Hier en daar een veldje krokussen... Groene kustwegzee in W esten toch geheel vol Nog altijd zoeken naar Thresher KIL MAAR ZONNIG RAJAKOWITSCH NOG NIET GEVONDEN Harster, ex-chef SD Nederland, erkent aandeel deportatie Kind bij brand omgekomen 1 m i Verkeersdelinquenten - met korte straf - naar Veenhuizen Paasmorgen HOUTEN BRILLEN i Trein stort bij Bandoeng in een diep ravijn <W"M0RRIS Duitsers geven een mil]oen mark uit Brand verwoest 18de eeuws hotel In Geleen Wethouder in arrest AUe arrestanten thans vrij Schoorsteenklachten! „DE STEENWERF" PEUGEOT SKODA GARAGE VERBEEK N.V. Drukte in Venlo Beierse politie zoekt in de drukte Hof van Hollandop Tholen een puinhoop CHRISTIAANSE rJ Poging tot doodslag zeven jaar geleden? Fins ter wol de ZATERDAG 13 APRIL 1963 87ste JAARGANG No. 31410 5? Suède dames- en herenjasjes Spaarndamseweg 48, Haarlem Tel. 02500—53750 40.— tot 45.— 56 56 Jansstraat 54 - Telefoon 10180 MüNCHEN, 12 april. (U.P.I.) - Een woordvoerder van de Beier se politie heeft gisteren ver klaard, dat het praktisch uitge sloten is dat tijdens de Paasdagen een spoor van de Joden ver volger Erich Rajakowitsch zal worden gevonden. De helft van de stads bevolking is naar buiten getrok ken, een groot aantal vreemde lingen is de stad binnengekomen. N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN - Op de morgen van de Verrijzenis gingen enige vrome vrouwen naar het graf van de Heer om zijn lichaam te balsemen. Maar het graf was leeg en een engel lichtte de vrouwen in: ,JHij ts verrezen zoals Hij gezegd heeft." Op de hoek van een 12de eeuws kapiteel uit de abdijkerk van Mozat in Frankrijk is één van deze vrouwen zo afgebeeld: verbaasd en met een nauwelijks opglanzende blijd schap staart zij voor zich uitde kruik met balsem zorgzaam tegen zich aandrukkend. Zie, ik heb gelijk, de zon komt gedwee met mij op, de ochtend blinkt als de eerste dag, wat het leven vermag op de dood, baart licht brekend het graf in de donkere grond. Naamloos bleef ik er vannacht toen ik dood was en toch nog bestond. Zie, hef gelijk van de zon vervolmaakt nu mijn hand en mijn hoofd en mijn hart, genezen ben ik en gezond. Herken nu mijn beeld dat de Vader bedacht Wie gelooft heeft dit leven verwacht. F. DU. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 2C80G Postairc 14348C Bijkantoor Beverwijk Zeestraai 50 teiet 4790 Bijkantoor en Red Dmuioen leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie W C H leiideckers en Mr W A M van der Kallen. Hoofdredactie Drs H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimet®*- hoogte Omroepers 16 cents oer m m.-hoogt®. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave v®n redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week f 2.65 per maanc t 7.90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond» tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Geen record-Paasdrukte (Van onze verslaggevers) HAARLEM, 13 april Het ziet er niet naar uit dat de re- cord-Paasdrukte van vorig jaar zal worden geëvenaard. Ofschoon gisterochtend naar schatting 50 tot 60.000 toeristen de grens over kwamen en de hotels en pensions in West-Nederland gisteravond alle bezet waren, is de toeristi sche belangstelling niet zo over stelpend groot als velen hadden verwacht. Intussen zijn hondderdduizenden vooral Duitsers, Engelsen en Belgen ons land binnengestroomd. En dat al les alleen voor de veldjes met kro kussen, die hier en daar in de Bollen streek te zien zijn? Natuurlijk met; ons land telt voor de buitenlanders zo veel attracties. Maar op de eerste plaats is men toch voor de bollenvel den gekomen. De teleurstelling behoeft WASHINGTON, 13 april (DPI) Aan boord van de Amerikaanse torpe doboot jager „Hazehvood", die is inge schakeld b(j het zoeken naar het wrak van de „Thresher", bevinden zich vijf medewerkers van het oceanografisch Instituut van de Amerikaanse marine. Zij hebben speciale sonar-apparatuur, waarmee normaliter de zeebodem in haart wordt gebracht en die deze keer gebruikt zal worden om te trachten het wrak te verkennen. Verder hebben zij een anker en 4500 meter nylonkoord, waarmee zij een boei willen plaatsen boven het wrak. Het weer is nog slechter geworden. Er staat een wind met snelheden van 80 km per uur, het regent, de wolken hangen laag en de zee is zeer ruw, met hoge golven. ,,Een harde storm merkte een van de officieren in Was hington op. vrm2alyses van de olie die op' zee ge rij psjfT1,. is. heeft uitgewezen dat het het wrat en smeerolie was. Zolang de hein nog niet gevonden is vormen ^t verlaa^Ta^t^.Xshe^.5 W DJAKARTA, 13 april (Rtr tTPT. Minstens 38 mensen zyn omgekomen en 35 gewond, toen een exp,^?™" Djakarta gisteren nabfl Bandoeng in een 75 meter diep ray«n stortte. Volgens „Antara" zal het dodencijfer waar schijnlijk veel hoger zpn omdat de red dingsploegen menen, dat z\j nog n;et alle slachtoffers hebben gevonden. De zeer volle trein verongelukte tussen de plaatsjes Tagekapoe en Tjitat. De machinist werd dood aangetrof fen met zijn hand op de rem van de locomotief. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDStSIRAAI (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 13 april Warm Paas- weer, waar het de afgelopen dagen even naar uitzag, mogen wij niet ver wachten. Een westelijke wind voert via de Britse eilanden droge maar koude lucht uit het Poolgebied naar ons land. De verspreide buitjes die daarin voorkomen blijven van weinig betekenis zodat wij voorlopig flinke zonnige perioden kunnen verwachten. Aoch zal de temperatuur bij luchtaan- voer via het koude zeewater in de kustgebieden beneden de 10 en in het oosten van ons land niet hoger dan 12 gr. c. komen, zodat de Paasdagen J" Jaar een wel te koud maar vrij zonnig verloop zullen hebben. ZONDAG ZON: 5.48-19.34 maan: 00.11-8.43 MAANDAG 8on: 5.46—19.36. Maan; 1.11—9.24 DINSDAG •on: 6.44-19.38 maan: 2.06-10.16 echter niet al te groot te zijn, want op de Keukenhof staan een miljoen bloemen in bloei: alle krokussen. De narcissen staan dik in knop, maar met de Paasdagen zullen zij nog niet zijn uitgekomen. Ook in Haarlem zal men geen bloemen aantreffen. De bloemen meisjes moeten deze dagen verstek Ia- ten gaan. Kennemerland en de Bollenstreek verwachten een enorme Paas- drukte. In Zandvoort waren gister avond reeds tienduizend Duitsers ge arriveerd en nog enige duizenden an dere vreemdelingen. In de Bollen streek hadden verschillende hotels reserveringen van reisbureaus gean nuleerd, omdat er nog vrijwel geen bolbloemen te zien zijn. De laatste twee dagen echter nam de drukte bij de V.V.V.-kantoren zodanig toe, dat men vrijdagavond volledig „uitver kocht" was. Opmerkelijk is, dat in Noordwijkerhouf en Noordwijk een ongebruikelijk groot aantal Engelsen en Fransen te logeren is. De Duit sers zijn daar ook in belangrijke ma te vertegenwoordigd. In Haarlem zijn de hotels en pensi ons vol. Men heeft daar een beroep moeten doen op de 1250 particuliere bedden. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn grote groepen Duitsers met hun auto naar Zandvoort geko men, om aldus het drukke dagverkeer te ontlopen. Zij brachten de nacht door m hun wagens langs de Zeeweg in Bloemendaal en de Zandvoortse boule vards. Noordwijk had vrijdag al twee duizend hotelbedden (zeventig procent) en de helft van zijn pensionbedden be zet. „Op een paar dure bedden na zitten alle hotels vol", aldus gisteravond een mededeling van het VW-bureau Am sterdam. Als een onafzienbaar lint waren de duizenden buitenlandse toe risten de gehele vrijdag via alle in valswegen de hoofdstad met auto's scooters en zelfs per fiets komen bin nenrijden. Vrijdagavond reeds moest men een beroep doen op de circa twee duizend particulieren, die zich voor lo- giesverlening hebben opgegeven. Dit jaar is de traditionele volksver huizing ter viering van het Paasfeest in veel sterkere mate geconcentreerd op de „groene kustweg" die snel aan het uitgroeien is tot een belangrijk no vum op toeristisch gebied. Langs deze route over 1200 km. van het noorde lijk puntje van Jutland via N.W. Duits land zijn de Scandinavische en Duitse toeristen in grote drommen Noord-Ne derland binnen getrokken om al dan niet na een verblijf in de stad Gro ningen de Afsluitdijk over en de rand stad Holland binnen te trekken. Vrijdag kwamen vele duizenden bui tenlanders bij Nieuweschans ons land binnen. Tijd om ze te tellen was er niet, de drukte was beduidend groter dan vorige jaren en filevorming bleef niet uit. Vooral het aantal Denen was opvallend groot al bleven de Duitsers in de meerderheid. In tegenstelling tot voorgaande jaren werd prompt gevolg ANW-folder ge snel mogelijk lo- Advertentie) Wij spuiten in één dag een nieuw rond, glad, lekvrij en naadloos kanaal in Uw oude schoorsteen zonder hak- of breekwerk, met tien jaar garantie. (Advertentie) Deze nieuwe mode in brilmonturen is uit Frankrijk afkomstig. Zowel voor heren als voor dames is er een keuze uit verschillende bijzonder mooie kleuren. Bij HAAGSMAN „DE BRILLENSPE- CIALIST", JANSSTRAAT 56 (let vooral op het juiste nummer) kosten deze brillen geen 90.maar voor iedereen netto (t/o het Gerechtsgebouw) Leverancier van ALLE ziekenfondsen. (Advertentie) STOMEN STOPPEN VERVEN (Advertentie) Bloemendaalseweg 1-9 Bloemendaal Telefoon 52301 gegeven aan de per dane aansporing zo gies te bespreken. Het WV-kantóor te Nieuweschans werkte onder hoogspan ning en in dubbele bezetting. Dat behalve in het noorden, de toe- ristenstroom enigszins is tegengevallen blijkt uit de berichtgeving van onze ver slaggevers in Maastricht, Utrecht en Den Haag. De Limburgse douanekantoren aan de Duits-Nederlandse en de Belgisch- Nederlandse grens beleefden grote druk te maar van een record kon niet wor den gesproken. Met name niet in Vaals, waar de douane vooral 's zomers veel grotere drukte gewend is. Het aantal in- en uitgaande reizigers bedroeg al daar tegen de avond ca. 50.000. In Den Haag en Scheveningen konden alle gasten in hotels en pensions wor den ondergebracht. De „Landbankho- tels" in Scheveningen Kurhaus, Grand Hotel en Savoy, met een totaal van 800 bedden waren vol. Tachtig pet. was van tevoren gereserveerd. No de werd gemist hotel Rauch, van het zelfde concern. In Scheveningen bevon den zich naar verhouding veel Zwitsers. In het algemeen heeft de VW vele Ame rikaanse militairen uit Duitsland en Duitsers naar een hotel verwezen. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiniituiiii J VENLO, 13 april Venlo heeft gis teren een recorddrukte gekend door de vele duizenden Duitsers, die daar hun inkopen kwamen doen. Op Goede Vrij dag wordt in Duitsland niet gewerkt, zodat men gelegenheid had om in Ne derland Paasinkopen te doen. Van de vroege morgen stroomde een groot aan tal auto's over de drie grensovergan gen bij Venlo. Gemiddeld passeerden hier ieder uur 750 auto's bjj elke grens overgang. Naar schatting hebben de Duitsers ongeveer één miljoen Mark uitgegeven. Het grootste deel van de Marken werd besteed in levensmiddelenbedrpven. In de stad waren uitgebreide maat regelen genomen om de drukte het hoofd te bieden. Op vele punten was extra politie ingeschakeld om het ver keer te regelen. Tot ver buiten het cen trum stonden de auto's langs de straten geparkeerd. De Beierse politie heeft de jacht op Rajakowitsch ingezet, direct nadat Bonn hem tot ongewenst vreemdeling hr verklaard. Enkele uren tevoren was hij op het vliegveld van Munchen gesignaleerd, maar toen kon de politie nog niet optreden. Men acht de kans aanwezig dat Rajakowitsch zal probe ren naar Oostenrijk te komen. Dit is nu niet moeilijk, want de douane laat de grote stoet auto's ongecontroleerd pas seren. BERLIJN (DPA) Dr. Wilhelm Harster, het vroegere hoofd van de Duitse veiligheidspolitie in Neder land, heeft in een onderhoud met de „Berliner Morgenpost" toegegeven betrokken te zijn geweest bij - de portatie van ongeveer 100.000 Joden uit Nederland. 9 Harster, die op het ogenblik hoofd referendaris in Mir hen is, verklaar de in de laatste jaren meermalen een ontmoeting te hebben gehad met Erich Rajakowitsch, de vroegere medewer ker van Eichmann. Harster was Ra jakowitsch chef destijds in Neder land. Op een vraag of de deportatie van ongeveer 100.000 Joden uit Neder land onder zijn medeverantwoordelijk heid geschiedde, antwoordde Harster: „medeverantwoordelijkheid is een be trekkelijk begrip". „Wat onder mijn verantwoordelijkheid geschiedde was hen, op grond van ont vangen opdrachten, bijeen brengen in een Nederlands kamp, waar zij lan ge tijd geweest zijn totdat zij door het „Reichssicherheitshauptamt" zonder enige medewerking van ons werden weggehaald". Harster gaf te kennen, (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 13 april Het uit de 18e eeuw daterende hotel „Hof van Hol land" te Sint Maartensdijk op het eiland Tholen is in de nacht van donderdag vrijdag door brand geheel verwoest, hotel had veertien kamers met een capaciteit van 31 bedden. De hotel houder, de heer C. W. A. Herbonnet, en twee gasten konden zich op het nip pertje uit de vlammenzee redden. op v Het (Advertentie) Lange Herens'r. 36 - 38 Haarlem Telefoon 14371 dat de instantie, waar hij thans werk zaam is, van zijn politieke verleden op de hoogte was gesteld. Waarschijnlijk zal hU zich in verband met de jongste gebeurtenissen laten pensioneren. GELEEN, 13 april By een brand in de woning van de familie Feenstra aan de Ringovenstraat in Geleen is een var. de drie kinderen van het gezin, de tweejarige Freddy, omgekomen. De heer Feenstra liep zeer ernstige brand wonden op. Zün toestand is zorgwek kend. Het zevenjarig zoontje Emile werd minder ernstig gewond. De brand ontstond omstreeks tien uur toen de heer Feenstra in de keuken op de eerste etage een petroleumkachel omstootte die hij bezig was bij te vullen. In een oogwenk stond de keuken in lichterlaaie. De heer Feenstra kreeg zware brandwonden, doch slaagde erin door de vlammen heen naar de tweede verdieping te komen, waar de drie klei ne kinderen in bed lagen. Met de vijf jarige Johnny en de zevenjarige Emile in zijn deerlijk geschroeide armen keer de hij daarna langs de brandende trap terug. Beneden gekomen was hij niet meer in staat om nog eens naar boven te gaan om het derde kind te halen. Evenals de kleine Emile, die minder ernstig werd gewond, is hy opgenomen in het ziekenhuis te Sittard. De inmiddels gearriveerde brandweer plaatste een magyrusladder tegen het huis. Een brandweerman klom door een raam naar binnen op zoek naar het derde kind. Hij vond het echter niet en werd door de hitte en de rook gedwon gen terug te keren. Een tweede poging had wel succes: hij vond het jongetje onder een van de bedden. De redding kwam echter te laat. 'Ls'- V/J 4 f- 1 -r'l DEN HAAG, 13 april De minister van justitie heeft, met instemming van de centrale raad van advies voor het gevangeniswezen, de psychopatenzorg en de reclassering, met ingang van 1 april de gevangenis Norgerhaven in Veenhuizen mede aangewezen voor de iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiiiiiimiiiiii) opneming van mannelijke gevangen, wier wettelijke straftijd niet meer dan zes maanden bedraagt. Het is nl. de bedoeling dat in het gesticht „Banken- bosch 2" van deze gevangenis mannen zullen worden ondergebracht, die we gens een verkeersdelict, zijn veroor deeld tot gevangenisstraf van twee we ken of meer tot maximaal zes maan den. Dergelijke gevangenissen kent men ook in andere landen. Het regiem in „Bankenbosch 2" ver schilt in geen enkel opzicht van dat in andere gestichten voor kort gestraften. De behandeling zal in het bijzonder wor den gericht op het stimuleren van ver antwoordelijkheidsgevoel. De gestichts- arbeid zal bestaan uit het verrichten van terreinwerk in groepsverband. Bui ten de arbeidsuren zal onder meer aan dacht worden gegeven asm het alcohol probleem. Verwacht wordt dat het aan tal gedetineerden in „Bankenbosch 2" voorlopig beperkt zal blijven tot enke le tientallen. De Instelling van het nieuwe gesticht moet men zien in het kader van een verdere differentiëring der strafgestich- ten, die voortvloeit uit het voorschrift van artikel 12 van het wetboek van strafrecht, dat iedere gevangene voor zever mogelijk wordt geplaatst in een gesticht, waarvan het regiem het meest met zijn persoonlijkheid strookt. Behal ve op de aard der gedetineerden moet worden gelet op de duur van de straf tijd. De veroordeelden, die in het nieu we gesticht zullen worden geplaatst kun nen worden beschouwd als een apar te categorie. Zo is er minder behoefte aan de normale penitentiaire behande ling, gericht op resocialisering, het le ren van een vak e.d. Verder is onder brenging in een zwaar beveiligde om geving niet nodig, aldus een toelichting van dit besluit. (Van onze correspondent) ROERMOND, 12 april. De heer H.H., wethouder der gemeente Melick- Herkenboseh en houder van een assu radeurskantoor te Melick, is hier in verzekerde bewaring gesteld. Inmid dels is dit arrest twee dagen verlengd en het onderzoek, dat leden van de recherche van de Rijkspolitie en van de Rijksrecherche hebben ingesteld, heeft ertoe geleid dat H. aan de rech- ter-commissaris is voorgeleid. Grond voor deze aanhouding zou o.a. zijn het vermoeden, dat de heer H. zeven jaar geleden met zijn auto op een per soon, met wie hij onenigheid had, zou zijn ingereden, waarbij deze zich door een noodsprong op het nippertje kon redden. Dit geval zou kunnen worden uitgelegd als een poging tot doodslag. Deze zaak zou later tussen beide par tijen zijn bijgelegd. De aldus bedreig de persoon is inmiddels een natuur lijke dood gestorven. Later zouden er andere moeilijkheden zijn gerezen tus sen H. en relaties van de persoon, die destijds werd bedreigd. Hierbij zou ook weer deze oude zaak op de proppen zijn gekomen. In dit stadium van het onderzoek kon de ambtenaar van het O.M.. mr. W. Bartels geen nadere in lichtingen verstrekken. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 13 april Het ge rechtshof te Leeuwarden heeft de nog in voorarrest verkerende vier Finsterwol- der ingezetenen, t.w. A. B. en H. S., beiden raadsleden, S. I". en S. K., bei den ambtenaren, thans in vrijheid ge steld. Het hof vernietigde het bevel van de Groninger rechtbank inzake gevan genhouding en gelastte vrülating. Het Eerste Kamerlid H. H. werd reeds de vorige week vrijdag op vrije voeten ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1