Kunst uit kerkelijke musea in Nederland ook eens cadeau Is diepvriesvlees gelijk aan vers vlees? In verhouding woningtekort het grootst bij hogere inkomens IR. M. ELION BEPLEIT AANPASSING AAN VRAAG LONDENSE BRIEF H I B MAURICE CHEVALIER IN „ONTSPANNEN" HOUDING Overval op tank station opgelost Directie van conservenfabriek hoort boete tegen zich eisen Van Nette IN HAAGS GEMEENTEMUSEUM Duitse jongelui leggen bekentenis af Altijd welkom! Knightsbridge is niet dood Engelenkoor besproeit zangerige £e/en Brompton Oratory en Harrods 1 warenhuis 1 Geen burger-artsen bij het militair- medisch onderzoek Textielcongres voor Benelux in Tilburg DONDERDAG 18 APRIL 1963 PAGINA 15 Nu belangrijke en met zorg gekozen werken uit de ver zamelingen van het Aarts bisschoppelijk Museum te Utrecht en uit de bischoppelijke musea in Nederland voor korte tijd bijeen zijn gebracht in de nieuwe vleugel Van het Gemeentemuseum in Den Kaag, valt het des te meer op hoe Waardevol en vooral hoe mooi de stukken zijn. Zij komen hier pas goed tot hun recht. Er is ruimte rondom de kunstvoorwerpen ge schapen en de opstelling is royaal. ...en deel er gul van uit! ronde presenteerdoos v.a. f. 1.65 Maurice Chevalier, de vermaar de Franse cabaretier, gaat na afloop van zijn „one-manshow" in het Londense Savïlle Theatre er eens echt gemakkelijk bij zi- ten, maar hij vindt terwiUe van de fotograaf toch nog tijd om met zijn strooien herkennings teken te spélen. Jeugidfes'tival Rotterdam 1963 vol (HOUAND) St.-Remigius, bisschop, van Jan Steffewert, werkzaam tussen 1500 en 1520. De tentoonstelling heeft een tweeërlei ooei. Allereerst wil men een aantal Kunstwerken tonen, die hoewel al lange pjd in Nederland aanwezig, toch slecht bekend zijn. Men weet niet wat men rijk is. Ten tweede hoopt men door deze «xpositie, die officieel Kunst uit de kerkelijke musea in Nederland" heet, de aandacht te vestigen op de nood toestand waarin verschillende van deze itiusea verkeren. Sommige zijn slecht Rehuisvest, andere beschikken over te «eine ruimten, zodat werken of te dicht bÜ elkaar staan óf soms wel opgeborgen Roeten warden ©n bij toerbeurt ge jond. En dan is er het geldgebrek. kan geen voldoende krachten, die jjodig zouden zijn voor conservering, documentering en restauratie, betalen. Kardinaal Alfrink heeft zich in zijn Openingswoord een voorstander betoond Van centralisatie van het kunstbezit der verschillende bisschoppelijke musea. '•Wanneer deze expositie het idee van centralisatie uitbeeldt,, dan kan ik daar ?ueen maar verheugd over zijn", zei hij '®tterlijk. De kardinaal voegde er wel Ban toe: „Omdat deze kunstvoorwerpen ?cn functionele bestemming hadden, "eten zjj eigenlijk niet in musea thuis. Ns zij zonder gevaar voor eigen voort bestaan kunnen worden gebruikt, is dat deter. Zij zijn ook een uiting van geloof *h levensvisie. Beide dingen kunnen ^oor een wezenlijke appreciatie niet *an de voorwerpen worden losge haakt." Ruim driehonderd stukken zijn er op ccze tentoonstelling te zien. Zij zijn af- pstaan door de bisschoppelijke musea h Utrecht, Haarlem, Den Bosch, Breda ?h Maastricht, waar het fcjzit van het hsdom Roermond is ondergebracht. ,.°k het Oud-Katholiek Museum te utrecht zond enkele stukken in. De pPositie omvat vooral beelden, voor- «ameiyk uit de middeleeuwen. De Ba- °k is echter ook met enkele interessan- 5? on typische stukken vertegenwoor- S'W. Ook zijn er tal van schilderijen, pkelijke gewaden, boeken en kunst- Dverheidsvoorwerpen. Zo ontstaat een cold van de ontwikkeling van de „pplijke kunst in de Nederlanden van Merovingische tijd af tot de eerste van de negentiende eeuw. Het li^Maccent van deze rijke verzameling i'kt on Ned er-land se middeleeuwse op de Nederlandse middeleeuwse ÖENEKAMP, 18 april De over- de op bet tankstation alhier die in g Pacht van 22 op 23 december werd - P'eegd, en waarbij ongeveer duizend d„®en werd gestolen, is thans opgehel- hftKw 6 daders, die volledig bekend ..zÜn de 20-jarige Peter M. uit bit en de 21-jarige Wolfgang S. N ordhorn sj^c'den waren reeds enige tijd opge- 8en im Jlet buis van bewaring in Lin- die a verdachten van een overval, bar°P 7 maart op een vrouwelijke ïleeM ende 'n Nordhorn werd ge- 22 (W, Ook deze overval, waarbij *6 bekend ward buitgemaakt, hebben W^3,„24"''ar.i®e pompbediende G. H. A. KanvfiriS 104 Oldenzaal herkende zijn WeJoi, 8 van bem getoonde foto's, de OPE>en kledingstukken, waarmee ben it v zich vermomd hadden, heb- de Kc^ke mate bijgedragen tot beeft opheldering. In deze zaak heneewi^ederlandse r«kspolitie sa- bolizet met de Duitse kriminal- d^dealK« en s- was er n°g een trok-v de overval in Nordhorn be- Vjjv ®?e, Gerhard P. uit Bruns- in een hotel in Mtinchen Het is de vroegere conservator van het Haarlemse bisschoppelijke museum drs. H. van Haaren, geweest die enkele jaren geleden de aandacht op de nood toestand van deze instituten vestigde. Hij zag een oplossing in centralisatie van kerkelijke kunst in één museum, waarin alle bestaande verzamelingen in bruikleen ondergebracht zouden moeten worden, een museum dat ook gesubsidi eerd zou moeten zijn, een soort rijks museum dus. Maar er zouden niet al leen kunstvoorwerpen uit de bisschop- plijke musea moeten worden bewaard, ook voorwerpen die werden gebruikt in protestantse kerken. Het geheel zou een beeld moeten geven van het gods dienstige leven in Nederland uit de vorige eeuwen. De heer Van Haaren, die tegenwoordig als conservator van de Educatieve dienst in het Haagse Ge meentemuseum werkzaam is, heeft toen allerlei reacties op dit plan gehad. Over het algemeen was men er wel voor te vinden. Hij heeft nu naar aan leiding van deze expositie een in de catalogus opgenomen schets geschreven over de geschiedenis van Je Nederland se kerkelijke musea. Het kluisachtige bestaan, dat deze musea, die nooit levend gemeengoed van het katholieke volksdeel zijn geworden, in de loop der jaren hebben geleid, moet worden op geheven. Dat is een duidelijke zaak als men de expositie in Den Haag ziet. Het is echter geen kleinigheid deze om en nabij de honderd jaar oude instituten een andere status te geven. Uit de inleiding van de heer Van Haaren blijkt eveneens dat de kerkelijke musea te zamen rijk zijn aan belangrijke kunst werken. De onverschilligheid waarmee in het verleden met de kunstwerken is omgesprongen, zal ons nu geen parten meer spelen. Dat het aan de persoon lijke liefhebber van enkelen is te dan ken dat er nog zo veel bewaard is ge bleven, mag echter niet vergeten wor den. Van de vele mooie beelden die in Den Haag zijn te zien, noemen wij hier apart: Aanbidding d°r koningen (Nrd- Nederlands ca. 1470, Haarlem); St. An- tonius de kluizenaar (Gelders ca. 1480) St. Ursula en haar tochtgenoten (Nrd- Nederlands ca. 1530, Haarlem)een zandstenen vrouwenkop (Utrecht, ca. 1520): de heel mooie Anna te drieën (eikenhout, oude polychromie, begin 16e eeuw) en een Antwerpse Maria met Kind (1700), nog niet zo lang geleden in het bezit gekomen van het Aarts bisschoppelijk museum. Bijzondere aan dacht verdienen de dertien volkse beeldjes van Christus en de apostelen (eikenhout en oude polychromie uit het Maas- en Iijngebied ca. 1500). Hoe onverschillig er met dergelijke kost baarheden is omgesprongen, bewijst het feit dat deze beeldjes in een was mand op zolder van een pastorie wer den ontdekt en door prof. Timmer pas tien jaar geleden veilig werden opge borgen in zijn Bonnefantenmuseum te Maastricht. Er zijn ook curiosa op deze expositie te zien. Zo staat er een reliekkistje van ivoor (Oud-Katholiek Museum ie Utrecht), dat lange tjjd niet thuis kon worden gebracht. Men heeft ontdekt dat het uit Sicilië (13e eeuw) afkomstig is door het te vergelijken met een ander dat zich in een openbare verzameling bevindt. Verder zijn er kostbare kerke lijke gewaden te zien, zeldzaam omdat er op dit gebied niet zo veel bewaard is gebleven. Op de tentoonstelling van kerkelijke gewaden, die enkele jaren geleden in Museum Fodor te Amster dam werd gehouden, was door de heer Van Haaren echt wel zo'n beetje alles wat maar enige waarde had, historisch of kunstzinnig, bijeen gebracht. In Den Haag is een gedeelte van deze schat terug te zien. De kunstnijverheid krijgt ook grote aandacht. Tevens zjjn er een aantal boeiende oude schilderijen te zien. In deze sector is zoveel te ontdek ken en soms te bewonderen dat een opsomming hier geen zin heeft. De grote verdienste van deze tentoonstel ling is dat op een aantrekkelijke wijze het publiek kennis kan maken met zorgvuldig uitgekozen kerkelijke kunst schatten, voorwerpen waarvan zeer zeker velen nooit het bestaan hebben vermoed. Tot 30 april. F. DU. (Advertentie) DEN BOSCH, 18 april. Een pro bleem dat de gemoederen in insider kringen al geruime tijd heeft bezig ge houden, is gisteren opnieuw behandeld door de economische politierechter al hier. Terecht stond de directie van de Runa-Diepvriesconservenfabriek te Heer bij Maastricht. In juli 1962 was van dit bedrijf onder Valkenswaard een partij diepvries-vlees in beslag ge nomen omdat ze niet ter keuring was aangeboden, en tegen de directie was proces-verbaal opgemaakt. Evenals ve le andere bedrijven in deze branche maakt ook deze directie bezwaar te gen de interpretatie van de - Vleeskeu- ringswet als zou diepvriesvlees het- zelfde zijn als gekoeld vlees, dat krach, tens deze wet als vers vlees moet wor den gezien. De consequentie is dat ook diepvries vlees aan de vleeskeuring onderwor pen is en bij vervoer door het land in ieder keuringsdistrict gekeurd moet worden. Behalve een aanzienlijk tijd verlies levert dat ook telkens 7 ct per kg. kosten op. De politierechter, mr. C. Wissmann, schaarde zich achter de betreffende jurisprudentie en zei, dat door het in vriezen de structuur van het vlees niet verandert en er dus wel degelijk van vers vlees sprake is. Wanneer de han delaren het met de wet niet eens zijn, moeten zij pogen deze veranderd te krijgen, doch niet de uitvoering van de wet tegenwerken, aldus mr. Wiss mann. Getuige-deskundige in deze zaak (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 18 april Er is een zeer groot tekort aan woningen in de huurklassen van 600 tot 800 (huur per jaar) maar het tekort is verhou dingsgewijs ontstellend groot in de huur- klasse van 1.800 tot 2.100. In het al gemeen geldt, dat het woningtekort per centsgewijze toeneemt met de stijging van de inkomens boven 8.000. Voor een verantwoord woningbeleid dient men uit te gaan van een procentueel goede verdeling in de verschillende klas sen van huurwaarde. Dit zijn de con clusies van ir. M. Elion in een artikel „aanpassing aan de vraag gewenst" in het onlangs verschenen nummer van „Bouw", waarin toekomstvisies van iiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin* et zij ons toegestaan even voor te lezen: „Voorbijgaand aan de kazerne van Knights bridge, bereiken wij het Hy de Park Hotel, tegenover hetwelk Brompton Road leidt in zuidwestelijke richting naar de Cromwell Road en de mu sea van Zuid Kensington, ter wijl Sloane Street in zuide lijke richting leidt naar Chel sea Knightsbridge no. 60 (met een zuilenportiek) is het tehuis van de Koninklijke Theems Jachtclub. Het fraaie herenhuis aan de oost kant van de Albert Poort is de Franse Ambassade, oor spronkelijk gebouwd voor de „spoorwegkoning" Hudson Wij hebben u voorgelezen uit een van de bekendste gisen voor de Britse hoofstad. De genen die Londen kennen en de geciteerde passage drie maal lezen, zullen evenals wijzelf bereid zijn om te gaan grienen. Het is alsof je in een krant een overlijdensbe richte leest van een dier bare vriendin die plotseling is overleden. Je leest de na men van de ouders, de naam van de school waar de over ledene haar opvoeding ge noot, de naam van de kunst school waar ze gedurende drie jaren leerde tekenen en schilderen. En je leest dat de dood onverwacht kwam. Wat je niet leest, is dat ze liep als een koningin, dat ze lachte als een zilveren altaar- bel. En er staat nergens dat, zelfs als het regende, de zon opging over de trottoirs waar het haar behaagde te wande len in haar glorie. Voor ons en anderen die hun Londen kennen is Knightsbridge niet een korte alinea in een reisgids, maar een straat en .een wijk waar over je stiekem hoopt op een goede dag een heel boek te schreven. En Knightsbridge heeft een hart, misschien zelfs een ziel. De ziel zouden wij zoe ken in de Brompton Oratory, waar men de He.r dient in grote luister, waar de Heer wordt toegezongen door een Engelenkoor, een koor dat na de repetities en na ce Hoogmissen pleegt de zange rige kelen te besproeien in de Gladstone Arms, een her berg welke onder ingewij den evenwel de trotsere naam voert van het Vati caans Wapen, als ware het Brompton Oratory kun je, een stamcafé voor kardinaals en bisschoppen (wij hebben er inderdaad met een bis schop bier gedronken, maar de bisschop was een Angli caanse bisschop). En in de als je de wind meehebt de beste predikant van Brittan- nië horen, een predikant die voorheen een geestelijke was in de staatskerk maar over ging tot de katholieke Kerk en nu als Oratoriaan Gods woord verkondigt in de Ora tory en die dit niet alleen schoon doet, maar, wat nog belangrijker is, zulks kort doet. De Oratory is ongetwij feld het meest internationa le Godshuis in Londen. Alle huidskleuren zjjn er vertegen woordigd en je kunt Nigeria- ^iuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiii^ M' nen in witte gewaden devoot zien neergezeten naast de Hertog van Norfolk of Lord Perth. Hier dienen Fiji- eilanders, Chinezen en Ja- schoonheid gevulde Victoria en Albert Museum kun je zelfs op zondag geest en ogen verkwikken. Maar het hart van dit kwartier is het panners,Duitsers, Fransen wereldberoemde^ warenhuis en Nederlanders, Zwitsers en TT~ Italianen, Spanjaarden en Portugezen, Tangayikanen en Oegandezen gezamenlijk en eendrachtig de Heer in dezelfde taal waarin de Hei lige Mis wordt gelezen in To kyo en in Kopenhagens Bred- gade en in Notre Dame de la Pinède in Juan-les-Pins. Als de Hoogmis zondags uit- faat en de gelovigen naar uiten stromen waar op het voorplein andere gelovigen staan te wachten om naar binnen te gaan voor de Mis van twaalf, kun je letterlijk dozijnen vreemde talen horen spreken. En als wij last zou den hebben van heimwee hetgeen niet het geval is zou dit de plaats zijn waar wp op zondagochtend het hart zouden verkwikken. Want het eind van de hoogmis om twaalf uur valt samen met de zondagse openingstijd van de Londense café's en je maakt elke zondag een goe de kans om een man tot een andere man te horen zeggen: „Zeg Jan, gaan wij naar het hotel of zullen wij eerst een borrel gaan drinken?" nderdaad, de Oratory is de ziel van Knights bridge. Voorbij de Ora tory in het uitwendig protserige maar inwendig tot aan de nok en de betonnen bruidstaart op het dak met van Harrods. En het is een hoogmoedig en trots hart. Daar kan men op weekdagen tussen vier en vijf uur de „keizerinnen" van Kensing ton, de prinsessen, de Ra nees, Indische vorstinnen, de gravinnen en miljonairsvrou wen, de mannequins en filmsterren, de actrices en de ministersvrouwen en de vrouwen van koloniale gou verneurs bewonderen. Hier zie je de schoonste vrouwe lijke kledij gevlijd rond Lon- dens schoonste dames. Hier zie je trots en verwatenheid, maar ook veel schoonheid. Harrods is de zaak waar je naar toe gaat als je plotse ling niet langer kunt weer staan aan de bekoring om spinaziesap te drinken. En naar Harrods ga je toe als je lievelingsnichtje jarig is en je haar een kaaiman ten fesehenke wilt geven. Hier oop je luidruchtige peper vreters voor je neefje en praatzieke papegaaien voor eenzame tantes. Tussen hart en ziel, tussen Harrods en de Oratory, lig gen de luxewinkels voor schilderijen en antiquiteiten, de kapperszaken voor dure dames, de winkeltjes waar je vijftienduizend gulden kunt be steden aan een slaapkamer lampje van Chinese jade. Er liggen achter de hoofdstraat ....kreeften, zalmen, patrijzen, fazanten, korhoenders... rustige en fraaie pleinen waar de huizen niet minder dan een halfmiljoen gulden kosten. En er zijn kleine rus tige straatjes met kleine huisjes, welke nog niet zo lang geleden arbeiderswoningen waren en die nu zjjn opge verfd en opgedoft en van de hand gaan voor prijzen van meer dan een kwart miljoen gulden per stuk. ehalve de weelde, vindt men in Knightsbridge meer beroemdheden en excentrieken ter woon dan in enige andere wijk in Londen. Hier ontmoet je 's morgens om negen uur jongelieden in avondkleding die na een laat feest „bacon and eggs" gaan eten in een van de talrijke koffiehuisjes van het kwartier. En's avonds zie je in dezelfde wijk jonge lieden in avondkleding die zich in taxi's storten om zich te begeven naar andere fees ten. Rolls Royces met chauf feurs in uniform rijden ge ruisloos voorbij met hun la ding schouwburg- en feest- fangers. Fraaie hoogbehoe- e heren, met de borst ver sierd met medailles op weg naar regimentsdiners of re geringsrecepties. Het is eigenlijk allemaal heel erg. Maar er zijn voor de kenners de troostpunten. Daar is de herberg „De Druivetros", welke onder ingewijden be kend staat onder de naam van „De Druiven der Gram schap". Daar is natuurlijk ook het Vaticaanse Wapen. Er zijn andere redelijke eet huizen. En in het juiste sei zoen kun je altijd, als je zat bent van menselijke schoon heid, gaan kijken naar de kreeften en de zalmen in de etalages, naar de patrijzen en de fazanten en de korhoen ders die, neergepaft op de grote jachtvelden van Schot land en Yorkshire bjj tien duizenden naar de hoofdstad worden verzonden en waar van een groot deel hun eind bestemming vindt in Knights bridge. Verscholen achter de Ora tory ligt de Anglicaanse Tri nity Church waar de sjiek- ste „society "-huwelijken in Londen worden gesloten, zo als de Katholieke aristocra tie en adel bij voorkeur naar de Oratory gaan voor huwe lijksplechtigheden. Maar er is één ding dat de goede snob van Knightsbridge nooit ver geet. Van Harrods komende in westelijke richting, houdt Knightsbridge op bij de Ora tory. Er mogen al dure hui zen en flatgebouwen staan in de Cromwell Road en Exhi bition Road. Maar deze stra ten komen niet in aanmer king. Ze heten te liggen aan „de verkeerde kant van Knigthsbridge". DAAN VAN DER VAT verschillende deskundigen zijn opgeno men over „de tweemiljoenste woning". De conclusies over het woningtekort in de verschillende huurklassen worden gestaafd met cijfermateriaal over de in komstenverdeling en de woningvoor raad. Ir. Elion zet daarin naast elkaar de cijfers over het aantal beschikbare woningen in de verschillende huurklas sen en het aantal huishoudingen in de inkomensgroepen, die voor een woning uit een van die huurklassen in aanmer king komen. Zo stelt hij tegenover de woningbehoefte van b.v. de 189.234 zelf standige huishoudens met een inkomen van 7.000 tot 8.000, een voorraad van 111.519 woningen in de huurklasse 1000-/ 1.200 Daarbij moet in aanmer king genomen worden, dat het inko men wordt bepaald naar de toestand in 1958 maar dat voor de huurwaarde wordt uitgegaan van de situatie eind 1962. Volgens het cijfermateriaal van Ir. Elion kan men pas van een tekort spreken vanaf de inkomensgroep 4000 tot 5000 (in 1958; nu ca. 5000 tot 6000?), die behoefte heeft aan ca. 658.000 woningen, terwijl de voorraad in de huurklasse 600, tot 700 niet groter is dan 298.000. Een verschil dus van rond 360.000. In de inkomensgroep 5.000 tot 6000 (nogmaals: in 1958) wordt de woningbehoefte geschat 'op 514.000 en de voorraad op 375.000. Bij de wat hogere inkomens zijn de ver schillen tussen behoefte en voorraad be trekkelijk gering. Het tekort stijgt echter weer tot rond 44.000 in de inkomensgroep 9000 tot 10.000 )huurwaarde 1.500 tot 1.800) en tot 178.000 in de inkomens groep 10.000 tot 15.000 (huurwaar de 1.800 tot 2.100). Bij deze laatste groep staat tegenover een behoefte van ruim 196.000 woningen een aan bod van slechts 18.000 woningen. Als totalen berekent ir. Elion een woningvoorraad van 2.957.932 en een behoefte van 3.199.658, een tekort dus van rond 240.000 woningen. De tekorten in de middelbare huurklassen worden n.I. gedeeltelijk „goedgemaakt" door overschotten in de allerlaagste en de hoogste huurklassen. Hij pleit ervoor, dat in alle gemeenten op uniforme wijze het verloop van de voorraad en de behoefte wordt bijge houden. „Een van boven geleide pro- duktie, die niet op een veel betere plaats- gewijze feitenkennis berust dan tot nu toe, kan nooit tot de gewenste aanpas sing van het aanbod aan de vraag ko men." was ir. J. Krol van het Nederlands centrum voor vlees-technologie. De ze stelde dat het vroegere koelen van vlees en het huidige diepvriezen twee geheel verschillende procédé's zijn, die niet met elkaar te vergelij ken zijn. Ook zei hij, dat de keuring zoals die bij vers vlees geschiedt, op diepvriesvlees in het geheel niet i» toe te passen. Ondanks deze verklaringen achtte de Officier van Justitie, mr. P. Duyx, de overtreding bewezen. Hij bleek van mening dat bij een minder halstarrige houding van de zijde van de handel er bij de Vleeskeuringsdienst wel een meer bevredigende regeling te berei ken zou zijn. De eis luidde 500 boete subs. 50 dagen hechtenis, waarvan 400 of 40 dagen voorwaardelijk. De raadsman, mr. Moskowicz, zei te menen, dat de visie van de Hoge Raad aan de rechter meer vrijheid van in terpretatie van de wet toeliet dam hier werd gebruikt. Hij verwachtte overi gens een veroordeling van zijn cliënt waarop hij terstond in hoger beroep zal 'gaan. In verbamd daarmee zegde de politierechter toe om over 14 dagen schriftelijk vonnis te wijzen. ROTTERDAM, 17 april Van Nel- Ie kan over het afgelopen jaar weder om op een bevredigend resultaat terug zien. Blijkens het thans verschenen jaarverslag werd een exploitatieresul taat bereikt van 3.980.438 (3.595.016), terwijl uit opbrengst deelnemingen be leggingen nog 344.539 (398.756) ver kregen werd. Afschrijvingen op vas te activa hebben 868.296 (758.258) ge vergd, interest 395.052 (268.726), ter wijl voor vennootschapsbelasting een bedrag van 1.075.000 (1 min) werd uitgetrokken. Aan de reserve voor bij zondere doeleinden werd 600.000 (onv.) toegevoegd, terwijl de algeme ne reserve met 350.000 werd gedo teerd. Hierna resteert een winstsaldo van 1.036.629 (1.016.793). Zoals bekend wordt voorgesteld, evenals vorig jaar, een dividend van 9 pet. uit te keren. Nadat het winstsaldo a.p. ad. 61.164 aan het te verdelen bedrag is toege voegd, kan een bedrag van 40.234 naa. nieuwe rekening worden overge bracht. Het bedrijf heeft in het afgelopen jaar een omzet geboekt van 68.520.050 tegen 67.859.266 in 1961. Een kleine omzetstijging dus, hetgeen te wijten is geweest aan de publikaties over „ro ken en gezondheid" en aan het weg vallen van de markt in Nieuw Guinea. De liquide middelen liepen aan het eind van het verslagjaar enigszins te rug (met 3 ton tot 1.6 min) als ge volg van de toename der voorraden, hetgeen tevens de gestegen interestlas- ten op de verlies- en winstrekening ver klaart. De voorraden paraisseren op de balans met 24,4 (22,2) miljoen. Met betrekking tot de deelnemingen wordt bericht, dat de Duitse dochter, Van Nelle Gjn.b.H., naar tevredenheid tot de resultaten heeft bijgedragen. De uitbreiding van het bedrijf m .akte het wenselijk het kapitaal te verhogen van dm. 250.000 tot dm 800.000. Met Stan dard Brands werd de samenwerking in W est-Duitsland (licentie-overeenkomst) verder verstevigd. Besloten werd een gezamenlijke nederiandse vennootschap op te richten, waarin van de zijde van Van Nelle, de G.m.b.H., zal worden in gebracht. Van Nelle Adams keerde een iets lager dividend uit, nl. 33 pet. De partner in deze n.v., American Chicle, is in het afgelopen jaar door fusie in Warner Lambert opgegaan. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 april Staatssecre taris Calmeyer meent, dat inschake ling van burger-geneeskundigen bjj het militair-geneeskundig onderzoek niet noodzakelijk is. Dit blijkt uit een brief van de staatssecretaris aan de Tweede Kamer. De bewindsman ziet geen leem ten in de rechtszekerheid van de mili tairen die worden onderzocht. Op grond van praktische overwegingen acht hjj de inschakeling van burger-artsen zelfs ongewenst. In de brief wordt voorts opgemerkt, dat de militaire artsen ruim voldoende relaties met het burgerleven onderhou den om gelijke tred te houden met de ontwikkeling van de daar geldende normen. Alle artsen, aldus de staats secretaris, zijn gebonden aan dezelfde normen, die hun ambt hun oplegt. ROTTERDAM, 18 april Robert de Vries, algemeen directeur van het Nieuw Rotterdams Toneel, heeft mede gedeeld dat het Jeugdfestival Rotter dam 1963 dat door leden van het to neelgezelschap tussen 14 en 18 mei aan boord van de Waterman in de haven van Rotterdam wordt georgani seerd, voltekend is. Een groot aantal aanmeldingen van aspirant-deelnemers moest reeds op een wachtlijst worden geplaatst. (Van onze correspondent) TILBURG, 17 april. Meer dan 600 deelnemers uit Nederland en België hebben zich gemeld ais deelnemers aan de Benelux-textieldagen, die hier van 22 tot en met 24 april worden ge houden. Het thema van het congres is Benelux-samenwerking in de textiel. Vrijwel alle geledingen van de veel zijdige textielindustrie zullen vertegen woordigd zijn. Er worden ook voor drachten gehouden over actuele tech nische, chemische en economische vraagstukken. In afzonderlijke lezin gen wordt aandacht besteed aan het belang van textielresearch en norma lisatie en aan de verschillende raak punten tussen textielindustrie en con- fectie-industrie. De congressisten zul len naar mogelijkheden zoeken om tot een betere samenwerking op textielge- bied te geraken. Daarnaast zal aan dacht worden besteed aan de positie en de toekomstmogelijkheden voor middelgrote en kleine textielbedrijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 15