K I Tt Industrie moet meer gebruik maken van radio-isotopen ELISABETH van België pleit voor Julian Grimau De stilte van de dichters NIEUW-ENGELAND CANADA Pearson vormt een regering BANKBOEKJES cXwtr Kaasmaken met 30 pet. minder kosten SYMPOSIUM EN EXPOSITIE IN DELFT Voordelen zijn aanwijsbaar Reeds lang geen „speeltjes" meer voor kerntechnici MAN STOOT OP PROJECTIEL D Reorganisatie van regering Vier op de achttiende Van spaargeld naar Rome Ponyrijden op „d'Erp" Frankrijk „doof" voor de klachten van Ben Bella Spaanse communistenleider deze week voor de rechter Den Haag: SPAANSE ambassade met rode verf beklad Enquête Gewond aan hoofd en handen DE CONGO Vermomde politie bij zakkenrollers-congres TELEGRAM AAN GENERAAL FRANCO DONDERDAG 18 APRIL 1963 PAGINA 7 BUITENLANDSE in de coulissen te verdwijnen. Zij KRONIEK wenste zich te be- Beleef de zomer in lichte tinten Onze Simba sportcolberts van lichtgewicht Schot se stoffen geven U vrij heid van beweging en hebben een „nonchalant cachet Van 98.- tot 188.-. Simba pantalons van zuiver wol, Dacron met wol, linnen met wol, terylene met wol. Van 42.- tot 88. P. VAN LANSCHOT-ANNO 1737 - B A N K IE R S A N N O 1839 -VERMEER 6" Co. Maak meer rente van Uw geld Storten en opnemen ook per giro rente Folder op aanvraag verkrijgbaar VCWt U.Os-A/^1 GEMAKKELIJK OPEISBAAR - GEEN KOSTEN - GROTE SOLIDITEIT „Eurisotoop" ,Jk raad u aan rmg geen pijn te doen- Een week of wat geleden bracht de .Guardian'' in berinnering, boe Orwell reeds beeft betoogd, letterkunde altijd subversief is. Een welvoeglijke en volgzame literatuur, die tegelijkertijd leeft en bloeit, een contradictio in terminis. Plato zou in zijn Republiek geen dichters willen toelaten, omdat hij wist dat zij er de harmonie zouden verstoren. En op soortgelijke wijze zit nu ook Khroesjtsjev in de knoop met zijn letterkundigen. Hij heeft van hun diensten geprofiteerd, toen hij het Russische volk ervan wilde over tuigen, dat er aan de Stalinistische terreur een eind was gekomen. Maar de Russische letterkunde is te vitaal en te rijk aan tradities om enkel op te treden als de heraut van een nieuwe vrijheid en vervol- r A gens dienstvaardig NJ vrijden van de regels, die in de orde van de kunst de terreur hadden uitgemaakt en die bekend staan ónder de naam „socialistisch realisme In de praktijk komen die regels hierop neer, dat alle goede dingen in de maatschappij gerekend moeten wor den tot de glorieuze prestaties van het Marxisme-Leninisme en alle slechte dingen tot de overblijfselen van een kapitalistische mentali teit, tot de koppige restanten van bourgeois-invloeden, enzovoorts. In de loop der jaren heeft vooral het tijdschrift „Novy Mir" de aanval tegen deze officiële school geleid. Het heeft o.a. de roman „Niet van brood alleen van Doedintsev in gedeelten gepubliceerd en op dezelfde wijze geeft het nu bekendheid aan de memoires van Ilja Ehrenburg. De communistische leiders in de Sovjet-Unie hebben niet veel op met deze letterkundige nieuwlichterij. Maar zij zien ook geen kans er een consequente houding tegen aan te nemen. Het verschil tussen Stalin en Khroesjtsjev is misschien wel dit, dat wat de Engelsen „the consent of the people' de „instemming van de ge- regeerden noemen (hetgeen nog iets anders is dan democratie) een grotere plaats is gaan innemen. En die in- stemming of het gebrek aan instem ming wordt in hoge mate vertolkt door de Russische literatuur. Natuur lijk beschikt het tegenwoordige be wind in de Sovjet-Unie nog in ruime mate over de machtsmiddelen om dichters en schrijvers, wier kunst uitingen hem niet welgevallig zijn, de mond te snoeren. Zo zijn al enkele letterkundigen de laatste tijd opge sloten in inrichtingen voor geestes zieken. Anderen, zoals de jonge dich ter Jevtoesjenko, wordt het reizen naar het buitenland bemoeilijkt. Maar zodra de maatregelen tegen de litera tuur een algemeen karakter gaan krijgen, en dus niet meer tegen louter individuele beoefenaars van de kunst zijn gericht, dan lopen Khroesjtsjev c.s. de kans, dat aan hun post-Sta- linistische bewind een van de steun pilaren, namelijk een zij het sterk genuanceerde „consent of the people komt te ontvallen. Het zou niet de eerste keer zijn, dat de Russische schrijvers „het complot van de stilte'' smeedden. De Oekraïense partijsecre taris Podgomy heeft zich er dezer dagen al over beklaagd, dat de aan gevallen dichters en schrijvers zo weinig terugzeggen. Eind volgende maand zal het Centrale Comité van de hele partij zich over dit dilemma beraden. Het zal de moeite waard zijn de conclusies, waartoe het komt, te bestuderen. Liberië. In Monrovia is een zeke re BraceweU tot twintig jaar gevan genisstraf veroordeeld. Hij zou hebben geprobeerd de regering van Liberië met steun van de Russische ambassa de omver te werpen. (Reuter) (Advertentie) SIMBA >tCJS7f«0 ROTTERDAM KORTE HOOGSTR AMSTERDAM KONINGSPLEIN EINDHOVEN RECHTESTRAAT 29 - 33 OTTAWA, 18 april (UPI) De Ca nadese premier John Diefenbaker heeft gisteren aan de gouverneur-ge neraal, George Vanier, zijn ontslag aangeboden. Vanier heeft de liberale leider, Lester B. Pearson, verzocht een nieuwe regering te vormen. Pearson heeft het verzoek aanvaard. Bij de op 8 april gehouden verkie zingen veroverde Pearsons partij 130 parlementszetels. De conservatieve partij van Diefenbaker moest met 94 zetels genoegen nemen. Zes leden van de Partij voor Sociaal Crediet, die verleden week hun steun hadden toegezegd aan Pearson, heb ben hem inmiddels weer in de steek gelaten. Hierdoor valt Pearson terug op een minderheid in het parlement, tenzij hij alsnog andere steun kan ver werven bij een van de twee kleine partijen. De liberalen komen zelf drie zetels te kort voor een absolute meerderheid in de kamer. (Advertentie) Amsterdam, Herengracht 199-201, Telefoon (020) 248486, Postghro: 3656, Gemeentegiro A 13656 's-Hertogenbosch, H. Steenweg 27-31tel. 22321, giro 1117570 Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 1130570 Tilburg, Stationstraat 17, tel. 30300, giro 1140570 's Lands Kroniek DEN HAAG, 18 april Als protest tegen de gevangenhouding van de Spaanse vakbondsleider Ju lien Gri- man Garcia hebben vannacht onbekende Spaanse ambassade aan het Lange i Voorhout in Den Haag met rode verf 1 beklad. De verf was aangebracht aan de buitenmuren, aan weerszijden van de voordeur en op de stoep. Onder meer was met rode verf geschreven „Liber-,1 tad a Julien "Grimau". Op verzoek van de Spaanse ambas sadeur is de verf door de politie en het ambassadepersoneel verwijderd. het ene „Laudevat" naast en op het andere (Van een onzer verslaggevers) DELFT, 18 april De Deltawerken stellen Rijkswaterstaat voor grote op gaven. Eén daarvan is b.v. het onder zoek naar de zandbeweging in rivier mondingen en zeestromingen langs de kust. Het is uitermate moeilijk maar toch hoogst noodzakelijk voor men dammen en dijken legt, precies te we ten hoe het zand onder water zich ge draagt. De radio-isotoop heeft afdoende uitkomst gebracht. Met zo'n isotoop een radio-actief gemaakt stukje materie die haar aanwezigheid door het uit zenden van straling verraadt kan men de gang van het zand nagaan. Radio-isotopen worden thans op veler lei manieren al in de praktijk toege past, niet alleen in wetenschappelijke laboratoria, in ziekenhuizen en in de kerntechniek, maar ook in de gewone industrie. Het industrieel gebruik ech ter blijft achter bjj^ de verwachtingen, te meer daar radio-isotopen allang syn thetisch vervaardigd kunnen worden, o.a. in versnellingsmachines en in kern reactoren, waarvan er ook meer ter beschikking komen. De prijs van radio isotopen is daardoor sterk gedaald. Dat industrie en nijverheid, zeer zeker in ons land, nog te weinig het ook economische nut van het gebruik van radio-isotopen inzien, wijten des kundigen aan de onbekendheid met de voordelen en de mogelijkheden en de mening die waarschijnlijk bij velen heeft postgevat, dat toepassingen uit sluitend thuis horen in de kerntechniek. Het bovenstaande voorbeeld heeft al duidelijk laten blijken dat dit niet zo is. Want wat hebben Deltawerken met kernenergie te maken? De afdeling Kerntechniek van het Koninklijk Instituut -voor Ingenieurs en het Nederlands Atoomforum hebben, om meer bekendheid te geven aan dit onderwerp, in Delft een driedaags symposium over de technische toepas singen van radio-isotopen georgani seerd, dat gisteren in de gebouwen van de Technische Hogeschool is be gonnen. Voor het eerst in de nog jonge geschiedenis van de „atoomindustrie" in ons land nog geen tien jaar oud werd er ook een tentoonstelling ge houden van nucleaire apparatuur voor opsporing en meting van en bescher ming tegen radio-actieve straling. Vol gens de heer T. Heyblom, bestuurslid van het Nederlands Atoomforum, die de expositie opende, moet de totaal omzet aan stralingsmeetapparatuur, zowel geïmporteerd als hier gefabri ceerd, thans per jaar flink in de acht cijfers lopen. Over gebrek aan doeltref fende apparaten om met radio-actieve IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllliilllilDllillllllllllllHIIKilI'lllilllllHlilllllllilllllllllllllllllllllillllllllllllllIlllllllllllllllllllilllllllllIIIIIIII isotopen te gaan werken, behoeft men zich in ons land dus niet te beklagen. De International Atomic Energy Agency (IAEA) te Wenen houdt mo menteel over de gehele wereld een enquête naar de industriële toepas singen van radio-isotopen. In Neder land is dat onderzoek gedelegeerd aan het Reactor Centrum Nederland en TNO. Zjj willen graag weten welke isotopen daardoor worden benut, en wat de technische en financiële resul taten zjjn, hoe groot b.v. de produk- tiewinst is. Die behoeft niet klein te IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIII' IIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII) zijn. In Amerika werd in 1957 al een besparing becijferd van 485 miljoen dollar. Terwijl men daar tien jaar geleden nog maar honderd toepassin gen kende, is dit aantal nu al geste- §en tot maar liefst 1500, wel een ewjjs dat radio-isotopen geen „speel tjes" meer zijn- voor kerntechnici. Wat kan men nu allemaal doen met deze isotopen? Massa-metingen b.v.: tijdens het fabricageproces de dikte van staal, linoleum, papier, aluminium folie, of het gewicht per lengte-eenheid van garen bepalen en bij een fout meteen een correctie laten aanbrengen. Niveaumeting in smeltovens, hetgeen enorm veel besparing van grondstoffen in hoogovens kan bewerkstelligen. Be paling van het soortelijk gewicht bij baggerwerkzaamheden, waardoor men kan nagaan of men te veel zand of te veel- water zuigt, enz. Men kan ook gebreken opsporen in lassen of pijplei dingen e.d. Dat noemt men dan radio grafie. Dit soort werk kan ook met röntgenstraling worden gedaan, maar radio-isotopen zijn veel gemakkelijker hanteerbaar. Papierfabrieken kunnen veel last van elektrostatische lading hebben tijdens de vervaardiging van hun produkten. Met ionisatie door middel van radio isotopen kan ook dit probleem worden opgelost. Radio-tracers, die inwendig worden gebruikt, d.w.z. dat een radio isotoop wordt meegestuurd in de te con troleren stof, kunnen de fabriekstech- nici veel over de hoedanigheid van het produkt vertellen, over de slijtage, menging en nog veel meer. Tenslotte zijn radio-isotopen ook bruikbaar voor de omzetting van stra lingsenergie, een procédé dat veel wordt toegepast in de plastic-industrie voor de polymerisatie, het verharden of verzachten van plastics. In het bui tenland past men dit ook toe in chemi sche en biologische processen, zoals voor sterilisatie van levensmiddelen of ontkiemingsvertraging, bjj aardappelen b.v. In Nederland zjjn geleerden in Wageningen doende dit procédé weten schappelijk te beproeven in hét nieuwe ITAL-laboratorium. In Australië is een nieuwe fabriek in aanbouw waar pak ken schapewol met een kobaltbron worden bestraald om miltvuur, in de wol achtergebleven, te bestrjjden om dat anders de export gevaar loopt. Voordelen dus te over voor tal van industrieën. Morgen zullen vertegen woordigers van een aantal van Neder lands grootste bedrjjven de congressis ten op het symposium vertellen hoe zjj de radio-isotoop in hun werk hebben ge ïntegreerd: AKU, Shell, Unilever, Phi lips, Hoogovens, Staatsmijnen. Instel lingen als Rijkswaterstaat, Reactor Centrum Nederland en KEMA laten eveneens iets horen over de technische toepassingen op hun terrein. Het spreekt vanzelf, dat men moet leren hoe de straling van de radio isotopen te gebruiken maar ook hoe zich er tegen te beschermen. De wettelyke voorschriften in ons land waarborgen de veiligheid van het fabriekspersoneel, zeker nu in de nieuwe Kernenergiewet al deze regle menten gebundeld zjjn. Ir. C. H. Buschman van de arbeidsinspectie te Den Haag zou vanmiddag over de fezondheidsaspecten een boekje open oen. Natuurlijk beweegt ook Eur atom zich op het terrein van de radio isotopen. Met „Eurisotoop" heeft ze een organisatie op poten gezet, die de Euratom-instellingen in de zes EEG-landen aan isotopen voor weten schappelijk speurwerk, ook ten dien ste van de industrie, helpt. (Van onze correspondent) TILBURG, 18 april Gistermorgen is een 25-jarige arbeider van de Rjjks- waterstf it bij graafwerkzaamheden aan handen en gelaat verwond bij het ont ploffen van een mondingsvuurnabootser. Het ongeval vond plaats omstreek half negen nabij de oprit van de Dongense- weg over het Wilhelminakanaal. In de buurt van het ongeval worden regelmatig militaire oefeningen gehou den waarbij men van dit soort ont ploffingsmateriaal gebruik maakt. Het slachtoffer, de heer F. van Delft, is naar het St. Elisabethziekenhuis overgebracht. Hij verkeert niet In levensgevaar e machinist van de Coöperatieve Fabriek voor Melkprodukten Sellingen en Omstreken, heeft een bijzondere uitvinding ge daan, waarmee de directies van de zuivelfabrieken in ons land bijzonder ingenomen zullen zijn. In het vervolg kan het maken van kazen met dertig procent minder kosten geschieden. Tot nu toe maakten vrijwel alle fabrieken gebruik van het zogenaam de Edammer kaasvat. De machinist, die de nieuwe vinding heeft gedaan, de 37-jarige B. Geesink te Laude, heeft al octrooi aangevraagd op het „Lau- devat". Dit Lauder kaasvat bestaat uit een LEOPOLDSTAD, 18 april (Rtr.AFP) Gisteren is een reorganisatie be kendgemaakt van de Congolese rege ring. Premier Cyrille Adoela wil hier mee de sterke parlementaire oppositie, die de afgelopen vijf maanden zijn coalitieregering heeft bedreigd, de wind uit de zeilen nemen. (Advertentie) cylindervormige pijp van plastic ma teriaal. Het is bestand tegen een tem- Eera tuur van 80 tot 90 graden Celsius, ie wrongel komt in een nylonzakje dat vervolgens in de cilinder wordt geplaatst. Er moet nu voor alles een symmetrische kaas worden geprodu ceerd. Daarom wordt aan de onder kant van de pijp een speciaal model nylon doek opgehangen. Een van de voordelen is dat nu geen rand op het kaasje-in-wording ontstaat. Integen deel er komt een volledige, gesloten korst op de kaas, hetgeen arbeidsbe sparend werkt. Tot nu toe moesten de kazen netjes worden bijgewerkt. Ook zijn de nylondoeken veel sterker dan de traditionele linnen doe ken. Het nieuwe materiaal kan zelfs een druk van 800 kg doorstaan en gaat bovendien nog jaren mee. De houten Edammer vaten waren veel eerder versleten, en brachten vaak ook nog veel reparatiekosten met zich mee. Een ander pluspunt bjj deze manier van kaasbereiden is dat de kaas maar één keer in het vat behoeft te worden geplaatst om een gelijkvormig model te krjjgen, vroeger deed men er twee j keer over. Nu kan de Edammer kaas de dag na het persen al in het pekel- bad. Na vijftien dagen is de kaas klaar voor de verkoop en zes weken later kan ze al worden geconsumeerd. De directie van de Sefiinger fabriek i wil binnenkort ook gaan experimen- teren met de fabricage van lunchka- I zen en van Goudse kazen. Inmiddels hebben ook de fabrieken te Texel, Norg, Koekange en Heeten een der- i' gelijk vat in gebruik. De machine- en 1 apparatenfabriek Hidding uit Ter Apel (Gr) zal het nieuwe vat in produktie nemen. De Nationale Coöperatieve Zuivelverkoopcentrale „NCZ" heeft al tienduizend stuks besteld. De vreemdste dingen plegen in Gelderland voor te komen, zegt men in Nederlands grootste pro vincie. Ten bewijze daarvan deze merkwaardigheid: vier jarigen in één gezin, vandaag 18 april. Dat curiosum wordt gevierd in het huis van de zestigjarige G. J. Vlee- ming in Velp vader van vier kinde ren. De drie zoons zijn geboren op a8 april hijzelf ook: De Vleeming heeft steeds, als er een geboorte handen was, „een voor i achttiende" aangekondigd. Hjj heeft het alle keren goed aangevoeld en gaat zelfs zo ver te profeteren, dat al zjjn akome- lingen in mannelijke lijn op de --ht- tiende april ter wereld znilen komen. Men kan het geloven riet: zijn eerste kleinzoon is onlange op de voorspelde datvm in Arnhem ge boren. Woensdag zijn veertig Venlose misdienaars in Rome aange komen. Deze reis is het resul taat van jaren van sparen, van boodschappen doen, oud papier opha len, cassabons en lege flessen inle veren. Zaterdag voor Pasen vertrok ken zij uit Venlo met hun geestelijk adviseur en vijf vaders per touring car naar Maastricht waar aan de voe ten van O. L. Vrouw Sterre der Zee het reisgebed werd gebeden. Hun tocht leidde via België, Frankrijk, Franse Rivièra naar de Eeuwige Stad. Hoogtepunten vormen het bezoek aan het graf van de H. Tarcisius, de patroon van de misdienaars waar te vens enkele jongens als acoliet wor den geïnstalleerd. Reikhalzend wordt verder uitgezien naar de officiële audi ëntie bij de H. Vader die ai emgt jaren geleden de Pauselijke zegen gaf aan de Venlose misdienaars die ver enigd zijn in „Stella Duce". Op Beloken Pasen wordt de terug reis aanvaard welke via Assisië en Padua, Venetië, de Dolomieten, Oos tenrijk, een bezoek aan Oberammer- gau, en de laatste dag via Heidelberg naar Venlo terug voert. Zoals bekend is dezer dagen in Utrecht opgericht de „Stichting ponypaardrijden voor gehandi capten", die in Nederland wil komen tot een revalidatie waarbij het paardrijden het voornaamste hulp middel is voor het reactiveren van ledematen van patiëntjes, die aan kin derverlamming, spastische, reumati sche of dergelijke aandoeningen lijden. De hiervoor in het leven geroepen stichting heeft thans besprekingen ge voerd met het gemeentebestuur van Maasbree om zo mogelijk het kasteel „d'Erp" te Baarlo aan te kopen, waar van de gemeente eigenaresse is. De „Stichting ponypaardrijden voor ge handicapten" ziet wegens de ligging van dit centrum ten opzichte van Bel gië en Duitsland mogelijkheden om aan dit revalidatie-centrum eventueel een internationaal karakter te geven. Het zou de bedoeling zjjn op het kasteel „d'Erp" een instructiecentrum in te richten voor leiders, die reeds een bepaalde medische vooropleiding hebben gehad. (Van onze Parijse correspondent) PARUS, 18 april Ten aanzien van de eergisteren door de Algerijnse pre mier Ben Bella op een persconferentie gedane uitlating, dat de militaire clau sules van de akkoorden van Evian, „omdat zjj voor ons onaanvaardbaar zjjn geworden", herzien dienen te wor den, heeft de Franse regering giste ren doen weten, dat zü niet voorne mens is er een positief antwoord op te geven. Men legt deze ietwat sibylljjnse Franse verklaring uit in die zin, dat de Franse regering ook niet van plan is er negatief op te antwoorden, maar dat zü er althans openljjk en officieel helemaal geen antwoord op zal geven, met andere woorden dat zjj zoveel mo gelijk zal trachten te doen alsof zij doof is. Het is nu voor de tweede maal, dat Ben Bella met zoveel nadruk naar vo ren heeft gebracht, dat de militaire clausules van Evian voor Algerije niet langer aanvaardbaar zjjn. De eerste maal was enkele weken geleden, toen in In-Ekker in de Sahara de jongste Franse kernbom tot ontploffing werd f ©bracht. De Algerijnse premier noem- e het toen „onduldbaar", dat de Al gerijnse Sahara voor Frankrijks nu cleaire experimenten wordt gebruikt. En ook nu heeft Ben Bella ongetwij feld weer deze proefnemingen voor Frankrijks „force de frappe" op het oog gehad. Men geeft in Parijs overigens toe zonder ervoor te willen zwichten dat het van de Algerijnse premier han dig is geweest zjjn eis van herziening van de militaire clausules te vergezel len van de bereidverklaring om in ruil daarvoor af te zien van een deel van de Franse financiële bijstand. CAIRO, 18 april (UPI) De zakken rollers van Egypte hebben deze week gecongresseerd in het koffiehuis van Achmed El-Bakkasj in Cairo. Ze heb ben van gedachten gewisseld over mo derne zakkenrolmethoden. De politie was uiteraard geïnteres seerd en was er vermomd naar toe gegaan. Toen de conferentie eindigde, nam ze alle gedelegeerden mee om aan de hand van het politiearchief na te gaan of er niet een paar gezochten ander waren. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 18 april. Koningin Eli sabeth van België, de hoogbejaarde grootmoeder van koning Boudewijn, heeft gisteren in een telegram 'aan ge neraal Franco om clementie verzocht voor de Spaanse communistische lei der Julian Grimau. Deze laatste moet dezer dagen in Madrid terechtstaan, niet alleen voor „staatsgevaarlijke ac tiviteiten en militaire rebellie" zo als bekend is de C.P. in Spanje ver boden maar ook voor „misdaden, gepleegd tijdens de burgeroorlog". Volgens zijn verdediger, een kapitein van het Spaanse leger, zal tegen Gri mau ongetwijfeld de doodstraf worden gevorderd. Het is niet de eerste keer dat de Belgische vorstin, die onlangs 87 jaar is geworden, een beroep doet op het Spaanse staatshoofd ten gun ste van diens politieke tegenstan ders. Twee jaar geleden reeds sloot zij zich aan bij de toen gevoerde campagne voor amnestie voor de nog in de Spaanse gevangenissen opge sloten anti-fascisten. Van haar zal men zich ook herinneren dat zij nog al ophef makende réizen heeft ge maakt naar de Sovjet-Unie en Chi na, waar zij met uitzonderlijke eer bewijzen werd ontvangen. Dooi be paalde Belgische kranten werd zij om die reden een tijdlang, „de rode koningin" genoemd. Bij een groot gedeelte van de bevolking echter verwierf zij rich door haar vreed zaam, zij het voor een vrouw van koninklijken bloede nogal verrassend non-conformisme een zekere sympa thie. Overigens heeft rij de laatste jaren bij herhaling in Spanje haar vacantie doorgebracht. De affaire-Grimau heeft gisteren in de Belgische hoofdstad aanleiding ge geven tot een woelige betoging voor de Spaanse ambassade. Een honderd tal leden van de Iberische kolonie in Brussel verzamelden zich tegen de middag voor het gebouw, in een rus tige wijk van de stad. en gaven er op rumoerige wijze uiting aan hun ge voelens van alkeer jegens het huidige regime in hun land. Enkelen hunner slaagden erin de hal van de ambassa de binnen te dringen en daar een paar ruiten te verbrijzelen. Weldra echter daagden politieversterkingen op. waar na de manifestatie snel werd beëin digd. Volgens berichten uit de Spaanse hoofdstad zal het proces tegen Grimau vandaag of morgen een aanvang ne men. Hem wordt, behalve zijn deelna me aan de burgeroorlog, ten laste ge legd dat hij in 1961 in het geheim naar Spanje is teruggekeerd en daar onder meer de grote stakingen van verleden jaar heeft helpen voorberei den. Grimeau werd op 7 november 1962 gearresteerd. Kort na rijn aanhouding werd hij nagenoeg levenloos aange troffen in de nabijheid van het hoofd gebouw van de Spaanse politieke poli tie in Madrid. In een officieel commu niqué werd toen meegedeeld, dat hij had geprobeerd zich het leven te be nemen door uit een raam van de twee de verdieping te springen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7