Pasen Duizend jaar Luxemburg VERKIEZINGEN IN ZICHT Voorzichtig met oordeel van de oppositie E G DRIE KLANKBEELDEN over jubilerend Concertgebouw-orkest m I 1 ^J^uyó Twee landbouwpioniers Sociaal commentaar LEXINGTON r Stagnatie op lijn Roosendaal-Breda VERMOUTH Olie in brand Jongen verdronken in Noordhollands kanaal m mmm mm: h Sm i Mej. dr. N. A. Bmining oud-voorzitster VPRO overleden „Der Stellvertreter" ook als film? Ir. A. P. Minderhoud Ir. C. L. van Steen ZATERDAG n APRIL WS5> PAGINA 5 INTERBONDS Vraag halfjaarverslag per 31 okt. '62 bij uw bank, commissionair of bij de beheerders: gespreide belegging in buitenlandse obligaties. Beurskoers ca. f per participatie. Effectief rendement 5£ moge lijke extra koerswinstuit kering. .\jx OwbV, Waarom steeds méér mensen een 15-daagse vliegreis maken naar Griekenland Hé-vliegen Is voordelig vliegen. Vliegreis verblijf In hotel -f maaltijden {«sten vaak weinig meer dan het normale vliegtarlef. Dank zij de Inclusive Tour (lees: ité) komen verre, boeiende landen bin nen ieders bereik. Begrijpelijk dus, dat steeds méér mensen op een goede dag naar Athene vliegen voor een 15-daags verblijf op de bakermat van onze beschaving. Want reeds voor f1025.- bent u de gast van het oude Hellas met een bezoek aan Athene, Delphi, Oiympla, Sparta, Epidaurus en Korinthe èn een strandverblljf aan de baai van Lagonissie. Vraag inlichtingen en programma's over de ité-mogelijkheden naar Griekenland. Een briefkaart of 'n telefoontje aan één van onze kantoren fs vol doende. Voor 'n ité-vliegvakantie en voor dat onmisbare extra aan service van reisspecialist Ruys Co. De betekenis van Christus' Ver rijzenis, de meest fundamente le en centrale waarheid van het christelijk geloof, die wij met Pasen herdenken, staat, begrijpelijkerwijze en terecht, voor het besef van de meeste gelovigen gericht op het hier namaals, op het leven na de dood. Men denkt daarbij echter niet zelden aan een soort compensatie voor of een vlucht uit de ellende en ontoe reikendheid van het leven in dit aardse tranendal". Een dergelijke voorstelling van het hiernamaals is in feite een misvorming van de wer kelijkheid. Dit misverstand hangt op de eerste plaats samen met de ver keerde opvatting als zou de Verrij zenis wezenlijk en uitsluitend een aangelegenheid van de Verlosser al léén zijn. Juist omdat dit niet zo is, heeft men bovendien geen oog voor het feit, dat het hiernamaals van Gods schepping nu reeds bestaat. Het geloof immers leert ons, dat de nieuwe wereld, die haar ontstaan dankt aan Gods tweede schepping door Christus' Verlossing, nu reeds een eeuwig feit is, en dat die nieuwe wereld daar is, waar Jesus Christus is. De mens is door God geschapen als een wezen, dat op aarde thuis hoort. De schuld-van-het-begin ech ter heeft de oorspronkelijke orde in het leven op aarde verstoord, even wel zonder daardoor het oneindig heidsverlangen van de mens te do ven. Vergankelijkheid en dood hebben de aarde, ons tehuis-van-Godswege, aangetast, en haar, ondanks haar schoonheid en rijkdom, ontoereikend gemaakt voor ons eeuwigheidsstre- ven. Zo is er een onoplosbaar con flict ontstaan tussen wat de mens van de aarde verwacht en wat zij in feite geven kan. Het verlossende antwoord op de in nerlijke tweespalt, veroorzaakt door het weten, dat, naar Gods bedoeling, de aarde ons eeuwig tehuis is, én door het besef, dat zij toch niet aan ons eeuwigheidsverlangen kan vol doen, ligt uitsluitend in Gods macht. Hij heeft inderdaad het antwoord ge geven. Door Zijn Zoon te laten ster ven en uit de dood te doen verrijzen. Christus, zegt ïtahner, de Zoon van de rijkdom Gods en het kind van de armoede der aarde in één persoon, is gestorven, in het dodenrijk afge daald en verrezen. Maar Zijn ster ven en dit is de grote waarheid, Waar het op aankomt was geen vlucht uit de wereld. Integendeel! Door Zijn sterven is Hij doorgedron gen tot in de diepste kern van de zon dige, gebroken en ontoereikende we reld en heeft haar daar voor altijd deelachtig gemaakt aan Zijn godde lijk leven. Juist door Zijn sterven is Hij geheel één geworden met onze aarde die daardoor haar zinloosheid verloren heeft en weer teruggeplaatst werd in Gods oorspronkelijke bedoe ling. Door Zijn Verrijzenis heeft Hij de aarde niet verlaten, maar haar ge maakt tot de eeuwige woning van God. In Zijn verheerlijkt lichaam im mers, dat geheel vervuld is van God, Is heel de mensheid, heel de schepping nu reeds in het hiernamaals bij God, want dit lichaam is Zijn aardse li chaam, het lichaam van „de" mens bij-uitnemendheid, dat ons allen in zich heeft opgenomen. In Hem is de nieuwe, eeuwige wereld een onver gankelijk feit, zodat, ondanks de we zenlijke beperktheid van onze voor lopige situatie, de kern van ons be staan voortaan eeuwig is in en door Hem. Door Christus' Verrijzenis is daar om heel ons leven, heel de schepping in diepste wezen anders geworden, omdat het Rijk Gods reeds een aan vang heeft genomen, m afwachting van de definitieve voltooiing van de verheerlijkte, nieuwe aarde. Deze vernieuwing van wereld en leven door Christus' Verrijzenis is echter voorlopig nog slechts een meestal onzichtbare vernieuwing m haar eigenlijke wezen, maar daarom met minder werkelijk. De zichtbare betrekkelijkheid, de vergankelijkheid, de dood van het aardse leven doet ons te licht vergeten, dat dit in we- Den_ de echte werkelijkheid niet is. Er is geen afstand, geen onoverbrug bare kloof meer tussen God en we- De wereldgeschiedenis is heils geschiedenis geworden. God leeft on- 2,®^ °ns, of wij het erkennen of niet. Eens zal Zijn heerlijkheid naar bui- °Pen,'aar worden in de verheer lijkte aarde, die, sinds Christus' Ver rijzenis, onafwendbaar op weg is paar het eeuwige deelhebben aan Zijn verheerlijking. Leed en dood, in welke vorm zij zich ook aandienen, gijn slechts schijn, omdat Christus in alle leed en alle dood aanwezig is als de definitieve Overwinnaar. Zelfs in de zonde is Hij met Zijn vergevende liefde aanwezig, aldus bewijzend, hoe Hij het menselijk-betrekkelijke door Zijn tegenwoordigheid boven zichzelf uitheft tot goddelijke eeuwigheids waarde. Eenmaal zal God alles in allen" zijn; nu reeds leven wij daar naar toe uit kracht van Christus' aanwezigheid in en onder ons. Door die aanwezigheid is Hij het Centrum van heel de schepping en de garantie voor haar eeuwig, nieuw herstel. Daarom moeten wij de aar de liefhebben en meewerken' om haar te leiden naar haar definitieve ver nieuwing. Al haar betrekkelijkheid is immers slechts voorlopig. Wij mogen de aarde beminnen, wij moeten haar zelfs beminnen, omdat zij eens ver heerlijkt zal worden zoals haar nu reeds verheerlijkte Heer, want door Christus' Verrijzenis heeft God haar voor eeuwig tot de Zijne gemaakt. Het eeuwige hiernamaals leeft daarom nu reeds in ons diepste in nerlijk, omdat God tot ons gekomen is. Daar ligt de eigenlijke en essen tiële betekenis van Pasen. Christus Verrijzenis is het begin van de ver rijzenis van de gehele schepping. Eenmaal zal de dag komen, waar op dit heilsplan van God glorieuze werkelijkheid wordt. Niets en nie mand kan de verwerkelijking daar van verijdelen. De enige voorwaarde om dit god delijk heilsplan ook voor ons persoon lijk tot eeuwige werkelijkheid te ma ken is het aanvaarden daarvan in dankbaar geloof. Daardoor alleen zullen wij deel kunnen hebben aan de uiteindelijke voltooiing van ons mens-zijn. waarvoor Christus door Zijn Verrijzenis de grondslag heeft gelegd. (Advertentie) LABOUCHERE CO. N.Y. -THEODOOR GILISSEN N.Y. -AMSTERDAM LUXEMBURG, 13 april (UPI) Lu xemburg is sinds Goede Vrijdag dui zend jaar oud, maar het feest wordt vandaag gevoerd. Groothertogin Charlotte en premier Pierre Werner, komen persoonlijk een kijkje nemen op een postzegeltentoon stelling in de hoofdstad, omdat de post zegel in het kleinste NAVO-land tussen België, Frankrijk en West-Duitsland in, van groot belang is. Premier Werner is ook minister van de P.T.T. r zijn minstens drie categorieën mensen, die zich op een bijzon dere wijze bemoeien met de po litieke belangstelling zoals die in de maanden voor de verkiezingen merkbaar toeneemt. De beroepspoliti cus in het algemeen, maar vooral hjj die krachtens zijn politieke gezindheid medeverantwoordelijkheid vóór het re geringsbeleid heeft gedragen, vindt het helemaal niet prettig dat hjj in zijn contacten met kiezers het meer dan drie en een half jaar per periode moet stellen met een minimale interesse bij het publiek voor de staatkunde. Niet alleen immers dat dientengevolge het voorlichtingswerk tijdens de verkie zingsperiode veel moeilijker is dan no dig zou zijn, maar primair ervaardt hij het gebrek aan belangstelling als een verkeerd zicht van de kiezer op zijn gezond eigenbelang. Dat is zeker één van de redenen waarom bedoelde politici er in deze tijd geen bezwaar tegen hebben avond aan avond ergens in het land hun voorlichtend werk te doen. Tot de tweede categorie behoren de laatdunkenden. De. mensen die in elke politicus een geldwolf of baantjesjager, in elke kiezer een stuk stem-vee zien. Dat zjjn dus de tegenpolen van de mensen die beroepsmatig, d.w.z. uit roeping, trachten in wederzijds instruc tief contact te blijven met hun kiezers. Deze groep is daarom zo gevaarlijk, omdat zij, vooral in de ontmoetings centra van de gewone man, de kantine, de bouwkeet, de forensentrein en de werkplaats, het grootste woord hebben en daarmee voedsel geven aan de po litieke onverschilligheid. Dan is daar vooral in de huidige verkiezingsstrijd nog een derde groep, namelijk de socialistische, welke haar staatkundige verantwoordelijkheid heeft trachten waar te maken door in de oppositie te gaan. Een verkiezingsstrijd is bedoeld om de kiezer de gelegenheid te geven zich te bezinnen, zich aan de hand van pu- blicatiés, voorlichtingsavonden en ge spreksbijeenkomsten een oordeel te vormen. Zjj moeten dan natuurlijk min stens de bereidheid hebben om te le zen, te luisteren en eventueel aan een gesprek deel te nemen. Deze bereid heid wordt afgeremd door de tweede categorie die wij signaleerden. Vandaar dat wij tegen dat soort lieden zo'n be zwaar hebben. Een tweede voorwaarde is dat de voorlichters voldoen aan zekere eisen van duidelijkheid en eerlijkheid. Nu zijn dat geen lichte eisen. Ieder van ons ervaart dat ook persoonlijk. Men heeft zo gauw de neiging om eigen fouten te vergoelpken en de eigen goede daden n=n„K®n extfa- kIeur«e te voorzien Daarbij aansluitend wordt dan elke ^tegenstander een onver geeflijke blunder en tot veel goeds blijkt die tegenstander maar zelden in staat Onder de aantekening derhalve, dat ook onze voorlichting nooit ge heel objectief kan zijn, stellen we ons voor tussen nu en 15 mei ser)e beschouwingen aan de bete- f- Lvan,,e aanstaande verkiezingen var"1aag zouden wij ons graag willen beperken tot een beoor deling van de opiniebevordering onder de kiezers zoals die in woord en ge- schrift, zowel in Het Vrjje Volk als vgor de V.A.R.A.-microfoon en V.A.R A - beeldbuis de laatste jaren en uiteraard vooral de laatste maanden wordt nage- streefd Laten we beginnen met te zeggen dat we vanzelfsprekend niet geloven in het bestaan of zelfs maar de bestaansmo gelijkheid van een volmaakte regering. Zulk een regering is er nooit geweest en zal er ook nooit komen. Wanneer men derhalve stelt dat de regering-De Quay fouten heeft gemaakt, dan is dat het intrappen van een open deur. Het is altijd mogelijk om in het leven twee verschillende optelsommen te maken bij de beoordeling van mensen en men selijke daden. Men kan uitsluitend op de zwakke zijde de aandacht vestigen en dan wordt mén een kankerpit; men kan uitsluitend op de goede daden iet ten en dan is men een irrealist. De t§iak van een oppositie-groepering in de politiek is het niet alleen om aan te tonen welke de zwakke punten zijn van een aan het bewind zijnd kabinet, maar vooral om, met afwezigheid van eigen directe verantwoordelijkheid, aan nemelijk te maken óf en hóe betere resultaten in het belang van het volk te bereiken waren geweest indien de oppositie het voor het zeggen had ge had. Op het Overijssels appèl hebben de heren De Quay en De Kort van de socialistische oppositie gezegd dat deze vrjjwel uitsluitend negatief was. De heren Vondeling en Suurhoff hebben daarop fel gereageerd en genoemde he ren uitgedaagd deze stelling nu maar eens te bewijzen. Dezer dagen zal hier toe een gesprek voor de- televisie plaats hebben en we zien daar met be langstelling naar uit. In een eerste reactie heeft de heer Vondeling gezegd dat de oppositie wel degelijk positief was, omdat' er o.a. door de Partij van de Arbeid bijna zestig moties in de Kamer zouden zijn ingediend en daar naast nog tal van interpellaties. Nu zegt dat op zich natuurlijk nog niets. We hebben eens nagegaan wat er met al die moties is gebeurd. Tot en met de behandeling van de Bijstandswet in de afgelopen week telden wij 54 moties, waaronder één, juist de motie die be trekking had op de Bijstandswet, geen eigenlijke socialistische motie was maar een van de bijzondere commissie van voorbereiding van genoemde wet. Van ae overige 53 moties werden er zes ingetrokken, zes zonder hoofdelijke stemming aangenomen en 41 door de Tweede Kamer verworpen. Veel posi tiefs is er uit die motie-regen derhalve niet gekomen. Van de vele interpellaties gingen er maar liefst tien op een of andere wijze over het loonbeleid van deze regering. Alle tien keer was heel duidelijk de regering de overwinnaar. Niet alleen door een duidelijke uitspraak van de Kamer maar vooral door de wijze waarop de regering haar beleid ver dedigde. aarne willen we erkennen dat de medewerking van de P.v.d.A. en kele keren in de Kamer positief was. We herinneren aan de be handeling van de Mammoetwet en ook aan de medewerking bij de totstand koming van de Bijstandswet. Maar men moet daarnaast ook aan het aantal ke ren denken, dat de medewerking in tegenwerking verkeerde, zoals bij de Algemene Kinder Bijslagwet. Men moet ook denken aan het overvragen, zoals bij de totstandkoming van de Interim regeling voor Invaliditeitsrentetrekkers. Maar we willen nog een stapje ver der gaan en daarbij denken aan de wijze waarop door pers en radio een voortdurende hetze is gevoerd tegen deze regering. Mogen we eens met een paar citaten werken? Een van de be ruchtste oppositie-leden is zonder twij fel de heer De Kadt. Op 5 oktober 1959 schreef deze gentleman in een parle mentair overzicht: met het kabi net als geheel is geen debat mogelijk bij het ontbreken van een werkelijk minister-president." Enkele dagen daarvóór had hij al geschreven: „men kan dit kabinet niet aanvallen op zijn beleid, want het heeft geen beleid. Men denke slechts aan wat zich op het ge bied der loonvorming afspeelt." Be roemd en berucht tegelijkertijd zal de uitspraak van de heer Suurhoff blijven van 22 oktober 1960, waarin hij voor spelde dat er voor de regering een vet konijn werd gemest maar dat met de a.s. Kerstmis: „het loonkonijn voor de arbeiders wel een mager schar minkel zou blijken te zijn". Ondertussen stegen de lonen onver wacht hoog. Maar de heer Daams rea- feerde op die loonstijgingen in een ra io-toespraak als volgt: „...daarmee wil ik niet zeggen dat het loon en huur beleid op zichzelf geen belangrijke zaak is. Integendeel. Het lijkt soms wel op een klucht, op een spel van vergis singen, maar voor veel gewone men sen komt de loonpolitieke kolder, die het toneelgezelschap De Quay opvoert, neer op een reeks bittere teleurstel lingen. Het zou mogelijk zijn meerdere kran tenpagina's met dit soort citaten te vul len. Men merkt aan de toon dat men maar één doel kende: wét er ook voor goeds door dit kabinet gebeurt, het moet gekraakt worden, want het mag geen goede naam bjj het kiezersvolk krijgen. Het lijkt nuttig om in een volgende beschouwing eens te zien wel ke concrete redenen men daartoe had. Advertentie CINZANO ROOSENDAAL, 13 april In een afvalput tegen de spoorlijn Roosendaal -Breda is gisterochtend een massa olie in brand geraakt. Door de tientallen- meters-hoge vlammen, die uit de put sloegen, smolten de toevoerleidingen van de bovenleidingen. De schakelkast werd vernield en de dwarsliggers vat ten vlam. De brand, die omstreeks twaalf uur ontstond, was om kwart voor één geblust. De afvalput waarin de brand woedde en waarin zich ook afgewerkte olie bevond, ligt precies op de punt van de vork van de spoorlijnen naar Breda en naar Lage Zwaluwe. Ook de bovenleiding van d lijn naar Lage Zwaluwe werd beschadigd en ook op deze lijn was dus gfeen treinver keer mogelijk. Tijdens de brand was er noch op het sf>oor Roosendaal-Lage Zwaluwe, noch op de lijn Roosendaal-Breda treinver- £5er mogelijk. Nadat de gemeente er and we er van Roosendaal het vuur Sur geblust, kon het verkeer tussen t8* en Hage Zwaluwe worden t>' ter werd de verbinding tus sen Roosendaal en Breda hersteld. KOEDIJK, 13 april Donderdag avond zag de vijfjarige Et el ka Visser i?e,n t °P de fiets reed bij het uitwijken voor een autobus het Noordhollands kanaal inreed. Thuis ge komen vertelde zij dat aan haar moe der, die alarm sloeg. Toen men ter plaatse niets ontdekte dacht men aan kinderfantasie. Men is echter aan het dreggen gegaan en vond een muts die door de veehouder H. Kramer werd her kend als de muts van zijn zevenjarig zoontje Willem, 's Avonds om half tien heeft de rijkspolitie het stoffelijk over schot van het jongetje uit het water op gehaald. HILVERSUM, 13 april „Va« Kes tot Haitink" is de titel van een serie van drie klankbeelden waarin de AVRO op de zondagen 14, 31 en 38 april, bij gelegenheid van hun vijfenzeventigjarig bestaan, aandacht zal schenken aan het Concertgebouw en het Concertge bouworkest. Tot de muziek die in deze program ma's ten gehore zal worden gebracht, behoort de derde suite van Joh. Seb. Bach, die ook op het programma stond van het eerste in het Concertgebouw gegeven concert. Voorts zal men kun nen luisteren naar de ouverture „Zur Weihe des Hauses"van Ludwig van Beethoven, waarmee het Concertge bouworkest 3 november 1888 zjjn eerste concert opende, en het concert voor de linkerhand van Maurice Ravel, van welk werk 28 februari 1937 in het Am sterdamse Concertgebouw de première ging. In de klankbeelden hoort men onder (Advertentie) 0. A-f n f r:> Oude eenever -> Bessscirood ötroèn jenever CSNEVElf J meer de stemmen van wijlen dr. W. de Vlugt, oud-burgemeester van Amster dam, de violist J. Poppelsdorf, de oud- eerste trombonist van het orkest. Emile Haagman, de sopraan Jo Vincent, wij len prof. Willem Mengelberg, w. Vogt, oud-directeur'van de AVRO, mr. Evert Cornells, intendant van de Nederlandse Opera, Louise Wijngaarden, oud-eerste violiste van het orkest, de journalist Paul F. Sanders, mr. E. van Kleffens, oud-minister van buitenlandse zaken, wijlen Eduard van Beinum, mr. J. W. de Jong Schouwenburg, voorzitter van de raad van bestuur van het Concert gebouw, de pianist Hans Henkemans, Max Tak, Piet Heuwekemeijer en Marius Flothuis,' resp. directeur en artistiek leider van het Concertgebouworkest. (Advertentie) Cl GAR ETTES AM ERICA'S BEST TOBACCOS DEN HAAG, 13 april Gisteren Is in Den Haag op 76-jarige leeftijd over leden mej. dr. N. A. Braining, ere voorzitster van de VPRO. Zij was van af de oprichting in 1926 tot 1955, dus bijna dertig jaar, voorzitster van deze omroepvereniging. Nieolette Adriana Bruining werd 27 augustus 1886 geboren te Stompetoren, waar haar vader predikant was. Haar gymnasiale en universitaire vorming ontving dr. Bruining in Amsterdam, waar haar vader hoogleraar in de theologie was. Hoewel dr. Bruining nimmer predikante is geweest, heeft zij in het vrijzinnig protestants kerkelijk leven een vooraanstaande plaats inge nomen. Bijna veertig jaren v/as zij als godsdienstlerares verbonden aan de kweekschool voor het Haags genoot schap. Verder heeft zjj vele jaren op verschillende gymnasia in Den Haag onderwijs gegeven in de Hebreeuwse taal. Dr. B raining was eerst secretares se en later geruime tijd voorzitster van de centrale commissie voor het vrij zinnig protestantisme en van de oprich ting af voorzitster van de VPRO. Dr. Bruining was officier in de or de van Oranje-Nassau. (Van onze correspondent in Bonn) KEULEN, 13 april Van Rolf Hochhuths toneelstuk „der Stellvertre ter" heeft de Franse producer Geor ges de Beauregard voor een Frans- Italiaanse filmmaatschappij de film rechten verkregen. De film mag echter, vanwege de toneel-opvoeringen, in verschillende landen niet voor 1965 in de theaters worden vertoond. ■usSJoqeS HRAIO 3d ftq nsgjora jooa oa8joz Mfl (&IIU31A311PV) (Advertentie) AMSTERDAM, DEN HAAG, HAARLEM, ROTTERDAM, ROTTERDAM, UTRECHT, D«m 3 K Vljvmfc. S Kruisstraat 43 Veerhaven 4 Zuldpl.ln 114 i. JuumIp, 16 TM. 245608 Tul. 184070 Tul. 2 0679 Tul 114800 Tul. 173761 Tuk «9009 EINDHOVEN. DommutarwE 34 (Passage- Relsbur# „Brabant") Tal» 2 89 f3 HELMOND, V.estreet 59 (Ruys Co./PreasturlnR N.V.) Tul. 51 31 TILBURG, Wll!urrf1l.«l«.t 54 (Pong» i RouWr, uBrubtitV) M> 2 67 05 7* - ^.\v> r&Nfs De Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders sedert 29 ja nuari opvolgster van het open baar lichaam De Wi-ringer- meer (Noordoostpolderwerken-IJssel- meerpolders) ziet in korte tijd twee van haar meest prominente fi guren vertrekken. Nam op 31 maart ir. A. P. Minderhoud afscheid als directeur wegens zijn benoeming tot voorzitter van het bestuur van de Landbouwhogeschool te Wageningen, aan het eind van deze maand gaat ir. C. L. van Steen de dienst ver laten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Vooral de laatste is sterk verbonden aan deze dienst, die ongeveer twintig jaar op naamsverandering heeft ge wacht. Als pas afgestudeerd inge nieur van „Wdgeningen" werd hij verbonden aan de proefpolder-com- missie (Andijlt); hij heeft sedert dat tijdstip (februari 1928) zijn beste krachten gegeven aan de ontginning van de drooggelegde polders in het IJsselmeer, sinds 1936 als hoofd van de cultuurtechnische en wetenschap pelijke afdeling. De verbinding van ir. Minderhoud (61) met de dienst is van jonger da tum. Na het behalen v«n het inge nieurs-diploma in Wageningen in 1925 werd hij spoedig verbonden aan de Groninger Maatschappij van Landbouw en was daarvan geduren de vele jaren secretaris. In 1941 zou hij aan het openbaar lichaam De Wieringermeer even voor de ver huizing van de dienst naar Zwolle worden verbonden als hoofd van de sociaal-economische afdeling, maar het voorstel strandde bij de toen malige waarnemend secretaris-gene raal van financiën Rost van Ton ningen, die een andere kandidaat (partijgenootbeschikbaar had. Eerst na de oorlog, met ingang van 1 januari 1946, kon ir. Minderhoud in de voor hem gedachte functie worden aangesteld. Die sociaal-eco nomische functie heeft hij geheel opnieuw moeten opbouwen. Er was bovendien haast bij, tva t de halve Noordoostpolder was reeds geduren de de oorlog ontgonnen. De cultuur technische afdeling kon vrij spoedig na de oorlog overgaan tot mecha nische ontginning, zodat het tijde lijk staatsbedrijf tot abnormale pro porties begon uit te groeien. De bouwkundige afdeling kon door ge brek aan bouwmaterialen evenwel moeilijk op gang komen en er kwam wel eens wat kunst en vliegwerk bij om tot uitgifte van boerderijen te kunnen komen. In 1954 volgde ir. sppr Minderhoud de toenmalige directeur- L landdrost dr. ir. S. Smeding op. - In deze laatste functie heeft ir. Minderhoud, die bovendien zitting had in tal van commissies en ver- enigingen, bijzonder «ruchtbaar werk kunnen doen. Als landdrost bur gerlijk bestuurder van het gebied van de Noordoostpolder, dat eerst 1 juli van het vorig jaar tot zelf standige gemeente we d verheven had hij een vrijwel dictatoriale macht, maar daarvan is in feite nooit iets gebleken en het is bekend, dat hij nimmer is afgewekën van de meerderheidsgedach' van zijn advi seurs. Zlr. Van Steen, ook al afkomstig uit het zuidwesten van het land, (hij werd op 4 april 1898 in Roosendaal geboren), heeft de inpoldering van de voormalige Zuiderzee vrijwel van het begin af meegemaakt. Toen hij in februari 1928 was afgestudeerd, dacht hij erover naar het toenmalige Nederlands-Indië te gaan, maar zijn benoeming tot ingenieur bij de proef- polder-commissie Andijk, die een half jaar tevoren haar praktisch werk had kunnen beginnen omdat deze polder was drooggevallen, lag toen reeds enkele weken klaar. Die mod dervlakte trok de jonge ingenieur Van Steen wel -an en hij gaf zijn Indische plannen dan ook maar met een op. Volgens de toenmalige plan nen van de regering, kon het cultuur technisch werk bij zulke inpolderin gen beperkt blijven tot .zwart maken van de grond", waarvoor tien gul den per hectare was uitgetrokken Het is mede een van de grote ver diensten van de reeds genoemde dr. ir. Smeding geweest, dat hij bij de regering heeft weten te bewerken, dat met droogmolen en bedijken het werk aan de inpoldering van het IJsselmeer niet was afgelopen. Er moest een studie gemaakt worden van het in cultuur brengen van Zoute" gronden. Dat bracht hem in aanraking met de problemen van de kwelderpolders in Groningen en Zeeland. En toen kort daarop de Wieringermeer kwam droog te lig gen. was ir. Van Steen de eerste, die het water achterop liep om te zien welke soort grond wel aan het dag licht was gekomen. In 1936 werd hij als opvolger van een oudere broer van ir. Minderhoud ir. A. Minder houd hoofd van de cultuurtech nische en wetenschappelijke afdeling van het openbaar lichaam De Wie ringermeer, die toen ook al voorbe reidingen moest treffen voor het in cultuur brengen van de Noordoost polder, die in 1941/1942 droog viel Intussen was hij omstreeks 1940 plaatsvervangend directeur gewor den. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5