Over vier jaar aardgas voor heel Nederland y van In snel tempo aanleg leidingen van Groningen naar het zuiden SCHEREN IN EEN HANDOMDRAAI SCHICK IN MEMORIAM pater Cyrillus van Terneu ofm. cap. K I Bouwbedrijf moet combinaties vormen Licht- en schaduwzijden mm Prof. Coremans als directeur kunstinstituut Pionier en overste van het „Oosters werk der Capucijnen" WONINGBOUWCONGRES P.v.d.A.: Suurhoff: Wijziging woning- politiek voorwaarde voor deelname aan nieuw kabinet NEDERLANDSE GASUNIE" OPGERICHT Lopez Mateos in West-Berlijn Ongewoon geschil in BEIGIË KAJ wijdt haar jaarprogram aan Europgedachte Meubelfabriek in Borne afgebrdnd Gemeenten willen een doelmatige toeristen belasting i,;J ÈN SPIEGELGLAD EVERSHARP Directeurszoon ernstig gewond Maurits van den Berg MAANDAG 8 APRIL 1963 PAGINA 5 11 COGNAC Aanboring Eerste huis C- %#ii Minister De Pous tekent de actie, waar bij de Nederlandse Gas-Unie wordt op gericht. Achter hem staan van links naar rechts: hoofd-directeur de heer P. A. Zoetmulder; prof. G. Brouwers, se cretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken; drs. A. Rottier, de heer C. R. Smit, ir. W. E. van Os, ir. L. Scheepers, en de heer H. J. Zweers, notaris. WASSENAAR, 8 april By acte van notaris H. J. Zweers is zaterdagmid dag de naamloze vennootschap „Ne derlandse Gasunie" opgericht in hotel „Kasteel Oud-Wassenaar". Van het maatschappelijk kapitaal, groot vier honderd miljoen gulden, was op dat ogenblik 150 miljoen gulden op de helit van de aandelen gestort. De Nederlandse Gasunie zal verwer ving, opslag, transport en verkoop van in ons land gewonnen of geprodu ceerd aardgas, cokesovengas, raffina- derijgas en ander gas ter hand nemen. Het staatsgasbedryf en het gasdistn- butiebedrijf van de staatsmijnen wor den in de gasunie ondergebracht. Par ticipanten zijn de staat (ondertekenaar minister De Pous), de Staatsmijnen, de Standard Oil Company (New Jer sey) en de Bataafse Petroleummaat- schappij n.v. In de raad van commis- t Advertentie Wl champagne V.S.O.P ij tt it, BERLIJN, 8 april. (UPI) De Me xicaanse president Adolfo Lopez Ma teos is gisteren gedurende zes uur in West-Berlijn geweest. Op het vliegveld Tempelhof werd hij door de Westber- lijnse loco-burgemeester Heinrich Al- bertz, die Willy Brandt vervangt we gens diens vakantie. Op zijn tocht door West-Berlijn zag de Mexicaanse president de muur die Oost en West scheidt. Burge meester Albertz zei dat Lopez Mate os zeer onder de indruk was bij het aanschouwen van de muur. Albertz verklaarde hoe de ellende rond de muur was ontstaan, hoe vele fami lies zijn gescheiden door het com munistische bouwwerk, Volgens de burgemeester gaf de president geen commentaar. Bij het graf van Alexander von Humboldt, de bekende natuuronderzoe ker legde de Mexicaanse^ president een krans. Een afstammelingen van von Humboldt, Marie-Agnes von Heinz, bood de president een portret van Humboldt aan waarop deze 24 Jaar oud is. Heide Engling, een Westduitse jonge- dame, die vloeiend Spaans spreekt optrad als tolk bij het bezoek van de Mexicaanse president Lopez Mateos, "■rijgt van deze een accolade bij diens afscheid in Frankfort van West-Duits- land en daarmee Europa. De Europese O°olwill-tournee van president Lopez Mateos is ten einde. (Telefoto). sarissen vertegenwoordigt mr. L. G. Wansink de Staat, terwijl drs. A. C. J. Rottier, drs. W. A. J. Bogers en ir. W. E. van Os, commissarissen namens de Staatsmijnen zijn. Voor de Standard Oil namen de heren C. R. Smit en drs. A. J. Baart zitting en voor de B.P.M. ir. J. C. G. Boot en dr. H. J. Krui- singa. Tot hoofddirecteur van de n.v. Ne derlandse gasunie is de heer P. A. Zoetmulder benoemd. De gasunie zal in de toekomst de gehele distributie van aardgas op zich nemen. Als het distributienet is voltooid dan zal levering van cokes ovengas en van raffinaderygas wor den gestaakt. Na het voorlezen der officiële akte en de ondertekening, waarbij ook de minister van Financiën, prof. Zijlstra aanwezig was sprak minister De Pous zijn blijdschap en waardering voor het tot stand komen van de nieuwe maat schappij uit. Hij releveerde daarbij zo wel het constructieve al? vruchtbare overleg in de Tweede Kamer, alsmede het voortreffelijke voorbereidende werk van prof. Van der Grinten, ir. Tromp en ir. Vos. Er is een waarborg geschapen om deze gasrijkdom in het snelst mogelijke tempo ter beschikking van de Neder landse gasverbruikers te stellen. Deze waarborg wordt mede gegeven door de enorme technische, organisatorische en commerciële kennis van de drie parti cipanten: Staatsmijnen, Shell en Esso. „Het samengaan, de behartiging van het publieke belang van de openbare gasvoorziening en de inschakeling van ondernemingen met een wereldwijde en meer gespecialiseerde kennis vormt mede een zeer bijzondere reden waar om ik", aldus de minister, „deze teke ning van de akte van oprichting van de Nederlandse Gasunie gedenkwaar dig ogenblik vind. Vooral ook omdat het met volledige instemming vah alle betrokkenen mogelijk is een samen gaan te vinden bissen het algemeen belang en het belang van het bedrijfs leven". Het resultaat, zo zei hij, is teke nend voor de verhoudingen in onze moderne maatschappij. Wij treffen hier een samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven aan die geken schetst wordt door begrip voor het parallellisme tussen algemeen be lang en bedrijfsbelang, dat de mo derne hoogontwikkelde economie is gaan kenmerken. Ir. L. Schepers, directeur van de Ko ninklijke Shellgroep, noemde het be reikte resultaat bevredigend. De Ne derlandse aardoliemaatschappij, die boringen verricht, verkocht tot dusver re kleinere hoeveelheden aardgas aan het Staatsgasbedrijf. Na de ontdekking van de „bel" van Slochteren, waar de aanboring een slordige twee miljoen gulden kostte en welke aanboring ove rigens de laatste van 34 boringen was, bleek de bestaande regeling onvoldoen de. De nieuwe, voor alle partijen be vredigende regeling biedt goede waar borgen voor een gezonde ontwikkeling van het Nederlandse aardgas. Drs. A. J. C. Rottier, president-di recteur van de staatsmijnen, noemde deze opriohtingsdag als het ware een „Nieuwjaarsdag". De gasleidingen zul len slagaders van energie zijn, die wel- vaartverhogende impulsen zullen ge ven. In het nationaal energiebeleid is thans een nieuw element gekomen. De hoofddirecteur van de Gasunie, de heer P. A. Zoetmulder, verklaarde tegenover de pers, dat het aardgas al lereerst voor traditionele doeleinden zal worden gebruikt, namelijk voor ko ken en warmwatervoorziening. Voor de industrie wordt allereerst gedacht aan hoogwaardige technische doeleinden. Over exportperspectieven kon de heer Zoetmulder nog niets zeggen. De Gas unie zal spoedig concrete prijsvoorstel len formuleren. Ook voor de huisver- warming zal aardgas van groot be lang kunnen worden. De aanpassing van de kooktoestellen aan aardgas zal ingewikkelde organisa torische problemen scheppen. Het ligt in de bedoeling, aldus de heer Zoetmul der, dat de 335 man van de distributie bedrijven van Staat en Staatsmijnen in dienst van de Gasunie zullen treden. De toekomstige personeelsbezetting wordt op 500 man geschat. Het aard gas zal over geheel Nederland warden geleverd. Alleen over het gebied, dat door de Hoogovens te IJmuiden wordt bediend, moet nog overleg worden ge pleegd. Volgens de technisch directeur van de Gasunie, de heer A. H. Klooster man, beschikt de Gasunie thans over 2900 kilometer pijpleiding. Het gereed komen van het landelijke hogedruk- transportnet zal ongeveer vier jaar vergen. Het voedingsnet omvat leidin gen van plus minus een meter door snede, geschikt voor 64 atmosfeer druk. In snel tempo zal Groningen via Zwolle, Nijmegen en Boxtel met het zuidelijke distributiepunt Bergen op Zoom worden verbonden. Spreker ver wacht nogmaals 1000 kilometer leiding, die honderd miljoenen guldens investe ring zullen vergen. (Advertentie) Het Schick injector-apparaat maakt scheren: ultra-modernnieuw mesje in twee seconden automa tisch. ultra-snel: apparaat rust in enig-juiste hoek tegen de huid; feilloos scheren ge garandeerd. ultra-veilig: beschermde hoeken van de mesjes. met de unieke Krona mesjes. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 8 april Tussen prof. dr. Paul Coremans, de internationaal vermaarde kunstexpert en restaurateur, wiens naam men zich ook in Nederland nog wel zal herinneren in verband met het proces-Van Meegeren, en de Bel gische minister van Nationale Opvoe ding is een ongewoon conflict uitge broken. Naar aanleiding hiervan werd prof. Coremans „preventief geschorst" als directeur van het koninklijk instituut va,, het kunstpatrimonium. Volgens een officiële mededeling gaat het hier slechts om een administratieve maat regel, hangende de uitslag van het door een drietal hoge ambtenaren van het betrokken departement ingesteld on derzoek, en dus niet om een sanctie. Men vraagt zich in België niettemin af hoe het geschil kan worden bijgelegd zonder kleerscheuren voor een van bei de partijen. De oorsprong van het conflict dient kennelijk te worden gezocht in de na latigheid van bepaalde overheidsdiens ten, tengevolge waarvan niet minder dan 28 wetenschappelijke _n technische medewerkers van het koninklijk insti tuut sedert december vorig jaar niet meer waren bezoldigd. Deze personeels leden vallen niet onder het statuut der rijksambtenaren; zy worden aange worven voor speciale en beperkte op drachten in de laboratoria van het in stituut en hun financiële positie moet geregeld opnieuw worden bezien door het departement van Nationale Opvoe ding. Aangezien die regeling dit jaar by- zonder lang uitbleef, ondanks verschil lende waarschuwingen van prof. Core mans aan de verantwoordelijke instan ties. hadden de tekort gedane perso neelsleden gedreigd in staking te gaan. De directeur van het instituut wilde dit echter voorkomen, vooral om de verdere carrière van de betrokkenen Na een langdurige ziekte ispater CvriHus van Terneuzen O.F.M. Cap., in het Antomusziekenhms te Voorburg gestorven. Met hem is de pionier en overste van het Oos ters Werk der Nederlandse Capucy nen" heengegaan; zijn V^rsoon ®"ïSJj activiteit mogen daarom hier openlyK herdacht worden. Te Terneuzen in 1888 geboren (in de wereld heette hij E. C. Ferment) - trad hij in 1906 in de Orde en werd in 1913 priester gewijd. Na aan het PausphJ Bijbelinstituut te Rome zijn studies voortgezet en met succes afgesloten te hebben werd hij benoemd tot lector m de Bijbelwetenschap voor de theologie studenten in het klooster te Den Bosch. Nog geen dertig jaar oud werd hy in oktober 1918 al gekozen als lid van net bestuur der Nederlandse Ordesprovincie. Maar nog voordat zijn driejarige ambtsperiode beëindigd was, vertrok hij in november 1920 naar het pas her stelde Polen, waar hij aan de katholieke universiteit van Lublin benoemd was als professor in de exegese en waar het hoofdbestuur van de orde hem aan stelde als commissaris-generaal_ van de Warschause ordesprovincie, die toen met de hulp van een aantal Neder landse paters geleidelijk weer werd op gebouwd na de systematische onder drukking gedurende bijna anderhalve eeuw Russische overheersing. Onder zijn bestuur konden klein seminarie, novi ciaat en hogere studies weer worden opgericht en van de nodige krachten worden voorzien. Maar in Polen kwam hij ook in aanraking met geuniëerde en niet-geuniëerde christenen van de Slavische ritus en met het vraagstuk der hereniging. Uit die jarên dateren zijn eerste artikelen in de katholieke pers van Nederland, waar de belang stelling voor dit gedeelte der christen heid toen ook pas begon op te komen. In zijn functie van commissari-gene- raal nam hij in mei 1926 deel aan het generaal kapittel van de orde, dat hem tot lid van het hoogste bestuur koos, zodat hij voor zes jaar naar Rome moest verhuizen. De herinnering aan Polen en vooral aan de Oosterse chris tenen liet hem echter niet meer los. Langzaam rijpten zijn idealen en plan nen- de vorming binnen de orde van een' Oosterse tak", die de Slavische ritus'zou volgen en zich zou wyden aan de zielzorg onder de Oosterse katholie ken en aan het herenigingsapostolaat. Men weet, hoe dit overeenstemde met een van de lievelingsgedachten van Pi us XI Doch natuurlijk waren er meer mensen nodig om een begin te kunnen maken en Ie Nederlandse provincie heeft grootmoedig hulp verleend: m 1926, 1929 en 1931 werden in totaal zes jonge paters en clerici naar Rome ge stuurd om aan het Pauselijk Oosters In stituut de noodzakelijke opleiding te krijgen. De basis van het toekomstige werk was dus gelegd en 16 december 1931 ging pater Cyrillus met toestem ming van de H. Stoel over tot de Sla vische ritus, 25 maart 1932 daarin ge volgd door twee van zijn jonge mede werkers. De naam Cyrillus nam hy bij die gelegenheid aan, omdat zijn vroe gere kloosternaam Gondulphus al te Westers was. ort na het generaal kapittel van 1932, dat een nieuw hoofdbe stuur koos, vertrok pater Cy rillus naar Polen; in oktober van hetzelfde jaar kwamen ook de paters Wladimir en Methodius. In tussen was hun taak al een twee voudige geworden, want terwijl pa ter Methodius in januari 1933 door reisde naar Estland om daar werk zaam te zijn, vestigden de paters Cy rillus en Wladimir tezamen met twee broeders zich te Lubieszow, ruim 350 kilometer ten oosten van Warschau. Hier bevond zich de ruïne van een oud Capucynenklooster, dat tijdens de Russische overheersing in verval was geraakt en dat pater Cyrillus hoop te op te bouwen als het eerste huis van de „Oosterse tak" met een kerk, ingericht volgens de eisen van de Slavische ritus. In dat plan is hij ook geslaagd, zij het onder zeer gro te moeilijkheden. Niet alleen eiste de onderneming na tuurlijk veel geld, niet alleen was pa ter Cyrillus zeer druk bezet, omdat hij ook nog exegese te doceren kreeg in het groot-seminarie van het bisdom Pinsk en herhaaldelijk moest optreden als visitator en raadsman van verschil lende religieuze congregaties, maar vooral kreeg hij ernstige bezwaren en tegenstand te overwinnen, ook van zij den, waarvan men dit allerminst ver wacht zou hebben. Zijn Godsvertrou wen en. zijn stoere Zeeuwse aard met een schijnbaar niet te breken door zettingsvermogen hebben hem echter door die moeilijke jaren heen geholpen; het klooster en de kerk kwamen er, er kwamen zusters, er kwamen medewer kers uit de Poolse provincie, er kwa men kandidaten voor noviciaat en hoge re studies. Tegenslag en teleurstelling zijn pater Cyrillus allerminst gespaard gebleven, maar altijd rustig en blij moedig ging hij zijn weg en ondanks alles scheen zijn werk toekomst te krij gen. Toen brak de tweede wereldoorlog uit. Lubieszow lag in dat deel van Po len, dat in september 1939 door de Sovjet-Unie werd bezet, m 1941 kwa men de nazistische „bevryders" en in 1944 werd het gebied nog eens „be vrijd" door de Sovjettroepen. We ho pen vurig, dat de nagelaten papieren van pater Cyrillus wat meer licht zul len werpen op dit stuk eigentijdse ge schiedenis, waarover zyn bescheiden heid en zwijgzaamheid ons helaas met veel meegedeeld hebben. Hy bleef ach ter in Polen, terwyl alle Nederlandse Capucijnen naar het vaderland terug keerden. Wat er in Lubieszow precies gebeurd is, weten we met. Vrywel alles wat er tot stand was gebracht is ver nietigd, maar we hebben geen zeker heid over de zeer dramatische by zon derheden die daar by stukjes en brok jes over vermeld zyn. n 1945 kwam er bericht, dat hij be- vriid was en het goed maakte. Hy kreeg weer een benoeming aan de universiteit van Lublin en was er ook drie jaar deken van de theolo gische faculteit. Maar 24 september 1949 kwam hy geheel onverwacht en noodgedwongen naar Nederland. Na en kele maanden van welverdiende rust vertrok hy naar Rome, waar hy eervo ontslagen werd als overste en generaal visitator van de Byzantijns-Slavische missie in Polen en de Baltische landen en benoemd werd tot overste van het Oosters werk der Capucynen in Neder land aan wie de zorg voor de hier woonachtige Russen werd toevertrouwd. Van juli 1950 af woonde hy in het klooster te Rotterdam, maar nog altijd hield het oude ideaal hem bezig en 23 anril 1953 smaakte hy weer de grote voldoening, dat te Voorburg het Ca pucynenklooster van de Slavische ri tus geopend werd, van waaruit vijf paters het hun opgedragen aposto laat uitoefenen. Pater Cyrillus was er tot 1959 gardiaan en sindsdien vi- carus. In verband met zijn gezond heidstoestand had hy onlangs ge vraagd van zjjn functie als overste van het Oosters werk ontheven te wor den. Met de grote gaven van geest en hart, die hem geschonken waren, heeft de overledene veel tot stand gebracht. Hij is een echte pionier geweest, die zijn medebroeders en anderen voor het her- enigingswerk wist te bezielen in een tijd, toen daar nog maar door zeer wei nigen aan gedacht werd. Hy bezielde niet door meeslepende welsprekend heid, maar door de overtuigende kracht van zijn eigen voorbeeld, door zijn on versaagde moed en standvastigheid, die des te meer indruk maakten, naarma te men wist, hoeveel zware beproevin gen en offers zijn aandeel zijn geweest. De uitvaart is dinsdag 9 april in de kloosterkapel te Voorburg, waarna de begrafenis zal volgen op het klooster kerkhof te Langeweg (N.B.). PROF. DR. P. ZACHARIAS, O.F.M. CAP. geen gevaar te laten lopen, en nam daarop zelf het initiatief: enkele da gen geleden sloot hij de deuren van het instituut, een briefje achter latend waarop te lezen stond dat de werkzaam heden niet zouden worden hervat „zo lang de staat de mensen die voor hem werken niet zal hebben betaald". Deze opzienbarende procedure had althans twee onmiddellijke resultaten: zonder verder uitstel kregen de be trokken medewerkers van het insti tuut hun achterstallige salaris uitbe taald, doch terzelfder tijd werd prof. Coremans door „zÜn ministers ge schorst omdat hjj volgens hen niet het recht had zijn laboratoria zonder meer te sluiten. „Dit is een onduld bare vorm van rebellie", zo meende men ten departemente. Zijnerzijds echter ging prof. Coremans, wiens combatievetemperament hem reeds menigmaal in delicate situaties heeft gebracht dadelyk tot de tegenaanval over. Ook hij eiste met name een onderzoek, naar de verantwoordelijk heid voor de administratieve sleur die ertoe had geleid dat zoveel van zijn medewerkers zolang op hun recht matige vergoedingen moesten wach ten. UTRECHT, 8 april Nu bouwonder nemingen zich ontwikkeld hebben van klein-ambachtelijke tot industriële be drijven, is de tyd gekomen om, met financiële deelname van de overheid, gTote particuliere combinaties te vor men. Aan deze combinaties, die geheel op particulier initiatief moeten berus ten en winstgevend moeten zijn, zouden met een gerust hart opdrachten kunnen worden gegeven voor de bouw van een contingent woningen voor de tijd van drie of vijf jaar. De bouwcombinaties zouden tot stand moeten komen in het noorden, zuiden en midden van Neder land. Dit stelde het Tweede Kamer-lid J. Bommer zaterdag voor tijdens de conferentie van de Dr. Wiardi Beek man-stichting over „de toekomst van de Nederlandse volkshuisvesting". De heer Bommer dacht bij zijn voor stel aan het soda-project en de aard gaswinning. De conferentie stond onder leiding van de heer J. G. Suurhoff, die het volkshuisvestingsbeleid een van de voornaamste toetsstenen noemde bij de beoordeling of een kabinet een sociaal- vooruitstrevend beleid voert. Hij noem de het „geen toeval" dat deze conferen tie enkele weken voor de verkiezingen werd gehouden. „De PvdA wil daarbij", aldus de heer Suurhoff, „geen uitspra ken doen, zoals de KVP in 1959, dat zij in vier jaar de woningnood zal oplos sen". Over het gehoorde verlangen, dat de PvdA in een volgend kabinet weer zal meedoen, merkte hij op dat de partij er niet koud of warm van zal worden. „Er wordt te kennen gegeven, dat de politiek van dit kabinet moet worden voortgezet. Als dit ook geldt voor de woningpolitiek". aldus de heer Suur hoff, „zeggen wij: dan maar zonder de PvdA". Overigens hebben zowel prof. ir. A. Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer-fractie, als de heer Bommer een grote eensgezindheid bij de politieke partijen ten aanzien van het woningbouwvraagstuk geconsta- (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 7 april Een rallye van katholieke jonge arbeiders uit heel Europa naar Straatsburg op 2 augustus 1964 zal hef hoogtepunt wor den van een jaarprogramma dat geheel gewijd zal zijn aan de Europese een heidsgedachte. Dit werd op de nationale studiedagen van de K.A.J, die in het afgelopen weekend in Huize Bergen te Vught gehouden zijn, meegedeeld. Na een rallye van tien dagen zullen in Straatsburg 15 20.000 jonge arbei ders bijeen komen. Tevoren zal een de legatie yan 2.000 waaronder 200 Neder landers in Straatsburg congresseren met als onderwerp de resultaten van een onderzoek dat in de komende winter maanden in alle Europese landen zal worden ingesteld naar de arbeidsom standigheden. De voorzitter, de heer W. Zondag wees erop dat de K.A.J. opener is dan welk „open" jeugdwerk ook. Werkende jongeren kunnen zonder enige binding, zelfs het werk en alle activiteiten van aan het werk en alle activiteiten van de beweging. Hij memoreerde de publiciteit die er is geweest rond het standpunt van de K.AJ. aangaande het „wereld-wijd- plan" van de regering. Hij meent dat uit die publiciteit duidelijk was ko men vast te staan dat men de over heid een taak toedenkt, die ligt in het vlak van coördinatie, aanvulling en ondersteuning van bestaande activi teiten. In deze zin lijkt hem een ef fectieve samenwerking tussen over heid en particulier initiatief mogelijk. Hij wil het komende overleg met de minister afwachten alvorens een de finitief standpunt in te nemen. De K.A.J. heeft thans een nog gro tere taak namelijk een school te zijn van christelijk leiderschap. Dit consta teerde de heer G. van Bakel. interna tionaal penningmeester van de K.A.J., die ook wees op de plaats van de ar beidersjeugd in het nieuwe Europa van morgen. (Van een correspondent) BORNE, 8 april. Een felle brand heeft zaterdagavond de meubelfabriek en modelmakerij van de fa. Nijhoff en Kwast aan de Dr. Schaepmanstraat m enkele uren volkomen in de as gelegd. De schade drie- tot vierhonderd duizend gulden wordt door verzeke ring gedekt. De Bornse brandweer kon weinig uitrichten en heeft zich samen met de brandweer uit Hengelo bepaald tot het nat houden van in de nabij heid gelegen huizen. Overslaan^ van de brand was door de straffe wind niet denkbeeldig. Vele bewoners vluchtten naar elders terwiil anderen op de daken klommen met emmers water en tuinslangen teneinde hun huizen nat te houden. Omstreeks één uur middernacht was de fabriek tot de grond toe afgebrand: zelfs de muren stonden niet meer over eind. De zoon van de directeur, de heer A Kwast Jr., heeft ernstige brand wonden opgelopen en is in het Julia- na-ziekenhuis te Hengelo opgeno men. Hij ging de fabriek in, direct nadat een explosie brand had ver oorzaakt. Na een -tweede explosie kwam de heer Kwast midden in de vlammen te staan. Men vermoedt diat de brand door een lek in de gasleiding, waardoor het gebouw vol gas is gestroomd, is ont staan. (Advertentie) TELEFOON. 010-135910. 01896-3344 Sovjet-Unie Volgens de Russische minister van gezondheid zjjn er in de Sovjet-Unie meer dan 21.000 mensen die meer dan 100 jaar oud zijn. teerd. Met uitzondering van de VVD, die volgens de heer Bommer niet de woonbehoefte als uitgangspunt kiest maar de koopkracht. Prof. Vondeling merkte over het ver kiezingsmanifest van de KVP waar het gaat over de woningbouw op dat gesproken wordt over een zo hoog mogelijke beperking van andere be hoeften om het verlangde contingent te halen. Hij leest daaruit: „De woning; bouw is mij het liefst, maar u moet goed begrijpen dat andere sectoren me even lief zyn".... Prof. Vondeling zei niet te weten of de verlangens van zijn partij op dit punt wel vervuld zullen worden. Hy zou evenwel moed houden. De heer Bommer bepleitte een doel treffender bouwen en wenste serie- produktie. standaardisatie en routine- vc.ming, ook al om tot verlaging van de bouwprijs te komen. Hij acht daar voor research dringend nodig. Hij ziet een behoefte aan prijsregelende bouw bedrijven. die tevens opdrachten zou den moeten krijgen voor experimenteel bouwen. DEN HAAG, 8 april De vereni ging van Nederlandse Gemeenten wijst er de staatssecretaris van Economische Zaken in verband met de vorig jaar samengestelde nota inzake het toerla- me onder meer op, dat de gemeenten in het belang van het toerisme vaak kostbare extra voorzieningen moeten treffen. In de nota wordt gesproken van een toeristenbelasting waarvan de opbrengst kan dienen als een bijdrage van de toeristen in de kosten welke de ge meente voor het toerisme moet maken. De vereniging verklaart zich voorstan der van de invoering van een toeris tenbelasting. De gemeentewet geeft de gemeenten slechts de bevoegdheid een belasting te heffen van hen, die ten minste een week als logeergasten m een hotel of pension vertoeven. Deze beperkte heffingsmogelijkheid is er me de de oorzaak van geweest dat de ge meenten deze belasting niet hebben in gevoerd. Vandaar dat de vereniging aandringt op een wijziging van de gemeentewet die de invoering van een doelmatige heffing in verband met het toeris me (die dan het karakter van een be stemmingsbelasting moet hebben) mo gelijk maakt. (Advertentie) Een OLVEH verzekering uw levensbelang. Fanuit de melancholieke sfeer van een der regengrauwe lanen in de Hilversumse schildersbuurt is het een hele overgang voor de bezoeker, wanneer hij de woning van di rigent Maurits van den Berg betreedt die de stempel draagt van een oorspronkelijke noot en een muzikaal-getinte stoffering Allereerst valt het oog op een slapend kattenkwartet („een kost baar angora-exemplaar en drie zwervers! Een poes geeft rust, weet u dat Albert Schweitzer altijd werkte met een poes in z'n omgeving?"); vervolgens op de harp van zijn echtgenote Hilde van den Berg-Roscher. („Ik leerde haar kennen in mijn Berlijnse tijd; ze is daar vijftien jaar aan Opera- en Omroeporkest verbonden geweest, na ons ver trek naar Nederland was ze tweeëntwintig jaar harpiste by het Omroeporkest.") Ook. ziet men direct talrijke ingelijste fo to's (Van den Berg als aanko mend violist, o.a. op een plaat vereeuwigd met een al even aan minnige, gebrilde jongeman, die Eugen Jochum blijkt te zijn; met Strawinsky, „wiens balletten we Beraad vrimari^vaii het Wiener Buxbaum-Quartet, dat hij vormde tezamen een klein mysterieus glazen-bollen-complex. dat een ^offiezetapparaat blijkt te zijn, waar de gastheer een voortreffelijke kop koffie mee weet te brouwen! bereifc van de pensioengerechtigde leeftijd officieel de omroep verlaten, waar hij sinds 1949 dirigent van he. Radio-Kamerorkest geweest is. „Ik sta er 12 april al weer voor. Er is nog geen opvolger benoemd die naast Roelof Krol de staf zal zwaaien. Ik blijf dZ voorlopig maar in los-verband. Die naam Kamerorkest is eigenlijk onjuist en wekt een scheve voorstelling van zaken: het zijn veertig man, men zou het eerder een klein symfonie-orkest kunnen noemen. We hebben era vrettig gewerkt in die veertien jaar, een onnoemelijk aantal binnen- en buitenlandse modernen gespeeld." We krijgen een lijst onder ogen waar niet alleen vertrouwde" namen als Bartok, Barber, Britten, Dallapiccolc Hindemith Strawinsky, Ravel of Schönberg compareren, maar ook nieuw lichters als Von Einem, Egk, Haas, Krenek, Kelemen, Seiber, Skalkottas, om van ons volledig onbekende grootheden nog niet te spreken. „Ze moeten allemaal een kans hebben, er is weinig goeds bij over het algemeen, maar hoe kan dat komen als ze het nooit in de praktijk horen? Natuurlijk doemen er soms ook buitengewoon begaafden op. Als radio-orkest kun je je zulke uitvoeringen permitteren, je bent niet op de gunst van het publiek aangewezen met het risico van een lege zaal Aan de andere kant heeft dat gemis aan direct contact met het publiek ook weer zijn schaduwzijde. Het musiceren blijft vaak een te mechanische aangelegenheid, de sfeer ontbreekt door de afwezigheid van direct gehoor et is geen wisselwerking tussen uitvoerenden en luisteraars, je speelt voor de knoppen. Spelen we eens voor een zaal vol mensen, dan bemerk ik meteen de reactie bij de orkestleden. In een plaats als Hilversum is het natuurlijk niet mogelijk, steeds volle zalen bij een uitvoering te trekken Dat is het nadeel van een „radiostad", overigens een exclusief Nederlands verschijnsel: gaat u maar na, in alle andere landen van Europa zijn zetel en studio's van de omroepen in de hoofdsteden gevestigd, een situatie die de culturele wisselwerking absoluut bevordert." Maurits van den Berg heeft intussen oude albums te voorschijn ge haald: programma's, foto's en concertannonces uit zijn violistische carrière komen te voorschijn. Zijn vioolstudie maakte hij in zijn geboorteplaats Groningen, daarna trok hij naar Keulen om bij Hermann Abendroth directie te studeren. Na concertmeesterfuncties in Straatsburg, Elberfeld, Keulen en Berlijn vluchtte hij in 1933 uit Duitsland en werd lid van het Concert gebouworkest; in 1949 werd hij by de N.R.XJ. aangesteld Zijn zoon, Maurits van den Berg junior, was solist tijdens het afscheidsconcert eind maart in de Tweede Rhapsodie van Bela Bartok, (drieëndertig jaren geleden gaf hij er zelf de Berlijnse première van!) „Vioolspelen doe ik niet meer, ik heb er het geduld niet meer voor en kan het met een gerust hart aan mijn zoon overlaten."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5