Bela Guttman voetbalcoach; I Opvolger van de verafgode I FERNANDO RIERA ■TjiPj josé torres privé-troef in strijd met het verleden F IJZEREN DISCIPLINE IN DE VOETBALKAZERNE Botwinnik wéér zwaar onder vuur Petrosjan zal pion winnen en dan ook de partij? O Boudewijn Maat krijgt boekbalies op z'e Amerikaans SURINAAMS „PROEF KONIJN" VOOR PSV Teams van Niloe blijven winnen GYAY krijgt drie ton van gemeente ■.'SZE2& Nederlagen voor tafeltennissers Handbal hoofdklasse Dundee verliest in Schotse competitie DINSDAG 9 APRIL 1963 PAGINA 9 MïSMMsMïï'WÏ ernando Riera, de kleine stugge Chileen, heeft Ben- fica naar Nederland terug gebracht. Niet zoals het vorig jaar in de dagen voor de Europa Cup-finale tegen Real Madrid zijn grote voorganger Bela Guttman is hij er direct mee weggevlucht naar de rust, de stilte en afzonde ring van de Wageningse Berg. Hij heeft het geplaatst midden op de onstuimige harteklop van de stad, waar morgenavond de eerste klap in de halve finale van het toer nooi om de Europese voetbal beker zal vallen: het Rijnhotel. Zo is de kleine, stuurse Fernando. Hij wil wat Guttman deed: Benfi- ca weer de absolute voetbal koning van Europa maken. Ben fica's trilogie de Cup in 1961 en 1962 voltooien. Maar dan geheel op zijn eigen manier. Nooit en te nimmer zal iemand mogen en kunnen zeggen dat hij, Fer nando Riera, Bela Guttman imi teert, dat hij listig de voetsporen drukt van dat wonderlijke man netje met de slordige kniebroek en het kleine karakteristieke pet je scheef boven de bruine, slimme oogjes, zoals heel Portugal Bela Guttman leerde kennen en waar deren. Want denk vooral niet dat Guttman in Lissabon is vergeten.- Hij wordt er nog altijd vereerd als een relikwie en vooral dat laatste is voor de eerzuchtige Riera een doorn in het oog. Een Toscanini Streng regiem zy zich aan deze Held verbannen Culturele afdeling ok in de achtste partij van de tweekamp om het we reldkampioenschap schaken heeft Botwinnik het zwaar te verduren gehad. Petrosjan liet zich in met een voor hem gevaar lijk lijkende aanval, maar toonde met 'n verrassend eenvoudige ver dediging aan, dat Botwinniks kan sen niet hoog aangeslagen moes ten worden. Er werd afgewikkeld na een eindspel met ongelijke lopers. Botwinnik bood remise aan, maar Petrosjan zag een mi niem voordeeltje. Had Botwinnik J. H. DONNER zich goed verdedigd dan was de partij nu reeds remise geweest, maar hij vergiste zich. Petrosjan verkreeg aanval en wint in de af gebroken stelling een pion. Of dit voor winst voldoende is blijft de vraag. Op kousevoeten Xiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii1 1 iiiiiiiHiHiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiHiiimiiimiiiiiHiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiniiimiiimiiimimimiimimiiiiiimHiiiiiiHimiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiimuiiiiiiimimiiiiiiii irillMllllllllllllllllllllllllHIIIIIIHIIIHIIItllllll«nillllllMIIIIIIIII,HIIMIMIIIIHIIIHIIIIIIIHIIHIIIIIIHIHHIHI""lllllll'"»l'HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIHIII|llllllllllllllIIIIIIIIII|IHII|l||UH|||||||||||||||||||l Benfica's trilogie voltooien Bii ons recente bezoek aan LIssaboB hebben we van deze wrijving het nodi- Sbkunnen merken. In het oud, maar sfeervolle clubgebouw aan de Rua Jar- dim de Regedor 9 hangt nog p schillende plaatsen de foto van Bela de grote, Bela de hardnekkige, de onvervangbare. „We hadden dolgraag willen houden verte'd® toen dr. Fèzas Vital, de voorzitter. „Maar Bela wilde niet, was voor geen geld ter wereld over te halen. Hij was trouwens al te lang gebleven, zei hij. Het was nu toch echt welletjes en we moesten hem nog dankbaar zijn ook. Tweemaal achtereen de Europa Cup, uit het niets opgeklommen tot een club van wereldformaat. Kunt u zich voor stellen dat Bela voor ons zeer veel, zo niet alles betekende?" Bela Gutt man ging en Fernando Riera kwam. Een vreemde typische man vertrok, een vreemde typische man verscheen. Riera, ook een voetbalgrootmeester. Ooit speelde hij in het Franse Reims, maar hij is eerst hoog op de wereld markt gestegen door de manier waar- »p bij liet Chileense voetbalelftal naar grandioze triomfen voerde tijdens de Matste wereldkampioenschappen. Hij arriveerde op een zonnige dag in Lissabon. Bela was er nog om hem de sleutels van Benfica over te dra gen. ..Benfica is als een symfonie orkest" heeft Bela tegen Riera ge zegd. Een uiterst verfijnd ensemble. Nu ligt het er maar aan wie het dirigeert. Ik ben als Toscanini, een meester in het dirigeren dus...Maar anderen, die niet over deze klasse beschikken...." Fernando Riera schijnt zich toen bruusk omgedraaid te hebben. „Bela Guttman is weg. De Koning is vertrokken. Ik ben de nieuwe koning. En wie mocht den ken dat ik gemakkelijker ben, heeft het mis", verkondigde hy. Fernando Riera zette onmiddellijk het mes in de schepping van Bela Guttman, de agressieve voetbalzigeuner, .,"le °0" Sportclub Enschede onder zijn hoede had. Guttman maakte van Benfica een heel speciaal elftal, waarop draaide om de aanval. Die aanval was ?ZrJ!tS j}lnl5s) £u-,Aguas; de. ^ee middenvoors die de inzet zijn van de prestige- ja, a e ae Chileense trainer Riera bij Benfica voert sinds hij de opvolger is van Bela Guttman. COSTA PEREIRA zijn grote voorkeur. Daarin speelden zijn lievelingen Eusebio en Augusto, die hij met heel hun arsenaal van schijn bewegingen volkomen vrij liet in hun doen en laten, onder het motto: „Zij zijn de ware voetbalgenieën. Hun hoef ik niets te zeggen. Zjj mogen improvi seren naar eigen keus." En voor het overige bouwde Bela op de „explosie ven" van de voorhoede, het teisterende geweld op de veertig-meter lijn, waar aan zoals iedereen zich nog herinne ren zal, Real Madrid in Amsterdam ten onder is gegaan. De achterhoede kwam by Bela op het tweede plan. Deze liuie was er slechts om de schade zoveel mogelijk te beperken. In Benfica's eigen voet balkazerne kwam deze tegenstelling tot niting. Hadden de voorhoedespelers elk de beschikking over fraaie tweepersoons kamers, de achterhoede moest genoe gen nemen met één vöfpersoonskamer. Fernando Riera heeft in dit alles ver andering gebracht. HU kwam onmid dellijk met het vier-twee-vier-systeem op de proppen en dat heeft hij er bij Benfica als het ware ingehamerd. Op dezelfde dictatoriale wijze als ook Gutt man zijn zinnen doordreef. O zeker, hü hield geen toespraakjes m de geest van: „Ik heb jullie nog gekend als echte armoedzaaiers, met nog niet eens schoenen aan de voeten of een droog stuk brood in de mond. Dank zy mij hebben jullie een zekere welstand bereikt. Daarvoor in de u -5ts. ?.'s 'k absolute ondergeschikt heid. Mijn wil is wet. En wie het daar n t "m66 eens kan zÜn' acl1' voor kem weet ik nog wel een plaatsje als in- in een sardinefabriek". Zo Guttman tot zijn jongens. v:' ^a ls veel korter in iftn bewoor- t\ m,aar zeker niet minder hatfn' scherpe discipline is gehand- dag uit komen allen in V^,?, 'rain 1 n£skampDe ongehuw de nachten achtereen, wan- üÜt cnJi cfiansr^e ontmoetingen op het spel staan. En dan stipt om elf iUU« hohhen f ,wol-.D(> getrouwde spe lers hebben iets minder last van deze strenge controlemaatregelen Maar Ï-°°T enm^tk0nn™ubel?-n8r«ke ontmoe- disciplinaire verordeningen onderwer pen. „Hun vak is voetballen en niets an ders", stelde Riera. „Om goed te kun nen voetballen moet men hard zijn en zich concentreren. Anders niet" Wie met deze regels breekt, kan re kenen op een fikse straf. De talent volle Cruz kan hierover meepraten. Eens arriveerde hij drie uur te laat in de „kazerne". Op zijn tenen sloop hn naar zijn bed. Maar toch werd hij gesnapt. Drie maanden lang wer den zijn inkomsten ingehouden. Cruz was de laatste zondaar. Met de ande ren houdt hij zich nu stipt aan de regels en geniet hij met volle teugen van de zogenaamde vrije maandag, wanneer de spelers van Benfica meestal van 's morgens acht uur tot middernacht vrij zijn in hun doen en laten. Bela Guttman heeft dit ijzeren regi me ingesteld. Dat is onder Fernando Riera zo gebleven. Maar voor het ove rige bewandelt Riera een andere weg. Alle kritiek ten spijt, want de pers spaart hem niet, als Benfica weer eens een van zijn slechte competitie wedstrijden speelt. Ook het publiek laat duidelijk zijn mening horen, wan neer Riera het naar zijn mening fout doet. Onlangs scheen Riera iets fout te doen. Een hele grote fout zelfs. Hy verving de uit vorm zijnde José Pinto Garvalho dos Santos Aguas, de blanke flamourster uit Mozambique, door Jo sé Torres, de vaste midvoor uit het tweede elftal. Aguas moest in het twee de maar eens zijn goede vorm terug vinden, meende Riera. Dat gaf een ka baal van jewelste. Want het publiek gilde om Aguas, de held. En Aguas zelf stookte verig het protestvuur op door overal mee te delen dat hy tus sen de „krukken" van het tweede nooit zyn oude vorm zou herwinnen. Fernando Riera bleef op zyn stuk staan en de clubleiding aarzelde. José Torres is toen Riera te hulp gekomen. Hy heeft zyn kunnen getoond op on dubbelzinnige wyze. En nu heeft Fer nando Riera in Torres zijn eigen ont dekking, beschikt hy net als Guttman over een privé-troef. Zaterdagavond nog in de competitiewedstrijd tegen Guimaraes maakte hy vier van de zes doelpunten, waarmee Benfica aan zyn generale repetitie reliëf gaf. Torres, de donkere wat lange slungelachtige ver vanger van de grote Aguas, is een meester in het schitterende schot en een ware specialist in geraffineerde kopballen. Met de bal aan de voet kan hy de meest verrassende wendingen maken en daarmee zyn tegenstanders misleiden. De stopper Hans Kraay van Feyenoord zy gewaarschuwd voor deze zogenaamde reserve, ook al is niemand van Benfica overtuigd van Aguas' definitieve nederlaag. Alleen Riera schynt beter te weten. Fernando Riera, de man die met zyn beeldschone Donna Maria Eugènia ietwat terugge trokken leeft in de peperdure Aveni- da dos Estados Unidos van Lissabon. Ze trekken samen veel op die twee, zoeken vaak afleiding in de bioscoop en maken dikwyis lange wandelingen langs de vloedlijn over het zachte mul le strand van de luxueuze badplaats Estoril. Heel Portugal rekent op de trilogie van Benfica. Het volgt zeer nauw keurig de manier waarop Riera dat denkt klaar te spelen. De Portuge zen zijn zo gewend aan Bela Gutt man, dat alles wat Riera doet in hun ogen vreemd aan doet. Dit leidt her- Het elftal van Benfica, zoals het in Praag aantrad voor de wedstrijd tegen Dukla, waarin het zich kwalificeerde voor de halve finales van het toer nooi om de Europese voetbalbeker. Er is alle reden om te verwachten, dat deze formatie ook morgen in het Feijen- oord-stadion zal aantreden. lllillllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllinmiilllllllll haaldeltjk tot verhitte debatten, die vurig oplopen naarmate de vinho tin to rijkelijker vloeit. Benfica is ook zo groot. En Benfica wordt steeds gro ter. Nu ai meer dan 60.000 leden, waaronder een opmerkelijk aantal buitenlanders, absoluut meer dan welke club ter wereld ook. Benfica onderhoudt ook het contact met zijn aanhang in den vreemde. Het clubblad verschijnt in heel Europa en gaat zelfs de oceaan over. Daarin 'kan men lezen dat Riera's beeldschone Donna Maria Eugènia het in Lissabon heel erg fyn vindt, veel van zwemmen en tennis houdt en uit haar Franse periode nog altijd een speciale voorkeur voor Camus en Simone de Beauvoir heeft overgehouden. In het blad leest men ook dat de kinderen van de spelers het uitstekend maken, met fa miliefoto's als bewys erbij. Benfica's speciale culturele afdeling organiseerde een grote fototentoonstel ling, een soort „Family of man" onder auspiciën van Benfica, en met als om lijsting de fascinerende prljzenschat, in de loop der jaren door Benfica vergaard. De expositie werd een daverende triomf. Van overal werden foto's toegezonden, ook uit Nederland. En enkele van de mooiste hoe kan het anders, van mooie meisjes zyn in het internatio nale clubblad afgedrukt. Onze eigen krant moge in de „Zeg maar Jij-rubriek" „Jonge dichters" een kans hebben ge geven, het Benfica-clubblad deed hetzelf de. En een van de meest veelbelovende inzendingen kwam van de 15-jarige zoon van dr. Fèzas Vital, de clubpraeses: „Het leven dat ik vroeg was met meer dan liefde. Maar ik hoor je slechts la chen om myn smart. De aanblik van de hartstocht door de leegtes van elke deur, springt toe om myn hart te ver scheuren. Guitaar van het reeds gestor ven lied", dichtte hy. Amalia Rodriguez zou het kunnen zingen in de Barrio Alto", de oude boven wijk van Lissabon geheel in styi van de fado, waarbij de guitaren jammeren, je zwijgend enorme garnalen moet pellen of het glas met de donkere wyn van de Déo heffen. HAYE THOMAS AMSTERDAM, 9 april In de hoofdklassen van de handbalcompeti tie hebben zich afgelopen weekeinde geen opzienbarende verrassingen voor gedaan. Zowel bij de dames als de heren blijft Niloe de toon aangeven met ditmaal overwinningen op de teams van WLC-DES. Hooguit mag als een bescheiden uitschieter een zege van PSV (dames) over Sagitta worden aangemerkt. Het gaat er nu toch steeds meer naar uitzien dat de dames van Niloe regelrecht op de titel afstevenen. Het toch niet zó zwakke WLC-DES moest er met 5-2 aan geloven. Zeeburg maak te van de gelegenheid gebruik zich op de tweede plaats te vestigen via een overwinning van 6-3 op zyn naaste ri vaal Hygiëa. Gelyk reeds opgemerkt verrijkte PSV zich met twee kostbare punten ten nadele van Sagitta (5-3), hetgeen vooral een tegenvaller betekent voor Actief dat met 1-5 zyn meerdere in Athene moest erkennen. De stand: Niloe 9 17, Zeeburg 9 12, Hygiëa 10 11 Athene 9 10, WLC-DES 10 9, Sagitta 9 6, Actief 10 6, PSV 10 5. Ook bij de heren houdt Niloe het heft stevig in handen door zyn negende wedstrijd, tegen WLC-DES, met volle winst (13-9) af te sluiten. Toch blyft het oppassen voor de Amsterdammers, want Operatie '55 ligt op de loer om elke misstap van de koploper onmid dellijk uit te buiten. De Hagenaars we zen Blauw Wit met 12-16 terug. Verder veroverde Aalsmeer in Eindhoven vol le winst op PSV (7-10), terwyl ESCA en Hellas de punten deelden met een score van 15-15. Nu luidt de stand: Niloe 9 17, Operatie 10 16, PSV 10 11, ESCA 9 10, Aalsmeer 9 10, Hellas 9 6, Blauw Wit 8 3, WLC-DES 10 1. GRONINGEN, 9 april. De ge meenteraad van Groningen heeft met 27 tegen 11 stemmen een voorstel van B. en W. aangenomen waarbij uit de gemeentekas een lening van 300.000 gulden wordt verstrekt aan de in op richting zijnde „stichting betaald voet bal GVAV", die het beheer van de be taalde sectie van GVAV zal overne men. Het doel van de nieuwe stich ting is het eredivisievoetbal voor het noorden te behouden en op een hoger niveau te brengen. De gemeenteraad heeft bij zijn goed keuring voor de lening de conditie ge steld dat het bedrijfsleven eenzelfde bedrag inbrengt. LONDEN, 9 april. Dundee, een van de halve finalisten in het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landskampioenen, heeft maandag avond in een wedstrijd voor de Schotse competitie op eigen terrein met 1-3 van Hibernian verloren. In Engeland zijn voor de competitie gespeeld: Blackpool-Leicester 1-1, Liverpool- Everton 0-0, Sheffield Wednesday- Tottenham 3-1, Wolverhampton-Arse- nal 1-0. Botwinnik Petros jan 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) d2d4 c2c4 Pgl—f3 e2e3 Lf 1 x c4 0—0 a2a4 a7d5 d5xc4 Pg8—f6 e7e6 c7c5 a7a6 Alles al eerder gespeeld in de twee kamp. Sinds meer dan twintig jaar be handelt Botwinnik het aangenomen da megambiet op deze wij/.' 7) Pb8c6 8) Ddle2 Lf8—e7 9) d4xc5 Le7 X cö 10) e3e4 Pf6—g4 11) e4e5 I Iets nieuws. De stelling deed zich ook in de zesde partij voor. Deze nieuwe elfde zet zal wel de vrucht van huiselijke analyse zijn. Pc6d4 Zwart moet wel zo spelen. Hy wordt geconfronteerd met h3. 12) 13) Pf3xd4 Pbla3 Dd8xd4 Dit is de pointe. Zwart kan niet op e5 nemen met de dame (Dg4:) noch met het paard (Tdl). 13) 14) Talxa3 Lc5 X a3 Pg4xe5 Heerlijk een dutje doen in de zon. Aldus werd Moulijn in Feijenoords trainings oord te Breda door de fotograaf gesnapt. Is het typerend voor de rust, waarmee Feijenoord de wedstrijd van morgenavond tegen Benfica tegemoet ziet? vüf op intensieve wijze geoefend. JBoven- de 42-jarige Duke Snider (links) ver dien wordt er tenminste één wedstrijd eeuwigen in het trainingskamp van ae per dag gespeeld. Hoewel de manier Dodgers. Duke Snider is een van Ame- van trainen overeenkomt met de in de rika's beste linkshandige hitters en be hoort tot de zeer goede buitenvelders. Zijn leeftijd was geen bezwaar om hem voor niet minder dan 40.000 dollar te verkopen naar de New York Niets, wat honkballend Amerika in rep en roer bracht. iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiinminiuiiiiiiiiiiiiuiiniiiii laatste jaren gevolgde methode in Ne derland, blijkt het grote verschil vooral te bestaan in de tyd en het materiaal die beschikbaar zijn. „Als je met speelt dan ga je naar de slagkooien of naar „de muur". Deze muur is omgeven door gravel en de spelers gooien de bal tegen de muur en een harde grondbal komt terug", aldus Boudewijn Maat. Niets wordt by de training van de Dodgers aan het toeval overgelaten. Maury Wills, die het vorige seizoen kans "zag voor de Dodgers meer dan honderd maal het tweede honk te ste len, hetgeen zelfs in de verwende Ame rikaanse honkbalwereld een nieuw re cord betekende, kwam dit honklopen doceren". Elk onderdeel van de honk- ijalsport krijgt zodoende zyn bijzondere aandacht. „Het is mü opgevallen, dat men bi) het trainen van slidings maken bijzon der voorzichtig is", vertelt Boudewijn Maat. „Er wordt niet eerder begonnen voordat iedereen in goede conditie is om het verrekken van spieren te voor komen en het wordt op kousevoeten beoefend. Men is by zonder bevreesd voor blessures die by slidings zo ge makkelijk kunnen ontstaan." Maat, die vorig jaar de beste slag man in Nederland was, heeft al vele malen aan slag gestaan en ervaren, dat de Amerikaanse pitchers meer variatie in hun worpen brengen kunnen dan de Nederlandse werpers. „De verandering van snelheid en het precies werpen van de bal ik heb nog geen bal over het midden van de plaat zien gaan, het is altijd maar een stukje van de plaat dat de Amerikanen raken maakt het slaan dan ook bijzonder moeilijk", zegt Boudewijn Maat, die popelt van on geduld om zijn Amerikaanse lessen zo spoedig mogelijk in de Nederlandse competitie in de praktijk te brengen. 15) b2b3 Het ziet er goed uit voor wit Er dreigt 16) Lb2 en 15)Pc4: 16) c4brengt de witte toren actief in het spel via g3. 15) Dd4c5 Twee uitroeptekens lijkt wat veel voor deze zet maar in zijn absurditeit moet hij hoog geloofd worden. Zwart gaat op zettelijk op de diagonaal a3f8 staan met de dame en verhindert de eigen roehade voorgoed. Hij wil echter hele maal niet rocheren en wint op deze wijze een tempo, dat hij gebruikt om de loper naar c6 te brengen. Petrosjan op zyn karakteristiekst l 16) Ta3a2 Pe5 X c4 17) b3xc4 Lc8d7 18) Lela3 Dc5f5 19) Ta2—d2 Ld7—c6 Links noch rechts kan zwart rocheren. Straks ontwikkelt hij de koning cen traal. 20) Tfl—el De enige mogelijkheid voor zwart om los te komen is f6. Nu gaat dit nog niet: 20) ....f6 21) De6: De6: 22) Te6: Kf7 23) Te7t Kg6. 24) Td3. 20) h7h5 Ter voorbereiding van f6 21) De2e3 f7— f6 22) De3 x e6t Df5xe6 23) Telxe6t Ke8—f7 24) Te6e7t Kf7—g6 25) a4a5 Nu was 25) Td3 een slag in de lucht wegens 25) h4. Botwinnik schijnt op dit moment remise aangeboden te hebben. Petrosjan sloeg af. Het valt niet te ontkennen dat hij op winst mag spelen al is zijn voordeel nog lang niet genoeg voor een vol punt. 25) Ta8d8 26) La3d6 Th8—e8 27) Te7xe8 Td8xe8 28) f2—f3 Te8elt 29) Kgl—f2 Tel—al Er volgen nu langdurige plagerijen van zwart tegen de beide zwakke witte pion nen op de dame-vleugeL 30) Ld6b4 Tal—bl 31) Lb4a? Tblb3 32) La3d6 Tb3—c3 33) Tdl—d4 De zet is wel te begrijpen. Na 33) c5 h4, 34) h3 had wit zeer passief gestaan. Maar in zekere zin zwart ook. Nu geeft wit zijn tegenstander gelegenheid een initiatief te ontwikkelen. 33) Tc3c2t 34) Kf2—g3 Lc6d7 Dat is hetDe zwarte loper dringt binnen. 35) h2h4 Ld7e6 36) c4c5 Le6c4 37) Kg3—f4 Lc4b5 38) g2—g4 Tc2—c3 39) Td4e4 Er dreigde gewoon 39) Lc6. 39) Lb5c6t 40) Te4e3 Tc3—c4t 41) Kf4g3 Tc4a4 42) Ld6c7 Hier werd de partij afgebroken. Bot winnik zal lang en moeizaam moeten vechten voor remise. Met 42)g4: 43) g4: Ld7 kan zwart al een pion winnen. Persoonlijk ben ik van mening dat Botwinnik zal moeten verliezen. PRAAG, 9 april Het Nederlandse herenteam heeft maandag drie wed strijden gespeeld en verloren in het toernooi om het wereldkampioenschap tafeltennis. Het eerste verlies kwam tegen Amerika (5-2), ondanks een schitterende zege van Bert Onnes in de party tegen Miles, een ex-profes sional: 21-15, 21-16. Schoofs zorgde daarna zelfs voor een gelijke tussen stand (2-2). In de middaguren volgde een hevig duel tegen Engeland, dat ongeveer vier uur duurde. Ondanks een neder laag (5-4) kon de Nederlandse ploeg terugzien op een uitstekende wedstrijd. Onnes was andermaal formidabel op dreef en demonstreerde dit met een serie daverende forehand- en back- handsmashes. 's Avonds tegen Indië, speelde het febrek aan een sterke derde man de lederlanders weer parten. Bert Schoofs kwam tot geen enkele overwin ning, zoals dat met Bakker tegen Engeland het geval was geweest. On nes en Frans Schoofs hebben gedaan wat zij konden. Zij zegevierden beiden tweemaal en bezorgden hun ploeg zelfs een voorsprong (3-2). In de halve finales van het heren- toernooi komt China vandaag uit tegen West-Duitsland. Japan ontmoet Zwe den. Bij de dames gaan de halve fi nales tussen Roemenië en China en Japan en Hongarije. SCHIPHOL, 9 april Met een KLM- ltjntoestel uit Paramaribo is gistermid dag de 23-jarige, tengere Surinaamse voetballer Jules Lagadaue gearriveerd (op de foto rechts). Hy is in Suriname uitgeroepen tot voetballer van het jaar en zal nu drie maanden proefdraaien by het Eindhovense PSV. PSV had uit de sportverslagen in de Surinaamse pers gelezen welke bijzon dere spelkwaliteiten men de speler van de voetbalclub Transvaal toe schreef. Het stelde zich in verbinding met de voormalige international van Suriname, A. Kamperveen, die in de jaren '54-'56 speler in de voetbalclub Haarlem was en thans de trainer is van het nationale Surinaamse elftal en zo is het contact tussen Jules Lagadaue en PSV tot stand gekomen. Lagadaue werd op de luchthaven on der meer verwelkomd door zyn oud clubgenoot en medespeler uit het Suri naamse elftal, L Frankel, nu rechts buiten in het Amsterdamse Blauw Wit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9