Elf voetbalhelden met „lef" die Benfica in verlegenheid brengen MOULIJN alleen al eist drie Portugese bewakers in ongeloofwaardig duel om Europese voethalbeker Geen champagne voor Eusebio Paspoort voor Londen via WBÈÊKÊÊÊBg Rotterdam verfrommeld Kreyermaat obstinaat na duel" om bal IN KOPDUEL Gelijk spel 0-0 rechtvaardigt enig optimisme Botwinnik ziek Minutieus genoteerd Neurenberg - met ild in hoof drol - klopt Atletico 37 WINNAARS IN SPORTTOTO Lefering schiet met scherp bij militairen Alleen Onnes en Schoofs stap verder in het enkelspel DONDERDAG 11 APRIL 1963 ROTTERDAM, 11 april An derhalf uur verbeten strijd met de tweevoudige Europese voetbal kampioen Benfica heeft Feijen- oord achter de rug. Anderhalf uur waarin de meest verwende Nederlandse voetbalenthousiast zich de ogen moet hebben uitge wreven. Al mag de uitslag (00) van deze eerste der twee (mis schien drie) ontmoetingen in de halve finale van het toernooi der Europese voetbalkampioenen dat dan niet aanduiden, Feijenoord heeft voor een bijna ongeloof waardige verrassing gezorgd. Feijenoords voetballers werden voetbalhelden, want zij zijn er tot verbazing van heel de internatio nale voetbalwereld in geslaagd het onaantastbaar lijkende Ben fica in verlegenheid te brengen. Feijenoord dicteerde gisteravond geruime tijd hoe er gespeeld werd. Feijenoord had voor het grootste deel van de strijd het initiatief. Kortom, Feijenoord en niet, zoals men toch wel enigszins had mo gen verwachten, Benfica was de ploeg die het dichtst bij de over- winning is geweest. Natuurlijk, de 00 van dit eerste treffen is op papier een overwinning voor Ben fica. Het speelt immers de 2e ont moeting in eigen omgeving met alle voordelen daaraan verbonden. Let wel: op papier. Want de wijze, waarop Feijenoord gisteren de Europese voetbalkampioen partij heeft gegeven, rechtvaardigt enig optimisme voor de tweede wed strijd. Nooit zo goed Moulijn excelleert Gebeurt het wonder? ROTTERDAM, 11 april Dit elftal van Feijenoord kwam niet getekend uit de strijd. Veerkrach tig stapte het uit de onderaardse gang, die de grasmat met de kleedkamers verbindt; de noppen schuurden driftig over de beton nen vloer in de „leeuwenkuil". Reinier Kreyermaat voorop, de bal in zijn armen geklemd. Hij had het kostbare souvenir „op z'n Rotterdams" veroverd. „Toen de scheidsrechter affloot, had ik de bal aan mijn voeten. Eerst wilde ik 'm voor de gijn in het doel knallen, maar Eusebio en Cavem kwamen er als aasgieren op af. Pak, ik heb je, zei ik op hetzelfde moment, want er was een lichtje bij me gaan branden. De scheids rechter meldde zich ook voor de buit met een gebaar van: komt er nog wat van. Maar ik had het ronde ding nog liever in de tri bune geschopt. Hij keek me drei- Overpeinzing Respect voor Coen Ergernis Schande. .^PlliSSÉES®Éfl 2aajj met ieder een goede vrienden In toernooi bekerwinnaars Wereldtitel tafeltennis FEIJENOORD MOULIJN «MlllllllllllllllUIIIIIIIIIIlUllllllllllllllllllllillIlllllllHlllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiii Wat een wonderlijk en bewonderens waardig elftal toch heeft Feijenoord. Daar moet het aantreden tegen niets minder dan de tweevoudige titelhouder der laatste jaren; een ploeg van wereld vermaardheid waarvan de coryfeeën tot in de kleinste uithoeken een legenda rische Mank hebben. Stel daar eens te- genover de Feijenoorders, groot en mach tig in eigen land maar daarbuiten eerst sinds kort en dan nog slechts schoor voetend ontdekt. Op z'n minst zou van hen enig ontzag worden verwacht voor de Eusebio's, Augusto's, Coluna's, Costa Pereira's of hoe ze ook mogen heten, de sterren van Benfica. Maar ziet, wat zich op de nog zanderige grasmat van het Rotterdamse stadion heeft afge speeld. Daar speelden de Feijenoorders met een vrijmoedigheid, met een „lef" vooral, die verbazingwekkend was. Frank en vrij traden zij hun tegenstan ders tegemoet. Van de eerste tot de laatste minuut en af en toe zelfs met wat hautaine overtuiging speelde zij met de al lure van „hier zijn wy, zelfverzekerde, volkomen van ons eigen kunnen bewus te voetballers. U wilt van ons winnen? Dan moet U heel goed voetballen. Wij kunnen het namelijk ook!" En hoe konden de Feijenoorders voet ballen! Nooit heeft iemand hen zo goed zien spelen. Nooit heeft iemand zelfs een Nederlands team zo goed zien spe len. Daar stond een verdediging, die doeltreffend en zelfverzekerd de aanval len van Benfica pareerde. Of het nu Eusebio, het voetbalfenomeen uit Mo zambique, of de invaller Silva rem- plaqant voor de door een spierblessure uitgeschakelde Simoes was, Feijen oords defensie trad hen zonder aanzien des persoons tegemoet en bouwde on middellijk aan een tegenaanval op de Portugese veste. En ook in de aanval zocht Feijenoord het niet in bedremmel de acties. Met overtuiging wierp het zijn kwaliteiten in de strijd. Aldus groeide Feijenoord naar een voor Nederlandse begrippen ongekende hoogte. Zo werd het een ploeg van werkelijke Europese topklasse, die volkomen rechtvaardigde, dat het tot de Grote Vier doorgedrongen is. Feijenoord werd zelfs een ploeg, waarvoor Benfica voortdurend op zijn hoede moest zijn. Want gaandeweg trok Feijenoord het initiatief tot zich en drukte het Benfica duidelijk in het de fensief. Benfica vreesde zijn tegenstan der dan ook meer en meer. Het was wellicht in het veld gekomen met de illusie in Rotterdam reeds de voorsprong te kunnen nemen, die het voor het derde achtereenvolgende jaar bereiken van de finale zo goed als garandeerde. Het verliet de arena echter met een zucht van opluchting, omdat het geen achter stand had opgelopen. Adembenemend is tot ongeveer de laatste tien minuten, toen het ver schrikkelijke tempo waarin is ge speeld zich deed gelden, de strijd ge weest. Voortdurend golfden de aan vallen op en neer of waren er de pe riodes, waarin Feijenoord - het vaaktst of Benfica met een serie attaques een doelpunt trachtte te forceren. En steeds enthousiaster werden de duizenden luidruchtige toeschouwers. Er gebeurden in Nederlandse ogen dan ook vaak ongelooflijk dingen. Of was het niet vleiend voor Feijenoord, dat Moulijn zó excelleerde, dat op een gegeven moment drie spelers van Ben fica niet meer van zijn zijde waren weg te slaan en dat zij desondanks niet én keer vat hadden op het even gladde als subtiele spel van Feijen oords tengere linksbuiten? En dan de snelheid waarmee Bergholtz vooral in de tweede helft door de Portugese lines trok. Of de schijnbewegingen, waarmee Bennaars Benfica's defensie wist te ontwrichten of de aandacht, die een bedrijvige Kruiver voordu rend vroeg. Zo dreigend was Fijen- oord voor Benfica, dat de Portugese kampioensploeg steeds nadrukk lijker het accent moest leggen op de veilig heid in de afweer; dat het zelfs al het mogelijke probeerde om tijd te win nen. Benfica werd steeds blijer met een gelijk spel... Benfica heeft, achteraf beschouwd, ook voldoende redenen om meer dan tevre den te zijn met de 0-0 in dit eerste tref- fen. Zelf heeft het geen moment kans gezien Füenoords verdediging in wer kelijk gevaar te brengen. Pieters Graaf- Hü land is niet één keer echt bedreigd. En f al was het dan zo dat ook Feijenoord bijna voortdurend botste op de afweer Hf der Portugezen, toch zijn er twee ogen- 1ÉP1,< m blikken geweest, dat het heel dicht bij fEgUlj^^iF een doelpunt was. Het bleek echter, dat IflïïBljHr t Bergholtz te snel moest relayeren. Daar- door kreeg de wedstrijd helaas niet de JMF r climax van een. doelpunt. Wellicht was g|F ma jtËtk het anders gelopen als Fijenoord in ■Mr W MÊk tJBÊI zijn voorhoede niet één speler had «gjV JSP WBËH gehad, die onder het vereiste niveau japt bleef: de middenvoor Van der Gijp. V s Zijr spel was te statisch, hetgeen voor- f. jp J||||j|p al in het centrum remmend werkte, k jËjWq» a 1 Mocht het zijn, dat vóór 8 mei, als |L, Tfp; "wj s in Lissabon de tweede wedstrijd is, Bouwmeester zijn gewone vorm terug jjÈÊfr I heeft ©n Feijenoords voorhoede daar- door aan kracht zal winnen, wie weet 1 v - - gaat dan het „wonder" gebeuren, dat Feijenoord op 23 mei in Wembley aan- Hoog torent hier Kraay boven twee aan treedt voor de eindstrijd. vollers van Benfica uit. Hij bleef heer RUUD VAN DEN HENDE en meester en niet alleen in deze situatie. Het ging tegen het einde in de wedstrijd FeijenoordBenfica niet meer zo vrien delijk toe. Er ontstond bijvoorbeeld veel tumult toen scheidsrechter Kandlbinder Benfica een vrije schop toekende. Het muurtje van Feijenoord was niet zo maar opgebouwd. Dat duurde nog wel even, maar toen het er was, bleek het zelfs voor Eusebio onpasseerbaar. (Fo to's boven links). Waren de verdedigers gepasseerd dan was ook Pieters Graaf land er nog. Bijvoorbeeld bij deze aan val (foto boven) voorkomt hij al vallend KRAAY TWFF HF RAA^ alle navaar, voordat middenvoor Aguas ItltHH I I II LL LIL ÜHnJ door kan breken. Kraay links is ook op zijn qui vive. DEN HAAG, 11 april Geen van de deelnemers aan de sporttoto van deze week heeft het tot dertien juiste voor spellingen gebracht. Er waren zeven endertig personen met twaalf goede uit slagen. Onder hen wordt verdeeld een bedrag van 202.832,10 gulden (131.254 voor de eerste en 71.587,80 voor de tweede prijs). Per persoon zal 5.482 gulden worden uitgekeerd. Voor de extra-prijs van de gelijke spelers komen 382 deelnemers in aan merking, van wie één met twee ko lommen. Voor uitkering was beschik baar 69.651,15 gulden, waardoor de kan didaten op ongeveer 185 gulden zullen kunnen rekenen. MOSKOU, 11 april De wereld kampioen schaken Botwinnik, die zijn titel verdedigt in een tweekamp tegen zpn landgenoot Petrosjan, heeft giste ren uitstel moeten vragen van het spelen van de negende- party. Hij is ziek. De partij zal nu zaterdag worden gespeeld. De stand in de tweekamp is 4Vj-3'/! in het voordeel van Petrosjan. EAugusto, de rechtsbuiten, die op de grote Europese velden is bejubeld als de „ongrijpbare", strekte zich berustend uit op de met leer beklede tafel. Hij was Coluna en Aguas te vlug af, want ook zij hadden behoefte aan de horizon tale houding. Eusebio niet. Was de wijze, waarmee hij het zand van zijn schoenen afveegde met een exemplaar van het Portugese weekblad „O Seculo Ilustrado" symboliserend voor de ge- dachtengang van de voetbaltovenaar uit Mozambique? In dit blad grijnsde een vette kop de transpirerende neger aan: Paspoort voor Londen via Rotterdam. Met een felle overtuiging werd onder Real Madrid vijf maal de Europa Cup veroverde door aan te vallen, Benfica twee maal op dezelfde wijze aan de t0i3d ^Wpm- en n.u we?r ZPU doen, het verdedigen concentreerde. Eusebio frommelde het blad achteloos Kruiver komt net te laat. Doelman Costa Pereira heeft de bal reeds onderschept, in elkaar, nadat het zand van zijn Op de achtergrond Van der Gijp die ook is meegekomen. schoenen was gepoetst. „Sprookjes", mopperde hij. „Het wordt voor ons op eigen veld net zo moeilijk als vanavond. We moeten ons heus niet voorstellen, dat een Moulijn stil staat wanneer hij in Lissabon op het veld verschijnt. Hij is een klasse-voetballer, die met Cavem kan doen wat hij wil. Misschien, dat de volgende keer Angelo aan bod komt om dit gevaar in toom te houden." Wel een andere Eusebio, dan het vorig jaar in het Amsterdamse Olym pisch Stadion na de grandioze voet balshow tegen Real Madrid. Toen stormde hij als een bezetene, met het schuim op de lippen, door de cata comben om te drinken uit de met champagne gevulde Europa Cup en r f pas een uur later sprak hij weer het i eerste verstandige woord. Nu leek Eusebio op een wandelaar, in diep #Vlirlir gepeins verzonken over een merk- waardig voorval. Daarvoor had een 0*° Nederlandse voetbalclub gezorgd, A waarvan hem de naam tot vóór deze jj avond niets had gezegd, die door M spionerende landgenoten was afge- Ja schilderd als een groep zwoegers zon- v der enig potentieel in de aanval. Zijn teamgenoten hoe overdonderd pe stemming na afloop was natuurlijk vriendschappelijk. Eusebio tekent hier met ook door de gang van zaken in de grootste genoegen de door Kreijermaat (rechts) zo moeizaam veroverde bal. tweede helft waren minder uit het lood geslagen. Zij drukten elkaar zwij- „draw", die met een kleine overwinning gend de hand als maPnen,^die een^be- 0p ejgen grond kan worden gecorri- overeenstemming langrijke taak tot een goed einde had den gebracht. „Deze 0—0 komt ons uit stekend uit", constateerde Augusto, na dat hij weer op adem was gekomen. „Feijenoord is zwakker dan Real Madrid, zwakker ook dan Dukla Praag, dat onze vorige sta-in-de-weg is geweest, en ik zie niet in, waarom wij ons in Lissabon druk zouden moeten maken. Zo'n ex plosie van energie van uw landgenoten komt niet elke wedstrijd voor." Aguas, de midvoor, die het aan een blessure van de scherpschutter Torres te danken had, dat hjj werd opgesteld, toonde zich minder overtuigd van een volgend succes. „Feijenoord heeft een snelle en gevaarlijke ploeg en staat in de defensie voor niets. Mijn tegenstan der Kraay sprong vele keren te hoog voor mij en er viel nooit een gat. Tegen Real Madrid was er veel meer gelegen heid en ruimte voor de throughpass. Nu waren wij genoodzaakt elkaar de bal te brengen, wat niets opleverde." Een groot respect voor Coen Moulijn. Dat sprak uit de woorden van Costa Pereira, de doelman, die een drukkere avond had dan Pieters Graafland. De op superlatieven verliefde Portugees na de finale in Amsterdam was Leo Horn hiervan het glorieuze onderwerp trok de misnoegde blikken van zijn teamgenoten tot zich door met vuur te beweren, dat Feijenoord in staat moest worden geacht om Wembley te bereiken. „Niet, omdat wij zullen verliezen", voeg de hij er wijsgerig aan toe, „maar, om dat Feijenoord het waard is, alleen al om zijn excellente linkervleugel." Trainer Riera zal hierover nog wel een hartig woordje te zeggen hebben, hoewel hij met half gesloten ogen beaamde, dat Feijenoord op hem veel indruk had gemaakt door zijn intel ligente spel. „In Lissabon zal het an ders moeten gaan; dat kan, wanneer Simoes en Torres hersteld zijn van hun blessures en Moulijn in bedwang wordt gehouden door Angelo." Een niet unaniem gedeeld zelfver trouwen in de kleedkamer van Benfica, een voldane stemming over de bereikte geerd. Daarmee in was de bezorgdheid, ondanks de felici taties en de fiere blikken, waarmee de Rotterdamse „Cupfighters" om zich heen keken, in het rood-witte kamp. In de stem van Hans Kraay klonk zelfs ergernis over de 00 en de slappe leiding van de Duitse scheidsrechter. „Eusebio ging steeds maar op de grond liggen, als er niets aan de hand was. Een geweldenaar, maar ook een kome diant. En die scheidsrechter maar flui ten en duwen, alsof we elkaar zouden gaan opeten. Dat veroorzaakt een slech te stemming en veel gerommel, zoals in de tweede helft. Wat heb je daar nu aan?" De meeste Feijenoorders begonnen wat sip te kijken toen zij het gelijke spel gingen bekijken als ruststand voor Lissabon. „Als je tegen die knapen bezig bent en in het achterhoofd hebt wat ze kunnen we hebben dat toch op de film gezien dan is het al heel wat om ze op afstand te houden", mijmerde Frans Bouwmeester, die dit keer reserve was geweest. „Maar we weten nu, net als bij Vasas en Reims, dat we ze kun nen hebben. Neem Coen bijvoorbeeld. Hij speelde toch een klasse beter dan Eusebio. En van hun diepte-pass kwam ook niet veel terecht." Eddy Pieters Graafland, die tien da gen geleden in Zwitserland een helden rol vertolkte, had het nu een tamme bedoening gevonden. „Ik was voorbe reid op de projectielen van Eusebio en Aguas. Voor mij was het een beetje te leurstellend, dat er nauwelijks iets viel tegen te houden, hoewel, dat komt de volgende keer wel." vandaag geen doelpunt hebt gemaakt, het is toch een schande voor zo'n schut ter." Kreijermaat beantwoordde de goed moedige spot door de bal te laten zien, die hij in de wacht had gesleept „Als je een voetballer bent, Coen, pak je die bal op het juiste moment. Dat is het fijnere werk. Ik zal je nog wel eens vertellen,' hoe dat in zijn werk gaat." „Wat een wedstrijd anders", ging Kreijermaat in één adem door. „Alleen die van het vorig jaar tegen Tottenham thuis was nog beter." Trainer Franz Fuchs stemde daarmee In. „Wat wij van avond verzuimd hebben, is met 20 te winnen. Dat gebeurt over een maand in Portugal, want in de uitwedstrijden doen wij het beter. Dat is bij Vasas, Servette en Reims gebleken." We waren ook belangstellend naar de mening hierover van scheidsrechter Kandlbinder, maar zijn houding was nog even onzeker en weifelend als tij dens de wedstrijd. „Wie vond u de beste speler?" „Als ik dat zou zeggen, zou ik de andere 21 spelers tegen mij in het harnas jagen." „Wat was volgens u het verschil tussen dit duel en de inter land tussen Zwitserland en Neder land in Bern. welke u ook hebt ge floten?" „Als ik dat zou zeggen, zou de Nederlandse voet balbond misschien boos op mij wor: Moulijn koesterde zich in de bewon dering, die hem van alle kanten ten deel viel. „Mijn fijnste wedstrijd voor de Europa Cup? Ja, dat zeker. Die rechtsback had het niet op mijn benen te blijven zoals hii voorzien en ik kwam hem lekker voor- £>e scheidsrechter 0p het veld al had bij. Tegen Dundee of een andere harde Kandlbinder gedemonstreerd ploeg krijg ik niet de kans om in mijn H spel te komen. Wat jij, Reinier, dat jij (Duitsland) BEN DE GRAAF lllllllllltlllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllf IIIIIIIIIIIIIIVII 2 Eerste hoekschop voor Benfica. 5 Twee flitsende acties van Eusebio lopen op niets uit 15 Silva mist voor open doel na een voorzet van Santana. 20 Van der Gijp schiet bij een vrije schop wegens hands tegen de „muur" op. 24 Pieters Graafland stopt omhaal van Coluna. 26 Voorzet van Moulijn draait onder Costa Pereira door. 27 Bergholtz krijgt, op enige meters voor open doel, een voorzet van Moulijn niet voldoende onder controle en schiet naast. 31 Na een pass van Kreyermaat schiet Bergholtz in volle ren weer naast 35 Humberto haalt toevalligerwijs? de door Bennaars, na samenwer ken met Moulijn, ingeschoten bal van de doellijn. 42 Pieters Graafland stopt schuiver van Eusebio. RUST 3 Na een hoekschop „neemt" Bennaars enkele tegenstanders. Zijn schot, echter, mislukt. 6 Moulijn wordt van de bal afgedrukt, maar de scheidsrechter laat door spelen. 9 Van der Gijp verknoeit een combi natie met Moulijn en Bennaars. 12 Kruiver komt iets te kort bij een scherpe voorzet van Moulijn. Even later raakt hij de bal net iets te weinig om een voorzet van Kreyer maat met succes af te ronden. 13 Kopbal van Bergholtz net naast, na een vrije schop van Bennaars. 20 Duidelijk uit buitenspel-positie scoort Van der Gijp. 21 Pieters Graafland werpt zich voor de voeten van de aanstormende Eusebio. 29 Schot van Bennaars voorlangs. 31 Kreyermaat breekt door maar stuit op muur van spelers. 40 Twee vrije schoppen tegen Feijen oord. NEURENBERG, 11 april Het West- duitse Neurenberg heeft gisteren de eer ste wedstrijd tegen Atletico Madrid voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars met 2-1 gewonnen. De tweeëntwintigja- rige linksbinnen Tasso Wild was de held van de dag in Neurenberg. Hij maakte de beide doelpunten die beker houder Atletico Madrid de nederlaag be zorgden. Of de voorsprong van 2-1 voor de Duitsers voldoende zal zijn in de tweede wedstrijd te Madrid is echter een grote vraag. In de eerste helft ontliepen de krach ten elkaar nauwelijks. Rechtsbuiten Jones, de gevaarlijkste man bij Atle tico, miste na acht minuten een fraaie kans door tegen de paal te schieten. Jones maakte een kwartier later zijn fout goed door een misser van rechts back Leupold af te straffen; 0-1. Die voorsprong werd echter reeds acht mi nuten later teniet gedaan, toen Wild voor de eerste maal succes had. Na de rust had Neurenberg het beste van het spel. Voornamelijk door de ac ties van de in teruggetrokken positie spelende Max Mohrlock (38 jaar) en de buitenspelers Flachenecker en Reisch. Toch konden de 46.000 bezoekers pas negentien minuten voor het einde jui chen. Weer had Mohrlock en aanval opgezet. De routinier zag Wild op links vrijstaan. Op maat ging de bal naar de linksbinnen, die van zestien meter afstand onhoudbaar inschoot. De twee de ontmoeting wordt 24 april in Madrid gespeeld. OBERCORN, 11 april Nederland heeft gisteren te Obercom in Luxem burg de voor het internationale mili taire voetbalkampioenschap gespeelde wedstrijd tegen Luxemburg met 3-1 ge wonnen. Rechtsbuiten Lefering (Go Ahead) opende na een kwartier de score en elf minuten voor de rust bracht middenvoor Keizer (Ajax) de stand op 2-0. Schneider doelpuntte in de tweede helft voor de ploeg van Luxemburg, maar vijf minuten voor het einde zorg de Lefering toch weer voor twee doel punten verschil. Turkije had zich in de groep met Luxemburg en Nederland reeds verzekerd van de beschikbare plaats in het eindtoemooi. PRAAG, 11 april Behalve Bert Onnes kwam slechts Frans Schoofs heelhuids door de eerste ronde van het herenenkel bij de individuele wedstrij den om de wereldtitel tafeltennis. Frans Schoofs won zonder moeite van de Deen Thorsen (21-12, 21-16. 21-191. Bert Schoofs ging ten onder tegen Sciber- ras uit Malta, een onbekende groot heid, die echter toch te sterk was voor de ongeroutineerde Amsterdammer. (21-16. 15-21, 21-9, 16-21 en 21-15). Bakker kwam er tegen de Tsjech Svab al evenmin. De Deventenaar was in eerste sets kansloos (21-15, 21-14), wem de derde set (21-17) maar gaf de vierde met 21-23 toch nog uit handen. Voor Bakker was er een troost in de eerste ronde van het gemengd dub bel. Met Aukje Wynia bleek hij te sterk voor het Amerikaanse paar Wasserman- Wasserman. (21-14, 21-15, 21-19)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9