Woningnood staatsvijand nummer één Gehele leiding moet in handen komen van onaf hankelijk commissaris -NIEUWE IDEEËN UIT- AANNEMERS KRIN GEN REMINGTON ROLLERSHAVE Nü f 58^ Droste flikken GINA LOLLOBRIGIDA EET OP ZIJN VIETNAMEES Sublieme Matthau in Concertgebouw Mysticerende lezing van Eugen Jochum Wetsontwerpen Openbare orde aanvaard door Belgische socialisten SHER 8: Snellere opmars van kernenergie in EEG-landen Een verrassende expressiviteit ■0Wmm Benoeming Brand verwoest vier hectare bos van Groot Drakesteijn Philips-Hoogeveen gaat op andere produkten over Der Stellvertreter" niet naar, Amerika 90 MAANDAG 8 APRIL 1963 Volgens aannemerskringen vragen de problemen rondom de woningbouw een volledige wijzi ging van de tot dusver gevolgde politiek. De woningnood is zo schrjjft men ons nog steeds staatsvijand nummer een. Ook de miljoenste na de oorlog gebouw de woning was geen reden tot onverdeelde vreugde. Zelfs de winterschade 1962/1963 inspi reerde niet tot speciale activitei ten en maatregelen om de staats vijand te lijf te gaan. Toch is het de hoogste tijd voor zeer dras tische maatregelen. De paden, waarlangs men de opvoering van de woningbouwproduktie meende te kunnen bereiken, zijn groten deels verouderd en worden vaak gebruikt om de belangen van partijen en groeperingen te ver dedigen. Er zullen nieuwe wegen moeten komen, die korter en rechter zijn om het gemeenschap pelijk doel te bereiken. Er is ge noeg enthousiasme voor een nieu we, frisse aanpak van de woning bouw maar wie zal bij dit gigan tische werk de leiding nemen? Bouwvergunningen Financiën Vergunningen Bouwplannen Produktie-apparaat Luxe in officiële welkom KOOP LIEVER ZE ZIJN Romanliserend Drama in lonen Beeldend LEO HANEKROOT DRY DRY SHERRY Volledige wijziging van de bouwpolitiek noodzakelijk Gesteld wordt dat alleen een zeer krachtige figuur hiertoe in staat is. aan wio het nodige gezag gedelegeerd zal moeten worden. Iemand, die de initia tieven toetst en coördineert en de werk wijze sterk vereenvoudigt. Gedacht wordt aan een z.g. woningbouwcommis- saris, welke met zijn staf van mede werkers (aan te trekken uit de diverse organisaties?) onafhankelijk van kabi net en politieke partijen werkt en één taak heeft: De bestrijding van de wo ningnood. Hij zal jaarlijks over een vast budget moeten kunnen beschikken en met deze middelen plannen maken en uitvoeren. De organisatie, geleid door de wo- ningbouwcommissaris, zal een semi- overheid-status moeten hebben, waar aan het particuliere initiatief voldoen de deel kan nemen. De bevoegdheden van de commissaris moeten vérstrek kend zijn; zowel ten opzichte van de meewerkende organisaties, als van de ministeries, waarmee een regelmatig contact moet bestaan. Op deze wijze valt veel, zeer veel te doen, aldus de opstellers van deze voorstellen. Het werkterrein zal veel omvattend zijn. Enkele sectoren, tot welke de activi teiten zich uitstrekken, worden hieron der nader bekeken. Hoe het bouwvergunningsbeleid gere- elen duister. Zij, die geld is, is voor veli er kennelijk wel iets van weten, zwijgen erover. Vaak moet een ware lijdens weg worden afgelegd alvorens de ver eiste verspinning tot bouwen verkregen wordt. Wat een verlies aan energie en middelen betekent dit voor de woning bouw. Velen worden hierdoor afgeschrikt om te gaan bouwen of om geld in de woningbouw te steken. Ook verhoogt het niet onaanzienlijk de stichtingskosten van woningen. Of het vergunningsbeleid zich nu richt naar de behoefte aan woningen, de hoeveelheid produktiemiddelen, de arbeidsmarkt of de financiën of naar al deze factoren tezamen blijft vol gens aannemerskringen duister. Zeker is dat het voor de woningbouw ter be schikking staande produktie - apparaat niet ten volle gebruikt wordt. De vol gende factoren verdienen naar hun me ning voor een betere toekomst zeker de aandacht. Waar de woningbouwcommissaris ge heel onafhankelijk is, zullen ook de fi nanciën die status moeten hebben. Er zal dus een soort woningbouwfonds moe ten komen, dat jaarlijks gevoed wordt met een grote post uit de staatsbegro ting. Ook voor particulieren en parti culiere instellingen moet het aantrek kelijk worden gemaakt om gelden ter beschikking van dit fonds te stellen, b.v. door aan leningen aan dit fonds belangrijke belastingfaciliteiten te ver- schien toch nog tijdig zal komen. De woningnood eist een gezamenlijke inventarisering van het hiervoor be schikbare produktie apparaat. De we- ningbouwcommisaris moet gaan be schikken (via de erkende organisaties?) over een lijst van bouwers, die zich voor de woningbouw in continue-opdracht willen inzetten en over de omvang der projecten. Een garantie van continue-opdrach- ten welke pp deze wijze gegeven kan worden is ook voor midden- grote en kleine woningbouwers zeer aantrekkelijk. Vooral omdat veel ri sico's en aanloopkosten vermeden wor den en de bouwers zich daardoor steeds meer kunnen specialiseren zul len de bouwkosten gedrukt worden. Premies voor vroegere aflevering en boetes voor te late oplevering kun nen een en ander nog bevorderen. Gegarandeerd, regelmatig werk zal bovendien het aantal betere vaklie den in de bouw doen toenemen. Het wordt noodzakelijk geacht dat meer klaarheid en meer efficiency komt in de verlening van vergunningen ten einde de grote schade en onnodige kosten, direct of indirect hieraan ver bonden, te voorkomen. Eerst zal de betreffende instantie zich moeten beraden al of niet met advies van een terzake deskundig effi- ciencybureau over de juiste en minst binden. Het geld, dat op deze manier direct toestroomt kan een groter en nuttiger effect hebben dan geld dat via de oude, starre belastingregelingen bin nenkomt. Als de belangstelling voor een der gelijk fonds op de juiste wijze gestimu leerd wordt kunnen de bijdragen met belastingfaciliteiten wel eens heel grote afmetingen aannemen. Dat heeft een bekende klantenobligatie-actie in het verleden al geleerd. Over de bouwplannen wordt gezegd, dat niet het goedkoopste maar het bes te plan moet winnen. Voor de diverse woningtypen stelt de commissaris de normen vast, alsmede de prijs per ka mer (funderingen en andere bijzondere voorzieningen niet inbegrepen). Van de gegadigden wordt dan niet alleen een ontwerp maar ook een of ferte voor de uitvoering van de bouw tegen de vastgestelde prijs gevraagd. Dit systeem dwingt tot teamwork tus sen ontwerper, bouwindustrie en uit voeringsfirma. Niet alleen het plan maar ook de materialenprijzen en de produktiemethoden kunnen van alle zijden belicht worden. Partijen, welke meestal tegenstrijdi ge belangen hebben gehad vaak ten nadele van de woningkostprijs krij gen een gemeenschappelijk doel: de beste woning leveren voor de eenmaal vastgestelde prijs. Het systeem biedt trouwens nog meer voordelen. Een ervan is ongetwijfeld, dat de ontwerpen voor de woningen niet langer voor het grootste gedeelte van de belangrijkste kantoren met de goede relaties hoeven te komen. Het zo effi ciënt mogelijk werken zal in voortdu rende mate onderwerp van studie wor den. Voorts zal er verandering komen in het huidig, onbevredigende systeem van inschrijven omdat voor ieder pro tect maar enkele offertes zullen binnen komen. Als wij horen van werkloosheid, ar beidsreserve en een steeds grotere trek naar de gebieden buiten onze grenzen moet er iets mis zijn, aldus de aanne- merskringen, die daarbij stellen dat ons woningproduktie-apparaat niet ten vol le gebruikt wordt om verder maar te zwijgen van de stille verliezen bij de bouwondernemer, die goede vaklie den onderbezet vasthouden in afwach ting van een vergunning, welke mis- (Advtrtentie) JERUSALEM, 8 april Blijkens be richten in de Israëlische oers is brigade generaal David Shaltiel (60 jaar) be noemd tot ambassadeur van Israël in Den Haag. Hij heeft aen vooraanstaan de rol gespeeld in de Israëlische be vrijdingsoorlog. In Berlijn geboren, groeide hij op in Frankrijk en diende ln het vreemdelingenlegioen, dat hij in 1931 met de rang van officier verliet. Zijn eerste diplomatiek" functie was die van militair attaché in Parijs. Wanneer hij de huidige Israëlische ambassadeur in Nederland, de heer Cidor, zal opvol gen is nog niet bekend. BAARN, 8 april Een korte, doch verraderlijke bosbrand heeft gistermid dag naar schatting 4 hectare bos van het landgoed Groot Drakesteijn verwoest. Het vuur dat tientallen dagjesmensen, die een boswandeling maakten, opschrik te, werd bestreden door de brandweer korpsen van Baarn, Laage Vuursche en De Bilt. Later arriveerde ook de Hiiversumse brandweer, terwijl ook het Utrechtse korps was gewaarschuwd. Men wilde geen enkel risico nemen. De toeristen namen schoppen en takken ter hand om de brandweerlieden ter zijde te staan. Anderhalf uur nadat het vuur was gesignaleerd was men de brand mees ter. De brandweer bleef nog geruime tV)d ter plaatse om het terrein te con troleren. Zaterdagmorgen is in de Griendts- veensepeel door onbekende oorzaak eveneens brand uitgebroken. De brand weer van Horst, samen met het perso neel van de dienst openbare werken, zijn de gehele dag bezig geweest de brand te bestrijden. Men heeft niet kunnen vorkomen, dat het terrein van driehonderd hectare, bestaande uit struikgewas en hei, ver brandde. Een in de nabijheid van de brand gelegen boerderij kon behouden blijven. Gistermiddag ook vatte het vier hec tare grote heide- en struikgewasper ceel aan de provinciale weg Venray- Horst vlam. Het gelukte de brandweer om een gevaar lopend boscomplex van enkele tientallen hectaren te behouden. AMSTERDAM In de zaterdag 30 maart gehouden buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders Nederlandsche Maatschappij tot het Verrichten van Mijn bouwkundige Werken N.V. Is ter voor ziening ln de vacature, welke is ontstaan door het overlijden van de heer A W A Meyer, de heer H G van Kralingen be- aoemd tot directeur Voorts ts. in de plaats van de heer H G. J van Kralmgen, de heer F Goppel als lid van de raad van commissarissen voorgesteld, aldus deelt de directie mede. kostbare werkwijze. Zij zal open kaart moeten durven spelen en haar werkwij ze voor belanghebbenden publiceren. Dit, zo stelt men voor, zou kunnen ge- bebeuren in de vorm van een soort handleiding; „aanvragen en behandelen van bouwvergunningen. Daarin zal men dan niet alleen de behandelings procedure moeten opnemen, maar te vens een overzicht van alle vóór, tij dens en na de bouw in te sturen be scheiden en voorschriften. Na beslissing over het al of niet ver lenen van een vergunning dient de be treffende instantie een geheel gemoti veerd bericht te sturen naar de aanvra ger; althans als de aanvrage niet in aanmerking komt voor het volgen van de gebruikelijke procedure. Zo kan een en ander nog eens kri tisch bekeken worden alvorens men de uitvoering der plannen stagneert. Het vertrouwen in en de waardering voor een dergelijk, z.g. Bureau Beslissing- Bouwvergunning, zou hierdoor kunnen groeien. Veel verwacht men ook van een af deling „Inlichtingen en Vooroverleg". Deze afdeling zou de plannen moeten be studeren en bekritiseren voor ze inge diend worden; de aldus vooraf gecorri geerde projecten zullen dan vlot door de „vergunningenmolen" lopen. Voldoet een project eenmaal aan alle eisen dan zal de vergunning ook afgegeven moeten worden. Kan de bezetting van het bouwapparaat on middellijke bouw niet verdragen dan moet een volgnummer worden afge geven, of men dient een datum vast te stellen, waarop de bouw mag star ten. Hiermee willen aannemerskringen de z.g. „wachttijd met de vergun ning in de hand" creëren; die dan gebruikt kan worden voor de werk voorbereiding en de detailtekeningen. De tegenstelling tussen woningnood en de luxe, welke men in heel wat ka pitale panden van overheid en grote instellingen ziet, doet toch wel wrang aan, zo verzuchten de samenstellers van de voorstellen. En ze vragen zich af of een dergelijke luxe wel nodig is. Al# men hier en daar gaat omrekenen in prijzen van eenvoudige woningen, komt men jaarlijks aan heel wat extra woningen, die gebowld hadden kunnen worden als elders meer bezuinigd was. Men krijgt de indruk dat onderne mingen en instellingen nogal eens rede neren „Beter royaal bouwen dan naar de belastingen brengen." Opent de over heid echter de gelegenheid in volkswo ningbouw te investeren met interessan te belastingfaciliteiten, dan kan er heel wat veranderen. Hoe groot kunnen de resultaten zijn als gemeenten en provinciale autoritei ten eventuele besparingen op openbare gebouwen in eigen kring besteden aan de bouw van extra woningen? Zover dan enkele nieuwe ideeën, die door aannemerskringen opgeworpen zijn. De moeilijkheden zijn echter van velerlei soort. Ook voor de vele andere aspecten van de woningbouw dienen nieuwe wegen gezocht te worden. De schrijvers van dit artikel hopen daar op terug te komen met ideeën over de bouwplannen, de uitvoering van werken, opvoering van arbeidsprestaties, finan cieringsfaciliteiten^ en bestrijding van winterschade. f Advertentie) DEN HAAG, 8 april De opmars der kernenergie blijkt steeds weer snel ler te verlopen dan aanvankelijk werd verwacht. Binnen enkele jaren, d.w.z. tussen 1965 en 1967 zullen kernenergie centrales ln verschillende streken van de Europese gemeenschap reeds kun nen concurreren met gewone elektri sche centrales en tegen 1968 of 1970 zal dat overal in de gemeenschap het geval zijn als de kerncentrales tenmin ste zesduizend uur per jaar draaien. Dit blijkt uit het zesde jaarverslag van de commissie van Euratom aan het Europese parlement. Ook het totale vermogen van de kern energiecentrales die in de zes landen worden gebouwd, neemt sneller toe dan men had voorzien. Eind 1962 bedroeg het netto eletrische vermogen 174 Mega- (miljoen) watt, tegen 73 Megawatt eind 1961. Men verwacht dat dit totale vermogen in de Euratomlanden zal oplopen tot 2.000 Megawatt in 1965 2.500 in 1968, 3.500 in 1970 en 10.000 tot 16.000 Megawatt tegen het einde van 1975. De bouw van kerncentrales wordt krachtig door Euratom gesteund. In aan sluiting op bijdragen van zeven en vier miljoen dollar voor twee centrales in Italië en acht miljoen voor een cen trale in de Ardfennen heeft Euratom in het afgelopen jaar besloten acht miljoen te steken in een Duits - project en vijf miljoen in de centrale die de S.E.P. waarschijnlijk in de buurt van Dode- waard gaat bouwen. Bij de onderne mingen die deze centrales bouwen wordt personeel van Euratom en ande re ondernemingen gedetacheerd, zodat de kennis die men bij bouw en exploi tatie opdoet over de zes landen wordt verspreid. (Van onze correspondent) HOOGEVEEN, 8 april PhiUps Hoo- geveen zal binnen twee jaar haar be drijf aan de Industrieweg te Hoogeveen omschakelen op de vervaardiging van huishoudelijke apparaten. Tot nu toe legde deze vestiging van Philips zich' uitsluitend toe op de fabricage van elektrolytische condensatoren. Philips- Hoogeveen zal dan over twee jaar de finitief behoren tot de Hoofdindustrie- groep Huishoudelijke Apparaten. Philips heeft ernaar gestreefd de pro duktie van deze groep vooral in het noorden van het land te concentreren. Deze omschakeling houdt verband met de perspectieven die de Euromarkt biedt. In Drachten en Groningen staan ook al twee bedrijven die zich met de fabricage van strijkijzers, mixers, kof fiemolens, elektrische dekens en derge lijk bèzighouden. Het Philipsbedrjjf in Hoogeveen telt 500 man. Hèt bestaande produktieproces zal worden overgeno men door de vestiging te Zwolle. Twee lieftallige Vietnamese meisjes, Thien Houong (links op onze foto) en Bich Chieu (rechts) begroeten de vermaarde Gina Lollobrigida, die in Parijs een bezoek brengt aan het vermaarde Vietnamese restaurant „La table du mandarin" In het midden is nog zichtbaar Pham van Muoi, de directeur-gérant van het établissement, dat zich door het bezoek van de Italiaanse filmster zeer vereerd acht. (Telefoto). BERLIJN, 8 april (UPI) De New Yorkse theaterproducent Leo Kerz ziet af van het verwerven van de verto ningsrechten van Rolf Hochhuths om streden stuk ,,Der Stellvertreter", waarin een ongunstig portret van Paus Pius XII ten opzichte van de Joden wordt geschilderd. Kerz vond dat het stuk een hart on der de riem van Nazi's zou kunnen steken en beledigend voor het katholi cisme kon worden geacht. Hij zei dat hij had ontdekt dat in de tekst die hij ln Amerika onder ogen had gekregen, was veranderd en geschrapt. AMSTERDAM, 8 april Het is bui ten kijf een zeer hoog niveau, dat Eu gen Jochum thans na enkele jaren be reikt heeft met de Palmzondagse uit voering van de Matthans-Passion. Dat de technische capaciteiten in dit mi lieu van zodanige aard zijn, dat men kan realiseren wat voor de geest komt, is zozeer vanzelfsprekend, dat de toe hoorder bijna verleid wordt te verge ten er altijd weer met dankbaarheid nota van te nemén. Maar als men dit doet, vraagt men zich tezelfdertijd af op welke basis dit hoge niveau zich verheft. In andere woorden gezegd: wat is de grondslag van Jochums visie op het werk? Die visie is veelzijdig genoeg om niet nauwkeurig met een enkele term te kunnen worden samengevat. Met een zeer globale poging om te karakterise ren zou men willeb zeggen, dat wezen lijk is de introverte bespiegeling. Dit als hoofdtrend van de gehele lezing ne mende, dient eraan toegevoegd te wor den, dat de dynamiek van de vertolking enerzijds kan stijgen tot markante en vooral ook tamelijk snelle fragmenten, maar anderzijds kan inkrimpen tot zeer langzame tempi en pianissimi, waarin (Advertentie) (Van onze Brussèlse córrespondent) BRUSSEL, 8 april In buitenge woon congres bijeengeroepen te Brus sel heeft de Belgische Socialistische Partij tijdens het weekeinde met een ruime meerderheid haar goedkeuring gehecht aan de vier door de regering bij het parlement ingediende wetsont werpen inzake de handhaving van de openbare orde. Deze wetsontwerpen be ogen de overheid meer en doeltreffen der middelen te versohaffen ter beteu geling van eventuele ongeregeldheddh, bijvoorbeeld naar aanleiding van sta, kingen. De regering Lefèvrê-Spaak, steu nend op een parlementaire coalitie van katholieken en socialisten, suk kelt rèeds verscheidene maanden met déze fel omstreden kwestie. Vo rige week nog verloor zij bijna het vertrouwen van haar terzake zeer verdeelde meerderheid tijdens de be handeling van de bedoelde wetsont werpen in de Kamer van Volksver tegenwoordigers. Hèt ging om een wijziging van het strafwetboek, met name over de strafbaarheid van be paalde belemmeringen van het weg verkeer. De Kamer kon het niet eens worden over een amendement, dal zonder voorafgaand overleg met zijn katholieke collega's dbor de socialis tische minister van justitie ter stem ming was gelegd. Het amendement strekte ertoe de sta- kingsposten uit te sluiten van de wet tekst. Hiermede kon de rechterzijde zich aanvankelijk niet verzoenen. Na een bji herhaling onderbroken debat, twee spe ciale kabinetszittingen waarvan een in volle nacht en êen inderhaast belegde „rondetafel-conferentie" tussen katholieke en socialistische „topminis ters", partijleiders en vakbondsafge vaardigden. kon dè dréigende crisis echter worden bezworen. In eerste le zing werden de wetsontwerpen aange nomen door de Kamer. Daarmede waren evenwel nog niet alle onweerswolken uit de politieke he mel verdwenen. Inderdaad had de BSP-leiding eerder aan haar militanten moeten beloven hen te raadplegen over de definitieve versie van de wets ontwerpen, alvorens deze aan de eind stemming van de Kamer te onderwer pen. Begin maart hadden de socialis ten reeds een buitegewoon congres moe ten houden om het eens te geraken over de aan de oorspronkelijke tekst van de katholieke minister van binnenlandse zaken aan te brengen „verbeteringen". De CVP had bedoelde wetsontwerpen onder druk van haar conservatieve fractie in het regeringsprogramma moe ten opnemen ingevolge de beruchte sta kingsincidenten van twee jaar geleden, tijdens welke was gebleken, dat de over heid niet. over voldoende juridische repressiemaatregelen beschikte. Vooral vanwege de Waalse linkerzij de was krachtig verzet gerezen tegen de wetsontwerpen, die door haar wer den afgewezen als bedoeld om het sta kingsrecht aan te tasten. Blijkens de gang van zaken op het buitengewoon congres van zaterdag is dit verzet nog geenszins afgenomen, ondanks de tal rijke concessies welke inmiddels door de CVP werden gedaan om de tekt aanvaardbaar te maken voor haar coa litiepartner. Op een bepaald ogenblik moest de vice-premier Spaak de partij leiding zelfs te hulp snellen en zijn portefeuille in de weegschaal leggen om het congres een duidelijke meerder heid ten gunste van de regering af te dwingen. Aangezien de uitspraak van deze meerderheid bindend is voor alle parlementaire mandatarissen van de BSP verwachten de waarnemers in de Belgische hoofdstad niet, dat de regering nog onaangename verrassingen te wach ten st.aan wanneer de wetsontwerpen morgen in tweede lezing door de Ka mer zullen worden behandeld. een streven naar mystieke verinnerlij king aan de dag treedt. Men neemt voorts een weloverwogen ordening waar, een ontwikkeling tijdens de loop der uren in steeds meer naar binnen ge keerde richting, waar het slotkoor in een vrij snel tempo dan een enigszins abrupte objectiverende afsluiting ach ter plaatst. Zo bezien valt dus een tamelijk sterk onderscheid in uitdrukkingsgemiddelde tussen het eerste en het tweede deel op. Daar is stellig een verantwoording voor te vinden in de structuur van het werk. In het eerste deel verlopen de gebeurtenissen in een veel meer ge sloten verhaal dan in het tweede. Er zijn naar verhouding niet al te veel lyrisch-bespiegelende interpolaties; de gebeurtenissen zijn eigenlijk nog maar inleiding. In het tweede deel stijgen de voorvallen van hoogtepunt tot hoogte punt om ten laatste in Christus' Kruis dood de hoogste top te bereiken. Bach vindt daarbij in de vorm van begeleide recitatieven, aria's en koralen èen veel groter aantal onderbrekingen om deze momenten tot op de bodem te proe ven, en als Eugen Jochum daarbij heeft opgemerkt dat inzonderheid de aria's zich meer en meer afwenden van de uiterlijke mededeelzaamheid naar de ingekeerde overpeinzing, dan zou dit alleen maar bleiten voor zijn diepe in zicht in de partituur. Hij heeft het zonder twijfel bemerkt en er zijn vertolking consequent op afgesteld. Nochtans laat men zien bij alle bewondering voor het inzicht niet overtuigen door deze vertolking in haar grote lijn genomen en even min in talrijke belangrijke details. Zjj maakt menigmaal en in toenemende mate de indruk een zeer romantise rende vertolking te zijn, die van een heel subjectief gevoel uitgaat en daar door de grote lijn van het stuk niet haalt. Maar als zij romantisch is, is zij het op een heel andere manier dan die van de aandoenlijkheid, waar in dirigenten van enkele generaties te rug het nog zochten. Het romantise rende van deze lezing komt uit een heel andere oorzaak voort. Het is vol strekt niet een kwestie van opper vlakkig sentiment, dat in zijn uiter ste consequentie tot effectbejag leidt, eerder een tegenovergestelde bedoe ling zit hier voor. Men benadert deze misschien het bes te door de koren als uitgangspunt te nemen. Door de bank genomen zijn die fors en snel, inzonderheid de turbae, maar ze maken niet de indruk, dat de dirigent daarmee de bedoeling heeft scènes uit te beelden. Daarvoor klin ken ze n.l. nogmaals in het alge meen gesproken te eenvormig en te abstract. Ze fungeren n.l. bij hem als momenten waarop hij het evenwicht in de dynamiek herstelt, Ogenblikken waarop hij vaart en spanning opneemt, kortom functies in een in wezen ab stract spel dat de dirigent van de Mat- thaus-Passion zoekt te maken. Het is herr niet te doen om leerrijk te ver tellen in schildering en uitbeelding; hij beweegt zich boven de werkelijkheid of eronder; wat in dit geval op hetzelf de neerkomt, maar misschien zijn be doeling beter typeert. De Matthaus-Passion echter is ook te zien, en op minstens even goede gronden, als een gedramatiseerd ver haal op muziek. Dat is zij ook ab ori gine; de Evangeliën zijn verhalen; en vjrvolgens: Bach was een groot ver staander van de Bjjbel en blijkens zijn hele oeuvre is hij, wat wij in onze da gen zouden noemen, een keiharde rea list. In zijn secco recitatief schildert hij vaak, in zijn récitativi accompag- nati beeldt hij uit, zo vaak daar aanlei ding voor is. Daar past naar mijn me ning geen abstrahering tot een zeer verre herinnering aan de handtastelijke werkelijkheid, die Bach onder handen had, en die hfl natuurlijk wel gesty- leera uitdrukte, omdat dit in zijn idi oom niet anders denkbaar was, maar dan toch met een schokkend realisme. Bachs Passie-muziek is een drama in tonen. Zijn realisme is gestyleerd tot de schoonste en meest evocatieve vorm; de momenten echter, waarop hij zich inspint in de lyrische overweging zijn boven het persoonlijke uit gehever. He, ene houdt overbrekelijk verband m het andere; zijn kunst is altijd die van het volmaakte evenwicht. De mystieke aanviiegingen doorbreken bij hem nooit de draagkracht van de even wichtige of wil men dé fysieke toon. Haar inhoud, of wil men, haar ethos is bij hem een kwestie van nuance ring, van schakering, van intensiteit 'n al haar gradaties. Dat is heel iets an ders dan persoonlijke verbijzonderin gen van een reflecterende interpreet, waardoor klankvoorstellingen opgeroe pen worden, die Bach om meer dan één reden niet kende. Speelt men zijn Passie met de no bele vergeestelijking, die Jochum na streeft dan komt men tot de consequen tie van sommige koralen, die zo wor den gezongen als een gemeente die erdoor als gemeentezang gerepresen teerd wordt ze nooit zou kunnen zingen n.l. largo-pianissimo met wegla ting van de ondersteunende blazers, Eén stapje verder en we zijn weer te rug bij de a cappella-koralen van Men gelberg; de kunstvaardigheid boven de geest van de Kerk gesteld. Men loopt tenslotte het gevaar, zij het langs een heel anderr weg op hetzelfde eindpunt uit te komen. Iedere subjectieve en derhalve egocentrische interpretatie van Bach loopt daar ten laatste op uit. Voor zover Jochum het zelf in de hand had, heeft hij zijn bedoelingen gerealiseerd. Zjjn soliloquentes had hi) niet allemaal in de hand. Haefligers Evangelist (hij zong er wegens ziekte van Lode Devos de aria's ongelofe lijk prachtig bij) is een beeldend dra matisch vèrtelier. Rehfuss' Christus een personificatie 'n klank. Dat klopte niet zo best met de rest, hoe prachtig het ook allemaal was. Marga Höffgén in de altpartij is het ideaal (en Kreb- bers in de obligaat van „Erbarme dich" niet minder). Zij geeft haar stem, haar magistrale zangkunst, haar boven tijd en plaats verheven emotie. De soepel heid, waarover zij met zulke grote ver mogens beschikt, maakt het haar dan nog mogeliik naar Jochums intenties toe te buigen. Voor haar is het niet nodig, maar als goed artieste voegt, zij zich. Peter v.d. Bilt, zeer mooi en vooral ook muzikaal zingend, was plooibaar in Jochums hand. Erna Spoorenberg heeft de veroverende kwaliteit van haar stem al was zij verder nogal in different Het koor van Toonkunst was met het orkest het instrument, dat Jo chum meesterlijk bespeelde. Het Jon genskoor van de Sint Willibrordus was hei en glaszuiver (het was alleen een gemengd koor, als ik de seksen nog goéd kan onderscheiden) maar dat deed er verder niet toe. De uitvoering was meesterlijk en kende sublieme momenten zoals „So ist mein Jesu nun gefangen", die een nieuwe en verrassende expressiviteit aan deze scène toevoegde. Als zulke dingen ook mogelijk zijn, vraagt men zich af. of er in Jochums visie poten tieel niet een lezing besloten ligt, die de wereld nog niet gehoord heeft. Advertentie ALLÉÉN voor de waarlijke fijnproevers ÖP SPECIALE BESTELLING (uitsluitend via Uw llijtér-wijnhandelaar!)' binnen 48 uur bij U thuis Op fles geïmporteerd Pdektoh Santa IMP.; N.V. BREDASCHE WIJNHANDEL BREDA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2