Interland Hoon voor ORANJE, dat de Fransen aftroeft: 1—0 Bedenkelijke partij leidt toch nog tot zege ten behoeve van statistiek Schwartz: Wat wil men nu nog meer? Gezellig, zo'n pijp... en heerlijk die geur van de pijptabak met het unieke aroma Mikhael Botwinnik kan zich uitleven op de analyse Petrosjan krijgt het moeilijk c Voetbal jeugd Roemeense „gewipt na triomf: 2-0 A blijfjong...@b blijf fit..: Swart bij Aj ax in het „tweede" davis cupteam van Coeii Moelij n minutieus genoteerd Hockeyprogramma Ondanks zwoegen van De Haan Drie Nederlanders naar de Tour? Roozenburg neemt „klip" Van Dijk ZONDER OKKER LIm 'i H Bergsma blijft winnen DONDERDAG 18 APRIL 1963 PAGINA 9 ROTTERDAM, 18 april Het Nederlands elftal heeft gister avond de interland tegen de Fran sen gewonnen dank zij een doel punt van Henk Groot, achttien minuten voor het einde gemaakt. Het Nederlandse voetbalpubliek, met nog ongeveer 35.000 man op de tribune, zal er ondanks de over winning, dachten wij, echter wel van overtuigd zijn dat de tijd van de vriendschappelijke landenwed- strijden als attractief kijkspel Voorbjj is. Oranje's noch Frank- rijks voetbalteam is er in geslaagd Uit de wedstrijd-zonder-inzet vol doende inspiratie te putten om tot een duel te komen, dat iets ge meen had met een ontmoeting op internationaal niveau. Voor de statistiek zal worden opgetekend, dat de elfde ontmoeting tussen de Voetbaltteams van Nederland en Frankrijk een Nederlandse zege heeft opgeleverd. Voor de leiders Van deze formaties had de wed strijd echter geen waarde. Zouden Zij voor het maken van toekomst- Plannen moeten afgaan op wat Zich op Feijenoords grasmat heeft afgespeeld, zij zouden wellicht nu bog in doffe wanhoop te vinden zijn in de respectieve kleedkamers. !Vd' Niet het uiterste Drie keer hout Schoorsteenklachten! '•>>>>>>.->* -• Wmwiïm 4I mt&wm mm. i lil WW.4 JU* I rif 1 j i door J. H. DONNER V) Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor nietsl Hoe? Vraag het uw «rt*nhandela»r 8: 15: 16: 81: 33: 24: 26: 28: 42: 44: 44: „i weten dat zij met de voetbal behoor lijk kunnen omspringen nu slecht en slordig plaatsten en soms schutterden als beginnelingen. Het publiek grom de aanvankelijk van misnoegen; het hoonde tenslotte de mannen die het zo graag als helden had willen bejubelen. „Leve Feijenoord" kreet het tenslot te. „Leve Feijenoord, dat ons wel ple zier bezorgt". Opvallender nog dan bij de Fransen was het falen van de Nederlanders en dan met name wat betreft het aan- valsspel. De Fransen kwamen tenmin ste nog tot vloeiende acties; acties die óók niets opleverden weliswaar, maar waaraan ten minste nog iets te genie ten overbleef omdat zij met vloeiend gemak werden uitgevoerd. Waardering had men, wat betreft het Nederlands elftal, echter alleen maar voor Mou- lijns daden. En dat is uiteraard te De Franse stopper Lerond met zijn hoofd weinig om enigszins voldaan huis- echter de bal, waarbij Kruiver onthutst waarts te kunnen keren. toekijkt. (Van onze sportredacteur) Van een zeer bedenkelijk gehalte J(as het, wat zowel de Fransen als de Nederlanders gisteravond hebben laten flen. De machteloosheid yoerde de do- y®ntoon. Bij de Nederlanders mamfes- '®erde zich dat het duidelijkst in het ®ven onsamenhangende als onbenulli- fe aanvalsspel. Bij de Fransen was j?et opvallendst hun bijzonder steriele spelopvatting. In het behandelen van bal bleken de Fransen een heel JWk bekwamer dan hun Nederlandse p°Uega's. Zij konden er veel gemak- dijker en veel speelser mee over ig. Maar in feite deden zij er niets F6®, dat iets te betekenen had of dat ?®h werkelijke kansen bood. En het Publiek werd steeds bozer. Het voelde ?'ch bij de neus genomen. Het accep- te®rde niet, dat spelers van wie zij Den HAAG, 18 april Van de oor- jPfonkelijke vijf tennisspelers, die wa di. geselecteerd voor de Davis-Cupwed- tegen Rhodesië-Nyassaland op 3, j. 6ri 5 me' in Scheveningen, is Tom Ok- Wa, Wegens studieredenen niet beschik- 3 Derhalve zullen spelen: Piet van Eys- Jan Hajer, Willem Maris en Evert Pheider. Aanvoerder is Ivo Rinkel. Ier verband met deze wedstrijd zul- d °P zondag 5 mei geen wedstrijden ^®fden gespeeld voor de hoofdklasse A de competitie. heeft woensdagavond in een jjdstrijd voor de Schotse league met (j^verloren van zijn stadgenoot Dundee Hoe het mogelijk was, dat de strijd zich op zo'n bedenkelijk niveau afspeel de? Allereerst en daar hebben wij gisteren nog voor gewaarschuwd omdat de werkelijke interesse ont brak. Men speelde een min of meer plichtmatig partijtje voetbal. Aan weerszijden, wel te verstaan. Want het probleem van de „vriendschappe lijke interlands" is geen exclusief Ne derlandse zaak. Heel de voetbalwereld kampt er mee. Het betekent niet, dat de spelers niet van zich afbijten. Dat was ook gisteravond niet het geval. Het betekent wel, dat de stimulans om tot het uiterste te reiken er juist niet is. Het vervelende voor het Neder lands elftal is echter, dat het zich geen gebrek aan inspiratie kan per mitteren. Daarvoor is zijn onder bouw te wankel; is het kwalitatief te zwak. En nu kwam er nog bij, dat in het Nederlands elftal een aan tal spelers volkomen faalde. Het dui delijkst was dat het geval met Sjaak Swart, de rechtsbuiten die ook bij Ajax al enige tijd naar zijn vorm loopt te zoeken en van wie ons maandag reeds werd verteld: „Wat Elek Schwartz doet, moet hij weten, maar Ajax stelt Swart zondag met in het eerste elftal op. Wacht echter even met publicatie van dit bericht, want anders zou voor de wedstrijd van het Nederlands elftal zijn mo reel ernstig kunnen worden onder mijnd". Swart mocht dan zeer uit de toon vallen, ook Groot en Kruiver slaagden er niet in te imponeren. Hun pogingen om enige lijn in het aanvalsspel te bren gen mislukten bijna voortdurend, ook al omdat zij te weinig in de spits van de voorhoede verschenen als dat beslist geboden was. In die aanvalsspits dook wel zo nu en dan Van Wissen op. Maar wat Oranje's aanvoerder aan ijver en werklust opbracht, werd voor een be langrijk deel te niet gedaan door zijn onzuiver afgeven van de bal. En zo bleef er alleen maar in defensief opzicht het een en ander te genieten over. Ach ter klopte alles nl. uitstekend bij Oran je. De Franse aanval werd voortdurend uitstekend opgevangen en daarbij ex celleerden vooral Pronk, Klaassens en Pieters Graafland. Maar ook Haak en Ouderland en Bennaars (op het midden veld) handhaafden zich volkomen. Achteraf beschouwd is de Neder landse overwinning ook nog tamelijk fortuinlijk tot stand gekomen. Niet, dat er aan het doelpunt van Oranje's voet ballers iets valt af te dingen. Bepaald niet zelfs, want het was een juweeltje; een gevolg van helaas het enige staaltje in deze wedstrijd flitsend aanvalsspel. Het product ook van een aanvalspatroon dat typisch Nederlands is: een dieptepass, voortreffelijk op maat van Henk Groot naar Moulijn, een snelle rush van Moulijn besloten met, vanaf de achterlijn, een getrok ken voorzet, opgevangen en ineens in geschoten door de mee opgetrokken Henk Groot. Wel echter is het Neder landse doel twee keer nogal gelukkig aan een doorboring ontsnapt. In de eerste helft schoot de Marokkaanse middenvoor der Fransen, Cossou, bin nen de seconde twee keer via de ha- den van Pieters Graafland tegen de paal. Na de rust was er een ongeloof lijk fraai en meedogenloos hard schot van Douis, dat afketste op het hout werk. De moraal van deze interland? Til er beslist niet te zwaar aan. Verwijt de spelers niet, dat zij niet bezield waren van de heilige wil, die beslist noodzakelijk is om tot aantrekkelijk voetbal te kunnen komen. De tijden zijn nu eenmaal veranderd in de voet balwereld. Oranje's en de Franse voet ballers hebben er gisteravond beslist niet „met de pet naar gegooid". IJver kan hen beslist niet worden verweten. Zij waren ook wel strijdvaardig, al leen... niet met een hoofdletter. De in spiratie daarvoor is nog slechts voor behouden aan wedstrij den-met-een-in zet. r Het Nederlandse doelpunt, dat het pu bliek na de vele teleurstellingen deed opveren. Juichend heft Piet Kruiver de armen, nadat Groot, verscholen achter de Fransman Bonnel (8), laag heeft inge- I schoten. Het moment in de tweede helft, waarop de Fransen een doelpunt verdienden. Een verschrikkelijk hard schot van Douis beukt de lat, waarna de verdediging van Oranje m angstige afwachting ia van het mogelijke effect, dat de bal aal krijgen bij zijn terugkeer vlak vóór de doellijn. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 18 april. Geen vreug de-uitbarstingen in de kleedkamer van de overwinnaar. Wel breed-lachende be stuursleden van de KNVB, die desge vraagd meer de nadruk wilden leggen op de uitslag dan op het vertoonde spel. „Daar gaat het tenslotte om, ook voor de Fransen, al lijkt het, dat zij zich niet interesseren voor de „knikkers". Elek Schwartz nam traditiegetrouw geen blad voor zijn mond. „Zonder over drijving, dit Franse elftal speelde beter dan Reims tegen Feijenoord, misschien ook beter dan het Nederlands elftal, of ken men niet juister zeggen: anders. V/ij kenntn die teams met een voortreffelijke balbehandeling en lichaamscontrole zo langzamerhand en zijn er op ingesteld. U ziet bij Feijenoord hoe daartegen met succes kan worden geopereerd. Welnu, wij voetbalden dit keer ook op de juiste manier, gaven geen krimp in de verde diging en sloegen toe, toen daarvoor de gelegenheid was. Wat wil men in vredes naam nog meer. Moet ik tegen onze jon gens met een minder goede techniek dan de tegenstanders zeggen, dat zij sneller moeten wenden, goocheltoeren moeten vertonen met verwaarlozing van hun typisch Nederlandse speeltrant? Dat zou hetzelfde zijn als een zwerve - uitrusten met een parapluie." De bondscoach keek als een door nie mand begrepen wonderdokter naar de zoldering. „Ik dien de juiste taktiek te vinden met de middelen, waarover ik beschik. Omdat het hier om een „ge wone" interland ging, mocht Van Wis sen in de aanval wanneer dat maar even kon. Hij deed het, evenals Klaassens trouwens. Dat was heus een risico, want hadden de Fransen in hun laatste wed strijd tegen Engeland niet vijf doelpun ten op de lei gebracht?" Van alle Oranje-manne keek Moulijn het meest voldaan. „Ik begin steeds meer te merken, dat mijn oude vorm terug komt. Ik werd nauwelijks aangevallen en dat speelde echt gemakkelijk. Er is even tijd voor nodig om de vrijstaande man op te sporen en die speling kreeg ik steeds." In de Franse kleedkamer werd over Moulijn in krassere termen gesproken. „Een dribbelaar van grote klasse," mompelde rechtsback Wendling. „Ik zal hem nooit kunnen vergeten." Het Franse voetbalelftal beneden de 23 jaar heeft woensdagavond de neder laag van het a-elftal enigszins verzoet door een overwinning met 3-1 op het Griekse jeugdelftal. Eerste schot op het Nederlandse doel van Bonnel. Kruiver schiet naast. Swart neemt een slechte hoekschop. Fraaie Franse aanval niet beloond. Cossou trap van dichtbij de bal tweemaal achter elkaar tegen de paal. Hoekschop van Chillian. Tweede kans voor Fransen. Chillian knalt voorzet van rechts, op zes meter van het doel, hoog over. Moulijn neemt hoekschop. Van Wissen komt mee naar voren en vuurt naast. Weer mag Moulijn een hoekschop nemen. Pieteirs Graafland stopt een knap schot van Douis. Hoekschop van Chillian. Nog een hoekschop voor de Fran sen, nu genomen door Wisnieski. RUST 0: Kruiver trapt af. 4: Uit een hoekschop van Bennaars schiet Klaassens naast. 13: Pieters Graafland moet in actie ko men bij een schuiver van Douis. 15: Gejoel aan het adres van Swart. Hij richt veel te hoog. 16: Het derde zeer gevaarlijke moment voor Oranje. Douis neemt de bal „ineens op de slof" en de bal vliegt recht omhoog van de lat De Fran sen zfln er niet bij om alsnog een doelpunt te maken. 17: Een hoekschop van Chillian „scheert" de lat. 21: Prachtige redding van Pieters Graat- land na een magnifieke kopstoot van Douis. 26: Eindelijk een schot uit de Neder landse hoek. Groot neemt deze taak op zich, maar doelman Bernard is paraat. 27: Hoekschop van Chillian. 28 De mooiste combinatie van het Ne derlands elftal. De bal gaat van Groot naar Moulijn, die weer een van zfln knappe passes geeft, terug naar Groot. De Ajacied vuurt daar op van dichtbij raak: 1-0. HEREN HTCC-beker. KwartfinaleEMHC Zwolle. MOPDKS, HHIJC IIAmster dam, PushLaren II. DAMES Parnassia-prijs. Kwartfinale: MOP Amsterdam. Advertentie) Wij spuiten in één dag een nieuw rond, glad, lekvrij en naadloos ka naal in Uw oude schoorsteen zonder hak of breekwerk, met tien jaar garantie. „D^teenwerf" Spaarndamseweg 48, HatRem. Telefoon 02500-53750. Advertentie Clan \;c J... i r» y. ftv i De kansen in de tweekamp om de wereldtitel tussen Botwinnik en Petrosjan beginnen te keren. Weer heeft Botwinnik gisteren een schitterende party gespeeld, weer dreef hü de uitdager terug in een mindere stelling. Met zwart aanvaardde hij de geïsoleerde damepion en met alle stuk ken op het bord ontplooide hij krachtig spel. Petrosjan probeerde aan de isolatie te ontkomen, maar bereikte niets. In de slotfase greep de wereldkampioen het GUILDFORD, 18 april Het Neder landse jeugdelftal, spelers van 16 tot 18 jaar, is uitgeschakeld in het UEFA- jeugdtoernooi. Na de grote nederlaag tegen Engeland (0-5), was er de ver rassende overwinning met 3-1 op Rus land, maar woensdagavond verloren de Oranjehemden met 2-0 van de ti telhouder Roemenië, dat een goede partij speelde. Engeland zegevierde met 2-0 over Rusland en plaatste zich met Schotland, Noord-Ierland en Bul garije voor de halve finales van het toernooi. De wedstrijd tussen Nederland en Roemenië was niet groots. Roemenië, iets sterker in de aanval, kwam voor de rust door goed verdedigen van de backs Van Hal en Poulus niet tot doel punten. Rechtshalf De Haan was in die periode de harde zwoeger. Telkens weer onderbrak hij de aanvallen en hij zorgde ervoor, dat Roemenië niet kon scoren, toen hij op de lijn staande, de bal uit het onbeschermde doel trapte. Ondanks een verhoging van het tem po aan Nederlandse zijde kwam het doelpunt aan de andere kant. In de 60e minuut onderschepte Codrenu een slecht geplaatste bal en zijn haarzui- vere pass van Pavlovici opende een be nutte kans. Daarna was het Roeme nië, dat het beste van het spel tot zich trok. Want al kwam Nederland door Van Iersel en Giesen tot gevaar lijke uitvallen en zag Verdonk zijn hoekschop, die op de lijn belandde uit het doel getrapt door Lepestu, het tweede Roemeense doelpunt bleef niet uit. Pavlovici kopte in na een hoek schop van links. De standen in de verschillende groe pen luiden: Groep A: 1. Schotland 3-4 (8-3), 2. Duitsland 3-4 (6-0), 3. Griekenland 3-3 (8-7), 4. Zwitserland 8-1 (3-6). Groep B: 1. Bulgarije 3-5 (5-2), 2. Italië 3-4 (8-3), 3. Frankrijk 3-2 (4-7), 4. Hongarije 3-1 (2-7). Groep C: 1. Engeland 3-6 (10-0), 2. Roemenië 3-4 (4-2), 3. Nederland 3-2 (3-8), 4. Rusland 3-0 (1-6). Groep D: 1. Nrd. Ierland 3-5 (6-4), 2. België 3-4 (5-3), 3. Tsj. Slowakije 3-2 (4-5), 4. Zweden 3-1 (6-9). PARIJS, 18 april Woensdag zijn de namen gepubliceerd van de ren ners van de dertien ploegen, die deel nemen aan de Ronde van Frankrijk voor beroepsrenners. In deze nog niet officiële deelnemerslijst zouden drie Nederlanders voorkomen. Twee van hen zijn Jan Janssen en Dick Entho ven, die uitkomen voor Pelforth-Le- jeune. Bij de ploeg St. Raphael-Gitane zijn slechts negen renners in eerste in stantie opgegeven, zodat men de ge volgtrekking kan maken, dat een van de vijf Nederlanders, De Roo, Gelder mans, Stalker, Maliepaard of Hugens, in deze ploeg zal starten. initiatief. Via een offer van een pion bracht hij twee torens naar de voor laatste rij. De partij is afgebroken. Bot winnik heeft winstkansen. Petros jan 1. c2-c4 2. Pgl-f3 3. Pbl-c3 4. e2-e3 5. d2-d4 Botwinnik c7-c5 Pg8-f6 e7-e6 d7-d5 Pb8-c6 Door Tarrasch als de „normaal va riant" van het damegambiet beschouwd. Naar de huidige inzichten geeft deze opening de beide spelers gelijke kansen. 6. c4xd5 e6xd5 Wit heeft dus besloten op de geïso leerde pion te spelen. Gebruikelijk is 6. a3 om zwart hetzelfde te laten doen. 7. Lfl-b5 Lf8-d6 8. d4xc5 Ld6xc5 9. o-o o-o 10. b2-b3 Al sinds bijna honderd jaar is bekend, dat zwart in dit soort stellingen geen nadeel heeft te vrezen. Wel is de kans op remise groot. 10. Lc8-e6 11. Lcl-b2 Dd8-e7 APELDOORN, 18 april Woensdag middag zijn de partijen uit de negende ronde van het toernooi om het Neder lands damkampioenschap gespeeld Piet Roozenburg versloeg een van zijn grootste concurrenten Van Dijk, maar Bergsma won eveneens en behield daardoor de leiding. De uitslagen waren: Van DijkRoo zenburg 0-2, BergsmaD. de Jong 2-0, W. van BeekEdink 0-2, GordijnKin negen 1-1, Bom—Lere 1-1, Holstvoogd— Van Hal 1-1, Beeke—Ansems 1-1. De stand luidt nu: 1. Bergsma 14 pnt. 2 en 3 Roozenburg en Van Dijk beiden 12 pnt., 4 en 5 Holstvoogd en Van Kinnigen 10 pnt., 6, 7, 8 en 9. Beeke, Bom, Van Hal en Gordijn allen 9 pnt. 10. Lere 8 pnt., 11 D. de Jong 7 pnt., 12. Ansems en Edink beiden 6 pnt., 14 Van Beek 5 pnt. 12. Pc3-e2 Ta8-c8 13. a2-a3 Tf8-d8 Zwart ontwikkelt zich makkelijk. 14. Pe2-d4 Le6-g4 15. Lb5-e2 Het systeem met 7. Lb5 heeft zijn pointe niet geopenbaard. 15Pf6-e4 16. Ddl-d3 Lc5-d6 17. g2-g3 Petrosjan smoort iedere mogelijkheid van een zwarte koningsaanval. Het i> waar, dat de stellingen nu enigszins zijn vastgelopen. 17Pe4-c5 18. Dd3-bl Pc5-e4 19. Dbl-d3 Pe4-c5 20. Dd3-dl Petrosjan speelt op winst. M.i. vol» komen ten onrechte. 20Pc5-e6 Nu komt zwart goed te staan. 21. Tfl-el Ld6-c5 22. Pd4xc6 b7xc6 23. b3-b4 Lc5-b6 24. Ddl-a4 De7-e8 25. Tal-dl f7-f6! De uitval naar h5 zal zwart een ge» vaarlijk initiatief geven. 26. Tdl-d2 De8-h5 27. Da4-dl c6-c5! 28. Pf3-d4 Nemen op c5 ging niet wegens 28. La5. 28Lg4xe2 29. Ddlxe2 Dh5xe2 30. Pd4xe2 Pe6-g5 Zwart dringt binnen. 31. Kgl-g2 Pg5-e4 32. Td2-dl c5xb4 33. a3xb4 Tc8-c2 34. Lb2-d4 Lb6xd4 35. Tdlxd4 Tc2-b2 36. h2-h4 Td8-c8! De geconcentreerde werking van alle stukken is wel een pion waard. 37. Td4xd5 Tc8-c2 38. Kg2-f3 Pe4-d2t 39. Kf3-g2 Pd2-e4 Zetten herhalen vóór de tijdcontrole. 40. Kg2-f3 Pe4-d2t 41. Kf3-g2 Afgebroken. Botwinnik heeft uitste kende winstkansen. Na 41Pc4 is 42 Tc5 de enige zet. (42. Kf3 of 42. Kfl dan 42Pe5). Zwart heeft dan in 42. a5 een zeer sterk uitziende zet. Wit kan zich echter verdedigen door de kwaliteit te geven op c4. Het is de vraag of zwart dan kan winnen. Misschien vindt Botwinnik in de nach telijke analyse iets beters. Hij is bekend en gevreesd als analysator van afge broken partijen. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9