yjwwu Circus Toni Boltini gaat weer op tournee Groots project^ Zwakzinnigen inrichting in bosrijk Losser Kamer neemt Bijstandswet aan van verheugde dr. Klompé Bloemen en felicitaties Leefruimte voor vierhonderd vrouwen en meisjes inl?aloH— DRIETEX Van venter tot dominee Tot 8 mei Jw/frtuU* snel 0 gewassen vlug droog PALM OLIVE fris geschoren! Kleine groepen in gescheiden flatjes Kabinet heeft voor invaliden veel gedaan G. Terlaak Senaat wil goedkope treinverbinding tussen oost en west wassen m Kamer akkoord met verdragen inzake ruimte-onderzoek Prinses Beatrix bij jeugdige patiënten DONDERDAG 11 APRIL 1963 gecontroleerd ï0j">«o Natuurlijke hal Flatjes Bouwrijp Zie het Enkalon wasvoorschrift H- VOOR eürop4 4^ u JVaadlozr zoNs niet ^ÖDERSTO Pst CEEFT SUPEftGlANS F *as<">Ors 'w°rdtDRll """hvoltn h" Heal, """"'Ieot eN«ALON Dank zij het mollige schuim van Palmolive scheercrème. Zorgt elke morgen voor een „glijdend" scheergenoegen. In tuben van 1.15 en 1.95. Ook in staafvorm - slechts 0.65 scheercrème -■■ OI.1. (Van een verslaggever) SOESTERBERG, 11 april Met een generale repetitie in Zeist begint net Nederlandse circus „Toni Boltini deze week een toernee van ruim een half jaar, langs 24 Nederlandse en 29 Belgische steden. Met Luxemburg wordt nog onderhandeld en volgend Jaar worden ook bezoeken aan andere S.E.G.-Ianden gebracht. Ondanks de te genslagen die Boltini dit jaar onder vond twee van de vijf olifanten over leden en vorige week richtte een brand een flinke schade aan gaat Toni Boltini, optimistisch als altijd, deze toernee beginnen. ,,Ik heb weliswaar geen cent meer in mijn zak, maar onze karavaan telt 150 wagens, prachtig dierenmateriaal, een inventaris om trots op te zijn en bovendien konden wjj enkele nummers contracteren van internationale kwali teit". Een belangrijk onderdeel van het pro gramma zal het humoristische gedeelte vormen. Dit zijn vooral de Portugees Vodoz met zijn gedresseerde chimpan sees; de Dedios, een Zweeds komisch acrobaten duo; The Raluis, een Spaans komisch reknummer; en de Spaanse clowns Louis Fernando en Co. Een bij zonder topnummer zijn de op Sicilië ge ëngageerde Fransen De Clerans. De ■leeuwendompteur komt van eigen bo dem. Het is de Rotterdammer Aat de Vries, die een opleiding van drie jaar kreeg bij Erich Klant. De Australiër Otto Acron zal als de sterke man te zien zijn. Een nummer dat vele jaren niet in de piste was. Er werden ons barre staaltjes verteld, als het optillen van een beer en een paard, het omhoog houden van eien carousel met twaalf ronddraaiende mensen, en als klap op de vuurppi het tegenhouden van twee locomotieven. De Duitse motorduive) Wolf Bellfis, die reeds eerder op het programma stond, is wederom gecon tracteerd. Zijn loopings met een snel heid van 100 km zullen velen wel weer doen rillen. 17 april is op het Haagse Malieveld de gala-premiere. Wij vernamen dat het gemeentebestuur van Amstelveen een indirecte subsidie verleende, door de pachtsom met vijftig pet. te verla gen. Ook in, Amsterdam zal Boltini te zien zijn, zij het slechts vijf dagen in Slotermeer, m verband met het tien jarig bestaan van deze wijk. De Bel gische première: 5 juli in Leuven. De toernee kwam voor een belangrijk deel tot stand dank zij de medewerking van de Nederlandse ambassade. De pers conferentie waarop ons dit allemaal werd verteld werd gehouden in Toni Boltini's eigen cafe-restaurant El Para- diso in Soesterberg, waar hij vorig jaar zijn winterverblijf opsloeg. Dit winter verblijf 4000 vierkante meter zal in de komende maanden een gewel dige verandering ondergaan. Het circus, dat volgend Jaar een gro te internationale toernee zal maken, zal worden aangevuld met 33 autobussen voor het personeel, die aangekocht werden van de Rotterdamsche Tram weg Maatschappij. (Van een onzer verslaggevers) LOSSEK, 11 april Drie procent van het jaarlijkse aantal levendgeborenen in ons land, ongeveer 8000, moe'en als zwakzinnig worden beschouwd. Daarvan komen twaalf- tot vijftienhonderd pa tiënten voor verpleging in een inrich ting in aanmerking. De beschikbare verpleegruimte is echter niet voldoen de. Bovendien is er geen goede sprei ding over het hele land van deze in richtingen. In de provincie Overijssel ruim vierhonderd zwakzinnigen uit deze provincie worden elders verpleegd gaat men in deze leemte gedeelte lijk voorzien, door de bouw van een inrichting in het Twentse Losser voor ongeveer vierhonderd vrouwelijke pa tiënten; 100 kinderen en 300 volwasse nen. Daartoe werd in 1961 een stichting in het leven geroepen, waarvan voor zitter is dr. A. J. H. Bartels, direc teur van het Katholiek Nationaal Bu reau voor Geestelijke Gezondheidszorg te Utrecht. De Zusters van de Congre gatie Dochteren der Wijsheid, die reeds vijftig jaar het instituut „Boldershof" in Druten leiden, hebben zich bereid verklaard de verzorging op zich te ne men. Een prachtig, bosrijk terrein ter groot te van ruim dertig ha. is aangekocht. In september van vorig jaar verleende de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid principieel zijn goedkeuring voor de bouw van de „Losser-hof", zo als deze inrichting zal heten. Aan architect Jos Bedaux te Goir- le is opdracht gegeven een ontwerp te maken, dat gebaseerd moest zijn op de moderne inzichten omtrent be handeling en verpleging van zwakzin nigen. De heer Bedaux, die zijn plan thans gereed heeft, is er van uitge gaan, dat het fraaie en gevarieerde geboomte op het terrein zoveel mo gelijk gespaard moest blijven. Om die reden werd de heer P. Buys te 's-Her- togenbosch als landschaps-architect ingeschakeld. Van de grote verkeersweg Losser-Ol- denzaal zal men door een donkere laan In een open ruimte komen die de „hal" vormt van het gehele terrein. Aan weerszijden van een middenstrook zijn de verschillende gebouwen gesitueerd. Men passeert eerst de kapel en het klooster, om vervolgens aan het hoofd gebouw te komen bij een mooie water partij. In het rechts liggende hoofdge- Zo komen de paviljoens en. rechts op de voorgrond, het hoofdgebouw van ,,het Losser-hof" op het bosrijke terrein verspreid te liggen. Links de flattoren met vijf woonlagen voor de leerling verpleegsters, die door zijn hoogte tot ver in de omtrek de aandacht op dit complex vestigt. IIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll bouw worden ondergebracht: het me disch centrum, een ontmoetingszaal met eetzalen, recreatiegelegenheid voor de verpleegsters, eetzalen, een restaurant voor veertig bezoekers, een gehoor zaal ten dienste van de patiënten en een keuken. Ter rechterzijde komen twee kin derpaviljoens, met het verzorgingsge bouw, en een b.l.o.-school. Deze pavil joens bestaan uit afzonderlijke huisjes, 'waartussen een hof, omdat de kinderen gehuisvest worden in drie groepjes van zes en drie van twaalf. Door een gang zijn de huisjes, die geen verdieping heb ben, verbonden met het verzorgingsge bouw, waar wel een verdieping is, be stemd om zesentwintig bedlegerige pa tiënten te verplegen. Huiskamer en slaap vertrek, gescheiden door een bad, er is ook een keukentje hebben gla zen wanden, zodat het gehele huisje overzien kan worden. Aan de andere kant van het ter rein komen drie paviljoens voor vol wassenen, elk voor zestig patiënten, die in groepen van twaalf personen worden gehuisvest, ook hier in afzon derlijke huisjes. Boven in het verzor gingsgebouw zijn flatjes gedacht voor vier groepen van acht volwassen pa- tiénten, die geheel zelfstandig gela ten kunnen worden. Er wordt grond gereserveerd, waar in de toekomst nog een vierde pavil joen gebouwd zou kunnen worden. Dit deel van het terrein wordt nu voor re creatie bestemd. Wel is in het plan reeds een gebouw voor arbeidstherapie opgenomen. Aan de voorzijde van het terrein, langs de hoofdweg, wordt het gehele complex geaccentueerd door het hoge verpleegstershuis, een flattoren met tien woonlagen. Er kunnen hier honderdvijf tig leerling-verpleegsters wonen. De ge diplomeerde krachten zullen zelfstandig in het dorp huisvesting vinden. Gehoopt wordt van de zomer met het bouwrijp maken van de grond te kun nen beginnen, zodat als inmiddels de bouwvergunning is afgekomen de eerste fase van het plan, bestaande uit één kinderpaviljoen voor ruim zestig patiëntjes en één paviljoen voor zes ennegentig volwassenen, uitgevoerd zal kunnen worden. Het zal dan reeds 1964 zijn. Acht jaar later hoopt men het ge hele complex voltooid te hebben. dr. Klompé wordt, beschouwd. Zoals wij gisteren reeds in een deel van on- zeditites konden vermelden stemden slechts de staatkundig gereformeerde fractie en de heren Meulink en Aantjes (AR) om principiële redenen tegen het wetsontwerp. Tevoren had de bewindsvrouwe en- kele bedenkingen naar voren gebracht tegen de motie-Heroma (PvdA) waar in werd gevraagd om een groepsrege ling voor invaliden. Zij vreesde voor al, dat door aanvaarding van deze mo tie de indruk zou worden gewekt, dat het kabinet niet voldoende oog heeft gehad voor de moeilijke positie van de invaliden. Daarom somde de minister op: de interim-regeling invaliditeitsrentetrek- kers die thans reeds voor 80.000 invali de loontrekkenden en ex-loontrekkenden een zeer aanmerkelijke verbetering be tekent en die per 1 januari 1964 zal worden uitgebreid tot personen met een invaliditeit tussen 55 en 66 pet.; de illlllllllllllllllllMIlllllHIIIDIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIf iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii invoering van het recht op kinderbij slag voor invalide kinderen van 16-27 jaar; de sociale werkvoorziening, waardoor ongeveer 20.000 gehandicap ten in staat worden gesteld door ar beid in hun levensonderhoud te voor zien; do tijdelijke bijstandsregeling voor meerderjarige, thuis verblijvende min der valide kinderen; de voorbereiding van een nieuwe arbeidsongeschiktheids wet voor werknemers en de adviesaan vrage bij de SER over volksverzekerin gen tegen arbeidsongeschiktheid en zware geneeskundige risico's. De rege ring heeft geen behoefte aan de mo tie, omdat wij reeds druk met het pro bleem van de minder invaliden bezig zijn, zei de minister. Mevrouw Heroma erkende met nadruk (namens de gehele kamer), dat het Ka binet reeds veel voor de minder invaliden heeft gedaan. Eveneens met nadruk ver klaarde zij, dat de gevraagde groeps regeling geen rem mag worden op het totstandkomen van volksverzekeringen. De Kamer wil met aanvaarding van Minister Klompé dankt de achtjarige Marga, dochtertje van minister Cals, voor de bloemetjes, die de minister kreeg, nadat de Kamer de Bijstandswet had aanvaard. de motie slechts uitspreken, dat er in afwachting van een definitieve rege ling een voorziening moet worden ge troffen voor die groepen invaliden, die thans tussen de wal en het schip lig gen. Minister Klompé maakte geen be zwaar meer en de motie werd met algemene stemmen aangenomen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 april De Eerste Kamer wil een goedkope treinverbin ding tussen het westen en oosten van het land. Dit om de bewoners van de Randstand Holland een zo ruim moge lijke gelegenheid te bieden van de re creatiemogelijkheden in het oosten van het land gebruik te maken. De Eerste Kamer doet dit voorstel in het voorlo pig verslag op de begroting van Ver keer en Waterstaat. In het verslag hebben de senatoren kritiek op de kwaliteit van de con sumpties in de stationsrestauraties. Hun bezwaar geldt vooral de hoge prijzen van de waren, die niet in verhouding zou den zjjn tot de kwaliteit. Ook laat naar hun opvatting de verzorging van de reizigers in de treinen te wensen over. Over de verzorging van de toiletten met name op de grote stations zijn de Eerste Kamerleden blijkens het voor lopig verslag evenmin enthousiast. aast de pakjes waspoeder staan enkele honderden theologische studie boeken in de kast achter de toonbank van het zeepartikelenwinkel'je in de Scheveningse Badhuisstraat. Het winkeltje is niet tevens boek handel voor theologanten. De boeken zijn een getuigenis van het feit, dat achter de winkelier, de heer G. J. Terlaak, meer steekt dan alleen een man die met vriendelijke glimlach zijn klanten helpt. Maar geen toe rist zal, als hij op een doordeweekse dag van zijn komende lange Paas weekend een man ziet op een bakfiets met zeep en aanverwante waar, kunnen vermoeden, dat deze venter kandidaat in de theologie is. Enkele tientallen van zijn vaste klanten hebben daar wel meer van geweten. Zij hebben bloemen gestuurd, toen vorige week de heer Terlaak bij vrouw en zoon thuiskwam uit Amsterdam, zojuist geslaagd voor het kandidaatsexamen aan de Vrije Universiteit. Vijfeneenhalf jaar onafgebro ken studie in de bescheiden huiskamer achter het winkeltje waren met succes bekroond. En nog kan de heer Terlaak niet uitblazen. Over een maand wacht hem het classicaal examen van de Gereformeerde Kerk. Als hij daarvoor geslaagd is, zet hij voorgoed de bakfiets op de rem. Dan zal hij in verscheidene gemeenten door heel het land preken om ergens be roepen te worden tot dominee. Op dat ogenblik heeft de heer Terlaak, die nu zesenveertig is, van zijn jeugd af gewacht. Maar niet in berustend stilzitten. De armoede thuis in de crisistijd ook zijn vader was een kleine middenstander, die in die tijd nauwelijks het hoofd boven water kon houden gaf de heer Terlaak niet de gelegenheid verder te komen dan het mulo-diploma. Er zat niets anders op dan zich ook te vestigen als winkelier en elke dag met de bak fiets erop uit te gaan om de klanten aan huis te bedienen. Ondertussen hield de heer Terlaak het ideaal, eens predikant te zijn, voor ogen. Hij bedachtdat in de eerste plaats geld nodig was om dat te bereiken en stelde een plan de campagne op. In de oorlog behaalde hij de akten l.o. Engels en Nederlands. Met die akten gewapend begon hij bij lessen te geven aan een twintigtal jongelui. Zelf studeerde hij ondertussen voor het colloquium doctum. Tot hij van een bevriende dominee hoorde, dat de Vrije Universiteit daar geen genoegen mee neemt, maar staatsexamen gymnasium alfa eist. De heer Terlaak is toen, nu achteneenhalf jaar geleden, begonnen aan de gymnasiale studie. Er moesten tevens meer bijlessen worden ge geven, want de particuliere opleiding die hij genoot, was duur. Later is hij naar het gemeentelijk avondlyceum „Noctua" gegaan. Dat was goed koper en er bleef dus weer meer tijd over voor studie. Zo is de heer Terlaak 's avonds studerend, maar ook 's middags, telkens weggeroepen door een klant voor een pakje zeeppoeder of een prentbriefkaart „Ter herinnering aan uwe belijdenis", er gekomen. „Er komt nu een grote verandering in mijn leven," zegt de Scheve ningse zeepventer in zijn huiskamer, waar hij na twee uur pas te bereiken is, want voor die tijd is hij op straat. „Maar de praktische levenswijsheid die ik aan de deur heb opgedaan, zal mij goed t>an pas komen". Hij ziet bepaald voordelen in het feit, dat hij, een „gewone man", nu Gods woord mag gaan verkondigen. ,Jk kan de mensen benaderen in hun nood. De lei ding van God in mijn leven heeft ervoor gezorgd, dat ik de eenvoudigste mensen kan begrijpen. Dezelfde mensen die met hun hartelijkheid dit mij mogelijk hebben gemaakt". De ernstige toon doorbreekt de toekomstige dominee gemakkelijk met een vrolijke herinnering. „Toen ik op de evan gelisatie-kadercursus was, zei de leider van die cursus tegen mij: „In u gaat een dominee verloren". Dat zal niet gebeuren. Over een maand geen zorg voor zeep, maar zorgen over zielen." (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 10 april De Tweede Kamer heeft een aantal verdragen goed gekeurd, die betrekking hebben op de Europese samenwerking op het gebied van het ruimte-onderzoek en de ontwik keling van raketten om satellieten of andere ruimtevoertuigen op hun plaats te brengen. De minister van O. K. en W„ mr. Cals, zei dat Nederland op het gebied van de ruimtetechnologie reeds een be langrijk centrum met laboratorium te Delft bezit. Het werkt al op volle toe ren en het kan voor onze wetenschap van grote betekenis worden. Er werken ca. 900 man in Delft, van wie enkele topambtenaren de diplomatieke status bezitten. De minister van Economische Zaken, drs. De Pous, zei dat de tijd dringt wan neer wij van de mogelijkheden op het gebied van de telecommunicatie door middel van satellieten gebruik zullen maken. TOKIO, 11 april Alvorens gisteren de lunch te gebruiken in het paleis van kroonprins Akihito en prinses Mitsjiko heeft prinses Beatrix twee inrichtin gen bezocht, een school voor dove kin deren en een tehuis voor invalide kinde ren. Ongeveer 150 dove jongens en meisjes, gekleed in zwart met blauwe uniformen, bogen hoffelijk voor de prinses, toen deze uit haar wagen stapte terwijl een kinderorkestje het Nederlandse volkslied speelde op een harmonium, fluiten, xylofoons en vio len. Bij het einde van haar bezoek liet de prinses de kinderen weten dat zij blij was te hebben gezien hoe dapper en Ijverig zij leren en hun gaven willen ontwikkelen. In het Itabasji-ziekenhuis, dat 130 man personeel telt en twee honderd patiënten herbergt, zag de prinses hoe de kinderen daar leren ■weven, borduren en katoen bedrukken. (Advertentie) EINDHOVEN, 11 april De 15-jari- ge A. van de Voort uit Eindhoven is gisteren na een verkeersongeval op de Boschdljk in zijn woonplaats overleden. Hij reed met zijn fiets plotseling het weggedeelte op, bestemd voor het snelverkeer en werd aangereden door een vrachtwagen. De jongen is direct naar het Binnenziekenhuis vervoerd, maar was bjj aankomst aldaar reeds overleden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 10 april De Algemene Bijstandswet is met zeer grote meer derheid (loor de Tweede Kamer aan genomen. Minister Klompé begroette de uitslag met een handgebaar, dat niet ongelijk was aan dat, waarmee Ame rikaanse politici de toejuichingen van het publiek in ontvangst nemen: beide handen in elkaar geklemd boven het hoofd zwaaien. De minister werd van alle zijden gelukgewenst en ontving een bloem- stukje van enkele fraaie orchideeën. Haar moeder was in de loge getuige van de aanvaarding van het ontwerp, dat als hét belangrijke werkstuk van (Advertentie) Het is duidelijk dat wij gisteren met 0—0 hebben gewonnen. Moreel was de zege aan ons. Dat is inder daad te danken aan het feit dat die jongens van Feijen- oord zich strikt hebben ge houden aan de vingerwij zing, die ik hier eergisteren in deze hoek van dit blad heb los gelaten: Aanvallen. Halfs een vluch tige analyse van de enerverende en faire iets te faire wedstrijd leert dat. De Rotterdammers onder namen de ene stormloop na de andere. Ik heb dat z:lfs op mijn tele visietoestel kunnen zien. Eén keer rolde Coentje Moulijn bij mij de kamer in. Ik heb hem gauw beetge pakt en weer op het scherm gezet. Want wij konden hem niet missen. Geen minuut. Kortom, dat de reeds door mij aan gekondigde feestelijkheden niet door gingen kwam alleen omdat de over winning ook alleen maar moreel was. En thuis hebben wij er dan ook allen ongetwijfeld moreel op ingehakt. Bovendien, Lissabon is ook een aar dige stad om feestelijk te ontwrich ten. Tot 8 mei dus. met Skinfit rimpelloze pasvorm. f) °o/ 0pv/'ndend nieuws: 'Jo, mooi en toch zorge loos als een vlinder! Hoe? Jovanda heeft uitgevonden wat niemand voor mogelijk hield: ladderstops in boord en teen ook bij de naadloze nylons! Bijvoorbeeld bij de Jovanda Romance. Een prachtige, hoog- getwijnde (dus zeerelastische, perfect passende) naadloze wandelkous van 30xn nr denier. Prijs maarl £idv WIE KIJK HEEFT OP KOUSEN KIEST

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5