Strijdlustige straft hockeyploeg van optimisme Spanje af Doelman Jan Veentjer in glorieuze rol Schuttersfeest hockeysters: van Petrosjan slaat hard toe Botwinnik al bij zet op verkeerd P vijfde spoor c 3 Paul triomfeert na felle sprint Belg Goossens moet zijn solo te vroeg opgeven Daems klopt Van Looy in eindsprint DRS. PIET ROOZENBURG WEER NAAR EEN WERELDTITEL DAMMEN? H H Na de zenuwachtig gejaag over Noordhoilandse dijken Hockeyers gaan oefenen met Pasen Fraaie score van Piet Roozenburg Heieen van Rooy doorstaat debuut glansrijk Judoërs van Tung Yen domineren Dukla Praag ook in zaalhandbal thuis Parijs-Roubaix MAANDAG 8 APRIL 1968 voor deelnemers aan beide toto's Zie Inllchtlngenblad bil het Totoformulier. MADRID, 8 april Met twee juweeltjes van doelpunten heeft het Nederlandse hockey-elftal gistermiddag duidelijk afgerekend met het nogal luidruchtige optimisme rond de Spaanse ploeg. Zelfs tot een antwoord kwamen de gastheren niet, al scheelde het enkele malen niet veel. Na deze zege van 2-0 heeft Nederland sinds de toernee door Indië van het verleden jaar januari een fraaie staat van dienst. Van de zeven interlands, in die Periode gespeeld, werden er zes gewonnen en één Verloren met als doelcijfers 18 vóór en 2 tegen. Genadeslag Aanval het sterkst In strijd om damtitel DAMMERS VAN HET OOSTEN LEIDEN door J. H. DONNER Nerveus De uitslag „Dwars door België" (Advertentie) Na het verrassende sueees in het Olympische toernooi van 1960 in Rome, Waar zij de derde plaats bereikten achter Pakistan en India, zijn de Span jaarden zich in gevaarlijke mate supe rieur gaan voelen in het Europese hockey. Met een overmaat aan zelfver trouwen traden zij ook gisteren op het hobbelige veid van de luxueuze Madri- 'Oense sportclub El Campo tegen Oran je aan. De Spaanse kranten hadden hun landgenoten als de grote favoriet Joor deze achtste Interland tussen bei de landen getipt. Dat waren uitspraken <Ue het Nederlandse elftal juist tot ex tra strijdlust prikkelden. Die strijdlust heeft het nodig gehad. Al heeft het Spaanse team de laatste jaren maar heel weinig bijgeleerd, voor Nederland bleef het ongetwijfeld een bijzonder gevaarlijke tegenstander. Het manco aan techniek, aan raffinement en afwerking werd knap gecompen seerd door een overmaat aan opportu nisme en ijver, waardoor de Neder landse verdediging op dit moeilijke veld voor de grootste problemen kwam te staan. Nederland speelde tenminste «én klasse sterker. Het feit dat doel- hlan Veentjer tot de beste spelers van het veld behoorde, zegt echter voldoen de over de Spaanse aanvalsdrift. Veen tjer kwam in de eenentwintigste mi nuut van de tweede helft voor de schijnbaar hopeloze taak te staan een strafpush van rechtsbuiten Usoz te stoppen. Nederland leidde door een treffer ^an Zweerts met 1-0, toen by een van de gevaarlijke Spaanse doorbraken Rechtsachter Leemhuis de bal m een ïeflexbeweging met de elleboog uit het ,|iimiiiiiiimtiHiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'>iiiiii|i|"l,lllllim' VOIGT VAN VROONHOVEN AMSTERDAM, 8 april Twee bonds- ploegen zullen met de Paasdagen oefen wedstrijden spelen. Op de eerste Paas dag komt een ploeg uit in het toernooi op Klein Zwitserland in Den Haag, wel ke als volgt is samengesteld: Doel: Veentjer (HDM), achter: Terlin- gen (Amsterdam) en Van Gooswilligen (SCHC), midden: Fokker (Laren), Fiolet (HDM) en Van Rossem (HHIJC), vóór. Krol (Leiden), Van Hal (Hilver- Frans Spits (Amsterdam), Voigt (Amsterdam) en Van Vroonhoven (SCHC). De bondsploeg, die op Tweede Paas dag zal spelen op het toernooi in Bloe- mendaal op het HBS-terrein, bestaat uit: Doel: Boks (Amsterdam), achter: IJkema (Delftse Studenten) en Leem huis (SCHC), midden: De Munck Kei zer (SCHC), Overdijking (SCHC) en Mijnarends (Amsterdam), vóór: Coster van Voorhout (Amsterdam), Nico Spits (Amsterdam), Zweerts (SCHC), De Pannoy Meyer (Laren11 en Van Duiven- boode Varkevisser (HDM) PARIJS, 8 april. Het vijfde toer nooi om de Europese beker voor zaal handbal teams is zaterdagavond in Pa rijs gewonnen door de Tsjechische club Dukla Praag, die in de finale na ver lenging met 15-13 won van Dynamo Boekarest uit Roemenië. Bij de rust stond Dukla Praag nog vijf punten achter: 5-10. Aan het einde van de reglementaire speeltijd was de stand 13-13. De wed strijd werd bijgewoond door 4.000 toe schouwers. doel werkte. Rechtsbinnen Amat schoot de terugspringende bal in het doel, maar de Duitse scheidsrechter Schin- ner had al gefloten voor de overtreding van Leemhuis. Hij deed daarmee de Spanjaarden groot onrecht aan en had alle moeite om zich los temaken uit de knellende greep van de hem omrin- fende smekende, razende en tierende paanse spelers. Usoz was er kennelijk nog zó van ondersteboven, dat hij de bal tegen de paal pushte, terwijl Veen tjer naar de linker hoek uitviel... Het betekende de genadeslag voor de slordig combinerende en slecht schie tende Spanjaarden. Tien minuten later werd de Nederlandse zege definitief door een doelpunt van Van Vroonhoven na een flitsende combinatie met Voigt. Hoe mooi het resultaat dan ook is, tot grote voldoening heeft het spel van Nederland niet in alle opzichten ge stemd. De aanval met de voor rust in teruggetrokken positie spelende Nico Spits als voortreffelijk debutant was ditmaal het sterkste deel van de ploeg. Het binnentrio Voigt - Zweerts - Spits toonde een grote klasse, al hield men het spel nogal eens te kort. In de middenlinie had Van Rossem de groot ste moeite zich te handhaven. Fokker was op rechts iets minder dan anders en ook spil Overdijkink had het moeilijk met de clieptepasses van de Spanjaar den. Vooral door Veentier heeft dt defensie zich UTRECHT, 8 april Het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland is zaterdag in Utrecht voortgezet met het spelen van de par tijen van de tweede ronde. Piet Roozen burg, over wie elders op deze pagina Olympus schrijft, versloeg Gordijn, na dat hij vrijd.-g reeds van Lere had ge wonnen. De resultaten waren: Roozenburg- Gordijn 2-0, Bom-Van Beek 2-0, Holst- voogd-Bergsma 0-2, Beeke-Van Dijk 1-1, Ansems-D. de Jong 1-1. Van Hal- Edink 2-0, Lere-Kinnegen 1-1. Na twee ronden ziet de stand er als volgt uit: 1. Roozenburg 4 punten. 2. Ansems, Bergsma, Bom, Van Dijk tn Van Hall allen 3 punten. 7. Beeke, D. de Jong, en Kinnegen allen 2 punten. 10. Gordijn, Van Beek en Lere allen 1 punt 13. Edink en Tolstvoogd, beiden 0 punten. (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM, 8 april. De uitsla- gen in de vierde ronde van het toer- nooi om de Nederlandse clubtitel dam men waren: Excelsior (Den Bosch) - Utrechts Damgenootschap 10-10, Het Oosten (Rotterdam) de Goede Zet (Groningen) 17-3, Residentie Damge nootschap - Gezellig Samenzijn (Am sterdam) 11-9. De wedstrijd Joseph Blankenaar-Almelo werd uitgesteld tot Tweede Paasdag. De stand is nu: Het Oosten 7 uit 4, Res. D.G. 6 uit 4, U.D.G. 5 uit 4, Joseph Blankenaar 4 uit 3, G.S. 4 uit 4, Almelosche Damclub 2 uit 3, Excel sior 2 uit 4, DGZ 0 uit 4. floor Veentjer heeft de weten te handhaven. urn AMSTELVEEN 8 april Met de Jngewoon hoge ctffers van 9-2 heeft het Nederlandse dames hockeyelftal zater dagmiddag in het Wagnerstadion de ®Ngische dames naar een debacle ge leid. Na de nederlaag van Oranje te- Jen de Ierse vrijstaat is dit een ver- deugend resultaat vooral met het oog dp het grote internationale toernooi, dat °Ver tien dagen in Frankfort begint. Deze forse zege zou zeker niet tot 'tand zijn gekomen als de Be-1- J'sehc verdediging vooral in de eerste delft niet een groot aantal blunders had d&gaan. Toen immers konden de Ne derlandse dames hun aanwezige veld- Overwicht al in een voorsprong van B-l ^zetten. Opvallend waren de vechtlust en het goede spelinzicht van het debuterende 16-jarige Utrechtse meisje Heieen van Rooy op de middenvoorplaats. Met drie doelpunten heeft zij zich zeker in de ploeg gespeeld. Bovendien was er de manier, waarop spil Jetje de Vleeschouwer zowel haar verdedigen de, als aanvallende taak twee kei- narde treffers uit strafcomers op- Vatte. In de tweede helft was het verschil JPrake van een Belgisch overwicht, jpaar de Belgische dames liepen voort- j urend in de buitenspelval. Toen Oranje ingespeeld raakte veranderde het spel- j.®eld volkomen. Heieen van Rooy pro beerde toen van een pass van Ans en schoot onhoudh nou geen minuut later was het 2-0 door Rie Kuper. Toen een strafcorner maar half werd gestopt, maakte Heieen van Rooy er 3-0 van, Ans Beyer besloot een solo met het vierde doelpunt Jetje de Vleeschouwer benutte vervolgens een strafcorner (5-0) en nadat de Belgische rechtsbinnen Govaert een tegenpunt had gescoord (5-1), maakte de Nederlandse spil kort voor rust weer uit een strafcor- ner de zesde treffer. In de tweede helft was et verschil in het veld niet minder groot, maar nu kreeg de Belgische doelverdedigster mej. Wolter beter kijk op de ballen. He- leen van Rooy scoorde na een solo en twee treffers van Trix Lemmens-Nille- sen brachten het totaal op negen Ne derlandse doelpunten. Daartegenover konden de Belgische dames slechts één treffer uit een strafbully plaatsen. etrosjan heeft ook de zevende par ty van zijn match tegen Botwln- nik gewonnen en leidt nu met vier tegen drie punten in de tweekamp om de wereldtitel. Het was geen partij van groot kaliber. Botwinnik speelde de opening origineel, maar slecht. Hij kwam minder te staan en overzag in een delicate situatie een voor de hand liggende combinatie. De uitdager stond nog wat tegenkan- sen toe hij had het zich misschien makkelijk kunnen maken maar alle initiatieven liepen dood. Toen de partij zaterdag was afgebroken was de uitslag reeds duidelijk. Zondag werden nog twaalf zetten ge daan voordat Botwinnik- opgaf. De wereldkampioen staat nu dus voor de opgave minstens één partij te moe- ten wftrnen. Dat zal niet meevallen nu Petros jan in blakende vorm is gekomen. Een Petrosjan in goede vorm geldt als onverslaanbaar. Petrosjan c2c4 Pgl-f3 Pbl-c3 1) 2) 3) 4) 5) g2-g3 Lfl-g Botwinnik g7-g6 Lf8-g7 e7-e5 Pg8-e7 0-0 Nu g2 Hier was 5) d5 mogelijk. Botwinnik deze zet nalaat, komt hij in een systeem wat men vaak ziet spelen door tweede rangsspelers, maar wat mi Botwinnik had in de zevende partij om de wereldtitel reden onrustig heen en weer te drentelen. Hij moest toezien, dat zijn uitdager Petrosjan in het offen sief ging en de partij won. toen van een pass van en schoot onhoudbaar in (1-0). h(e Belgische verdediging raakte in pa- ^ek, stapelde blunder op blunder en AMSTERDAM, 8 april. De Ne- de vn<^se clubkampioenschappen van tin A, waaraan ook door de vereni- Npf1 Van der Horst van de Judokwai J«erland werd deelgenomen, is een stp gc'egenheid geworden van de eer- ge twee ploegen van de Amsterdam- vereniging Tung Yen. Het winnen- hit jerste team van deze club bestond de ri v'el"de dan M. F. Elzer, de der- plon ans R W. Letterie (studentenkam- «of,n van Nederland) en H. van der «n Ij' tweede dan F. W. Kirchhoff de eerste kyu W. Ruskha. .V-.—.v-x-M-:.. - door de goede spelopzet va<n wit niet tot een gelijk spel leidt. 6) d2-d4 e5xd4 7) Pf3xd4 Pb8-c6 8) Pd4xc6 Pe7xc6 9) 0-0 d7-d6 10) Lcl-d2 Wit moet het paard dekken om b3 te kunnen spelen. Ook mogelijk was 10) Dd2. 10) 11) 12) h2-h3 b2-b3 Lc8-g4 Lg4-e6 Dd8-d7 Inderdaad ontwikkelt zwart de positie vlot, maar hij blijft zwak op de dame- vleugel. 13) 14) 15) 18) Kgl-h2 Tal-cl Pc3-d5 Ld2-e3 Ta8-d8 f7-f5 Kg8-h8 Le6-g8 Zwart wil het paard naar e6 spelen. Maar ongetwijfeld was het beter ge weest eerst de problemen op de dame vleugel te regelen met a5 en b6. 17) Ddl-d2 Pc6-d8 Nu zou a5 en b6 inconsequent zijn. Botwinnik gaat te gronde aan zijn con sequente spel. Hardnekkig weigert hij b6 te spelen en daardoor verliest hij snel. 18) Tfl-dl Pd8-e6 Nodig was b6, zoals gezegd. Wit staat dan beter. Hij speelt b.v. 19) b4. 19) Pd5-f4 Petrosjan laat zich niet in met avon turen. 19) Da5 b6 20) Da7: wint een pion omdat 21) Pb6: dreigt. Maar zwart krijgt kansen, omdat de witte dame op dwaalwegen is. 19) Pe6xf4 20) Le3xf4 Zwart heeft grote problemen. Na 20) b6 21) b4 staat wit zeer actief. Daarom speelt hij 20) Dd7-c8 21) h3-h4 Ineens de zwenking naar de konings vleugel. 21) 22) Te8-e7 Lg8-f7 Lg2-f3 Zwart kon 23) h5 niet zonder meer toestaan. 23) Dd2-a5 En nu weer terug naar de damevleu gel. Eigenlijk heeft zwart maar één zet: 23) Db8. Dit is echter een zet, die niemand graag zou doen, zeker Botwin nik niet. 23) Lf7-e8 Is gebaseerd op een misverstand. In derdaad zou zwart na 24) Da7, Lc6 te- genkansen krijgen. Maar wit heeft veel betere. 32) Dd2xd4t De7-g7 33) Dd4xg7t Kh8xg7 34) Tcl-c2 Tf8-e8 35) Kh2-g2 Kg7-f6 36) Kg2-f2 Lb5-c6 Botwinnik vindt dus dat het toren- eindspel hem nog de beste kansen geeft. 37) Lf3xc6 b7xc6 38) Tc2-c4 Kf6-e5 39) Tc4-a4 Te8-a8 40) Ta4-a6 Ke5-d5 De partij werd hier afgebroken. Na hervatting bleek Petrosjan gespeeld te hebben: 41) b3-b4 Kd5-c4 42) a2-a3 Kc4-b5 43) Ta6-a5t Kb5-c4 44) Kf2-e3 Zwart staat voor een hopeloze opgave. Hij kan het binnendringen van de witte koning niet verhinderen. 44) 45) 46) 47) 48) 49) 50) 51) 52) Ke3-f4 Kf4-g5 Ta5xa6 Ta6-a7 Kg5-f4 Ta7-b7 a3-a4 Tb7-b8 a7-a6 Kc4-d5 Ta8-e8 Te8xe2 Te2-e5t Te5-e7 Kd5-e6 Ke6-d7 Zwart geeft op. ZAANDAM, 8 april vele malen triomfator op stadionbanen. won zaterdag de eerste grote weg- koers van dit wielerseizoen, de Ronde van Noord-Holland. Hii. de specifieke baanrenner, bleek het sterkst, ondanks alle obstakels die de organiserende ver eniging DTS voor hem en zijn collega's In het parcours had opgenomen Keien grintwegen, kronkelige en hobbelige dij ken, de noordenwind-pal-tegen, het deer de de baanrenner Paul niet. Aan het einde van de ruim honderdenvijfenzestig kilometers had hij zelfs nog zoveel ener gie over, dat hij op de Zaandamse Prins Hendrikkade met een voor een baanren ner lange sprint, het pleit in zijn voor deel on beslechten. Wegspecialisten als v. Espen en v. Dongen konden het, zon der de hulp va hun In het jagende pelo ton achtergebleven ploegmakkers, tegei. dit baangeweld niet redden en passeer den enkele meters na Paul de witte eindstreep. Maar al won Paul dan deze achttien de editie van de Noordhoilandse ronde, het was de Belg Goossens die met een hartverwarmende, onbarmhartige solo lange tijd de hoofdrol voor zich opeiste. Sinds 1955 hadden de Belgen geen "oi van betekenis meer kunnen spelen in dit evenement. Goossens scheen daar met fel le, krachtige pedaalslagen, over de voor hem wel zeer vlakke wegen van Noord- Holland en in de luwte van de dijk langs het IJsselmeer een einde aan te willen maken. Bij Andijk schoot hij los van een kopploegje van zeven man: eerst tussen Purmerend en Ilpendam rechtte hij plot seling de rug om zich terug te laten zak ken. Moegestreden en door dorst ge kweld ais hij was na een rit van vijftig eenzame kilometers, hoogstens vijftig seconden voor het peloton uit dat de zwarte Belg voortdurend priemend in de rug was blijven kijken. De sprong naar de eenzaamheid van Goossens had een einde gemaakt aan een eindeloze serie plaagstootjes, waar mee kleine groepen in de voorafgaande honderd kilometer geprobeerd hadden weg te komen. Op de rijksweg naar As sendelft was het al begonnen. De kara vaan van ruim honaerdentaohtig man werd, vooral door het actieve werk van de Noordamsterdammer Van Smirren, de eerzuchtige Van Leeuwen en de DTS- renner Duykers, in grote stukken uit elkaar gereten. Duykers waagde het zelfs met van Smirren een kleine voor sprong te nemen. Bij Beverwijk werden zij ingehaald. Van Leeuwen probeerde toen de volgende sprong, maar ook hij kwam niet verder dan een tiental meters. (Van onze speciale verslaggever) Marinus Paul, Snepvangers uit Bergen op Zoom heeft de 9e bevrijdingsbosloop te Har derwijk gewonnen. Het bleef een felle strijd, met een maximum aan strijdlust, langs de kust tot Egmond en dan verder mar Alkmaar. Telkens werd ie groep uit elkaar getrok ken en ook werden deze wonden weer geheeld door de mannen van naam, ach ter in de sliert door zo'n uitlooppoging verrast, die zich daarvoor voor de volle honderd procent inzetten. Zelden kwam er rust in dit zenuwachtige gejaag. Iedereen werd verrast iloor de vlucht van een zevental renners, onder wie Van der Kloot, Van Smirren, Rijkers en Goossens in de buurt van Andijk. Het peloton zette direct de achtervolging De Belg Goossens zag het gevaar, erger de zich bovendien aan de slapheid van de andere zes en sprintte tenslotte alleen weg. De zes werden gegrepen, maar hij ging door. Ook toen de wind in de Beemster meer vat op zijn frêle karretje kreeg. Dat hij tenslotte voorbij Pur- merend de solo opgaf doet aan zijn pres tatie niets af. Eerst op de Oostzanerdijk, vijf kilo meter voor de finish, bevocht Van Don gen een kostbaar aantal meters voor sprong. Van Espen en Rijkers sprongen hem na en toen ook schoot de eenen twintigjarige Paul naar voren. Zoals alls anderen was ook hij zenuwachtig vaa groep naar groep geslingerd. Velen had den daarvoor hun tol beta-ald. onder wie door pech de kanshebbers Schro der en Hermens. Paul had ervan geleerd en nu zo vlak voor de finish zag hij duidelijk het gevaar. Op de nauwe Zuid. dijk zag hij ook zijn kans, aangemoe digd door de vele toeschouwers. Met zijn felle, op de baan gescherpte, eindsprint wist hij zich de zekere winnaar. De uitslag luidt: 1. Paul (4 uur 5 min. 32 sec.), 2. Van Espen. 3. Van Dongen, 4. Rijkers (4.05.49), 5. Solaro (4.05.59), 6. Van Aert, 7. Van Ouwerkerk. ROUBAIX, 8 april In een wel zeer sensationele eindsprint heeft gis teren de Belg Daems met een banddikte voorsprong zijn landgenoot Rik van Looy die regelrecht op zijn derde zege in successie scheen af te stevenen de overwinning in de klas sieke wielerwegwedstrijd Parijs-Rou baix gewonnen. Ruim tweehonderd meter voor de finish tvilde i'an Looy nog even schakelen. Dat werd hem echter fataal. Voordat hij weer op vol le snelheid lag was Daems hem reeds gepasseerd. Zelfs had Van Looy nog de grootste moeite de Nederlander Jan Janssen van de tweede plaats te hon den. In de kopgroep van r en die deze zware klassieker in de sprint besliste zat ook Peter Post die zich ais zevende klasseerde. Jan Jansseri was de grote ontdekking. Hij trok zich niets aan van reputaties en handhaafde zich temid den van de allergrootsten Zes secon den na de kopgroep arriveerden ook de deze maai weer onfortuinlijke Duitser Wolfshohl, met de Belg Foré, de grote animator van deze strijd. Beiden werden kort voor de streeo door pech ge kweld. De uitslag luidt: Daems 261 km in 7 uur 3 min. 33 sec.; 2. Van Looy; 3. Jan Janssen; 4. Janssens (Belg); 5. Desmet; 6 Poulidor; 7. Post; 8. Simpson; 9. De Cabooter; 10. Planc- kaert; 11. Wolfshohl 7.03.39: 12. Foré; 19. ex aequo Maliepaard; 36. Gelder mans: 61. Zilverberg; 66 Enthoven. WAREGEM, De Belg Duyten ze gevierde gisteren in de tweede etappe van de ronde „Dwars door België" over 220 km. in 5 uur S3 minuten. Hij werd gevolgd door zijn landgenoot Geurts, op een halve lengte. De twee daagse wedstrijd werd gewonnen door de Belg Clement Roman voor de Duitser Pu- sihel. De beste Nederlander was Van der Ven, die zevende werd. Zaterdag had Covens de eerste tappe van Wa- regem naar Ciney over 210 km, ge wonnen. Piet Roozenburg is terug op de honderd velden. Zeven jaar ver borgen leven hebben van hem een drs. econ. gemaakt en huis vader. En nu wil hy weer worden wat hij vroeger was: wereldkampioen dammen. Men kan zich zo voorstel len dat Koeperman volgende week in Moskou met lichte huiver zal verne men dat drs. Piet Nederlands dam- kampioen is geworden, (na zijn veel belovende start in Utrecht zit het er wel in). En dan zal hij 19.64 zich mengen in de strijd om de wereldti tel. Ik ken de mensen die over het dam spel goedmoedig, maar met een laat dunkende ondertoon spreken van een schuif-schuif-spelletje, alsof het zoiets intelligente en op- nem onschat- d6-d5 allemaal gezien hebben. Nemen met loper of toren op 24) c4-c5! Dit zal Botwinnik d5 geeft zwart kansen. Er volgt echter een grote verrassing. 25) Lf4-d6ü Men moet aannemen, dat Botwinnik dit volkomen over het hoofd heeft ge zien. 25) Dc8-d7 26) Ld6xe7 Dd7xe7 27) Tdlxd5 Misschien had Petrosjan verstandiger gedaan, hiermee nog even te wachten en b.v. eerst 28) e3 te spelen. 27) f5-f4 Het zwarte loperpaar gaat nu een rol spelen. Wit zal zelfs genoodzaakt zijn de kwaliteit terug te geven. 28) 29) 30) 31) Da5-d2 Td5-d3 Td3-d4 f2xg3 Le8-c0 Lc6-b5 f4xg3t Lg7xd4 is als sjoelbakken. Maar dan heb ben ze nooit Piet Roozenburg op de honderd velden bezig gezien, in zijn agressieve aanvalszit, ziin fantasti sche combinaties met snelle hand uit het niets toverend. Alles is scherp en vlug aan hem, verraderlijk en grillig. Hij vecht niet tegen damstenen, maar tegen zijn tegenstander, die hij onaf gebroken met een flitsende oogopslag opneemt, terwijl hij in een van zijn onmogelijke houdingen op zijn stoel hangt. Hij is nu 37 jaar. Zeven jaar geleden stopte hij met wedstrijddammen met twee wereldtitels als bewijs van zijn briljante klasse. Hij ging studeren. Nu is hij bedrijfseconoom in Haaksber gen geworden, heeft de laatste tijd weer eens de partijen van internatio nale grootheden doorgespeeld en wil om te beginnen de landstitel halen. n die zeven jaar is er veel ver anderd, zowel aan Piet Roozen burg, als aan de hevig evolueren de damsport. Zijn bijzondere aan leg was al vroeg gebleken: op zijn veertiende jaar_ werd hij kampioen weergaloos visueel geheugen. Hij zo'n zeven, acht partijen tegelijk „blind" spelen, dus zonder dat hy een bord voor ogen had. Voor het schaakspel is dat niet zo opvallend, maar voor het dammen, met zijn meerdere velden en zijn gelijke ste nen wel. Hij bezat een dusdanig mo reel dat hij uit een ogenschijnlijk ver loren stand toch vaak nog winst put te, waarbij zijn Eortunistische speltrant are hulp bood. Zijn lef was ook ver bluffend. Toen hij nog maar even in de twintig was, deed hij mee aan een sterk toernooi in Heerlen, 's Avonds werd er gespeeld, maar in plaats van zich overdag rustig voorbereiden, ging Piet telkens uitbundig op stap. Toen de party tegen zijn belangrykste te genstander Keiler hem wachtte, waren er ouderen die Piet vaderlijk vermaanden toch even serieus te gaan doen. Keiler was de grote theo reticus onder de dammers, dertien keer nationaal kampioen. Keller was ook de voornaamste leermeester van Roozenburg en nog kort voor het toernooi hadden zy samen een groot aantal klassieke partyen intensief „doorgespeeld". Maar Roozenburg, zoals gezegd, bevecht vooral dam mers. En tegen een van die waar schuwende ouderen zei hy: „Ik zal Keiler koek van eigen deeg geven." Hy stak van wal met een volmaakt klassieke party, die Keiler en hy sa men juist tot op de bodem helemaal aan alle kanten hadden geanalyseerd. En op het hoogtepunt sloeg hy in eens een verbazingwekkende weg in, waarvan zy samen hadden uitge maakt dat die tot verlies leidde. Kei ler wist niet hoe hh het had, werd bevreesd dat Roozenburg ln zün een tje misschien toch nog een goede mo- geiykheid had gevonden. Hy ging het probleem zeer uitgebreid bestuderen, maar kwam er niet uit. Hy durfde zön tegenstander niet de slag toe te dienen die voor de hand lag, raakte in tydnood en door wat onberaden zet ten verloor hy. Typerend is ook het verhaal van de bekende Roozenburg-variant, waarmee Piet een tydlang vele partyen won. Het was een zeer ingewikkelde variant, maar iedereen in de damwereld ging hem grondig bestuderen en toen de mysteries zc ongeveet leken opgelost ook spe len. Er was misschien maar één voor aanstaande dammer die de Roozen burg-variant niet meer speelde en dat was Piet zelf. Die wist namelijk dat zyn eigen variant ergens niet deugde, en dat leverde hem nieuwe overwin ningen op. Maar hoe het zij: met zyn vrijbuiters-stijl heeft Roozenburs enorm vee. bijgedragen om het dam spel uit een dreigende verstarring te halen en het met constructieve fanta sieën te laden. Er waren toen dam mers uit de school van Herman Hoog land wereldkampioen in 1912 die PIET ROOZENBURG meenden dat alle sp waren uitgebuit en dat goede mers tegen elkaar altyd tot remise moesten komen. spelmogeiykheden dat goede dam- eel de vryheid is terug in het damspel: er is weer ruimte voor wiskundigen en fantasten. Met name ook de Canadezen Dagenais en Deslauriers van huis uit gewend op 144 velden te dam men hebben in de honderd vel den tal van nieuwe combinatiemoge- lykheden gevonden. Die ontwikkeling heeft zich internationaal voortgezet, waarby weer typische Russische ele menten van uiterst perfect positiespel kwamen. En dat is juist op gang ge komen in de jaren dat Piet Roozen burg zich in de economie verdiepte, rln krygt dus ongetwyfeld een harde lobber en het is de vraag hoeveel ruimte er nog is voor zyn onbevangen slagvaardigheid. Onthullend bij ars. Piet is misschien vooral de klok. Door zijn flitsende denken was hij vroeger altijd ver voor op de klok en stond zijn wijzer steeds een eind voor die van zyn tegenstander. De klok vertelt nu over Roozenburg dat hy veel voorzichtiger is geworden en vecht om concentratie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11