am Main, 1963) is een pocketuitgave van Hans Gal verschenen, getiteld „Richard Wagner, Versuch einer Wiirdigung". Deze auteur is er wonderwel in ge slaagd het portret van de gigantische, in enorme dimensies componerende en betogende reformator der Duitse opera, binnen het bestek van honderd- zestig pagina's raak en haarscherp te tekenen: met scherp ontledende nuch terheid worden zijn karakter en zijn esthetische idealen doorgelicht, de zwakke plekken erin aangeduid, de grootse trekken onderstreept. De eer ste helft is zuiver biografisch; al lezen de is men daarom aanvankelijk niet bevredigd, omdat levensloop en schep pend oeuvre, mens en kunstenaar, ze ker in een zó sterk subjectief-geworteld proces als dat van Wagner, niet te scheiden zijn. Gal's verteltrant is heel boeiend, zodat men geïnteresseerd, veelal geamuseerd wordt, maar nog niet bijzonder op de hoogte komt van het hoe en waarom van het „Gesamt- kun.stwerk". Dat is voorbehouden aan net tweede deel, „De mens en zijn werk", waar op uiteraard summiere wijze de dubbe le persoonlijkheid, de verkwister, de schuldenmaker, de dichter, de drama turg en natuurlijk boven dit alles uit de muzikant Wagner aan een onbarm hartig, onpartijdig en voortreffelijk ge documenteerd onderzoek worden on derworpen. Zijn aanmatigende houding, ook ten opzichte van vrienden en wel doeners, kwam voort uit de rotsvaste overtuiging van eigen genialiteit, roe ping tot vernieuwer van de Duitse en eigenlijk de gehèle operawereld. De theorieën die hij hierover koesterde en die hij neerlegde in veelvuldige ge schriften, brachten hem tot het waan idee, dat hj de mensheid ook alge meen-ethische theorieën te verkondi gen had. De enge begrenzing van gezichtsveld, waar Wagner muziek- kritisch èn ethisch blijk van gaf, wor den door Hans Gal duidelijk aan de kaak gesteld. Verhelderende beschouwingen over de verhouding, de gedeeltelijke contro verse tussen de componist en de dramaturg, de dichter en de denker werden met voorbeelden uit zijn wer ken geïllustreerd. Het verhaal, dat de zgn. Tristan-harmonie de wegbereider voor de latere atonaliteit betekend zou hebben, verwijst hij naar het rijk der mythen. Kwesties van Wagneriaanse stemtypen, regie, het praevaleren van Wagners instrumentale boven zijn vocale inventie, coupures, leidmotie ven, komen uitvoerig ter sprake, maar op zó'n manier dat ze ook voor de niet-theoretisch geschoolde lezer heel bevattelijk lijken. Tussen de Bayreu- ther bedrijven door opent Gal hier en daar aardige perspectieven op toestan den en ontwikkeling der muziekge schiedenis in de vorige eeuw. Een opgave van opera's, overige composi ties en literaire publicaties van Wag ner, aanhalingen uit brieven en dag boeken, een beknopte bibliografie en een register completeren dit boekje, dat ter oriëntatie zj aanbevolen aan allen die de immense Wagneriaanse wereld in een notedop willen leren kennen. M. A. Vr. (Advertentie) RYQ-4-217 CULEMBORG, 4 april Het vier maanden later in gebruik nemen van de nieuwe fabriek van Gispen's Fa briek voor Metaalbewerking bezorgden grote moeilijkheden, die hun stempel gedrukt hebben op het resultaat van 1962. Ook hef tekort aan arbeiders heeft niet nagelaten de gang van zar ken ongunstig te beïnvloeden. De om vang der binnenkomende orders liet tegen het einde van het jaar een lichte teruggang zien, met als gevolg dat per ultimo 1962 de orderportefeuille klei ner was. De omzet steeg t.o.v. 1961 met G pet, maar deze toename was geenszins voldoende om de kostenstij ging volledig op te vangen. AI met al is het dus een moeilijk jaar geweest, hetgeen zijn weerslag vindt in het di- videndvoorstel van 71/, pet tegen 9 pet. over 1961. Het bruto-saldo der exploitatiereke ning bleef op 1.173.296 (1.172.855) na genoeg gelijk. Uit de belastingreserve viel een bedrag vrij van 20.000 (over 1961 gereserveerd 30.000). Diverse ba ten en lasten leverden een negatief sal do op van 200.232 (135.069). Afge schreven werd voor 716.730 (588.594). Hierna resteert een winst ter verdeling van 276.335 (340.873). Het indexcijfer van de gefactureerde totaalomzet kwam op 1012 (in 1961: 956, in 1960: 902 en in 1959: 724). De toename van de export met 7 pet. werd geen spektaculaire bevesti ging van de verwachtingen, die gekoes terd werden i.v.m. de activiteiten der afdeling export. Tegen het einde van 1962 en vooral begin 1963 vertoonden de exportcijfers echter een duidelijke verbetering. Voor het eerst droeg de hardverchroom-afdeling tot de winst bij. De nieuwe fabriek voldoet geheel aan de verwachtingen. In totaal werd in 1962 voor 1,74 min geïnvesteerd. De levertijden zjn aanmerkelijk bekort. De strenge winter stagneerde echter de le vering weer. Voorts werd de bouw van de kantoren stilgelegd. De inzet van het nieuwe jaar was danook ongunstig. In de personeelsvoorziening is een lichte verbetering getreden. De directie hoopt in het lopende jaar de stijgende kos ten te kunnen dekken. JJ DEN HAAG, 5 april. In mei van dit jaar zal een begin worden gemaakt met dé bouw van een Hilton-hote) op Curacao. De bouwkosten van hét aan de Piscaderabaai geprojecteerde hotel zullen ongeveer zestien miljoen gulden bedragen. (Advertentie) Door een fantastische vinding van Franse ingenieurs is het de Renault- fabrieken gelukt een kleine auto met een volautomatische schakeling te brengen. Op de Renault-Dauphine wordt deze vin ding toegepast en het resultaat is ver bluffend. Voor 5495.— koopt U een auto, waarbij de debrayage-pedaal en de versnellingshandle geheel vervallen zjn. Daardoor is het autorijden beiangrjk eenvoudiger geworden. De N.V. Amster- damsche Rijtuig-Maatschappj, Houtplein 21 te Haarlem, tel. 22020 en 12138 heeft een aantal van deze Oauphines voor proefritten aangeschaft, zodat een ieder gratis deze sensatie op autogebied kan meemaken. BREDA, 4 april (ANP) De bruto winst over 1962 van Hero Conserven Breda is, blijkens de verlies- en winst rekening, flink gestegen tot 24,65 (21.11) min. Onkosten, belastingen etc. liepen op tot 22,56 (19.43) min. Na aftrek van afschrijvingen ad 1,07 min 834.701), resteert een winst van ƒ1.017.498 (846.555). Voorgesteld wordt, zoals bekend, het dividend te verhogen van acht tot negen procent. Over het lopende boekjaar zegt het verslag, dat de omzetten in verschil lende bedrijfsafdelingen een bevredi gende ontwikkeling te zien geven. De strenge winter heeft de afzet van groenteconserven in de verstreken maanden sterk bevorderd. Ongeacht deze gunstige inzet van 1963 heeft de directie vertrouwen in een gestadige ontwikkeling ffen de onderneming. De zich ste#us uitbreidende omvang van zaken en de daarmee gepaard gaande behoefte aan middelen heeft de directie, zoals zij al eerder bekend maakte, doen besluiten tot het uitge ven van 1.875.000 aandelen tegen 150 procent met voorkeursrecht voor aan deelhouders in de verhouding van een nieuw aandeel op drie oude aandelen. De nieuwe aandelen delen voor de helft in het dividend over 1963. In de jaarvergadering zal aan aan deelhouders een statutenwjziging wor den voorgelegd, in verband met verho ging van het maatschappeljk kapitaal. OUIj MADAME. VERTELT ME WA-? OH, 0 BENT DIE ANDERE MAN UIT DB AUTO! ALLEEN MADAME VLAANDEREN IS NAAR KAMER 17 GEGAAN. DRINKT 0 WAT MET ONS, MONSIEUR MAAR WAAR HET HALSSNOER IS. VLAANDEREN MAAK GEEN GELUID MADAME NEE, DANKU 21-48

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2