HELEN KELLER Levensschets van een doofblinde STUDIEBEURS VROUWEN Noodzaak tot vernieuwing jaagt de mode steeds op VROUW IS ELKE DAG HAAR PAASBEST" WANT WELVAART HEEFT DAAGSE LEVEN FEESTELIJKER GEMAAKT Fabrikanten dingen om baby's gunst De hele grote mode voor de hele kleine wereld M Ij D Schommelen W' GEPLISSEERD ZOMERPAKJE E Spaanse omelet DELFIA W d< In bed Business academisch gevormde XHEZOELFIA ZATERDAG 13 APRIL 1963 .welvaart dwingt tot vernieuwing. Tegen Pasen zou je met je kleren willen doen wat de bomen doen met hun blad. Die hebben het oude weggegooid en alles nieuw ge nomen. Het is vast en zeker een heel oud verlangen in de mens om zich, als ook de natuur weer nieuw wordt, in het nieuw te steken en zich mooi te maken. Het is een heel oud gezeg de „op je Paasbest" te zijn. Met Pa sen zette je een nieuwe voorjaarshoed op en het is bijvoorbeeld in Amerika de gewoonte op Paasochtend na de kerkdiensten een Paasparade te hou den om eikaars met bloemen opge tuigde hoofddeksels te bewonderen. Maar of het weer met Pasen ook een beetje voorjaarsachtig wil zijn, daarvan is men nooit zeker want het voorjaar houdt zich nu eenmaal aan geen enkele wet en bovendien heeft Pasen geen vaste kalenderdag. Maar dat komt misschien nog wel nu er toch zoveel wordt afgebroken om opnieuw opgebouwd te worden. elvaart dwingt tot vernieuwing, de noodzaak van vernieuwing jaagt de mode op. Vroeger werd een jas een „duur" stuk in aanschaf jaar op jaar verlengd of tfT elv verkort, gekeerd, veranderd en een kind kon naar school gestuurd woi\ den in een jas met een ingezet stuk in de mouw. Kom daar nu eens om! Kleutértjes in stad en dorp gaan naar school met onberispelijke maillot beentjes, in gave windjaks, waarvan de meeste er uit zien of ze de week tevoren zijn aangeschaft, als het re gent de voetjes gestoken in allerlief ste rode, witte of gele rubber-laars- jes. En kijkt u eens hoe Ot en Sien in de regen speelden e stijgende uitgaven voor de kle ding zullen ook wel in de hand gewerkt worden door de vrije zaterdag. Als mijnheer en mevrouw samen boodschappen gaan doen, laat op de ochtend, goed gehumeurd, als mijnheer mee uitzoekt: „kind, dat is foch veel mooier", als mijnheer be taalt. De vrije zaterdag is een fees telijke prelude op de zondag aan het worden. Vroeger was het een dag van zeepsop en stoepen schrobben in oude, afgedragen kleren. Daarvan rustte men dan uit „op zijn zondags!" Schommelmeisje in een leuk handweefstof jurkje van draion met Walt Disney figuurtjes. at draagt de baby in 1963 eigenlijk des nachts? Een bed- pak bestaande uit flanellen hes je met tricotboorden en een korte broek of een trappelpak: dat is een trappelzak zonder banden met er aan vast een hesje. Later kan de zak worden opengeknipt en omgezoomd om als nachtpon dienst te doen. Dan is de en soepele donkerblauwe strik op een soepel zomerpakje van heel fijn witte geplisseerde zij met orlon, is ken merkend voor de mode 1963. Die beweeglijke ribbel" is het bijzondere van dit pakje. De grote strik, lavallièrezeggen de Fransen nog altijd, zit aan de blouse vast, die mouwloos is. Dit makkelijke ontwerp voor jonge vrouwen is typisch voor de stijl van Guy Laroche, Per persoon: 2 losgeklopte eieren, 1 in plakken gesneden tomaat en 1 kleine ui eveneens in plakken go- sneden, de inbond van 1 kwart blik gemengde groente, 1 volle mespunt paprikapoeder, evenveel kerriepoe der, zout en peper naar smaak en 3 gekookte aardappelen, in blokjes verdeeld. Laat 25 g DELFIA in een koekepan heet worden en bak alle groente met zont peper en kroiden goudgeel. Laat het vocht inkoken. Roer dn eieren erdoorheen en laat stollen. Serveer deze platte omelet op ^en warm bord met geraspte kaas ea warm stokbrood. 8T •m 100% PLANTAARDIG Het is onmogelijk, niet telkens weer geboeid te zijn als men leest over het leven van He len Keiler, de nu meer dan tachtigjarige vrouw, die blind en doof door het leven is gegaan, maar des ondanks haar universitaire studies maakte en een ongelooflijk voorbeeld is geweest voor iedere gehandicapte. Zij was en is een hoogst begaafde en zeer wilskrachtige en vooral een heel levensblije natuur, die de wereld heeft laten zien wat een mens met zjjn eigen energie kan overwinnen. Maar dat zij op zevenjarige leeftijd, toen ze nog een kleine ongetemde wilde was, de wanhoop van het gezin, onder leiding is gekomen van Anne Sullivan, die haar grote gaven van verstand en hart onderkende en richtte, is beslis, send geweest voor haar ontwikkeling. Over dat leven van Helen Keiler, samen met Anne Sullivan, die als nauwelijks twintigjarige voor de on gelooflijke opgaaf stond, met dat wild vreemde kind dat niet zien, niet ho ren en niet spreken kon, contact te maken, gaat het pas verschenen boek Moedige metgezellen". De twee moe dige metgezellen zijn dan Helen Kei ler en Anne Sullivan, later na haar huwelijk Anne Macy. De schrijfster van deze biografie, die oorspronkelijk in het Engels is verschenen en hier werd uitgegeven bij Gottmer, Haar lem, is Helen E. Waite. De aandoen lijke levensgeschiedenis van de doof blinde Helen Keiler is ook algemeen bekend geworden door de film De wonderdoenster". Maar wie, hoe ook kennis neemt van het leven van He len Keiler, dat zich ontwikkelt als een prachtige bloem uit een knop, door toedoen van haar metgezellin Anne, (lie weet niet, wie van de twee vrou wen hij het meest bewondert. Anne b.v. van origine een verwaarloosd kind uit een doodarm gezin, zelf tot haar veertiende jaar bijna blind, daar na in korte tijd opgebloeid toen ze in een instituut terecht kwam waar ze vorming, leiding en lering kreeg, wordt gezet voor een opdracht, die onmogelijk lijkt: ze moet het doofblin de meisje Keiler, ergens in het zuiden van de States, een paar dagreizen ver, ontmoeten en voor haar opvoeding gaan zorgen. Wat ons daarbij persoonlijk zozeer treft, ook weer in deze levendige bio grafie, is het feit, dat men de tame lijk onervaren Anne, louter op haar persoonlijke kwaliteiten maar die waren dan ook niet mis en haar toewijding, spontaan deze taak toever trouwde. Zoiets zou nu, in onze geor ganiseerde maatschappij ondenkbaar zijn. Wat zou men niet allemaal aan examens en diploma's en testen ver wachten! Maar Anne Sullivan staat voor de taak, zo maar, alleen en als ze vanaf het eerste ogenblik zich tot net zevenjarige ongetemde kind voelt 8?„n£etrokken, omdat ze hart en ver- f,1» voelt achter het wanhopig on- wrmogen ornzmh te uiten, zet ze zich nrar-hfiL Ze improviseert op een Sier zf v«wispect afdwingende ma- ze contact hL«0e^ze Helen' met wie LanT tl L door tekens in haar M ppn mttt'i m°,et bespelen en ze blijkt een uitstekGnde leraxps nnvnpH» ster, psychologe te vol gens haar naturlijke intuïtie en haar bqzonder helder en gezond verstand Niet minder ook door haar doorzet tingsvermogen. Wat zij bereikt heeft met haar leer methode, die ze al improviserënd ont wikkelde, blijft een aangrijpend ver haal, hoe dikwijls men het ook leest Het vertelt vooral hoe de sterke, nobe le liefde van Anne, de liefde voor haar opgaaf, de liefde voor deze ge handicapte, die brandde om te we ten, te leren, te begrijpen, te kennen, hoe die liefde haar stap voor stap de richting wees. Aangrijpend is de trouw van Anne, die ook na haar huwelijk bij Helen bleef. Vijftig jaar lang zijn ze samen geweest, Helen was ontroostbaar toen ze „juf", zoals ze haar altijd ge doemd heeft, verloor, in 1936. Helen Tvas toen al zevenenvijftig jaar. „Moedige metgezellen" is een boek dat, zoals iedere biografie van Helen Keiler, levensmoed uitstraalt. Het stemt dankbaar dat er zulke mensen bestaan en dat men ze, zij het uit de verte, mag leren kennen. A. Bgl. Het Bestuur van de Stichting Fonds Doctor Catharine van Tussen broek maakt bekend, dat het fl. voor het jaar 1963-1964 een stu- juebeurs, groot maximaal 2000, be- 8chikbaar zal stellen. -Deze Studiebeurs is bestemd voor i 'deriandse Vrouwen, die haar aca demische studie geheel of vrijwel ge- deel hebben voltooid en die gespeciali- i?erd wetenschappelijk onderzoek wil- en verrichten, onverschillig op welk pebied, hetzij in Nederland, hetzij in het mutenland. H Sollicitaties in zesvoud, die een uitvoe- soif 'evensbeschrijving en een welom- cnreven studieplan dienen te omvat te»' worden onder vermelding van re dt» des vd"r 20 mei a.s. verwacht bij j» secretaresse van het fonds, mevrouw dé.» V, Hogeweg-de Haart, Gerrit van veenstraat 122, Amsterdam-Z. Dat „Paasbest" stamt ook uit een an dere tijd. Uit de tijd dat men zondags en op een feestdag mooi aangekleed was omdat men niets deed. Uit de tijd dat men zijn kleren spaarde, er heel zuinig op was. Uit de tijd dat men door het leven ging op stevige schoenen die heel veel malen verzoold werden voor dat men de uitgave overwoog van een nieuw paar. Nu, in het naaldhakken- tijdperk zijn de schoentjes waarop vrou wen op Paasochtend naar de kerk trip pelen even sierlijk en frêle als die waar op ze de dagen ervoor hun boodschap pen deden. De welvaart heeft het uiterlijk van de menser. zo veranderd, dat ze er eigen lijk altijd „op zijn zondags" uitzien, zo als een confectie-fabrikant het eens heeft uitgedrukt. De verluxing van het uiter lijk blijft toenemen en de stijlen waarin men zich kleedt voor werk, voor ont spanning of voor een feestelijke ge legenheid vloeien steeds meer in elkaar over. Kantoormeisjes en jonge moeders achter haar kinderwagen bewegen zich op schoentjes, waarop mannequins dood moe worden volgens haar eerlijke be kentenis. Het zijn, tussen haakjes, dan ook de bekende fotomodellen die voor de grote modebladen poseren, die de schoenenmode nu beïnvloed hebben in de richting van de makkelijke lage hak! Maar goed, niemand vindt het vreemd om op maandagochtend naar het post kantoor te gaan op fijne open naaldhak pumps. Zoals iedereen vanzelfsprekend heeft geaccepteerd dat we hyperfijne kousen dragen die qm de haverklap sneuvelen. Ook wie is opgegroeid met de benen in stevige kousen en de nare eeuwige plicht van kousen stoppen en alleen zijden kousen voor zondags, vindt de luxe van de nylons, die hernieuwd moeten worden aan de lopende band, vanzelfsprekend. En de manifeste welvaart aan 's men sen uiterlijk is de vrouwen ook letterlijk naar het hoofd gestegen. Wat een werk wordt er gemaakt van de kapsels voor elke dag, wat een geld verdwijnt er in het modieus houden van het haar. En wat een geld, wat een tijd, wat een aandacht wordt er dagelijks gespendeerd aan de opmaak. Hoe was dat een halve eeuw geleden? Een jonge vrouw die toch echt wel om haar uiterlijk gaf had in haar toilettafel een klein boekje dat bestond u^t fijne blaadjes papier, die bestoven waren met fijn, zacht geurend poeder Als ze in de spiegel zag dat haar neus glom veegde ze er met zo'n poeder-papiertje overheen! Meer werk van haar teint maken zou ze te wuft ge vonden hebben! En wie vroeger een bril moest heb- De welvaart is de vrouwen letterlijk naar het hoofd gestegen. isschien rea. liseert u z'icb nooit dat de ben, nam een doodgewone bril, uitslui tend om door te kunnen kijken. Maar in het welvaartstijdperk is het brilmontuur een modieus attribuut geworden dat na een jaar ook al weer verouderd is. Hoe grauw was een regendag vroe ger! Zwarte paraplu's, grauwe regen jassen, volstrekt nuttige maar volstrekt vreugdeloze artikelen, zwarte glimmen de overschoenen. De welvaart en bijbe horende verluxing hebben het natte straatbeeld wel opgevrolijkt. Kortgeleden zagen we een dametje lopen met een koket ruiten regenhoedje op en dito pa raplu boven het aardige hoedje. Het druppelde volstrekt niet uit de hemel maar ze hield het parapluutje toch maar opgestoken omdat ze waarschijn lijk zelf wist hoe aardig het er uit zag. De welvaart heeft het dagelijks leven in elk opzicht feestelijker, „zondagser" gemaakt, vanaf de glinsterende kettin gen en armbanden, waarmee de typis tes op kantoor achter haar schrijfma chine zitten tot de croquetten en zakjes patates uit de automaat die daagse kost zijn geworden en de lichtblauwe plastic emmer en vrolijk bedrukte stofdoek, waarmee we de schoonmaak te lijf zijn gegaan. In een feestelijke en flatteren de duster! Men kan de lijn doortrekken naar de lingerie, modieus en voortdu rend door nieuw vervangen, en de ver fijnde bad- en strandkleding. En de moderne luxe in lieve truitjes! Vroeger zei een moeder als het koud was: „Doe je trui vandaag maar aan" De dochter had één trui. Dat was ge noeg voor een seizoen winterkou. Nu :ijn er truitjes, vesten, pullovers, in wol n zij, in katoen, in ny-, dra-, or-, ban en ontelbare andere „lons". Gecombi neerd met het fijnste leer, doorweven met gouddraad, bedrukt met de meest geraffineerde motieven. Een Franse meesterfabrikant in dit genre maakt puur zijden „truitjes" in felle kleuren, so fijn en licht en volstrekt onkreuk- oaar dat hij ze ten verkoop aanbiedt als een propje geduwd in een cylinder- loosje dat men met de hand kan om spannen. Ze zouden ook in een Paasei passen, en daar ongekreukt uit te voor schijn komen. Maar trekt de dat nu alleen a>p zondag aan? ...op paasbest eikaars hoeden bewonderen.... je vrouw die zoiets bezit Welnee, de vrouwen komen zoveel buitenshuis en zijn tegenwoordig zozeer in het hele maatschappelijke verkeer betrokken, dat zij er elke dag zo goed mogelijk uit willen zien. En de mogelijkheden die haar daartoe geboden worden zijn onuit puttelijk. Bovendien zal het begrip „in huis iets afdragen" steeds meer worden overgenomen door het willen bezitten van vrijetijds-kleding. Een begrip dat oorspronkelijk waaid. uit Zweden is overge- A. Bgl. Nederlandse baby door het open houden van zijn mond tegelijk de monden open houdt van een heel leger mensen die van hem leven. Grote volwassen mannen die neer hurken om te weten te komen waarmee ze de gunst van zijne majesteit kunnen winnen. Is het met schommelen of door lieve geluidjes te maken met papie ren luiers of met felle kleuren, met hoge of met lage kinderwagens? Er zijn van ieder der genoemde mogelijk, heden vóór- en tegenstanders die zich halfjaarlijks meten in de arena van de Expohal te Hilversum op de baby-vakbeurs. „Natuurlijk papier" zeggen de fabrikan ten van papieren luiers en ze voeren de huisvrouw-zon der-hulp aan, die moet leven in een kleine flat met wei nig droogruimte. Een gros rollen per week is soms nog te weinig voor de winkeliers in de nieuwe woonwij ken. Maar dan gaan ook de katoen-voorstanders werken met getallen en ook zij schijnen zich te mo gen verheugen in een groeiende ver koop. „Een kind kan toch immers de was doen" met de moderne apparaten, zeggen ze en ze wijzen op de model- luiers die dicht gaan met haak en oog. De angst voor open sipelden hoeft dan ook niet te gaan knagen. Dat de baby echter wel een confectielijfje moet heb ben is misschien een euvel dat bij de volgende beurs kan worden verholpen door aan één luier meerdere haken en ogen te zetten. „Schommelen is psychologisch ver antwoord", roepen alle fabrikanten van schommelwiegen en slechts een enkele scepticus heeft vier gewone po ten extra die er aangezet kunnen wor den als baby genoeg heeft van dat ge- schommel. „Dat heeft hij nooit" denkt de man vam de „wip-wap": een soort rubber corsetje aan een elastische band waarin de baby op een zacht kussen op en neer kan springen als op een trampolino. „Hoge wagen", propageren de leve ranciers van de gouden koetsen, „dat houdt de lucht rondom de baby zui ver". „Maar daar moet zjjn moeder helemaal op gekleed zjjn", zo zeggen de makers van de vlotte ruiten trans portmiddelen die dikwjjls nog zjjn voor zien van wagentassen in dezelfde kleu ren. „Geef het kind meteen een fleurige indruk van de wereld en omring het met plasticfiguren" is een andere leus. Ze zijn per vel of strook verkrijgbaar, afwasbaar en later eventueel te verwjj- dere/i. „Begin al vroeg met vriendelijke ge luiden" en hang boven de wieg een mobile: dat zijn vogeltjes aan ijle dra den die eenmaal opgewonden, subtiele geluidjes laten horen. Bij iedere wind vlaag deinen ze zacht heen en weer. Geluid maakt ook het hond-kleedje: een dikke vacht voor de slaapkamer in dierenvorm. Gelukkig niet als men er op loopt want dan zou de nachtronde wel wat bezwaarlijk worden. De ronde zal iedere moeder bljjven maken, ook al weet ze haar kind warm in een trap- pellaken en veilig op een ademend kussen: poreus zodat de lucht vrije toegang houdt, zelfs als het vochtig wordt. Het kan met stretch hoes en al in de wasmachine en in de centrifuge. HH baby meteen in de mode want de ten dens gaat meer naar ponnen dan naar pyjama's, net als bij de grote mensen. De grote mode druppelt altijd lang zaam door naar de kleine wereld. Zo ontmoet men veel teakbedjes en Fran se stijl meubelen, en veel oomposes: bijvoorbeeld een ruiten vestje op een effen broek. Ook de perikelen van de grote-mensenwereld zijn duidelijk waarneembaar: de kleinbehuisdheid bijvoorbeeld die de moderne ouders „alles in één" doet wensen. Zo is er het Deense wonderbed dat jarenlang meegroeit. Eerst is het met piek en sluier een aardige wieg en overdag met witte hulpstukken een royale box. Het kan uitgeschoven tot 135 cm en met rugkussen en gekleurde matras een aardige bank vormen. Voor de grotere kinderen zien we steeds weer de kleur groen opduiken. En daarnaast helder rood: liefst ge combineerd met grijs, al dan niet ge ruit. Wat óók steeds terugkomt bjj het rondgaan over zo'n vakbeurs is de ge dachte dat het allemaal wel een kei harde business aan het worden is, on danks alle vriendelijke reclame-kreten als „hét tere baby-huidje" en derge lijke. En dat allemaal rondom een we zen dat juist het minste eisen stelt van de hele familie. Als hij maar op tijd zijn natje krijgt en... zijn droogje. Ja, maar wat voor een droogje' van tex tiel of van papier! En zo zitten we weer midden in de verwarring. Een verwarring van keus die nog groter zou zijn geweest als al de collecties uit Frankrijk, die waren opgehouden door de spoorwegstaking, ook nog op tijd binnen waren geweest. G.S.-de W. Advertentie 100% PLAKTE VET NETTO lp I» c blTMUMEbt) *OOR 8AK«€N fN MAOf# (Advertentie) PARFUM SCHOONHEIDS.PRE PA RAT EN TRU11.9 0.5 5 KORTS LU N t AA II Z U I P P LE I M OUOEOVK WtJSSENBRUCH LAAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 19