EINDELIJK GOED NIEUWS UIT GENÈYE Rusland aanvaardt voorstel van de Verenigde Staten Pentagon als eindpunt WAAR is Loenik 4 geblev en! Deel van Franse mijnwerkers nog niet tevreden Weerzien na 46 jaar STAKING HET (SPAANSE) GESPREK VAN DE DAG Resultaat moeizaam overleg Respijt tot maandag voor 250 ontslagen Spaanse m ijnwerkers VOETBALLEN OP HET N00RDP00LIJS 1 k f Zonnig er KOMPLETE UITRUSTINGEN KOOPVAARDIJ BAARS Koks De Jong nv Franse atoom- en raketbasis in Stille Oceaan Bidault akkoord met voorwaarden Hongerziekte van miljoenen f 172.000 voor Bali CHRISTIAANSE Morgen weer Wereld- gezondheidsdag Aanhangwagen schiet los; voetganger dodelijk getroffen MORRIS êefore ijouêuij! ZATERDAG 6 APRIL 1963 87ste JAARGANG No. 31404 GENèVE, 6 april (Relter, UPI) De kans is groot dat op korte termijn een directe verbin ding (telefoon of telex) tot stand zal worden gebracht tussen de twee belangrijkste steden in de wereld van vandaag: Washing ton en Moskou. De leider van de Russische delegatie bij het ont- wapeningsoverleg in Genève, Tsa rapkin, deelde gisteren mee, dat zijn regering akkoord gaat met het desbetreffende Amerikaanse voorstel. De regering in Washing ton meent, dat zulk een „hete lijn" van groot nut kan zijn bij plotseling optredende ernstige wereldcrises, die een „oorlog door misverstand" kunnen ver oorzaken, domweg als gevolg van het feit dat twee regeringen, die In feite over oorlog en vrede te beslissen hebben, elkaar niet goed begrijpen of eikaars acties ver keerd interpreteren. Verreschrijver? N.V. CARROSSERIEFABRIEK REPAREREN UITDEUKEN VERHUIZEN ai/iSxV tvX «i? u I MEDEDELING AUTOMOBIELBEDRIJVEN Groothandel Jac. v. d. Laan Extra aanbieding sigaren Suède dames- en herenjasjes BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM (Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte Omroepers 16 cents eer m m. nooqte De administratie Behoudt zich net recht voor advertentién eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week f 2.65 oer maanc 1 '9C oe <wa-taai Voor klachten over de bezorging s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Telefoon- of telexlijn van Moskou naar Washington MANCHESTER, 6 april (UPD De signalen van de Russische Loenik 4 zijn gisteravond plotseling opgehouden. Dit is meegedeeld door de directeur van de radiotelescoop van Jodrell Bank, Sir Bernard Lovell. De signalen hielden op om 21.50 uur. Enkele minu ten daarvoor scheen op een gecompli ceerde manier met de raket gemanipu leerd te zijn, aldus Sir Bernard. „Op dit moment weten we niet ol het een landing ol inslag op de maan was, ol de raket tijdelijk achter de maan was verdwenen om dat de Russen de zen ders uitgeschakeld hebben, hetgeen ons overigens onwaarschijnlijk lijkt". dio raakt uitgezonden, is zonder opgave van re denen geschrapt. De radio gaf in de plaats daarvan pianomuziek en een li teraire lezing. PAPEETE (Tahiti), 6 april. (Reuter) Naar welingelichte kringen in Papeete hebben medegedeeld, zal op de atol Moe- roeroa, behorend tot de Toearnotie-archi- pel in Frans-Polynesië, een Frans atoom- en raket-proefbasis worden gebouwd. Op deze atol, die ongeveer 1.200 km ten zuidoosten van Tahiti is gelegen, wor den begin mei driehonderd militaire technici verwacht, om met de voorberei dende werkzaamheden te beginnen. Deze zullen zeker tot 1965 duren. Op de atol Hao, 1.200 km ten oosten van Tahiti, zal een vliegveld van inter nationale klasse worden aangelegd. Hiermede zal in oktober a.s. worden be gonnen. Op Tahiti zelf zal een achter- hoede-basis worden ingericht. Daartoe worden in Papeete in mei de eerste tech nici verwacht, voor de bouw van maga zijnen en laboratoria en de inrichting van medische diensten. Volgens dagblad- berichten zouden de kosten van dit alles minstens vijftig miloen gulden bedragen, met inbegrip van de bouw van observa toria en radarstations voor het registre ren van atoomproeven. LISSABON, 6 april (Reuter) De Franse oud-premier Georges Bidault heeft de voorwaarden van de Brazili aanse regering voor een inreisvisum voor Brazilië aanvaard. Dit heeft een woordvoerder van de Braziliaanse am bassade in Lissabon meegedeeld. De voorwaarden van de Braziliaanse re gering zijn, dat Bidault geen activiteit ontplooit die verband houdt met de Franse politiek. Het tijdstip van Bidaults vertrek naar •razilië is nog niet vastgesteld, De tijdens de Cubaanse ervanng crisis van verleden jaar oktober heeft geleerd, dat het soms uren duurde voordat boodschappen van Kennedy aan Khroesjtsjev of van Khroesjtsjev aan Kennedy (overgebracht via de ambassades) waren opgesteld, geco deerd, doorgeseind, gedecodeerd, ver taald en doorgegeven aan de belang hebbende, en dit alles terwijl de grote wereldpersbureau's reeds lang in staat zijn hun berichten in tijd van enkele minuten over heel de wereld te ver spreiden. Voor een directe verbinding tussen de regeringen in Washington en Moskou zijn open lijnen, zoals de pers- bureau's gebruiken, natuurlijk niet ge schiet. Het moet een gesloten verbin ding worden, zodat beide regeringen ervan overtuigd kunnen zijn dat de boodschappen, die zij elkaar toezenden, niet in verkeerde handen vallen. De Amerikaanse afgevaardigde in Genève, Charles C. Stelle, noemde de Russische beslissing „zeer bemoedi gend". Hij zei dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie onmiddellijk bilate- r; besprekingen zouden moeten be ginnen om de details van de zaak te regelen. In de eerste Amerikaanse sugges ties in deze zaak werd gesproken over een directe verbinding tussen he* Witte Huis en het Kremlin. In middels schijnen de Amerikanen er echter meer voor te voelen het Ame rikaanse einde van de lijn te laten eindigen in het Pentagon, het wel bekende vijfhoekige gebouw van het Amerikaanse ministerie van defensie. Tsarapkin zei gisteren dat de Russen geen bezwaar hebben tegen het Pen tagon als eindpunt van de lijn, op voorwaarde dat de Sovjet-Unie het Russische einde van de lijn eveneens kan laten eindigen waar zij wil. Ook over de vraag of het een telex- of telefoonverbinding moet worden zal door de Russen en Amerikanen nog gesproken moeten worden. Het is be kend dat de Amerikanen het meeste voelen voor een telex (of, om een goed Nederlands woord te gebruiken, verre schrijver), dit om het gevaar van ver taalfouten en misverstanden zoveel mogelijk te beperken. In antwoord op de opmerkingen van Stelle zei Tsarapkin nog dat de Sovjet- Unie bereid is „onmiddellijk" bespre kingen over de „hete lijn" te beginnen. Ten aanzien van de eigenlijke ontwape- ningsproblematiek was Tsarapkins re de echter even onverzoenlijk als altijd. Hij noemde, om een voorbeeld te noe men, de Amerikaanse bases in het buitenland „een list van het Pentagon, die er op gericht is in geval van een oorlog een Russische tegenaanval weg te houden van het Amerikaanse grond gebied". Tsarapkin noemde in dit verband speciaal de Amerikaanse Bomarc-ba- ses in Canada. „Men houdt deze bases in stand om Russisch raketvuur af te leiden van doelwitten in de Verenigde Staten", zei hij, aldus in de kaart spelend van de demissionaire Canadese premier Diefenbaker. Canada is momenteel gewikkeld In een felle verkiezingsstrijd, waarin de vraag of de Amerikaanse Bomarc- vliegtuigen in het land al dan niet moeten worden voorzien van nucleaire wapens een belangrijke rol speelt. De conservatieven, onder leiding van Die fenbaker, zijn gekant tegen nucleaire wapens op Canadees grondgebied, de liberalen, onder leiding van Pearson, zijn er vóór. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 6 april In Lotharingen en de kleinere bekkens van Midden- en Zuid-Frankrijk was gisteren, na het woensdagavond tussen de direktie van de Franse staatsmijnen en de mijnwer kersbonden gesloten akkoord, de hervat ting van het werk in de steenkoolmijnen praktisch totaal. In het Noordfranse mjjngebied weigerde daarentegen glo baal genomen ongeveer dertig procent van de mijnwerkers het werk te her vatten. Er waren schachten, waar pos ters de werkwilligen beletten af te da len. Over het algemeen moet vooral In het noorden de ontevredenheid over de bereikte resultaten groot zijn er. zeer verbreid. Die mijnwerkers voelen zich ge frustreerd. Zij hebben de indruk dat de resultaten niet in redelijke ver houding staan tot de vastbesloten heid, waarmee zij hun stakingsactie hebben ondernomen en 35 dagen heb ben volgehouden. Vooral zouden zij het de vakbondleidingen kwalijk ne men, dat deze hen tien dagen lang overbodig hebben doen staken, aan gezien het uiteindelijk verkregene ook wel verkregen had kunnen zijn bij het eerste onderhandelingsge- sprek van zondag 24 maart jl. Op tal van bijeenkomsten is het tus sen de mijnwerkers en de vakbonds mensen tot hooglopende ruzie geko men, met aan het adres van deze laat- sten kwalificaties als „verraders" en „verkochten", waarop o.a. Delfosse, de grote man van de C.G.T.-vakbond, per soonlijk kwaad reageerde met kreten als „stommelingen" en „ondankbaren' f" me* het dreigement naar Parijs te r ,,n terugkeren om het akkoord in stukken te scheuren. Met meer kalmte reageerde op al Sauty, de leider van de wlht u nch Al deze uitingen van slecht humeur, zo vond hij, zijn na een dergelijke staking vanzelfspre- kend, naaar hebben weinig te beteke- tw'lfelde er niet aan of begin volgende week zouden ook de laatste recalcitranten het werk weer hebben hervat. Het verdient overigens de aan dacht dat van de mijnwerkers in Noord-Frankrijk ongeveer veertig pro cent bij geen enkele vakbond is aan gesloten. Voor wat de kern van de kwestie betreft is het inderdaad wel zo, dat de verkregen financiële verbeteringen in 1963 zo ongeveer teniet worden gedaan door de loonderving, die de 35 dagen staking hebben meegebracht. Het volle effect van het door de staking bereikte zal voor de mijnwerkers pas voelbaar worden In 1964, en dan vertegenwoor digd door een bedrag, zoals „Le Mon de" dat berekent, van in totaal 221 miljoen francs boven hetgeen de rege ring vóór de staking al had toegezegd. In het kielzog van de regeling van het mi inwerkersconflict zijn inmiddels ook de conflicten met het personeel van de spoorwegen en dat van „gas en elektriciteit" bijgelegd. Het perso neel van de spoorwegen neemt genoe gen met een loonsverhoging, die vijf procent bedraagt per 1 april jl. en die op 1 januari 1964 zal zijn opgelopen tot 8,2 procent, waarbij inbegrepen 5,2 procent als in te halen achterstand. Bovendien krijgt het een uniforme duurtepremie van 50 francs. Die premie krijgt ook het personeel van „gas en elektriciteit", dat voorts in het bezit komt van een loonsverho ging in etappes, die per 1 januari 7,35 procent zal bedragen, de in te lopen achterstand inbegrepen. Men mag aan nemen dat hiermede, tot grote opluch ting van het geteisterde publiek, voor een aantal maanden de rust in deze beide zo vitale genationaliseerde be drijfssectoren is hersteld. De Canadese regering kwam op 6 februari jl. ten val doordat het Lager huis een motie van wantrouwen tegen de regering; aannam. In de motie werd gesteld, dat de regering in gebreke was gebleven door geen duidelijke verkla ring af te leggen over haar defensie beleid. De directe aanleiding tot de gebeurtenissen was een door de Ameri kaanse regering uitgegeven verklaring waarin werd gezegd dat Canada nu cleaire wapens van de V.S. moet aan vaarden, hetgeen door sommigen wordt gezien als een schoolvoorbeeld van on geoorloofde Amerikaanse inmenging met de binnenlandse politiek van een andere mogendheid. De verkiezingen in Canada worden maandag gehouden. PARIJS, 6 april (UPI) De 93-jarige Russische vrouw Èlena Soulima is gis teren in Parijs aangekomen, waar zij haar zoon, die zij sinds 46 jaar niet meer had gezien, hartelijk omhelsde. De nu 63-jarige Nicilas Soulima ont vluchtte Rusland tijdens de Bolsjevis- tische revolutie en vestigde zich in Pa- rij Vanaf de dag van zijn aankomst probeerde hij regelmatig van de Russi sche regering een uitreisvisum voor zijn moeder te krijgen. Gisteren ontving hij plotseling een telegram dat zijn moeder onderweg was naar Parijs. In de laatste jaren hebben veel be jaarde Russen toestemming gekregen van de ussische regering zich bij hun fami lieleden in het buitenland te voegen. DEN HAAG, 6 april. Op gironum mer 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag was gisteren in totaal f 172.000 binnengekomen voor de slachtoffers van de vulkaanuitbarsting op Bali. Advertentie) voor alle maatschappijen ter Uniformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem - Tel. 16963 (Advertentie) 36 38 Haarlem Lange Herens r Telefoon 14371 (Advertentie) Raamvest 29 - Tel. 14810 Uw verhuizing wordt met zorg uitge voerd. Vraagt vrijblijvend prijsopgave. BERGPLAATS VOOR INBOEDELS (Van onze Limburgse redacteur) HEERLEN, 6 april Langdurige, moeizame besprekingen tussen woord voerders van de ontslagen 250 Spaanse arbeiders en consulaire vertegenwoor digers enerzijds, en afgevaardigden van de hoofddirectie van de staatsmij nen anderzijds, hebben gisteren tot het volgende resultaat geleid: De klachten van de Spanjaarden, verblijvend in het gezellenhuis „Leij- enbroek" te Sittard, over hun lege ring en verzorging, zullen door de gesprekspartners in onderling over leg diepgaand worden bestudeerd, Men zal proberen de grieven van de stakende mijnwerkers, die door de staatsmijnen werden ontslagen en de aanzegging hadden gekregen gisteren morgen naar Spanje terug te gaan, tot een oplossing te brengen. In ruil voor deze toezegging hebben de consulaire vertegenwoordigers en de woordvoerders van de ontevreden Span jaarden zich bereid verklaard een drin gend beroep te doen op de stakers, weer aan het werk te gaan. Of de Spanjaarden aan dit verzoek gevolg zullen geven, zal pas maandag duidelijk zijn, daar het komend week end in de mijnindustrie niet wordt ge werkt. Wat precies zal gebeuren, wanneer de Spaanse mijnwerkers ook de volgende week zullen weigeren weer aan de slag te gaan is niet bekend gemaakt. Vanwege de besprekingen, waarmee donderdagavond een begin werd ge maakt, is de aanvankelijke aanzegging van de Staatsmijnen, dat de tweehon derd ontslagen stakers van „Leijen- broek" en de vijftig Spaanse mijnwer kers van het gezellenhuis „de Egge" te Brunssum, die uit solidariteit ook in staking waren gegaan en derhalve ook werden ontslagen, reeds gisteren morgen op transport zouden worden ge steld naar Spanje, op het laatste mo ment niet uitgevoerd. Aan de bespre kingen, die gisteren vrijwel de gehele dag zijn voortgezet, nemen van de zode van de staatsmijnen onder anderen deel ■SSSisli EP - HMÉiiMiÉÉi 'v v «lli* het hoofd van de dienst personeelsza ken mr. S. J. H. Huyben en drs. D. J. M. Knibbeler, chef personeelsvoorzie ning. Van de kant van de Spaanse ar beiders traden aanvankelijk speciale woordvoerders op, die later door de stakers werden opzij gezet, waarna ge sprekken z'jn gevoerd met individuele stakers. Aan net overleg nemen ook deel de honoraire vice-consul van Span je in Maastricht, de heer J. M. Gros- simlinghaus en de vice-consul en de emi- fratie-attaché voor de Benelux van het paanse consulaat-generaal in Rotter dam, resp. de heren Pradera en Carel- lero. i Uit gesprekken met individuele sta kers is gebleken, dat zich onder de ontslagen mijnwerkers een groot aantal werkwilligen bevindt. Deze arbeiders zouden onder druk van de recalcitran te groepering hebben gehandeld. In de twee gezellenhuizen, waar sta kers in afwachting van de resultaten van de besprekingen verblijven, hebben zich gisteren geen ongeregeldheden voorgedaan. In totaal hebben de staatsmijnen 350 Spanjaarden geworven. Van de Span jaarden eveneens 350 die bi) de particuliere steenkolenmijnen werkzaam zijn, heeft niemand het werk neerge legd. Een woordvoerder van de staatsmij nen, die nauw betrokken is bij de werving van buitenlandse mijnwerkers. 9? DEN HAAG, 6 april Ter gelegen heid van de Wereldgesondheidsdag heeft de directeur-generaal van de Volksgezondheid, pTof. dr. P. Munten dam, gisteravond in de radiorubriek „Regeringsuitzending" gesproken over de wereldgezondheidsdag, ook dit jaar te houden op 7 april, morgen dus. De slagzin van de Wereldgezondheidsdag- 1963 is: „Honger, ziekte van miljoe nen". Er zijn nog vele honderden miljoenen mensen in de wereld die aan ondervoe ding lijden", aldus prof. Muntendam. Hij gewaagde onder meer van onvoldoende voeding en van ondervoeding in Azië, Afrika en Zuid-Amerika, die funeste in vloed hebben op de prestaties van de mens en die zijn weerstand tegen al lerlei ziekten sterk verminderen. Spre kend over de noodzaak tot verbetering van voedselproduktiemethoden en uit breiding van produktiegebieden stelde prof. Muntendam, dat dit niet of nog niet gebeurt. „En het bedenkelijke is, dat de produktie in hoger ontwikkelde landen, die al genoeg hebben, veel ster ker vooruitgaat dan in de ontwikke lingslanden." Prof. Muntendam wees in zijn causerie voorts op de hardnek kigheid waarmee slechte voedingsge woonten blijven bestaan. ROOSENDAAL, 6 april. Een los schietende aanhangwagen van een vee auto is gistermiddag hier op twee voet gangers ingereden. De 78-jarige C. van Overveld werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. De 65-jarige C. Dielisse liep enkele ribfracturen op. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt Molenstraat - Burgemeester Prinsen singel, vlak voor het kruispunt schoot de koppeling van de aanhangwagen los. APELDOORN. 8 De tweejarige Hans Terwijl gisteren vertegenwoordigers van de staatsmijnen onderhandelden met woordvoerders van de Spaanse stakers, was het in en om het gezellenhuis „Leyenbroek" in Sittard een drukte van belang. De Spanjaarden die een daa te voren het werk in de mijnen hadden neergelegd vonden daarin voldoende stof tot uitbundige conversatie. deelde ons mee, dat de huidige moei lijkheden grotendeels zijn terug te voeren op het werfsysteem, dat in Spanje, krachtens een staatsverdrag tussen dat land en Nederland, wordt toegepast. In tegenstelling tot bijvoor beeld Italië en Joego-Slavië, werven de Limburgse mijnen de Spaanse ar beiders niet zelf. Zij moeten dit werk overlaten aan Spaanse arbeidsbu reaus. Volgens onze zegsman is het Spaanse werfsysteem minder deugde lijk dan het eigen systeem van de Limburgse mijnen. Volgens de laatste methode, waarbij de buitenlanders nauwkeurig worden getest, is het ge vaar veel minder groot, dat maat schappelijk moeilijk aanpasbare mijn werkers worden geworven dan bij het Spaanse systeem. Voorts is gisteren van de zijde van de mijnindustrieraad meegedeeld, dat dit bedrijfschap woensdag 17 april een speciale vergadering zal besteden aan de gehele problematiek inzake de wer ving van buitenlandse mijnwerkers. Kennelijk gebeurt dit onder invloed van de reacties van de mijnwerkersbon den, waaronder de katholieke bond, die de onmiddellijke stopzetting van de werving van buitenlanders hebben ge ëist. De onlangs begonnen besprekin gen tussen de minister van Economi sche Zaken, drs. De Pous, en de le den van het dagelijks bestuur van de Mijnindustrieraad met betrekking tot de problematiek rond de Limburgse mijnen, die woensdag in Den Haag zou den worden voortgezet, zijn uitgesteld tot de dag na de speciale bijeenkomst van de Mijnindustrieraad. 18 april. De Britse onderzeeboten „Grampus" en „Porpoise" hebben een reis van vijftig kilometer gemaakt onder het ijs van Vos uit Uddel (gem, Apeldoorn) is de Noordpool. Toen de schepen tussen het ijs boven water kwamen stapten de bemanningen even uit om een partytje hier gistermiddag spelenderwijs onder te voetballen.,., leen auto gekomen en op slag gedood. Voor aankoop van een Volkswagen, Porsche of een Karmarm-Ghia zowel nieuw als gebruikt, is onze zaak Wagenweg 166 (v.h. Garage Den Hout), nu ook iedere avond geopend van 710 uur en zaterdags van 95 uur. Voor avondservice is onze zaak Wa genweg 166, tel. 14297, iedere avond geopend tot 12 uur. Advertentie Telefoon 21001-12547 (Advertentie) BARIELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 229596 IIIIIIIIIIIIIIItlllllllllltllllllllllllllllIIIIIIIIIItlllllllllllllllllHIIII (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 6 april Aan de periode van somber en veel te koud lenteweer is een einde gekomen. Een hogedruk- gebied breidt zich van Scandinavië naar West-Europa uit, vergezeld van een droge oostenwind. Daarin heeft het weer een zonnig karakter, waarbij de temperatuur de komende dagen hoger wordt, morgen al 12 a 14 gr. C. AI met al een belangriike verbetering. ZONDAG Zon: 6.04-19.22: maan: 17.40-6.02. MAANDAG Zon: 6.02-19.24; maan: 18.46-6.21.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1