De grootste en de sterkste Rajakowitsch meldt zich in WENEN ï-SiSr5-? In LAOS wordt nog gevochten Communistisch China vist in het troebele water Verdrag met Bonn heeft niet waarde van vredesverdrag Smartegeld met spoed uitkeren Jongeman legt obstakel op treinrails Breuk in CP van België Vier leden uit partij gestoten DIEP IN HET GLAASJE Khroesjtsjev 69 jaar Onzekerheid over kans op hervatting van de economische relaties Neef van koning Saoed vermoord in Parijs hotel BESTAND EEN WASSEN NEUS Rode propaganda in Brits Guyana weer toegestaan REGERING TOT KAMER HIER DOOK DE THRESHER VOOR HET LAATST Encycliek beoogt geen dialoog met de communisten De Gaulle vrijdag voor radio en TV NEDERLAND-INDONESIË Het vveer- Weer in Europa Baanwachter voorkomt mogelijk ongeluk Osservatore schrijft: V/OENSDAG 17 APRIL 1963 87ste JAARGANG No. 31412 Seefd m n°g Zes kogels werd door' VIENTIANE, 17 april (Reuter, UPI) Hoewel de leiders van de beide militaire groeperingen, die elkaar bestrijden in Laos, zondag hebben beloofd dat zij de gevech ten (tijdelijk) zouden staken, zijn er tekenen dat deze gevechten nog steeds onverminderd worden voortgezet. Volgens „De stem van Laos", de clandestiene radiozen der van de communistische Pathet Lao, hebben de neutralistische troepen, die onder leiding staan van generaal Kong Le, de stad Phong Savan bezet. De comman dant van de Pathet Lao, generaal Singkapo, heeft een protest inge diend tegen deze „ernstige pro vocatie". ï-W'MORRIS "C'efoee tfOU fmj! FALCON REGENJASSEN Vrij zacht BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Selefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maanc., 7.90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. De Nederlandse zeesleepvaart belooft eens te meer in haar glorie bevestigd te worden wanneer morgen de Zwarte Zee" onze vloot zal aanvullen, met zijn 9000 paardekrachten de grootste en sterkste sleepboot ter wereld. Leen Smit Co. in Rotterdam zal het nieuwe schip, de vierde sleper die de naam „Zwarte Zee" mag dragen, voorlopig dirigeren naar de Azoren voor het verrichten van stationsdien sten. Prinses Beatrix liet het schip vorig jaar op de werf van K. Smit te Kinderdijk te water. Onder deze vorstelijke patronage kan men van de aanwinst voor onze slepers- vloot nog een roemvolle carrière tege- moetzien. De nieuwe „Zwarte Zee" is uiterst modem geoutilleerd en de 51-koppige bemanning beschikt over alle denkbare comfort. WENEN, 17 april (Ktr) Dr- Erich Rajakowitsch, de beweerde medewer ker van de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann, heeft zich vanochtend bij de justitie in Wenen gemeld. Rajako witsch heeft, zoals bekend, de Oosten rijkse nationaliteit. Pr. Dorstal, advocaat van Rajako witsch had zoals gemeld, reeds aan- pl^igd, dat zijn cliënt zich na de rit»-, agen bij de Oostenrijkse auto- „„lu ,zou melden zulks om zijn is cïhi te bewijzen". Opmerkelijk de tr.oo.5' ibat Rajakowitsch, mochten gen hem ingebrachte beschuldi- aineen .*"6cuiaune ucowiuiui- Rajakowitsch wilde naar ziin in Wenen een aanklacht wewns S indienen tegen Simon Wiesenthal de leider van het Joodse documents Hpcarf trum aldaar, die een voorname rol heeft gespeeld bi] de arrestatie van Eich- mann en die tevens de ware identiteit vaststelde van de zich m Milaan sinds het eind van de oorlog „Raja" noe mende Rajakowitsch. Merkwaardig is in ieder geval, dat deze het na de oorlog nodig vond zij„ naam opnieuw te veranderen (bij 2jj„ geboorte in Triëst, destijds behorende tot Oostenrijk-Hongarije had hij de Joegoslavische naam Rajakovic, welke hij later verduitste tot Rajakowitsch). Nog veel merkwaardiger is, dat Raja kowitsch er in geslaagd is de West- duitse grens tot twee maal toe „onge merkt" te passeren. (Zie ook pagina 5) PARIJS, 17 april. (Reuter) Een P?.?f van koning Saoed van Saoedi-Ara- bië is gisteren in de bar van een voor naam Parijs hotel vermoord door een Algerijn uit het gevolg van de koning. Deze Algerijn, Amiali Mansoer, vuur de acht kogels af op prins Abdoel Aziz Ben Saoed Ben Djalalai en werd daar na zonder tegenstand te bieden door be politie in het hotel gearresteerd. De Prins overleed tijdens net vervoer naar "et ziekenhuis. Tussen de twee mannen was maan dagavond een twist ontstaan, die dins- iin de wintertuin van het Claridge mi •?anne Champs Elysées opnieuw akia j De Prins wilde naar een an- 21 A*ie -^arl het botel vluchten, maar begon toen met een revol- rtllr.0? te schieten. De prins werd Si l-.kogels.in de ruS getroffen, bij neerviel en door de moor- Zoals gisteren gemeld, bracht de premier van Laos, prins Soevanna Phoema, in het afgelopen weekeinde een bezoek aan de Vlakte der Krui ken. Hij ontfutselde de beide comman danten de belofte dat zij een wapen stilstand zouden sluiten en eerbiedigen, maar in de praktijk komt daar blijk baar weinig of niets van terecht. Soe vanna Phoema is neutralist en gene raal Kong Le is derhalve „zijn" man. Soevanna's halfbroer, Soevannovong, is vice-premier. Hij is de politieke leider van de communisten, van wie gene raal Singkapo de militaire leider is. Soevannovong vergezelde de premier op diens recente reis naar de Vlakte der Kruiken. De neutraliteit van Laos werd des tijds gegarandeerd op een conferentie in Genève, waaraan veertien landen deelnamen. Rusland en Engeland tra den op als voorzitters van de confe rentie. Een Internationale Controle Commissie (Polen, Indië, Canada) werd belast met het toezicht Qp de La- otiaanse neutraliteit. De I.C.C. moet ook toezien op de handhaving van de vrede in het '.and. De meeste waarnemers zijn van oordeel dat de moeilijkheden in La os opnieuw zijn begonnen onder druk ttfil c?mmunistisch China, dat de Pa- j 0 moreel en misschien ook daadwerkelijk steunt. Peking a ?.ecn neutralisering van Zuid- w?.lk gebied Mao Tse- ei\ fijnen beschouwen als >e- rii 1 deChinese invloedssfeer. in Poking windt zich l2ng °P over de situatie in zuid-Vietnam, waar de Zuidviet- GEORGETOWN, 17 april (AFP) Het parlement van Brits Guyana heeft met algemene stemmen een wetsont werp goedgekeurd, waarin een decreet wordt geannuleerd waarbij communisti sche propaganda werd verboden. Dit decreet was enkele jaren geleden onder het Britse bestuur uitgevaardigd nadat de grondwet was opgeschort en de re gering van Cheddi Jagan, die nu weer premier is, was afgezet. namese tegenhanger van de Pathet Lao, de Viet Cong, sinds jaar en dag een verbeten guerrilla voert tegen de regeringstroepen van president Ngo Dinh Diem De regeringstroepen wor den daadwerkelijk gesteund door de Verenigde Staten. Volgens berichten uit Londen plegen de regeringen van de Sovjet-Unie en Engeland op diplomatiek niveau regel matig overleg met elkaar om de coa litieregering in Laos te redden. Als de Vlakte der Kruiken door de Pathet Lao wordt veroverd en dat gevaar is reëel dan is geheel Laos verlo ren. De Russische houding ten aanzien van de pogingen om de status quo in Laos te handhaven is positief. Moskou voelt weinig voor machtsuitbreiding van Peking, zodat nieuwe conflictstof in het geschil Rusland-China ook hier voor het oprapen ligt. Het is bekend dat de communistische partijen in Zuidoost-Azië in dit geschil de partij van Peking hebben gekozen. Zuid-Vietnam Bij aanvallen op „stra tegische dorpen" in Zuid-Vietnam zijn ongeveer 5500 communistische guerilla- strijders het laatste jaar gedood, ge wond, gevangen genomen of hebben zich overgegeven. De regeringstroepen verloren 3050 man aan doden, gewon den of vermisten. (Reuter). (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 april De Neder landse regering hecht aan het tussen ons land en de Duitse Bondsrepubliek gesloten verdrag ter genoegdoening van de Nazislachtoffers en de regeling van andere uit de tweede wereldoorlog voort vloeiende vraagstukken tussen beide landen bepaald niet de waarde van een vredesverdrag. Ook de Bondsrepu bliek kent aan de overeenkomst een dergelijke betekenis niet toe. Dit deelt de regering mee in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer naar aanleiding van terzake door enige se natoren in het voorlopig verslag ge maakte opmerkingen. Evenals aan de Tweede Kamer des tijds geeft de regering de Eerste Ka mer toe, dat de regelingen in het ver drag nooit volledig en bevredigend kun nen zijn. Niettemin acht zij de inhoud (Van onze correspondent) APELDOORN, 17 april. Een 18- jarige schilder uit Veendam, die laat stelijk hier in pension was, heeft be kend begin april in Kootwijk tot twee keer toe een obstakel op een onbe waakte spoorwegovergang in het baan vak Apeldoorn-Amersfoort te heb ben gelegd. De jongeman was in Mep- pel aangehouden wegens diefstal van geld uit de kleding van leerlingen van het lyceum aldaar. Bovendien ont vreemdde hij in Zwolle een brommer. Hij legde op woensdagmiddag 3 april in Kootwijk een betonnen paaltje op de rails. Dat was tegen de tijd dat de trein van 5.55 uit Apeldoorn vertrok. Het paaltje werd stuk gereden. De trein had er geen hinder van. Wel had de bestuurder het gemerkt en hij rap porteerde een en ander in Amersfoort. Ogenblikkelijk toog er een baanwach ter naar Kootwijk, waar hij een nieuw obstakel op de rails aantrof, dat ver moedelijk meer kwaad kon, namelijk een stuk rails. Op enige afstand stond een jonge man, die het echter op een lopen zet te, toen de baanwachter een praatje met hem wilde maken. Hij had een brommer bij zich maar deze liet hij achter. Onderzocht wordt of de hande lingen van de schilder de veiligheid van het treinverkeer in ernstige mate in gevaar hebben gebracht. Een boei, die is voorzien van een radarreflector, markeert de plaats in de Atlan tische Oceaan, waar verleden week de Amerikaanse atoomduikboot „Thresher' in de golven verdween om nimmer meer boven water te komen. van de overeenkomst acceptabel, omdat daarin naar haar mening een aantal voor ons land voordelige punten is ver vat. Van de overeenkomst, zo meent de regering, kan zonder meer worden ge zegd, dat „het verdragscomplex de uitstaande geschilpunten in het alge meen op een voor Nederland niet on gunstige wijze beslecht of van hun an gel ontdoet". De regering betreurt, dat voor het reeds eeuwen bestaande geschil over de grens in de Eemsmonding geen op lossing is gevonden. Zij acht het echter onjuist het Eems-Dollardvraagstuk te zien als een grensprobleem. De regering ziet geen kans een geldbedrag te noemen, dat enigerma te als volkomen bevredigend zou kun nen worden beschouwd voor het on noemelijk leed, dat het Naziregime heeft aangericht. Geen enkel bedrag kan als tegenwaarde gelden. Een en ander neemt niet weg, zo voegt zij er aan toe, dat de Nederlandse re gering het zich tot een ernstige plicht heeft gerekend voor de belan gen van de Nazislachtoffers op te komen, al zou niet meer bereikt kun nen worden dan een morele erken ning van het begane onrecht. De opvatting dat de Bondsrepubliek niet bereid zou zijn zich op het stuk van uitkeringen aan Nazislachtoffers offers te getroosten, bestrijdt de rege ring. In dit verband wordt opgemerkt, dat tussen 1953 en 1960 aan buiten de Bondsrepubliek wonende Nazislachtof fers, waaronder ook Nederlanders, in to taal 9 miljard dm. is uitgekeerd tegen ongeveer 3 miljard dm. aan Nazi slachtoffers met domicilie West-Duits- land. De regering zal alles doen om met de uitbetaling der smartegelden voorlopig reeds bij wijze van voorschot zo spoedig mogelijk een begin te maken. Alle maatregelen zijn getrof fen om te bewerkstelligen dat de in ventarisatie van de aanvragen reeds betrekkelijk kort na de sluiting van de aanvraagtermijn zal zijn voltooid. Met de verificatie van de aanvragen kan reeds een begin worden gemaakt ge durende het lopen van de aanvraagter mijn. Naarmate deze verificatie vor dert, zullen aanvragen groepsgewijs voor voorschotverlening in aanmerking komen. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 7 april. Het ideolo gisch conflict tussen Moskou en Pe king heeft gisteren, zoals reeds enige tijd door politieke waarnemersin Brus sel werd verwacht, tot een breuk ge leid in de Belgische communistische partij. Aan het slot van het veertien de congres van de partij, dat tijdens de Paasdagen in Antwerpen werd ge houden, werden vier vooraanstaande leden uitgestoten. De maatregel werd getroffen nadat een desbetreffend voor stel van de Brusselse federatie van de partij, waarvan het viertal deel uit maakte, door 299 van de 300 afgevaar digden was goedgekeurd. Ofschoon op het congres zelf met geen woord werd gerept over de in houd en de strekking van de „eindelo ze en steriele polemieken", waaraan de vier opposanten zich hebben schul dig gemaakt, is het voor iedereen dui delijk dat zij het slachtoffer zijn ge worden van hun pro-Chinese opinies. Minister Luns kijkt hier diep in het glaasje van de heer Livingston. Mer chant, afgezant van president Kennedy, tijdens diens bezoek aan het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken, en deed vervolgens zijn best een Ameri kaanse vertaling te produceren voor „oude klare". In het midden de heer T. Finletter, de Amerikaanse perma nente vertegenwoordiger bij de N.A.V.O. Deze gebeurtenis volgde op een „vrucht baar gesprek van oriënterende aard" over westelijke defensiezaken. MOSKOU, 17 april (UPI) Pre mier Nikita S. Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie is vandaag 69 jaar gewor den, maar slechts weinigen van de 220 miljoen Russische burgers weten dat. Slechts zij die zich de moeite nemen de officiële staatskalenders goed te be kijken, zullen in kleine drukletters le zen: „N. S. Khroesjtsjev, voorzitter van de ministerraad van de U.S.S.R., lid van het presidium van het Centrale Comité van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie, eerste secretaris van het Centrale Comité, werd gebo ren op 17 april 1894. De Russische premier geniet mo menteel van een vakantie aan de Zwarte Zee. Zijn verjaardag wordt niet officieel gevierd. Vermoedelijk zal zijn 70ste verjaardag volgend jaar tot een semi-officiële feestdag worden uit geroepen. VATICAANSTAD, 17 april. De „Osservatore Romano" heeft zaterdag jl. een commentaar gepubliceerd ten aanzien van de encycliek „Pacem in terris". Deze encycliek, zo betoogt het Vaticaanse blad ongeveer, houdt geen enkele oproep in tot een dialoog tussen katholieken en communisten, gelijk sommigen menen. „De encycliek", zo schrijft de Os servatore Romano, „is een beroep tot de mensen van goede wil van alle ge zindten, een oproep tot eenheid in lief de. op de grondslag van de natuurlij ke waarden, een -oproep tot vrede. Het rondschrijven laat geen misverstand toe: het is reeds voldoende, dat men het met een minimale belangstelling leest en het is gewenst, dat men dat ooi: doet in sommige landen, waar, als de persbureaus precies weergeven wat men schrijft, zelfs kranten met enig gezag spreken over toenadering tot het communisme en dergelijke dingen. Er is slechts de oproep, plechtig en teder tegelijkertijd, om de natuurlijke rechten van de mens te erkennen en te eerbiedigen. Van het antwoord, dat de mensen op deze stem geven, hangt de hoop van de menselijke soort af". Elders publiceert het blad een korte tegenspraak op de berichten, volgens welke de Paus, in de loop van de plechtigheden op Goede Vrijdag, de officiant zou hebben berispt, die de La tijnse uitdrukking „perfidis judaeis" had uitgesproken. Ofschoon verscheide ne journalisten, die de plechtigheden bijwoonden, dit kleine incident hebben opgemerkt en gesignaleerd, geeft de Osservatore Romano de verzekering, dat kardinaal Cento het gebed zonder aarzeling en zonder het bijvoeglijk naamwoord „perfidis" (dat in 1959 door de Paus is geschrapt) te noemen heeft gelezen. PARIJS, 17 april (Reuter) Presi dent De Gaulle zal vrijdagavond via radio en televisie een toespraak tot het Franse volk houden, zijn eerste sinds zijn persconferentie van 14 januari, waarin hij zich kantte tegen Engelands toelating tot de E.E.G en een NAVO kernmacht. Volgende week maandag zal de Franse president een rondreis door het Oosten en Noordoosten van zijn land beginnen, die een week zal duren. Hij zal in die week ongeveer vijftig rede voeringen houden. De deelnemers aan het politieke debat dat gisteravond in een gezamenlijke uitzending van K.R.O. en V.A.R.A. voor de televisie werd gehouden onder leiding van de heer J. J. G. Boot, burgemeester van Hilversum (midden). Voorts van links naar rechts dr. W. L. P. de Kort, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P., minister-president prof. dr. J. E. de Quay, professor dr. ir. A. Vondeling, voorzitter van de socialistische fractie in de Tweede Kamer, en de heer J. G. Suurhoff, voorzitter van de Partij van de Arbeid. (Zie ook pagina 5) DEN HAAG, 17 april Het is de Nederlandse re tering bekend, dat het bedrijfsleven in ons land bezig is zich te oriënteren en te beraden over de mogelijkheden van hervatting van de economische betrekkingen met Indone sië. Er zijn echter nog geen aanwijzin gen op grond waarvan met waarschijn lijkheid geconcludeerd kan worden wel ke gedachten men aan Indonesische zijde over een hervatting van die rela ties heeft. Minister Luns, die dit schrijft in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begroting voor 1963 van zijn departe ment, voegt daaraan toe dat de Ne derlandse regering hoopt dat discrimi natoire bepalingen, zoals die in Indo nesië nog gelden ten aanzien van de Nederlandse scheepvaart en het bank wezen, spoedig opgeheven zullen wor den. De bewindsman waarschuwt tegen de gedachte dat allerlei nieuwe of hernieuw de mogelijkheden zich in snel tempo zullen voordoen. Slechts geleidelijk, zo zegt hij, zullen naar gehoopt mag worden nieuwe contacten kunnen worden gelegd. Voor zover bekend heb ben zich geen Nederlandse natuurlijke en rechtspersonen met schadeclaims gewend tot de door de Indonesische re gering ingestelde commissie tot vast stelling van de schadevergoeding in verband met nationalisatie van Neder landse bedrijven. Wel heeft de Neder landse regering voorbereidingen getrof fen om een inzicht te verkrijgen in de omvang van de geleden schade. Aan door middel van perspublika- ties verkregen adressen zijn schade formulieren gezonden. Volgens ten dienste staande gegevens z\jn 900 claims te verwachten wegens natio nalisatie van bedrijven. De bij de on- dernemersraad voor Indonesië aange sloten bedrijven dienen hun schade- opgaven door tussenkomst van die organisaties in. Op die manier zijn reeds 120 opgaven door het Bureau Schadeclaims Indonesië ontvangen. Die claims worden thans door dat bureau behandeld en gecontroleerd. Tot 14 maart zijn op de publikaties 4600 verzoeken binnengekomen om toe zending van schadeformulieren aan par ticulieren, die niet bij de ondernemers- raad voor Indonesië zijn aangesloten. Van de 4600 verzonden formulieren zijn er nu 1150 terug ontvangen. De onge veer 200 tot dusver in behandeling ge nomen schade-opgaven betreffen een (ongecontroleerd) bedrag van ongeveer een half miljard gulden. (Advertentie) BARTEUORISSTF^ HAARLEM TEL 1343^ LEiDSESTRAAT (81) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEl ,223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 nnr) Half tot zwaar bewolkt en voor namelijk in het zuidwesten van het land plaatselijk enige regen. Over wegend matige wind tussen zuid en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG: Zon: 5.39-19.41. Maan: 3.33-12.26. max. min neersl. Station Weer emp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Hela ei mist 11 5 18 Y pen burg mist 11 6 8 Vhssinger zwaar bew 10 7 3 liieide mist 11 7 15 De BU1 mist 12 6 6 Twente zwaar beu 13 3 2 Eindho .ei zwaar bew 13 7 2 £d-Limbu zwaar bew 14 9 0.4 StocJrholrr licht bew. 8 -4 0 Oslo half bew. 10 -2 0 Kopenb* regen 8 1 7 Londen motregen 16 7 2 A mstern zwaar bew 12 8 11 Brussel half bew. 12 8 1 ijxeruli zwaar bew 13 6 0 Parijs zwaar bew 16 5 0.8 Nice half bew. 15 9 Q

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1