Spaanse mijnarbeiders (350) besluiten te vertrekken „Weerslag te verwachten van onopgelost geschil Alle stakende Spanjaarden ontslagen Prinses Beatrix plant rozen uit Nederland in Nagasaki Bezoek aan historisch plekje in oorspronkelijke staat „Angst voor communisme te vaak benut bij acties van Oost-Priesterhulp" Ontspanning in atmosfeer En avant Eredoctor van StaatsmijnenHuisvesting voldoet aan redelijke eisen Conflict van invloed op werfcamnashie Engeland als atoommogendheid Zeventien „vrije boeren" ieder 50 gulden boete Pater Adolfs in Eindhoven Dr. ir. P. Hermans WITTE KRUIS izXiïiJ* «i »i« 2,7 pet. voor het grondpersoneel KLM CAO havenarbeiders: o vereenstemmin g Bioscoopbond wil het belastin gbol werk snel afbreken DINSDAG 9 APRIL 1963 PAGINA 5 WITTE a KRUIS BUITENLANDSE KRONIEK Steun „Redelijk" SS Tijdens haar bezoek in Japan werd prinses Beatrix ontvan gen door het Jctpanse keizer lijke echtpaar. Links keizer Hirohito en rechts keizerin Nagako (foto boven). De prin ses bezocht ook een groot warenhuiswaar zij vooral be langstelling toonde voor de kimono-afdeling (foto onder). (Télefoto's HEERLEN, 9 april De gistermid dag, onder leiding van de Spaanse con sul-generaal te Rotterdam Emil>o Nu nez del Rio tussen de stakende Spaan se mijnwerkers enerzijds en de verte genwoordigers van de Hoofddirectie van de Staatsmijnen anderzijds, begon nen onderhandelingen over de grieven (Advertentie) OE £Ckk PIJNSTILLER Hoofdpijn... maar ook andere pla gende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS, (poeders, ta bletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. Engeland heeft dezer dagen met Amerika een contract getekend voor de aankoop van Polaris-raketten. Maar als Labour volgend jaar in Engeland de verkiezingen wint, gaat het hele Britse Polaris-programma niet door, want de socialistische leider W'ilson voelt niets voor Mac- millans streven de eer van Engeland als atoommogendheid te redden. Wilson stelt zich op het realistische standpunt, dat er maar twee werke lijke atoommogendheden in de wereld zijn: Amerika en Rusland. De zoge naamde afschrikkingsmacht (deter rent) van Engeland voegt, zijns in ziens, niets toe aan de kracht van het westen. Volgens Wilson zouden de Britten zich moeten inspannen hun conventionele strijdmacht zo sterk mogelijk te maken. De Britse troepen, in West-Duitsland bijvoorbeeld, zou den dan een be- langrijke bijdrage kunnen leveren tot het defensie-apparaat van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie. Het Brits-Amerikaanse Polaris- contract dat nu getekend is, vloeit Voort uit het Akkoord van Nassau van december vorig jaar. In Nassau op de Bahama s werd overeengeko men dat deAmerikanen aan de Britten Polaris-raketten zouden leve ren, terwijl Engeland zelf voor atoom koppen zou zorgen alsmede voor een aantal onderzeeboten. De eerste vaar tuigen van die Britse Polaris-vloot gouden in 1968 gereed kunnen zijn. Engeland zou deze vloot ter beschik king stellen van een NAVO-kern- macht. MacmiUan kreeg vier maanden ge leden van Kennedy het Polaris-aan- bod, omdat de Amerikanen hun Vroegere toezegging van Skybolt- raketten voor de Britse V-bommen- v/erpers niet konden nakomen. Die V-bommenwerpers zullen nu, zonder Skybolts, spoedig verouderd zijn. Het Polaris-project moet Engeland straks in staat stellen zich als atoommogend heid te handhaven. Maar de uitvoering van dit project tou de Britten enorm veel geld kosten. Alleen al met de bouw van vier of Vijf onderzeeboten voor de Polaris- vloot zou een bedrag gemoeid zijn Van meer dan twee en een half mil- Sard gulden. Daarbij komt dan nog «ens een som van 400 miljoen gul len Voor de aankoop van Polaris-raketten, terwijl tenslotte ook de vervaardiging van de atoomkoppen voor die raketten ®eer kostbaar zal zijn. Macmillan wil jhe consequenties aanvaarden, maar Wilson acbt de uitvoering van bet j olaris-project geldverspilling. De hele kwestie van de NAVO-kern- [haclit zal overigens volgende maand |n Ottawa besproken worden in een bijeenkomst van de Atlantische Raad. B'j die gelegenheid zal ongetwijfeld blijken, dat de kwestie van een even- hrele regeringswisseling in Engeland •riet de enige onzekere factor is in de bitvverking van bet Akkoord van Nassau van de stakers, zijn even voor mid" dernacht afgebroken. Verder dan het eerste punt van de verlanglijst van de Spanjaarden: be tere huisvesting, zijn de gesprekspart ners niet gekomen. Op een in de af gelopen nacht door de stakers belegde persconferentie is medegedeeld dat de Staatsmijnen geen kans zien de huisvesting te verbeteren. In de ogen van de Spaanse mijnwerkers staat dit gelijk met contractbreuk, gepleegd door de Staatsmijnen, om dat in de arbeidsovereenkomst de be paling voorkomt dat de Staatsmijnen voor passende huisvesting a raison van vijftien gulden per week dienen zorg te dragen. Na het vastlopen van de besprekin gen hebben de stakers besloten ge heel vrijwillig naar Spanje terug te ke ren. Volgens hen zullen vrijwel alle, bij de Staatsmijnen werkzame Span jaarden, ca. 350, dezer dagen vertrek ken. De juiste datum van vertrek kon nog niet bepaald worden, omdat een en ander afhangt van het tempo waar in de financiële afrekening zal geschie den. Daar de Spanjaarden op het stand punt staan dat niet zij, maar de Staats mijnen, contractbreuk hebben gepleegd, hadden zij aan de reeds eerder gepu bliceerde vier eisen gisteren nog een vijfde toegevoegd, namelijk uitbetaling van loon over de dagen dat zij niet hebben gewerkt. Of de Staatsmijnen deze eis zullen inwilligen is zeer de vraag, daar de gesprekspartners bij de onderhandelingen aan dit punt niet meer zijn toegekomen. Onder herhaalde dankbetuigingen aan het adres van het gastvrije Lim burgse volk, aldus de Spanjaarden, vertrekken wij. Mocht t.z.t. blijken dat de Staatsmijnen bereid zijn onze eisen wel in te willigen, dan keren wij graag naar Nederland te rug, omdat wij van dit land houden. De stakers betuigden voorts him dank aan de Nederlandse Katholieke Mijnwerkers Bond, die volgens hen de stakers heeft gesteund. In dit verband deelden zij nog mee, dat de meeste Spaanse mijnwerkers lid van de Katho lieke Bond hadden willen worden, maar dai (lit niet naar de zin van de Staats mijnen zou zijn geweest. Voorts bestreden zij de mededeling van de Staatsmijnen, als zouden de Limburgse mijnen pas nu voor het eerst kennis hebben genomen van de klachten van de Spanjaarden. De reiskosten van de vertrekkende Spanjaarden, wier verblijf in ons land varieert van één tot acht maanden, ko men voor rekening van de Staatsmij nen. De afgesloten contracten golden voor de tijd van één jaar, met moge lijkheid tot verlenging. Wanneer de Staatsmijnen in de toe komst de contractbepalingen niet be ter zullen naleven dan zal dit, aldus de stakers, zeer beslist van nadelige invloed zijn op de werfcampagne in Spanje en mogelijk ook tot gevolg kun nen hebben dat de 350, bij de particu liere mijnen werkzame Spanjaarden, naar huis zullen terugkeren. Tenslotte deelden de stakers nog mee, dat de consul-generaal het thans genomen be sluit van de Spanjaarden volkomen on derschrijft. Na het vastlopen der onderhandelin gen hebben de Staatsmijnen - volgens len door haar uitgegeven communique HEERLEN, 9 april De Limburgse staatsmijnen hebben vandaag de non derd Spaanse ondergrondse .m.h"weL kers bn de staatsmijn „Hendrik in Brunssum, die vorige week woens dag en donderdag in staking waren ge gaan, hun ontslag aangezegd om dat zij na drie dagen niet op het werk zijn verschenen. De Spanjaarden waren onderge bracht in het gezellenhuis „De Egge in Brunssum. Zij besloten zich vorige week solidair te verklaren met him meer dan tweehonderd stakende land genoten bij de staatsmijn „Maurits" in Leieen, die sedert vorige week dins dagavond in het gezellenhuis „Leyen- broek in Sittard in staking gingen en donderdagmiddag ontslagen werden. Met het ontslag, dat vandaag in Brunssum is gevallen zijn alle drie honderd stakende Spanjaarden in Ley- enbroek en De Egge thans ont slagen. Kringen die nauw contact onderhou den .met de bij het conflict betrokken partijen verwachten dat zeer binnen kort grote groepen van de ontslagen Spaanse kompels naar Spanje zullen terugreizen. De mogelijkheid in het Luikse kolenbekken in België aan de slag te gaan, wordt over het algemeen niet erg hoog aangeslagen. De repatriëring van de Spanjaarden zal waarschijnlijk niet zo massaal ge beuren, als vorige week vrijdag in de bedoeling had gelegen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken noch dat van Justitie kon van- daae een bericht bevestigen, dat de Rnaanse ambassade in Den Haag zou hebben geprotesteerd tegen het in be waring nemen van de paspoorten van de ontslagen Spanjaarden. Toen hun uftgeleiding naar Belgie als „onge wenste vreemdeling" vorige week vrij- daTwerd opgeschort, hebben de kom- nlls na interventie van de Spaanse consul hun passen teruggekregen. Vol gens een zegsman van het ministerie van Justitie betrof het hier een nor male procedure in verband met de re gelingen het vertrek van de Span aarden De Spaanse ambassade zelf was evenmin bereid het bericht te be vestigen of te ontkennen. stelling aan te melden. Aan degenen, die zulks niet willen en naar Spanje willen terugkeren, zal het hun toeko mende loon worden uitgekeerd. Tevens zuilen zij een reisbiljet naar Spanje ontvangen. De Staatsmijnen zijn van mening, dat de huisvesting van de Spaanse arbei ders aan redelijke eisen voldoet. Zij verklaren zich alsnog bereid, daarover gerezen meningsverschillen aan de be voegde autoriteiten voor te leggen, een en ander overeenkomstig de arbeids overeenkomst en het wervingstractaat tussen Nederland en Spanje. De hoofd directie van de Staatsmijnen betreurt dat het niet mogelijk is gebleken, in on derling overleg tot oplossing van de ge rezen moeilijkheden te komen". (Advertentie) zich naar „Huis no. 16", het oudste nog in Nagasaki bestaande houten huis uit de periode waarin deze havenstad voor de buitenlandse han del werd opengesteld. Voor dit huis stonden in plaatselijke dracht gesto ken schoolkinderen opgesteld, om de prinses te begroeten. Als herinne ring aan haar bezoek plantte de prinses in de tuin enige rozenboom pjes, die zij uit Nederland had mee gebracht. Het volgende bezoek gold het „Glo ver huis"? het huis waarin de Britse koopman Thomas Blake Glover in de negentiende eeuw woonde. Glover hielp volgelingen van de keizer, die m Nagasaki studeerden. Men zegt, dat de opera „Madame Butterfly op dit schilderachtige plekje is t 's Avonds werd de prinses in restau rant .Kagetsoe" door de gouverneur en burgemeester van Nagasaki een maaltijd in Nagasaki-stijl aangeboden^ welke werd opgeluisterd met dansen door geisha's, gekleed in de „Nederlandse" dagen van Decima. ASSEN, 9 april. De economische politierechter heeft gisteren de zaak behandeld tegen zeventien .boeren on der meer uit Hoogeveen, Hollandsche Veld en Nieuweroord, die in beroep waren gegaan van een vonnis van de kantonrechter, waarbij zij veroordeeld werden tot geldboeten van vijftig gul den. Zij hadden geweigerd hun inven- tarisatiegegevens aan het landbouw schap op te geven. Onder de gedagvaarden bevonden zich de drie boeren uit Hollandsche- veld, de heren Klaas Hartman, Benja min Nijmeijer en Daniël van der Sleen wier boerderijen enkele weken geleden zijn ontruimd. De officier van justitie, mr. C. J. van Oldenbeek, heeft bevestiging van he* vonnis gevraagd. De politierech ter, mr. P. F. Oosterhof, wilde niet ingaan op de uitvoerige uiteenzetting van de raadsman van enkele verdach ten, mr. A. Zeegers, uit Amsterdam, die de wettigheid van de verordening va het landbouwschap bestreed. De politierechter achtte het ten laste ge legde bewezen en bevestigde het eerc'ere vonnis: vijftig gulden boete of tien dagen hechtenis. DEN HAAG, 9 april Het grond personeel Nederland van de KLM krijgt een loonsverhoging van gemiddeld 2,7 procent, exclusief de verplichte com pensatie voor de verhoogde AOW-pre- mie. Hiervan blijven voorshands uitge zonderd de werknemers in de hoogste sa larisschalen (de toongroepen 10 en ho ger). NAGASAKI, 9 april Prinses Bea trix is gistermiddag uit Osaka in Nagasaki aangekomen. Op het vlieg veld Omoera werd zij verwelkomd door de gouverneur van Nagasaki, de voor zitter van de wetgevende vergadering en de burgemeester van de stad. Onder het spelen van het Nederland se volkslied door twee fanfarekorpsen, gevormd door scholieren, daalde de prinses, die gekleed was in een licht blauw deux-pièces en gele hoed, de vliegtuigtrap af, om even later in de auto van de gouverneur de rit naar de stad te beginnen. Ondanks het druilerige weer had zich langs de route een menigte van twintigduizend schoolkinderen en oude ren opgesteld, die de hoge bezoekster met vlaggetjes hartelijk toezwaaiden. In Nagasaki nam prinses Beatrix haar intrek in een hotel met een prachtig uitzicht op de stad en de baai. Na ongeveer een uur gerust te hebben bracht de prinses een bezoek aan Decima, het kleine waaiervor mige eilandje dat in 1636 op last van het Sjogoenaat door ophoging van een deel van de zeebodem dicht b(j de kust van de baai werd ge vormd om daar de in Nagasaki wonende Portugezen te isoleren. Na de uitwijzing van de Portugezen werd in 1641 een Nederlands handels huis uit Hirado naar Decima ver plaatst. Met grote belangstelling be zichtigde prinses Beatrix het terrein van deze vroegere Nederlandse facto rij, dat in 1922 door de toenmalige Japanse regering als historisch piekje werd aangemerkt en sindsdien ten dele weer in zyn oorspronkelijke staat werd gebracht. Van Decima begaf het gezelschap (Van onze correspondent) EINDHOVEN, 9 april Pater Adolfs O.E.S.A. heeft gisteren voor de Eind- hovense Katholieke Kring een inleiding gehouden over „do dialoog met het communisme." Bij deed dit naar aan leiding van zijn artikel over dit onder werp in d© Bazuin van 22 maart. Er was hem namelijk verweten dat hjj daarmee iets tegen Oost-Priesterhulp geschreven had. Hij begon met dit te erkennen In de aanwezigheid van twaalf vertegenwoordigers van deze or ganisatie. Begonnen vanuit de Katholie ke Kring van Eindhoven zelf heeft Oost- Priesterhulp zich op den duur ontwik kelt tot een enorme actie voor de leni ging van de nood in de wereld. Dit erkende pater Adolfs volledig, maar hij vroeg zich af of op den duur de angst voor het communisme niet al te vaak is gaan dienen als een instru ment waarmee Oost-Priesterhulp zijn bedel-acties doet slagen. Hij citeerde daarom uitvoerig uit het boekje: „Zij noemen mij spekpater" O.a. de boutade: „bidt voor Khroesj- tsjev en alle communistische mislei ders willoze werktuigen van satan" en „God lacht om Tito's pretenties". Hier tegenover stelde pater Adolfs dat we als christenen niet mogen veroordelen. Hij stond uitvoerig stil bij de sociale geschiedenis van de 19de eeuw waar Marx is opgekomen tegen het sociale onrecht, terwijl de Kerk zich keerde tegen de „moderne stromingen" en daarbij het verleden in feite bleef prij zen Hij haalde er de kwestie Regout van 1887 bij, toen de Maastrichtse cle rus de zijde van het „kapitaal" koos, als ook het grootgrondbezit der Kerk in de landen achter het IJzeren Gor dijn. In dit verband citeerde hij Tibor Kovacs „Het drama Hongarije". „Zo wordt begrijpelijk dat we niet zwart wit mogen denken." Wat betreft de „dialoog" zag pater Adolfs wel weinig directe mogelijk heden, maar in een aantal punten pleitte hij voor herziening van onze houding tegenover het communisme: „Wij moeten bescheiden zjjn in ons oordeel, omdat wij zelf als christenen ook schuldig zijn. Wij moeten het communisme objectief bezien en ge bruik maken van iedere gunstige wending. Nu paus Joannes Adzjoebei ontvangt en Radio Vaticana niet meer gestoord wordt, geeft dat nog geen absolute wending. Het is een ont spanning in de atmosfeer." In het debat is pater prof. dr. Zacha- rias en prof. Musleü van Leuven, Hon gaars vluchteling, tegen de mogelijkheid van een dialoog opgekomen. De eerste richtte zich fel tegen prof. dr. Delf- gaauw, die de „dialoog" anderhalf jaar geleden inluidde, Prof. Musleü probeer de het schuldig zijn der Kerk te verge lijken met het veel meer schuldig zjjn der communisten. ROTTERDAM, 9 april Tussen werkgevers en werknemers In de ha vens van Amsterdam en Rotterdam is overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van 2,7 procent. Aan de Stichting van den Arbeid wordt ver zocht hieraan haar goedkeuring te hechten. In de CAO die in 1962 voor twee jaar werd afgesloten, werd bepaald dat de lonen per 1 april 1963 el dan niet her zien konden worden. De bijslag, in ver band met de AOW-looncompensatie, is_ in het nieuwe loon verwerkt. Zoals ik U in mijn vorig stukje heb beloofd zal ik deze keer eens even uit een zetten wat Feijenoord morgenavond tegen Ben- fica moet doen om van de overwinning verzekerd te kunnen wezen. En dan zeg ik om te beginnen: het is een kwestie van voetballen. Van voet ballen, voetballen en nóg eens voet ballen. Maar het is ook een kwestie van psychologie. Dat had U niet ge dacht. En daarom zal ik dat nog even nader toelichten. Kijk eens, als wij morgenavond tegen de Portugezen in het krijt treden moe ten wij dit goed beseffen: wij zijn van huis uit een volk van bouwers. Bij voorkeur bouwen wij dijken en bollen velden, maar als het moet bouwen wij ook aanvallen. Een viertal Engelse oorlogen zijn daar een levendig bewijs van. Om van De Ruyter en Tromp nog maar te zwijgen. Morgenavond nu is het ik zou het trainer Fuchs wel willen toe- schrééuwen morgenavond is het bouwen geblazen. Om alle misver standen te voorkomen: geen dijken of bollenvelden dus. maar aanvallen. Hierin is onze redding gelegen. Nu heb ik in Fuchs wel enig ver trouwen. Hij heeft zondag jl. tegen Blauw-Wit Coentje, Piet en Reinier niet opgesteld. Hij heeft ze eenvoudig lang hét lijntje laten toekijken. Dat was zielkundig gezien volkomen juist. Freud zelf had waarschijnlijk in de gegeven omstandigheden dezelfde maatregel getroffen. Want geloof maar dat die drie jongens, bij gebrek aan bal, zichzelf hebben zitten op vreten. Dat nu echter wordt morgen avond allemaal weer rechtgetrokken. 11 11 155 95- AMSTERDAM, 9 april „Als ik zie met hoeveel soepelheid de televisie door overheid en parlement wordt te gemoet getreden op het stuk van cen suur, dan kan ik slechts de hoop uiti spreken, dat deze zelfde soepelheid ooi, wordt betracht ten opzichte van ons medium". Dit zei de voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond, de heer John Miedema. op de jaarvergadering van de bond. die dit jaar 45 jaar be staat Met betrekking tot de vermake lijkheidsbelasting merkte de bondsvoor zitter op. dat het met vereende krach ten mogelijk moet zijn het belasting- bolwerk in versneld tempo af te bre ken. Indien niet op korte termijn een oplossing voor dit lastenprobleem worat gevonden, zal men niet aarzelen ge zamenlijk front te maken met aïle overige belaste vermakelijkheidsinstel- lingen, zoals schouwburgen, theaters niet te vergeten de sport. En daar kan Iets moois vit voort spruiten. Ik heb dus zo'n idee dat Futdis ócflc tot aanvallen heeft besloten. En dat geeft de burger moed. Wat niet weg neemt dat ik van de andere kant erop moet wijzen dat wij ook weer niet al te vurig moeten zijn. Want dan schiet men zijn doel al gauw voorbij. Inderdaad, ik denk nu aan de rotjes en de vuurpijlen die, naar ik heb vernomen, in' Rotterdam en omstreken op het ogenblik in ruime mate worden gekocht en verspreid. Op zich heb ik daar niets tegen, maar ik zou wél willen zeggen en ik hoop dat trainer Fuchs mijn stem verneemt ik zou wél willen zeg gen: laten wij er nu voor waken dat kleine, rappe Coentje straks met een dozijn donderbussen in zijn voetbal plunje het veld betreedt. Dat zou onsportief wezen. En, wie weet, on gezond. Wat het publiek doet, moet het ver der zélf weten. Ofschoon ik van me ning blijf, dat wjj moeten vermijden dat wij straks winnen, maar dat de Portugezen achteraf kunnen zeggen: jawel, maar ze hebben de hele zaak dan ook ontijdig in de lucht laten vliegen. Wij mogen nooit vergeten dat Van Spevck weliswaar een held was maar dat hij alles bij elkaar geschraapt heeft verloren. Aanval len met zelfbeheersing, dat is, psy chologisch gezien, wat ik er van denk. Maar in ieder geval kan Feijenoord er staat op maken dat enige miljoe nen Nederlanders van alle gezindten morgenavond aan hun televisietoestel zitten. Aanvallend en wel, maar zónder rotjes, naar ik hoop. Zelden heeft zich zulk een eendracht van ons meester gemaakt. Ziet u, daar zijn wij nou een raar volkje in: op sommige momenten kennen wij geen stands- en zelfs geen rassenver schil. Naar ik mij heb laten vertellen kijken tenminste zowel Friezen als Limburgers. En - als ik wel ben ingelicht - zijn zelfs enige practise- rende leden van de Zwolse Boys van de partij. Samenvattend zou ik dus nog slechts dit willen roepen: Tn avant! (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. ■n een rustig gedeelte van de binnenstad van Utrecht, aan het stille Achter St. Pieter op de hoek van de Keistraat, bevindt zich een vrij sao* huis. Men merkt er niets bijzonders %an of het zou moeten zijn, dat ie vrij grote ramen de voorbij ganger opvallen, niet gezellig met vitrages afgesloten, maar gedeeltelijk mat gehouden. Hij vermoedt dan wellicht, dat er een groothandel is gevestigd, maar denkt beslist niet aan een belangrijk wetenschappelijk in stituut, dat een zekere faam over de wereld heeft verworven. Zelfs zo'n- bekendheid, dat de man, die tot voor kort aan het hoofd stond en de zaak heeft opgezet: dr. ir. P. H. Hermans, wegens zijn bijzonder grote ver diensten voor onderzoek op het gebied van de polymeer-chemie, samenhangend met het steeds uitgebreider wordend terrein van de kunststoffen, in juni te Mainz de bul in ontvangst mag gaan nemen van het eredocto raat aan de daar gevestigde uni versiteit. Het Instituut voor cellulose onderzoek, waarover het hier gaat, is in het begin van de oorlog tot stand gekomen als een branche van het grote research -apparaa van de AKV in Arnhem, met het doel fundamenteel onderzoek te verrichten, dat niet direct samenhangt met de dagelijkse bednjfsproblemen, maar tot doel heeft een dieper inzicht te verkrijgen in de natuur van de stoffen en processen, waarmee de industrie werkt. By de oprichting ging het urjwel uitsluitend om cellulose als grondstof voor de rayon, maar m de Loop der jaren kwamen ook andere synthetische vezels als nylon en polyester in aanmerking. Ook daarover ging het onderzoek zwh uitstrekken, zodat de naam Instituut voor Cellulose-onderzoek eigenlijk de lading niet meer„Dekomstandighedenwaaronder we in het ^epin —/^urende^d* oorlog werkten, waren trouwens ook zeer primitief, vertelt de heer Hermans. „Maar ik heb altijd een weliswaar kleine staf van medewerkers gehad. Wy begonnen met vier academici en vier assistenten en dat is steeds zo gebleven. Voor meer h^den ioe fleen ruimte. De assistenten waren gewoonlijk meisjes. Twee van mvn mede werkers ziin hoogleraar geworden, mijn naamgenoot dr. J. J. nermans, eerst in Groningen en later in Leiden - nu is ^rkzaam by.^een grote kunstvezelindustrie in Amerika en Hei kens, h000On£rgiïth?e?kZTtSZL^'t het teamwork om vooral niet.de eer alleen op te eisen, dat dit instituut in de wereld tot ver over de grenzen zon heeft gekregen Dit neemt niet weg, dat dr. ir. Hermans drie boeken en meerdan twee honderd publikaties op zijn naam heeft staan. Lange tijd het Utrechtse instituut V JW 7 7 it nt e\.p hp.p.r Hprmaru: ptl geweest, TolatwegeruT ^en vaststellen, zijn medewerkers baanbrekend werk hebben verricht. Hij is zeer dankbaar, Zt hij zijn loopbaan met dit werk heeft mogen beeindigen, want het wetenschappelijk werk heeft hem altijd geboeid. Hij werd 21 maart 6o jaar en hij gaat nu met heen De wetenschap stelt tegenwoordig enorme eisen, zodat het bijna niet by te houden ts en onmogelijk een algemeen overzicht te krijgen. Bovendien word je te veel specialist. Ik enorme eisen, aa me^daarl^neens heer'w'in d'e'algemene natuurwetenschap verdiepen waarbij de astronomie en de filosofie me bijzonder aantrekken. Ik heb echter aezworen nooit meer boeken te schrijven, want daardoor word je nnlledia opgeëist." Nu en dan zal de heer Hermans ongetwijfeld ontspanning zoeken in Loosdrecht, want hij is een groot liefhebber van de watersport. De heer Hermans, die in Batavia geboren werd, doch al vroeg met ziin ouders naar Rotterdam trok „ik heb een echte Rotterdamse mentali teit behouden" kwam na in 1924 in Delft met lof tot doctor in de technische wetenschappen te zijn gepromoveerd als 27-jarige ingenieur bij de Hollandsche Kunstzijde Industrie in Breda, waar hij na zes maanden bedrijfsleider werd. Hij heeft daar de eerste, stormachtige ontwikkeling meegemaakt, waarin de produktie in vijf jaar tijd tot het viervoudige steeg en het gehele fabricage-proces een diepgaande wijziging onderging, die het mogelijk heeft gemaakt dat deze industrie de economische wereldcrisis van de jaren dertig doorstond. Toen het pionierswerk gedaan was, ging hij graag weer wetenschappelijke arbeid verrichten. Zijn „industrieel verleden kwam bijzonder goed te pas, toen hij in 1942 door de AKU Algemene Kunstzijde Unie) werd aangewezen, omdat men in Arnhem met de research overbelast was, in Utrecht een geheel nieuw instituut te gaan leiden. „Het trok me vooral ook zo aan, omdat ik mogelijkheid zag te gaan publiceren. Ik was beslist niet van plan in een ivoren toren te gaan zitten." Intussen is het werk van het Instituut zo uitgebreid, dat het meer ruimte behoeft en over enige jaren toch naar Arnhem verhuist, als daar een nieuw groot laboratorium is gebouwd Alvorens hij in 1925 het bedrijfsleven instapte, is de heer Hermans vijf jaar werkzaam geweest als assistent voor de organische chemie aan^ de Technische Hogeschool in Delft. In deze periode verscheen reeds zijn eerste publikatie. Toen hij in Rotterdam in de vierde klas van de H.B.5. zat, had hij voor zich zelf reeds bepaald, dat de chemie werkterrein hem de meeste voldoening zou geven. In 1955 werd hij benoemd tot ojTicier in de orde van Oranje-Nassau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5