125 jaar Hoge Raad, een dag als alle anderen V Neem nu zelf deze proef en stap ook over op geurige Nieuwe Nescafé Altijd extra voordeel: Nieuwe Nescafé in grote pot (200 g.) f. 6.80 Principe-akkoord federatie SYRIË Egypte en Irak Prof. A.Maiuri overleden Rondschrijven Pizzardo, cone van kardinaal regatie-prefect Aandacht van Concilievaders voor seminarie gevraagd Eten boven de weg „Atjeh-partij"-reünie Gouden koets naar rijtuigmuseum in Leek CHEFAROX Vliegtuig stort neer bij huis Kangoeroevlees niet gevaarlijker dan varkensvlees Pro en contra Vergeeld briefje Zodra U het potje opent, ruikt U de geur van de versgebrande koffie. Neem de proef op de som! Ontdek de extra kwaliteit van Piloot en leerling gebruiken parachutes Bierfles uit trein gegooid, meisje gewond Hervormde gemeente leent kerk aan katholieke parochie Maagklachten? Prins van Italiaanse archeologen DINSDAG 9 APRIL 1963 PAGINA 7 NIEUWE „Binnen!"' GRONI, Alléén Nieuwe Nescafé bewaart de geurvan de versgebrande koffie. Wat ruikt dat lekker! Het huis met de zes beelden, het domein van Nederlands Hoge Raad. bij grutterswaren Achter de ruggen van de zes bronzen rechtsgeleerden op de trappen die van het Plein te Den Haag naar het statige ge bouw van de Hoge Raad voeren, zal morgen geen feest worden gevierd. De belastingkamer zal zitting hou den, zoals op woensdag te doen ge bruikelijk is. 10 April is voor de ze venben Raadsheren van Nederlands hoogste rechtscollege een gewone werkdag. Dat het die dag honderd- vijfentwinhg jaar geleden is, dat bij koninklijk decreet besloten werd tot de oprichting van de raad, doet daar niets aan af. Het geruisloos voorbijgaan van een gedenkwaardige dag is geheel in de stijl van de Raad. De marmeren mu ren van het gebouw, dat van even voor 1940 dateert, hebben nog nooit anders gehoord dan rustige, mees- tentjjds zelfs ternauwernood ver staanbare betogen. Bewogen zittin gen die andere rechtszalen nog wel eens vol belangstellenden doen stro men, komen hier niet voor. Dat komt omdat onze ministers onomkoopbaar zijn en onze kamerleden plichtsge trouw. En ook omdat op de ambts vervulling van de Staatsraden en de commissarissen van de koningin niets valt aan te merken. Ook aan zeeroverp wordt door „schepen van oorlog van den staat" noch door «diepen van particuliere Nederlan ders de laatste eeuwen gedaan. Slechts ambtelijke misdreven van hoge functionarissen en zeeroverij komen voor behandeling in eerste in- «tantie door de Hoge Raad in aan merking. Alle andere zaken die door de Ho ge Raad zelf voor behandeling ,,in cassatie" worden aangenomen, heb ben al eerder gediend voor een ge rechtshof of een rechtbank. Voor de Raad komt de feitelijke behandeling van de zaak niet meer aan de orde. Alleen juridische argumenten pro en contra worden aangevoerd door de beroepende instantie en door de pro cureur-generaal, of één van zijn plaatsvervangers, de beide advoca ten-generaal. De uitspraak die de raad meestal na enkele weken doet, is in veel gevallen niet alleen voor de onderhavige zaak van belang. De gezamenlijke uitspraken van de Hoge Raad vormen het belangrijkste deel van de jurisprudentie, die één uitleg van bepaalde wetsartikelen door de verschillende rechtsinstanties in den lande bevordert. k:arbij gaat het niet alleen om een belangrijke beslissing over het begrip „onrechtmatige daad" zoals die in 1919 werd genomen door de Raad, maar ook Over de vraag of het cadeau geven van theedoeken wel geoorloofd is. Binnen afzienbare tijd zal de rust in het statige gebouw misschien toch wel wat minder worden. Daar zullen noch een feest, noch frauduleuze mi nisters of een zeeroveiule „Zeven Provinciën" voor nodig zyn. Een wetsontwerp dat op hete 0£f"p 'n behandeling is bij de Staten Gene raal. zal de grond waarop de Hoge Raad tot cassatie kan beslissen, ver breden. Niet alleen de schending van de wet zal dan de grond kunnen zijn, maar ook de schending van het recht. Daaronder zal ook worden ver staan het Surinaams en Antilliaans recht. Tevens zal de mogelijkheid worden geschapen, dat ook vanuit de rijksdelen een beroep in cassatie mogelijk is, zodat de Hoge Raad dan werkelijk het hoogste rechtscollege van het hele koninkrijk zal worden. Voor het gebouw van de jubileren de Hoge Raad kijken de standbeelden van zes grote Nederlandse rechtsge leerden, waaronder Hugo de Groot, uit over het Haagse Plein. Achter de deuren onder de boogramen, is de marmeren hal, vanwaar twee ge beeldhouwde deuren toegang geven, tot de grote, groene, zittingzaal. Er is nog een kleine zittingzaal, die zel den wordt gebruikt en die geheel is betimmerd met Slavonisch eikenhout. Een herinnering aan het koloniaal verleden van Nederland is de biblio theek, die is bekleed met Javaanse houtsoorten. Beeldhouwwerk, schil deringen, mozaïken en gebrand schilderde ramen geven het gebouw een rpk aanzien. Een zeer sober ver-' trek is de advocatenkamer die ech ter op andere wijze het tijdloze van het gebouw gestalte geeft. Op het mededelingenbord in dei advocatenkamer hangt nog on gestoord een vergeeld briefje dat de griffier in 1948 schreef: „De advocaten kunnen na verlof ge vraagd te hebben, gebruik maken van de bibliotheek". Deze zomer zal boven de drukke autoweg Hengelo-Ensehede een restau rant worden gebouwd. Het bouwsel komt op een tijdelijke luchtbrug en zal dienen om twee gedeelten van een ten toonstelling die de naam „Tien gouden dagen" zal dragen, met elkaar te verbm-1 den. De tentoonstelling wordt gehou den ter gelegenheid van de officiële, opening van het nieuwe stadhuis van Hengelo. ijfhonderd zwaar beladen gealli eerde krijgsgevangenen trokken de achtste maart 1944 de bergen van Zuid-Atjeh binnen. Onderi begeleiding van de Japanse bewakers. De omstandigheden vielen in dat ge bied zo tegen, dat de Japanners binnen een maand veertig man terugzonden. Van de 278 Nederlanders, die daar sa men met krijgsgevangenen van andere nationaliteiten een weg aanlegden en die bekend werden als de „Atjeh- partij" zijn thans 140 adressen in Ne derland bekend. Dit deel van de partij en hopelijk méér komt deze maand in Den Haag bijeen om de solidariteit van negentien jaar geleden te hernieuwen. 27 april om drie uur in de middag zullen de mannen elkaar bij een reünie in café „Den Hout" aan de Bezuidenhoutseweg ontmoeten. Natuurlijk zullen herinne ringen aan „vreemde en lachwekkende kampervaringen" worden uitgewisseld, maar ook naar ernstiger gebeurtenis sen zullen de gedachten teruggaan. De) organisator van de reünie is de heer C. van Heekeren, Regentesselaan 58, Den Haag. Rijksweg «3 Afsluitdijk Naf/onaa/ Rij tuig museum Y* wegwijzers jv.PELT gouden koets is gistermiddag overgebracht van de koninklijke stallen in Den Haag naar het Nationaal Rijtuigmuseum in Leekwaar het voertuig deze zomer is te bezichtigen. Het geheel, waaronder tevens het complete achtspantuig, is per militair transport onder leiding van eerste luitenant H. D. van der Wiel uit Soesterberg naar Leek overgebracht. De koets staat in het koetshuis in een glazen vitrine en is verzekerd1 voor anderhalf miljoen gulden. gouden GENK, 9 april. Gistermiddag is ln het Belgische Genk een Nederlands militair opleidingsvliegtuig van het Fouga Magistertype, neergestort. Het toestel, dat op 2500 meter stuurloos geworden was, kwam op ongeveer vijftig meter van een huis neer. De inzittenden, de luitenant-vlieger R. Vinckx en de ieerlmg-piloot H. Leer waren uit het vliegtuig gespron gen «en kwamen met hun parachute behouden op de grond. Het veronge lukte vliegtuig was te Brustem opge stegen. ABCOUDE, 9 april. De zestienja- ji rlg Petra J. Snoek uit Abcoude heeft gistermiddag verwondingen opgelopen, toen zij wachtend voor de overweg Gein-Noord te Abcoude, werd getrof fen door een uit een passerende D- trein geworpen leeg bierflesje. Het meisje liep beenverwondingen op. Na doktersbehandeling kon zij naar huis terugkeren. Tegen een passagier van de D-trein, een Amerikaans militair, is proces-ver- baal opgemaakt. De trein was op weg van Amsterdam naar Duitsland. DEN HAAG, 9 april. Santeneila- bacteriën, waardoor paratyfus kan worden veroorzaakt, kwamen voor in kangoeroevlees, dat in een Haags be drijf was aangetroffen. De politierech ter had de directeur veroordeeld tot zestig gulden. In hoger beroep was een boete van vijf gulden gevorderd. Het gerechtshof sprak gisteren de direc teur vrij. Bij de behandeling van de zaak had een deskundige erkend, dat de bacte riën ook in varkensvlees wel voorko men en dat, mits behoorlijk gekeurd, kangoeroevlees geen groter gevaar voor de volksgezondheid oplevert dan var kensvlees. CAIRO, 9 april (UPI) Egypte, Sy rië en Irak hebben gisteravond in de Egyptische hoofdstad in beginsel over eenstemming bereikt over de vorming van een federatie. Een officiële woord voerder deelde mee, dat de drie dele gaties „hun besprekingen over de grondslag voor een federatie tussen de drie landen voltooid hadden en ten aan zien van alle beginselen overeenstem ming bereikt hadden". Een commissie uit de drie delega ties zou in de loop van vandaag het federatieplan in details uitwerken, dat dan vanavond ter goedkeuring aan de volledige conferentie zou worden voorgelegd, aldus de woordvoerder. Het federatie-plan zal voorzien in een „nationaal federatie-handvest, dat bindend zal zijn voor alle revolutio naire en naar eenheid strevende be wegingen in de Arabische wereld", aldus de woordvoerder. Zaterdag waren de delegaties uit Bagdad en Damascus aangekomen in Cairo. Gedurende twee dagen zijn be sprekingen gevoerd tussen de regerin gen van Irak en Syrië en de Egyptische premier Nasser. De Jemenitische en Algerijnse regeringen hebben geen stem uitgebracht. Deze landen werden als mogelijke latere leden van een Ara bische Unie beschouwd. De Syrische delegatie werd aange voerd door premier Salah Bitar en de voorzitter van de Nationale revolutio naire raad, generaal Lova El-Attasi. De Syrische legerleiding had gedreigd een eigen vertegenwoordiging te zen den. De regering van Bitar werd verle den week gereorganiseerd nadat er openlijk tegen was geprotesteerd dat de aan de regering zijnde Baath-partjj gepoogd had de vestiging van de unie te verhinderen. De vertegenwoordigers van Irak ston den onder leiding van de premier Ah mad Hassan El-Bakr. De voornaamste ministers van het kabinet waren tegen woordig. HENSBROEK, 9 april Er is hier een werkcomité gevormd om te komen lot stichting van een katholieke kerk. De kerkeraad van de herv. gemeente heeft besloten de parochie toestem ming te verlenen tot 1 januari 1966 enkele uren per zondag van het her vormde kerkgebouw gebruik te maken. De kerkeraad nam zijn besluit in het vertrouwen, dat hierdoor mede wordt bijgedragen tot een betere verstand houding tussen rooms-katholieken en protestanten. (Advertentie) voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand (Van onze Romeinse correspondent) NAPELS, 9 april. Onder groot eer betoon is hier vandaag begraven de bekende geleerde prof. Amedeo Maiu- ri, de prins der Italiaanse archeologen. Prof. Maiuri overleed in een Napoli- taans ziekenhuis, waarin hij sinds eni ge tijd was opgenomen. Hij bereikte de leeftijd van 7" jaar. De overledene heeft een dag opgebaard gelegen in de grote hal van het Nationale Mu»e- um te Napels. De begrafenis geschied de op kosten van de stad en was door de gemeente verzorgd. Uit binnen- en buitenland stromen nog steeds telegrammen binnen en zeer velen, onder wie de minister-pre sident Fanfani, hebben langs Maiuri'» baar gedefileerd. Amedeo Maiuri was van huis uit literator maar ontwikkel de zich geheel in archeologische rich ting. Hij heeft vele jaren aan expedi ties in Turkije en Griekenland meege werkt. In 1924 werd hij hoofd van de Antieke Monumentenzorg voor het res sort Napels, hoogleraar aan de univer siteit aldaar en museumdirecteur. Ma iuri heeft vooral naam gemaakt door zijn opgravingen in Pompeji en van Herculaneum. Hij was ereburger van Pompeji, Regina en Capri. ROME, 9 april 1963 (KNP) De ■Congregatie voor de Seminaries en Diversiteiten heeft in een rond schrijven bij alle bisschoppen ter we reld er op aangedrongen, dat zij tijdens (Advertentie) i de tweede zittingsperiode van het Con cilie de traditionele plaats van het seminarie als de geëigende plaats voor de priesteropleiding zullen beschermen en bewaren. Het schrijven is onder tekend door de prefect, kardinaal Piz zardo en de secretaris mgr. Dino Staffa. De brief werd geschreven ter ge legenheid van het feit, dat 1 juli a.s. het vier eeuwen geteden is dat het Concilie van Trente de seminaries op richtte. De Congregatie deelt mee. dat dit vierde eeuwfeest in Rome bijzon- der feestelijk zal worden gevierd en dat hiervoor seminaristen uit alle lan den zullen worden uitgenodigd. Het schrijven is gedateerd op 22 februari, maar eerst nu voor pubiikatie vrijge geven. Kardinaal Pizzardo zegt aan de bis schoppen, dat de Congregatie voor de Seminaries en Universiteiten door mid del van deze brief duidelijk wil maken, dat zü hoopt »n vertrouwt, dat het Vaticaans Concilie de kostbare erfenis van het Concilie van Trente zal be hoeden, bevestigen en vermeerderen, omdat de Kerk in elke crisis van de menselijke en sociale geschiedenis de noodzaak beseft van aanpassing der priesteropleiding. „Hoe slechter de tijden zijn en hoe heviger de aanvallen van de godde- lozen. des te meer ijver toont de Kerk om haar toekomstige priesters als het ware onder haar vleugels te verzame len... Omdat het noodzakelijk is waar dige, toegewijde dienaren te vormen, moet een weg gezocht worden de op leiding der seminaristen te vernieu wen, zoals dit is ingezet door het Con cilie van Trente en waarvan wij nog steeds de overvloedigste vruchten pluk ken." „Want", aldus de kardinaal, „canon 18 van de 23ste zitting over „de hervorming", met algemene stem men door de vaders goedgekeurd en gesteld in gematigde taal met duide lijke voorschriften, heeft buitengewoon gelukkige resultaten gebracht". Kardinaal Pizzardo wijst er verder op, dat „het seminarie de culminatie is van de geschiedenis van kerkelijke opleiding en haar meest perfecte vorm". Het seminarie is, aldus kardi naal Pizzardo, „een samenvatting van onze apostolische verwachtingen, de veilige garantie voor de komende voor uitgang der Kerk, de onneembare veste en sterk afweermiddel tegen al haar vijanden, de krachtige hoop voor de redding der zielen, de hoeksteen van onze hele structuur". Kardinaal Pizzardo vervolgt: „Indien wij dan in navolging van het Concilie van Trente speciale zorg besteden aan onze semi naries met ijver en toewijding, dan zullen we weten dat wij onze eerste en voornaamste pastorele plicht heb ben gedaan." De H. Congregatie voor de Seminaries en Universiteiten be veelt de bisschoppen aan de semina ries het vierde eeuwfeest op passende wijze te laten vieren. Onderdeel ervan zou kunnen zijn, aldus de brief, dat vooral de groot-seminaristen een bij zondere studie maken van de priester opleiding in al haar aspecten. Italië. In het dal van ösen, nabij Bolzano, zijn maandag zes arbeiders, die werkzaam waren bij de aanleg van een tunnel, onder een lawine be dolven. Vijf lijken werden geborgen. De zesde, nog levende arbeider werd in hopeloze toestand naar een zieken huis overgebracht. (AFP) Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7