Wij hebben welvaart, meent 63 pet van onze gezinnen Veertig procent leeft aan de rand van de armoede In memoriam mr. Aug. Povel Onderzoek van prof. Daudt en het N.I.P.O. MR. A. E. M. POVELf Meer jeugd in Maastrichtse cates LOENIK 4 komt dicht bij MAAN Geen zachte lwel t.v.-opnamen en afwerpen van instrumenten Bisschoppelijke Vastenactie Goede Week voor zieken I Zacht landen Vrouw helpt politie een vier jaar oude wurging tot klaarheid te brengen WELVAART EN WELVAARTSMYTHE t Motie PvdA tegen Marijnen door Kamer verworpen Russische toeleg ten dele mislukt Geef teak-meubels 'n milde glans BEVER"TEAK^^Ceta-Bever Tank scheurt open 16.0001. wijn over spoelt bedrijf SER adviseert: Geen wijziging in sociale verzekering ten gunste van de on gehuwden Prijs landbouwgrond weer in geding wmmM IN WERELDN00D ONS V ASTENOFFER Keukenhof verwacht de zesmiljoenste Malheur in Groningen VRIJDAG 5 APRIL 1963 PAGINA 5 Verschil... de Niet alleen geld FINE CHAMPAGNE TRIOMPHE DU COGNAC wmm wssm HUI C MOSKOU, 5 april (Rtr.) De Russische Loenik 4, die dinsdag gelanceerd is, zal vermoedelijk vandaag „dicht langs de maan trekken" en dan verder door de ruimte reizen. De maanraket zal dan 380.000 kilometer hebben af gelegd. Van Russische zijde in Moskou is er gisteren op gewezen, dat men uit de officiële bekend making kan opmaken dat de maanraket niet op de maan zal landen. Men acht het echter mo gelijk, dat Loenik 4 instrumenten op de maan zal laten vallen als de raket de aard-satelliet passeert. Het wordt ook mogelijk geacht dat Loenik 4 televisieopnamen van de maan naar de aarde zal zenden. giro 5850 De landing AL 30 JAAR HET GROTE MERK ONDER DE KLEINE SIGAARTJES (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 5 april. Anderhalf jaar geleden stelde prof. dr. H. Daudt, van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, vast dat er in Nederland een welvaartsmythe bestaat. De wer kelijkheid graf aan dat misschien wel veertig percent van de gezinnen op de rand van de armoede leeft. Samen met het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft hij het onderzoek wat toegespitst. De onderzochte vraag Was: hoe denken de mensen zelf over de welvaart. In augustus 1962 vond 79 procent van de Nederlanders dat er in ons land welvaart heerst. En 63 pro cent van de gezinnen vond het eigen gezin welvarend. Dit staat gepubli ceerd in het vandaag verschenen num mer van Ariadne, het tijdschift voor de reclame. Het eerst genoemde on derzoek van prof. Daudt stond te lezen in het Ariadne-nummer van 20 okto ber 1961. Beide belangwekkende publicaties brengen enige tekening in alle vader landse welvaarts-verhalen. Men kan om te beginnen opmerken dat de ge middelde Nederlander welvaart direct verbindt met het inkomen, terwijl prol. Daudt de beschikking over vrije tijd Ook tot het begrip rekent. En wie ge neigd is het bezit van tv-toestellen en bromfietsen als welvaartssymbolen te beschouwen moet toch ook bedenken dat bovenminimale inkomens vaak te danken zijn aan het werken van de huisvrouw en het opofferen van vrije hjd. Hoe het zij, een jaarinkomen van f. 5000 voor een echtpaar zonder kin deren verschaft naar de berekeningen van prof. Daudt geen enkele welvaart, en als men daarbij nog kinderen heeft froot te brengen, wordt het bestaan ijzonder zorgvol. En de situatie was in 1959 dat 40 procent van de gezinnen beneden die grens lag. De welvaart moet dus een mythe genoemd worden, ontstaan o.a. door een ongelukkige ver taling van het woord „welfare state" (dat in feite een staat is met sociale voorzieningen)door de vaak mislei dende hoeveelheid bromfietsen en tv- toestellen, door de fraai aangeklede advertenties, door arbeid in de vrije tijd, etc. Het subjectieve oordeel van de ge zinnen over de welvaart geeft al een frappant verschil aan. Liefst 79 pro cent van de ondervraagden vindt dat er welvaart heerst. Maar als men de ondervraagden naar de eigen situatie vraagt, is er slechts 63 procent die zich deelnemer aan de welvaart be schouwt. En 33 procent oordeelt dat er in het eigen gezin geen welvaart heerst. Een wat anders gestelde vraag: „Vindt u dat het in uw eigen gezin financieel wel goed gaat of niet?", gaf ais resultaat dat 45 procent zei „goed", 45 procent „redelijk" en 8 procent >,tliet zo goed". „Wat heeft een gezin met twee op groeiende kinderen per week nodig om rond te komen?" werd eveneens ge vraagd en leverde als antwoord het mediaanbedrag van f 85.75 op, vijf entachtig gulden schoon dus.... Maar de gezinnen met twee kinde ren, die dus door de eigen ervaring als goede beoordelaars mogen gelden, vonden dat men 150 gulden per week hodig heeft. Van het winkel- en dienstverlenend Personeel vond 45 procent dat er geen Welvaart heerst in het eigen gezin, van (Advertentie) (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG. 5 april De Sociaal- Economische Raad ziet geen aanleiding 'Ot wijzigingen in een aantal sociale Verzekeringen ten gunste van de_ onge- huwden. De raad erkent in een gisteren gepubliceerd advies dat de groep van mijvend-ongehuwden voor de volksver zekeringen een zwaardere last moet dragen dan de gehuwden zonder dat daar evenredige voordelen tegenover staan. Voor een verantwoorde discussie over de positie van de ongehuwden in het totale maatschappelijk bestel beveelt de taad aan, dat ook voor ongehuwden een Periodiek budgetonderzoek wordt inge steld. De SER heeft een studie ge maakt van de verhouding in lasten en Rechten tussen ongehuwden en gehuw den b;i AOW, AWW en AKW. Dij de AOW dient 35 procent van de Premie van de ongehuwden om de meerdere lasten voor de gehuwden te Pekken. Dit is uiteraard alleen van be- ijmg voor hen, die ongehuwd blijven, r^en verhoging van de AOW-uitkering voor ongehuwden is volgens het advies "let mogelijk, omdat de AOW geen on derscheid maakt tussen gehuwden en dhgehuwden maar tussen echtparen en alleenstaanden; een heel andere vraag echter of de uitkering voor alleen staanden niet te laag is. Volgens de iTdnvankeljjke indruk van de SER is dit mderdaad het geval. Prof. dr. H. DAUDT de bouwvakarbeiders 40 procent, van de fabrieksarbeiders 38 procent, van het kantoorpersoneel 33 procent, van de transportarbeiders 32 procent, van de boeren en landarbeiders 23 procent en van het leidinggevend personeel 13 procent. Niet minder dan 48 procent van de gepensioneerden geeft te ken nen dat er in het\eigen gezin geen welvaart heerst. En in deze groep zegt 17 procent dan ook dat de eigen fi nanciële positie „niet zo goed" is. Het NIPO en prof. Daudt hebben hun onderwerp ook nog anders benaderd. Een vraag luidde: „Hoe beoordeelt u uw eigen inkomen in vergelijking tot de hele inkomstenverdeling in ons (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 5 april De Tweede Kamer heeft gisteren een socialistische motie, waarin maatregelen worden ge vraagd om opdrijven van prijzen voor landbouwgronden tegen te gaan, met een flinke meerderheid verworpen, na dat minister Marijnen deze motie ern stig had ontraden. De afschaffing van de prijsbeheer- sing voor landbouwgronden zit de socia listen al vele jaren dwars. De heer Egas, die de motie indiende als con clusie van een interpellatie, heeft van alle kanten te verstaan gekregen dat dit voorbarig en onjuist was. Op 1 januari is de prysbeheersing voor land- bouwgrond afgeschaft. In de afgelopen drie maanden zijn er inderdaad specu lanten bezig geweest, maar niet in land bouwgrond. wel in percelen die voor recreatie-doeleinden zijn verkocht en waarvoor vaak flinke prijzen zijn ge maakt. „Wanneer u een goed overzicht wilt hebben, dan zult u toch minstens een jaar moeten wachten, tot er ook echt landbouwgrond verkocht is", aldus de heer Biewenga (A.R.). De heer Mel- lema (C.H.) noemde concrete cijfers die het tegendeel bewezen van de glo bale ramingen van de socialistische spre- k<Minister Marijnen hield de socialis ten voor, dat de overgang naar het nieuwe regime juist heel soepel is verlopen, al zijn er wel uitschieters geweest. Er is niettemin een meer^doel matig grondgebruik uit voortgekomen. Reeds is gebleken, dat de afschaffing van de prijsbeheersing de structuur van de landbouw heeft verbeterd. Dat is ook het grote doel van de regering geweest. Op verzoek van de heer Vondeling heeft de minister de gegevens, waar over hij beschikt, hoe voorlopig het ka rakter daarvan ook is, ter vertrouwe lijke kennisname aan de Kamer toege zegd. Zo heeft Povel op gezegende leeftijd afscheid genomen van het leven, dat hij liefhad, en waarvan het scheiden hem zwaar viel. Geen wonder, want hij heeft zijn leven vol- geleefd, als levenskunstenaar en als levensfilosoof. Erudiet als weinigen, begenadigd spreker, kunstenaar zo niet van professie dan toch van geest, scherpzinnig advocaat, diepzinnig den ker. Dat een van zijn zoons, veelbelo vend advocaat, van de wereld afscheid nam om Benedictijn te worden, was voor hem een reden tot trots. Want het „unum necessarium" lag hem op de lippen bestorven, al leefde hij het le ven als een dronk die hn met volle teugen genoot. Als mede-commissaris, jarenlang, van „De Tijd", bewaren wij aan hem de beste herinneringen, om dat hij een hoge maatstaf aanlegde, en ons tot voortdurende zelfkritiek dwong. Povel werd puder, en tegelijk jonger. De vernieuwing in het kerkelijk den ken en godsdienstig leven was hem uit het hart gegrepen, al was hij alles meer dan een modernist. Maar hij scherpzinnig, wist het wezenlijke van het bijkomstige te scheiden; hij graaf- de door tot de diepste waarheden. In de laatste jaren van zijn leven trok hij zich uit de rechtspraktijk terug, en leefde in Overveen aan de duinen- rand, het leven van een buitenman. Menzag hem veel wandelen, zelden zonder boek. En als men hem ontmoet te ging zün woord uit van mens tot méns vol belangstelling voor anderen, vol twijvel aan zijn eigen betekenis. Hij had tot op hoge leeftijd veel vrienden, en vervulde in het caritatieve leven nog menige functie. Men kan zich moeilik voorstellen hoe zijn plaats zal worden vervuld. Povel was een unicum, een man Gods, en een man van de wereld. Vroom bo venal. In Paradisum deducant te An- gell> WITTEMAN land?" De antwoorden: zeer goed: 1, goed: 42, matig: 43, slecht: 8 en zeer slecht: 1 procent. Vijf procent gaf geen antwoord. Men mag daarbij in het oog houden dat van al diegenen met een inkomen van f 5000 of minder, reeds 27 procent de eigen situatie goed en slechts 13 procent de eigen situatie slecht acht vergeleken bij de rest van het land. Van alle fabrieksarbeiders vindt 12 procent zich slecht betaald, van de transportarbeiders 11 procent, van winkelpersoneel en agrarische werkers 10 procent, van de bouwvak- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII arbeiders 5 procent en van het kan toorpersoneel 2 procent. Weer een andere vraag was: „Vindt u dat in ons land de ver schillen tussen de inkomens te groot zijn?" Te groot 56, ongeveer juist 23, te klein 5 procent. Ook vanuit enige verschillende politieke inzich ten werden een paar kwesties beke ken. en eveneens vanuit de verschil lende leeftijden. Dit laatste leverde o.a. als antwoord op dat de jonge ren tot 35 jaar minder ontevreden zijn met de eigen financiële positie en de economische structuur van ons land dan de groep tussen 35 en 65 jaar. Merkwaardigerwijze is de leef tijdsgroep boven 65 jaar (die zich zelf weinig welvarend vindt) toch te vreden over de welvaart in het land en de inkomensverdeling. Men kan dit vermoedelijk verklaren uit de herinneringen van de ouderen over het slechte verleden. Men kan blijkens de enquête niet zeggen dat het publiek een overdreven schatting maakt van het begrip wel vaart. Volgens de meeste mensen kan men spreken van welvaart „als men kan kopen wat men nodig heeft", of „als er voldoende geldmiddelen zijn" of „als men behalve het nodige nog iets extra's kan kopen". De beschik king over vrije tijd werd bij het on derzoek niet genoemd als een der ele menten van het begrip welvaart. Wel vonden sommige mensen kennelijk dat geld alleen niet gelukkig maakt, want 10 procent meende dat er van wel vaart sprake is „als iedereen gezond is" en 6 procent „als man en vrouw het goed met elkaar kunnen vinden". (Advertentie) SüAVrn'KommV iWvX'KV.v.v.'.'l SAINT Mr. A. E. M. POVEL t (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM, 5 april Na een korte pekte is hier gistermiddag in het zie kenhuis „Joannes de Deo" op 87-jarige leeftijd overleden mr. A. E. M. Povel, lid van de raad van commissarissen van de N.V. Drukkerij „De Tijd" en tot oktober regent van het „R.C. Oude Armenkantoor en Huize St. Jacob" te Amsterdam, een functie die hjj vijftig jaar heeft vervuld. Zijn stoffelijk over schot zal dinsdag ter aarde worden be steld op het kerkhof te Overveen, na dat daar om half elf de Requiemmis zal zijn opgedragen. Mr. August Eduard Maria Povel werd geboren te Amsterdam op 15 september 1875. Na aldaar de lagere school te heb ben bezocht studeerde hij humaniora op het gymnasium der paters Jezuïeten te Katwijk. Zijn universitaire opleiding genoot hij deels in Freiburg in Zwitser land, waar hij wijsbegeerte studeerde, deels in Amsterdam, waar hij in 1905 op stellingen promoveerde tot meester MAASTRICHT, 5 april Onder het hoofdstuk: Kinderpolitie, bevat het thans verschenen jaarverslag over 1962 van de gemeentepolitie een waar schuwing aan de ouders, vooral van minderjarige meisjes, dat het cafébe zoek van jeugdige tot zeer jeugdige personen sterk is toegenomen met alle gevolgen van dien. Ook wanneer geen alcoholische dran ken worden gebruikt hetgeen door gaans wèl het geval is schuilen toch, aldus de politie, in dit toegenomen café bezoek grote gevaren, met name voor minderjarige meisjes. Gebleken is name lijk, dat Maastricht zeer in trek is bu minderjarige Duitse jongelui, die royaal over zakgeld beschikken en van vrijdag tot en met zondag plegen over te blijven. Zij logeren in goedkope pen sions en hotels en brengen hun tijd door in café's, waar zij minderjarige Maastrichtse meisjes willen ontmoeten. Deze ontmoetingen, zo besluit de poli tie haar waarschuwing, blijven niet al tijd zonder betreurenswaardige gevol gen. in de rechten. Hij vestigde zich als advocaat te Ams'.erdam, daarmee zijn vader in de rechtspraktijk opvolgend. Totdat mr. Povel in Overveen ging wonen was hij plaatsvervangend kan tonrechter in Amsterdam, lid van de voogdijraad, lid van het bestuur van de armenraad en voorzitter van het comité voor de Kath, Sociale Actie. Voorts was hij jarenlang lid van de raad van toe. zicht en discipline der orde van advo caten bij" het Amsterdamse gerechtshof en voorzitter van de Practizyns Sociëteit der advocaten te Amsterdam. De heer Povel is ook een zeer werkzaam regent geweest van huize Duinrust, het Over- veense tehuis voor bejaarden en van het Museum Amstelkring. Van 1939 tot 1945 was hij de briljante voorzitter van de Haarlemse afdeling der St. Adelbert- vereniging. Zijn energie was zo onuitputtelijk en het gebied van zijn belangstelling zo groot, dat hij naast zijn drukke rechts praktijk zijn bekwaamheid vooral in civiele procedures was vermaard en naast het vele werk ten bate van ver enigingen en instellingen nog gelegen heid vond tot de bestudering van philo- sophische en theologische vraagstukken en tot het zich wijden aan de studie van meerdere Slavische talen. Volgens het Sovjet-persbureai Tass heeft de astronoom Koeprevitsj ver klaard, dat de maanraket naar zijn me ning uitgebreide gegevens over het maanoppervlak zal seinen. Deze gege vens zouden er dan toe bijdragen, dat de problemen rond het zenden van een mens naar de maan sneller opgelost zul len worden. Koeprevitsj had ook gezegd, dat een reis van een mens naar de maan „niet lang meer op zich zal laten wach ten". De Russische geleerden waren al in staat om apparaten naar de maan te brengen, die gegevens naar de aarde kunnen seinen. En deze apparaten zou den een lange werkingsduur hebben. Russische opsporingsstations meldden gisteren nog dat de instrumenten aan boord van „Loenik 4" normaal func tioneren. Onze medewerker voor de Ruimte vaart tekent hierbij het volgende aan: De vierde Sovjet-maanraket is een volgende logische stap in het Russische programma voor maanverkenning en voorbereiding van een bemande landing op onze satelliet. In 1959 reeds spraken de Russen van hun plan op de maan apparatuur te doen neerkomen voor we tenschappelijke waarnemingen. Dit programma is niet geheel naar verwachting uitgevoerd. Loenik 1 mis te de maan, terwijl hij er op terecht had moeten komen. Loenik H was een gelukte herhaling van het eerste expe riment, Loenik Hl bracht ons tenslotte geslaagde opnamen van de achterzijde van de maan. Er zijn weinig gegevens bekendge maakt, maar aan de hand van de in lichtingen omtrent de vorige Loenik kunnen wij wei enige gefundeerde ver onderstellingen maken. De startplaats van de raket was Kapoestin Yar ten noodroosten van het Aralmeer (coör dinaten 47 gr. N.B.. 62 gr. 30 min O.L.) Als aandrijfraket is waarschijn lijk een CH 10 gebruikt, een 34 me ter hoog drietrapsprojectiel, met een beginvermogen van ongeveer 300 ton (de Amerikaanse Atlas heeft 180 ton stuwkracht). Onder een hoek van 65 graden met de equator steeg de ra ket op om in een baan om de aarde te komen. Vervolgens werden de pa rameters van deze baan vastgesteld en werd op het juiste moment de motor van de derde trap ontstoken, om onder een hoek van 75 graden met de equator de raket te lance- Advertentie) Een OLVEH verzekering uw levensbelang. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 5 april In de komen de week van de Bisschoppelijke Vas tenactie gaan de gedachten uit naar de zieken, jong en oud, waar ook ter wereld. Maar vooral in de ontwikke lingsgebieden. Statistische gegevens wjjzen uit, dat de overbevolkte noodge- bieden haarden zijn van talloze ziekten, die het gevolg zijn van honger en onder voeding, armoede en gebrek aan hy giëne, medicamenten en artsen. In 1957 schatte de Wereldgezondheids organisatie het aantal melaatsen op tien tot twaalf miljoen. In Bengalen lijdt meer dan de helft van de bevol king periodiek aan malaria of moeras koorts. Ondanks de moderne desinfec- üemiddelen werd het totale aantal ma lariapatiënten in 1952 nog op ongeveer 350 miljoen geschat. Per jaar sterven drie miljoen mensen daaraan. In Indië sterven jaarlijks 200.000 mensen aan cholera. 20.000 aan beten van vergiftige slangen, anderhalf miljoen aan moeras koorts en 500.000 aan tuberculose. Juist in de landen waar deze ziekten overheersen, is medische hulp ontoerei kend. Jaarlijks studeren ongeveer 50.000 artsen af. In slechts veertien landen beschikt men over één arts per duizend inwoners. De minister voor gezondheid van Kerala in Indië rapporteerde, dat al leen reeds voor de zieken die in de verschillende ziekenhuizen zijn op genomen, zevenduizend bedden nodig zouden zün. Het aantal patiënten dat niet opgenomen wordt, ligt hoger. In een dichtbevolkt dorp, ongeveer veer tien kilometer van Ernakulam, is men reeds aan de bouw van een nieuw ziekenhuis begonnen. Om dit te financieren en ook het opnemen van patiënten te kunnen bekostigen, is steun gevraagd aan de Bisschoppelij ke Vastenactie. Noodzakelijk moet het ziekenhuis te Rubaga in Uganda, waar een interna tionale groep van de Graal werkt, wor den uitgebreid. Twee verpleegsters zijn ondergebracht in.- het lijkenhuisje. Ook hiervoor is men bij de Nederlandse ka tholieken om hulp komen aankloppen. Pater Cauwe S.J., secretaris-generaal van Caritas-Congo, staat voor de zor gen van de gehele Congo, Van overal krijgt hjj brieven van zusters over de onmogelijkheid zieken naar het zieken huis over te brengen wegens gebrek aan een auto. Een enkel voorbeeld van de nood, waarin de Bisschoppelijke Vas tenactie gTaag wil helpen. (Advertentie) ten name van Bisschoppelijke Vastenactie Utrecht (Advertentie) ren in de richting van het ontmoe tingspunt in de maanbaan. De vraag is nu of de Russen erin zullen slagen de gewenste nauwkeurig heid van 0,07 procent maximale afwij king te bereiken. Het feit, dat zij Loe nik 4 lanceerden uit de parkeeriiaan (iets wat bij nog geen Loenik is toege past), wijst erop. dat men met uiter ste accuratesse te werk wilde gaan. Een dergelijke hoge graad van nauw keurigheid is alleen vereist als men een maanlanding beoogt. s de raket eenmaal boven het the oretisch verlangde trefpunt het midden van de maanschijf- aan gekomen, dan komen er opnieuw moeilijkheden. Want nu moet een in de richting van de maan wijzende retroraket worden ontstoken om de vaart af te remmen. Gebeurt dat niet, dan zal de Loenik, hoe keurig ook ge richt met een snelheid van 2,7 kilo meter per seconde op de maan neer komen. Waarschijnlijk is het debedoeling, dat de laatste schok wordt opgevan gen door een telescopisch landingsge stel. Als alles naar wens verloopt zal Loenik 4 ongetwijfeld TV-opnamen van de.maan en vele andere gegevens over het maanoppervlak naar de aarde zen den. Nog enkele uren zullen wij, mét de twaalf volgstations in de Sovjet-Unie en het rekencentrum op één kilometer van de lanceerbasis in spanning ver keren over de uitslag. Pas dan zal Tass kunnen bekendmaken welke in terpretatie men in dit geval moet ge ven aan de bekende vage mededeling: „Het station zal binnen drie en een halve dag het gebied van de maan bereiken." Wij hadden al een hele tijd niets meer gehoord van de ruimtevaart, maar gelukkig hebben de Russen dezer dagen de Loenik IV het luchtruim ingeslingerd. Bestemming maan. Het ap paraat heeft bereids 214.800 kilometer afgelegd, ofschoon ik er niet aan twijfel dat er op het moment dat ik deze regelen schrijf, wel weer enige tienduizenden kilo metertjes bij gekomen zullen zijn. De landing wordt overigens pas op het komende weekend geraamd. Men hoopt op een zachte landing van net robot-laboratorium. Ik ook. Weliswaar zeggen de Russen dat die Loenik on bemand is, maar je kunt toch nooit weten. Als Kennedy goochem is ge weest heeft hij er stiekum een toe- rikaanse spion in gewurmd. En Eisen hower zou dat in ieder geval gedaan hebben. Meteen daarna had hij het trouwens ook toegegeven. Hoe dan ook, als het niet zacht landt, dat lab, dan zijn in ieder ge val al die Russische instrumenten stuk. En dat geeft dan meteen zo'n boel, zou Annie M. G. Schmidt zeg gen. En nou maar afwachten. Als er per sonen op de maan wonen zullen zij allicht in dat zacht gelande lab klim men. En dan hoop ik maar dat de Westers gerichte maan-jongens er het eerste bij zijn. Want als wij onze we tenschap tóch interplanetair gaan rondstrooien kan zij ook maar het best meteen in de juiste handen val len. Wat zégt U, dat West en Oost op de maan geen verdelende begrippen zijn? Wel, dat weet ik dan nog niet zo net. Russische astronomen hebben, volgens Tass, nu al vastgesteld dat de maan niet helemaal rond is en dat zij een soort bult vertoont, die in de richting van de aarde wijst. Zou hier sprake wezen van een punt hoofd? N.B. Bij het ter perse gaan van dit nummer bereikte mij het bericht dat de Loenik IV zijn doei voorbij zal schieten. Daarmee zijn alle moeilijk heden uiteraard op een prettige manier opgelost. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiuiiiitiiniHiiiiin LISSE, 5 april. De stichting natio nale bloemententoonstelling „Keuken hof". die onlangs de veertiende expo sitie opende, verwacht dinsdagmiddag de zesmiljoenste bezoeker. Het bestuur van de bloementuin heeft besloten de gelukkige een bijzonder welkom te be reiden. Gravin Jacoba van Beieren zal persoonlijk te paard aanwezig zijn. Zij heeft beloofd een hartewens van de zesmiljoenste te zullen vervullen. (Advertentie) In het handige pocket-blik Ook in 20 stuks verpakking f. 3.- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 5 april Vooral dank zijde medewerking van een 36-jarige prostituee heeft de politie (zoals gis teren nog in een deel van onze_ oplage gemeld) gisternacht een dertigjarige man kunnen arresteren, die na uren lange verhoren heeft bekend bijna vier jaar geleden, in de nacht van 15 op 16 mei 1959, de 45-jarige prostituee „Zwar te Judith" in de Bergstraat te heb ben gewurgd. Het is een tuinier uit een dorpje in de provincie Utrecht. Hij werd in een stad in midden-Nederland aangehouden. De politie wil de namen van zijn woonplaats en de stad waar hij werd gearresteerd, niet noemen. Het motief voor de wurging moet vermoe delijk worden gezocht in een afwijking van de verdachte. Het misdrijf werd destijds ontdekt door een medehuurster, die verontrust was over de onheilspellende stilte in het souterrain van de vrouw. Zij had als laatste bezoeker een naar schatting 25-jarige jongeman met opvallend blond achterover gekamd haar en een licht grijs pak zien weglopen. Uit onderzoek kwam vast te staan, dat dezelfde jon- §eman alvorens bij „Zwarte Judith" innen te gaan even had staan praten met een andere vrouw in de Bergstraat. Deze vrouw kwam enkele weken ge leden bij de politie op het bureau War moesstraat vertellen dat zij al bijna an derhalf jaar regelmatig bezoek kreeg van een man, die zij verrast had her kend als de voorbijganger met wie zij indertijd, toen zij nog in de Bergstraat woonde, had staan praten. Het politie onderzoek werd op uitgebreide schaal heropend, ondanks de twijfels van de politiefunctionarissen, die het eigenlijk maar vreemd vonden, dat de vrouw een man met wie zij twee en een half jaar geleden vluchtig had gesproken, in één oogopslag had herkend. Omdat zij aanvankelijk twijfelde, lichtte zij de politie nog niet in. De tuinier bezocht haar daarna wekelijks. Steeds duidelijker kwam het voor haar vast te staan, dat de bezoeker het misdrijf had gepleegd. In novem ber vorig jaar vroeg zij het hem zelfs op de man af. Zij kreeg geen antwoord. Van dit moment af ver scheen de tuinier echter niet meer, waardoor de vrouw in haar vermoe dens werd gesterkt. Omstreeks de zelfde tijd werd zij aangegrepen door een panische angst, ook om het le ven te zullen worden gebracht. Kort nadat zij naar de politie was gegaan, zag zij de tuinier op een zaterdag avond plotseling weer voorbijkomen Zij waarschuwde opnieuw de politie, die niet terstond ingreep, maar de man aanvankelijk nog een poos scha duwde, tot zij hem gisternacht arres teerde. De tuinier heeft tijdens het verhoor, dat op zijn arrestatie volgde, niet on middellijk bekend. Ook de reconstruc tie var het misdrijf, die eveneens gis ternacht reeds in de Bergstraat werd verricht, leidde niet tot een bekente nis. Gisteren zette de recherche het verhoor echter overdag voort met de hulp van de 36-jarige vrouw. Aan haar ideeën en vragen is het te danken ge weest, dat de tuinier 's middags half drie bekende. De vrouw verliet daarna volkomen overstuur het politiebureau. De politie heeft de indruk, dat de tuinier, die een labiele indruk maakt, het misdrijf in een plotselinge opwelling heeft gepleegd. Hem zou daarvoor dood slag of zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, ten laste kunnen wor den gelegd. Ook heeft men de arres tant nog even aan de tand gevoeld ever een andere onopgeloste wurging van een Amsterdamse prostituée, die van de 32- jarige „Chinese Annie", maar al spoe dig bleek, dat de tuinier daarmee niets heeft te maken gehad. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 5 april Werknemers van de CP-fabrieken die zich op de tankafdeling van het bedrijf bevonden, zijn vanmorgen rond negen uur ternau wernood ontkomen aan verdrinking in een zee van witte landwijn. Met klate rend geweld stortte namelijk 16.000 li ter uitte landwijn naar beneden toen door onbekende oorzaak de bodem scheurde van een polyestertank, die te gen de zoldering van de afdeling is aan gebracht. De wijn stond al spoedig centimeters hoog in de expeditie-afdeling en op de binnenplaats. Het personeel, badend in de witte wijn, begon onmiddellijk het kostbare vocht weg te pompen, onder het waakzaam oog van ambtenaren van de dienst accijnzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5