Om V precies W 8 uur f vanmorgen Spartaan Pim DOESBURG vergeet de spelregels Jeugd dwingt arbiter bijna tot krasse maatregelen VELDHEREN IN DE VUURLINIE AJAX: Nederlands elftal is een blok aan ons been Triomf van 3 Volendamse musketiersPelk-Kras-Tol srswrisrff® BENFICA is er; stormachtige begroeting tot op de rijksweg „Feijenoords voorhoede stelt niet veel voor" Nog even en DOS gaat serieus denken aan de Europa Cup Pechvogel Canjels breekt enkel Leicester gelijk met Tottenham Rillend MAANDAG 8 APRIL 1963 Maniakaal Taak voor Neville Luxemburgs voetbal Bordjes verhangen „Kernachtig gesprek77 SCHIPHOL/ROTTERDAM, 8 april Achteraf, zo zeiden de mannen van de Rijkspolitie op de Amsterdamse luchthaven, was het toch nog meegevallen. Inderdaad, het interieur van de aankomsthal was niet beschadigd en dat was eigenlijk meer dan men had mogen verwachten. Want zo'n vijftig in Nederland wonende Por tugezen hebben er gisteren om streeks het middaguur een kabaal ontketend, dat alles ontwrichtte. Kelners, stewardessen, douane, politie; niemand dacht ook maar één ogenblik aan zijn dagtaak. Men had alleen nog maar oog voor het meest luidruchtige, bij na hysterische welkom dat ooit aan passagiers was bereid. Maar die passagiers waren dan ook de spelers van Benfica, tweevoudig voetbalkampioen, dè trots van Portugal en woensdagavond de tegenstander van Feijenoord. NAC-er pas hersteld Overweldigd Terughoudend Stond ik daar maar De wedstrijd was ten einde. Het gezelschap van Benfica zonder overjas of slechts met een dunne regenjas op de tribune ging rillend van de snerpende koude wind de bus in. De Feijenoorders kwamen een voor een uit de kleed kamer naar het restaurant. „Wat", zei Kruiver, „stelt onze voorhoede niets voor? Wie weet denken ze daar woensdag anders over". Franz Fuchs, Feijenoords trainer, was ook al in een onver zettelijke stemming. „Wij winnen twee keer. Hier en in Lissabon. Ik heb de film van de finale Ben ficaReal Madrid van het vorig jaar. Die gaan we morgen drie keer draaien en telkens zullen we de belangrijke momenten drie, vier keer terugdraaien". (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 8 april. Mag men nog steeds de schouders ophalen voor DOS als „haantje de voorste" in de Ere-Divisie? Mag dit elftal nog als een „verstekeling" «orden beschouwd, die voordat de thuishaven is bereikt, van het toneel zal zijn verdwenen? Vraag het Wiliy Kment. de tovenaar in trai ningspak, die DOS gisteren Weer van Sparta liet winnen. Hij verschuilt zich glimlachend achter zijn beroeps geheim. Vraag het mr. G. W. Kern kamp, de trotse, maar niet overmoe dige praeses, die het kapseizende schip van een half jaar geleden weer zee waardig heeft gemaakt. De eerste man van DOS geeft nog altijd dit ant woord: ,,In september dachten wij slechts aan HANDHAVEN, in novem ber aan het bereiken van de MIDDEN MOOT, in de voorbije winterpauze aan een plaats bij de EERSTE VIER en de volgende week misschien na "e "ik wedstrijd tegen Enschede aan de EU ROPA CUP". De meest voor de hand liggende mo gelijkheid, een positie bij de vier kop lopers, wordt thans in de Utrechtse kringen zonder schroom getaxeerd. Het zou eervol zijn, maar niet in de eerste plaats, omdat er de deelname aan de intertoto mee wordt verdiend". Wij houden er rekening mee, dat men daarvoor kan bedanken", zegt mr. Kernkamp verontschuldigend. „Want ik zou me kunnen voorstellen, dat er bij zo'n competitie geld bij moet in het geval van verre uitwedstrijden, die voor eigen rekening zijn. En dat is nu net iets, waarom DOS niet zit te springen." Aan de Europa Cup heeft DOS ove rigens geen baste herinneringen. Vijf jaar geleden trad het als de Neder landse kampioen in de eerste ronde aan tegen Sporting Lissabon met als resultaat twee nederlagen: 1-2 en 1-3. Een goudmijntje betekende deze thuiswedstrijd evenmin, want niet meer dan 10.000 toeschouwers had den het de moeite waard gevonden naar de kleedkamer van scheidsrech ter Van Oostrom. „Was het een indi recte?", klonk zijn vraag als een pi stoolschot". „Natuurlijk, m':i beste. Een geval van obstructie, nietwaar. Ik ben er zelfs voor naar Luiten gestapt, die de vrije trap ging nemen. Luister, zei ik, hij mag niet ineens. Weet ik, zei Luiten, maar toch schiet ik op het doel. Je kunt nooit weten." De heer Van Oostrom drukte Dennis Neville vol meegevoel de hand. „Ik maak het zo vaak mee, dat de spelers, die veel geld verdienen met hun werk, de sim pelste regels niet eens kennen. Soms verliezen ze er een wedstrijd door." Doesburg moet zich in elk geval na zijn taktische misslag gevoeld hebben als een vis op het droge. De reactie kwam kort vóór de rust. Weer be stookte DOS hem van links. Weber vuurde hard in de richting van Does- burgs graaiende vingers. Opnieuw kwam de bal even „los" en kreeg Kruin, de schichtige, snelvoetige rechtsbuiten de kans zijn club een grotere voorsprong te geven. De grote fout van Sparta's doelman Doesburg (met pet). Hij heeft de indirecte vrije trap van Luiten van DOS (rechts) willen keren en er in samenwerking met De Groot (in het doel) voor gezorgd, dat zijn club een achterstand krijgt. naar het stadion van DOS te komen. Dat zou nu wel anders zijn, mee smuilt het bestuur. We hebben de gunst van het publiek definitief ge wonnen. Het laatste was nog lang geen uit gemaakte zaak, toen Willy Kment zijn ploeg eenmaal in de buurt van de top had gebracht. Behalve een winnend elftal wil het kritische Utrecht ook goed voetbal zien. Wat dat betreft kreeg het zijn zin in de eerste helft van het grote gevecht met Sparta, waarin DOS op alle fronten superieur was en met twee doelpunten feitelijk al de 1 beslissing forceerde. Was het vreemd, dat in de rust de namen van Van der Linden, Luiten, Westphaal, Ockhuizen en Visser met een speciale klank werden uitgesproken? Dit vijf tal behoorde namelijk ook tot de ploeg, die in het seizoen '57- 58 de landstitel veroverde, waarbijDe Munck het doel verdedigde. De bijna legendarische koelbloedig heid van de „zwarte panter" De Munck redde DOS in menige kritieke situatie. Daarom was het zo opmerkelijk, dat de gerenommeerde, internationaal al ervaren (Jong Oranje) schildwacht In het doel van Sparta, Pim Doesburg, met de stoïcijnse wetten totaal over hoop lag. Trillend als een espenblad „vergreep" hij zich aan een vrije trap binnen het strafschopgebied, die hij als een „indirecte" gewoon in het doel had moeten laten verdwijnen. Does burg graaide naar de bal, miste half en in samenwerking met zijn rechts back De Groot werkte hij de bal tegen het net. Een krachtige verwensing ontsnapte op hetzelfde moment aan Dennis Ne ville, Sparta's manager, die zijn ogen niet kon geloven. Zoals alle Engelsen geschoold in de leer der zelfbeheer sing was dit staaltje van voetbalblind heid voor hem een onvergeeflijke blun der. In de rust wilde hij Doesburg nog niet een spelregelboekje onder de neus duwen, maar na afloop rende hij LUXEMBURG, 8 april Het natio nale voetbalteam van Luxemburg, de tegenstander van het Nederlandse elf tal in de volgende ronde van het toer nooi voor de Europese beker voor lan denteams, heeft zondagmiddag in de hoofdstad van het Groot Hertogdom voor amper 6.000 toeschouwers met 2 0 verloren van een Italiaanse c-ploeg. De ruststand was 1-0. De Volendammers, die met de reputatie 'treffer ^oor^zün^ètenlna nam die tweemaal scoorde, rechts Bond, die de derde treff J g nam. AMSTERDAM, 8 april X?1®"?.'?,'» heeft angst voor De Meer. Dodebke angst mag men wel zeggen. Alleen al bjj de gedachten aan een uitwedstrijd tegen Ajax begint het te rillen en te beven en dansen de twee verschrikke lijke uitslagen van 9-0 en 9-1 iede'® rechtgeaarde Waterlander voor ogen. Die ban van de angst is nu door broken. Met een daverende sensane nog welAjax sneuvelde met 1-3 P eigen grond en geen mens, die daarmj het woord vergissing zal kunnen uil- spreken. Want Ajax kreeg er van «"jS8 volgens het aloude recht van de stera- ste. Volendam was en bleef de betere ploeg en aan dit succes mag men ze ker een grote psychologische wlnsi koppelen. Een psychologische winst voor Ie huidige ploeg en de jeugd, die in de toekomst de Volendamse eer bij Ajax in de Watergraafsmeer zal moeten hoog houden. Want de vaste stelregel „bu Ajax verliezen we altijd" is in scherven uiteengevallen. En daarvoor zijn vooral de snelle, flitsende voeten van Pelk, Kras en Tol verantwoordelijk. Dit drietal heeft de, door het ontbre ken van de ernstig geblesseerde Ouder- land, verzwakte Amsterdamse achter hoede eenvoudig dolgedraaid. Was de nationale stopperspil Tonnie Pronk niet in zulk een goede vorm geweest, de gevolgen waren voor Ajax niet te over zien geweest. En hoe wonderlijk is het eigenlijk niet gelopen, daar op het uit stekend bespeelbare veld van De Meer. De eerste de beste Amsterdamse aan val op het doel van Kwakman resulteer de al meteen in een gaaf doelpunt. Henk Groot wilde eerst zijn broer Kees de per laten, maar toen hij de bal terug kreeg, schoot hij meteen hard en zui ver in de hoek (10). We hebben toeii even gekeken naar „Aaltje" Keizer, eens Volendams vaste doelman, maar ®e laatste jaren vaste reserve van het (Van onze speciale verslaggever) den. „Dat nooit weer", moet hij toen gezegd hebben. Maar het vorige serpen moest hü bij Ajax invallen. Daar hielp geen lieve moedertje aan, hoezeer „Aai tje" zich ook verzette tegen het on heil, dat hij als het ware voelde na deren. En het onheil kwam, a s gold het een vaste prik wanneer Volendam bij Ajax moest spelen. Opnieuw een verschrikking: 9-1. „Kwakman liever dan ik" heeft „Aaltje" tussen de re- serves op deze zonnige middag gedacht. En zeker op het moment toen Kwak man al in de eerste minuut kansloos werd verslagen. Weer voelde „Aaltje" een vreselijk onheil naderen. En met hem vele Volendammers op de tribune. Maar kennelijk niets voelden enkele Volendammers in het veld, stopper Janny Schilder bijvoorbeeld en dan ver der midvoor Tol en de rechtervleugel Pelk-Kras. Het optreden van deze drie musketiers werd naarmate de strijd vorderde steeds zelfverzekerder en ge vaarlijker. En tenslotte kreeg het zelfs allure. Ajax ging met de rug tegen de muur en in de dertigste minuut sloegen de drie toe via de zwakke plek in de Amsterdamse achterhoede: back Olden- ziel In het tweede elftal is deze jonge sDeler een talentvolle en solide stop- nersnil maar van het spel dat een back Sing gaf een sublieme pass aan Kras, die prompt Pelk in vrije positie speelde. Het laee doeltreffende schot was de °e' L van deze schitterende com- binatie En Volendam herhaalde dit samenspei enkele minuten later op We6r VIZ en weer kSgeTdl dë links. 6frste. „Aaltje" Keizer heeft eerst de IF.1"?* n,^ët5d^en*mët aen sfgy^yj^jkq 94) aan den lijve ondorvon.» I kleine rechtsbum cisie raak. Ditmaal klapte zelfs de bondscoach Elek Schwartz op de tribu ne (1-2). De bordjes waren verhangen. En dat bleef zo. Want al mocht Ajax nu feller ten aanval trekken, na de rust zelfs het tempo verhogen, het was duidelijk aan geslagen. De aanval miste iedere over tuiging en liep zich met een irriterende regelmaat vast op de zeer hechte Vo lendamse verdediging, waarin stopper Schilder en linksback Klaas Zwarthoed excelleerden. Ajax probeerde het met afstandsschoten. Swart, Petersen en zelfs Oldenziel, de zwakke stee, vuurden hard en zuiver in de uiterste hoeken van het doel. Maar daarin maakte de la- konieke Kwakman „Aaltje" Keizer dui delijk hoe je ook in De Meer de meest fantastische reddingen kunt verrichten. En ondertussen bleven de Volen damse uitvallen uiterst gevaarlijk. De opgewonden Volendammer achter ons op de tribune kwam er zelfs door in een hard, „kernachtig gesprek" met de Allerhoogste. De Volendamse ka pelaan naast hem moest dit „onge zouten enthousiasme" met forse schou- derduwen afremmen. Maar ja wat wil je ook als rechtgeaard Volendammer bij zulk een listig tik-tak-spel van Pelk en Kras, zo'n stug doorzetten van Tol en zo'n schitterend doelpunt van Thijssie Bond in de twintigste minuut. (1-3). Het grote Ajax op de knieën in de eigen vertrouwde Meer. Geen overwinning door geluk of an dere factoren, maar gewoon bevochten door fris en directer spel, waarbij de Amsterdammers wel heel ver achter gebleven. Ajax' praeses Jan Melchers zat er diep door in de put. „Nu zie je het" riep hij tegen ons na afloop. „Ik heb het al zo vaak gezegd, maar nooit wordt er over gepraat of ge schreven. Dat Nederlands elftal is een blok aan ons been. De KNVB moet het maar van ons overnemen. Ajax als zijn stiefkind adopteren. Onze trainer kan regelmatig maar met een manne tje of drie aan het werk, omdat de rest in Zeist naar de bondstraining moet. Op deze wijze kunnen wij niet meer werken hoor! Worden we elke week van het veld geveegd." En met deze woor den dook hij boos en ontdaan weg in de catacomben van het Ajax-stadion. Dat was hét moment voor de Utrechtse jeugd om zich te doen gel den. De tot een manie geworden ge woonte om het veld te overstromen, zoals bij sommige televisie-wedstrij den kan worden afgekeken, werd weer eens uitgebreid gedemonstreerd, tot ongerief van de spelers, uiteraard het meest van de Spartanen. Tonmy van Ede, de Rotterdamse aanvoerder, die in het verleden echt wel heeft bewe zen tegen zijn verlies te kunnen, was dit toch te bar. „We voetballen zo niet langer", deelde hij de scheidsrechter verontwaardigd mee. „Een van die overspannen supporters kan een rare streek uithalen, zonder dat iemand er erg in heeft." „Ik had de wedstrijd gestaakt als het een halve minuut lan ger had geduurd", legde de heer Van Oostrom later uit. „Maar ik kon af fluiten voor de rust." Het bestuur van DOS is met de jeugdige stormlopen geenszins gelukkig. „Maar ja, het ge beurt dikwijls bij belangrijke wed strijden, zelfs in Engeland." Desge vraagd mompelde Dennis Neville in stemmend. Hij was er met zijn ge dachten niet bij. In de zak van zijn overjas stak een spelregelboekje. (Van onze speciale verslaggevers) Meer dan een uur had het groepje op het terras van „Aviorama" gestaan. Het was gewapend met spandoeken en vlaggen en het drentelde ner> eus op en neer. Even na twaalf uur arriveerde toen het speciale KLM-vliegtuig uit Lissabon en wat er toen gebeurde tartte alle beschrijvingen. De groep GELEEN, 8 april. Leo Canjels, de middenvoor van het Bredase NAC, is de laatste tijd wel bijzonder onge lukkig. Nog niet zo lang geleden her steld van een knieblessure en onlangs genezen van een hernia, heeft hij zon dag tijdens de wedstrijd Fortuna-NAC kort na het begin van de tweede helft een enkel gebroken toen hij over een oneffenheid in het veld kwam te val len. De speler van NAC werd in een ziekenhuis behandeld en kon 's avonds naar huis terugkeren. snelde naar beneden, nam stormender hand de barrières van douane en rijks politie en rukte op naar het platform tot aan de vliegtuigtrap. „Ben-fi-ca, Ben-fi-ca" klonk het van alle kanten, terwijl wilde krijgsdansen werden uit- gevoerd. En toen Benfica's voetbalhel den de trap afdaalden, leek hun leven nauwelijks veilig. Een voor een werden ze tegen de borst geklemd, gestreeld en bejubeld. Feijenoords secretaris, de heer C. Prins die de komende tegenstanders met bloemen verwelkomde, raaikte ernstig in de verdrukking. En toen dan de ceremoniën op het vliegveld achter de rug waren, volgde een herhaling in de aankomsthal nog luidruchtiger en een tweede re prise buiten, waar de bus gereed stond om het gezelschap in snelle vaart naar het FeiJenoord-stadion te brengen. Zelfs eenmaal op weg naar de Maasstad, op de rijksweg, was de storm van Portugees enthousias me niet bedaard, Vóór, achter en naast toeterende automobilisten die wilden passeren ten spijt de bus reden auto's met Nederlandse Portugezen. En Benfica's spelers zelf? Ze waren even overweldigd door de ontvangst hen bereid, maar in de bus reeds bleek geen spoor meer van de luid ruchtige scènes op Schiphol. Zij zaten rustig bijeen, alsof ze aan een genoeg lijk familiereisje waren begonnen; keu velend over thuis, de kinderen en de buren. Slechts moeizaam kwam het gesprek op Feijenoord en de wedstrijd van woensdagavond. Stug, bijna terug houdend kwamen de antwoorden op de vragen en dan nog bij mondjesmaat: „Wij zijn hier om voor het derde ach tereenvolgende jaar de finale voor de Europa Cup te bereiken", zei Manuel Alfonso, de directeur van de afdeling voetbal van Benfica. In Rotterdam, eenmaal in het sta dion toen de wedstrijd Feijenoord- Blauw Wit goed en wel op gang was, kwamen de tongen iets meer los. Fer nando Riera, eens speler van Reims, het vorig jaar coach vim het Chileense elftal dat zeer verrassend derde werd in het toernooi om het wereldkam pioenschap en nu als opvolger van de fameuze Hongaar Bela Guttman trai ner van Benfica, wilde dan wel iets zeggen. Hoewel, veel lust had hij niet en dat liet hij herhaaldelijk merken. „Waarom zou hij zich bloot geven? Nu ja, als u het wilt weten: ik heb Feijen oord nooit zien spelen. Ik heb alleen de t.v.-uitzending van de wedstrijd tegen Reims gezien. Het lijkt me dat Feijenoord een ontzaglijk sterke ver dediging heeft, maar de voorhoede Is, dacht ik, niet zo best. Maar luister, het Feijenoord dat daar speelt en hij wees naar wat er zich op het veld afspeelde heeft niets te maken met het Feijenoord van woensdagavond." Over het Feijenoord, dat tegen Blauw Wit speelde had men in het kamp van Benfica weinig goeds te zeggen. „Wat", zei Manuel Alfonso, De O us mei nei eijiiu vun o&icj iiwcdt stapvoets wegrijden van Schiphol door dat dol-enthousiaste supporters, nog geen afscheid konden nemen en zingend de weg versperden. Op de foto daaronder vertelt Kruiver (links) aan Eusebio, hoe Feijenoord in de halve finales is gekomen. Dit bijzondere gesprek vond plaats in het restaurant van het Feijenoordstadion. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiHiiiiiHiiiiiiimtiiiHiiiiiiin „speelt Feijenoord maar met drie in vallers? Ik dacht dat het er wel zes of zeven waren Dit Feijenoord zou tegen ons geen schijn van kans heb ben." En natuurlijk zaten de kleu mende spelers zoveel mogelijk te kijken naar hun directe tegenstanders. De kleine linksbuiten Simoes hield geen oog af van Kerkum: „Techniek heeft hij niet, maar wat een onverzette lijkheid". Torres, de lange middenvoor, top scorer in Portugal en zaterdag met vier doelpunten weer de held van Ben fica, volgde alle bewegingen van Kraay: „Hij wint alle kopduels; onge looflijk". Onderwijl poseerden Kruiver en Moulijn met hun befaamde collega Eusebio, die helemaal op de hand van Blauw Wit was, toen hij in dat elftal de Surinaamse rechtsbuiten Frankel had ontdekt en die af en toe opveerde als een lange bal in het hart van Feijenoords verdediging alle ruimte bracht voor ongehinderd oprukken naar het doel: „O, stond ik daar maar", riep hij uit. „Er zouden heel wat doelpunten vallen." rso> LONDEN, 8 april Leicester City is zaterdag weer wat dichter bjj de begeer de „doublé" gekomen. Door een zege met 2-0 op Manchester City is de ploeg, die zich al plaatste in de halve finales van het toernooi om 'e Engelse voet balbeker, in punten gelijk gekomen met de koploper Tottenham. De Londe- naars kwamen op deze zonnige zater dag niet in actie omdat zij zes spelers moesten afstaan voor de wedstrijd En- geland-Schotland. De uitslagen in de eerste divisie wa ren: ArsenalNottingham 00, Bir minghamIpswich 01, BoltonBlack pool 3—0, Burnley- -Aston Villa 31, EvertonBlackburn 00, Fulham Westham 20, Leicester CityMan chester City 20, West Bromwich Sheffield United 1—2. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9