VS vragen Franse bijdrage tot NAVO-kernmacht Neutralistische premier van LAOS beschuldigt Noord - Vietnam AEG Reacties op Encycliek Macmillan „Ik blijf" gezond Film over Concilie Fantastica Wl LLEMII El REDDINGSM ANOEU VRE c Spaarrekeningen bij rente 33h 9 Zonnebloemacfie - vakantie voor zieken Helmonds Lichtwijzers Marine zoekt wasbaas Stijlvolle monstrans Auto te water; man verdronken Het sprookje van iedere dag... AEG TURNA Première in Rome Lissabon ontkent bombardement in Senegal Kunststof-schepen voor de Marine IS 20 J vraagt onze voorwaarden! DONDERDAG 11 APRIL 1963 PAGINA 7 PARIJS, 11 april (UPI) Uit welingelichte kringen is ver nomen, dat Amerika Frankrijk heeft verzocht een bijdrage te leveren aan de intergeallieerde kernstrijdmacht. Maar, zo ver klaarden Franse functionarissen, president De Gaulle heeft nog geen bevestigende reactie ge geven. Naar men vernomen heeft heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, de suggestie gedaan, dat Frankrijk twee squadrons van de Franse taktische luchtmacht, die op het ogenblik in West-Duits- land zijn gestationeerd, zou kun nen bijdragen. Frankrijk heeft al Amerikaanse kernwapens voor deze squadrons aanvaard, of schoon de atoomkoppen onder Amerikaanse controle zullen blij ven. WASAUTOMAAT AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram van Zwaardemaker NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER louter lichte geurigheid 29 ct. ZEPHYR ZEPHYR MEER AUTO VOOR UW GELD door JOSEPH ALSOP n -#r Volgens een Franse woordvoerder heeft de Franse regering Rusks voor stel In overweging genomen, maar heeft nog niet definitief beslist. De zegs man verklaarde, dat er meer inlich tingen over het precieze karakter van dfe strijdmacht nodig zouden zijn. De rrdvoerder herinnerde er aan, dat Gaulle op zijn persconferentie van 14 januari weliswaar het aanbod van president Kennedy voor polarisraketten (Advertentie) Ga eens gezellig naar de kermis, dot Is een van de talloze attracties van Miniatuurstad MADURODAM Den Haag Scheveningen afwees en weigerde deel te nemen aan een multilaterale kernmacht ter zee met bemanningen van verschillende nationa liteiten, maar tevens verklaarde, dat Frankrijk bereid zou zijn met een NAVO-strijdmacht samen te werken. Gistermiddag beschreef Rusk voor de permanente raad van de NAVO de twee soorten kernstrijdmachten. Een intergeallieerde kernstrijd macht. Deze zou bestaan uit twee tot vijf Amerikaanse polarisonderzeeërs, de Engelse Vulcan-bommenwerpers en een aantal andere nationale kern eenheden, die op het ogenblik onder het commando van de NAVO staan. Hierbij bevinden zich squadrons van de Westduitse, Belgische en Neder landse taktische luchtmachten. Een zogenaamde multilaterale kernmacht, bestaande uit oppervlak teschepen, die zijn uitgerust met po larisraketten en bemanningen van verschillende nationaliteiten hebben. Rusk verklaarde tegenover de raad, dat hij hoopte, dat er volledig omlijn de plannen voor een intergeallieerde kernstrijdmacht uit de bus zouden ko men om in mei door de NAVO-raad van ministers te worden goedgekeurd. Rusk zei, dat Amerika zeer sterk een multilaterale kernstrijdmacht ter zee voorstaat, maar hij moest toegeven, dat de organisatie hiervan geruime tijd lan ger zou duren. OIRSCHOT, 11 april Gistermiddag is een personenauto in het Wilhelmina- kanaal gereden. Eerst na vijf kwartier slaagden Oirschotse brandweerlieden erin met de hulp van omstanders en militairen de enige inzittende uit de auto te halen. Hij was reeds overleden. Het slachtoffer was de 62-jarige heer Frans Kuijpers uit Eindhoven, ver tegenwoordiger van een schoenfabriek in Hilvarenbeek. VIENTIANE, 11 april (Rtr) De neutralistische premier van Laos, prins Soevanna Phoema, heeft de internatio nale controlecommissie gevraagd met spoed een klacht te onderzoeken dat de pro-communistische Pathet-Laostrijd- krachten in Laos met twee bataljons Vietminh-militairen uit communistisch Noord-Vietnam zouden zijn versterkt. Dit werd door gezaghebbende kringen in Vientiane bekendgemaakt. Zij verklaar den dat de^ neutralistische bevelhebber, generaal Kong Lae, vier dagen gele den een desbetreffende klacht naar Vientiane had gezonden. PARIJS (UPI) Amerika en zijn bondgenoten van de Zuidoostaziati- sche verdragsorganisatie (ZOAVO) hebben zichzelf verplicht de strijd te gen de communistische subversie in de belangrijke strategische gebieden in Zuid-Oost-Azië te blijven voeren. In een communiqué dat na de drie- Advertentie) f 995.- Voorwassen, wassen en 5x spoelen geheel automatisch in roest vrij edelstaal. Heerlijk idee een trommel-was automaat te bezitten, waarbij zorg en ser vice, kwaliteit en be trouwbaarheid auto matisch samen gaan. Wereldvermaard sinds mensenheugenis SKIP voor beter wassen en spoelen. Het schuimt precies genoeg en is veilig voor machine en was. Vraag het voordelige Skip Service- pak. '"SE a.-... .-iV.x,: daagse zitting van de ministerraad van de ZOAVO werd uitgegeven, beklemto nen de leden hun steun voor een „neu traal en onafhankelijk Laos, onder een regering van nationale eenheid". De le den van de verdragsorganisatie wezen er op dat de regering van het door oorlog geteisterde Zuid-Vietnam er in geslaagd is de aktiviteiten van de com munistische Vietcongrebellen met suc ces te bestrijden en zij spraken de hoop uit dat het land zich nu verder zou ont wikkelen naar „internationale stabiliteit en internationale veiligheid". Het communiqué werd gisteren uitge geven na een laatste zitting van de mi nisterraad, waarop Pote Sarasin uit Thailand wederom tot secretaris-gene raal van de ZOAVO voor de duur van twee jaar werd benoemd, Manilla als de volgende plaats werd gekozen waar in 1964 de ministerraad bijeen zou ko men, en een reeks van resoluties over de technische détails van het werk van de acht iedenlanden werd aangenomen. UINDEN. 11 april (UPI) In het Kntse Lagerhuis is een socialistische motie ingediend, waarin de vredesen- cycliek van de Paus wordt geprezen. De indieners van de motie, Anthony Greenwood en vijf andere socialisten, allen met-katholieken, spreken hun die- pe voldoening uit over het werk voor de vrede van de Paus en over zijn be zorgdheid ten aanzien van het gevaar van kern- en andere oorlogen. MOSKOU Het orgaan van de Rus sische regering, de Izvestia, heeft met enkele korte woorden gewag gemaakt van het verschijnen van de vredesency- cliek „Pacem in Terris" van de Paus. De correspondent van de Izvestia in Ro me zei dat de Paus in het document bijzondere nadruk had gelegd op het hoofdthema, de vrede, „die de gehele menshei zo zeer begeert". (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 11 april De niet-minis- teriële leden van de conservatieve frac tie van het Britse parlement zijn ver enigd in een organisatie, welke de naam voert van „Het comité 1922". Dit comi té pleegt eens per jaar een noenmaal a„i te bieden aan de leider van de par tij. En de leider van de partij pleegt deze gelegenheid aan te grijpen om in de voedzame en besloten bijeenkomst op openhartige wijze zijn politiek ge moed te luchten. Gisteren vond deze jaarlijkse plechtigheid plaats, en ieder een was benieuwd wat Macmillan te zeggen zou hebben, gezien het feit dat de reputatie van de Britse eerste minis ter vooral sinds het ministeriële bloed bad van juli van het vorig jaar nogal geleden heeft. Indien Britse parlementsleden ver trouwd waren met de Nederlandse taalschat, zouden zij op zijn zachtst gesproken de roemruchte Rotgans na gezegd hebben: „Ik zie uw gloriezon haast tanen". Macmillan is er zich maar al te zeer van bewust, dat de mot in zijn gloriezon is geko men en gisteren, na de forel, de kip e.. het roomijs, vertelde hij zijn frac tiegenoten onomwonden (en hier ci teerde hij helaas niet de heer Rot gans, maar Maurice de Macmahon) dat hij in het zadel zat en in bet zadel zou blijven zitten. „J'y suis, j'y reste" was Macmillans motto. Hij verklaarde dat hij aan zou blijven als leider van de partij: dat hij zijn scharen voor zou gaan in de eerstvolgende verkiezingsstrijd en dat hij zijn trouwe horden opnieuw zou lei den naar de overwinning. Hij spoorde zijn gehoor aan hun vertrouwen in de po'itieke toekomst te bewaren en te geloven in een nieuwe electorale triomf. Zij l hoofdthema was de noodzaak Brit- tannië te moderniseren. Hij wees op de rationalisatieplannen voor de Britse spoorwegen en de plannen voor ver nieuwing en uitbreiding van het Britse wegennet. Macmillan gaf als zijn mening dat de kwestie van het behoud van een eigei. Brits kernarsenaal een van de hoofdpunten zou vormen in de campag ne voor de volgende algemene verkie zingen, en hij sprak in honende woor den over een uitlating van de leider van de oppositie, Harold Wilson, tijdens diens bezoek aan Amerika, een uitla ting waarin Wilson zich bereid verklaar de aan te nemen dat Brittannië een tweederangsmogendheid is géworden. Macmillan gaf geen aanduiding omtrent de (door hem te bepalen) datum van de volgende algemene verkiezingen, maar in Britse politieke kringen blijft men aannemen dat deze plaats zuilen vinden in de lente van het volgend jaar. Advertentie f 1.65 JOZEB ZWAAR&EH****?. ^■NETIO=4£ëSÉ==3 LISSABON, 11 april (AFP) Een woordvoerder van het Portugese minis terie van buitenlandse zaken heeft for meel ontkend dat Portugese vliegtui gen dinsdag een bombardement zou den hebben uitgevoerd op een. dorp in Senegal. Het dorp, Boemak, ligt dicht bij de grens met Portugees Gui nea. President Senghoi van de Senegal had onmiddellijk de Veiligheidsraad van het bombardement, waarbij een persoon zou zijn gewond, op de hoogte gesteld en later om een bijeenkomst verzocht. De Portugese woordvoerder noemde het bericht verzonnen en propaganda. De Portugese troepen in Afrika hebben strikte opdracht het territorium van naburige landen te respecteren, zo zei hij. In Senegal oevinden zich vluchte lingen uit Portugees Guinea. (UPI) De Senegalese beschuldi ging is duidelijk een manoeuvre die wordt uitgevoerd in het licht van de komende zitting van de V.N.-commis sie voor dekolonisatie, zo schreef het in Lissabon verschijnend blad „Diaro de Lisboa" in zijn redaktioneel kom- mentaar. Het blad verklaarde dat de ze actie bedoeld was om het te doen schijnen alsof er in het Portugese Guinea een oorlog aan de gang was. Dergelijke acties heeft men in het ver leden met Portugees Angola willen doen, aldus het blad. NEW YORK Marokko en Ghana hebben het Senegaalse verzoek om een spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad ondersteund. Arl rrr- pvTip j ROME, 10 april (KNP) De film „Tweede Vatikaans oecumenisch con cilie" van regisseur Antonio Petrucci, uitgebracht door de filmmaatschappij „Luce", heeft gisteren te Rome zijn première beleefd. De gala-voorstelling werd bijgewoond door vele kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, verschei dene ambassadeurs en de beken de Italiaanse filmster Anna Magnani. Allen bleken enthousiast te zijn over het werkstuk van Petrucci. De regisseur heeft zich ten doel ge steld, in zijn film niet alleen de loop der gebeurtenissen te registreren, maar er tevens de achtergrond van te geven, zoals de redenen van de Paus tot het bijeenroepen van het Concilie, de aard van de onderwerpen, enz. Beroemde auteurs hebben aan de film hun medewerking verleend, o.a. Frangois Mauriac, Graham Greene, T. S. Eliot en Daniel Rops. Een Nederlands bioscoopconcern heeft de vertoning van de film in Ne derlandse bewerking nog in beraad. DEN HAAG, 11 april Twee Neder landse werven zijn dezer dagen begon nen met de bouw van twee schepen van kunststof, in opdracht van de marine. Ze zullen dienst gaan doen als loods- afhaalboot. De lengte over alles van de schepen bedraagt 23,20 m. en de breed te 5,30 m. De beide loodsafhaalboten zijn ontworpen speciaal om ook onder zeer slechte weersomstandigheden dienst te kunnen doen. In het najaar zullen ze in de vaart worden gebracht. mam SI6AREN FABIEKEN VAtKENSWAARD i s Lands Kroniek Advertentie) ZEPHYR Ziekenvakantie: menselijke contacten. Helmond zal de eerste stad in ons land zijn, waar alle traditionele ANWB-wegwijzers zullen wor den vervangen door „lichtwij zers". Deze lichtwijzers twintig in totaal zullen het verkeer op de juiste wijze door de stad leiden. Het werk komt deze zomer gereed. De wijzers bestaan uit hoge masten, waaraan in totaal 98 lichtbakken wor den bevestigd. Soortgelijke „lichtwijzers" werden incidenteel reeds eerder geplaatst in enkele andere steden. De lichtwijzers in Helmond zullen „ondersteund" worden door veertien laaggeplaatste blauwe richtingborden. De Marine in Den Helder zit sinds vorige week met een wasprobleem. Door het failliet raken van de wasserij Aurora blijkt het moeilijk geworden het vuile goed elders onder te brengen. Pogin gen hiertoe hadden tot nu toe weinig succes. Het gaat dan ook om een zeer grote hoeveelheid: 8400 kilo per week. Wasserij Aurora was peis en kele jaren „in het groot" werkzaam. Het bedrijf steunde geheel op de or ders van de Marine. Deze bleven ko men, maar de betaling ging traag. En dit is, volgens de directeur van Aurora-in-staat-van-faillisement. de oorzaak van de onvermijdelijke li quidatie. De Marine zoekt een was baas. 4 Zuinige, betrouwbare 6-per- soons wagen. Schijfremmen op voorwielen, 4-cil. 74 pk motor, volledig gesynchroniseerde 4-versnellingsbak f 8.695.- af fabriek 6 Kracht, snelheid en luxe voor 6 personen. Schijfremmen op voorwielen, 6-cil. 105 pk motor, volledig gesynchroniseerde 4-versnellingsbak f 9.525.- af fabriek Brussel Er zit iets heel eigen aardigs, en men moet eraan toevoegen: iets bijna vrees aanjagends aan het schouw spel dat nu wordt geboden door het hoofdkwartier van de Europese Ge meenschappelijke Markt hier in Brussel. Eens scheen deze, uitdrukkelijk als internationaal aangeduide, vesti ging aan de Blijde Inkomstlaan mooi adres! het hele geheim te bevatten van de Europese toekomst. Hier werd door een nieuw type Europeaan in gezwind tempo een nieuw Europa geschapen. Toen liet generaal De Gaulle zijn daverend „neen" horen, dat niet alleen gericht was tegen president Kennedy's „grand design" voor het westelijk bondgenootschap, maar ook tegen het plan van de Euro- craten voor de toekomst van Euro- Pa. Er kan nooit genoeg de nadruk op worden gelegd, dat de uitsluiting van Brittannië uit Europa niet het belangrijkste aspect van 's gene- 4."neen" was- Het belangrijkste was veeleer. dat de generaal zich de onverholen tolk maakte van £VS-rverhit en door glorie be- p nationalisme temidden „f" A®" Europese gemeenschap, li k van is op en afhanke lijk van het wegebben van het nationalisme. Deze contradictie, zoals de Sov jets het zouden noemen, heeft altijd bestaan. Toen hij aan de macht kwam, stond generaal De Gaulle één enkel en bijzonder onaange naam onderhoud toe aan de leiden de Franse Eurocraat, Robert Mar- jolin. In de loop van het gesprek omschreef de generaal het Verdrag van Rome met supreme minachting als „dat handelsverdragje van u". Maar De Gaulle heelt de Euro- craten niet overmatig ver ontrust zolang hij hun acti viteiten slechts beschouwde als te behoren tot de „intendance" een van die typisch gaullistische uitdrukkingen, die sterk doen den ken aan de oude Franse monarchie en die ongeveer betekent, dat het hier gaat om kleinzielig financieel en economisch bestuur. Het „neen" werd uitgesproken en de contradic tie werd daarmee voor allen zicht baar, toen de werkzaamheden van de Eurocraten de grenzen van de simpele „intendance" schenen te overschrijden. Wat zullen de Eurocraten doen, nu zjj openlijk met deze contra dictie worden geconfronteerd? Het antwoord luidt in ruwe trekken, dat zjj zullen trachten een reddings manoeuvre uit te voeren, die het mogelijk moet maken, dat over een jaar of twee weer enige vooruitgang kan worden geboekt. In deze reddingsmanoeuvre spelen drie factoren een rol. In de eerste plaats zijn de Fransen bijzonder ge steld op de voltooiing van de ge meenschappelijke landbouwpolitiek van de E.E.G., omdat Frankrijk be schikt over verreweg de beste grond in Europa. Een gemeenschappelijke landbouwpolitiek zal voor Frankrijk een belangrijke steun betekenen, terwijl de andere Europese landen er nauwelijks van zullen profiteren; de Duitsers zullen zelfs een aantal politiek pijnlijke offers moeten bren gen. Vervolgens zijn de andere Euro peanen, in uiteenlopende mate, voorstanders van een naar buiten gerichte benadering van de z.g. „Kennedy round", een nieuwe reeks onderhandelingen over handelsta rieven met de Verenigde Staten. Op dit punt is de Franse houding twijfel achtig. Maar men denkt aan de moge lijkheid de eerste factor in het veld te brengen tegen de tweede factor. Men meent, met andere woorden, dat er in de komende maanden een koehandel kan worden afgesloten, waarbij wordt voorzien zowel in de voltooi ing van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek als in de juiste benadering van de „Kennedy round". Het is duidelijk, dat er minstens twee jaren nodig zijn om het aan vankelijk gesjacher tussen de Euro peanen onderling over de koehandel en vervolgens het gesjacher over de „Kennedy round" zelf af te ronden. De Eurocraten hopen, dat er uit eindelijk wederzijdse Amerikaans- Europese tariefverlagingen uit de bus zullen komen van gemiddeld dertig procent hetgeen betekent, dat zjj niet meer zo hoog mikken als een poosje geleden. In de derde en laatste plaats zal De Gaulle onder de bepalingen van het Verdrag van Rome zijn veto recht ongeveer tezelfdertijd verliezen als het hierboven beschreven pro ces voltooid is. Te beginnen in 1966 kan de Gemeenschappelijke Markt op grond van een meerderheid van gewogen stemmen beslissingen ne men, ook politieke beslissingen, die alle leden binden. Wanneer aldus het veto van De Gaulle is geannuleerd, dan, zo me nen de Eurocraten, kunnen zij snel lere voortgang boeken. Zjj geloven niet, dat generaal De Gaulle de Gemeenschappelijke Markt zal wil len ruïneren, want dan zou hij Frankrijk isoleren en de voorwaar den scheppen voor een getransfor meerde Gemeenschappelijke Markt, waarin ditmaal de vijf andere Euro pese staten zouden zitten, benevens Groot-Brittanndë en een paar van de andere leunden uit de Vrijhandels associatie. Zjj hopen zelfs uiteinde lijk wellicht in zekere mate hun wil te kunnen opleggen aan De Gaulle. Het is een stoutmoedige hoop. (Copyright N. Y. Herald Tribune) Tweede Paasdag begint in heel het -nd een grootscheepse ac tie van „De Zonnebloem", de katholieke vereniging voor de zieken, die dit jaar op grote schaal begint met het organiseren van acht daagse vakanties voor bedlegerige patiënten. Vorig jaar heeft men in IJpelaar een bijzonder geslaagde proef genomen met een groep van twaalf langdurig zieken, voor wie de vakantieweek niet alleen een opfris- sertje is geweest, maar in vele ge vallen het begin van een nieuw leven. Mensen die vereenzaamd op bed lagen, hebben na jaren weer gelegen heid gekregen, hun horizon te ver ruimen en menselijke contacten te leggen; contacten die ze nog steeds onderhouden, door brieven te wisse len met elkaar en met de enthou siaste verpleegsters en verkenners, die een week vakantie hebben be steed aan hun verzorging. Dit jaar zullen tien groepen van 24 patiënten een soortgelijke vakantie krijgen. Zusters en broeders van al lerlei congregaties, paters en semina rieprofessoren treden op als gast vrouwen en -heren. Reeds nu staat vast, dat het aantal „vakantiehuizen" volgend jaar nog groter zal worden: er zijn al vijftien instellingen gevon den die bereid zjjn, hun in de'vakantie- tijd leegstaande ruimte voor het goe de doel beschikbaar te stellen. Men is er echter niet met alleen die ruim te. Elk vakantiecentrum moet wor den ingericht als een klein hospitaal, waarvoor een uitrusting nodig is ter waarde van 35.000. Deze sets wor den overigens in méér dan één cen trum gebruikt, omdat de vakantie weken over een periode van' ander halve maand worden verspreid. Men zal er echter op den duur toch 'tien tot twintig nodig hebben. Om deze uitrusting te kunnen bekostigen zal een grote radio- en tv-actie worden gevoerd via de KRO. Deze actie loopt van 12 mei tot 1 juni; in het kader hiervan worden zondag 19 mei aan alle katholieke kerken in totaal twee miljoen propaganda- krantjes verspreid. De „exploitatie" hoopt „De Zonnebloem" veilig te stellen door een grote ledenwerfactie, die loopt van 15 april tot 11 mei. Tienduizend pioniers, die voor dit werk zijn aangetrokken, zullen in de genoemde periode huis aan huis leden gaan werven. De bijdragen van de leden zjjn niet alleen bestemd voor het vakantiewerk, maar ook voor de overige activiteiten van „De Zonne bloem": het welfarewerk, ziekentri- dua, plaatselijke hulpdiensten voor zieken etc. „De Zonnebloem" heeft thans 100 afgestudeerde welfareleidsters, werk zaam in bjj de vereniging aangesloten ziekenhuizen, bejaardencentra, psy chiatrische inrichtingen enz. Voor de vakantieweken komen voorlopig al leen patiënten in aanmerking, die al twee, drie jaar bedlegerig zijn. Elke groep van 24 zieken wordt omringd door een team van dertig mensen: tien verpleegsters met hoofd, tien brancardiers met hoofd, een arts, een aalmoezenier, twee welfareleid sters, drie huishoudelijke krachten en een diëtiste. „De Zonnebloem" hoopt, dat het in de toekomst mogelijk zal worden, alle patiënten die daarvoor in aan merking komen om de twee of drie jaar een vakantie te geven. Het totaal aantal bedlegerige chronisch zieken in Nederland wordt op 50.000 tot 60.000 geschat. Een onbekend aan tal (maar beslist een kleine minder heid) heeft geen speciale vakantie week nodig, omdat de familie of andere verzorgers hierin voorzien anderen worden opgevangen door de vakantie-boottochten van het Rode Kruis, afgezien van de Rode Kruis tochten en de nieuwe „Zonnebloem"- vakanties zijn er echter nog niet veel mogelijkheden. (Advertentie) De Utrechtse edelsmidse Dusée heeft deze stijlvolle monstrans ontworpen en uitgevoerd voor de Christus-Koningkerk te Hil- legersberg. De monstrans, bestaande uit een zilveren kruis met een genu anceerd blauw email champlevé rust op een vierledige voet en wordt be kroond door een met parels versier de koningkroon. In het hart van de kruisarmen be vindt zich de luna, met daaromheen willekeurig gevormde bergkristallen. De boog suggereert het „handen ter aanbidding omhoog". De boog is ver sierd met filigrainwerk en mosaga- then. Handel - Mij. H. Albert de Bary Co. rut. Deeiezenbant Herengracht 450 - Amsterdam-C. - Tel. 22*55

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7