Pacem in terris Afscheid voor verkiesingsreces Veertig Kamerleden keren na stembusstrijd niet terug Gedenkteken dr. Kortenhorst wordt 5 juni onthuld ELISABETH BAS ïiMÈM Kamer voor MEER hulp ontwikkelingslanden aan Getemperde vreugde bij subsidie-akkoord voor theologische faculteiten A. Berëers en mt jaar ulden I H H PAAS EXPOSITIE lil Veel lof voor mr. Van Thiel CAO grafici na Pasen bij stichting Pater Stokman in Tweede Kamer „Archaïsmen in salaris-wetgeving is aan Statusverschillen bij N.S. verbreed Hoop op dirigentenloopbaan Vredesencycliek Wij nodigen u uit voor onze KAMER akkoord met onteigeningen voor Van Gogh-museum PETIT LUXE 24ct St. Raphaël kritiseert personeelsbeleid van VRIJDAG 12 APRIL 1963 PAGINA 5 «SS I»»"" welke wij houden van 11 t/m 20 april Unieke collectie meubelen van befaamde kunstenaars wit binnen- en buitenland Top-Form meubelen In moderne en klassieke stijlen 2e Paasdag geopend van 1 tot 5 uur tel. 248716 iedere dikte, elke^maat bouw- en meubelplaat De kleine holknak met de grote kwaliteitsreputatie OOK IN UW HUIS EEN RAAM VENTILATOR Motie A {ingezien de Nederlandse taal ten Vaticane niet tot de wereldtalen wordt gerekend, waarin men van encyclieken tevoren een officiële vertaling verzorgt, hebben wij nog geen Nederlandse tekst van Pacem in terris. Donderdagochtend arriveerde de Fran se tekst, in de loop van de avond zou ons een Duitse en een Latijnse tekst bereiken. Aan de hand van de Franse tekst willen wij vóór Pasen nog enige voorlopige beschouwingen voorleggen over de nieuwe encycliek, die reeds bij eerste lezing een zeer belangrijk stuk blijkt te zijn, nog belangrijker dan de overigens verdienstelijke sa menvatting, die wij hebben kunnen publiceren, reeds deed vermoeder*» In een commentaar, geschreven door iemand, die, tenzij hij in Rome zat, nog geen kennis genomen kon hebben van de volledige tekst, is Paus Jo annes XXIII in een vriendelijk zonnetje gezet en geplaatst tegen een donkere achtergrond, namelijk van de figuur van zijn voorganger Pius XII. De nieu we encycliek zou nu eens een geheel nieuwe geest ademen, veel frisser en weldadiger dan wat wij tot nu toe uit Rome gewend waren. De onvolledig heid van deze visie springt in het oog als men ziet, dat in de nieuwe ency cliek meermalen wordt verwezen naar 's Pausen „illustere voorganger" en dat de voetnoten uitwijzen hoe bijna alinea na alinea een verwijzing is naar of een uitwerking van leringen van van Pius XII. Enige bekendheid met de Kerst- en Pinkstertoespraken van Pius XII, die immers in een lange reeks van jaren allerlei aspecten van de internationale samenleving tot onder werp hadden, zou onze commentator hebben kunnen doen vermoeden, dat Pacem in terris moeilijk anders zou kunnen zijn dan een voortbouwen op de grondslagen, door Pius XII gelegd. Bovendien, ofschoon de encyclieken van de thans regerende Paus door hun milde toon en vaderlijke allure onge twijfeld een eigen persoonlijk stempel dragen, dragen zij het wordt, met respect geconstateerd in de schools heid van hun vorm toch ook het stem pel van de school van raadgevers, die aan de voorbereiding van de tekst heeft meegewerkt. Die school is ten dele nog dezelfde als ten tijde van Pius XII. Wij zijn ervan overtuigd, dat nie mand meer dan de huidige Paus er bezwaar tegen zou hebben geprezen te worden ten koste van zijn voorganger. Hij zelf zal de eerste zijn te beseffen, dat de nieuwe encycliek Pacem in terris, hoezeer ook bijgewerkt naar de Jongste inzichten en hoezeer ook ge actualiseerd door verwijzingen naar de thans bestaande werkelijkheid, niet het eerste, maar ook niet het laatste woord is dat nu opeens de internationale vraagstukken voorgoed heeft opgelost. De encycliek is meer de jongste scha kel in een keten van Pauselijke vredes- activiteiten, welke teruggaat tot de dagen van Leo XIII en eerder. En deze jongste schakel haakt zeer bewust in op vorige schakels en biedt op zijn beurt aansluiting aan een latere. Pa cem in terris is een hoogst belangrijk stuk, maar de datum van zijn ver schijnen splitst de wereldgeschiedenis met in twee losse delen, ervoor en erna. Nu wij onze indrukken van de en cycliek moeten geven op een tpdstip, dat een complete Neder landse tekst niet beschikbaar is en onze lezers ook niet bekend kan znn doen wij het beste onze indrukken té vervlechten met een beschrijvende ana lyse van de inhoud. Vandaag beginnen wjj deze beschrijvende analyse met uiteenzetting van de algemene op- bouw van de encycliek, om dan in vol gende nummers geleidelijk te komen tot de saillante details. De encycliek heeft een bijzonder straffe compositie, welke onze muziek recensent misschien tot interessante vergelijkingen zou kunnen voeren. Na een inleiding, welke meteen al het hoofdthema, de inpassing van de mens in de natuurlijke orde, introduceert, volgen er vier hoofdstukken: 1. De menselijke persoon, 2. De betrekkingen tussen de mensen en de overheid bin nen de afzonderlijke staten, 3. De be trekkingen tussen de staten en 4. De betrekkingen tussen enkelingen en sta ten met de wereldgemeenschap. Het J!® wordt besloten met pastorale hoofH J16"' ï^er der vier genoemde vasï .kken is opgebouwd volgens een worden 111 ien: rechten en plichten leid en Xan de natuurlijke orde afge- nlichten «?l:eIlover elkaar gesteld, de n a en getoetst achtereenvol- rpnc nan j scwctot aLiiicicciivui- flchtvalrdig^f,01™™ van waarheid, der hoofdstuk sliit den en vnjheid Ie- gestelde idealen beantwoordt en fn hoe verre met. Het zal voor de toekomstige commentatoren van belang dnteS ten van wie dit straffere™ dat overigens de leesbaarheid niet 'al te zeer schaadt, afkomstig js Was dit misschien de Paus zelf, die znn mede werkers aldus gedwongen heeft tot be knoptheid? Of gebeuren zulke dingen spontaan als latpnen over de natuur lijke orde der dingen gaan schrijven? Geheel onlatijns mogen wij dan onze voor vandaag beschikbare ruimte afsluiten roet enige woor- den over de inleiding. Deze kan in twee delen worden gescheiden, met als „tussenkopjes": De j^de Jg het heelal en De orde onder de menselpke wezens. Wat de vordering der weten- schap steeds meer aantoont, aldus de Paus, is de grootheid van God, welke blijkt uit de orde in de schepping Maar tot de zo volmaakte orde van het heelal staat in pijnlijke tegenstel ling de wanorde welke heerst tussen enkelingen en volken, die zich gela gen alsof alleen geweld hun onderlinge betrekkingen kan regelen. Toch heeft de Schepper de orde gegrift m s men sen binnenste. Daar moet de mens ae normen zoeken voor zijn gedrag. Deze normen die de mens dus niet zen vaststelt maar die hij moet zien te vinden daar waar God ze heeft ge grift wijzen de mens wat hij moet doen in zijn betrekkingen met de mede mens, met de overheid, in de inter nationale samenleving en tegenover de wereldgemeenschap. Zo legt deze inlei ding met haar korte herhaling van de oude kerkelijke leer over de natuurwet de grondslag voor de volgende hoofd stukken, waarin telkens uit deze na tuurwet ook wel genoemd de natuur lijke orde der dingen de rechten en plichten van enkelingen, overheden en politieke gemeenschappen worden af geleid. 1) Voor wie er aan mocht zijn gaan twijfelen, Rome hanteert nog steeds de natuurlijke orde, gezien als Uitdrukking van Gods scheppingswil, als herkenningsmiddel van 's mensen rechten en plichten. Tenslotte om de volgorde der dingen helemaal om te draaien, de reeds in de nieuwsberichten vermelde adres sering welke luidt: „Aan Onze eerbied waardige broeders, Patriarchen, Pri maten, Aartsbisschoppen, Bisschoppen en andere ordinari die in vrede en gemeenschap leven met de Apostoli sche Stoel, aan de geestelijkheid en aan de gelovigen in de gehele wereld en aan alle mensen van goede wil". Die laatste kleine toevoeging is van zeer grote betekenis. De H.Vader omvat ook alle mensen van goede wil in zijn apostolische zegen en hij acht hen, óp grond van hun goede wil, in staat zijn boodschap gunstig op te nemen. In de Jekst zal hij zich richten tot staats hoofden en regeringsleiders, van wie Je vrede en de ontwapening in de eer- ■w plaats afhankelijk zijn, maar die (Advertentie) saa :x (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 11 april Na het ge bruikelijke onderlinge afscheid voor Pasen, waaraan ook minister-president prof. dr. J. de Quay kwam deelnemen, zijn de leden van de Tweede Kamer gisteren het land in getrokken om aan de verkiezingsslag te gaan deelnemen. Z\j zullen vermoedelijk niet meer in openbare vergadering bijeenkomen voordat de nieuwe Kamer aantreedt. Met agenda's volgeboekt met spreek beurten hebben de leden het slotwoord van mr. F. van Thiel beluisterd, waar in de Kamervoorzitter voorlopig af scheid nam van hen, die in de op 15 mei te kiezen nieuwe Kamer zeker niet meer aanwezig zullen zijn. Mr. Van Thiel schatte hun aantal op zeker veertig. Onder hen bevinden zich de beide recordhouders in par lementaire jaren, de heer Tilanus met bijna 41 jaren en prof. Oud met 32 jaren kamerlidmaatschap. Hun fracties C. H. en V.V.D. komen onder een andere leiding te staan. Dat is ook het geval met de A.R.- (Advertent ie) MEUBELEN VIJZELSTRAAT 115-119 AMSTERDAM-CENTRUM (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG, 12 april Het ontwerp voor een cao voor de grafische indus trie zal na Pasen in behandeling ko men bij het bestuur van de Stichting van den Arbeid, nu de looncommissie van de stichting er niet in is geslaagd over dit ontwerp een eensluidend ad vies op te stellen. Het moeilijke punt bij de cao voor het grafisch bedrijf is evenals bij die voor de confectieindustrie de uit breiding van de vakantie met een dag. De centrale werkgeversorganisaties zijn van oordeel, dat er in 1963 geen sprake kan zijn van vakantie-uitbreiding. De vertegenwoordigers van N.V.V., K.A.B. en C.N.V. laten de beslissing hierover aanwerkgevers en werknemers in de be drijfstak over. Als het ook in het bestuur van de stich ting niet mogelijk blijkt can tot over eenstemming te komen (eventueel na overleg rnet partijen) zal het college van rijksbemiddelaars een beslissing over de voorstellen moeten nemen. (Advertentie) hij niet kan rekenen tot „de gelovigen van geheel de wereld .- Dan zal hij ook hun goede trouw blijven aannemen en nadrukkelijk verklaren dat hij hun aandeel in de bewapeningswedloop toe schrijft aan verklaarbare vrees voor de bewapening van de tegenpartij. Hij zal dan ook onderscheid maken tussen doc trines en bewegingen en in de be wegingen goede dingen ontdekken, die de doctrine scheen uit te sluiten. Hij wil de vrede bevorderen en waakt op de eerste plaats dat zjjn pleidooi geen onvrede veroorzaakt door aanstoot te geven. Hij is irenisch, zonder evenwel water in zijn wijn te doen. Hij is een leraar, die liefde en vrijheid met waar heid en rechtvaardigheid gelijkelijk m acht neemt en door en in dit evenwicht een herder is. 1) Voor jonge en niet al tebelezen lezers is het wellicht goed hier op te merken, aat „natuur" in deze context niets te mJken heeft met plant- en dierkunde of met de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten, maar dat het woord in dit ver band overeenkomt met „wezensaard In betogen als deze betekent „overeenkomstig de natuur vanhetzelfde als „over eenkomstig het eigenlijke van...." of „over eenkomstig eifn wezensaard". fractie, wier voorzitter, dr. Bruins Slot, op medisch advies zijn werk zaamheden als kamerlid moet opge ven. Onder de veertig zijn vier vrou wen, de dames mej. A. Nolte en mej. J. Knol van de K.V.P. en mevrouw De Roos en mevrouw Tellegen van de P.v.d.A. Onder degenen die wegens hun leeftijd vertrekken bevindt zich ook de Limburger Jos Maenen, die een extra woord van afscheid kreeg. Mr. F. van Thiel trok de conclusie, dat de afgelopen zeven maanden van Prinsjesdag tot Pasen, waarmede deze parlementaire zitting vervroegd is be sloten, gekenmerkt is door grote pro- duktiviteit. Het aantal vergaderingen bedroeg 67 tegen 63 in de voorgaande overeenkomstige periode, maar ook het aantal onderwerpen dat in debatten over wetsontwerpen, nota's en interpel laties is behandeld, vertoonde een in drukwekkende Hjst. Mr. Van Thiel ziet hierin het nuttig effect van de eerste proef die is geno men met de behandeling van de begro ting volgens het nieuwe systeem van openbare commissie-vergaderingen. Over de mogelijkheid om nog effi ciënter te werken wordt nog overleg gepleegd. Overleg is er ook nog over de positie van de nabestaanden van overleden Kamerleden. Mr. Van Thiel herdacht de overleden leden, onder wie op de eerste plaats zijn voorganger, dr. L. G. Kortenhorst. Op de dag van de officiële sluiting van deze parlementaire zitting 5 juni zal het portret van dr. Kortenhorst geplaatst worden in de nieuwe vleugel van het Kamergebouw. Daarbij zal een gedenkplaat worden onthuld, waarop vermeld wordt dat het dr. Kortenhorst was, op wiens initiatief de uitbreiding tot stand is gekomen. Ook de overleden leden A. Vermeer, C. P. Hazenbosch, P. Zandt, W. J. G. Peters, N. van der Veen, Th. Koersen, F. H. van de Wete ring en mr. A. J. Schouwenaar werden door mr. Van Thiel herdacht. Zij zijn allen in de afgelopen vier jaar over leden. Eerder op de dag had mr. Van Thiel van de Kamer en met name ook van de oppositie te horen gekregen, dat hij als voorzitter kan rekenen op de waar dering van alle leden. Prof. Vondeling zei zelfs, dat men zich geen betere voorzitter zou kunnen denken. Deze verklaringen werden gedaan naar aan leiding van de verwerping van een voorste) van mr. Van Thiel om de motie-Beernink, inzake de ambtenaren- pensioenen op de agenda aan te hou den. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 12 april De Tweede Kamer heeft vastgesteld, dat de ontei geningen die nodig zijn om in Amster dam het Van Goghmuseum te stichten verantwoord zijn uit een oogpunt van algemeen nut. Een desbetreffend wets ontwerp is zonder discussie aanvaard. tiiiniiiiiiiiiiHiiiiiNiiiifiiiiHiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimmiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiimi (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 12 april De Tweede Kamer heeft in een motie haar over tuiging uitgesproken, dat de hulpver lening van Nederland aan de ontwikke lingslanden met ingang van het komen de begrotingsjaar belangrijk moet wor den uitgebreid en dat ook de organisa tie van die hulpverlening moet worden herzien. De motie is ondertekend door leden van de K.V.P., PvdA, AR, CH en WD. Drie leden hebben zich tegen de motie uitgesproken, nl. de heren Weiter (KVP), Van Leeuwen (WD) en Geert- sema (WD). Voor de heer Welter was dit tegen stemmen een laatste gelegenheid om in het parlement te spreken. Hij nam stelling tegen de motie met de opmer king: „Ik heb in mijn lange leven nog nooit een blanco cheque getekend. Dat zal ik ook vandaag niet doen". Van liberale zijde zei mr. Geertsema, dat het niet juist zou zijn om door deze motie het komende kabinet de handen te binden. Aan de beslissing over d e motie finig een debat vooraf, waarin prof. ijlstra zich verweerde tegen be schuldigingen van de heer Ruygers (PvdA) aan het adres van de mi nister van Financiën over diens ge brek aan enthousiasme voor de steun aan de ontwikkelingsgebieden. Prof. Zijlstra zei dat verhoging van de steun alleen mogelijk is wanneer de Kamer tevens aangeeft op welke be grotingsposten de verhoging kan worder uitgespaard. Van zijn kant stelde de minister de Kamer in gebreken, omdat zij deze mogelijkheden niet heeft uitgezocht. Men kan het ook anders doen, maar dan speelt men „va banque", aldus de minister. Hij vond dat de heer Ruygers in zijn houding zich politiek onsportief had gedragen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 12 april De Tweede Kamer heeft haar goedkeuring ge hecht aan de subsidiëring van de facul teit der Godgeleerdheid aan de bij zondere universiteiten: de katholieke universiteit te Nijmegen en de V.U. te Amsterdam. Minister Cals noemde het betreffende wetsontwerp „het sluitstuk op de gelijkwaardige ontwikkelingsmo gelijkheden van openbaar en bijzonder onderwijs". Hq zei, dat de erkenning van de theologische faculteit tot hel normale bestand van een universiteit behoort, geheel op wetenschappelijke overwegingen berust. Het beginsel van scheiding van Kerk en Staat wordt er dus niet door aangetast. „Algemeen wordt erkend", aldus de minister, „dat het wetenschappelijk niveau van de beide bijzondere universiteiten niet on derdoet voor dat van de andere hoge scholen in Nederland, hetgeen de be slissing dus tenvolle rechtvaardigt." De oplossing is geruime tijd onder werp van studie geweest van de Staats- commissie's-Jacob. Deze heeft de formu le gevonden, dat de overheid de be voegdheid behoudt in te grijpen wan neer de criteria wat de deugdelijkheid van het theologisch onderwijs betreft niet aan de eisen zouden voldoen. Namens de KVP heeft pater Stok man verklaard, dat onder de vele variëteiten in de verhouding tussen Kerk en Staat de Nederlandse zich onderscheidt door wederzijdse waar dering en samenwerking. Alle kerkge nootschappen en ook de levensbe schouwelijke, op niet godsdienstige grondslag, worden daarbij gelijk be handeld. In dit regiem past deze sub- I Advertentie) vanaf f59.90 publicatie: ITHO - SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 12 %PrtL De heer A. M. Bergers zal mor gen zonder stilstaan zijn zestigste ver jaardag passeren. Voor zieken en hulp behoevenden heeft hij nu zestig miljoen gulden verzameld en dat is hem nog al tijd niet genoeg. Hij is met al zijn acties een organiserend wonder gebleken, maar als men vraagt naar het ge heim van zijn suc ces, dan ligt het antwoord vooral in zijn onverwoestbare werklust. Een long ontsteking, meer en minder ernstige griepaanvallen is hij al werkend te bo ven gekomen. Hij behoort tot de on dankbaarste klan ten van de bedden fabrikant, maar even merkwaardig is dat niemand iets aan hem merkt als hij een -merkend door gebrachte nacht in de dag laat over gaan. Hij heeft nog nooit gezegd: „Voor vandaag is het ge noeg geweest," want het was hem pas ge noeg als het werk van dat etmaal weer kant en klaar was. Enkele jaren terug toen hij in zijn vrije tijd nog bezig was met het oprichten van driehonderd afdelingen van de katho lieke EHBO was in het gezin Bergers het vaste antwoord op de vraag waar vader was: „Vader is oprichten". .Zijn inspanningen voor de EHBO zijn uitgelopen op de grote inzamelacties. Tallozen kennen het verhaal over de oorsprong daarvan. Er was een kind m het water van de Schiedamse haven gevallen en de heer Bergers die daar toen met ziin meisje het was 1927 wandelde, was het nagesprongen. Met het bewusteloze kind op het droge ge komen, wist hij niet goed wat hij moest doen; hoe dat ging met die kunstmatige ademhaling. Hij probeerde het en het tejtete, maar toen besloot hij toch een EHBO-cursus te volgen. Zijn dagelijk se werk vond hij later als chef van het Rotterdamse bijkantoor van een expe ditiebedrijf. In die functie was hij ook nog werkzaam toen hij met zijn enor me acties kwam. over te dragen. Zijn naaste medewer kers (tien overdag en vijf in de avond uren) leveren verbazingwekkende pres taties. Als hij op het idee komt om bij een bepaalde actie alle Nederlandse telefoonabonnees aan te schrijven (een aantal van 721.000), heeft zijn ploeg veertien dagen nodig om vanaf de lan cering van het voorstel al die brieven de deur uit te krijgen. In die werkroes fran keert een medewerker liefst 6000 brie ven in een uur. Ook de 14.000 medewer kers die h;j overal in het land heeft 99 99 A. M. BERGERS .geen vrije tijd oeveel acties hij nu gehouden heeft, kan hij niet in één keer zeggen. Hij heeft zich altijd in gespannen voor anderen. Een blinde Limburgse jongen verschafte hij een geleidehond van 350 gulden. De na tionale anti-rheuma-actie (zijn grootste: 5 miljoen loten) haalde 2,5 miljoen gul den binnen. Hoewel het perfect organi seren zowel een talent als een liefheb berij van hem is, gaat het hem voorna melijk om de bedoeling. Altijd zoekt hij zelf de mensen-in-nood op, voor wie hij wat gaat ondernemen. En dat hoeft niet steeds op een loterij uit te draaien. Het is bijvoorbeeld ook wel gebeurd dat hij een verlamde jongen uit zijn expeditie bedrijf achter in zijn auto op een bran card legde en daarmee in een onafgebro ken rit naar Lourdes reed. De ellende van zieken en ongelukkigen in Lourdes is wel van enorme invloed geweest op zijn persoonlijke gegrepenheid. Hij is er in geslaagd zijn bezieling op anderen zitten om de loten te verkopen zijn zeer toegewijd aan het werk van de heer Bergers. Hij heeft ze verzekerd. Af en toe stuurt hij ze een kleine attentie. Op hun laatste verjaardag bijvoorbeeld hebben deze medewerkers 's morgens een grammofoonplaatje in hun bus ge vonden, waarop zowel de heer Bergers als Mies Bouwman hun gelukwensen aan de jarige en zijn gezin overbrach ten. Nu zit hij weer een andere attentie te verzinnen. deeën voor zijn acties worden bij hem aan de lopende band gebo ren. Dit onderdeel van zjjn werk beschouwt hij als rustnemen en vakantiehouden. Hij heeft wel eens gezegd dat hij, als hij een nieuw idee wil uitvoeren, zich altijd even afvraagt of zijn moeder zaliger dat ...aardig zou hebben gevonden. Zijn zin voor perfectie heeft bereikt dat het apparaat van de loterijen en inzame lingen nagenoeg feilloos werkt. Een groot deel van zijn succes acht hij te danken aan de PTT. Bij de bestel ling van die vele miljoenen Bergers- brieven zijn in al die jaren nog geen tien foutjes geconstateerd. De heer Bergers maakt er een sport van om de onkosten van zijn acties zo ver mogelijk te houden onder de wette lijk toegestane veertig procent. Het hangt er natuurlijk wel van af of hij bij een actie de medewerking van radio of televisie in Nederland krijgt, want dat spaart veel papieren propaganda uit en sorteert een groot effect. Maar als hij met kranten vaak huis-aan-huis werkt, laat hij de kosten van die kran ten en zelfs ook de prijzen door de ad verteerders betalen. Zo heeft de heer Bergers bereikt dat zijn onkosten ge woonlijk minder dan dertig procent van de opbrengst belopen. Maar onbetaal baar is natuurlijk de verbluffende werk lust die hij spendeert aan zijn onderne mingen. Dat kan hij gewoon niet laten. Als hij bijvoorbeeld foto's maakt van zijn kleinkinderen hij is een uitste kend fotograaf drukt hij ze 's avonds nog af, nog voor de laatste lichting van de brievenbus, zodat de portretjes de volgende morgen onder de ogen van zijn kinderen liggen. sidiëring. Wanneer de bijzondere uni versiteiten op grond van de wet op het wetenschappelijk onderwijs tot sa menwerking willen komen, dan zal een inter-faculteit voor een oecumenische studierichting in de godgeleerdheid mogelijk zijn. De vreugde over het wetsontwerp werd bij pater Stokman getemperd door het ontbreken van een verho ging van de rijksbijdrage in de kosten van de leerstoelen, die door kleine kerkgenootschappen voor de oplei ding van hun bedienaren en aan enkele openbare universiteiten zijn gevestigd. Ook van andere zijde werd dit naar voren gebracht. Pater Stokman wees op nog andere archaïsmen die in de wetgeving voor komen wat de salariëring betreft. Minister Cals zei, dat hij onmogelijk een zo gevoelige materie, waarbij het gaat om een andere interpretatie van de grondwet dan tot dusverre is aan gehouden, onvoorbereid met de Kamer kon regelen. Wel wilde hij deze kwestie aan de staatscommissie voor de Ere diensten voorleggen. In een motie heeft de Kamer daarna de wens uitgesproken, dat los van het studiewerk van deze commissie de toe lagen die de kerkgenootschappen ont vangen voor de opleiding van haar leraren worden aangepast aan de hui dige omstandigheden. Minister Cals vond het juist, dat de Kamer dit in een motie vastlegde, maar hij moest er op wijzen dat het huidige kabinet een dergelijke regeling niet meer kon treffen. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 12 april „Voorrang**, het orgaan van de Kath. Bond vaa Vervoerspersoneel „St. Raphaël", meent dat de N.S. door een verbre den en verdiepen van de afgesleten statusverschillen de klok terugzet. Te meer, omdat de personeelsraad er bui ten wordt gehouden. Door de R.D.V.-herziening 1962 is een vrij groot aantal mediale werkers mét een groep hoger personeel samen in een veel besproken taakgroep terecht geko men. „De gevolgen daarvan" aldus het blad „zijn voor ons onbegrijpelijk. De mediale werkers waren en zijn voor een belangrijk deel lid van de erkende vakorganisaties. Hun salarispositie en zovoorts werd dan ook sinds jaar en dag in overleg met de personeelsraad (representant van de vakorganisaties) geregeld. De directie wil dat nu niet meer. De motivering is weinig overtuigend, of beter gezegd: helemaal niet over tuigend. De personeelsraad én velen der betrokkenen zelf hebben tegen dat terugdraaien van de klok be zwaar aangetekend. Desondanks schijnt de bedrijfsleiding haar wil door te willen drijven. „In de achter ons liggende periode" zo vervolgt het artikel „hebben we gezien dat de personeelsraad extra werd opgepoetst om de ondernemings raad buiten de N.S.-deur te houden. En nu probeert men het werkingsgebied van diezelfde personeelsraad in te per ken." Gehoopt wordt op een oplossing, die gericht is op de samenwerking van allen, die de N.S.-gemeenschap vor men, daar men anders consequenties vreest, „die nu nog in de pen blijven". NIJMEGEN, 9 april De Nijmeeg se studentenvereniging „Diogenes" viert van 27 april tot en met 12 mei haar eerste lustrum. In het uitgebrei de feestprogramma zijn manifestaties opgenomen op bijna elk gebied waar in de student geïnteresseerd is. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. et zit Joop van Zon dwars, dat „probleem jonge di rigenten" dat wij hier in Nederland cultiveren! Hij behoeft dan ook waarachtig zijn licht niet onder de koren maat te zetten, nu hij zojuist met de derde prijs, vijftienhon derd dollar en een bronzen me daille, teruggekeerd is van The Dimitri Metropolis Competition for young conductors in New York. (Juryvoorzitter Leonhard Bernstein, de man van de West Side Story). Maar wat nu ver der? Zal deze internationale er kenning gevolgen hebben voor zijn dirigentenloopbaan in ons verhoudingsgewijs met symfo nie-orkesten rijk bezaaide va derland ,waar echter zelfs in Amerika deed d:t sterke ver haal de ronde zeven buiten landers de scepter zwaaien. De mededeling dat wij er, al tel lende, tot negen komen blijkt koren op de molen van de jonge (29) prijswinnaar en het is wel duidelijk, dat hier iets aan gedaan moet worden. „Goed, wij hebben hier de dirigentencursussen van de Nederlandse Radio-Unie. Uiterst leerzaam, ik heb er twee ge volgd in '59 en '60" (voordien behaalde Joop van Zon de eind examens piano en theorie aan het Amsterdams Conservato rium, het solistendiploma en de Jacques Vonkprijs: deze maakte het hem mogelijk enige tijd in Wenen te studeren; bij Felix Hupka nam hij directielessen en twee jaar geleden volgde hij hem op als dirigent van de orkestklasse van het Conservatorium; aan deze instelling is hij eveneens docent in de theoretische vakken. ,J)e cursusleider Franco Ferrara is een ongelooflijk goede pedagoog en je leert in die vijf weken enorm. Maar daarna volgt er een vacuum, er gebeurt niets, je hoort niets meer en er is geen kans om bij welk orkest ook aan de slag te komen. Sommigen mogen twee maanden „stage lopen", wat inhoudt dat je met je armen over elkaar bij de repetities mag zitten. Het kost een boel geld en daarna ga je maar weer naar huis. Bij de radio is orijangs weer een post vrij gekomen omdat een dirigent de pensioengerech tigde leeftijd bereikt had; er is geen opvolger benoemd, er was er geen te vinden, heette het En dat terwijl er veel jonge dirigenten zitten te springen om aan de „slag" te kunnen gaan, om te bewijzen wat zij pres teren. Niet voldoende ervaring? Maar hoe moeten we die in 's hemelsnaam dan ooit krijgen? Op het concours, waar ik zojuist van terug ben zei mij één van de eerste prijswinnaars, een vijfendertigjarige Tsjech: „Eigenlijk is dit een ongelijke strijdik heb al zevenhonderd opera s en vijfenzeventig symfonieconcerten achter de rug." Die man had al voor de Tsjechische Philharmonie gestaan, één van de beste orkesten van Europa! Hoe kan ik daar tegenop met mijn praktijk van zes concerten (einduitvoeringen op het Conservatorium, enige uitvoeringen met het Amsterdams Kunst- maandorkest en het Utrechts Studenten Concert? De sfeer tijdens het concours was overigens heel charmant: geen concurrentiezucht en onder linge afgunsteen prettig internationaal contact. Van elkaar te leren viel er niet veel, het was verboden naar een ander te kijken of te luisteren wanneer hij met het orkest bezig was. Een prima orkest! „The Symphony of the Air", het vroegere N.B.C.-orkest, gesticht door Arturo Toscanini. enige van zijn oude musici zitten er nog in. Een buitengewoon soepel, snel reagerend ensemble: tijdens de eerste ronde moest het ieder kwartier on der een andere dirigent spelen! Er waren 58 deelnemers uit de hele wereld, 28 verschillende landen. Ken merkend voor het gebrek aan goede jonge Amerikaanse dirigenten is hel feit, dat van de honderdvijftig kandidaten uit dat land slechts zeven tot het' concours toegelaten zijn: geen enkele daarvan heeft de finale gehaald. Het is anders wel een zenuwslopende affaire; dat voortdurend wachten op de uitslag is verschrikkelijk spannend. Na de eerste selectie bleven we met vierentwintig over, daarop werd een halveringssysteem toegepast, kwart-finale, halve-finale, finale. Voor de uitslag kwam er totaal onver wacht een dame binnenwandelen, die opgewekt mededeelde dat we nu nog eventjes lekker wat prima-vista-directie zouden gaan beoefenen: drie minuten inzage van de partituur, een atonaal werk waarin alle voetangels en klemmen van de moderne compositietechniek maat voor maat opeen gestapeld lagen. Het was een middendeel en het mooiste is, dat ik me niet eens de tijd gegund heb om de titel van de compositie en de naam var de componist vast te stellen: later las ik in een New Yorkse krant, dat het van de Pool Taddeusz Baird geweest was'. De mooiste ervaring van dit concours? De sensatie dat ik het orkest zó snel kon beïnvloeden, dat mijn opmerkingen werkelijk effect sorteerden en dat iedereen her gevoel had, dat er echt muziek gemaakt werd. Zoiets maakt dat je de hoop op een dirigentenloopbaan niet opgeeft."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5