Betalingsbalans gunstig, deviezenreserves hoger dan ooit Gulden bij sterkste valuta s ter wereld Onstuimig welkom voor Benfica Kabinetsbeleid in hoofdlijnen voortzetten Vanochtend opnieuw overleg Spaanse mijnwerkers nog niet aan het werk „Grieven ernstiger dan door Staatsmijnen voorgesteld PAUS zag er vermoeid uit Drs. Barkman oriënteert zich in Den Haag voor vertrek naar Djakarta Zaakgelastigde optimistisch rwpr taak in Indonesië Loenik 4 leverde nieuwe gegevens PERMANENT SOUPLESSE *W"M0RRIS Het weer- Weer in Europa Overleden vader na 3 maanden in badcel gevonden Encycliek komt woensdag uit Koninklijk gezin bij avondmaaldienst MAANDAG 8 APRIL 1963 87ste JAARGANG No. 31405 UTRECHT, 8 april Onze be talingsbalans is gunstig, de devie zenreserves zijn hoger dan ooit tevoren, de gulden behoort tot de sterkste valuta's ter wereld. De reële lonen zijn zeer sterk geste- 111,1 FALCON TWEEDJASSEN gen en nog het meest voor de laagst-betaalden en de sociaal- zwakke groepen. Dit verklaarde de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, zaterdag tijdens een bijeenkomst alhier van de Anti- Revolutionaire jongeren studie clubs. Rustig voorjaarsweer In verband met een tech nische storing op de drukkerij heeft een aantal abonné's de krant zaterdag later dan ge woonlijk ontvangen. Wij bie den onze verontschuldigingen aan voor dit ongerief. DE DIRECTIE MOSKOU, 8 april (UPI) Er zijn aanwijzingen, dat de Russi sche maanraket Loenik 4, die de maan zaterdag tot op 8.500 kilo meter benaderde zijn voornaamste opdracht niet heeft uitgevoerd In tegenstelling tot de fanfare die afgelopen dinsdag de lancering begeleidde beperkte de Russische pers zich gisteren tot de spaar zame gegevens die zaterdagavond werden bekendgemaakt, namelijk dat de raket zijn program had uitgevoerd en nu een wijde baan om de aarde zal beschrijven om tenslotte in het heelal te verdwij nen als een satelliet van de zon. Studiegenoot dr. Zain Benfica is gistermorgen in Nederland aangekomen. Op Schiphol viel de Portugese voetballers een geestdriftig welkom ten deel van hun land genoten, die in ons land wer ken. Eusébio, rechts met tas, had de grootste moeite in de bus te komen, die Benfica naar Rotterdam bracht, waar de wedstrijd tussen Feijenoord en Blauw Wit werd bijgewoond. Woensdagavond zal men weten of die „spionage" belangrijk is geweest. Voor meer nieuws over Benfica zie men de sport pagina. Groothandel Jac. v. d. Laan Extra aanbieding sigaren hooqte Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte Mr W A. M van dei 8 V k 11 |H MM MM Hl Hl UB I V I W0 WW UH W0 WW WW I MM ml m Voor klachten over de s avonds ;root bord met ..stem com- erop om daar zijn zegen te Prof. Zijlstra: Reële lonen zijn zeer sterk gestegen (Advertentie) Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 COIFFURE CREATION Een ideale Coiffure bestand tegen ons vochtig en winderig klimaat. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 ILIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL Ik weet, dat men zegt, aldus de mi nister, dat dit alles de vrucht is van de hoogconjunctuur en niet van het ka binetsbeleid. Ik vind dit een onbillijk oordeel. Zonder hoogconjunctuur war ren vele van de verbeteringen inder daad niet mogelijk geweest, maar het is de verdienste van het kabinetsbe leid, dat de zaak niet uit de hand is gelopen. De relevante rijksuitgaven, zo zei minister Zijlstra, zijn achtergeble ven bij de stijging van liet nationale in komen. Voorts is de belastingdruk ver laagd met vele honderden miljoenen. De hoofdlijnen van het beleid van het kabinet De Quay, zo vervolgde de bewindsman, zijn naar mijn me ning goed geweest en zij moeten daarom worden voortgezet. Het gaat er niet primair om welke combinatie dat zal doen, maar het gaat erom of het beleid in hoofdlijnen zal wor den voortgezet. Wie aan een volgend kabinet zullen meedoen? Wat mij betreft, hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Maar de partijen die het huidige kabinet steu nen, behoren er naar mijn mening op te staan, dat de grondgedachten en daarmee de hoofdlijnen van het huidi ge beleid worden voortgezet. Wanneer terwille van een andere politieke com- PROF. ZIJLSTRA .gulden sterker dan ooit binatie, de beleidsconceptie zou moe ten worden gewijzigd, dan zou dat voor de huidige regeringspartijen een slech te zaak zijn, aldus minister Zijlstra. In P.v.d.A.-kringen, zo ging hij ver der, leeft de gedachte dat een verzwa ring van de belastingdruk onvermijde lijk is. Men zou in ieder geval willen ko men tot zware extra-belastingen op de vermogens. Maar men beseft daarbij on voldoende, zo luidt het oordeel van prof. Zijlstra, dat dergelijke belastingen geen middelen verschaffen, maar slechts be sparingen treffen en daardoor het pro bleem zelf niet oplossen. Men moet, volgens hem, onderscheid maken tussen de concrete samenwer king in een kabinet en de beginselen van partij-vorming. Een kabinet en een kabinetsprogramma zijn tijdelijk, partij- formatie behoort blijvend te zijn. In die zin staan de drie christelijke partijen op een principieel ander standpunt dan zowel de P.v.d.A. als de V.V.D. Voor partijformatie is op het ogenblik een zeer belangrijk punt concreet aan de orde: het samengaan van A.R. en C.H.U. Ondanks alle klimaatverschil len en kibbelarijen zal een dergelijk samengaan toch eens werkelijkheid wor den, aldus minister Zijlstra. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met in de nacht en och tend plaatselijk mist, morgen over dag aanvankelijk zonnig, later meer bewolking. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Vrij zacht. DINSDAG: Zon: 5.59-19.26. Maan: 19.51-6.39. DE BILT, 8 april De oostelijke tot zuidoosten wind, die langzaam in kracht afneemt, gaat wat warmere lucht aan voeren met maxima van 15-18 graden. Het hoge-drukgebied rekt langzaam naar IJsland terug. Een storing bij de Golf van Biscaye komt met enkele on weersbuien tot West-Frankruk, maar zal ons voorlopig niet bereiken. max. min. neersl. temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Station: Weer Den Beider Vpenburg Vüssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zünch Geneve Locarno Wenen onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. half bew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. mist geh. bew. zw. bew. licht bew. onbew. geh. bew. geh. bew. mist zw. bew. zw. bew. (Van onze Limburgse redacteur) SITTARD, 8 april De stakende Soaanse mijnwerkers zijn ook vanoch tend niet aan het werk gegaan in de staatsmijn „Maurits" in Geleen. Dit la?, in de lijn der verwachtingen daar vanmorgen om negen uur opnieuw be sprekingen werden gevoerd om hu* klachten omtrent voeding en behuizing. De ongeveer tachtig mijnwerkers had- de voor de ochtenddienst moeten op komen. Zij maken deel uit van de ruim tweehonderd Spanjaarden, aie dert dinsdag j.l. in staking zijn. Van de zijde van de voorlichtingsdienst der Staatsmijnen vestigt men er de aandacht op, dat er hangende de be sprekingen van vandaag, geen tijdsli miet is gesteld. Aan het feit, dat zjj vanmorgen nog niet aan het werk zijn gegaan, mogen derhalve geen conclusies worden verbonden. Zondagavond hebben de stakers een persconferentie belegd. Volgens de woordvoerder van de stakers jeen tolk van het Spaanse consulaat-generaal uit Rotterdam was deze persconferentie vooral be doeld om de waarheid te dienen en de openbare mening zowel in Nederland als in Spanje juist voor te lichten over de oorzaken van de staking en de gang van zaken sinds het uitbreken van het conflict op 2 april. De tot nu toe verschenen persbe richten, grotendeels gebaseerd op mededelingen van de staatsmijnen, waren volgens de stakers bezijden de waarheid. Met name tonen zij zich gegriefd over de mededeling als zou de staking alleen maar een ge volg zijn van klachten over het eten m de gezellenhuizen. Het gaat, al dus hun woordvoerder, heus over be langrijker zaken dan een plakje worst meer per dag of het organi seren van dansavonden. De Spanjaarden verlangen inwilli ging van vier wensen: 1. een betere hulsvesting, daar de gezellenhuizen in geen enkel opzicht geschikt zijn om mijnwerkers behoorlijk te huisvesten; 2. geen discriminatie meer in behan deling van Spaanse mijnwerkers ten opzichte van de andere arbeiders door leidinggevende- functionarissen; 3. een betere en meer serieuze medische ver zorging; 4. verbetering van het con tact tussen Spanjaarden en mijndirec- ties o.a. door inschakeling van meer tolken. Twee tolken per mijn en één tolk per gezellenhuis achten zij beslist onvoldoende. Inwilliging van deze wensen noemen de Spanjaarden noodzakelijk krachtens het indertijd gesloten staatsverdrag tussen Nederland en Spanje alsmede krachtens de met de mijnen gesloten arbeidscontractenNadrukkelijk stel len de stakers dat de werfpropagan- da van de Limburgse mijnen in Span je niet strookt met de realiteit. Reeds geruime tijd vóór 2 april hebben de grieven een viertal korte stakingen tot gevolg gehad zowel bij de staatsmij nen als bij de particuliere mijnen. De staatsmijnen hebben de eis van de Spanjaarden om bij de onderhan delingen de consul-generaal of een door hem gevolmachtigde functiona ris m te schakelen, niet ingewilligd, pe staatsmijnen, zo zeggen de sta kers beantwoordden onze eis met een tot twee keer toe herhaald ulti matum dat wij het werk moeten hervatten, bij weigering waarvan wij Nederland zouden dienen te verla ten. Dit had vrijdagmorgen moeten gebeuren. Een uur voor het geplan de vertrek kwam evenwel de beslis sing af, nog altijc volgens de sta kers, dat de staatsmijnen toen wel wilden onderhandelen. De gevolmachtigde van de consul- generaal, de heer V. Pradera, vice- consul, leidde de onderhandelingscomi- té's. Hij eiste teruggave der paspoor ten voorzien van de verblijfsvergun ning van de In zijn gemeente woon achtige stakers. Aan deze eis zou niet dan na krachtig -.optreden van de vice-consul zijn voldaan. Volgens de stakers ontbraken nog elf pas poorten van zieke Spanjaarden. Na veel moeite konden deze paspoorten, die zich bij de administratie van de gezellenhuizen bevonden, worden op- espoord. Dit laatste feit noemen de panjaarden een onwettige daad. Voorts zou, zo zeggen zij, de vice- consul fel geprotesteerd hebben bij de burgemeester tegen de aanwezigheid van een politiebewaking van ca. 30 man in het gezellenhuis. Pas na de op lossing van het paspoortengeschil, dn zaterdag werd beëindigd, konden van daag volgens de stakers de eigenlijke onderhandelingen over het arbeidscon flict beginnen, waaraan de consul-gene raal, de heer Emilio Nunez del Rio, persoonlijk zou deelnemen. Alle bij de staatsmijnen werkzame Spanjaarden, ca. 350 op één na, zijn nu in staking gegaan. Hun woordvoerders die dit vol houden, achten het verder niet uitge sloten dat de overige 350 bij particu liere mijnen werkzame Spanjaarden eveneens zullen staken wanneer het conflict niet spoedig wordt opgelost. Concluderend stelden hun woordvoer ders dat de Spanjaarden zullen blijven wanneer de mijnen de bepalingen van het verdrag naleven. .,Is dit niet het geval dan vertrekken wij, maar met het hoofd omhoog, met een glimlach en een hartelijke groet aan het Neder landse volk, vooral aan het gastvrije Limburg en in de vaste overtuiging dat onze houding de juiste is". VATICAANSTAD, 8 april (UPI) De Paus zag er gistermorgen bij de Paimwijding in de St. Pieter opvallend moe uit. Hij verrichtte de plechtighe den zeer langzaam en zonder de gewo ne joviale glimlach. Een arts, dr. Piero Mazzoni, bleef de hele tijd bij hem in de buurt. Er zjjn echter geen aanwijzingen, dat deze vermoeidheid het gevolg zou zijn van een terugkeer van zijn oude ziekte. Volgens functionarissen in het Vati- caan die hem dagelijks zien, ziet hij er gewoonlijk goed uit en zou de luste loosheid van gisteren gewoon het ge volg kunnen zijn van een minder goede nachtrust. Latei op de dag bracht de Paus een bezoek aan de Tarcisiuskerk in een voorstad ten zuiden van Rome. Tijdens di+ bezoek aan deze arbeidersvoorstad, waar hij met veel enthousiasme werd ontvangen, scheen hij wat opgefleurd te zijn, hoewel hij er nog bleek uitzag. In zjjn preek richtte hij zich speciaal tot ,,de ouderen, de grijsaards en de nog ouderen", „Wij zjjn aan het einde van onze weg", zei hij, „en we hebben geen eeuwen meer voor ons". Honderdduizenden mensen stonden langs de dertig km lange route naar de Tarcisiuskerk en traditiegetrouw hin gen overal kleurige beddespreien en andere doeken uit de ramen te wap peren. De pauselijke auto moest her haaldelijk stoppen. Een paar keer ver liet de Paus de wagen om een eindje te voet te gaan. Het andere verkeer kwam volledig stil te liggen met het gevolg, dat honderden claxons het „vi va il papa"-geroep ondersteunden. De Paus gaf overal zjjn zegen en wenste de mensen een zalig paasfeest toe. Al le straten hingen vol met verkdezings- reclame. Op een plek stopte de Paus Eugène kardinaal Tisserant uit Parijs ontvangt uit handen van de er vermoeid uitziende Paus een palmtak tijdens de plechtigheden van gisteren in de Sint Pieter. (Telefoto) Radio Moskou deelde gisteravond pas mee dat de vlucht van de Loe- <ik 4 een drieledig doel had: „Vervolmaking van het vliegen in de ruimte en Mnceertichmeken." „Onderhouden van ''adioverbindin gen in de ruimte op grote afstan den." „Verdere exploratie van de maan." Gezien de vele publiciteit waarmee de lancering werd omgeven er werd zelfs een speciale postzegel uitgege ven en gezien het feit dat de nuttige last van de Loenik 1 ongeveer vijf keer zo zwaar was als die van de Loenik 3, die in 1959 de achterkant van de maan totografeerde, werd van deze nieuwe raket meer verwacht dan het verzamelen van gegevens voor komende ruimtevluchten of hel maken van nieuwe foto's. Westerse deskundi gen dachten aan een zachte landing op de maan van een automatisch waarnemingsstation of aan een vaste baan om de maan Ofschoon zulke spectaculaire succes sen ontbreken, achten de Westerse des kundigen het echter wel mogelijk, dat de Russen door de Loenik 4 belang rijke gegevens hebben verkregen voor nieuwe ruimtevluchten. Op het ogenblik hebben de Russen nog twee ijzers in het ruimte vuur Op 1 november werd de Mars 1 afgescho ten in de richting van Mars en vorige maand werd een onderzoeksetelliet, de Kosmos 13, in een baan om de aarde gebracht SCHIPHOL, 8 april Optimistisch gestemd over de nieuwe taak, die hem in Indonesië wacht is de 43-jarige drs. C. D. Barkman, tot dusverre zaakge lastigde in Peking, gisteravond via Mos kou op Schiphol teruggekeerd. Nog de ze maand over twee of drie weken zal hij naar Djakarta vertrekken waar hij als eerste Nederlandse vertegenwoor diger sinds het herstel van de diploma tieke betrekkingen zal optreden. Dat hij eerst naar Nederland is ge komen komt omdat hij zich op zijn nieuwe functie wenst voor te bereiden, zich in Den Haag daarover zo vol ledig mogelijk wenst te oriënteren en o.a. wil spreken met de Indonesi sche zaakgelastigde in Nederland, dr. Sjarif. „Ik weet ni. weinig of niets van Indonesië", zo verklaarde hij te genover de pers, die hem op Schip hol opwachtte, „ik ben er nog nooit geweest." Naar bekend is drs. H. Leopold, eer ste secretaris van het Nederlands con sulaat-generaal in Singapore, hem dezer dagen naar Djakarta vooruit gereisd als kwartiermaker. „Ik vermoed echter, dat ik de eerste tijd nog wel in een hotel zal logeren om rustig uit te kij ken naar een definitieve vestiging van de Nederlandse vertegenwoordiging.' Mevr. Barkman zal later haai echt genoot naar Djakarta volgen. Drie kin deren zijn in Nederland op school. Voorlopig zal de Nederlandse verte genwoordiging in Djakarta klein zijn. Of er op den duur meer personeel naar toe zal worden gezonden hangt uiter aard af van de ontwikkeling der be trekkingen. „Ik ben te dien aanzien optimistisch gestemd," zei drs Bark man. „Ik geloof dat er goede moge lijkheden zijn. W;j zullen nieuwe con tacten moeten leggen en begrip voor elkaar moeten opbouwen." Drs. Barkman had tijdens de oorlog contact met de huidige Indone sische ambassadeur in Washington, Zain, die eveneens in Leiden studeerde. Ter persconferentie werd zondagavond zelfs op vriendschap van dit tweetal in net verzet gezinspeeld. Vele jaren later, om precies te zpn in 1961, ontmoette hij hem weer, toen hjj deel uitmaakte van de delegatie, die onder leiding van minister Lnns bjj de Verenigde Naties in New Vork het plan tot internationalisering van Nieuw Guinea ging bepleiten. Zijn benoeming kwam nu als een vol komen verrassing voor hem. .,Bc hoorde het voor het eerst, toen een journalist uit Amsterdam me opbelde. De offi ciële benoeming bereikte mij eerst daags daarna". Sindsdien is de neer Barkman ijverig bezig met het bestuderen van de Indo nesische taal. Hij spreekt de Chinese taal, waarin hij dan ook de titel van doctorandus haalde, Russisch en een weinig Japans. Sinds de oorlog is hjj vrijwel constant in diplomatieke dienst geweest. Hij begon in 1946 in China, werd later consul in Aken en was in 1950 en '51 tweede secretaris van de Ne derlandse ambassade in Moskou. Hong kong werd zijn standplaats in de drie jaren die daarop volgden waarna hij twee jaren in Den Haag verbonden is geweest aan het bureau Midden Oos ten van het ministerie van Buitenland se Zaken. Vier jaar was hij in Parijs bij de Navo. Na de reis naar de Ver enigde Naties in 1961 werd hij tenslotte veertien maanden geleden als zaakge lastigde naar Peking gestuurd. Oostenrijk Drie Oostenrijkers, on der wie een vrouw, zijn tot gevange nisstraffen veroordeeld wegens spiona ge voor Tsjechoslowakije. De voor naamste beklaagde, Franz Piohler, kreeg anderhalf jaar. (Rtr), Advertentie) Telefoon 21001-12547 AMSTERDAM, 8 april De zoons van de 74-jarige weduwnaar H. 3. Hok hebben gistermorgen het stoffelijk over schot van hun ruim drie maanden over leden vader gevonden in de badcel van diens woning aan de Laagte Kadijk. De zoons kwamen tot hun ontdekking, na dat zij vrijdag jl. een uit de Amstel door de rijkspolitie t© water opgehaald li chaam herkend meenden te hebben al» dat van hun bejaarde vader. Reeds in het begin van dit jaar waar schuwde een buurman van de heer Blok de politie dat hp de oude man al sinds kerstmis niet meer had gezien. De zoons, die geen contact meer met hun vader onderhielden, werden door de po litie op de hoogte gesteld. Zij door zochten de woning aan de Laagte Ka- dijk, maar vonden toen niets. In de badcel troffen zij een hoop oude kleren aan, die zij onberoerd lieten. Toen de politie vrijdag een lichaam uit de Amstel ophaalde, meenden de zoons hun vader te herkennen. Zij bega ven zich weer naar zijn woning, nu met het doel de nalatenschap van hun vader vast te stellen. Onder de oude kleren lag het stoffelijke overschot van hun vader. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 8 april De encycliek Pa- cem in terris zal woensdag gepubli ceerd worden in de Osservatore Roma no. De Paus zal dinsdagmorgen in het openbaar zjjn handtekening onder het rondschrijven zetten en in een toe spraak de zin en bedoeling ervan uit eenzetten. De encycliek is m vijf hoofdstukken verdeeld. Het eerste handelt over de vrede in de enkeling, het tweede over de vrede in Ie gemeenschap. Dan volgt de vrede in de staat ..n vervolgens de vrede tussen „e volkeren en naties. Een vijfde hoofdstuk is gewijd aan de pastorale actie van de Kerk ten aan zien van de vrede. De encycliek, zo verneemt men, zal in eenvoudige, hel dere taal geschreven zijn en zo ge steld, dat zij door iedereen, gelovige en niet gelovige, gelezen en begrepen kan worden. De grondslagen van dit schrijven zouden minder in de doctri naire en confessionele argumenten lig gen, dan in het natuurrecht. UTRECHT, 8 april. De koningin, prins Bemhard en de prinsessen Ire ne en Margriet hebben gisteren in de Oranjekerk alhier een avondmaal dienst bijgewoond. Voorganger dominee D. Blikkend&aL BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- sö. NIFIIWF HAARIFMSCHF COURANT Directie: W. C. H. en W I III WW I I |P4k Vtt| I B|W|«llj| I Ji IJ II I f 2-85 per maanc., f 7.90 Dei kwartaal. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severin. tussen 5.30 en 7 uur, tel 20S00.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1