ZWARE SLAG VOOR AMERIKAANSE MARINE Laatste hoop datTHRESHER boven water komt vervlogen Adenauer bereid tot aftreden Verf met voldoening Kind bij brand in Soesterberg omgekomen Onder water in elkaar gedrukt Feijenoord laatBenfica schrikken m I Uitspraak Baarnse moordzaak Negen jaar voor Hennie en Boude wijn Zes jaar voor Ewout SCHOLIER bezat wapen arsenaal op zolder Voldoende om half Oegstgeest op te blazen - boete 25 gld. blazers Obstakels van C.H.-zijde bij behandeling in Kamer „welvaartsvast Schous huishoudetfdelins Lijn Kremlin- Witte Huis onbeduidend TSARAPKIN Het weer- Voor alle drie terbeschikking stelling 2, 4, 6, acht merken WASAUTOMATEN Schous Motie-Beernink sterk bestreden Ouders keken bij buren naar voetbalwedstrijd èae MORRIS êeforetjouêitij! Suède en nappa vesten Veranderlijke bewolking 838.- SGhoos service onnoemelijk veel DONDERDAG 11 APRIL 1963 87ste JAARGANG No. 31408 Een produkt van de Sikkens Groep WASHINGTON, 11 april (Rtr., UPI) Ergens diep onder het water van de Atlantische Oceaan, ruim driehonderd kilometer ten oosten van Boston, heeft zich gis teren een marinedrama voltrok ken dat aan 129 Amerikanen het leven heeft gekost. Zij waren de opvarenden van de atoomonder zeeër „Thresher", die sinds gis termiddag drie uur spoorloos is verdwenen. Sinds vanmorgen moet worden aangenomen dat de „Thresher", door tot nu toe ge heel onbekende oorzaak, nooit meer boven water zal komen. De Amerikaanse marine heeft mee gedeeld dat men een grote olie vlek op het water heeft waarge nomen. Men hoopt nog, waar schijnlijk tegen beter weten in, dat het contact alleen maar ver loren is gegaan door een defect in de radio-apparatuur van de duik boot. Onmiddellijk nadat de „Thresher" als vei'mist was op gegeven, werd een groots opge zette reddingsactie georganiseerd. Daaraan werd deelgenomen door andere duikboten, bovenwater schepen en vliegtuigen. Tot nu toe heeft men echter niets anders gevonden dan de fatale olievelk. 3O0km ewVork Ceen explosie Snelste schip Grootste ramp IS (voor en na) CM, Tot verbazing van heel de internationale voetbalwereld heeft Feijenoord gisteravond in Rotterdam de tweevoudige Portugese bekerwinnaar Ben- fica, in de eerste wedstrijd voor de halve finale van het toernooi om de Europese voetbalbeker, verrassend sterke tegemtand geboden. Het was zélfs Feijen oord dat 't meest de toon aan gaf, cd. komt dat in de score van 0—0 niet tot uiting. Telkens weer lukte het nét niet, zoals ook op deze foto, waarop Krui- ver en Van der Gijp (rechts) de bal nastaren die net naast gaat. Doelman Costa Pereira is reeds verslagen. Voor verder nieuws over deze wedstrijd, zie onze sportpagina. en 23.85 BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM (telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red llmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Sevenn. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENT SPRITS 61 cents oer week 2.65 per maano. 1 7.90 oei kwartaal Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Atoomduikboot met 129 man aan boord vergaan (Van onze correspondent te Bonn) BONN, 11 april Bondskanselier Adenauer zal in oktober of november in tegenstelling tot andersluidende tij dingen aftreden als regeringsleider van de Bondsrepubliek. Dit heeft hij giste ren in een interview in zijn vakantie oord in Italië met de Westduitse tele visie verklaard. Adenauer zei niets te kunnen begrijpen van wat hij noemde het „gezwets" der laatste dagen, dat voor velen (ook in de partij) aanlei ding is geworden te geloven dat Ade nauer het plan had om nog langer aan te blijven. „Het blijft bij wat ik heb gezegd", aldus Adenauer. In het tweede programma van de Westduitse televisie verklaarde in tussen vice-kanselier prof. Krhard dat hij niet bereid is, minister van economische zaken te worden in een kabinet van een andere minister president dan hijzelf. Daarmede is, naar wij menen, de opvolgingskwes tie wel duidelijk. Zelfs tot de christen-democraten is het thans doorgedrongen, dat Adenauer, die jarenlang de grote stemmentrek- ker der partij is geweest, thans een belasting is geworden. Kritische chris ten-democratische politi z(jn v me ning, dat Adenauers politiek ten aan zien van De Gaulle toch niet bij het Westduitse volk is ingeslagen; dat de houding van Adenauer tegenover zijn mogelijke opvolger prof. Erhard niet fatsoenlijk is geweest en dat het de kanselier zelf was, die bij het bonds dagdebat over het buizenembargo der Sovjetunie de christen-democraten er van weerhield aan de stemming deel te nemen en zich alleen maar op deze merkwaardige wijze van een rege ringsnederlaag kon redden. (Advertentie) SOESTERBERG, 11 april Bij een brand in een woonhuis op de hoek van de Kampweg en de Van Maarenstraat Is gisteravond een tweeënhalf jaar oud kindje omgekomen. De ouders, de heer en mevrouw Westeneng, waren toen de brand ontstond een paar huizen verder bij kennissen naar de t.v,-uit- zending van de voetbalwedstrijd Feijen- oord-Benfica aan het kijken. Zij hadden een van hun drie kleine kinderen bij zich. De twee anderen lagen thuis in bed. Twee passerende militairen van de vliegbasis Soesterberg ontdekten de brand. Zij zagen rookwolken uit de bo venverdieping van de eengezinswoning komen en trapten een deur in. Boven vonden zij de twee kinderen. Voor een van hen kwam redding echter te laat. Het kind is waarschijnlijk gestikt. Inmiddels was ook de brandweer ge alarmeerd. Terwijl deze naar de Kamp weg reed, werd ook de heer Westeneng met het drama geconfronteerd. Hij was namelijk in de rustperiode in de wed strijd naar huis gegaan, om te zien hoe het met de kinderen ging. De brandweer, uitgerust met pers luchtmaskers, bestreed het vuur met behulp van nevel- en motorspuiten. Zij was de brand vrij snel meester. De verslagenheid in de Verenigde Staten over deze duikbootramp, de grootste tot nu toe, is vrijwel algemeen. President Kennedy en andere hoge Amerikaanse regeringsfunctionarissen werden gisteren van minuut tot minuut op de hoogte gesteld van het verloop van de reddingsactie. In sommige krin gen, zo bleek gisteravond, denkt men aan sabotage. In antwoord op een des betreffende vraag zei een woordvoerder van de marine „Over de oorzaak is nog niets bekend. Een uitgebreid on derzoek zal worden ingesteld, waarbij niets over het hoofd zal worden gezien. De „Thresher" (een vaartuig van 3750 ton en 85 meter lengte) was vanuit de States vertrokken voor een proefvaart, nadat het schip revisie werkzaamheden had ondergaan in een marinehaven. Tijdens deze proef vaart zo-u de onderzeeër duiken tot zijn maximale diepte. Het water op de plaats, waar de „Thresher" ver dween, is ongeveer twee en een halve kilometer diep. Zó diep an het schip natuurlijk niet duiken. Indien het zijn maximale diepte overschrijdt, be zwijkt het onder de steeds toenemen de druk van het water. Hoewel de officiële woordvoerders nog niet met evenzoveel woorden hebben kunnen of durven zeggen, dat dit afschu welijke inderdaad is gebeurd, moet ernstig rekening worden gehouden met ae mogelijkheid dat de „Thres her" op deze wijze, diep onder water, als een lucifersdoosje in elkaar is gedrukt. De „Thresher" werd tijdens de proef vaart, zoals gebruikelijk is, begeleid door een zogenaamd duikbootmoeder schip. Het was dit schip dat het eerst het verloren gaan van het contact met de onderzeeër meldde. De verwanten van de 129 opvarenden (16 officieren, 96 onderofficieren en manschappen en 17 burgerlijke employees) zijn van de vermissing op de hoogte gesteld. Een lijst met personalia van de opvaren den wordt voorlopig niet verstrekt. Be- Advertentie) BARTELJORISSTR H'AARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 VAR Het gezaghebbende Egypti sche blad Al Ahram berichtte woens dag, 'dat president Nasser een uitnodi ging van president Tito voor een bezoek aan Joegoslavië eind april of begin mei, heeft aanvaard. De Egyptische presi dent zal daarna een bezoek brengen aan Algerije om tenslotte de slotbijeenkomst van de conferentie van Casablanca bij te wonen, aldus het blad. (AFP) Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaat selijk een bui. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Iets kouder. VRIJDAG: Zon: 5.52-19.31. Maan: 23.07-7.41. kend is alleen dat kapitein-luitenant ter zee John Harvey het bevel voerde over de „Thresher". Sinds drie maan den was hij commandant van het schip. Daarvoor deed hij dienst op andere duikboten, o.a. aan boord van 's werelds eerste kemduikboot „Nautilus", Admiraal George Anderson, de chef van de Amerikaanse marine-operaties, deelde gisteravond mee dat het uitge sloten is, dat zich aan boord van de „Thresner" een kernontploffing heeft voorgedaan. Er is ook geen gevaar voor radioactieve besmetting ter plaat se. Admiraal Anderson sloot daarom risico's voor de scheepvaart uit. Toen het contact met de „Thresher" verloren ging had de wind ter plaatse een sterkte van 25 tot 40 knopen. De golven waren één tot twee meter hoog. Het opsporen van een onderzeeër on der dergelijke omstandigheden, zo liet de Amerikaanse marine weten, is bui tengewoon moeilijk. Dat zou zelfs al het geval zijn als het schip gewoon aan de oppervlakte zou varen. De „Thresher" is het eerste schip in een serie van atoomduikboten, die worden beschouwd als de snelste (35 knopen) ter wereld. De actieradius (100.000 kilometer) van deze duikbo ten is ongeëvenaard. De duikboten van het „Thresher"-type kunnen ook dieper duiken dan welke andere on derzeeër ook. Onderzeeërs als deze zijn niet uitgerust met de befaamde Polaris-raketten, maar met een pro jectiel, dat een combinatie is van een torpedo en een ballistische raket. Dit projectiel wordt afgevuurd via een normale torpedobuis. De bewa pening en de apparatuur van de „Thresher", zoals een vervolmaakte Sonar, zijn ultramodern. Het type is vooral bestemd voor operaties tegen vijandelijke duikboten en voor aanval len op vijandelijke konvooien. De „Thresher" wordt voortbewogen door middel van energie, die wordt opgewekt met behulp van een water- gekoelde kernreactor. De bouwkosten Yfn type duikboot bedragen 49 tot 57 miljoen gulden per stuk. De Thres her werd in 1960 te water gelaten en in augustus 1961 voltooid. Tot nu toe is geen tweede exemplaar voltooid. Wel waren er reeds zes te water gela ten, terwul er in totaal dertien in aan bouw zijn. Het gaat hier inderdaad om de ergste ramp met een duikboot tot nu toe, niet alleen in vredestijd, maar ook in oor logstijd. Toen in 1943 de Amerikaanse duikboot „Argonaut" bij een oorlogs handeling tot zinken werd gebracht, kwamen 102 mensen om het leven. An dere rampen met onderzeeërs (in vredestijd) zijn: 1925: Nabij Kobe verongelukt een Ja panse duikboot. Vijfentachtig do den. 1927: De Amerikaanse duikboot S4 ver gaat met 39 man aan boord na een aanvaring met een schip van de kustwacht bij Princetown in Massachusetts. 1939 De Britse duikboot „Thetis" komt niet meer boven water na een duik in de Baai van Liverpool. Negenennegentig doden. 1950: De Britse duikboot „Truculent" zinkt in de mond van de Theems na een aanvaring met een Zweeds schip. Vierenzestig doden. 1951: De Britse duikboot „Affray" ver gaat ten noordwesten van Alder- ney. Vijfenzeventig doden. 1953: De Turkse duikboot „Dumlupinar" komt in de Dardanellen in aan varing met een Zweeds vracht schip. Eenentachtig doden. Vijf bemanningsleden worden gered. UTRECHT, 11 april De recht bank heeft vanmorgen de 19-jarige Hennie W. tot een gevangenisstraf van negen jaar met aftrek van voorar rest en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering veroor deeld. Tegen hem had de officier van justitie, twee weken geleden, na een vijfdaagse rechtszitting een gevangenis straf van twaalf jaar met aftrek en on voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist. Boude wijn H., tegen wie ook twaalf jaar was geëist met aftrek van voor arrest en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling werd eveneens veroordeeld tot negen jaar gevangiensstraf met af trek en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling. Ewout H, de jongere broer van Bou- dewijn, tegen wie zeven jaar gevange nisstraf met aftrek was geëist, werd van morgen veroordeeld tot een gevangenis straf van zes jaar met atfrek, maar daarbij een onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling var de regering. Deze terbeschikkingstelling was door de offi cier van justitie niet geëist. De verdachten hoorden hun veroor delingen niet tegelijk aan. Er werd in elk van hun zaken apart uitspraak gedaan. Als eerste verscheen Hennie W. voor de rechtbank. Na het voor lezen van de uitspraak vroeg de pre sident, mr. J. Gijsman, hem of hij het begrepen had. Hennie antwoord de bevestigend, hij voegde eraan toe, dat hij van deze gelegenheid gebruik wilde maken om degenen te danken die ervoor hadden gezorgd dat mr. (Van onze correspondent) LEIDEN, 11 april De politie kreeg op 28 augustus van het vorige jaar een tip eens te gaan kijken op een zol derkamer van een achttienjarige ly ceïst in Oegstgeest. Wat de politie ambtenaren op deze kamer aantroffen bracht hen tot stomme verbazing. Er bleek een arsenaal te zijn van muni tie en springstoffen waar elke franc- tireur jaloers op zou zijn. Na een mi nutieus onderzoek door enige snel ge alarmeerde legerdeskundigen bleek de verzameling van de lyceïst onder meer te be-ittenmitrailleur-, geweer- en re volverkogels, enkele honderden van elk soort en kaliber, kilo's buskruit, tien tallen blokjes trotyl, een grote hoeveel heid slaghoedjes en een door de lyceïst zelf gedemonteerde landmijn. De hoeveelheid van de verschillende soorten springstof die verdachte op zijn kamer in voorraad hield was voldoende om, aldus een ruwe schatting van de deskundigen, half Oegstgeest te kunnen opblazen. Daar uit het onderzoek kwam vast te staan, dat de scholier zelf pro jectielen vervaardigde en enkele van de ze verwarmde om ze in vormpjes te gieten, is het voor de deskundigen ver wonderlijk, dat zich geen explosies heb ben voorgedaan. Om van de landmijn-demontage nog niet te spreken. „Ik wilde graag een grote en unieke verzameling aanleggen en dat experimenteren was een hobby van me", verklaarde gisteren de ver dachte aan de Leidse kantonrechter. Hij stond n.l. terecht wegens overtreding van de wapenwet. Hij knikte zwijgend toen de officier van justitie hem vroeg of hij deze uiterst gevaarlijke hobby nu voor goed had opgegeven. De officier eiste vijftig gulden boete of tien dagen. De kantonrechter bepaalde zijn vonnis op 25 gulden of vijf dagen. „Het heeft me nog al wat gekost om die verzame ling bij elkaar te krijgen, dus heb ik een flinke financiële strop," had ver dachte vóór het vellen van het vonnis gezegd. De gehele voorraad munitie is door de mijn-opruimingsdienst wegge haald. Frangois Pauwels hem kon verdedi gen. „Ik dank voor deze morele steun," zo zei Hennie W. Aan zijn stem was duidelijk te horen dat hij onder de indruk was van de gewich tigheid van het ogenblik. Bij het ver laten van de rechtszaal verborg hij zijn gezicht voor de camera's der fo tografen. Toen Boudewijn H. de vraag van de president of hij de uitspraak had be grepen, moest beantwoorden, zei hij: „Zo ongeveer". Mr. Gijsman herhaalde daarna in het kort de uitspraak. Het hoofd diep tussen de schouders en on zeker lopend verdween Boudewijn uit de rechtszaal. Zijn jongere broer was ook al diep onder de indruk, nadat hij zijn veroordeling had aangehoord. Hij poogde bij het verlaten van de rechts zaal nog met zijn advocaat, mr. H. C. Dietz, in gesprek te komen. De politiemannen, die hem begeleid den, verhinderden dit echter. Ook Ewout verborg zijn gezicht angstvallig voor de gretig toeschietende fotografen. De rechtbank acht het bewezen, dat Hennie W in de nacht van 1 op 2 augus tus 1960 in Baarn tesamen en in ver eniging met Boudewjjn H, opzettelijk en met voorbedachten rade Theodo- rus Petrus Adrianus Maria Mastwijk van het leven heeft beroofd. Zjj oor deelt Hennie W zowel als Boudewijn H beiden schuldig aan het medeplegen van het misdrijf van moord. De rechtbank heeft Ewout H schuldig bevonden aan medeplichtigheid aan het misdrijf van medeplegen van het mis drijf van moord, omdat hij, terwijl hij wist dat Boudewijn en Hennie het voornemen hadden opgevat en het be sluit hadden genomen om Theo Mast wijk van het leven te beroven, hen daarbij behulpzaam is geweest. Desgevraagd deelde de verdediger van Henne W„ mr. Francois Pau wels, mee, dat het niet in zijn bedoe ling ligt appel aan te tekenen. Hij verwacht dat zijn cliënt intelligent genoeg zou zijn zich met dit voorstel te kunnen verenigen. Ook mr. Joh. K. Mathuizen, raadsman van Boude wijn H„ zei er niet veel voor te voelen in hoger beroep te gaan. „Ik kan (Advertentie) AEG, Scharpf, Bosch, Candy, Hoover, Siemens, Castor, Miele - mét veraelijkende voorlichting, mét demonstratie op tijd die u schikt, mét betalingsvorm die u wenst. Hoe en waar dacht u anders, dat u precies naar wens kon slagen? Bel op, maak af spraak voor luisteren en zien. Het feest van hup-erin- schoon-erult begint al bijjSiemens (3)4 kg) voor (Advertentie) lllllllllllllillllllllllllllllllllllllliilllllMlIllllillillllllllllllllllil op dit moment nog niets definitiefs zeggen. Ik moet nog praten met Boudewijn. Maar ik neem aan dat er wat mij betreft en ook wat hem be treft geen hoger beroep zal volgen". Mr. H. C. Dietz, de verdediger van Ewout H., was wat vager in zijn uitlatingen. Hij had nog geen duide lijk plan. De officier van justitie mr. G. H. C. van Dijken was tijdens de uitspraak niet aanwezig. Hij is op vakantie. Vandaar dat men nog niet weet of hij tegen het vonnis appel zal aantekenen. Alle verdedigers ten slotte zeiden vol bewondering te zijn voor de manier waarop deze gerucht makende zaak door de president mr. Gijsman is geleid. voor jongens tot 8, meisjes tot 12, Feltine; flanel; Shetland. Knalrood, marineblauw, korenblauw, tussenblauw, donkergroen, grijs mêlée. 1 -rij, 2-rij. Gladde of split- mouw. Gladde of ankerknopen. Voor meis jes ook met ruiten bies en knopen. Voor jongens met binnenzak. Wel of geen zij- splitten. Allemaal met fraai embleem. De héle blazerwereld tussen 33.95 (snuffelvrij!) Oude Groenmarkt 16 (achter de oude St. Bavo) Tel. 02500 11266 Kledingindustrie H. Smits en Co. zal voor stellen het dividend over 1962, evenals ver leden jaar, op 10 procent te bepalen. Oude Groenmarkt 14-16 Haarlem -Tel. 11265 (02500) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, U april Hoewel de gehele Kamer niets liever wil dan dat alle gepensioneerden in overheidsdienst zo spoedig mogelijk gaan profiteren van een „welvaartsvast pensioen", is er toch nog een obstakel aan de aan vaarding van het wetsontwerp van mi nister Toxopeus in de weg gelegd. Nie mand zou bij het kiezersvolk de slechte beurt willen maken dat de zaak niet zou doorgaan en daarom zal het onge twijfeld wèl doorgaan, maar de fractie voorzitter van de C.H., mr. Beernink, heeft toch kans gezien moeilijkheden te maken, die de aanvaarding zeker een dag hebben uitgesteld. Hij heeft een motie ingediend die de gehele Kamer als een verkapt amen dement heeft aangemerkt, waarvan de onaanvaardbaarheid niet alleen door de minister, maar door alle sprekers in dit debat in de meest felle kleuren werd afgeschilderd. In de motie wordt ge vraagd om de „korting", die volgens de heer Beernink nog steeds bestaat door het samenvallen van ambtelijk pensioen en AOW, kleiner te maken. Hjj ging hiermede dwars in tegen de bedoelingen van de minister, die juist niet meer van twee pensioenen, maar van één samenvallend pensioen spreekt en het begrip korting dus wil uitban nen. De liberale heer Geertsema vond dat de heer Beernink blijkbaar als kerst mannetje en Sinterklaas tegelijk voor het kiezersvolk wenst te verschijnen. Prof. Oud (WD) vond zelfs dat de heer Beernink de politieke moraal ge weld had aangedaan. De heer Weijters (KVP) oordeelde, dat de C.H.-fractie- leider twee essentiële fouten maakte in het parlementaire spel. Hij hield er geen rekening mede, dat in het georganiseerd overleg tussen de minister en de organisaties van amb tenaren deze zaak volledig is bezien, terwijl hij bovendien de minister zou dwingen de hele wet opnieuw in be raad te nemen en dus de beraadsla gingen te doen schorsen. Het resul taat zou zjjn uitstel tot ver na de kabinetsformatie en dan maar af wachten wat de nieuwe regeringsploeg zal doen. Best mogelijk dat er dan niets of althans lange tijd niets van terecht komt. Nadat alle fracties mr. Beernink had den voorspeld, dat hij met zijn motie grote moeilijkheden zon verwekken, en prof. Oud bij zijn laatste optreden in het parlement mr. Beernink de raad had gegeven, zfin motie maar terug te nemen of althans voorlopig van de agen da af te voeren, koos deze laatste de ver standigste weg en vroeg de voorzitter deze motie, waar alleen handtekeningen van de CH onder staan, dan na het aan vaarden van de wet op een later tijd stip in behandeling te nemen. De socialistische fractieleider stelde echter voor, daar niet direct op in te gaan. Een volgende vergadering zal nodig zijn om te zien wat de socialis ten na dit toegeven van de C.H.-fractie leider alsnog van plan zijn te doen. Het ziet er naar uit, dat de wet on danks deze op het laatst opgeworpen moeilijkheden, nog wel vóór de verkie zingen in het Staatsblad zal komen. GEXèVE, 11 april (Rtr) De ont wapeningsconferentie is gisteren uiteen gegaan tot 17 april. De Russische af gevaardigde Tsarapkin noemde tegen over de pers het werk van de afgelopen twee maanden „een volkomen misluk king". De directe lijnverbinding tussen Washington en Moskou, waarover roen het eens is geworden, vindt Tsarapkin „een onbeduidend iets". De 'HHJjJJÏ over een verbod van kernproeven heeft men niet kunnen doorbreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1