FILMJOURNAAL Salzburgstad van torens en 9 meer Italiaans dan Duits Agenda voor Haarlem en oméeving Muzikale traditie werd rijke voedings bodem voor de Festspiele Paaswake n.v ED KIMMAN Co AUSTIN De Markies met de ijzeren vuist Die lustige Witwe Liever lusten dan lasten Overige films se^en SCHAKEN BIJ HET WITTE PAARD Frans Hals Lido BANDEN TUSSEN HAARLEM EN SALZBURG Luxor TAUNUS 12 M - 17 M Apotheken en dokters diensten H.H. Missen op Eerste Paasdag BRAND IN AFVAL VAN CACAOBONEN SLEUTEL WEG? c/ée irtwm&Ztfen zo snelLWDZouA&ect Muziek GROEN Co. ZATERDAG 13 APRIL 1963 PAGINA' 2 grote 1NRUILAKTIE gedurende onze PAAS-SHOW (13,15,16 en 17 april) in ZAAL: FABEL, Pretoriaplein, Haarlem. Wij bieden U de mogelijkheid Uw oude tent in te ruilen, wanneer U bij ons een nieuwe tent koopt. Deze eenmalige kans mag U niet voorbij laten gaan! Komt U eens kijken en doe Uw voordeel! R DOZEMAN K E YS E R GARAGE „PETERS" „DE SLEUTELSPECIALIST" Films Toneel Diversen Cabaret Tentoonstellingen HAARLEM, 13 april Een won- derlijke stad, Salzburg: onvergelijke lijk mooi en meer Italiaans dan Duits. Op de smalle strook gronds tussen Kapuzinerberg, Salzach, Mönchberg en de bergkegel met de Hohensalzburg, de burcht, zijn de EXPOSITIES IN FRANIS HALSMUSEUM Christus vlamt op uit het graf Zijn glans breekt glorievol heen Door het duister dat alles omgaf. Alfa en Omega. Zoals het vuur springt uit de steen, Liefde. Begin en Eind. Nu Hij verrezen verschijnt Is er geen voor, geen na. Zonen in de Zoon van God Zijn wij met Hem opgestaan. Heft het Exsultet aan, In vreugde verkeerde ons lot. Jacques Benoit verschillende delen van de stad ont staan. Rotsen en woud dringen diep door in het conglomeraat van huizen. De smalle voorgevels rijzen in de nauwe straten verdiepingen hoog en torens en koepels staan dichter opeen dan waar elders ook. In Salzburg ver bindt zich de Italiaanse architectuur van het zuiden met de Duitse van het noorden. In haar uitingen is de stad zuiver Italiaans. De Romaan bouwt als een burger van een stad, terwijl een Duitser slechts zijn eigen huis ziet en dat maakt tot zijn persoonlijk pronkjuweel. In Salzburg valt het woonhuis van een individuele burger niet gauw op. Altijd zijn het kloos ters, kerken, theaters; verzamel plaatsen van de gemeenschap. Men ziet in Salzburg geen daken. Het dak gaat achter een muur schuil, die een hoogste verdieping schijnt te zijn. Voor de Romaan, die immers bui tenshuis leeft, is het huis slechts een muur waarachter hij privé leeft. CENTRALE VERWARMING DUIKXR QLIESRANDERS •MDHANOEL JAN R00ZEK ALLES VOOR UW TUIN Beslissing uitbreidingsplan Driehuis verdaagd Fesfspiele BEN VILJOENSTRAAT 13 RD. HAARLEM - TELEFOON 5119 6 HAARLEM, 13 april Dat Huneker altijd een onberekenbare speler blijft, ondervond ditmaal Lips, die nog heel wat moeite zal krijgen de thans afge broken partij in evenwicht te houden. Brohet werd door Haverkort jr. snel naar een nederlaag gespeeld. Reeuwijk en v.d.Velde kwamen remise overeen, terwijl Bleekemolen zijn vierde zege boekte. Voor de strijd om de kampi oenstitel kreeg Hoogland ook tegen Pancras geen kans. Hopman behaalde een aardig succesje door Huyboom een remise af te dwingen. Tenslotte kwa men v.d.Stoop jr. en Pancras overeen hun partij, die was afgebroken, maar remise te geven, terwijl Hoogland zijn party tegen v.Emmerik zonder verder spelen gewonnen gaf. In groep 2 behaalde Comelissen een zwaar bevochten overwinning, terwijl ook Bottelier veel tegenstand onder vond. Deze partij werd afgebroken in een gunstige stelling voor Komen. Voor de tweede ronde nam v.d.Stoop sr. revanche tegen v.Schie. Ook Ban ken kwam tot een zege, eveneens v.d.Erf. De uitslagen waren: Huneker - Lips afg., v.Emmerik - Hoogland 1-0, Hop man - Huyboom v. d. Stoop jr. - Pancras '/2-&, Hoogland - Pancras 0-1, v.d.Berg - Bleekemolen 0-1, Brohet - Haverkort jr. 0-1, Reeuwyk - v.d.Velde VzK, Bottelier Komen afgebr., Buts - Cornelissen 0-1, v.d.Stoop sr. - v.Schie 1-0, Raap - Banken 0-1, v.d.Erf - Tour ney 1-0. Bekerwedstrijden: Ran - v.d. Stoop jr. 1-0, v.d.Berg jr. - Holtkamp 0-1. (Advertentie) Goi/dijncn stomen f 1.- per m2 Cojdijnen verven f 3.- per m2 LoiUntzplein 25 - Soerïdaplein 37 Jean Marais, onverwoestbare roman tische redder van schone, in nood ver kerende maagden, laat zich weer van zyn beste kant zien in de onderhou dende film ,,Les Mystères de Paris", die hier te lande wordt vertoond onder de titel ,,De Markies met de yzeren vuist". Hii is ditmaal in het na-Napoleonti- sche Parijs een ryke markies, die zich genoopt voelt, een arm meisje te be schermen tegen de listen en lagen van zyn grote tegenstander, baron Lansig- nac, die zonder veel scrupules poogt door middel van grondspeculaties voor de wegenaanleg van een modern Parys zichzelf te verrijken ten koste van ar me luitjes, die uit hun huizen worden gezet. De edele markies Rodolphe mengt zich onder de arbeiders om op zoek te gaan naar het meisje Marie, dat ver dwenen is. zy is in nood geraakt, na dat haar vader tengevolge van een aan- ryding door het rytuig van Rodolphe is gestorven. Maar dat weet Marie zelf niet. Rodolphe verkleedt zich als ar beider, zet de Parijse penosebuurten in rep en roer en komt zo achter de ver blijfplaats van Marie. Intussen zit baron Lansignac niet stil en met moorden en diefstal, leugens en bedrog dryft hy Rodolphe in het nauw. Na spannende avonturen in de riolen van Parijs loopt het slecht af met de baron en weten Marie en haar grote geliefde elkaar te vinden. André Hunnebelle heeft er een pittig verhaal van gemaakt, met sfeerryke beelden van het Parys uit de 18e eeuw, ook al kan men er wel eens de film studio aan afzien. Jean Marais heeft Raymond Pellegrin in zijn zoveelste schurkenrol als tegenspeler. Dany Ro bin en Pierre Mondy zyn de beide an dere sterren, die deze kleurrijke film opfleuren. Gezellig vermaak voor personen van 14 jaar en ouder deze week in Frans Hals. In Lido draait „Die Lustige Witwe", een nieuwe verfilming van de bekende geiyknamige operette. Daarin stralen met name de sterren Peter Alexander (vooral bij teenagers geliefd) en Karin Hübner. De oude gegevens blijken in die zin gemoderniseerd, dat waar vroe ger van romantische helden sprake was thans het begrip „astronaut" blykt te zijn geïntroduceerd; op analoge wijze hebben glanzende limousines de koetsen vervangen. Het is een plezierige film zonder veel pretenties: licht en schuimend, vol kleu ren en vrolijke melodieën, kortom: een by het seizoen passend lentelyk diver tissement. Liefhebbers van dit genre kunnen in Lido terecht zonder op hun leeftijd te letten: de film is voor alle leeftyden goedgekeurd. STADHOUDERSKADE 100-101 AMSTERDAM TELi 790975 - 790964 ZIJLWEG 3S HAARLEM TEL. 11906-1190S HAARLEM, 13 april. Vrijdag 19 april begint in Haarlem de Salzburg- week: een week, waarin een aantal culturele manifestaties uit Salzburg in het bijzonder de aandacht aan de Haarlemmers vragen. Haarlem heeft verleden jaar besloten om met dit Oostenrijks kunstcentrum culturele banden aan te gaan. Ter inleiding op deze Salzburgweek publiceren wij hierbij een artikel over de stad Salz burg, haar barokke karakter en haar muzikale traditie. Wij hebben dr. J. F. Obermayr uit Heemstede Salz- burger van geboorte en thans direc teur van de Internationale Orgelaca demie te Haarlem bereid gevon den dit artikel voor ons te schrijven. wordt er de Laurel en Hardy-klucht „Boemelstudenten" vertoond; a.l. Dins dag to, en met donderdag draait er 's avonds de prachtige operettefilm „Der Rosenkavalier"14 j. „Liever lusten dan lasten" is een on gecompliceerde Amerikaanse amuse mentsfilm, op conventionele wyze ge maakt door de ons onbekende regisseur Norman Jewison. Men ziet erin, hoe een vrygezel plotseling met twee leden van het vrouwelijk geslacht wordt op gescheept: een brunette van een jaar of twintig en een blondje van een jaar of vijf. Een en ander brengt de nodige complicaties mee, maar de mannelyke hoofdrolspeler, Tony Curtis, weet hier wel weg mee. Een lachje kan er by de toeschouwer hier en daar wel af, maar hy is over het algemeen slechts matig geamu seerd met dit routinewerkje, waarin een bezoek in sneltreinvaart aan het befaamde Disneyland nog het aardigste deel vormt. (Luxor alle leeftyden) (Advertentie) TELEFOON 38058 - HEEMSTEDE Haarlem Apotheken: Park-apotheek, Kleverparkwef 13, tel. 50444; Centraal-apotheek, Grote Houtstraat 78, tel. 10500; Bosch en Vaart apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13200. Doktersdienst: Indien geen hulp van huls arts belle men fa. Mathót, telefoon 11990. (Ook voor tandheelkundige hulp). Wijkverpleging: Wit Gele Kruis, tel. 13863. Dierenarts: Eerste Paasdag J. Heek, Ko ninginneweg 51, tel. 13174; Tweede Paasdag G. Verhagen, Albert Verweijlaan 19, telef. 63070. Ziekenvervoer: G. G. D., telefoon 14141. Margriet, Turfmarkt, telefoon 21400. Ambulancedienst Dierenbescherming Tel. 12823. b.g.g. 008 boodschappendienst. Heemstede Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: Eerste Paasdag A. van Lier, P. Aertzlaan 6, tel. 39875 en R. Muller, Raad huisplein 6, tel. 36550; Tweede Paasdag P. van der Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903 en J. M. Kamps, B. van Lennepweg 1. tel. 38032. Bloemendaal Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: Beide Paasdagen C. van Eenhoorn, Bloemendaalseweg 17, tel. 54003. Wijkverpleging: zr. J. Odinot, Rustênbur- gherwég 16, tel. 52129. Overveen Doktersdienst: Beide Paasdagen L. van Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, telef. 50158. Apotheken: Zie onder Ha riem. Wijkverpleging: zie onder Bloemendaal. Aerdenhout Doktersdienst: Zie onder Heemstede. Apotheken: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Eerste Paasdag zr. Th. Nijhof. Duinrooslaan 8, Bentveld, tel. 43330; Tweede Paasdag zr. L. Moolenaar, Camp- huysenlaan 18, Heemstede, tel. 43207. Bennebroek Doktersdienst: Eerste Paasdag G. Man schot, Rijksstraatweg 34, tel. 6430; Tweede Paasdag F. de Graaf, Rijksstraatweg 53, tel. 6300. Wijkverpleging: Eerste Paasdag W. Stui ver, Zwarteweg 65a, tel. 6618; Tweede Paas dag S. Anema, Bijweglaan 2, tel. 7264. Zandvoorl Doktersdienst: Eerste Paasdag C. Robbers, Koninginneweg 34. tel. 2813; Tweede Paas dag R. Drenth, Hogeweg 43, tel. 3355. Apotheek: beide Paasdagen De Zeestraat apotheek, Zeestraat 71, tel. 3073. Kathedraal: 7.30, 8.30, 9.30, 10.30 H., 12.30 uur. H. Antonius, Nieuwe Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30, 10, 11 H„ 12.15 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15, 10.30 H., 12 en 18 uur. O.L. Vr. Rozenkrans, Spaame: 6, 7.30, 9, 10.30 H„ 12 uur. De 'Goede Herder, Italiëlaan: 7.30, 9.15 H„ 11 uur. Sint Jan, Amsterdamstraat: 7, 8.15, 9.30 H„ 11, 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Beatrixplein: 7.30 8.45 H„ 10.30, 11.45 uur. H. Hart, Kleverpark: 7, 7.45, 9, 10.30 H., 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara. Paul Krugerstraat 7.30, 9, 10 H„ en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9, 10.15 H. en 12 uur. O.L. Vr. Van Smarten, Ryksstraak weg: 8, 9, 10 H., 12 en 18 uur. H.H. Petrus en Paulus, Tesselschade- straat: 7, 8.30, 10 H. en 11.45 uur. Bloemendaal. Allerh. Drieëenheid: 7.30, 9, 10.45 H en 12 uur. Bloemendaal, H. Sacrament: 7.30, 9, 10.30 H. en 12 uur. Zandvoort, H. Agatha: 7.30, 8.30, 9.30 en 11 H. Aerdenhout, H. Antonius: 7.30, 9 H en 11 uur. Heemstede. H. Bavo: 7.30, 8.30, 9.30 H., 11 en 12.15 uur. Heemstede, O.L. Vr. Hemelvaart: 6.45, 7.45, 8.45, 10 H„ 11.15 en 12 uur. Overveen, O.L. Vr. Onbevl. Ontvan gen. 7, 8, 9 H.. 10.30 en 11.30 uur. Spaarndam: 8 en 10 H. Haarlemmerliede: 8 en 10 H. BEVERWIJK, 13 april Met groot materieel is de Beverwijkse brandweer in actie geweest in een bedryf aan de Pijpkade waar in ruim honderd ton af val van cacaobonen door .broei brand was ontstaan. Brandweerlieden verwy- derden een groot aantal balen afval uit het pakhuis, waarna het vuur spoe dig was bedwongen. Men is ongeveer een - uur in touw geweest. De schade kon nog niet worden vastgesteld; die aan het gebouw was niet groot. i Advertentie) LANGE VEEKSTRAAT 10 - TEL. U493 CINEMA PALACE (7e week)West Side Story, 14 jaar. Dag. 2 en 8 uur. FRANS HALS: De markies met de ijzeren vuist, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag en maandag: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 2 en 8 uur. LIDO: De lustige Witwe, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag en maandag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Liever lusten dan lasten, a.l. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag en maandag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur REMBRANDT: Mister Hobbs gaat met va kantie, a.l. Vrij. en za. 2, 7 en 9.15 uur Zo. t/m do. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: Vrij. t/m ma.: De gemaskerde ruiter. 14 jaar. Di. t/m do.: De zwarte schorpioen, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en maandag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Mon oncle a.l. 7 en 9.15 uur. Zondag en maandag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. George en Jimmy op het pirateneiland en Donald Duck, a. 1. Dagelijks 10.30 uur. MINERVA: Za. t/m ma. 7 en 9.15 uur: Moord in trein 1650, 14 jaar. Za., di. en wo. 2.30 uur, zo. en ma. 2 en 4.15 uur: Boemelstudenten, alle leeftijden. Di. t/m do. 8 uur: Der Rosenkavalier. 14 jaar. Zaterdag 13 april. Stadsschouwburg 8 uur: De Nederlandse Comedie met „Mary, Mary" van Jean Kerr. RegieKees Brusse. In de hoofdrollen Kitty Janssen, Winifred Bosboom en Guus Oster. Zondag 14 april. Stadsschouwburg 8 uur: De Nederlandse Comedie met „De Botteriken" van Carlo Goldoni Regie: George Vitaly. In de hoofd rollen Joan Remmelts, Mary Dresselhuys en Henk Rigters. Maandag 15 april. Stadsschouwburg 8 uur: De Nederlandse Comedie met „Mary. Mary" van Jean Kerr. Regie: Kees Brusse. In de hoofdrollen: Kitty Janssen, Winifred Bosboom en Guus Oster. Zaterdag 13 april. Jeugdgebouw „Het Baken". Van 2 tot 4 uur Haarlemse Ruilbeurs. Donderdag 18 april. Concertgebouw. 2 en 7JJ0 uur: Stichting Adoptie Commissie Bejaarden Feestprogram ma ter gelegenheid van het tienjarig be staan. „Adam en Eva". Raamvest 5. Iedere avond van 8 tot 2 uur. Cabaret van 9 tot 11 uur. (Ook maandag). Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse School van de 16e t/m 19e eeuw Bijzondere collectie werken van Frans Hals Dag. van 105 u. Zo. en 2e Paasdag 1—5 u. 10 april t/m 19 mei: avondopenstelling met kaarsverlichting, bloemen, floodlight en oude muziek, 8.30—10.30 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw Tekeningen Nederlandse Italiaanse en Franse school 16e t/m 19e eeuw Fos sielen, natuurkundige Instrumenten Ge opend op werkdagen, behalve maandag, van 113 uur Eerste zondag van de maand van 13 uur. Beide Paasdagen gesloten. Bisschoppelijk Museum: Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 1012.30 en van 1.30—5 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen van 25 uur In 't Goede Uur, Nieuwe Kerksplein Maand april: Tekeningen en grafiek van Ruth Fischer. Museum ,,'t Huis van Looy". t/m 3 Juni: .Van vormende hand tot lopende band" Geopend dag. van 1017 uur. Zo. en 2e Paasdag van 1317 uur. Tot en met 3 juni. Vishal: Expositie Modern Kunstbezit van de gemeente Haarlem. Geopend dagelijks van 10 tot 5 uur. Zondags van 1 tot 5 uur. Tot en met 14 april. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1 rood. Expositie van schilderijen lino's van Henk van der Horst Geopend dagelijks van 95 uur. Keukenhof. Lisse, tot 15 mei openlucht tentoonstelling van voor j aars- en zomer bloemen Geopend van 8 uur v.m. tot een half uur na zonsondergang. Kasteel Keuken hof, schilderijen, plafondschilderingen en kunstvoorwerpen. Huize „Bloemenheuvel", Bloemendaalse weg 158 Tentoonstelling van grafiek var Flip van de Burgt. Geopend dagelijks 10-5 uur. Zo 2-5 uur. Op beide Paasdagen geopend. HAARLEM, 13 april De litho's enz. uit de schenking waarmee mevr. B. de Roos-de Groot het Frans Hals museum onlangs heeft verrijkt, zijn vanaf heden geëxposeerd in het Pren tenkabinet van het meuseum (zuidelijke vleugel). Onder deze prenten bevinden zich werken van Daumier, Gavarni, Toulouse Lautrec, Derkinderen, Jan Veth, S. H. de Roos e.a. In de noordelyke vleugel van het Prentenkabinet zyn de tekeningen en aquarellen geëxposeerd van Herman Kruyder, die deel uitmaken van de ge meentelijke verzamelingen. In Rembrandt kan men weer eens lachen om de vrolijke vakantiefilm „Mister Hobbs gaat met vakantie": a.l. Studio geeft een reprise van de koste- lyke persiflage van Jacques Tati „Mon Oncle"; a.l. In Cinema Palace is de uitstekende dans-musical „West Side Story" geprolongeerd; 14 j. Roxy draait tot en met maandag „De ge maskerde ruiter", een spannende wes tern; 14 j. Vanaf dinsdag wordt daar de avonturenfilm „De zwarte schorpi oen" vertoond; 14 j. Minerva draait tot en met maandag 's avonds „Moord in trein 1650", een spannende thriller; 14 j. Dinsdag- en woensdagmiddag (Advertentie) Advertentie) Voordat de Romeinen naar Salzburg kwamen, woonden er de Kelten, wier wezen het is dat zij geen wezen bezit ten. Zij verstaan de kunst elk wezen te schijnen. De Kelten hebben een ander volk nodig, waarin zij zichzelf weer spiegelen kunnen. Salzburg heeft altijd een Italiaans voorbeeld nodig gehad om scheppend te kunnen optreden. Het Duitse neemt in Salzburg het Italiaanse aan en geeft het omgevormd aan de Romeinen terug. De basilica wordt er gegermaniseerd. De Gotiek wordt gero maniseerd tot barok. Salzburg staat in dit spel-over-en-weer steeds aan de Ita liaanse kant Het ontwaakt steeds als het tyd is om Duitse kunst te romanise ren. Salzburg is daardoor dé stad van de barok geworden. Men merkt dit het dui delijkst aan de Franziskanerkerk: geen gotiek, maar vroeg-barok. Bouwmeester Hans Stettenheimer is in het Salzburger klimaat volkomen Italiaans geworden. Bouwmeester Fischer von Erlach kan in Salzburg werken, zolang hij zijn Italiaan se karakter bewaart. Bij de bouw van de Kollegienkirche ontdekte deze kun stenaar zijn Duitse hart. Vanaf dat mo ment had Salzburg geen werkterrein Het Franziskaner Koor is in 1470 door Stettenheimer gebouwd. Dat betekent: 128 jaar vóór de geboorte van Bernini, de grootmeester van de barok. Salzburg kende de barok dus al honderd jaar, eer deze bouwstijl in Italië opkomt. (Advertentie) BLOEMENDAAL TEIJCF 54855 Advertentie SPEKSTKAA1 6 TELE* 16061 Zij stonden aan de wieg van de Fest spiele. Men bouwde verder. Opera, kamer muziek, concerten in het Festspielhaus dat in de oude stallen was gebouwd en dat door Clemens Holzmeister was omgebouwd en met fresco's van Anton Feisteuers versierd. Helemaal in de stijl van de Salzburger barok. In 1938, toen Oostenrijk bij Duitsland werd ingelijfd, viel er een stilte over de stad. Maar in 1946 werd de Festspiel-traditie weer op gevat. Nog altijd ziet Salzburg het als zijn plicht om de wereld te bewijzen welk een groot aandeel Oostenrijk van oudsher gehad heeft in de kunst en haar beoefening. DRIEHUIS, 13 april Tegen het uit- breidingsplan-in-onderdelen Driehuis, dat van 4 januari af gedurende vier weken ter secretarie van Velsen ter in zage heeft gelegen, is door belangheb benden een aantal bezwaren ingediend. De Woningwet bepaalt, dat binnen drie maanden na afloop van de termyn van tervisielegging, in dit geval vóór 1 mei 1963, een beslissing ten aanzien van het plan moet worden genomen. De bestu dering van de bezwaarschriften vraagt echter zoveel tyd, dat B. en W. hier omtrent niet tydig een voorstel aan de gemeenteraad kunnen aanbieden. Zij ver zoeken daarom de gemeenteraad gebruik te maken van de in dezelfde wet neer gelegde Bevoegdheid om de beslissing over het plan te verdragen tot drie maanden na afloop van de bovengenoem de termyn. De commissie voor openbare werken stemt hiermede in. Reeds ongeveer 700 jaar na de kolo nisatie van het vergeten Romeinse Ju- vavum door bisschop Rupertus van Worms, wordt ten behoeve van de christelijke eredienst overleg gepleegd met de destijds beroemde zangersschool van Tours. Talrijke handschriften en mu ziekwerken zijn er om dit te bewijzen. De eerste componistennaam in Salz burg is die van de „Monnik van Salz burg", een in zijn composities modem man. Zijn Martinskanon wordt heden ten dage nog gezongen. Met zijn Pange Lingua-vertaling heeft hij zelfs Brahms (in zijn „Geistliches Wiegenlied" voor alt en viool) en Reger (in zijn bekende „Maria Wiegenlied") beïnvloed. Na deze monnik kwamen de Minnezangers en Oswald von Wolkenstein. Onder bisschop Leonhard von Keut- schach treft men in Salzburg de typi sche vertegenwoordiger van de over gang van Gotiek naar Renaissance. Paul Hofheimer. wereldberoemd organist en muziektheoretikus. In 1591 vormt Wolf Dietrich zijn eigen Hofkapel onder Ita liaanse leiders. Massaini uit Cremona vormde de Salzburger muziektraditie en Introduceerde de muziek van Palestrina. Wolf Dietrichs opvolger, Marcus Sit- ticus, bouwde het eerste openluchtthea ter en deed daarin reeds in 1618 de eer ste opera in het Duits opvoeren: Mon teverdi's „Ariane". De Salzburger muziektraditie telt HMittiiiHiiminHiiiiiiimniiiiiiiiiiiiimiinimiiiiniiiiiiiiiiiii Prachtlievende bisschoppen en grote bouwmeesters schonken aan de stad mo numental e kerken. Op bijgaande foto de voorgevel van de Drievuldigheidskerk. Vanaf de vesting Hohensalzburg heeft men een prachtig gezicht op de stad. Op de voorgrond de dom en daarachter de rivier de Salzach. iitiiiumiiiHiniHiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii:iiiiiii> vele beroemde namen. Men denke aan Georg Muffat, Antonio Caldera, Mi chael Haydn. Carl Maria von Weber en Diabelli konden zich niet aan de invloed van de barokstad onttrekken. De naam van het genie Wolfgang Amadeus Mozart is onverbrekelijk aan Salzburg verbonden. In een barokke er. dus levende stad als Salzburg, met zulk een rijke muzi kale traditie konden na 1920 na een periode van de ergste armoede en ver nedering de Salzburger Festspiele ontstaan. De wedergeboorte van het ba rokke theater in de geest van Mozart had reeds vóór de eerste wereldoorlog grote kunstenaars als Hugo von Hof- mannsthal, Richard Strauss, Alfred Rol ler en Max Reinhardt samengebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2