Erich RAJAKOWITSCH in Wenen gearresteerd Dr. Wilhelm Harster met Motorreddingsboot overgedragen pensioen wegens arbeidsongeschiktheid Fabrikant in eigen huis belaagd Staatssecretaris Schmelzer Bezitsvorming wordt nu positiever beoordeeld R.V.S. acht verdere groei produktie zeer waarschijnlijk RIA BOUMA - BRUID VAN „HET DORP" - GETROUWD Westeuropese studenten en de Europese integratie DE DIAMANTEN KONING Monteurs spelen „hersenspoeling" Man die pension houdster aanviel gleed uitzegt hij Reserveringen voor de computer H. A. Gompertsen Carrell winnen Nipkovschijven Flesje met zware slaaptabletten verloren Internationaal congres in Leeds Heath behandelt twee visies over structuur van Europa Mammoet" biedt gelegenheid voor vakantiespreiding Vlaams filologen congres VRIJWILLIG GEMELD OM „KENNIS TE NEMEN VAN BESCHULDIGINGEN" Aangever bij politie had nog straf tegoed Bijenkorf weer 15 Amstel Brouwerij weer 12 Militairen helpen bij zoeken naar jongetje IN ALMELO: Drs. Gijzeis: Meer industriële bouw of minder arbeids plaatsen „Sanctus Augustinus" en de Leidse Civitas door Francis Sur bridge DONDERDAG 18 APRIL 1563 PAGINA 3 WENEN, 18 april (Rtr., UPI) Dr. Erich Rajakowitsch, die ervan verdacht wordt als rechter hand van Adolf Eichmann het transport naar „vernietigings kampen" te hebben verzorgd van vele duizenden Nederlandse en Oostenrijkse Joden, is gisteren, zoals die dag reeds bericht, door de politie in de Oostenrijkse hoofdstad in arrest gesteld, kort nadat hij zich vrijwillig had ge meld „om kennis te nemen van de tegen hem ingebrachte beschuldi gingen". Ongeveer tegelijkertijd maakte de regering van de West- duitse deelstaat Beieren bekend, dat de 58-jarige dr. W.Harster, hoofdreferendaris bij het ministe rie van binnenlandse zaken en tijdens de oorlog de chef van Ra jakowitsch, „wegens gebleken ar beidsongeschiktheid" met pen sioen gezonden is. Prins Bernhardt heeft gisteren in Hoek van Holland de nieuwe motorreddingsboot fKoningin Juliana" officieel overgedragen. Op de foto: Schipper Willem Seters verwelkomt de prins aan boord. ia Bouma, het meisje dat in de televisienacht „Voor ons dorp" zo spon taan haar bruidsjapon kwam aanbieden, is gistermorgen op het stadhuis in Amsterdam in het huwelijk getreden met Frans Heijn. Voor deze gebeur tenis bestond zoveel belangstel ling, dat het kleine trouwzaal- tje op het stadhuis uitpuilde en ook de binnenplaats volledig bezet was. Onder de velen, die een glimp van het bruidspaar trachtten op te vangen, bevond zich ook Mies Bouwman. Zij meende, dat zij hier geen ver stek kon laten gaan. Namens de ambtenaar van de Burge- lijke Stand overhandigde zij 't haar inmiddels goed békende paar het trouwboekje. Ria Bouma zag er in een vieuwe trouwjapon, die haar direct na haar ontroerende gave, even spontaan was aan geboden door een bewogen con fectionair, allercharmantst uit. Werkgevers verontrust hallo! WAT DOEN JULLIE AAN BOORD VLAANDEREN Dr. Johann Dostal. een Weense advo caat, had vorige week al aangekondigd, dat Rajakowitsch zich na Pasen in Wenen zon melden. Waarnemers merk ten op, dat dit voor hem nog het beste was, wat hem te doen stond, aangezien het betwijfeld mag worden, dat de Oos tenrijkse regering de Oostenrijker Ra jakowitsch zou willen uitleveren, indien ze hem zelf ook kan berechten. Boven dien was duidelijk gebleken, dat de (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 17 april Drie jonge mannen hebben gisteravond de veertig jarige plastic-fabrikant W. W. in zijn wo ning aan het Froderik Hendrikplant soen bezocht om hem tot een „bekente nis" te dwingen. De fabrikant zou een verhouding hebben gehad met de vrouw van een der indringers, de 24-jarige monteur D.S., die zich liet vergezellen door zijn 22-jarige broer en een twintig jarige vriend eveneens monteurs om „ongelukken te voorkomen". Zij zou den ingrijpen wanneer de verontwaar digde echtgenoot in een vlaag van woe de te ver zou gaan. De drie bonden de fabrikant vast op een stoel, richtten een bureaulamp op zijn gezicht en stelden de dwingende vragen. Het spel was een primitieve nabootsing van een hersenspoelingmetiho- de, zoals de drie naar zij later tegen over de politie verklaarden deze op films hadden gezien. Hun vragen bleven echter onbeant woord, ook toen zij dreigden met mis handeling. De politie heeft niet de in druk dat er inderdaad mishandeld is. Deze zou mogelijk na een „ik beken" gevolgd zijn. Het lag verder in de be doeling de bekentenis van de fabrikant op een band vast te leggen als bewijs materiaal. Men moest nu vertrekken zonder dat de actie resultaat had. Men beloofde echter „terug te keren om af te reke nen". Men doorzocht de woning en de werkplaats zonder iets mee te nemen. Binnen enkele uren na de intimida tie-poging zijn de drie overvallers ge arresteerd door de politie van het bu reau Raampoort. Zij zijn daar opgeslo ten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 17 april De 25-jarige varensgezel, die is aangehouden omdal hij zondagavond in de Sneeuwbalstraat een pensionhoudster met een schaaf heeft aangevallen en ernstig gewond aan hoofd en duim. heeft tegenover de politie verklaard dat hij met de schaaf In zijn hand is uitgegleden en daarbij de vrouw heeft geraakt. Volgens zijn verhaal zou hij zich toen hebben gerealiseerd dat hij als patiënt van een psychiatrische inrichting toch niet geloofd zou worden later en dat hij daarom de vrouw maar enkele klapper heeft gegeven om te kunnen vluchten. Zoals gemeld was hij uit een inrichting weggelopen. Na zi1r daad werd hij in Utrecht gearresteerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 april Een 54-jarige knecht heeft gisteren vol zelfvertrou wen de politie in de arm genomen omdat hp verschil van mening had met zijn werkgever over een loonkwestie. ïfy kreeg er spijt van toen hem bleek dat de registers var. de politie goed werden bijgehouden. Hij had nog drie dagen hechtenis en een half jaar rijks werkinrichting tegoed en werd gelijk aangehouden. Joodse geheime diensten een klopjacht georganiseerd hadden op Rajako witsch, wiens identiteit hij noemde zich zoals bekend na de oorlog Erico Raja en leefde als gefortuneerd zaken man in Milaan onthuld is door Simon Wiesenthal, het hoofd van het Joodse documentatiecentrum in Wenen. Raja kowitsch maakte vorige week bekend, dat hij in Wenen een klacht wegens laster zou indienen tegen Wiesenthal en dat hij zich volkomen onschuldig acht. Opmerkelijk is, dat Rajakowitsch er in geslaagd is tot twee maal toe „on gemerkt" de Westduitse grens te pas seren. Vorige week donderdag zag hij kans per vliegtuig uit Zwitserland in München aan te komen de stad, waar dr. Harster werkzaam was in een voor aanstaande functie en prompt zag Rajakowitsch kans als het ware onder te duiken in de Paasdrukte van vreem delingen in de Beierse hoofdstad. Raja kowitsch was vanuit MTaan eerst naar Zwitserland, waar hij nabij Lugano een buitenplaats bezit gegaan, blijkbaar om dat hij zich in Milaan niet meer veilig voelde. Na zijn vertrek uit Italië ver klaarden de Italiaanse, Franse, Zwit serse en Westduitse regeringen hem tot ongewenst vreemdeling. Het enige land, dat hem wilde ontvangen was Oosten- rijk, omdat Rajakowitsch (geboren in het destijds nog tot Oostenrijk-Honga- rije behorende Triest als Erich Rajako- vic hij verduitst® later zijn naam tot Rajakowitsch) nog steeds Oostenrijker is. „De rechterhand van Eichmann" toonde zich naar zijn zeggen „zeer ver rast" toen hij gearresteerd werd nadat hij door een magistraat was onder vraagd. Tot dusver namelijk had de Oostenrijkse regering nog geen arres tatiebevel uitgevaardigd, omdat de be schuldigingen daartoe nog geen aanlei ding gaven. De rechter van instructie dr. Kurt Forstner had Rajakowitsch vanochtend gedurende anderhalf uur verhoord. Als reden van de arrestatie werd opgege ven de verdenking van medeplichtig heid aan moord. NIJMEGEN, 17 april „Van de 4,4 min personen behorend tot de groep van 25- tot 80-jarigen met een inkomen van minder dan 12.000 gld zijn er 600.000 die in 1960 250 gld of meer spaarden in de vorm van meer duurzaam bezit. De resterende groep van 3.800.000 (85 pet) spaart echter gemiddeld per persoon niet meer dan vijftig gulden aan duur zaam bezit. De helft hiervan komt nog niet toe aan een bedrag van vijfen twintig gulden per jaar. Deze gegevens, ontleend aan een pu- blikatie van het centraal bureau voor de statistiek inzake het spaar- en ver mogensonderzoek, deelde de staatssec retaris van Algemene Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, vandaag mee in een rede voor het departement Nijmegen van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel en voor de in dustriële kring voor Nijmegen en om geving. Spreker begon zijn betoog met een korte beschouwing over de plaats van de bezitsvorming in het prioriteiten schema van de overheid. Daarbij stel de hij dat de bezitsvorming een zaak is, die verdient te worden bevorderd naast en tegelijkertijd met andere belangen, zoals woningbouw, sociale voorzienin gen, onderwijs enz. Uitvoerig sprak de bewindsman over spreiding van de individuele besparin gen. Blijkens zijn betoog zijn er indica ties dat er nog onvoldoende bezit is bij brede lagen van de bevolking. Zo is bekend, aldus spreker, dat van ruim acht min spaarbankboekjes 31 pet een saldo van minder dan tien gulden en 58 pet een saldo van minder dan hon derd gulden vertoonde. Spreker wees er met erkentelijkheid op, dat het klimaat rond de bezitsvor ming de afgelopen jaren duidelijk is verbeterd. Hij besloot met de uitspraak dat de overheidsmaatregelen ter sti mulering van de particuliere besparin gen, gepaard met de nodige voorlich ting, zullen kunnen leiden tot een meer algemene verbreiding van een positieve beoordeling van de waarde van bezits vorming en mede daardoor tot een toe neming van de besparingen. AMSTERDAM, 17 april. Aan aan deelhouders van Magazijn „De Bijenkorf" zal worden voorgesteld over het boek jaar 1962/'63 op de gewone aandelen een dividend uit te keren van 15 pet. (onv.) en op de 6% cumulatief preferente aan delen 6% (onv.), aldus deelt het bestuur mede. AMSTERDAM, 17 april De Amstel Brouwerij zal voorstellen het dividend over het boekjaar 1962 (met inbegrip van het reeds gedeclareerde interimdi vidend van 6 pet) te bepalen op 12 pet. (onv.). (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 17 april De directie van de R.V.S. heeft zich in de algemene vergadering van aandeelhouders weinig enthousiast, betoond voor het sluiten van polissen, waaraan een zeker aandeel in de winst gekoppeld is. Verzekeringen op deze basis worden zoveel mogelijk geweerd maar in België is men ge zien de marktsituatie aldaar hieraan niet kunnen ontkomen. Ten gevolge van het sluiten van verzekeringen met winst aandeel heeft de Belgische dochter op deze posten een verlies van ca. 709.000 geleden. De voorgenomen invoering van zgn. waardevaste pensioenen is voor de RVS nog geen bron tot ernstige onge rustheid. Het bestuur stelt zien nl. op het standpunt, dat het bedrijfsleven niet snel tot invoering van dergelijke pen sioenen zal overgaan, waardoor deze pensioenen slechts in de ambtelijke sfeer zullen blijven. De invloed van deze pensioenen op de produktie van de levensverzekeringsmaatschappijen zal daarom indien de pensioenen in derdaad alleen voor ambtenaren worden UTRECHT, 17 april. De Stichting Prijs van de televisiekritiek, opgericht door het gezelschap van televisiecritici heeft twee zilveren Nipkovschijven toe gekend aan Rudi Carrell en H. A. Gom- perts. De Nipkovschijf wordt elk jaar uitgereikt aan die televisiemedewerkers, die tot opvallende prestaties zijn geko- Rudi Carrell krijgt zijn schijf voor het feit, dat hij zijn televisieshow voor de V.A.R.A. zelf schrijft, produceert en regisseert en ook de teksten van de liedjes van de medewerkers schrijft. Deze prestatie wordt door het gezelschap van televisiecritici In ons land uniek genoemd. De journalist H. A. Gomperts is ver antwoordelijk voor de rubriek literaire ontmoetingen van de A.V.R.O. Deze rubriek staat aldus het gezelschap op een bijzonder hoog peil. De prijzen zullen worden uitgereikt op 22 april aanstaande in „Het Wapen van Amsterdam" te 's Graveland. VOORBURG, 17 april Nog steeds zoekt de politie naar de zesjarige Wim- pie Slee die sinds vorige week donder dag spoorloos is verdwenen. Vanmorgen kreeg de politie assistentie van onge veer twintig militairen van de duik en vaartschool in Gorinchem. Enigen van hen zijn in duikerspakken de Vliet in gegaan. ingevoerd nauwelijks van enige in vloed kunnen zijn. De directie acht een verdere groei van de produktie van de RVS dan ook zeer waarschijnlijk. Indien de nieuwe belastingvoorstellen van de regering van kracht zullen wor den, waarbij de zgn egalisatiereserves zullen worden opgeheven, zal de maat schappij ruim 1 miljoen méér san belasting moeten betalen. In de boezem van het bestuur wordt thans ernstig overwogen tot de aan schaf van een computer-installatie over te gaan. De kosten die hiermee ge moeid zijn worden globaal geschat op 4 a 5 miljoen gulden. In verband hiermee is ten laste van de winst over het afge lopen jaar reeds een bedrag van 1 min. gereserveerd. Omdat de levertijd van een computer op zeker 2 jaar ge steld moet worden de bestelling is nog niet geschied zal het bestuur deze tijd benutten om de gecreëerde reserve voor automatisering verder te verster ken. Met de aanschaf van de electro- nische apaaratuur hoopt het bestuur een verdere stijging van de kosten te kunnen afremmen. Een en ander zal zeker niet leiden tot een verlaging van het huidige hoge kostenpeil. Op een vraag van een aandeelhouder verklaarde de president-commissaris dat het bestuur er de voorkeur aan heeft gegeven de jubileum-uitkering ten laste te brengen van het zeer gunstige jaar 1962, hoewel het 125-jarige bestaan pas in l,963 valt. Dat van het jubileumdivi dend 2,6 pet. in stock wordt gegeven steunt op de overweging, dat zulks at tractief voor aandeelhouders moet wor den geacht. Dat aandeelhouders daar naast no§ eens 2,5 pet. van het nor male dividend in stock zullen kunnen toucheren (v.j. 4 pet. en het jaar daar voor 5 pet.) vormt de illustratie van de bestuursopvatting, dat de politiek van stockuitkeringen van jaar op jaar beke ken wordt. De jaarstukken werden na ca. 2 uur vergaderen met algemene stem men goedgekeurd. Het commissarissen- college werd met drie leden uitgebreid. ALMELO, 17 april Een inwo ner van Almelo heeft gisteren, dinsdag om 12.45 uur een flesje verloren, In houdende vijftien zware slaaptabletten. Dit gebeurde toen hij zich van de apo theker aan de Grotestraat naar huis begaf via de Hofstraat, de Van Reeh- tern-Limpurgslngel, de Sluitersveldsin- gel, de Baniersweg, de Ootmarsumse- straat, de Verzetlaan, naar de Chield Dertmerstraat. Deze pillen zijn voor kinderen zeer gevaarlijk. In verband hiermede verzoekt de cornmissaris van politie te Almelo een- dle inlichtingen kan geven zich met hem in verbinding te stellen, tele- f°niscn te bereiken onder netnummer 05490 abonneenummer 2244 of met de PR,/ In zUn cl haar woon- of ver blijfplaats. Engeland. In Londen is een nieuw Hilton-hotel geopend, dat honderd me ter hoog is en dertig verdiepingen telt. Het heeft acht miljoen pond sterling gekost en kan achthonderd gasten her bergen. De meest luxueuze kamers kosten 50 pond (f 500) per dag. (Reu ter) UTREOHT, 18 april In Leeds ls een internationaal congres gehouden, waarop studenten uit Westeuropese landen, Scandinavië, Italië, Oosten rijk, Zwitserland Canada en Japan met hun Engelse collegae van ge dachten hebben gewisseld over de problematiek rond de Europese inte gratie en in het bijzonder de toetre ding van Engeland tot de E.E.G. Aan dit congres, namen van Neder landse zijde deel twee Groningse stu denten en zeven door de A.S.V.A. uit genodigde Amsterdammers, onder wie twee leden van de Katholieke Politieke Studiegroep „Areopaag". ele prominente sprekers hebben ge tracht de eenheid van Europa langs verschillende wegen te benaderen. De Engelse pers wijdde ruime aandacht aan de bijeenkomst en vooral de rede van de Engelse minister Heath kreeg een grote publiciteit. „Wat voor een Europa willen we eigenlijk scheppen?" vroeg minister Heath zich af. Naar zijn mening heersen er twee visies over de structuur van Europa. De eerste om helst een centrale groepering van ne gen of tien landen, zijnde de Zes, En geland, Denemarken, Noorwegen en mo gelijk de Ierse Vrijstaat. Deze landen zouden een gezamenlijk defensie-systeem moeten onderhouden in N.A.V.O.-verband en wat economi sche zaken betreft zou door middel van een verlaging der tarief-muren een al gemene vergroting van de omvang van de wereldhandel teweeg kunnen worden 55 (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 18 april „De Mam moet maakt het mogelijk een begin te maken met de urgente vakantie spreiding. De gelegenheid ls er op de middelbare scholen de traditionele va kantieperiode te verschuiven", aldus staatssecretaris drs. F. J. W. Gijzeis gisteren voor leden van de St. Adelbert- vereniging, in een rede over het toeris me. Meer dan de helft van de Neder landse bevolking gaat in augustus in eigen land op vakantie, terwijl in die periode de intocht van buitenlanders het grootst is. Verandering wordt nog urgenter om dat men nagenoeg alleen de gevestigde toeristengebieden opzoekt. Voor de bui tenlanders zijn dit de grote steden en het kustgebied. De Nederlanders accep teren daarnaast ook het zuiden, het oos ten en zij het schoorvoetend de watersportgebieden. Men zal in de toe komst meer aandacht gaan besteden aan „toeristische statistieken" en on derzoeken hoe men door reclame en an dere middelen nog niet „ontdekte" re creatiegebieden aantrekkelijk kan ma ken. Voor dit onderzoek is, aldus drs. Gijzeis, 75.000 gulden uitgetrokken. Het batig saldo dat het toerisme Nederland oplevert is in vergelijking met andere Europese landen „ma tig": twintig miljoen gulden. Italië spant de kroon met 330 miljoen dol lar, daarna volgen Frankrijk met 218 miljoen en Zwitserland met 210 mil joen dollar. Nóg niet alle Nederlanders delen in de vakantievreugde, zo constateerde de staatssecretaris. 68 procent van de be volking bracht in 1961 de vakantie bui ten de eigen woonplaats door, twintig procent bleef thuis maar hield vakantie, terwijl twaalf procent niet aan de jaar lijkse recreatie toekwam. „Het zijn voornamelijk middenstan ders", zo meende hij. „En daarnaast wat mensen die nog niet via een cao recht hebben op vakantie, zoals huis houdelijk personeel. Maar aan het niet verplicht zijn van vakantie geven zal weldra een einde komen." DEN HAAG, 18 april De beper king van de industriële bouw is momen teel in een stadium gekomen, waarvan men bepaalde ongewenste gevolgen voor de economische ontwikkeling van ons land mag verwachten, zo schrijft het Verbond van Nederlandsche Werkgevers in zijn orgaan, De Nederlandse Indus trie. Onze bevolking groeit snel, aldus het Werkgeversverbond, „dat betekent niet alleen dat er veel woningen ge bouwd moeten worden. Het grootste deel daarvan zal moeten worden voortge bracht door industriële expansie." Het yerbond zegt te begrijpen, dat industriële bouw in de situatie, die wij thans kennen wellicht niet ongestoord kan voortgaan, maar het vraagt zelf of de storing zo ingrijpend moet zijn als zij nu is. Wij dreigen hierdoor in een vi cieuze cirkel te komen. Wel meer wo ningen voer een snel groeiende bevol king, maar als gevolg van een sterke afremming van de industriële expansie minder arbeidsplaatsen in de toekomst. Het Verbond zegt ten volle te besef fen dat het vinden van een juist even wicht zeer moeilijk is. Het beseft ook, dat z\jn kritische instelling ten opzichte van het thans gevoerde bouwbeleid de oplossing als zodanig niet nader brengt. Het meent echter te moeten wijzen op de voor de nationale economie zeer on gewenste gevolgen van een rigoreuze beperking van de industriële bouw, waarvan thans volgens het Verbond van Nederlandse Werkgevers bepaald spra ke is. gebracht. Zulk een Europa, dat Enge land en de andere landen van de Euro pese Vrijhandels Associatie voorstaan, zou een naar buiten gerichte associatie vormen, aldus minister Heath. De andere visie, gedragen door het merendeel van de E.E.G.-landen, is die van een' naar binnen gerichte gemeen schap, dio er op uit is goederen voor eigen consumptie te produceren en daar bij economisch onafhankelijk en afge scheiden handelt. De Engelse minister zei dat deze twee tegenstrijdige visies de handelsverschillen tussen de E.E.G. en de E.V.A. wel moesten verscherpen. Professor dr. H. Brugmans, rector van het Europa-College te Brugge, be lichtte een ander facet van .ie Europe se eenheid en hield een beschouwing over de vraag: „Is er een gemeen schappelijke Europese beschaving?" Het Europa van nu staat aan het be gin van een totale ommekeer en het zal belangrijke hervormingen van zijn beschaving moeten ondergaan. De fun damentele rechten moeten behouden blijven. Een belangrijk discussiepunt op het congres vormde de vraag of Engeland al dan niet een integrerend bestanddeel van het toekomstige ene Europa dient te vormen, en met Engeland de ande re landen van de E.V.A. Bijna alle sprekers waren het er over eens dat Engeland bij Europa hoort. Over het moment van toetreding heer ste echter nogal verschil van mening. De verdeeldheid in Engeland zelf op dit punt kwam duidelijk naar voren in een politiek forum, waarbij vooral van de Labourzijde fel geageerd werd tegen toetreding van Engeland tot de exclu sieve club van Zes („de West-End van Europa") omdat dit een vertraging be tekent in de ontwikkeling tot een alge mene Westerse alliantie. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 18 april. Onder zeer grote belangstelling begon gisteren in Antwerpen het 25ste Vlaamse filologen congres. Meer dan tweehonderd con gressisten woonden in het museum voor cultuurleven de openingszitting van deze tweejaarlijkse manifestatie bij. Onder de aanwezigen bevonden zich mgr. Daem, de bisschop van Ant werpen, en burgemeester Craeybeckx, evenals een uitgebreide Nederlandse delegatie onder leiding van de Am sterdamse hoogleraar Garmt Stuive ling. Dit lustrumcongres viert het zilve ren jubileum van het allereerste, dat in 1910 plaats vond, eveneens in de Scheldestad. Ten gerieve van de deel nemers worden vandaag en morgen een honderdtal wetenschappelijke le- zingen en discussies ingericht. Van dé referenten komen er een dertigtal uit Nederland, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Zweden en de Verenigde Staten. Bij dit alles zijn overigens niet alleen „zuivere filolo gen" betrokken. Het programma om vat bijvoorbeeld ook wijsbegeerte, op voedkunde, godsdienstgeschiedenis, muziekwetenschap. Een der thema's is „de culturele eenheid van Noord- en Zuid-Nederland". De Vlaamse filologen-congressen, die thans een hoog wetenschappelijk peil hebben bereikt, stammen uit een veel oudere traditie: zij sluiten name lijk aan bij de Nederlandse taal- en letterkundige congressen, die sedert 1849 afwisselend in Noord en Zuid wor den gehouden. (Van onze correspondent) LEIDEN, 18 april. Naar aanlei ding van verschillende publikaties met betrekking tot het „verlaten" door „Sanctus Augustinus", de katholieks Leidse Studentenvereniging van de Ci- vitas-gedaohte aan de Leidse universi teit, heeft „Sanctus Augustinus" een „his torisch exposé" gegeven over de struc tuur van de Leidse vereniging. Daarin wordt gzeegd, dat „Sanc tus Augustinus" in 1893 werd opge* richt als epn organisatievorm, waarin het steeds toenemende aantal katho lieke studenten te Leiden zich in pro blemen van geloof en wetenschap kon verdiepen. Zij was dus een strikt con fessionele vereniging. Langzamerhand gloeide bij haar leden, die zich in het Leidsch Studenten Corps niet thuis konden voelen, de behoefte aan een ei gen gezelligheidsleven. Zo vVerd met het in gebruik nemen van een sociëteit het gevaar steeds groter, dat vele le den het eigenlijke doel van de vereni ging niet meer konden onderscheiden. De Tweede Wereldoorlog zette een sterk eenheidsstreven onder alle aan de universiteit verbonden groepen in beweging, het resultaat was de zg. ci- vitas-gedachte, die inhoudt, dat allen zich burgers moeten voelen van één academische gemeenschap. Uitvloeisel hiervan was, dat alle mannelijke stu denten van één gezelligheidsvereniging lid zouden worden. Toen het eerste élan verdwenen was bleek het ideaal (e hoog gegrepen. Veie mannelijke le den werden geen lid van het Leids Studentencorps, waardoor voor „Sanc tus Augustinus" een gevaarlijke situa tie ontstond, omdat het lidmaatschap van een gezelligheidsvereniging on misbaar werd geacht. De vereniging raakte in een impasse. Een oplossing begon zich af te teke nen, toen enige jaren geleden de mo gelijkheid van contact binnen de ver eniging werd verruimd, zodat een hech tere band tussen de leden ontstond- Het creëren van nieuwe gezelligheids- vormen, betekende echter niet dat de verkregen openheid verloren ging. Pe civitas-gedachte kreeg een ruimere in terpretatie, zonder dat het uitgangs punt verwaarloosd werd. Leden van „Sanctus Augustinus" zijn bij voor keur lid van het Studentencorps. HU GELOOFT NO© 5TEED5 DAT DE DIAMANTENKONING ME ACHTERVOLGT, HÈ WEL, BLUF UIT MUN BUURT, ANDERS SCHRIKKEN JULLIE HEU AF... MAAR IK GELOOF DAT ULUE JE TUD VER ^-uSPILLEN WE ZJN DE HAVEN UIT. IK GA DE BENT- LEY NU AAN 0N7E FRAN5E VRIEND TONEN MAAK HET KORT. IK GA THEE BESTEL LEN IN5PEKTEUR PIC0T WAS BE ZORGD VOOR OW VEILIGHEID 1 21-56 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2