HUN VISIE op Fe ijenoord-Benfi ca Tribune met vruchten WELTCEIST MET TOETER Vorm Vent REIS NAAR CANOSSA WIM KAN „Benfica ik hen üelukkir" Mies Bouwman „Dreun van Feijenoord een ellende-lied de pijptabak met het unieke aroma Zwaardere straffen voor dronken automobilisten Een echte ontspanning Samenwerking met Garuda Ook auto wordt verbeurd verklaard mm Verhuur van goederen met recht van koop NIET onwettig KLM naar Djakarta AMSTERDAMSE RECHTBANK Courses Duindigt DONDERDAG 11 APRIL 1963 PAGINA 11 TRIOMPHE DU COGNAC Minachting Racepaard-werkpaard Weetgierig Wat denkt Salazar? Vaktermen „Morele zege" Cein gemist (Van onze speciale verslaggever) AMERSFOORT 11 april „Wij hebben de Portugezen met 00 verpletterd", verklaarde Wim Kan ons gisteravond na zijn optreden in het Grand Theater in Amersfoort, toen wij hem naar zijn mening vroegen over de wedstrijd Feijenoord Benfica. „Ik voel me een gelukkig mens", ver telde Wim Kan, „want ik heb dank zij onze pro gramma indeling de eerste helft van de wedstrijd op de t.v. kunnen zien. En Toon Hermans staat in Arnhem en heeft niets kunnen zien. Weet je dat Luns ook in het stadion was? Wij kunnen onze zaken niet afzeggen. Luns wel, die kan er altijd onder uit, minister van Buitenlandse Zaken. Hij moet wel komen kijken. Hij moet toch zien hoe de Portugezen gehuisvest zijn! Nederland gaat toch vooruit", vervolgde hij. „We hebben tachtig jaar nodig gehad om de Spanjaarden te verslaan en we hadden slechts anderhalf uur nodig voor een gelijk spel. Ik heb ook gehoord dat de Portugezen zoveel wijn hebben gedronken. Nogal geen kunst met zulk drinkwater. Weet je dat er nog kaarten te krijgen zijn voor VolendamFeijenoord; je móet er alleen een pond paling bij kopen. Ja, ja, de vis wordt tegenwoordig duur betaald". „Moulijn: balletdanser" Cuatemalatetinken, kostelijk!" Sil™ FINE CHAMPAGNE V.S.O.P. In de kuip van een voetbalstadion kan men de mens „en masse" en „en detail" bespieden. Op beide wijzen blijft onze soort ook tijdens het voetbalspel zeer fascinerend. Als men even afziet van het geluid lijkt een stadion by avond zeer veel op een keurige, doch wat eentonige, stand op een tentoonstelling voor groenten en fruit. Alle vakken de eretribune niet uitgezonderd zijn gevuld met een soort vruchten, dat het midden houdt tussen kokosnoten en geweldig grote uien. Het beeld wordt wel verleven digd door een onophoudelijk geflonker, veroorzaakt door het aansteken van enorm veel sigaretten, waarvan de rook als een dikke mist langs de schijnwerpers walmt. Maar het geluid van de massa is natuurlijk indrukwek kender dan haar aanzien. Tussen de spelers en de toeschouwers bestaat een kloof die men door geweldig veel la waai poogt te overbruggen. De uitroe pen van de toeschouwers van het soort „Hup Koen", „Naar links die bal" en „Afgeven nou" zijn natuurlijk zinloos. Zij komen voort uit ongecontroleerd enthousiasme of zij dienen de roepen den er toe de omzittenden een indruk te geven van hun inzicht in het voet balspel. Meer verfijnde pogingen om zich langs auditieve weg van de massa te onderscheiden zijn de bellen en toeters. Helaas worden deze middelen zo veel vuldig gebruikt, dat ook zij geen effect meer hebben. Zij geven nog wel een bepaalde kleur aan het lawaai, maar dat is dan ook alles. De enige kans om zich aan de spelers kenbaar te maken ligt daar waar de massa zich met de zelfde woorden of kreten tot één man verdicht. Die situatie ontstaat spontaan bij felle verontwaardiging door sner pend gefluit bij oplaaiend enthousias me en bij het missen van opgelegde kansen. Minder spontaan, bar lelijk, doch vermoedelijk zeer effectief is de gezongen nationale jel die in weinig fraaie bewoordingen zeer fraaie „daha- den" eist. Wat overigens de ondeskundige toe schouwer opvalt is dat ook ondanks het meeleven van het publiek het contact tussen spelers en toeschou wers op geen enkel moment zichtbaar wordt. Ik zou het eigenlijk wel aardig vinden als bijvoorbeeld een keeper die met een hartelijk applaus beloond wordt voor een mooie save het pu bliek met een lichte buiging bedank te. Maar dat is er in het geheel niet bij. Het wordt ook duidelijk niet op prijs gesteld. Vermoedelijk komt dit o.m. omdat de massa in wezen zich zelf zit toe te juichen, zodat zij ook geen dank voor haar huldebetoon verwacht. Hoezeer de band tussen spelers en toeschouwers een vreemd soortige is, blijkt ook wel uit de felle minachting voor de speler die het waagt „voor de tribune te spelen". Men zou uit het bovenstaande de in druk kiunnen krijgen dat de schrijver weinig op het spel zelve gelet heeft. Voor zover dat inderdaad zo is, komt dit voort uit ondeskundigheid. Deze be let mij echter niet een algemene uit spraak over de wedstrijd te wagen. Benfica speelde naar mijn mening een meer stijlvol, gevoelig en doordacht voetbal dan Feijenoord. De Rotterdam mers zijn Moulijn wellicht uitgezon derd minder veelzijdig atletisch dan de Portugezen. Het is een verschil als dat tussen warmbloed en koudbloed, tussen racepaard en werkpaard. Daar mee is niet gezegd dat ik niet heb zitten popelen naar een winnend doelpunt voor Feijenoord. Voetballen is één ding en winnen is weer heel wat anders. Maar als Feijenoord verloren had, zou het niet in mijn achting gedaald zijn. Nu mijn mening gevraagd is, geef ik die ook graag onverbloemd en uiter aard voor wat ze waard is. Dat is na tuurlijk niet veel want ik ben er mij in alle nederigheid van bewust dat ik evenveel op een kruising tussen een kokosnoot en een ui geleken heb als alle andere bezoekers van het Feijen- oord-stadion. Alleen dat lied, dat wilde ar nog niet zo best uitkomen Drs. A. CUPPEN Zo'n voetbalwedstrijd als Feijen- oord-Benfica heeft een verwar rende uitwerking en ik ben er niet zeker van, of het Hegel is geweest, die als jongeman Napoléon zag passeren en die hem toen be schreef als „der Weltgeist zu Pfer- de". Gisteravond was de Weltgeist in Rotterdam niet Napoléon, maar een geladen voetbalpubliek. De Weltgeist zat ook niet te paard, hij had een toeter aan de mond. Minstens een uur tevoren was er al frenetiek en zonder adempauze op dui zenden toeters geblazen. Het leek wel, of al dat geluid uit het kuipvormige stadion niet weg kon, zoals ook de rook van tienduizenden nerveus aangestoken sigaretten bleef hangen als een blauwe nevel onder de lichtmasten. Op de plaats, waar ik zat, werd het geluid van de dapper rondstappende harmo nie royaal overstemd door het collec tieve getoeter. Het was volkomen dui delijk, wat de Weltgeist in dit geval wilde: een overwinning van Feijenoord. Dat die wens niet in vervulling is ge gaan, is een staaltje van kosmische onrechtvaardigheid, dat in menig Ne derlands hart een gevoel van onvrede heeft achtergelaten. Ik heb overigens wel gemerkt, dat de Rotterdammers een weetgierig volkje zijn. In afwachting van de gro te strijd schonken de mensen in mijn buurt niet alleen koffie uit thermos flessen, zij pleegden ook enig onder ling overleg, met veelbetekenende blikken, en begonnen mij vervolgens nauwgezet, doch goedhartig te onder vragen over de persoonlijke betrek kingen tussen minister Luns, die ook in het stadion moest zijn, en presi dent De Gaulle. Ik werd voorts uit genodigd enige opheldering te ver schaffen over het bestaan van een zogenaamde knop in Lopik, waarmee de regering ongewenste televisie-in terviews zou kunnen verdonkerema nen. De scepticus zal menen, dat deze vragen voortsproten uit een vluchtige behoefte aan divertissement. Want nu alle nummers van de harmonie met uitzondering van Feijenoords krijgsge zang verdronken in de getoeterde eenklank, was de stem van de naaste buurman het enige geluid, dat van tijd tot tijd herkenbaar was. Maar neen, toen de wedstrijd eenmaal goed en wel aan de gang was en men zich een zeker beeld had kunnen vormen van de krachtsverhoudingen in het veld, toen keerde de Rotterdamse weetgie righeid terug. Overal om mij heen wil de men klaarheid omtrent de identiteit van de Portugese club. „Is dit nu dat beroemde Benfica, mijnheer," zo werd mi) op de man af gevraagd. Aangezien ik over geen enkele kwalificatie be schik daarop te antwoorden wees ik de vragensteller op de reacties van een kleine Portugese kolonie in onze buurt die vurig meeleefde en die zich niet bewust scheen van enige mystificatie. En toen Benfica enkele vrije schoppen tegen zich kreeg, wilde mijn rechter buurman weten, of het waar was, dat Portugese vliegtuigen ook een weerloos dorp in Senegal hadden gebombar deerd. Weetgierigheid mijnerzijds dat begreep ik te laat viel in minder goede aarde. Toen ik bijvoorbeeld wilde weten, hoe de rechtsbuiten van Feijenoord heette, wekte die vraag de grootste bevreemding. Tot het eind toe bleven de toeters huilen om een overwinning van Feijen oord. Het heeft niet zo mogen zijn. Dat is jammer. Wat denkt Salazar, als Benfica straks de Europa-cup zou win nen? Fijn, denkt hij dan, nu hebben mijn burgers weef iets, dat hen aange naam stemt en dat hun aandacht af leidt van de staatszaken, die ik zelf wel behartig. Dat denkt Salazar. En dat staat er ook voor hem persoonlijk op het spel. Wat zou een zege dan bij óns niet in veiliger handen zijn. Zelfs al had Feijenoord gewonnen, dan zou den wij volgende maand toch wel ver kiezingen hebben gekregen. Maar neen, het heeft niet zo mogen zijn. „Denk eraan, mijnheer," zei mijn buurman, „het is altijd nog een gelijk spel; er is nog steeds geen man overboord. En nu ik dat zeg, ga ik erover denken pas sage te boeken op de Waterman." H. J. NEUMAN Als jongen heb ik een boek gelezen ik meen, dat het „ontvoerd" heette waarvan je maar enke le bladzijden achter elkaar kon verwerken. Dan moest je opstaan om een kwartier in de buitenlucht te pau zeren. Daarna ademde je diep en had je weer moed voor een paar pagina's. Het boek was onverantwoord spannend. Ik heb er zeker drie weken aan ge lezen en er toen nog veertien dagen over gedroomd. Een dermate over meesterend werk heb ik daarna nooit meer onder ogen gehad. Vanavond pas heeft de jeugdsensatie zich herhaald in de eerste helft van Feijenoord-Benfica. Een derde keer zal het niet meer ge beuren; de match was immers de „wedstrijd van de eeuw" en ik zie me zelf echt met in 2010 op een tribune zitten. De hele eerste helft was on dragelijk spannend. Je kunt alleen niet opstaan voor een kwartier onderbre king. Dan kan net gebeuren wat je vreest of hoopt. Je moet de drie kwar- -i ,...en ze 'Tin voor mij ver schrikkelijker geweest dan de genoem de drie weken. Het zingen en toeteren heeft voor my een diepe ondergrond gekregen. Helaas had ik geen toeter en ik zing te slecht om me aan de schep ping van Johnny Hoes te durven wa gen. Ik heb nu alles echt op moeten vreten, zodat ik, om als sportvriend te spreken, nu moreel ben aangeslagen. Uit de voorbeschouwingen en de ver slagen van vroegere wedstrijden had ik begrepen, dat de wijze van voetballen van Benfica en Feijenoord zich, literair gesproken, verhouden als vorm en vent. Het eerste is een manier van verblin dend mooi voetballen, echt spelen; het tweede is een kwestie van alleen maar er staan. Uit de wedstrijd heb ik be grepen, dat ik de verslagen verkeerd begrepen heb of dat de experts zich vergist hebben. Het was behalve in de laatste minuten vorm tegen vorm. Ik wist niet, dat Nederlandse voetballers zoveel poëzie bijeen konden trappen. Een kenner achter mij riep wel voortdurend om „bouwen, bou wen", misschien is er ook wel ge bouwd, maar dan werd er toch een dergelijke hoge vorm van architectuur bedreven, dat het gewicht van de ste nen vergeten kon worden. „Bouwen" is een vakterm. Het pu bliek om mij heen gebruikte continu met adembenemend gemak de ter men van de vakmensen. Ik hoorde „beheerste hooghal'„keuriig afge houden", „goed vrijgespeeld", „mo rele overwinning" en „buitenspel", dat off-side" betekent en dat ik nog PS"3.11 heb begrepen. Ik vind, dat alle Nederlandse sportjournalisten met die kennis van het publiek van hun vak gefeliciteerd mogen worden. Zij heb- Den een hoogte bereikt, die alleen enkele geestelijken en politici «aaibaar is gebleken. Ik heb nog „?o..ur?,,n huurman in de bioscoop U eeljheid van beeld en rit- nrip- fluisteren, in een leeszaal tie" oi iemand „knappe composi- kraóht v!?newel taalgebruik" of „de lisDelen rL- k naakte woord" horen heer RnnH en eoht J^oers op de assfstemen tVi?1 2en Hende mij horen napratenn°g nOOW iemand Wellicht wordt van mij een oordeel T°k6kanedant midUel- SpGle« verwacht Ik kan dat tot myn spjjt niet geven, omdat ik de spelers, de keepers uitgel zonderd, met geen mogelijkheid uit el kaar kon houden. Ten eerste zat ik daarvoor te hoog; dan ging het spel my werkelijk soms te snel en tenslotte miste ik de televisie-commentator die altijd elke speler bij zijn naam noemt Als een speler geblesseerd raakte had ik even houvast. Maar tot het laatste fluitje heb ik Eusebio niet kunnen vin den, de beste voetballer van ik geloof Europa nog wel. Dat hij tussen de an deren verdween, bewijst welk een bij zonder goed voetbal hier gespeeld werd. O, ja, Moulijn heb ik wel her kend. Want die beweegt zich terzijde van de andere negentien. Moulijn lijkt mij een soort Kloos op voetbalgebied, zoals Kruyver (die heb ik toch blijk baar ook gezien) een voetballende Den Doolaard is: hij doet veel ruw werk, maar mooi is het niet en het haalt ook weinig uit. Tot slot: de scheidsrechter was, dacht ik, goed, al zagen mijn buren van der tig meter hoogte overtredingen die hem op de begane grond ontgingen. Het spel was sportief, één klap van 'n tegenstander uitgezonderd. En het ver schrikkelijkste liedje, ooit geschreven, is „Geen woorden maar daden". Con clusie: „een morele overwinning voor Feijenoord", zoals mijn linkerbuurman het zei. En dat is een mooie gedachte bij de stand 0-0. KEES FENS Op het moment dat de deuren der catacomben van het Feijenoord- stadion zich openden en, als een magische geboorte, 22 driftige dribbelaars de pokdalige grasmat op renden, lieten alle scheepshoorns van Rotterdam tegelijk een ontstellende blèrtoon los. De schelp van het formida bele stadion kaatste als een radarscherm de bijna tastbaar dikke klank tegen de zwarte nachtwolken en zond hem toen in steeds wijder uitwaaierende kringen de Randstad in. De Hagenaars stokten de adem; in Utrecht werden de kinde ren wakker en in Amsterdam, zegt men, echode de toon eindeloos door de ver laten straten. Amsterdam zat voor de T.V. In een goed bedoelde poging om enig tegenwicht te scheppen tegen het Rotterdamse geweld had men er nog een fraaie uitslaande voorpagina-brand te genaan gegooid, maar het bleef peuter- werk: de krachtlijnen van het land liepen stervormig naar het grauwe sta dion in het even-grauwe Rotterdam zuid, waar de biceps van het Vader landse voetbalgeweld trillend gespannen stonden. De kinderen van de Ajax-spe- lers zongen uit school „geen woorden maar dahaden" en de bleke maan stond roerloos boven het verlaten Olympisch stadion. Herinneringen aan de gulden finale BenficaReal Madrid, het duel der groten uitgevochten in Amsterdam, weken voor de onwaarschijnlijke reali teit: Benfica een jaar later in Rotterdam, als tegenstander van Feijenoord; de my the getoetst aan de spieren van de luidruchtige havenstad. Met de kleine groep Amsterdammers, die waardig was bevonden op de Rotterdamse voetbal- Olympus te worden ontvangen, hebben wij de reis naar Canossa gemaakt. Boven de stedelijke zuilen blonk de ster van Feijenoord en alle schoven bogen zich. Rotterdam rukte al uren tevoren naar zijn voetbaltempel op en de Feijen- oord-hymne klonk als een soldaten lied: een leger in de aanval dat zijn vrees wegzingt. „Een grote dag voor u", zeiden wij tegen onze buurman op de tribune. „Pardon", zei hij, „ik kom uit Amsterdam." Halverwege de match hoorden wij hem meezingen: „Geen woorden maar dahaden". „Ik heb een doelpunt gemist," zei hij aan het slot. „Ze zeggen dat dan de tribu nes doorbuigen". Hij taxeerde de me nigte met kennersblik. „Aardige men sen. Heel sportief Maar je mist wel de gein". Rotterdam marcheerde na afloop in gesloten colonnes af. De span ning van de vrees was gebroken. De ma gische naam Eusebio, wekenlang met eer bied genoemd op alle werven, ver anderde in Eusebesio, en een leu kerd sprak van Pijpje Drop. Rotterdam was niet tevreden, maar het magische voorhang was gescheurd. Coentje was groot en Eddie Pieters Graafland soe pel en rustig als altijd. Denkt Eddie nog wel eens aan zijn Amsterdamse ja ren terug? Thuis stond de maan nog steeds boven het Olympisch stadion. Samen fluisterden zjj over Benfica en Real Madrid, maar langzaam dreef uit het zuiden een zwarte wolk aan. De maan verduisterde en uit het stadion klonk een heel lange smartelijke zucht. BEN KROON Advertentie DEN HAAG, 11 april Verhuur van goederen met recht van koop is niet in strijd met de bepalingen van de wet op afbetaling. Dit kan worden ge concludeerd uit het vrijsprekend schrif telijk vonnis dat de Haagse econo mische politierechter, mr. N. W. de Grooth, gisteren heeft gewezen in de strafzaak tegen de directeur van de nv. Tomson alhier. Deze firma leverde elektrische appa raten, radio's en tv-toestellen op huur contract. In het contract is bepaald dat de huurder na enige jaren de goederen tegen betaling van een zeker bedrag in eigendom kan verkrijgen. Om in het bezit te komen van de goederen werd door de nv geen eerste aanbetaling gevraagd. Dit nu werd door de offi cier van .justitie mr. J. H. Maan be schouwd als een vorm van huurkoop waarvoor dus een eerste aanbetaling dient te worden gevorderd om welke reden hij veertien dagen geleden tegen directeur der nv 300 gld boete, subsi diair een maand hechtenis eiste. Wim Kan tijdens een conference. Wim Kan was zijn optreden in Amers foort, dat tegen de verwachting in toch nog door 600 bezoekers werd bijge woond, begonnen met de wcorden „Goede avond, cabaretliefhebbers en voetbalhaters" Hij vervolgde: „Feijen oord speelt vanavond tegei. Benfica, maar ik speel tegen allebei. Het is eigen lijk onbillijk, met 22 tegen 1". iiiiiiliiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiliilliit LAREN Mies Bouwman, die wij ook haar mening vroegen zei van de wedstrijd te hebben genoten. „We heb ben met het hele gezin zitten kijken. Ik vond het allemaal geweldig. Tot voor kort heb ik altijd gedacht dat Benfica het „einde" op voetbalgebied was. Ik had niet anders verwacht of wij zouden het ene doelpunt na het andere in het Feijenoord-doel zien vliegen. Maar toen de wedstrijd even op gang was begreep ik dat men mij verkeerd had voorge licht." „Ja, ik heb werkelijk genoten", her haalde ze. „Alleen dat lied. Het 'heeft mij steeds beziggehouden. Steeds maar dat lied „GEEN WOORDENMAAR DADEN". Ik werd er gek van. Het riep bij mij voortdurend reminiscen ties op aan de oorlog. Vooral dat „Hand in hand kameraden". Ik hóór de ze weer tippelen. Bah. En dan die dreun. Nee ik vind het werkelijk een afschuwelijk gezang. Het deed me weer denken aan de NSB en al die narig heid. „Geen woorden, maar daden" een „ellende-lied". „Maar ja, daar kunnen die Feijen- oorders niets aan doen. Ze hebben enorm gespeeld. Vooral voor de rust in de eer ste dertig minuten heb ik mijn ogen uitgekeken. Wat ik van die Po-tugezen denk? Leuke jongens. Ze kunnen ook goeu voetballen. Maar ik heb eigenlijk alleen maar naar de Feijenoorders ge keken. Ik had gedacht elf stoere, recht- toe-recht-aan Hollanders te treffen. Maar wat zie ik. Een jongeman die zich als een balletdanser over het veld beweegt. Voor mij was Coen Moulijn de beste speler. En Eddy Pieters Graafland niet te vergeten. Wat een doelman. En wat een keurige jongen ook." n Mies Bouwman vertelt dat ze niet veel van de onsportiviteit heeft gezien. „Ach", zegt ze, „dat gaat zo in het vuur van de strijd. De een licht de ander wel eens een beentje. Maar wie let daar nou op". Van „stemming" had ze ook niet veel gemerkt. Ze besloot: „Ik vond het een geweldige wedstrijd van die jongens van Feijenoord: «Be rust van Eddy en die stijl van Coentje. Het was teveel". Maar dan komt ze terug op dat lied. „Begrijp me goed hoor, het gaat echt niet om die Feijen oorders. Die kunnen er niets aan doen. Maar ik vind het toch zo afschuwelijk". MIES BOUWMAN Een duidelijk hoogtepunt meende ze na de wedstrijd opgemerkt te hebben toen minister Luns het op de TV had over de laatste wedstrijd die hij in 1952 had gezien tussen Guatemala en Honduras. „Hoe komt zo'n man erop: Dat woord Gnatemalatinken of zoiets. Kostelijk". DEN HAAG, 10 april Dr. E. van Konijnenburg is, gisteren uit Djakar ta teruggekeerd, waar hij de afgelo pen weken namens de KLM op tech nisch niveau besprekingen heeft ge voerd met de Indonesische overheid en de Garuda Indonesian Airways ten behoeve van de heropening van de luchtlijn op Djakarta. Deze dienst zal voor het eerst op 4 mei om 10.10 uur van Amsterdam naar Djakarta vertrekken via de vol gende route: Frankfort, Rome, Bei rut, Teheran. Karachi, Rangoon. Bangkok en Singapore. De Garuda Indonesian Airways is aangesteld als generaal agent, terwijl op basis van wederkerigheid de KLM voor de Garuda in Nederland zal op treden. Voorts is met de Garuda een contract voor de grondafhandeling op het vliegveld Kemajoran gesloten. Als vertegenwoordiger van de KLM in Dja karta is de heer A. Morzer Bruyns aatv gesteld, die tot nu toe in Pnhom Penh werkzaam was. Voorts zal ter plaatse een operationele KLM-functiorans wor den gestationeerd. Het opnemen van Djakarta in een eventuele doorgaande dienst :s voor alsnog niet mogelijk, in verband met het toegestane afvlieggewicht op Ke majoran. Na 30 april, wanneer de laatste dienst naar en van Sydney via Biak zal zijn uitgevoerd, zal de route over Manilla en Port Darwin worder. gevlo gen. Daar op het traject Manilla-Dar win via Indonesisch grondgebied moet worden gevlogen, zijn overvhegrechten van de Indonesische regering verkre gen met de toestemming om in geval van technische storing een tussenlan ding in de Indonesische archipel te ma ken. Het verheugt de KLM dat de Indone sische regering het verbod voor de overheidsdienaren, met de KLM te rei zen direct na het herstel van de diplo matieke betrekkingen zal opheffen. De Nederlandse renners Geldermans en Maliepaard zullen deelnemen aan de Ronde van Spanje. Advertentie) Clan AMSTERDAM, 10 april De Am sterdamse rechtbank heeft in het eer ste kwartaal van dit jaar 77 vonnissen wegens autorijden onder invloed van alcohol uitgesproken. Dit blijkt uit ge gevens van de griffie. In 47 gevallen werd geheel of gedeeltelijk onvoor waardelijke gevangenisstraf opgelegd voor twee tot acht weken. In 26 geval len werd een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee weken tot drie maanden opgelegd. Daarnaast werd in 24 gevallen een boete opgelegd, variërende van 100 gulden tot 4000 gulden. Bij alle ver oordelingen werd de rijbevoegdheid ontzegd gedurende twaalf maanden tot drie jaar, soms gedeeltelijk voorwaar delijk. Bij drie vonnissen werd volstaan met het opleggen van een boete naast de uitgesproken ontzegging van de rij bevoegdheid. Een verdachte werd vrij gesproken en in één geval werd boven dien de auto verbeurd verklaard. L'it deze vonnissen van de laatste tijd blijkt dat het onder invloed besturen van een auto steeds strenger wordt be straft. Niet langer wordt zoals voorheen volstaan met een boete. In Amster- april De op Duindigt uitslagen gehouden m: 1. Wilmington (v. Crusader en 3. Sir pl. 4,40, 11,30, DUINDIGT, 11 van de gisteren rennen luiden Vinkprijs, 1800 Dijk) 2.01.9: 2. Carston. Tot.: win. 9,80, kop. 87.30, cov. 11.60. Grote sprinters handicap, 1350 m: 1. Willibald (Delbrassinne) 1.25.2; 2. Rex Mundi en 3. Susie Darlin'. Tot.: win. 5.10, pl. 1.40, 1.50, 1.80, kop. 8.60, cov. 4.60. Courses: Vogelenprijs, 2000 m: 1. Arc tic van 's-Gravenhof (Wagenaar) 2.56 (1.28)2. Bubby Six en 3. Be Happy. Tot.: win. 4.50, pl. 1.30, 1.80, 1.20, kop. 15, cov. 9.90. Fazantenprijs. 2040 m: 1. Aristo Scotch (Vergay) 2.56.8 (1.26.7): 2. Xe- nia Scott P en 3. Zambesi. Tot.: win. 2.40, pl. 2, 2.30, 2.50, kop. 5.30, cov. 17.40. Kievitenprijs, 2000 m: 1. Zatopeka B (Van Dooyeweerd) 2.55.6 (1.26.9)2. Zonnestraaltje en 3. Zelda's Happiness. Tot.: win. 6.10, pl. 1.80, 1.40, 2.40, kop. 6.90, cov. 4.50. Merelprijs, 2120 m: 1. Walter Hol- landia (Vergay), 2.53 (1.21.6): 2. Quick silver S en 3. Marseille. Tot.win. 1.50, pl. 1.10, 1.10, 1.10, kop. 1.90. cov. 2.70. Zwaluwenprijs, 2000 m met autostart: 1. Yellowthroat S (Koppejan) 2.51.2 (1.25.6)2. Zanto en 3. Yankee Erebus. Tot.: win. 13.90, pl. 3.30, 1.90, 1.90, kop. 13.80, cov. 6.40. Eksterprijs, 2120 m: 1. Zwaluw S (Wagenaar) 3.03.4 (1.26.5); 2. Zus Scotch en 3. Zus van Spencer Gay. Tot.: win. 3.20, pl. 1.90, 3.30 kop. 9.90, cov. 4.40. Totalisatoromzet 76.540 gulden. dam werden in 1961 412 dronken auto mobilisten, bromfietsers en fietsers door de politie geverbaliseerd. Vorig jaar waren het er 476. De stijgende lijn in deze cijfers zet zich voort. De straffen van de rechtbank passen zich daarbij aan: ze worden zwaarder. De bekende Amsterdamse strafpleiter mr. Frangois Pauwels zag in deze repres sieve maatregel (hogere straffen) wei nig heil toen hij vorige week een dron ken rijder voor de rechtbank verdedig de. Meer uitwerking verwachtte hij van verbeurdverklaring van de auto. Dat gebeurt trouwens ook wel eens. Vanochtend nog werd bij de uitspraken, een Amsterdammer wegens dronken autorijden vijf jaar de rijbevoegdheid ontzegd en werd bovendien zijn auto verbeurd verklaard. Advertentie) .•.v.v.v.v.y.v.v.v- ft: 4 SBügaWtt vnasm g *tec«wooav*®» ftyft; ftwewWM SAINT MARTIAL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11