BELANGSTELLING VOOR SAOEDI-ARABISCHE AUTORITEITEN i ■\5 Schaduw-premier Wilson „Engeland desnoods maar tweederangs mogendheid55 0 M' Secretariaat voor n iet-chris telijke godsdiensten RYNBENDE'S WHITE LABEL Twee doden en vijf gewonden bij botsing Willy Forst 60 „Ich hab' Sir Laurens nicht gesprochen D A Prinses Beatrix beziet Kioto Amerikaan valt uit D-trein Verpleegde uit kliniek ontsnapt HALF-MIUOEN-DOLLAR-JACHT TE WATER Drents Madurodam Stewardess in Amerika Standbeeld voor de bij Ooievaar terug Uitvinding bekroond „Porceleynkast" lil sSl MGR. THIJSSEN STELT VOOR dubbele jonye klare umiMcm- m m-wm ERICH RAJAKOVIC VERLAAT MILAAN Bromfietser ondier trein Stoffelijk overschot bij Delft gevonden Zeilboot slaat om, militair verdronken Naamsverandering van Marijkehal kost tienduizend gulden Mgr. Slipyi wijdt tien Oekraïense priesters MAANDAG 8 APRIL 1963 PAGINA 7 Rondarn het hotel Negresco te Nicewaar de zieke koning Saoed vertoeft, blijft onverminderd belangstelling bestaan voor het gaan en komen van hoge Saoedi-Arabische functionarissen. WASHINGTON, 8 april (UPI) De voorzitter van de Britse socialistische partij, Harold Wils- son, heeft zich gisteravond in een vraaggesprek voor de Amerikaan se televisie uitgesproken tégen de vorming van onafhankelijke Europese atoommachten. Na enig aandringen van de vragensteller gaf hij daarbij toe, dat hij bereid zou zijn voor Engeland de status van tweederangs-mogendheid op militair gebied te aanvaarden, "als eersterangs inhoudt, dat men een kernmogendheid moet zijn". - medewerker Eichmann - «Real ,£en spion! Grijp hem!" Een Europese kernmacht zonder deel- »emintr van Amerika zou volgens hem „de NAVO verzwakken, de aandacht van de NAVO-verplichtingen afleiden en iö zou een bondgenootschap binnen een bondgenootschap zpn en ecn p tie voor de Sovjet-Unie". „Ook zijn wn er tegen, dat West-Duitsland of «elk ander land ook een v'nger aan de tr ker mag hebben en daarmee het om een kernoorlog te ontketenen tegen de wens van Amerika in". Gezien de situatie op het gebied van de defensie is het volgens hem logisch, dat Ameri ka voor het Westen de verantwoorde lijkheid draagt voor de strategische af weer. Op een vraag, wat er zou gebeuren als zijn party het volgend jaar in Engeland aan de macht komt, ant woordde Wilson, de Britse „schaduw- Pt®m'er''> dat afschaffing van de on afhankelijke kernmacht niet inhoudt, dat de atoombommen of de V-bom menwerpers in de zee gedumpt wor den. In de eerste plaats zou een so cialistische regering „niets doen om de Britse atoomkracht in stand te hou den door middel van nieuwe orders of nieuwe ^wapens." in plaats daar van zou zij proberen de kernmacht bij de NAVO onder te brengen „in ruil voor misschien meer zeggen- MILAAN, 8 april. (ATP) Het Mi lanese blad „Cornere della Sera" heeft zaterdag een artikel gepubliceerd over dr. Erich Rajakovic, een gewe zen medewerker van Adolf Eichmann. Lange tijd heett Rajakovic op een Oos tenrijks paspoort in Milaa" gewoond als directeur van een handelsonderne ming, die betrekkingen met bet °o"te- lijke blok onderhoudt. Hij noemde zich dr. Erico Raja, maar is volgens het blad door het Joodse documentatiecen trum in Wenen, dat ook Emliniann in Argentinië heeft opgespoord, geiuen- tificeerd als Erich Rajakovic. Hij is in 1905 in Triest geboren, dat toen tot Oostenrijk-Hongarije behoorde en heeft steeds zijn Oostenrijkse nationa liteit behouden. Tijdens de laatste oorlog, zo schrijft het Milanese blad, werkte Rajakovic nauw met Eichmann samen als hoorn van het bureau voor Nederlandse jo den en als hoofd van het Poolse con centratiekamp Nisko, waar 6.000 Jo den om het leven werden gebracht. Na de oorlog heeft hij lange tijd m Argentinië gewoond, waar hij contact met Eichmann onderhield. Na de val van Péron keerde hij naar Europa te rug. De „Carrieve della Sera" voegt hier aan toe dat Erico Raja vrijdag per auto zijn woning in Milaan heeft verla ten, samen met zijn vrouw; naar ver luidt zou hij naar Zwitserland zijn ge gaan. BOSKOOP, 8 april De 45-jarige boomkweker Ph. Grootendorst uit Bos koop is nabij een onbewaakte overweg in de Otweg in de gemeente Alphen aan de Rijn vanmorgen onder een trein gekomen en gedood. schap wat betreft NAVO-doelwitten of andere belangrijke zaken." Zjj zou verder niet de bepaling van het ak koord van Nassau handhaven, dat Engeland in geval van nood zijn aan deel in de NAVO-kernmacht voor eigen, nationale doeleinden mag ge bruiken. Wilson gaf te verstaan, dat hij bij zijn besprekingen in Washing ton Amerikaanse instemming heeft fevonden voor een herziening van eze en andere bepalingen van het Akkoord van Nassau. Over het Franse veto tegen Enge land's toetreding tot de EEG zei hij: „Wij hebben een taak te vervullen in Advertentie) O ja, Baas? Hangen er meer dan 1 miljoen Fasto geisers In Nederlandse keukens? Zeker Pijpie, twee van elke drie geisers in ons land zijn Fasto l Dat wil wat zeggen. veilifl oomfort voor 't Nederlandse Bezin vanaf f 189.50 UW VASTE KEUSt'N FASTO GEISER is TOKIO, g april Prinses Beatrix zaterdagmorgen, na een reis van buna vijfhonderd kilometer in de kei- zerlqke trein waarin zjj de nacht had doorgebracht, in het ten zuidwesten van Tokio gelegen Toba aangekomen. Zij bracht door een bezoek aan het „parel- eiland van de legendarische familie Mikimoto. Vanaf de boeg van een sloep sloeg de prinses net duiken naar pareloesters door vijfentwintig gebrilde vrouwen, aandachtig gade, niet verzuimend er met haar filmcamera opnamen van te maken. Zij bracht ook een bezoek aan het parel-museum van de familie Miki moto. Een der schoonste bezienswaar digheden daarin is een pagode van parels, die aan alle bezoekers uitroe pen van bewondering ontlokt. Later in de morgen zette prinses Bea trix met de keizerlijke trein haar reis voort, met als doel Kioto, waar zij zon dag. de stad, die vroeger hoofdstad was, beZijChbezoc'ht het keizerlijk paleis, de Sanloesan Gendo tempel en de Kijomi- zoe tempel, voordat zij de lunch ge bruikte m de villa Nomoera. Gistermiddag heeft de kroonprinses de Kinkakoejitempel bezocht, alsmede de hortus botanicus, het gedenkteken van Heian, een zijdefabriek en de Mijako Odori dansers. Europa, maar het is op het ogenblik moeilijk te zeggen, wat deze taak in houdt. omdat niemand weet, waartegen president De Gaulle zijn volgende veto zal uitspreken". Maar verder merkte hij ook op: „Wij hebben een grotere taak te vervullen in het Atlantisch deelgenootschap". Wilson legde er de nadruk op, dat het Atlantisch bondgenootschap een ele mentair onderdeel van de Britse socia- litische politiek vormt. De Russische dreiging „zou ernstig kunnen worden, als we ons ertoe lieten verleiden onze waakzaamheid op militair of welk an der gebied ook tc laten verslappen. Maar ik ben altijd van mening ge weest, dat de economische dreiging van Russische zijde misschien ernstiger is daarom kunnen we ons niet ver oorloven onze kracht te verspillen aan de luxe van werkloosheid". Op een vraag naar zijn plaats in de socialistische partij zei Wilson, dat de woorden „rechts" en „links" niet veel meer te betekenen hebben. „Maar ik geloof niet, dat er iemand is die mij permanent bij de linker vleugel in deelde". DELFT, 8 april Gistermiddag ont dekte een kleine jongen, die in de pol der eieren zocht, in de spoorsloot langs de spoorbaan naar Rotterdam, juist op de grens van de gemeente Delft, het stoffelijk overschot van een man. De politie werd gewaarschuwd en liet het stoffelijk overschot naar het oude en nieuwe gasthuis in Delft over brengen. Het bleek de 57-jarige Jerore Mellquiest, afkomstig uit New York te zijn. Uit een artikel over kunst, dat in zijn papieren werd aangetroffen en dat zjjn naam ais ondertekening droeg leidt men af, dat de man kunstcriticus was. Hij had een treinkaartje voor de D-trein naar Parijs. Het was gedateerd op 26 maart. De politie neemt aan, ook gezien de toestand waarin het stof felijk overschot verkeerde, dat de man op die dag uit de D-trein is gevallen. DEN HAAG, 8 april Een ter beschikking gestelde 21-jarige jonge man uit Den Haag, is dezer dagen ont snapt uit de dr. H. van der Hoeven- kliniek, een privé-verpleeginrichting te Utrecht. Het is de tweede maal, dat K. is ontsnapt. In 1961, toen hij ook was ontvlucht, gaf hij zichzelf weer aan. K. Heeft zeven jaar geleden in het politieposthuis in het Zuiderpark in Den Haag een hoofdagent met een bijl verm i >rd om in het bezit te komen van diens revolver, omdat hij naar Nieuw-Guinea wilde en van mening was, dat hij niet ongewapend daarheen kon gaan. DEN BOSCH, 8 april. Op de Pet- telaarse Plas is gistermiddag een zeil bootje met twee militairen en een meisje, vermoedelijk door een wind stoot, omgeslagen. De inzittenden ge raakten in het twintig meter diepe wa ter. Een buurjongen van de 21-jarige militair F. Schumann slaagde erin de ze te redden en in veiligheid te bren gen evenals het meisje W. Bergmans. Voor de militair F. van Rooy uit Den Burg kwam hij te laat. DEN HAAG. Zaterdagavond is het zesjarige zoontje van de heer Berends uit Lohith bij het spelen in een roei- 1 boot in het water gevallen en verdron ken. UTRECHT, 8 april De naamsver andering van prinses Marijke in prin ses Christine zal voor de Jaarbeurs con- sequenties met zich meebrengen. De Marijkehai zal dus anders gaan heten. De directeur van de Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, meent dat dit ongeveer 10.000 gulden zal kos ten. VATICAANSTAD, 8 april. (KNP) De metropoliet van Lemberg, mgr. Jo- syl Slipyi, die onlangs na 18-jarige ge vangenschap naar Rome kwam, heeft zondag in het klooster van de Oekra ïense Basiiianen op de Aventijnse Hen- val, tien Oekraïeners tot priester ge wijd. In een korte toespraak dankte de bisschop de Oekraïeners over de hele wereld voor hun belangstelling en me deleven na zjjn vrijlating uit Russi sche gevangenschap. Binnen afzienbare tijd zal in de gemeente Ruinen, in het recrea tiegebied de Toldijk, een Drents Madurodam worden gesticht. In het nieuwe „Drente in miniatuur" zal op een terrein van ongeveer negen hectare bos en heide de provincie Drente worden uitgebeeld, in de geest van het Madurodam in Den Haag. Elke gemeente zal aan haar trekken komen. Van de zijde van de provin ciale VW heeft men al een zeer grote belangstelling getoond voor dit project. De Nederlandse Heide Maat schappij zal bet plan uitvoeren. Ook in de gemeente Gasselte werkt men aan plannen voor een miniatuurdorp. Hier echter wil men meer het Drente van vroeger exposeren, in Ruinen zal het accent komen te liggen op het zich snel ontwikkelende, moder ne Drente. p de scheepswerf Van Lent in De Kaag ging zaterdag het jacht „Santa Maria", bestemd voor de Amerikaanse „auto-koning" Henry Ford 11 te water. Het is het duurste half miljoen dollar! en grootste lengte ruim 23 en breedte bijna 7 meter jacht, dat ooit hier is gebouwd. iiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiHiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiimiiiiiiiii In Renkum midden op het Dorps plein staat een standbeeld, dat wel eens een unicum ter wereld zou kunnen wezen. Het is nl. het standbeeld van een bij; een draad plastic van de 22-jarige Arnhemse artieste Josje Esselman. Zij maakte het in opdracht van de Renkumse Bijenvereniging, waarover u niet min moet denken. Die vereniging heeft nl. in "recordtijd Europese faam ver worven door de instelling van een jaarlijkse bijenmarkt, clie ditmaal reeds voor de derde keer wordt ge houden en gemiddeld zes- a zeven duizend imkers uit geheel Europa naar Renkum lokt. De bijtjes wor den scherp bekeken en getest, er wordt aandachtig geluisterd naar professorale lezingen over liet bijen- wezen en er ontstaat al gauw een le vendige handel in bijenfamilies. Het gekke is, dat niemand op dit succes van de bijenmarkt had gere kend Aanvankelijk was het een ini tiatief van de actieve VW van de Zuidelijke Veluwezoom, die de toe rist eens wat Renkums en toch wat leuks wilde laten zien. Er gingen wat foldertjes uit, er vielen wat bericht jes te lezen en de VW-directeur, de heer A. van Helbergen, dacht: „Nou maar zien wat het wordt' Wel, het werd zulk een succes, dat de bijenmarkt al aardig op weg is, een steeds hechtere tradititie te wor den. Daarom ook dat standbeeld van Josje Esselman. Zij kan er wat van, zei de president van de internationa le studentenvereniging ir. Bar Gha- va (Indië) bij de onthulling en dat zegt ook het bestuur van d' bijen vereniging. die dank zij een gemeen telijk subsidie dat standbeeld kon be st lien. Intussen wil men in imkerskringen tot een handelsmerk „De Renkumse Bij" komen. Ook dit jaar in juni viert het bijenwezen in Renkum weer hoogtij. Er komt ditmaal zelfs een tentoonstelling en er worden weer lezingen over de bij gehouden door Wageningse hoogleraren. Wees er „bü". Zaterdag is de mannetjes-ooie vaar uit het zonnige, zuiden terugge keerd op het nest, dat zich al sinds vier eeuwen bevindt op het stadhuis van Oudewater. Het nest behoort tot de meest gefotografeerde, gefilmde en bekeken ooievaarsnesten van ons land. Vorig jaar werden er in het nest drie jongen grootgebracht. De internationale jury van de twaalfde internationale salon van uitvinders, onlangs in Brus sel gehouden, heeft een gouden medaille met oorkonde toegekend aan de heer J. Pertien, betonconstructeur uit Sellingen in Groningen, voor zjjn uitvinding van een bepaald soort betonelement (speciale straatklinker, trottoirtegel en taludblok). iljoenen Nederlanders kennen uit grootmoeders tijd nog bal- kenbrij met stroop, hoofdkaas, wentelteefjes, rolpens en der gelijke ouderwetse lekkernijen. Ze werden meestel genoten in wat sche merige oudhoflandse eetkamers, waar het oog de flonkering van ko per en de matte glans van wit en blauw Delfts aardewerk uit de porse leinkast opving. Aan de Scheveningse boulevard zul len zowel de oude omgeving als toen maals in zwang zijnde spijzen herle ven in een herberg, die de schone naam „Porceleynkast" kreeg. Dit etablissement vormt met andere stijl- herbergjes een nieuw „straatje" aan de boulevard. De enige fabriek in Delft die nog „blauw" maakt, heeft er een ruime collectie alsmede giet- mallen en een draaitafel voor afge staan. Ook een model porseleinoven is er opgebouwd. De bezoekers aan deze „porseleinkast" behoeven alleen maar voorzichtig met het vaatwerk te zijn. Zoterdag vertrok van Schiphol de eerste adspirant-stewardess, die enige maanden geleden door de Pan American Airways met noO vijf andere sollicitantes werd uitver koren om in Amerika haar opleiding te volgen. Vol goede moed aanvaardde de 23-jarige Jeannette Visman uit Vel- een de reis naar de Verenigde Staten, vol van toekomstdromen. Advertentie ROME, 8 april (KNP) Een voor stel tot oprichting van een secretariaat voor niet-cbristeiyke godsdiensten naar het voorbeeld van het secretariaat voor de eenheid der christenen, waar kardinaal Bea SJ het hoofd van is, heeft de in Nederland geboren bisschop van Larantuka in Indonesië, mgr. A. Thijssen SVD, zaterdagmorgen inge diend op een persconferentie te Rome. De taak van dit secretariaat zal vooral moeten zijn: de activiteiten van de grote godsdiensten te coördi neren bij de problemen van de he dendaagse wereld, betere contacten tussen de geloofsgemeenschappen te leggen en katolieke en niet-katholie- ke theologen uit te wisselen. Het initiatief oprichting moet van het Vaicaan uigaan, aldus de bisschop, maar de zetel van het secretariaat zou niet in het Vaticaan moeten komen maar ergens in Rome. Binnen dit secretariaat zou niet al leen een geest van tolerantie moeten heersen, maar zou vruchtbaar moeten worden samengewerkt. Alle grote gods dienstgemeenschappen hebben immers problemen als de wereldvrede, de hon ger in de wereld, de onderontwikkelde gebieden en de rechten van de men selijke persoon gemeenschappelijk, al dus de bisschop. Het katholicisme kan verschillende dingen leren van de li turgie de cultuur en de filisofie van andere godsdiensten. Dat hebben aldus mgr. Thijssen niet alleen ue vorige eeuwen bewezen, maar vooral ook de jongste geschiedenis van de missie-lan den, waar men zich rekenschap geeft van en rekening houdt met de inheem se gebruiken. De bisschop waarschuw de echter tegen het feit als zou hij een godsdienstig „syncretisme" hebben voorgesteld, „maar wij zouden elkaar onderling meer moeten leren begrij pen". zei hij. Op een desbetreffende vraag ant woordde mgr. Thijssen dat het nog te vroeg was waarnemers van niet- christelijke godsdiensten by de Con- ciiiebesprektngen toe te laten. De bisschop heeft over zijn denkbeeld verscheidene Indonesische bisschoppen contact opgenomen, maar nog niet met de Paus. Hij zei echter te verwachten dat het denkbeeld in overeenstemming met plannen van de Paus zou zijn. Hij zal hierover contact opnemen met de prefect van de congregatie der Propag- da Fide, kardinaal Agagnmian. Volgens mgr. Thijssen kan het secretariaat zo wel voor het eind van het Concilie ais daarna opgericht worden. Ook bij het secretariaat voor de een heid der christenen leeft de gedachte nauwere contacten te leggen met niet- christelijke godsdiensten. Kardinaal Bea heeft onlangs nog, tijdens zijn reis door de VS verklaard dat het secreta riaat weliswaar op de eerste plaats is opgericht om het contact en een betere verstandhouding tot stand te brengen tussen de verschillende christelijke kerk- genootschappen, maar dat nieuwe we gen moeten wqrdn gezocht om ook contacten met niet-christelijke godsdien sten tot stand te brengen. Tijdens de eerste zitting van het Concilie was na melijk gebleken, aldus de kardinaal, dat ook vertegenwoordigers van ande re godsdiensten tot inniger samenwer king bereid waren 'G'.'V' '<'v, (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM, 8 april De veertigjarige bankdirecteur A. W. Bre- (1 erode uit Goes en de tweeënveertigja- rige bankbediende F. Priester uit 's-Heerhendrikskinderen (Z) zijn zater dagavond om het leven gekomen b« een frontale botsing tussen twee auto s op de Antwerpsestraatweg. Vijf perso nen werden zwaar gewond. Vier van hen verkeren in levensgevaar. Ze wer den allen opgenomen in het Algemeen Burger Gasthuis alhier. In de auto van de heer Brederode zaten vijf personen, op weg van Am sterdam naar Goes. De auto werd fron taal aangereden door die van J. v. P. uit St. Annaland met twee passagiers. Deze trachtte een voor hem rijdende auto te passeren, waarbij hij op de imker weghelft kwam. Beide auto's kwamen honderd meter van elkaar in de weg berm terecht. DEN HAAG, De zestienjarige Frank van Dugteren is bii een ver keersongeluk ernstig gewond en een uur later in het ziekenhuis aan de Zuidwal overleden. De jongen zat achterop de bromfiets bij een vriend, die geen voor rang verleende aan een tankauto. AMSTERDAM, De vierenvtjftigja- rige spoorwegarbeider G. Stötefeld is zaterdagavond met zijn bromfiets te gen een stilstaande vrachtauto in de Marnixstraat gereden. Met ernstige verwondingen is hij naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht, waar hij la ter op de avond is overleden. IIIIIIIilUIIIIIIHIIIHIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuilllllllllllillllllllllllllllilllllllllllllllllllHIIIIII e befaamde Oostenrijkse filmre gisseur en acteur voor toneel en film, Willy Forst, werd gisteren zestig jaar. Ook hjj, de eeuwig jeugdige, de jeune premier van de Oostenrijkse film van vóór de tweede wereldoorlog en zelfs nog daarna. Het jonge gezicht van de jongeling, die in Duponts film „Atlantic", waarin Forst met zijn refrein. „Es wlrd ein Wein sein, und wir werden nimmer sein" afscheid neemt van het jonge leven bij het zinken van de „Titanic tot het bijna even jonge gezicht in Bel-Ami, behoorde aan een van de intelligenste regisseurs, die Oostenrijk heeft gekend. Dat gezicht is in allerlei films, voor namelijk operettefilms, te zien geweest. Maar belangrijker is de regisseur Forst, die juist de operette erkende als een dankbaar onderwerp voor het filmmaken, een erkenning, waarin ove rigens Ludwig Berger hem was voor gegaan. Forst verraste de filmwereld in 1985 met „Mazurka", door sommigen toege juicht wegens de come-back van Pola Negri, door anderen wegens de voor treffelijke makelij van de film, waarin de luchtigheid van de operette schran der was verbonden met de dramatiek van een moeilijke liefde. Hij maakte in de jaren daarna o.a. „Burgtheater", „Capriolen", „Allotria", „Wiener Blut" „Ich bin Sebastian Ott", „Operette 40" en, als gezegd, „Bel-Ami". Met al deze films, om beurten verrassend of con ventioneel, heeft Forst de naam van de Oostenrijkse productie hoog gehou den. Niemand in zijn vaderland heeft hem overtroffen in dit genre. Maar na de oorlog is er niet veel meer over zijn broer zins in de vergetelheid geraakt. Men zou dit, naar sommigen menen, kun nen toeschrijven aan een soort misken ning, die minder ln het artistieke dan in het politieke „vlak" ligt. Forst schijnt in de oorlog geen slecht voor beeld te hebben gegeven en dit heeft hem aangemoedigd om direct na de oorlog naar Engeland te vertrekken met de bedoeling om Laurence Olivier te bezoeken, ten einde met hem plan nen te bespreken voor een Europese filmproduktie. Hij is wel in Londen Sir Laurence niet te zien gekregen, aangekomen, maar heeft de befaamde Olivier wilde voorlopig onder geen r hem gesproken. Evenals Rudolf Forster is hij enigs- Me voorwaarde met een Duitser of een Oostenrijker spreken. Diep teleurgesteld kwam Forst thui» en schreef in een Weens blad een ar tikel, waarvan de titel luidde: „Ich hab' Sir Laurens nicht gesprochen". De Ironische verhandeling, die onder deze titel verscheen, wilde toch niet helemaal lukken. Het vertoog over Olivier is een van zjjn laatste daden geweest, die de aandacht trokken. Zijn eertijds fris talent zou intussen kunnen herleven en voor een nieuwe verrasing zorgen. Hij is tenslotte pas zestig. Dbg. NEW YORK, 8 april De veiling van de kunstverzameling van de voor malige Amerikaanse krantenmagnaat William Randolph Hearst, die vrijdag en zaterdag hier is gehouden, heeft ruim 222.000 dollar opgebracht. Twee kleine vazen die stammen uit de vijfde eeuw voor Christus brachten het mees te geld in het laatje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7