Vele Fransen onder ruim half miljoen logerende gasten MUSEA ERG IN TREK ASIEL VOOR BIDAULT IN BRAZILIË PAASREDE VAN DE PAUS IN TEKEN VAN DE VREDE Encycliek „Pacem in terris is bedoeld als Ramp met Thresher nog een mysterie Navigator hoorde „het lawaai van een brekend schip" Prof. Erhard zal opvolger zijn van dr. Adenauer I 1 Lottgering Ondanks guur weer en kale bollenvelden «MORRIS" Het weer- Weer in Europa Kasa s Nieuwe snelweg naar Duitsland MENSELIJKE FOUT OORZAAK Meer wind voor jonge mensen met „fut" St. Pietersplein vol niet-Romeinen ZO LANGZAMERHAND STAAT VAST: DINSDAG 16 APRIL 1963 87ste JAARGANG No. 31411 FALCON TWEEDJASSEN S™"1»" "3i ES: 'I I i AMSTERDAM, 16 april On danks het kille en gure weer heb ben in het Paasweekeinde nog al tijd rond 650 000 buitenlanders een bezoek aan ons land gebracht. Tol deze schatting kwam de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, na de cijfers van de twaalf belang rijkste grensposten te hebben op geteld. Er zijn rond 100.000 bui tenlanders minder geweest dan vorig jaar. Dat vindt de ANVV niet zo vreemd. De Pasen viel vroeger dit jaar. En de bollen velden staan immers nog niet in kleur. Het binnenlands toerisme is niet aanzienlijk geweest. Tot een totaal getal van een miljoen toeristen, zoals dat vorig jaar werd berekend, is men dus bij lange na niet gekomen. ine Kampeerders PORTSMOUTH, 16 april (AFP, Reuter, UPI). „Het laatste geluid dat wij van de Thresher hoorden was een gedempt, dof gedreun, alsof een waterdichte af scheiding het begaf, het lawaai van een brekend schip." Dit heeft de navigator van het marinevaar tuig Skylark zaterdag voor een ïaad van onderzoek naar het nog steeds onopgehelderde onge luk met de duikboot Threcher- die woensdag met 129 op varenden verdween in de Atlan tische Oceaan. RUIM 650.000 TOERISTEN Van bloeiende bollenvelden was nog niet veel te zien. Van een massaal bezoek aan de bollenstreek was geen sprake. Bloemenslingers uit de kassen werden met moeite aan de man ge bracht. Advertentie) BARTELJORISStR.- HAARLEM TEL. 13439.' L6IQSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEh- -?235?6 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimimiimiiimiiiiiiiiiiiiii Verwachting tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. Veranderlijke bewolking met tijde lijk enige regen en vannacht hier en daar mist. Aanvankelijk zwakke tot matige, morgen matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen overdag. Woensdag: Zon: 5.41—19.39 Maan 2.53—11.17 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 16 april De Paasdagen Zijn bijzonder koud en onaangenaam ge bleven, al viel er gisteren niet meer dan 1 a 2 millimeter regen. Ook vandaag passeerde een regenfront en een meer actieve depressie zal morgen de Britse eilanden bereikten. Daarbij zal de wind ln kracht toenemen, opnieuw met re gen, zodat wij enkele onbestendige april dagen kunnen verwachten. a max. min. neersl. otationWeer temp temp afgel gisteren 24 uur üelüei regen ïpenburg regen EetóènSen rgeeghenbeW- geh. bew. 5 0 12 (Van onze verslaggevers) De ANW maakt er melding van dat veel toeristen, vooral Duitsers, al op Paaszaterdag ;n op Paasmorgen weer vertrokken zijn. Zij klaagden er vooral over, dat er zo weinig evenementen zjin in ons land. Een woordvoerder van de ANVV verklaarde dat inderdaad meer toeristische trekpleisters als de Keu kenhof welkom zouden zijn. Het aantal logerende toeristen kan op ruim een half miljoen worden geraamd. Naar de mening van de horecafbedrij- ven mag dit getal voor koude en gure Paasdagen toch nog een prachtig resul taat worden genoemd. Het aantal toe risten, dat vooraf logies had geboekt, is belangrijk groter geweest. De lo- giesinformatiediensten van de ANW en de plaatselijke VW's brachten 22,000 buitenlanders onderdak, tienduizend minder dan vorig jaar. TTcusen van de Amsterdamse VVV hadden naar hun zeggen een monsterlijke vierdaagse. Ruim zes duizend toeristen moesten in hoog tempo worden geholpen aan onder dak. Een Berlijns echtpaar werd door een informatrice zes gulden te weinig berekend. De Duitsers ontdekten zelf later de vergissing en kwamen het bedrag brengen. Omdat u ons zo goed hebt bediend", zei de mhn tegen de verbaasde informatrice. De attracties in de openlucht kre- f Advertentie) Bid/mlt, leider van de „Nationale Verzetsraad" tegen het regime van 2^, iDe ,Gaulle. heeft politiek asiel gekregen in Brazilië, op voorwaarde dat hij orai pJtn 0 van politieke activiteiten. De ex-premier werd dezer dagen ge foto- op een balustradedie een prachtig uitzicht biedt op Rio de Jütlgito s beroemde Suikerberg. De terrassen aan de kust bleven leeg, hoewel de horecabedrijven verder over het buitenlandse bezoek niet ontevre den waren. gen belangrijk minder bezoek dan vorig jaar. Musea, bioscopen en horecafbe- drjjven deden goede zaken. Het Rijksmu seum in Amsterdam trok 17.500 bezoe kers. De Pier in Scheveningen kreeg overi gens nog altijd ruim 31.000 bezoekers. Het totaal sedert de opening nadert de vier miljoen. In de Keukenhof kwamen 60.000 mensen kijken, 100.000 minder dan vorig jaar. De Efteling trok 20.000 bezoekers. De Groene Kustweg de interessan te route van het puntje van Jutland via N.W. Duitsland, Noord-Nederland en de Afsluitdijk naar de Randstad Hol land, heeft gedurende de Paasdagen sterk in de belangstelling gestaan. Ver geleken bij het vorige jaar is het aantal inkomende buitenlandse toeristen 30 pet. hoger geweest, zo heeft de V.V.V. Gro ningen berekend. Alleen al via Nieuwer- schans kwamen zo'n 30.000 toeristen binnen en gingen er 25.000 het land uit. Na de Duitsers waren er vooral veel Denen. Groningen liep spoedig vol. Toen de logiesaanvragen doorgingen werden de gasten ondergebracht in ho tels in heel de provincie. De Groningse VW verheugt zich vooral ook over de toenemende belang stelling van de bewoners van het Westen van het land. Inlichtingen werden voor 52 pet. ver strekt aan Nederlanders en voor 37 pet. aan Duitsers. Het Nationaal Uijtuigmu- seum te Leek met de Gouden koets trok rond 7000 belangstellenden. Am- hem was, buiten de randstad Holland, een ander brandpunt van toeristische belangstelling. Het verkeer langs de grote we gen was soms druk, maar dank zij beperkte maximumsnelheden over het algemeen zeer regelmatig. De heli kopters en de vliegtuigen van de rijks politie verlichtten de taak der ver- keerspolitiemannen op de weg zeer. Over het algemeen kwamen geen op stoppingen voor, behtalve tweede Paasdag tegen de avond bij Oudenrijn, toen uit oostelijke en zuidelijke rich tingen terugkerende Nederlanders soms files van enkele kilometers vormden. Ernstige ongelukken als ge volg van druk toeristisch verkeer de den zich niet voor. De rijkspolitie is bijzonder, verheugd over de op de we gen gedemonstreerde discipline. De automobilisten hielden zich over het algemeen zeer goed-aan de snelheids limieten. De spoorwegen konden de drukte wel aan. Tweede Paasdag dag van familiebezoek bracht de topdrukte. Opmerkelijk groot was het bezoek van Franse toeristen. Zij kwamen per auto en per trein. De Engelsen reis den, voornamelijk in groepen, per vlieg tuig en per schip. Er kwamen veel En gelse scholieren en studenten. Na de Duitsers, de Fransen en de Engelsen deelden geallieerde militairen uit West- Berljjn, Scandinaviërs, voornamelijk De nen, en Belgen broederlijk de vierde plaats. Veel jeugdherbergen zijn goed bezet geweest. De kampeerterreinen in het Sovjet-Unie. Het Russische pers bureau Tass meldt dat Russische des kundigen in staat zijn oliebuizen met een grote doorsnee te vervaardigen van plastic. (Reuter) Vaticaan. Paus Joannes heeft het K'nderfonds van de Verenigde Naties (UNICEF) een bedrag van duizend dol lar geschonken, daarmee een traditie van enkele jaren voortzettend. (UPI) midden en oosten van het land waren vrij goed bezet, die in het westen ma tig. Na een nachtvorst zijn veel kam peerders weer vertrokken. Meer dan duizend kampeerders hadden tijdens de Paasdagen hun bivak opgeslagen op de vergrote en voor het eerst in gebruik genomen camping van het honderd hec tare grote recreatieterrein „Duinrell" in Wassenaar. Tweederde van de kam peerders waren leden van de Neder landse Caravanclub, die er voorjaars kamp hield. De Paus tijdens het uitspreken van zijn Paasrede. ROME, 16 april De Paasbood- schap, die de Paus zaterdagavond heeft uitgesproken tot de wereld, is bij uitstek een boodschap van vrede geweest. De H. Vader herinnerde aan het tweede Vaticaanse Concilie en de encyclieken „Mater et Magistra" en „Pacem in terris" en aan hun dienst aan de christelijke en menselijke sa menleving. „Pasen", zei de Paus, „be tekent meer dan enig ander feest. Pa sen is het middelpunt van de geschie denis, van het leven der volkeren en van het leven van ieder mens, die im mers door het offer van Christus is verlost." Het speciale Paasgeschenk van 1963 van de Paus aan de wereld wil de encycliek „Pacem in terris" zijn, de uitdrukking van de vurige wens die hem als Herder van de Kerk be zielt en de afstraling van het Hart van Christus, die onze vrede is: vre de met God door de vervulling van Zijn Wil; vrede met de mensen in de eerbied voor ieders recht, want op ieder ligt de glans van 'de Aller hoogste; vrede in de gezinnen, waar in de echtgenoten met de Heer sa menwerken bij het doorgeven van het leven; vrede binnen de staten en vrede tenslotte tussen de volkeren. Met zeer hartelijke bewoordingen en vredeswensen richtte de H. Vader zich tot heel de wereld in zijn verschillende geledingen. In de eerste plaats noemde hij de internationale organisaties, die zich, elk op hun gebied politiek, cul tureel en economisch inspannen om de mensen te dienen. Verder deed de Paus een beroep op ieder om de vrede te bevestigen en uit te dragen: op zijn broeders in het ambt, de bisschoppen, op de priesters, op degenen die zich speciaal aan God wijden, op de ouders en opvoeders, op de dragers van de cultuur en de wetenschap, op mensen van de pers, de radio, de televisie. De Paus richtte ook een speciale groet aan allen die in zorgen zijn en die ge drukt worden door beproevingen, door bijzonder harde arbeid en door licha melijk of psychisch lijden. De paasdagen in Rome, gezegend met stralend weer, zijn het bezit ge weest van de gasten, de vreemdelin gen, de bedevaartgangers. De statis tieken zeggen, dat ongeveer een mil joen Romeinen de stad verlieten om zich een dag of twee te gaan ver meien op het platteland of in de bergen. Een half miljoen lieden van buiten kwam per bus, trein of auto Rome in. Het verschil van een half miljoen zielen was in de smalle Ro meinse straten duidelijk merkbaar en met Pasen was Rome een kalme, wat provinciale metropool. Wat iedereen verbaasd heeft, is de opkomst ge weest, Paasmorgen, op het St. Pie tersplein. Het was er stampvol met een stuk van de aangrenzende Via deila Conciliazione er bij. En dat be tekent zoveel als driehonderddui zend mensen. Maar stampvol wil, volgens de over geleverde schatting, altpd nog zeggen dat je met enige verontschuldigingen en beleefdheden je een weg kan banen door de menigte. Deze Pasen kwam men met verontschuldigingen niet ver der. Het wijde plein stond eivol en om van de ene kant naar de andere te komen moest er geduwd en gewrongen worden. Waren er vijfhonderdduizend mensen op de been? Om half één heeft de Heilige Vader nogmaals zijn Paaswens uitgesproken op het balkon boven de middeningang van de St. Pieter. Vóór de traditionele zegen Urbi et Orbi heeft hij in 23 talen zijn Zalig Pasen uitgesproken. Men had het gevoel dat er werkelijk meer dan 23 taalgroepen op het St. Pietersplein sa mengepakt stonden. Er werd niet ge knield tijdens de plechtige zegen. Daar was geen plaats voor. Na de zegen groet te de Paus de enorme massa nog ver schillende malen, maar het applaus was matig. Men leefde mee, er werd met zakdoeken gezwaaid en gewuifd, er was echter geen geweldig vertoon. Dit heeft op ons een des te grotere indruk ge maakt. Het gebrek aan klaterende bijval, aan luidkeels „evviva", wilde zeggen dat deze Paasmorgen er zich een uit zonderlijk groot aantal niet-Romeinen en niet-Italianen or het Pietersplein be vonden, groter dan andere jaren, groter ook dan bij de religieuze manifesta ties als de jongste dogma-afkondiging of de heiligverklaring van Pius X, gro ter zelfs dan bij de inhuldiging van de Romein Paus Pius XII. Het is duidelijk waarom bet thans ging. Toen Joannes XXHI in de ver leden vastentijd randparochies van zijn bisdom ging bezoeken, kwamen er hon derdduizenden Romeinen op de been om de Paus te zien langs komen en om zijn preek te horen, die luidsprekers over brachten op de kerkpleinen en in de be lendende straten. Met het Paasfeest kwa men met enorme aantallen de niet-Ro meinen, de niet-Italianen naar de Hei lige Stede om te luisteren naar en in de verte een glimp op te vangen van de man, die met geheel zijn hart zjjn best doet de naar hij zegt onwaardige en ne derige plaatsbekleder te zijn van dege ne die de profeet noemde: de Wonder bare, de Vorst des Vredes, Vader van de komende tijd. Volgens de navigator van de Skylark, het schip dat de Thresher op zijn laatste reis begeleidde, werden deze geluiden gehoord vijf minuten nadat de Thresher had meegedeeld dat men voorbereidin- ge«. trof om weer aan de oppervlakte te komen. Eén minuut na deze bood schap antwoordde de atoomduikboot niet meer op de oproepen van de Sky lark. Pas na twee minuten ontving men we i' een bericht, dat echter zwaar ver minkt was. „Daarna", aldus de naviga tor, „hoorden wij geluiden die herin nerden aan de tweede wereldoorlog, het gedreun van een schip dat door tor pedo's wordt opgeblazen." Een andere marineofficier had eer der tegenover verslaggevers verklaard dat naar zijn mening het vergaan van de duikboot slechts aan een mense lijke fout te wijten kan zijn. Een voor malige commandant van de Thresher onthulde, dat hij de eerste diepe duik proef met de duikboot had afgebroken omdat de instrumenten aanwijzingen gaven dat er iets niet in orde was. Zaterdag werden door de raad van onderzoek in totaal elf mensen onder vraagd. Kapitein Donald Kern, hoofd van de afdeling duikboten van het scheepsbureau van de Amerikaanse ma rine, was van mening, dat de Thresher waarschijnlijk op een diepte van 2560 meter in elkaar is gedrukt. Een broer van twee matrozen aan boord van de Thresher verklaarde, dat zijn broers vóór de laatste reis van de duikboot hun twijfel hadden uitgespro ken over de deugdelijkheid van het schip. De bathyscaaf Trieste is inmiddels per schip naar de Atlantische Oceaan vertrokken om te helpen bij het zoeken naar de Thresher. Reusachtige kranen hesen het 50 ton wegende, sigaarvormi- ge vaartuig aan boord van het schip Point Defiance. De reis van San Diego naar New London (Connecticut) zal onge veer tien dagen duren. De Trieste die tot een diepte van ruim 11 kilometer onder het wateroppervlak kan duiken, is uitgerust met grote schijnwerpers, in- en uitwendige came ra's, een televisie-camera en een mecha nische arm om specimina uit de oceaan op te pikken. Donald L. Keach, com mandant van de Trieste, is vol vertrou wen dat de bathyscaaf het mysterie van de Thresher zal kunnen oplossen. VATICAANSTAD De Paus heeft in een telegram asm president Kennedy zijn diepe deelneming betuigd met de ramp van de Thresher. De Paus zond zijn boodschar via de apostolische de- legaat in Washington, mgr. Egidio Vag- nozzi. Langs de Knardijk tussen Harderwijk en Lelystad hebben toeristen deze Paasdagen nog ijs aangetroffen. Een ijzige ervaring voor mensen die hoopten de zon in het water te zien schijnen. BONN, 16 april. De fractieleider van de CDU-CSU in de Westduitse Bondsdag, dr. Heinrich von Brentano, heeft zondag in Cadenabbia aan het Como-meer vier uur lang geconfereerd met bondskanselier Adenauer over de „toekomstige opgaven van de partij". "Tit het feit, dat von Brentano van plan is onmiddellijk na zijn terugkeer verslag uit te brengen aan de voor zitter van de CSU, ex-minister van de fensie Franz Joseph Strauss, en aan de secretaris-generaal van de CDU, dr. Dufhues die samen met hem een opvolger voor dr. Adenauer moe ten zoeken kan met zekerheid wor den afgeleid, dat de opvolgingskwes tie tijdens de besprekingen in Cade nabbia de hoofdschotel is geweest In Bonn gelooft men, dat het over leg een soort vóórbeslissing over de opvolgingskwestie heeft gebracht en dat die hoe dan ook ten gunste van vice-kanselier prof. Erhard is uitgevallen. Erhard is thans de enige serieuze christendemocratische kan didaat voor net kanseiierschap. Ade nauer is en blijft tegen de kandida tuur van Erhard gekant, maar hij heeft op erewoord beloofd dat hij zich bij de meerderheidsbeslissing van de CDU-CSU zal neerleggen. Dat een meerderheid van de fraktie en van het Duitse volk Erhard wenst als Adenauers opvolger staal vast. i Zodra definitief een besluit ten gun ste van Erhard zal zijn genomen, kan de aanstaande regeringsleider zich gaan bezighouden met de na het af treden van Ade ~uer nood gelijk wor dende hervorming van de Westduitse regering. De belangrijkste is de toe treding tot het kabinet van de voor zitter van de FDP, dr. Erich Mende, als vice-kanselier en, waarschijnlijk, minister van binnenlandse zaken. Ge zocht wordt verder een kandidaat voor het ministerie van economische zaken, waarvoor de voornaamste kandidaten zijn de Westduitse vertegenwoordiger in de Hoge Autoriteiten Hellwig, en ogi h Bondsdaglid Lücker. (Advertentie) STOMEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432 (Advertentie) ARNHEM, 16 april Gedeputeer de Staten van Gelderland hebben' of ficieus gehoord, zo delen zjj Provinciale Staten mee, dat er plannen zonden zijn voor een nieuwe autosnelweg langs de linker Rijnoever van Rotterdam over Dordrecht in de richting Duitsland. Aan deze mededeling voegen gedepu teerden toe, dat zjj intussen gaarne zouden zien, dat rijksweg 15 (via Go- rinchem en de Betuwe aansluitend op rijksweg 12 tussen Arnhem en Zeve naar) zo snel mogelijk wordt voltooid. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon- Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50 telef 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie' W C. H. Leijdeckers en Mr W A. M van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentién eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week f 2.65 per maenc. f 7.90 pet kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1