Snelle charges van politie houden het publiek in bedwang Kinderen in falcon regenjassen hun pyjama op straat Voormalige bierbrouwerij volledig in de as gelegd ENCYCLIEK over de vrede LAOSVlakte der Kruiken rustig doch verward Geschil Peking - Moskou achter de nieuwe vijandelijkheden Brand teistert hotelschip Arosa Sunin IJmuiden Vijfhonderd bewoners brengen nacht elders door J. J. VAN KOOTEN Bus pelgrims in Jordaans ravijn: 25 doden weer- Koelermet buien Weer in Europa 6 0 0 De Paus pleit voor verbod van atoomwapens Zaterdagavond Paasboodschap van de PAUS Vrouw in bed verbrand Dorp in Senegal gebombardeerd door Portugezen Abbé Steinmann f Heel grote stalenboeken thuis BAKKER'S BEHANG Pacem in terris WOENSDAG 10 APRIL 1963 87ste JAARGANG No. 31407 *W'M0RRIS "6efore you fniij Tijdelijk regen AMSTERDAM, 10 april Op nieuw heeft gisteravond in Amsterdam een grote felle brand gewoed, die de hoofdstedelijke brandweer urenlang in een hero- ische strijd gevangen hield. De enorme vlammenzee, die aanvan kelijk gepaard ging met een bijzonder gevaarlijke, dichte von kenregen en die tot ver buiten Amsterdam was waar te nemen, verwoestte in enkele uren tijds het gigantische gebouw van Je voormalige Beierse bierbrouwerij „De gecroonde Leerse" tussen de WeesperZijde en de Wibautstraat in oost. Omstreeks één uur van nacht kon de vermoeide brand weercommandant P. A. Riedel het sein „brand meester" geven. Groot alarm Charges SOLEX-OTO service VATICAANSTAD, 10 april (KNP) Vandaag is de tekst gepubliceerd van de encycliek „Pacem in terris", die de Paus gisteren van zijn handteke ning heeft voorzien. Het on derwerp van dit pauselijk rond schrijven is de vrede tussen de individuen, de gemeenschappen en de staten. De Paus stelt vast, dat de tegenwoordige vrede niet veilig is, zolang zij blijft steunen op het evenwicht in de bewape ning. Hij doet de suggestie, dat mannen „die uitblinken in ver stand en gezag" middelen zullen beramen om de internationale ver houdingen op een geheel nieuwe leest te schoeien. VIENTIANE, 10 april (Rtr.) Op de Vlakte der Kruiken, in midden-Laos, waar maandag nog hevig werd gevochten tussen neutralisten en communisten, was het gisteren aanzienlijk rustiger Een functionaris van de inter nationale controle-commissie die naar het gebied was gevlogen, rapporteerde dat de toestand daar kalm was. Prins Soevanna Phoema, de neutralist, die leider is van het Laotiaanse coalitiekabi net, verklaarde eveneens dat de toestand op de Vlakte der Krui ken thans rustig, doch wel ver ward is. Keukenslangen Tujee grote branden woedden gisteren. In Amsterdam, moest de brandweer nietige mens jes tegenover een helse vlam menzee retireren voor het kolkende vuur, dat een voor malige bierbrouwerij aan de Weesverzijde volledig verwoest te. (Foto boven). In de haven van IJmuiden had men handen vol werk aan de blussing van de brand op het logiesschip „Arosa Sunvan de Hoogovens. Foto hiernaast). AMMAN, 10 april (Reuter) Drie entwintig Franse vrouwelijke pelgrims, een Franse priester en een Libanese chauffeur zijn gisteren omgekomen door* dat de bus waarin zij reisden door wa ter van een buiten haar oevers getre den beek werd meegesleurd in een diep ravijn. De priester werd later geïdentificeerd als abbé Jean Steinmann, vicaris van Notre Dame in Parijs. Hp was 51 jaar oud. De bus was op weg naar het Heilige Land en bevond zich bij Petra, een oud stadje in zuid-west-Jordanië. Het terrein is er zeer moeilijk begaanbaar, afgewisseld door steile rotswanden en diepe ravijnen. (AFP) Abbé Steinmann heeft ver scheidene boeken geschreven over de profeten en hun voorspellingen. In 1961 werd echter zijn boek „Het leven van Jezus" door het Vaticaan op de lijst van verboden werken geplaatst en la ter werd hem verboden boeken over de bijbel te schrijven in verband met zijn interpretaties. Hij leidde de „Notre namp-groep", samengesteld uit katho lieken, protestanten en Joden, die bij- eenkwamen voor bestudering van bijbel teksten, Arabisch en Hebreeuws en die tochten naar het Heibge Land organi seerden. (Advertentie) BARÏELJORISSTR. HAARLEM' TEL. 13439 ■LElD^ESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 9.23596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te U.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Overwegend matige wind tus sen zuidoost en zuidwest. Iets min der zacht. DONDERDAG: Zon: 5.55-19.29- Maan: 22.02-7.18. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 10 april Opnieuw steeg de temperatuur gisteren tot 19 graden in ons land, maar de komende dagen zullen koeler worden. Een depressie- gebied trekt via de Golf van Biscaye en Zuid-Engeland in de richting van de Noordzee. Dit zal met enkele buien gepaard gaan, waarna de wind later wat meer naar zuid tot zuid-west draait en wat koelere lucht aanvoert. De tempe raturen zullen echter voor midden-april nog vrij normaal blijven. max. min. neersl. Station: Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder zw. bew. 16 9 1 Ypenburg mist 18 9 3 Vhssingen half bew. 13 6 4 Belde zw. bew. 19 8 1 De BUI licht bew. 18 9 3 Twente half bew. 19 9 1 Eindhoven licht bew. 18 9 3 Zd-Limburg half bew. 16 8 2 Stockholm licht bew. 11 —3 0 Oslo zw. bew. 8 —3 0 Kopenhagen licht bew. 8 0 0 Londen geh. bew. 15 9 9 Amsterdam onbew. 18 9 3 Brussel licht bew. 18 9 6 Luxemburg zw. bew. 13 6 2 Parijs regen 13 8 7 Nice regen 14 12 1 Berlijn geh. bew. mist 17 6 0 Frankfort 18 6 2 München zw. bew. 17 7 0 Zürtcb mist 13 3 0.2 Genève mist 9 5 5 Locarno regen 9 5 2 Wenen zw. bew. 16 6 0 Innsbruck zw. bew. 16 4 0 Some zw. bew. 9 0 Madrid half bew. 15 7 12 Mallorea half bew. 23 10 0 (Van een onzer verslaggevers) Op datzelfde moment richtten echter nog tientallen spuitgasten hun slangen in de richting van het spookachtige ge bouw, waarboven ook op dat moment nog duidelijk een rode gloed hing. De brand was na een ware strijd die uren lang duurde en door tienduizenden ge volgd werd, opnieuw bedwongen. Om wonenden haalden verlicht adem. Brandweercommandant Riedel, te elf der ure overgekomen uit Den Haag, waar hij aan een vergadering deelnam, verwijderde zich met een gerust hart van het terrein van de brand. Het was voor ons niet zo'n moeilijke brand als bij C. en A.", vertelde hij ons ver na middernacht in een garage dicht bii het verwoeste gebouw. „De vuur zee woedde nogal geïsoleerd. Wij kon den daardoor maar een dmg doen; „het vuur laten branden ;>en de belendende percelen nat houden. Kort na acht uur moet de brand zijn ontstaan. De oorzaak is nog onbekend. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat met vuur spelende kinderen de schuldi gen zijn. „Het gebouw heeft grote diepe kelders, waar de kinderen vaak m speelden. Men vergat vaak een deur af te sluiten", aldus commissaris Binnen dijk van de hoofdstedelijke politie. De bewoners van huizen dicht bij het enorme gebouw zagen om half negen rook opstijgen aan de kant van ae wi bautstraat. Zij waarschuwden snel de brandweer, die spoedig ter plaatse was. De brandweerlieden drongen het ge bouw binnen en meenden het vuur spoe dig te kunnen bedwingen. „Maar plot seling", zo vertelde een brandwacht "ging het vuur als langs een lont door het hele gebouw. In een paar minuten stond het in lichterlaaie. Binnen was alles kurkdroog, er was geen blussen meer aan en wij moesten er zo snel mogelijk zien uit te komen". Het vuur greep gretig om zich heen. V® vlammen lekten na een kwartier aoor dak en ramen. De brandweer „orroSr00t ,alarm- Drie ladderwagens, spuitwagens, gereedschaps- en rukten onder luid si- °ei op naar de Wibautstraat, de dravende spuit „Jan van der Heijden een snelle tocht over het water naar oost begon. De felle vuurgloed en de tot ver in de omtrek overdrijvende rookwolken brachten duizenden Amsterdammers op de been. Omdat het terrein van de brand nogal uitgestrekt was, had de po litie aanvankelijk de grootste moeite het publiek op een veilige afstand te hou den. Agenten te paard kwamen er aan te pas. Zij voerden keer op keèr felle charges uit met de grote, lp.nge knup pel. Het publiek en vooral de jongeren drongen echter ^onstuitbaar op, soms zelfs zo hinderlijk ver, dat de brand weer in haar taak ernstig werd belem merd. Op een gegeven ogenblik zag de brandweer geen andere weg dan een Brazilië Georges Bidault, de ver bannen leider van De Gaulles tegen standers, is dinsdag met zyn secre- taris Guy Ribcaud, uit Lissabon in Rio de Janeiro aangekomen. (Rtr) (Van onze verslaggever) IJMUIDEN, 10 april Gistermid dag heeft een zeer zware brand ge woed op het 16.000 ton metende hotel- schip „Arosa Sun" van Hoogovens, dat tn net Noordzeekanaal bij de sluizen van IJmuiden ligt. De directie van Hoogovens heeft daar ruim vijfhon- afli ij'^idskrachten, voor het meren- ^6n Spanjaarden, op ge huisvest. De brug en twee ontvangst ruimten ran de directie brandden ge heel uit. Een groot aantal hutten, een eetzaal en vele gangen kregen ernstige W9it6rSCllfUl6> De brand ontstond om omstreeks vier uur gistermiddag in een ont vangstruimte van de directie op het voorschip. Vermoedelijk is kortsluiting in de t.l.-verlichting de oorzaak geweest Een serveerster ontdekte de brand en sloeg alarm. Voor de bedrijfsbrand weer ter plaatse was ging het tech nische personeel van het schip het vuur al met schuimblussers te lijf. De zeer sterke rookontwikkeling verhin derde al spoedig dat men daarmee voortging. Toen de bedrijfsbrandweer arriveer de met drie motorspuitwagens en vijf endertig manschappen verlieten de be woners haastig het schip met medene ming van koffers met kleding en an dere eigendommen. Voor de eerste waterstralen op het vuur konden worden gericht stonden het houten plafond en de houten wan den al in lichterlaaie. Later vatte ook het rijk gestoffeerde meubilair vlam. De enorme rookontwikkeling, maakte, dat de brandweerlieden met gasmas kers op moesten werken. De bedrijfsbrandweer van Hoog ovens kreeg al spoedig assistentie van de brandweer van Velsen en het bureau Wijsmuller stuurde twee zee sleepboten met materieel, waaronder een waterkanon. Dat waterkanon ar riveerde echter eerst om zes uur. Daarvoor had men vergeefse pogin gen gedaan het vuur tot de voorsalon te beperken. Om vijf uur sloegen de vlammen echter door een houten schot naar de z.g. muzieksalon van het schip, die ook geheel uitbrandde. Dank zij het waterkanon kon men daarna verdere uitbreiding van het vuur voorkomen. Twee sloepen brandden geheel uit. Tot gisteravond acht uur is men be zig geweest met de blussingswerkzaam- heden. De bewoners van het schip de Italianen speelden tijdens de blussings- werkzaamheden op de wal een partij tje voetbal werden om ongeveer zes uur met autobussen naar het be drijfsrestaurant gebracht. Zij gebruikten daar de maaltijd. Later op de avond zijn zij ondergebracht in het slot „As- sumburg", dat tegenwoordig als jeugd herberg dienst doet, in het vakantie oord „Westerduin" in Wijk aan Zee en in pensions in Beverwijk en Wijk aan Zee. Het schip maakte flink slagzij. Op de wegen naar het schip ontstond een enorme verkeerschaos, nog ver sterkt door een ongeval in de Velser- tunnei. De directeuren van Hoogovens ir. A. Drijver en P. van Delden en het voltallig gemeentebestuur van Velsen onder aanvoering van burgemeester mr. J. C. Biihrmann hebben de blus- singswerkzaamheden voor een groot deel gevolgd. (Advertentie) De nieuwe Solex met vol-automatische koppeling vanaf 375.— Houtplein 18-20 - Haarlem - Tel. 12000 (Advertentie) U geeft maar een telefoontje. Of kóm uitzoeken: rollen op zicht mee om thuis aan de wand te beoordelen. Keus: 600 des sins uit 5 landen in voorraad Behangbar: 100 reuzenstalen! Advies: alleen vakmensen. Hulp: machinaal afranden en draagbare plaktafel kant en klaar. Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem Telefoon (02500) 55432 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50 telet 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 3G Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr, W. A. M van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte Omroepers 16 cents eer m m.-hoogte. De administratie Behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven reaenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week t 2.65 per maanc., .1 90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 'savondi tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Volksoploop bij felle brand in Amsterdam Als z\j zich laten leiden door waar heid, rechtvaardigheid, liefde en vrij heid, zou het mogelijk moeten zijn een sfeer van wederzijds vertrouwen in de wereld te scheppen. De Heilige Vader pleit voor een verbod van de kern wapens en voor een gecontroleerde ont wapening. Hij spreekt de hoop uit, dat de Verenigde Naties spoedig het gezag en het vermogen zullen ontwikkelen de problemen op te lossen, die voortvloeien uit het feit, dat de wereld steeds klei ner wordt. Voor een uitvoerige samenvatting van de encycliek „Pacem in terris" zij de lezer verwezen naar pagina 13. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 10 april De Paus zal za terdagavond te 20.00 uur voor de ra dio zijn Paasboodschap uitspreken. Naar wij vernemen zal deze boodschap over de vrede gaan en aansluiten op de nieuwe encycliek „Pacem in terris' AMSTERDAM, 10 april Gister avond is de 51-jarige mevrouw F. E. van de B. van K. in haar woning aan de Amstel te Amsterdam bij een brandje in de kamer waar zij sliep, door de rookontwikkeling bedwelmd geraakt en verbrand. Vermoedelijk heeft zij in bed een sigaret liggen ro ken, is in slaap gevallen en is de si garet daarbij op het beddegoed terecht gekomen. Haar man en zoon waren niet thuis. Leden van de internationale con trolecommissie willen in de loop van vandaag naar de vlakte gaan. Prins Soevanna Phoema zei dat hij met zijn procommunistische halfbroer prins Soevanoevong, naar het strijdtoneel wilde gaan zodra de neutralistische aanvoerder voor zijn veiligheid zou kunnen instaan. In Franse diplomatieke kringen was men van mening, dat afvallige neutra listen en de (communistische) Pathet Laobeweging willen proberen eenhe den, die tot het neutralistenleger van generaal Kong Lae behoren, van de hoofdmacht te scheiden om hen ver volgens te overreden over te lopen. Bet Indische persbureau haaide gis teren goed ingelichte kringen aan die de nieuwe gevechten in Laos in ver band brengen met voorstellen voor een gesprek over het ideologische geschil tussen Moskou en Peking. Zjj hechtten „grote betekenis" aan de beweerde steun van Vietminh-strijdkrachten aan de Pathet Lao. Volgens deze kringen zou de oorzaak der vijandelijkheden die per liggen dan persoonlijke vetes tus sen de drie prinsen in de coalitierege ring of de moord op de Laotiaanse mi nister van buitenlandse zaken. Pholse- na. Volgens hen was communistisch China nimmer ingenomen geweest met de akkoorden van Genève inzake Laos en de neutralistische politiek van de coali tieregering Britse regeringsfunctionarissen daarentegen verklaarden gisteren in Londen dat de gevechten in Laos naar hun eerste oordeel voornamelijk het gevolg zijn van binnenlandse span ningen, en niet van invloeden van buitenaf. Er zijn geen aanwijzingen, dat er de laatste tijd communistische Vietminh-troepen in Laos zijn binnen gedrongen. PARIJS De bijeenkomst van de ministerraad van de Zuidoostazia- tische Verdragsorganisatie is giste ren achter gesloten deuren voortgezet. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, sprak gedu rende ongeveer twintig minuten over de ontwikkelingen in het ZOAVO-gebied, waarbij hjj evenals hij maandag deed de nadruk iegde op de ernst van de situatie in Laos. Gezaghebbende kringen in de Franse hoofdstad zeiden gisteren dat de Britten in de afgelopen vieren twintig uur opnieuw in contact waren geweest met de Russische minister van buitenlandse zaken. Gromyko. Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie zijn, naar bekend, de voorzitters van de Geneefse conferentie over Laos. (UPI) President De Gaulle heeft gisteravond gedurende tien minuten geconverseerd met om beurten de Amerikaanse en Britse ministers van buitenlandse zaken, Dean Rusk en Lord Home, tijdens een ontvangst voor delegatiehoofden op de ZOAVO- conferentie in het Elysée. Eergisteren heeft De Gaulle ai een uur met mi nister Rusk gesproken, maar het ge sprekje met Home was het eerste sinds het overleg in Brussel over Engelands toetreding tot de EEG werd afgebroken. De ministers werden gedurende een minuut of tien door De Gaulle terzijde genomen in een alkoof van de zaal. Bij het onderhoud tussen De Gaulle en Rusk trad de Amerikaanse ambassa deur in Parijs, Charles Bohlen, als tolk op. Home die de Franse taal beheerst, werd vergezeld door de Britse ambas sadeur in Parijs, Sir Pierson Dixon. DAKAR, 10 april Vier Portugese militaire vliegtuigen hebben gisteren het dorp Boemak in Senegal gebom bardeerd, zo is officieel in Dakar be kendgemaakt. President Senghor van Senegal heeft onmiddellijk de V eilig- heidsraad hiervan in kennis gesteld. Boemak ligt dicht bü de grens met Portugees Guinea. felle waterstraal op de al te nieuwsgie rigen te richten. Het publiek vluchtte drijfnat uiteen. politieversterkingen schoten te hulp. Het werd rustig tot omstreeks het middernachtelijk uur, toen vele jongeren opnieuw opdrongen. De politie voerde weer charges uit. Een paar voorbijgangers kropen met bloe dende neus de klaarstaande ziekenwa gen in. Beangstigend is de felle knetterend- en ruisende vlammenzee vooral geweest voor de bewoners van de Eerste Ooster parkstraat. Een half uur nadat de brand was uitgebroken, zagen zij een regen vonken, voortgedreven door een straffe oostenwind, op de achterzijde van hun huizen en met name op hun hou ten veranda's afkomen. De politie advi seerde hen d- ramen dicht te houden en de gordijnen te verwijderen. Ner veuze huisvaders sleepten met emmer tjes water en primitieve keukenslange tjes om beginnende brandjes en vonken te doven. De kinderen werden uit bed gehaald en door vele moeders snel el ders ondergebracht. In de chaos van de eerste ogenblikken zag men zelfs vele kleuters in pyama op straat. De von kenregen die zelfs in de binnenstad neerdaalde hield de honderden bewo ners bijna een uurlang in angstige spanning. In het honderd meter lange en dertig meter brede gebouw lag onder andere zeshonderd ton tweede-hands-kleding op geslagen van de fa. Simon Speyer. De bedrijfsleider van deze firma schatte de schade voorlopig op een miljoen gul den. Het bedrijf was laag verzekerd. In de voormalige brouwerij waren ook een champignonkwekerij, een een wijnhandel een radio- en t.v.-han- del, een papieropslagbedrijf, een op- slagbedrijf van de Ilford, een auto- spuiterij, een confectie-atelier en een timmermanswerkplaats gevestigd. Hoe veel schade deze bedrijven hebben ge leden is nog onbekend. Ook hadden twee verkennersgroepen een gastvrij onderdak in het énorme pand. Het tramverkeer over de Wibaut straat ondervond vertraging door de dui zendkoppige menigte die zich op de rails verdrong. Circa veertig militairen uit de Oranje Nassaukazeme kwamen de po litie bij de verkeersleiding te hulp. Om- streeks middernacht arriveerden ook de BB met blusmaterieel en het Leger des Heils met warme koffie. Ernstig gevaar heeft ook de naast het gebouw gevestigde houthandel van de firma Harff opgelopen. Dank zij een gro te hoeveelheid water bleef dit bedrijf behouden. Drie wethouders, de heer J. Tabak, mr. Th. Elsenburg en mr. R. van der Bergh waren op het terrein van de brand aanwezig. Nadat de brandweer om één uur het sein „brand meester" had gegeven was er van de oude en vermaarde bierbrouwerij niet veel meer over dan een geblakerde ruïne, waarvan de mu ren bol stonden. Een scherpe rooklucht hing toen in een groot deel van de stad. lllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1