Brit WYNNE wordt berecht in Moskou Verdacht van spionage voor Amerika en Engeland Sensationele ontsnapping in Berlijn en arm Nog vier staalconcerns in V.S. verhogen de prijzen Ook in Nederland wordt onderzoek ingesteld naar schuld van Rajakowitsch BEN BELLA's macht groter NA HALF JAAR VOORARREST -Het weer J. J. VAN K00TEN Weer in Europa Lasser in honger staking drinkt alleen nog water BRUG SCHIET OMHOOG: VIER GEWONDEN Voorbijgangers lieten kind voor ogen verdrinken Rustig iveer Brits ambassadeur bij de EEG Doel: ruimere woning in Amsterdam Arbeiders als uit katapult de lucht in CASTRO hele maand naar Sovjet-Unie DOOR RIJKSRECHERCHE AMSTERDAM DONDERDAG 18 APRIL 1963 87sfe JAARGANG No. 31413 Het gat in de Berlijnse muur en de pantserwagen van de vluchte ling. Op de voorgrond twee offi cieren van de Oostduitse Volks- polizei. Vijftien schoten Goede vangst BERLIJN, 18 april (DPA, Rtr., UPI) Een 19-jarige Oostber- lijnse jongeman is gisteravond op een zeer spectaculaire manier dwars door de muur naar West- Berlijn gevlucht. Hij ramde de muur met een pantserauto en zag daarna kans door het gat, dat hij tot stand had gebracht, West- Berlijn te bereiken. Toesnellende Vopo's namen hem snel onder vuur, niet geheel zonder succes. De jongeman kreeg een kogel in zijn rib en een andere in zijn arm. Hij werd ijlings naar een West- berlijns ziekenhuis gebracht en daar geopereerd. Tot op heden schijnt zijn toestand redelijk te zijn. MORRIS ibefore ipu futi/! I Stiède en nappa vesten Tegelijk met de naam van dr. Erich Rajakowitsch, die wordt verdacht van het organiseren van de deportatie van 100.000 Joden uit Nederlandis die van dr. Wilhelm Harster, tot voor kort ambtenaar op het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken, in het nieuws gekomen. Harster was de onmiddel lijke chef van Rajakowitsch. Hij heeft voor zijn aandeel in de Jodendeportatie acht jaar gevangenis straf in Nederland uitgezeten. Deze foto toont Harster in voor hem betere dagen: tijdens.de oorlogs jaren in Nedenand. Van links naar rechts: Harster, Demelhuber, Deppner en Rauter. AMSTERDAM, 18 april (ANP) Naar eerst thans bekend is ge worden, zijn rechercheurs van de rt.msterdamse rijksrecherche on der leiding van hun chef-commis saris, Y. Taconis, sinds tien dagen bezig met het verzamelen van materiaal voor een eventuele strafvervolging in Nederlaifd van de Jodenvervolger dr. Erich Ra jakowitsch, die zich gisteren bij de justitie in Wenen heeft gemeld. De opdracht van dit onderzoek werd begin vorige week door de minister van justitie gegeven aan de Amsterdamse procureur-gene raal mr. H. R. de Zaaijer. Deze deelde het ANP mee dat hij on middellijk een aanhoudingsbevel heeft laten verspreiden. Dit is nog steeds van kracht. Bovendien be lastte hij de officier van justitie mr. G. R. Nubé met een eventuele strafvervolging, waarvoor de rijksrecherche in Amsterdam het materiaal moet verzamelen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM (Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50; telet. 4790 Bijkantoor en Red Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr, W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zoncer opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maano 1 7 9C oei kwartaai Voor klachten over de bezorging 's avond* tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. eveneens waren gewapend. Er gebeur de echter niets. Volgens de Westberlijnse politie heb ben de Oostberljjners in totaal vijftien schoten afgevuurd op de jongeman, wiens naam, Wolfgang Engels, pas van ochtend werd bekendgemaakt. Terwijl de vluchteling werd beschoten riep hij de Vopo's toe: „Kom met mij mee!", op welke vriendelijke uitnodi ging de mannen van de Volkspolizei echter niet ingingen. Een uur na de ontvluchting trokken de Vopo's de pantserwagen uit de muur. Het gat dekten zij af met stalen platen. Westberlpnse verslaggevers en fotografen werden' door een Oostduits waterkanon natgespoten. Enkele hon derden nieuwsgierige Westberlijners werden door de politie op grote af stand gehouden. De Oost-Berlijnse vluchteling was werkzaam in een garage van pantser auto's. De Britse autoriteiten in West-Berlijn hebben inmiddels bekendgemaakt, dat een agent van de Oostduitse geheime politie dezer dagen met vijfhonderd belangrijke documenten naar West- Berlijn is uitgeweken. Voor deze man was de ontsnapping zeer eenvoudig: op vertoon van zijn politiekaart kon nu zonder meer naar West-Berlin reizen. De man vertelde aan zijn Britse on dervragers dat hij was uitgeweken, omdat hij in West-Berlijn een vriendin heeft. De liefde heeft gisteren ook een rol gespeeld bij een vlucht in omgekeerde richting. Een 22-jarige Westberlijnse brievenbesteller klom, na een heftige ruzie met zijn verloofde, over de muur naar Oost-Berljjn. MOSKOU, 18 april (UPI) De Brit se zakenman Grevilie Wynne (42), die zich sinds november 1962 in arrest be vindt in Moskou, is samen met de Rus O. V. Penkovsld in staat van beschul diging gesteld wegens spionage. Hun berechting wordt voorbereid, zo meldt het Russische persbureau Tass. De zaak is overgedragen aan het militair college van het opperste gerechtshof van de Sovjet-Unie. Wynne, een direkteur van de Brit se firma Mobile Exhibitions Ltd, werd op 2 november in Boedapest door een groep mannen in een zwar te auto geduwd, nadat hij een re ceptie had gegeven aan de voor avond van een Britse tentoonstelling aldaar. Het herhaalde Britse verzoek om inlichtingen over zijn verblijf plaats leverde tenslotte net Hon gaarse antwoord op, dat Wynne was uitgeleverd aan de Sovjet-Unie we gens tegen dat land gerichte activi teiten. Wynne's vrouw. Sheila, vloog op 14 december naar Moskou, in de hoop premier Khroesjtsjev te kunnen bewe gen haar man vrij te laten. Zij had geen succes. Ondanks herhaalde offi ciële Britse protesten weigerden de Russen Wynne vrij te laten. Zij ver klaarden over bewijzen te beschikken dat Wynne spionage heeft gepleegd. Volgens Tass had Penkovski, een vroegere functionaris van de Russi sche staatscommissie voor coördinatie van research, contact met de inlich tingendiensten van Engeland en Ame rika. Hij zou deze diensten geheime gegevens over de Sovjet-Unie hebben verstrekt. In westelijke kringen in Moskou op pert men de mogelijkheid, dat de Rus sen te zijner tijd zullen proberen Wyn ne uit te wisselen tegen een Russische spion, die in Engeland gevangen zit, namelijk Gordon Lonsdale, naar het voorbeeld van de uitwisseling van de Amerikaanse piloot Powers tegen de Oostduitser Rudolph Abel. die in Ame rika voor Rusland had gespioneerd. Maar eerst zal Wynne wei enkele ja ren gevangen moeten zitten, zo gelooft men in die westelijke kringen. Enkele Westberlijners, die gister avond langs de muur wandelden, kon den hun ogen niet geloven toen zij plotseling aan de oostelijke kant de pantserauto in volle vaart tegen de muur zagen rijden. Het gebeurde op de scheidingsplaats van de Heidelber- ger Strasse en de Eisen Strasse, bij de grens met de Amerikaanse sector van het westelijke stadsdeel. De West- Derlqnerg zagen hoe de auto een gat boorde in de muur (op die plaats 1.80 meter hoog en 29 centimeter dik) en vervolgens bleef vastzitten. De bestuurder sprong er snel uit i en zette het op een lopen, richting West-Berlijn. Op dat moment floten de kogels hem reeds rond de oren. Met een paar snelle sprongen klom de Oostberlijner over de in elkaar gezakte muur. De Westberlijners, die ooggetuigen waren, schoten toe en hielpen hem. Ook de Westberlijnse politie was snel ter plaatse. De agen ten beantwoordden het vuur van hun Oostberlijnse „collega's met een schot, dat waarschijnlijk met opzet geen doel trof. De situatie werd nog even spannend, toen kort na de ontsnapping veertig Oostberlijnse politiemannen, gewapend met machinegeweren, tegen twaalf Westberlijnse agenten stonden, die Advertentie BARTELJORIS5.TR HAARLEM TÉL 13439 lEIDSESIRAAI (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 273596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen en slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Vannacht hier en daar mist. Matige tot zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag zon: 5.37 -43 maan4.0713.42 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 18 april Gistermiddag en -avond passeerde een buienfront Plaatselijk met onweer en gevolgd door iets koelere lucht. Via de Golf van Bis- Caye komt een depressie vrij snel na derbij, zodat ook morgen enige regen is te verwachten. De matige tot krachtige Wind tussen zuid en zuidwest blijft daarbij vrij zachte lucht aanvoeren. Advertentie) SOLEX-OTO be nieuwe Solex met voi-automatisehe koppeling vanaf 315. Houtplein 18-20 - Haarlem - Tel. 12000 Weer tleiaei fWente gfdhoven ^a-Limburg ïiockbolm V/SJo en ^sterdam frusse] Berlijn &n«on max. min. temp. temp gisteren geh. bew. regen half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen regenbui zwaar bew. geh. bew. mist regen regenbui zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. geh. bew. neersl afgel 24 uur 1 0.4 2 3 4 4 2 5 0.1 0 0.1 2 1 2 2 1 10 0 0.1 0 Jongeman ramt muur met pantserauto en vlucht PHILADELPHIA, 18 april (Reuter, UPI) Met de regelmaat van de klok komen er aankondigingen binnen van Amerikaanse staalmaatschappijen die selectieve prijsverhogingen toepassen. Hun aantal is thans met vier aange groeid tot elf concerns. De belangrijk ste onder de laatste groep is Bethle hem Steel. De voorzichtige president commissaris deelde mede, dat het be sluit na een zorgvuldig onderzoek van de marktomstandigheden en van de ontwikkeling der kosten en winsten was genomen. De verhogingen geiden voor drie pro- dukten nl. 4 dollar per ton voor warm- gewalste dunne platen en bands taal, 5 dollar per ton voor koud-gewalste dunne platen en 7 dollar per ton voor platte of gevormde gegalvaniseerde dunne pla ten. De nieuwe prijzen komen neer op een verhoging van ca. 1 pet. der totale factuurwaarde van alle walsstaalpro- dukten, aldus werd door Bethlehem Steel bekendgemaakt. Youngs town Sheet and Tube Co. ver hoogt de prijs voor warmgewalste, koud-gewalste dunne plaat en band- staal en van gegalvaniseerde dunne pia- (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 18 april Er wordt ver wacht dat de Britse ambassadeur te Helsinki, de heer C. O'Neill, binnenkort zal worden benoemd tot Brits ambassa deur bij de EEG met standplaats Brus sel. ten eveneens met resp. 4 dollar, 5 dol lar en 7 dollar per ton. Dikke platen blijven onveranderd in prijs. National Steel Corp. zal selectieve prijsverhogin gen doorvoeren van gemiddeld P dollar per ton, terwijl ACME Steel Company de prjjzen met 4 dollar en 6 dollar per ton optrekt. Meesterbakker Toni Stopp uit Winder (Engeland) is druk bezig met het bak ken van vijf enorme taarten voor de bruiloft van prinses Alexandra van Kent, die volgende week woensdag in het huwelijk zal treden met de heer Angus Ogilvy. Deze taart is vier „verdiepingen" hoog (1.20 meter) en heeft een door snee van bijna een halve meter. Bakker Stopp is er maar wdt trots op. AMSTERDAM, 18 april. De 31-ja- rige lasser J. de Roode alhier, die sinds 1 april in hongerstaking is om de aandacht te vestigen op zijn woon omstandigheden, heeft gistermiddag besloten alleen nog maar water te drinken. Tot nu toe bestond zijn dage lijks menu uit sinaasappelsap. De huisarts van de lasser, dokter L. Koekenheim, die zijn patient elke dag onderzoekt, deelde mede dat het tot nu toe niét slecht gaat met de heer De Roode. „De vraag is alleen hoe lang hij het vol houdt", aldus de huis arts. De heer De Roode, die sinds 11 november 1960 in het bezit is van een urgentieverklaring van het CBH. wenst een iets ruimere woning dan zijn hui dige driekamerwoning op de vierde etage aan de J. M. Kemperstraat. Hij moet daarin leven met zijn vrouw en zeven kinderen. De urgentieverklaring werd gegeven omdat de vrouw van de lasser beenklaohten heeft en geen trap pen mag lopen. Door zijn hongersta king hoopt de lasser, die een voor beeld heeft genomen aan Gandhi, te bereiken dat het CBH hem een bene denwoning of een woning op een eer ste etage zal toewijzen. Dan hoopt hij ook weer zes van zijn kinderen, die voorlopig in een tehuis zijn onderge bracht, in zijn gezin te kunnen opne men. EMMELOORD, 18 april. Het on verhoeds omhoog klappen gistermid dag van een elektrische ophaalbrug over de Zwolsevaart in de Noord-oost- polder heeft tengevolge gehad, dat vier arbeiders, die op de brug bezig waren het wegdek te vernieuwen, gewond zijn geraakt. De mannen, die, als uit een katapult afgeschoten, door de lucht vlogen, kwamen van vrij grote hoogte op de weg terecht. Zij zijn alle naar het ziekenhuis in Emmeloord overgebracht. Voor zover bekend, is geen van hen in levensgevaar. Het wegdek was grotendeels van de brug verwijderd en vermoedelijk is daardoor het evenwicht verstoord. Het ophaalmechanisme werkt namelijk met een contragewicht, dat zich in kel ders van de brug bevindt. De arbei ders konden enige balken niet goed bereiken en hadden de brugwachter verzocht de brug wat omhoog te draai en. Toen de brugwachter de grendel had weggeschoven om aan dit verzoek gevolg te kunnen geven, schoot de lichter geworden brug met een klap omhoog. MOSKOU, 18 april (UPI) De Cu baanse premier Fidel Castro zal waar schijnlijk in mei of in juni naar de Sovjet-Unie gaan en er een volle maand blijven, aldus is uit goed inge lichte bron in Moskou vernomen. De Moskouse zegslieden zeiden dat geruchten de ronde doen, dat het be zoek van Castro zal volgen op een nieuw, spectaculair Russisch ruimte vaartproject. Premier Khroesjtsjev zou zijn ge baarde gast op een reis door Rusland vergezellen, aldus de zegslieden. AMSTERDAM, 18 april De acht jarige Cockie J. Tammer uit Oost is gi_ iermiddag tijdens het spelen in het water van de Nieuwe Vaart langs de Cruquiuskade gevallen en verdronken. Voorbijgangers die het ongeluk zagen gebeuren, keken werkeloos toe. Cockie was met een vriendje op een vrij stil gedeelte van de Cruquiuskade aan het spelen, toen hij plotseling in het water viel. Het vriendje holde weg om hulp te halen. De voorbijgangers die hij aanschoot bleken geen van allen te kunnen zwemmen. Niemand waagde zich in het water om het wanhopig spar telende jongetje te redden. De Rijkspolitie te Water heeft het jongetje na een half uur levenloos uit het water opgehaald. De GGD heeft nog geprobeerd met zuurstof en hart massage de levensgeesten op te wekken, echter zonder resultaat. Commissaris Taconis en twee van zijn rechercheurs zijn sindsdien druk bezig met het doorlezen van de grote hoeveelheid materiaal, die het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie over het optreden van Rajakowitsch in Nederland heeft verzameld. Op ba sis hiervan is een werkschema opge steld. Welke figuren, zowel overleven den van de Jodenvervolgingen als chefs en medewerkers van Rajako witsch in ons land en daarbuiten, ge hoord zullen worden, is nog niet be kend. Het staat vast dat het een tijdro vend onderzoek zal worden. Nu de Jodsnvervolger zich heeft gemeld wordt verwacht, dat ook de Oosten rijkse justitie voor het nodige mate riaal zal zorgen en dat de Neder landse justitie aanvullend materiaal zal verstrekken. Men neemt aan dat de Nederlandse processen-verbaal over de activiteiten van Rajako witsch in Nederland zo spoedig mo gelijk ter beschikking van de Oos tenrijkse justitie zullen worden ge steld. Hierover moet nog overleg worden gepleegd tussen de ministe ries van justitie in Wenen en Den Haag. Uit Wenen is nog geen verzoek om beschikbaarstelling van materiaal over de zaak Rajakowitsch ontvangen. In Amsterdam wordt inmiddels op nadere instructies uit Den Haag gewacht. Tijdens zijn vlucht van Milaan via Lu gano en München naar Wenen werd Rajakowitsch in Zwitserland bij een hotel gefotografeerd. ALGIERS, 18 april (Rtr. AFP) De „sterke man" in Algerije, premier Ben Bella, heeft thans ook de leiding van het nationale bevrijdingsfront (FLN) in handen gekregen. Na het aftreden van Mohammed Khider als secretaris generaal van het politieke bureau van de FLN benoemde het bureau Ben Bella in deze functie. Khider had in een perscommuniqué meegedeeld, dat hij aftrad „wegens fundamentele ver schillen van inzicht in het politieke bu reau".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1