Nog veertig studenten zullen volgen Groep van tien PAPOEA'S terug naar Nieuw-Guinea Nic. JouweOpleiding in Nederland sluit 1 KREYMBORG WOENSDAG JONGENS PANTALON NU 5.9S KREYMBORG Groep artsen in het geweer Tegen abonnement-systeem van de ziekenfondsen Wasserij door brand verwoest Premieverhoging voor hoger AOWpensioen onaanvaardbaar h Tientallen interlands Pacem in terris (ui) Vereniging van Vrije Artsen Vlevrouw Kennedy verwacht baby Een ton schade Prinses Beatrix in San Francisco Rapport katholieke beambten Mej. Rollin Couquerque k ANNEKE GRÖNLOH BIJ AUTOBOTSING LICHT GEWOND DINSDAG 16 APRIL 1963 PAGINA 5 Vredesencycliek de v^J-°?.«vloeien en dat z'i ook die uit deze ge- i app i^eid van hun natuur voortvloeien, beter zullen gaan be- WITTE KRUIS WITTE KRUIS Waarborg-kwalttelt. Denim In de nieuwste kleuren. Met ritsshjlttng. Alleen geldig 17 april a.s. Ledental K.A.B. met ruim 8000 gestegen Actie „Wij en Zij" In de encycliek Pacem in terris bespaart de Paus zich de moei te de voorwaarden voor een rechtvaardige oorlog te om schrijven. Men weet, dat die voor waarden in de klassieke pauselijke leer over de rechtvaardige oorlog streng genoeg waren: behalve een dwingende reden, gelegen in de schending van een vitaal recht, welke schending met geen enkel ander middel kon worden hersteld, moest er ook een redelijke verhou ding zijn tussen de te verwachten schade en het geschonden belang en voorts mocht er ook in het geval van een rechtvaardige oorlog geen ongeoorloofde krijgsmethode, zoals het bombarderen van open steden, worden toegepast. De moderne wa pens hebben theoretische beschou wingen over de rechtvaardige oor log futiel gemaakt. Paus Joannes schrijft eenvoudig: ,,het wordt men selijkerwijze ondenkbaar dat in ons atoomtijdperk de oorlog het adequa te middel zou zijn om een schending van rechten te herstellen". Vandaar zijn pleidooi voor een alzijdige ont wapening met wederzijdse controle, voor een verbod van kernwapens en een stopzetten van de kern proeven. De passages over de bewapening zijn wel het belangrijkste deel van het derde hoofdstuk van de ency cliek, dat handelt over de betrek kingen tussen „politieke gemeen schappen", waaronder niet alleen afzonderlijke staten, maar ook com binaties van staten zijn te verstaan. Wederom zich baserend op de zede lijke orde, zoals die af te lezen is uit de natuur der dingen, noemt de Paus verplichtingen krachtens de waarheid (o.a. het nalaten van las terlijke propaganda), krachtens de rechtvaardigheid (jegens minder heden en, omgekeerd, van minder heden tegenover het geheel) en ver plichtingen krachtens de liefde (geen egoïstische politiek van sta tengemeenschappen ten koste van anderen). In hetzelfde hoofdstuk komen ook belangrijke passages voor over het vluchtelingenprobleem en over de steun aan ontwikkelings landen. Ook deze passages zullen veel worden geciteerd in de discus sies over deze onderwerpen. Wij hopen er te zijner tijd op terug te komen. Vandaag zullen wij onze beschikbare ruimte besteden aan een weergave van de gedachten van de Paus over de ontwapening. Het stemt de Paus droevig te zien „hoe in landen met een hoog ontwikkelde economie de reeds aanwezige geduchte be wapening steeds wordt uitgebreid, niet zonder enorme verspilling van menselijke energie en materiële middelen. Vandaar zeer zware las ten op de burgers van die landen, terwijl andere naties de noodzake lijke hulp ontberen bij hun economi sche en sociale ontwikkeling." „Men pleegt", zo vervolgt de Paus, „de bewapening te verdedigen met het betoog, dat in de huidige constellatie de vrede slechts ver zekerd is dank zij het evenwicht van de strijdKrachten. Maar dan veroor zaakt elke versterking van het milh taire potentieel ergens ter wereld aan de kant van de andere staten een verdubbelde krachtsinspanning in dezelfde richting. Zodra één poli tieke gemeenschap is uitgerust met atoomwapens, schaffen andere zich soortgelijke middelen aan van ge lijke vernietigingskracht. En zo leven de volken in voort durende ongerustheid en als het Ware onder de dreiging van een vreselijke orkaan die ieder ogenblik kan losbarsten. En niet zonder reden, want de wapens staan altijd gereed. Dat er mensen zouden zqn, die de verantwoordelijkheid op zich zouden willen nemen van de onaf zienbare slachtingen en vernielingen van een oorlog, moge ongeloofwaar dig lijken: maar toch, men moet het toegeven, zou een verrassing, een ongeluk voldoende zijn om de uitbar sting van geweld los te slaan. Maar zelfs toegegeven, dat de monster- nj.ve gevolgen van het gebruik der moderne wapenen iedereen doen terugschrikken voor het ontketenen maaktenaa°nrlwg: als men geen eind kernproeven met een «fr! l zullen deze, naar men vrezen moet, fatale gevolgen heb ben voor het leven op dele aarde Rechtvaardigheid. wijshei! en gel voel van menselijkheid eisen dan ook stopzetting van de bewapenings wedloop, zij eisen parallelle en ge lijktijdige vermindering van de in de verschillende landen bestaande be wapening, verbod van het atoom- Wapen en ten slotte ontwapening behoorlijk bij gemeen accoord bel reikt en vergezeld van doeltreffende controle." De Paus citeert hier Pius XII: „Men moet tot elke prijs voorkomen, dat een wereldoorlog met al zijn economische en sociale rampen en zijn morele ontsporingen voor de derde maal de mensheid overkomt". Maar, zo gaat de Paus dan verder, „laat een ieder er van overtuigd zijn, dat het stopzetten van de aanwas van het militair po tentieel, de effectieve vermindering der bewapening of met meer reden hog de afschaffing ervan, onbereik bare zaken zijn, of nagenoeg, zonder een algehele ontwapening waarm ook de zielen zijn betrokken. Men moet zich eensgezind en eerlijk in spannen om de vrees en de oorlogspsy chose te doen verdwijnen uit de zielen. Dan moet men het axioma, Pat de vrede het resultaat is van hot evenwicht der bewapeningen, vervangen door het beginsel, dat de ware vrede slechts stoelen kan op wederzijds vertrouwen. Wij menen' aldus de Paus, „dat dit doel kaai worden bereikt, want het is een ®ls van het verstand, bovenmate wenselijk en van allergrootst nut." ï.u de laatste drie punten te hebben uitgewerkt doet de Paus dan als fj.aatsbekleder van Christus, als "uk van het vurig verlangen dei mensheid en „volgens de aandrang an Ons hart" een beroep op alle mensen, inzonderheid de regeerders, bofh. moeite te sparen om de ge beurtenissen te doen verlopen naar „fde en menselijkheid. En in het j ^hzmtit van de stand van zaken, cnl i t derde hoofdstuk besluit, hij de hoop uit, dat de vol- hoïl ,?°r het intensiveren van hun gen en door onderlinge uit- ^sselmg de banden zullen ontdek- hatl; "ie uit hun gemeenschappelijke SCHIPHOL, 16 april - Nelleke Rum- paidus, een twintigjarig Papoea-meisje dat zich in de afgelopen drie jaar aan de landbomvhuishoudschoo1 in Zetten heeft bekwaamd in de meest uiteenlo pende huishoudelijke bezigheden is gis teren naar Biak teruggekeerd. Dankzij haar opleiding in Nederland wacht haar daar de functie van hoofd van de huishouding in het plaatselijk zieken huis. Nelleke, die al die drie jaren heeft gewoond bij de familie H. Wolf, een accountant in Apeldoorn maakte deel uit van een groepje van 10 Pa poea's, dat evenals zij in Nederland op staatskosten een opleiding heeft ge volgd. Nicolaas Jouwe, deed hen uit geleide evenals de heer W. van Doo- renmaalen, waarnemend adviseur in studie-aangelegenheden van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. „Ik heb vorige week mijn einddiplo ma op de huishoudschool gehaald", vertelde Nelleke. Evenals met de meester van haar metgezellen het ge val was bleef het echter moeilijk haar tot een openhartig gesprek te bren gen. Zo wilde zij niet zeggen of ze blij was naar huis terug te gaan dan wel of ze liever in Nederland had wil len blijven. In dat opzicht deden drie leerlingen van de tuinbouwschool in Zutfen wel een duidelijke uitspraak: zij waren bijna een jaar in Nederland geweest en hadden gedurende het laat ste deel een wintercursus aan de tuin bouwschool gevolgd. „Onze studie is nog niet beëindigd", zeiden ze, ,,w\j zouden nog graag een jaar door stu deren". Als men vroeg waarom dat dan niet kon, haalden ze de schouders op: ze wisten het niet. „Op Nederland valt in dit opzicht niets aan te merken," verklaarde Ni colaas Jouwe later. Deze drie hebben wel degelijk de hele cursus gevolgd en krijgen daarvoor een soort diploma uitgereikt. Maar als ze werkelijk de school verder hadden willen volgen, zou daarvoor op zijn minst een ulo diploma vereist zijn en het heeft geen zin hen eerst nog een ulo-opleiding te geven. Daarom gaan ze nu maar te rug, want in Nieuw-Guinea kunnen zij (Advertentie) DE echte PIJNSTILLER Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten? Jaag hem eruit met WITTE KRUi-S. (poeders, tabletten of cachets). Saücyl-vrij en daardoor geen maagklachten. grijpen, d.w.z. de verplichting hun betrekkingen te grondvesten niet op vrees maar op liefde. In het bovenstaande, waarin wij de Franse vertaling zo goed mo gelijk op de voet hebben ge volgd, zal men, hoe duidelijk ook het beroep is op de plicht der regeerders uit alle kracht te streven naar vermindering der bewapening en naar een algemeen verbod van atoomwapens, geen antwoord vin den op de vraag, of de geregeerden, zo lang nog geen ontwapening is tot stand gekomen en zo lang dus ook de politiek van wederzijdse afschrik king nog wordt bedreven, in ge weten aan deze politiek hun mede werking mogen verlenen. De Paus ontkent niet, dat de monsterlijke gevolgen van het gebruik der mo derne wapenen iedereen (nog) hebben doen terugschrikken voor bet ont ketenen van een oorlog. Hij zegt daarbij niet uitdrukkelijk dat de af- schrikkingspolitiek daarin een zeke re mate van rechtvaardiging vindt, maar hij verklaart zich evenmin vóór eenzijdige ontwapening. Aldus laat hij de baan vrij zowel voor mgr. Roberts oud-aartsbisschop van Bombay, die dienstweigering op godsdienstige gronden verdedigt, °mdat hij de mogelijkheid van een rechtvaardige atoomoorlog uitsluit, als voor degenen, die, zolang de zaken er voorstaan zoals zij er nu voorstaan, medewerking aan de ver- dfdigmg van hun landen met de modernste wapens als hun plicht be- ^ddmiwen en die zich op de slechte n2en van de neutralist Nehroe Kunnen beroepen. In dit opzicht gaat ae ^aus minder ver dan de Hervorm en ni^l' die op het kantje af bij ui 201t. voor dienstweigering was beland. De enkeling krijgt ech ter in geweten met het vraagstuk wJdif iiV?ai:dighei(i van de oor- l°g m-et i s te maken als hij in militaire dienst wordt opgeroepen, hij is er te allen tijde bij betrokken in zijn hoedanigheid van staatsbur ger, die voor zijn deel mede-verant woordelijk is voor het beleid van zijn regering. De Paus behandelt door heel zijn encycliek heen de rechten maar ook plichten van de mens als lid van de maatschappij en als staatsburger. Na de onderbouw van de eerste twee hoofdstukken komt hij ten slotte tot de aanbeveling van een gelijktijdige parallelle ontwape ning met wederzijdse controle. Hij laat er geen twijfel over bestaan dat een ieder, op de plaats waar hij ge steld is, naar vermogen aan de ten uitvoerlegging van een dergelijke politiek zal dienen mede te werken. Dat het voeren van een atoomoor log krankzinnig misdadig ^ou zijn, staat voor de Paus vast. Degene die uit vrees met een atoomoorlog (helpen) dreigen, veroordeelt mj niet. Maar men kan ook niet zeggen dat hjj hen gerust stelt. Zeven van de tien Papoea-studenten, die gisteren naar hun vaderland zijn terug gekeerd na hun opleiding in Nederland geheel of nagenoeg geheel te hebben voltooid. Volgens de heer Nicolaas Jouwe (rechts op de foto) zullen alle veertig nog in Nederland studerende Papoea's hun opleiding per 1 mei moeten beëin digen in verband met de overname van het gezag op Nieuw-Guinea door Indonesië. de kennis, die ze nu het>ben opgedaan uitstekend gebruiken." Volgens de heer Van Doorenmaalen resteren er nu nog ruim veertig Pa pt-a-studenten in Nederland, maar de heer Jouwe meende te weten dat ook die voor of omstreeks 1 mei naar Nieuw-Guinea zullen worden te ruggezonden. Na het vertrek van Ne derland uit Nieuw-Guinea," zo zette hij uiteen, heeft de Nederlandse rege ring over de studie van de tijdelijk in Nederland verblijvende Papoea's overleg gepleegd met het UNTEA-be- stuur, dat tot 1 mei het gezag heeft over Nieuw-Guinea. Het UNTEA-be- stuur had tegen verdere opleiding van de Papoea's geen enkel bezwaar en dus was alles tot 1 mei in orde. Nu echter doet de vraag zich voor of ook Indonesië aan de studie in Ne derland van de Papoea's zijn goed keuring kan hechten. Na 1 mei im mers zullen alle Papoea's de Indone- Advertentie) voor leeftijd 8 jaar ld. stijging p. m. GROTE MARKT 1-7 HAARLEM sische nationaliteit moeten krijgen. Welnu, van Indonesische zijde heeft de Nederlandse regering geen offi ciële reactie los kunnen krijgen. Ne derland heeft dus in principe maar besloten de Papoea's, die immers toch voor het grootste deel hun stu die zo goed als beëindigd hebben, per 1 mei naar Nieuw-Guinea terug te sturen Met Nelleke Rumpaidus vertrokken negen mannelijke Papoea's Onder hen waren de drie leerlingen van de tuin bouwschool en verder twee apothekers assistenten, twee leerlingen in de scheepsbouw, een tandtechnicus en een drukker. (Advertentie) UTRECHT, 16 april Er heeft zich ook in ons land een groep van opposi tionele artsen gevormd, die ijveren voor meer bescherming van het be roepsgeheim en zich voora] verzetten tegen ingrijpen in de verhouding pa tiënt-arts door het conglomeraat van de ziekteverzekering. Zij willen vrije keu ze van de arts door de patiënt, zonder beperkingen en vrijheid van voorschrij ven en behandeling en onafhankelijk heid van de medicus in de uitoefe ning van zijn beroep. Voorts de on aantastbaarheid van het beginsel, dat de geneeskundige behandeling per ver richting dient te worden gehonoreerd. Bezwaren hebben zij tegen het abonne ment-systeem, waarbij de bij het zie kenfonds aangesloten patiënt onbeperkt van de diensten van de arts gebruik kan maken. Zij willen, dat de patiënt een kleine vergoeding bijbetaalt en wel 50 ct. voor een spreekuur-bezoek en een gulden voor een bezoek aan huis. Tevens willen zij, dat geen drogisten- artikelen, als verbandmiddelen e.d. ver strekt worden. Een en ander vormen ae beginselen van de in januari te Straatsburg opge richte Union Pour Une Medicine Euro- péenne Libérale (U.M.E.L.), waarbij de zaterdag tot stand gekomen Nederland se Vereniging van Vrije Artsen zich als sectie heeft aangesloten. In een voorafgaande persconferentie heeft de Utrechtse chirurg P. C. Kop- pert, een der leden van het voorlopige bestuur, deze internationale samenwer king urgent genoemd, omdat over enke le jaren de artsendiploma's in het Ver enigd Europa een gelijke geldigheid krfjgen. Er is dan mogelijkheid tot mi gratie, waarvan z.i. gezien de verschil lende arbeidsvoorwaarden in de zes landen druk gebruik gemaakt zal wor den. Hij merkte verder op, dat door al te vele beveiligingsmaatregelen van de pa tiënt ter vervanging van een vroeger be staande patriarchale toestand, waarbii minvermogenden vaak niet voldoende geneeskundige hulp kregen, de patiënt zelf de dupe is geworden. Door overbelasting van de arts met soms honderd verrichtingen per dag in Nederland, heeft de kwaliteit van de hulp geleden. Door bureaucratie en reglementering komen de grondsla gen, waarop de arts zijn werk moet doen, zoals ze zijn neergelegd in de eed van Hippocrates en de verklaring van Genève, volgens de heer Koppert in het gedrang. Vóór de oorlog was dertig procent van de bevolking bij een ziekenfonds aangesloten, doch het ledental van de fondsen is door de verplichte verzekering verdubbeld. Als bezwaren van de huidige verhou dingen noemde de heer Koppert ook, dat de artsen een te groot percentage naar specialisten verwijzen en de zie kenhuis-bedden te veel gereserveerd worden voor specialisten, die tot de staf behoren. Hij verklaarde geen vertrouwen te hebben in de Kon. Maatschappij tot Be vordering van de Geneeskunst om" voor de door hem gesignaleerde moeilijkhe den een oplossing te brengen, omdat deze ten aanzien van de uitbreiding der ziekenfondsen te conformistisch is- geweest. Bovendien bestaat een groot dee' van de leden uit controlerende art sen. Hfj meende, dat de denkbeelden van de groep bij 80 tot 90 pet. van de huis artsen weerklank vinden. Velen, zo meent hij, kijken echter de kat uit de boom. De vrees zou bestaan, dat er over heel Europa zo iets komt als de Natio nal Health Service in Engeland. De president van de U.M.E.L., dr. Klaus Menten uit Keulen, noemde de sociale ziekenverzekering niet langer een helpende hand voor de in sociaal opzicht werkelijk nooddruftigen. Hij zag de verzekering zodanig gegroeid, dat in een aantal Europese landen ongeveer 80 tot 90 pet. van de bevolking gedwon gen wordt er een beroep op te doen. De arts, aldus dr. Menten is al lang niet meer de vrijwillige helper en de vrij willige steun voor een program van so ciale hulpverlening, maar hij werd ge degradeerd tot een uitvoeringsorgaan van wettelijke bepalingen, die in vele opzichten geen rekening houden met de patiënt-arts-relatie. Sinds de sociale verzekering steeds meer welgestelde kringen gaat omvat- PALM BEACH, 16 april (Rtr.) Mevrouw Jacqueline Kennedy, de echt genote van de Amerikaanse president, verwacht omstreeks half augustus een baby, zo heeft de perschef van het Witte Huis bekendgemaakt. Het echt paar Kennedy heeft reeds twee kinde ren, John en Caroline, die respectie velijk twee en vijf jaar oud zijn. Mevrouw Kennedy zal op advies van haar arts geen officiële verplichtingen meer vervullen. Zij zal dientengevolge haar man niet vergezellen op diens reis naar Rome, Bonn en West-Ber- lijn in juni. De echtgenotes van de twee andere Kennedy's in de Amerikaanse politiek, de minister van justitie Robert F. Ken nedy en senator Edward M. Kennedy, verwachten eveneens een baby. ten, en dit bovendien bij een stijgend volksinkomen, worden de artsen zo zei dr. Peter Sack, internist te Mun- èhen en secretaris van de Duitse sectie- zich er steeds meer van bewust hoe zij door deze wanverhouding steeds meer door hun welgestelde erzeke- ringspatiënten volgens „armentarief" worden uitgebuit. (Advertentie) TELEFOON t 010-135910. 01896-3344 UTRECHT, 16 april Volgens offici euze cijfers hadden de bij de Katho lieke Arbeidersbeweging aangesloten bonden op 1 maart van dit jaar in to taal 429.554 leden. Vergeleken bij de stand per 1 oktober 1962 is er een netto winst van 8.563 leden. De grootste no minale vooruitgang boekten de Katholie ke Bouwvakarbeidersbond (2.386) en de Bor. van Werknemers(sters) in in dustriële bedrijven (2.373). Van de middelgrote bonden waren het de Ka tholieke Bond van. Overheidspersoneel (551), de Katholieke Bond van Ver- voerspersoneel (552) en de Katholieke Grafische, Bond (475) die de grootste netto-winst bereikten. De actie „Wij en Zij" ter ondersteu ning van het werk van de christelijke vakbeweging in de ontwikkelingslanden wordt door de KAB dit jaar gehouden van 15 september tot 15 november. Het ligt in de bedoeling om aan het slot van deze actie een grote dag te orga niseren in Tivoli te Utrecht, op welke dag de plaatselijke afdelingen de gele genheid zullen hebben de opbrengst af te dragen. OOTMARSUM, 16 april Vannacht is door een felle uitslaande brand de wasserij ..Het Springendal" door brand verwoest. Alleen het wasgoed kon wor den gered. Gebouwen en machines, die verzekerd waren, gingen totaal ver loren. De schade wordt op 100.000 ge schat. Hoe de brand is ontstaan, is niet bekend. Tegen half vier was het vuur gedoofd. (Van een onzer verslaggevers) MEPPEL, 16 april Het twintigja rige teenagersterretje Anneke Grönloh moet ten minste een week het bed hon den als gevolg van een autobotsing op eerste Paasdag, waarbij zij een lichte hersenschudding en letsel aan de rech terheup opliep. Dit betekent onder meer, dat zij een aantal voorstellingen heeft moeten afzeggen. Het zangeresje was zondagmiddag in de auto van Tony Bakkenes, de pia nist die haar meestal begeleidt, onder weg naar het noorden van het land, voor voorstellingen in Sappemeer en Groningen. Op de rijksweg langs de Drentse Hoofdvaart, tussen Assen en Zwolle, kwam de met een snelheid van ca. honderd kilometer per uur rijdende wagen in Uffelte (gem. Havelte) in bot sing met de uit tegenovergestelde rich ting komende auto van een landbou wer, die plotseling naar links afsloeg om de weg naar zijn woonplaats Rui- nerwold m te slaan. Annekes pianist liep slechts lichte kneuzingen aan beide knieën op; een zeventienjarige jongen die eveneens in zijn auto zat, bleef ge heel ongedeerd. Het zesjarig dochter tje van de landbouwer echter werd met ernstige verwondingen in een zieken huis te Meppel opgenomen. Ook haar moeder werd gewond. SAN FRANCISCO, 16 april (TJPI) Prinses Beatrix is zaterdag nit Hono- loeloe in San Francisco aangekomen voor een informeel bezoek aan de baai en omgeving. Onze kroonprinses die drie dagen rust op de Hawaii-eilanden i heeft gehouden na het officiële bezoek aan Japan, verklaarde bij aankomst dat zij haar kortstondig verblijf aan Californië voornamelijk zou besteden om bezienswaardigheden te bezoeken. Zij werd op het vliegveld begroet door de heer J. D. Zellerbach, de voor malige Amerikaanse ambassadeur in Rome, die haar gastheer is. Tijdens haar verblijf in San Francisco bracht de prinses o.a. bezoeken aan Muir Woods, een klein staatspark ten noor den van San Francisco, en aan de val leien van Somona en Napa. (Advertentie) Een lekkere gewoonte: KentuSchoonauwen, Bluefort, Limburgse kaas? Wees niet een kennig: houd van méér kazen! (Van onze soc.-econ redactie) DEN HAAG, 16 april. Wanneer de overheid bereid zou zijn de werk geverspremie voor de algemene kin- derbijslagverzekering (1,9 pet) voor haar rekening te nemen, zou er in de sfeer van het bedrijfsleven ruimte vrij Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij de OLVEH geborgen. De aanleiding waarom in deze hoek vandaag ge schreven wordt over me juffrouw Madzy Rollin Couquerque, de bekende Haagse sportvrouw, dient vermeld te worden, maar zij komt niet ge makkelijk uit de machine. Wel levendheid immers verbiedt in het algemeen onverbloemd in het openbaar te reppen over de leeftijd van een vrouw. Van daar dat wij ons, niet zonder hypocrisie, verbergen achter een citaat van de sportredactie van dit blad, voor wie deze zaken soms wat gemakkelijker liggen. In 1959, vier jaar geleden dus, stond er in de sportrubriek te lezen: „Donderdagmiddag vorm de mejuffrouw Rollin Couquer que op de Metsbanen in Sche- veningen het gesprek van de dag. De 56-jarige Haagse had door een overwinning de halve finale bereikt van het nationaal tenniskampioenschap". Kort en goed: afgelopen zondag is zij een nieuw decennium ingegaan. Over die finaleplaats in dat jaar op die leeftijd zegt zij nu, rad pratend: ,£)at was een krank zinnig jaar, al verloor ik in de finale vlot van Mientje Vlet ter." Nu, op een leeftijd waarop vele anderen van haar jaren zich steeds omzichtiger gaan bewegen, klach ten krijgen en voor wie sport alleen maar iets is op de televisie om naar te kijken, speelt mejuffrouw Couquerque nog steeds uiterst actief hockey en tennis, de twee takken van sport waarin zij tientallen jaren heeft uit geblonken en het tot interlandspeelster heeft gebracht. In Togo speelt zij als linksback nog steeds mee in de veertiendaagse „veteranencompetitie" („Gewoon, twee keer vijfendertig minuten") en waar het tennis aangaat is zij nog immer een geziene trainingspartner voor tennisspeelsters van naam. „Ik dring mij bepaald niet bij hen op, want daar hoef je tegen woordig niet mee aan te komen. Maar als ze het nu leuk vinden Mejuffrouw Rollin Couquerque speelt dan zo'n uur, anderhalf uur tennis. „Ik voel daarna zeker wel dat ik mij ingespannen heb. Maar de jongeren tegen wie ik. speel niet minder, en dat vind ik zo leuk," zegt zij ervan. Verleden jaar heeft ze nog ingeschreven voor de nationale kampioenschappen maar ze verloor toen van een junior. Haar succesvolste periode als hockey speelster heeft zij gehad van 1926 tot de oorlog, een tijd waarin zij enkele tientallen interlands heeft gespeeld. „Hoeveel dat moet u mij niet vragen, ik ben slecht in cijfers," zegt ze achteloos. Ook als tennisspeelster was ze toen het sterkst, maar in 1946 en 1948 speelde ze toch nog in het Wimbledontoernooi, en lang niet slecht. „De jeugd kent mij niet meer. Sportroem is zo vergankelijk," zegt ze zonder veel droefheid. „Het doet me niets, ik heb mijn tijd ge had." Het doet natuurlijk, bij het huidige streven naar „wetenschappelijke benadering" van de sport, grappig aan mejuffrouw Rollin te horen roepen: „Conditietraining? Daar hadden we nog nooit van gehoord. Ten nissen, oefenen en oefenen deden we, meer niet. En toen kwamen onze tennissers in de eindrondes van de Daviscup." Maar ook deze sport- medaille heeft een keerzijde. „Wat mijn dokter zegt van mijn activiteiten met stick en racket op mijn leeftijd? Dat weet ik niet. Ik heb het hem nooit gevraagd. Ik voel me prettig en als ik niet harder kan, probeer ik dat ook niet." Een opvatting die voor mejuffrouw Rollin Couquerque wellicht geen gevaar inhoudt: zij zal vermoedelijk de eerste vrouw zijn die haar a.o.w.- uitkering besteedt aan sport-attributen. Maar in het algemeen toch geen standpunt dat navolging verdient. komen om een verhoging van de AOW- premie op te vangen. De constatering dat een overheidsbijdrage meer bij de AKW dan bij de AOW op haar plaats is, behoeft niet in te houden dat een overheidsbijdrage in de AOW-premie uitgesloten zou moeten worden. Die overheidsbijdrage zou dan gebruikt kunnen worden om de premiedruk voor de laagstbezoldigden te verlich ten en om de extra-kosten van de „vergrijzing" der bevolking op te van gen. Een premiepercentage voor de AOW van 6 pet bij een grens van f 12.000,- is wellicht aanvaardbaar, al dus de conclusies van een commissie, die in opdracht van de Nederlandse bond van administratief, verkopend en verzekeringspersoneel (HKW) een studie heeft gemaakt over de premie betaling voor de AOW in verband met de gewenste verhoging van het ouder domspensioen tot een „sociaal mini mum De verhoging van het pensioen op zichzelf vindt de commissie wel ge wenst. Niet in de eerste plaats om de nood onder de bejaarden te leni gen, want, aldus het rapport, over tien jaar haalt het merendeel van de pensioentrekkers een bedrag dat het huidige „sociaal minimum" na bijkomt of overtreft. De thans nog bestaande nood onder vele bejaarden is een rechtstreeks gevolg van het feit, dat er pas na de oorlog werk werd gemaakt van ondememings- en bedrijfspensioenen. De commissie vindt verhoging van het AOW-pensi- oen wél gewenst, omdat er een ver langen is naar verhoging van het ni veau der totale pensioenuitkeringen en omdat het AOW-pensioen waar devast is. Verhoging van de AOW tot een sociaal minimum biedt inder daad belangrijke doordelen, aldus het rapport mits een te zware pre miedruk kan worden vermeden. Men moet er rekening mee houden dat de AOW-premie toch al geleidelijk zal moeten stijgen bij gelijkblij vende uitkeringen omdat het per centage pensioengerechtigden op de totale bevolking steeds groter zal worden. De commissie is van oordeel, dat het solidariteitselement in de premiehef fing voor de AOW voor de groepen met „middelbare inkomens" de grens van het aanvaardbare heeft bereikt en misschien reeds heeft overschreden. Voor deze groep, waartoe ook de be ambten behoren, kan men het volgen de constateren, aldus het rapport: Zij betalen de hoogste AOW-premie met de grootste solidariteitsbijdrage (ten bate van de laagste inkomens); naar mate het jalaris hoger ligt, is een verdere stijging van de AOW van ge ringer betekenis op het totale pensi oenpakket; zij dienen naast de AOW- premie nog een belangrijke pensioen premie te betalen. Verhoging van de premiegrens van f 9000 tot bijvoorbeeld f 12.000, met een ongeveer gelijkblijvend premie percentage en verhoogde uitkeringen acht de commissie aanvaardbaar. Het aantal werknemers met een hoger in komen wordt geringer, zodat het voor de werkgevers gemakkelijker wordt het veelal individueel vastgestelde salaris af te stemmen op de zwaar dere last, die door de grensverschui- ving komt te drukken op degenen met een salaris tussen f 9.000 en f 12.000. De lastenverzwaring op zichzelf zal in deze inkomensregionen wat meer aan vaardbaar zijn. Tegenover die verzwa ring staat in ieder geval een verho ging van het welvaartsvaste pen sioen. Aldus de commissie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5