KOMEN AL BINNEN EEN KWARTIERTJE TE VOORSCHIJN I Nederland draagt zes ton bij en wijst vijf of zes leden aan Nog een loot aan vrijzinnige stam R ijproef voor: i INGEROESTE FOUTEN Nog dit jaar expeditie van Benelux naar de Zuidpool? ONDER BELGISCHE LEIDING Onbeleefde ambtenaren Anti-kraaienactie tegengevallen Mevr. H. Meyers- Kehrer Doden in het verkeer ZATERDAG 20 APRIL 1963 PAGINA 13 *m Schrik niet van zijn kille diag nose. Daar is het u toch im mers om begonnen. U dacht, dat u een voortreffelijke auto mobilist was, die zich zonder fouten door het verkeer beweegt. Natuurlijk, u rijdt niet meer zo als u dat tijdens uw rij-examen hebt gedaan. U anticipeert veel vlotter, neemt een tikje brutaal eens voorrang waar dat niet mag als dat de vlotte doorstroom van het verkeer bevordert, ziet ook eens af van voorrang om een kruispunt vrij te maken, enfin, u doet mee, vlug, veilig en gerouti neerd. En toch nog zoveel fouten? Maar waar zit 'm dat dan in. Een ding is jammer. De auto mobilisten die Schalk en zijn collega's onder handen krijgen, zijn doorgaans de beroerdsten niet. Zij geven zich vrijwillig op betalen ervoor om hun ge- woonte-fouten te achterhalen, om hun kennis wat bij te schaven. De „slechte" rijders die denken dat zij voortreffelijk rijden zij zijn het, die blijven doorjakkeren, zelfverzekerd en in staat van on wetendheid. Een niet ongevaar lijke staat: wij hebben, met res pect voor alles wat moraaltheo logie heet, zelve ondervonden, dat men onwetend in het verkéér wèl kan zondigen VIC SNIEKERS. n de Belgische hoofdstad staat vooralsnog geen zeker, heid omtrent de juiste ver trekdatum van een Belgisch- Nederlandse expeditie naar de Zuidpool. Uit Nederland afkom stige berichten, volgens welke deze gecombineerde wetenschap pelijke onderneming reeds in sep tember a.s. zou kunnen starten, werden dezer dagen in Brussel „nogal voorbarig" genoemd. Niet temin blijkt in de betrokken krin gen de hoop groot te zijn, dat het vertrek inderdaad nog vóór het einde van het jaar kan plaatsheb ben. De onderhandelingen ter zake, die door baron Adrien de Gerlache de zoon van de be roemde ontdekkingsreiziger die in de vorige eeuw reeds „de Belgi sche Zuidpooltraditie" vestigde worden gevoerd, hebben thans hun slotfase bereikt. De heer F. Schalk, oud rij-instructeur van De Rotterdamse politie die de rijproef voor gevorderden afneemt, met de chauffeur. Tja. llllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIMIIIinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllrllllllllMIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIlllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM! Om het te achterhalen zijn we zelf maar zuchtend achter het stuur gekro pen, met naast ons de heer F. Schalk, oud-rij-instructeur van de Rotterdamse politie, die nu voor de A.N.W.B. de rijproeven voor gevorderden afneemt. Twee uur rijden, door de stad, op de rijksweg, hellinkje trekken, bochtje draaien, voorsorteren, een van links „door-drukkende" ondeugd zijn gang la ten gaan, néén, nu niet driftig worden, zebra respecteren, géén oranje licht „pikken", lijdzaam sukkelen achter een les-auto, parkeren op veilige afstand van de hoek. De correctheid zelve, maar de man naast de bestuurder had het al binnen tien minuten door. Dat is trouwens zijn vak. „Binnenstebuiten keren", noemt hij het, al merkt <ie automobilist daar niets van. Ingeroeste fouten komen er meestal binnen een kwartiertje al uit. De chauf feur weet daar niets van. Hij denkt, dat hij het allemaal bést doet. Hij rijdt toch al zóveel jaar, hij, de routinier, die er al een paar honderd duizend kilometer op heeft zitten en nu rnet een grijnslach denkt: „kom maar op, Schalk". Maa.r Schalk zwijgt. Voor hem ligt een lange lijst. Hij vult in, kijkt, peinst. Nu links af, daar parkeren graag. Ja, rijdt u maar weer door. De automobilist kent geen spoortje nervositeit meer. Hij is geen groentje, geen examen-kandidaat. Zo moet Schalk hem juist hebben. Helemaal ontspannen, zeker van zich zelf, achter' het vertrouwde stuur van zijn vertrouwde wagen, rijdend op de vertrouwde manier. Dan kan hij de fou ten plukken, als rijpe appels van de boom. Na twee uur rijden zitten we tegen over elkaar. Hij knikt, het knn van alles betekenen. Dan begint hij te praten over het gebruik van het koppelings- pedaal. Nu is dat toevallig een verve lende zaak: wij leerden auto-rijden in de sneeuw en hielden daar de vrees van over, dat de motor snel zou afslaan, hetgeen in die dagen ook inderdaad gebeurde. Na al die jaren doet u het nog itééds fout, zegt Schalk. U ontkoppelt te veel, schiet zó de bocht in. Tja. Hebt u veel haast? Valt nogal mee. Waarom houdt u het koppelings pedaal dan ingedrukt, tijdens het wach ten voor verkeerslichten? Tja. We waren ons er eigenlijk niet eens meer van bewust. En dan: terugschakelen bij relatief hoge snelheden sportief, nietwaar leidt als regel tot afremmen op de koppelings-platen" inplaats van het be oogde afremmen op de motor. Iets min der driftig rijden kan ook in dit opzicht geen kwaad. Tja. En nu uw deelname aan het verkeer. Bij het rechts-afslaan op de rijksweg Rotterdam-Den Haag liet u de „uitloop- strook" tot het laatste ogenblik rechts liggen: daarna „dook" u de weg naar rechts in. Maar men dient de uitloop- strook kenbaar aan vierkantjes in te genstelling tot de zgn. invoegstrook van driehoekjes, wist u dat? ook inderdaad te gebruiken. We praten nog een tijdje verder, als automobilist tamelijk bloot op de snij tafel, maar tóch getroost, want Schalk doet van alles om ons weer met de verkeerswetgeving te verzoenen. En hij heeft ook positieve opmerkingen: U past zich zeer goed aan in het huidige verkeer. In uw rij-stijl bleek sen duidelijke neiging tot haast aan wezig te zijn. Een nadeel hiervan is, dat vele weggebruikers (nog) niet of on voldoende in staat zijn om zich bij de zeer vlotte handelingen van de routinier aan te passen, waardoor bij hen niet on gevaarlijke schrikacties zouden kunnen worden opgewekt. Wij raden u derhalve aan om hiermee rekening te houden. Neen, dit behoeft geen ongunstige be ïnvloeding van uw gemiddelde snelheid tengevolge te hebben. Verder toonde u tets over te hebben voor uw mede-weg gebruikers, zonder te vervallen in een toj, vertragingen aanleiding gevend te veel aan beleefdheid. Een morele steun voor de automobilist, die met enige verbazing het rijtje ge- woonte-fouten nog eens doorleest. Zijn routen èn zijn kwaliteiten: ook dat is belangrijk, hij weet, dat hij bepaalde °'bgen goed doet. En terwille van deze zekerheid onderwerpt men zich aan de ij-proef voor gevorderden. Natuurlijk wordt er wel eens mis- van gemaakt, vertelt Schalk. Zo eens een werkgever, die op •van deze rijproef uitgemaakt Zlen, wie van zijn chauffeurs voor rinnJ°- ig-.m aanmerking kwam. Kijk, nen mJ natuurlijk niet om begon- 'Afh meeste kandidaten boeken die result?ten. Bijvoorbeeld met stin A t r' jaren geleden een ern- van ^N?'°ncjeluk had gehad. Hij was ziiv aangereden. Nadat hij van hii wAAA? A9en was Senezen, begon weJAA chaufferen en dat ging hem bona \r A' Hl' W9S ook heslist niet aAdl- r heA viel hem op, dat zoveel „™eliv>eggebruikers zo, laten we zeg gen vreemd op zijn gedrag reageerden. hruik was Hij kon er echter niet achter komen, wat het was. Na tien minuten had ik het al dóór, vertelt Schalk. De man kon niemand achter zich velen, wellicht een reactie op het ongeluk. Hij gluurde als maar in zijn achteruitkijkspiegel, on bewust van het feit dat dit levensge vaarlijk was, want je moet tenslotte ook vooruitzien in het verkeer. Ja, toen hij eenmaal wist wat het was, ging hij er op letten en toen was hij er zo van genezen Een moeilijk punt: U constateert, dat iemand, bijvoorbeeld een oudere man, beslist niet meer in staat is om te chauf feren. U kunt het hem moeilijk ver bieden, hij heeft zich immers geheel vrijwillig voor deze. proef opgegeven. Wij zeggen hem natuurlijk, dat hij niet achter het auto-stuur thuishoort. Maar wanneer nu blijkt, dat de man van plan is om te blijven dóórrijden? Dan kan hij dat doen. Maar u weet, dat dat levensgevaar lijk is. Ja. Wat wij natuurlijk wel proberen is, hem ervan te overtuigen, dat hij achter het stuur zijn eigen leven en dat van anderen in gevaar brengt. Ongeveer Fout: als u rechts wilt, moet u niet te lang aarzelen voor u de uitloopstrook oprijdt. De vierkantjes geven aan, dat het een uitloopstrook is. Een invoegstrook wordt aangegeven met driehoekjes. Waarom bleef u zo lang links rijden? Gewoontefout. Stoepje-pikken heet dit. Ook een gewoontefout, soms kan het niet anders. Weer fout: bij het invoegen geleidelijk aan het verkeer gaan deelnemen en niet zo maar er tussen-in schieten. Laat die pijl maar, dat schept slechts verwarring. Als de weg vrij is, kunt u zonder bezwaar geleidelijk invoegen. één procent van de (circa 800) automo bilisten, die zich per jaar aan de rijproef voor gevorderdén onderwerpen kos ten f 45 voor niet-leden en f 35 voor leden blijkt absoluut ongeschikt om te rijden. ZWOLLE, 19 april Besturen en di recteuren van nijverheidsscholen heb ben teleurstellende ervaringen opge daan met de onderafdeling bouw van de afdeling nijverheidsonderwijs van het ministerie van O., K. en W. De afde ling Amsterdam van de Nederlandse bond van leerkrachten bij het nijver heidsonderwijs heeft dit meegedeeld in dé algemene vergadering van deze bond, die hier is gehouden. Volgens de afdeling Amsterdam worden vertegen woordigers van scholen en schoolbestu ren op deze departementale afdeling vaak zeer onbeleefd, soms onheus en in enkele gevallen zelfs krenkend behan deld. 99 DEN HAAG, 18 april Het resul taat van de „Anti-kraaienactie" waar voor subsidie werd verleend door de Koninklijke Nederlandse Jagersvereni ging, het jachtfonds en het landbouw schap, is beneden de verwachtingen ge bleven. Nu bijna alle cijfers bekend zijn, blijkt namelijk dat 12.292 kraaien of kraai-achtigen werden „afgeschoten" tegen een raming van 20.000 kraaien, roeken, kauwen, eksters en Vlaamse gaaien. Het aantal afgeschoten eksters en Vlaamse gaaien is, in verhouding, bijzonder groot. De Nederlandse vereni ging tot bescherming van dieren had bezwaar tegen deze actie gemaakt. (Van onze Brusselse correspondent) Zelfs hoeft het geenszins uitgesloten te worden geacht, dat Luxemburg eveneens zal deelnemen aan de expe ditie, zodat deze onder een volwaardi ge Benelux-vlag zou kunnen uitvaren. Uit goede bron vernamen wij dezer dagen dat een suggestie dienaangaan de vanwege prins Antoine de Ligne, een andere bekende globetrotter, mo menteel ernstig wordt onderzocht in het Groothertogdom. Het laatste struikelblok, dat de defi nitieve organisatie van de expeditie nog in de weg staat, wordt in feite gevormd door de houding van de Ame rikaanse vloot, die zich nog steeds De leider van de laatste Belgische expeditie, majoor Derom, bij de vlaggemast van de Koning Boudewijnbasis aan de Zuidpool. Vermoedelijk verkeren de instal laties van de basis, die drie jaar niet gebruikt is, thans in deplorabele staat. De volgende expeditie zal dan eerst een heel nieuw kamp moeten aanleggen. niet bereid heeft verklaard in te statui voor het transport. Het ministerieel- comité voor weten schapsbeleid, onder wiens bevoegdheid deze aangelegenheid valt in België, had nameljjk drie voorwaarden gesteld al vorens in te stemmen met het pro ject van baron de Gerlache: 1) de ex peditie moest onder Belgische leiding staan; 2). de buitenlandse in dit geval dus grotendeels Nederlandse deelneming moest 40 procent bedragen; en 3). de US-Navy moest voor het ver- voer zorgen. WSiiï Wjm Terwjjl over dit laatste punt nog druk overleg wordt gepleegd tussen Brussel en Washington, zijn de eerste twee voorwaarden intussen vervuld. Hoe- gyjafflKBPI gp|M wel de naam van de expeditieleider nog M niet bekend is, staat het al vast, dat H het opnieuw een Belgisch officier "v' zijn. Anderzijds hebben ook de bespre- Prins Albert en Prinses Paola waren in kingen met de Nederlandse organisa- 1960 aanwezig bij de terugkeer van de tie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder- laatste Belgische expeditie naar de Zuid- zoek tot een positief resultaat geleid: pool. Naast hen de leider van die moei- Nederland, zo werd overeengekomen, zame expeditie, majoor Derom. zal 600.000 gulden bijdragen tot de on- Als „routiniers-onder-elkaar" los je zulke problemen zo op. Maar als er in de andere wagen nu eens géén routinier zit? DE KLEINE PARTIJ „De Vrije Democratische Unie", zo lees ik in de „doelstelling" van die partij, „wenst langs ondogmatische en democratische weg sociale en culturele belangen van het gehele volk of een deel ervan te behartigen. In het bijzonder die, waaraan door overheid of particulier geen of onvoldoende aandacht wordt besteed, teneinde daardoor een meer harmonische ontwik keling van staat en maatschappij te verkrijgen. Om dat doel te bereiken sluiten de gemeenschappen of verenigingen, die haar groeps- of algemene belangen langs ondogmatische, democratische weg wensen te bepleiten, zich aaneen tot een Unie van belangengemeenschappen, welke op staat kundig terrein deze belangen namens die groepen zal behartigen". Onder de „actuele belangen" die zij nastreeft merk ik op: 1) Vrije ontwikkeling van het particulier initiatief op economisch gebied, met opheffing van het loonplafond en een sociaal verantwoord basis-inkomen, hetwelk aan elke kostwinner bij de wet is gegarandeerd. 2) Gelijkgerechtigdheid van man en vrouw". Onder het hoofdstuk „Onderwijs" tref ik onder punt 4 aan: „Invoering van een supernationale taal, reeds in het eerste leerjaar". In feite, zo heeft mevrouw H. Meyers-Kehrer secretaresse van de V.D.U. mij uitgelegd, is de partij een voortzetting van de Vrijzinnig Democratische Bond, zoals die vóór de oorlog existeerde. Met die verstande dat de V.D.U. een „algehele ontwikkeling in het kader van een wereld rechtsorde voorstaat." En „ondogmatisch" is de V.D.U. in zoverre dat zij binnen het bestek van haar formatie allerlei tegengestelde meningen, zelfs over beslissende zaken, toelaat. Anti-militaristen dus, zowel als aanhangers van de NATO. Persoonlijk zegt mevr. Meyers: „Als ik dat gedoe met die E.G.K.S. en met de E.E G. gadesla dan denk ik: laat ze hun gang maar gaan, het zijn nét kinderen." „De V.D.U.," zegt mevrouw Meyers, denkt dat „wat op het ene moment goed is, nog niet even goed is op het andere." Zij voegt daaraan toe: „Wij zijn géén socialisten en wij zijn ook niet rechts. Wij hebben onder elkaar een diepe eerbied voor de overtuiging van de ander. Aan hangers van een Wereldrechtsorde als wij zijn, vinden we dat niemand wapens moet dragen. Maar wij willen dus géén socialisme omdat dat óf tot de dictatuur óf tot de chaos moet leiden. Bij ons kan iedereen er van zeggen wat hij er van vindt Bijvoorbeeld over de nationalisatie van banken heerst bij ons verschil van mening." Mevr Meyers heeft zich van jongs af geïnteresseerd voor politiek-sociale vraagstukken. Haar vader was vroeger lid van de Amsterdamse gemeenteraad voor de Vrijzinnig Democraten. Zij heeft het dus van huis uit meegekregen. „Waarom ga je in de politiek?", zegt zij. „Ik zou dat willen beantwoorden met een wedervraag: waarom ga je schilderen?" En zij voegt daar bespiegelend aan toe: „Ik heb in de loop der jaren geleerd samen te werken met mensen, die ik vroeger altijd gehaat heb." Mevrouw Meyers zegt tenslotte: „De wereld zal mijns inziens niet tot harmonische ontplooiing kunnen komen wanneer niet veel meer vrouwen haar stem in politieke zaken kunnen laten horen. Wanneer in de ontwapenings conferenties en topconferenties meer vrouwen zitting hadden, dan zouden vele vraagstukken, waarvoor nü geen oplossing gevonden wordt, reeds lang zijn opgelost. Vooral in buitenlandse kwesties is het Moederwezen broodnodig. Alleen een samenwerken van man en vrouw zal vrucht dragen. Maar niet één vrouw met twintig mannen. Die vrouw wordt wég- geredeneerd." De Vrije Democratische Unie neemt niet deel aan de verkiezingen. „Wij zijn idealisten," zegt mevrouw Meyers. „Wij hebben geen financiële draagkracht." HERMAN HOFHUIZEN dememing en vijf of zes expeditieleden leveren. (De Luxemburgse participatie is nog niet in de plannen opgenomen; eventueel zou deze derde partner een of twee leden mogen aanwijzen). Bel gië zal instaan voor twee derden van de bemanning, die in totaal een twintig tal onderzoekers zal omvatten, onder wie twee of drie wetenschappelijke me dewerkers. België denkt ongeveer ander half miljoen gulden te besteden aan de expeditie. Zulks wordt reeds een hele uitgave genoemd in Brussel. Vandaar trouwens de weigering nog eens bijna eenzelfde bedrag ter beschikking te stel len voor het transport. iet alleen uit financiële overwe gingen werd in België het ak koord met Nederland met vreug de begroet. Toen in 1959 het Zuidpoolverdrag werd gesloten (onder tekenaars waren de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Japan. Engeland, Zuid- Afrika, Chili, Argentinië, Australië, Nieuw-Zeeland, Frankrijk, Noorwegen en België), met het doel het tot dan toe al te zeer verspreide onderzoekings werk in het nog vrij onbekende ant arctische gebied te coördineren, kom men in de betrokken Belgische kringen moeilijk begrijpen waarom Nederland zich afzijdig hield. „Een klein land kan toch ook pionierswerk verrichten", zo luidde de opmerking van velen. Nu de kogel eindelijk door de kerk schijnt te zijn, na meer dan acht maanden duren de besprekingen, is de tevredenheid dan ook bijzonder groot. Veel waardering hoort men in verband hiermee uitspre ken jegens de heer K. W. L. Bezemer, docent in de marinehistorie aan de rijksuniversiteit van Utrecht, een inter nationaal bekend Pooldeskundige, wiens inspanningen in aanzienlijke mate het Belgisch-Nederlandse project hebben geschraagd: dank zij hem zullen nu ook voor het eerst Nederlanders het Zuid poolgebied gaan betreden. De Belgische ploeg die zal deelne men aan deze nieuwe expeditie, zal worden gevormd door veteranen van de drie vorige Belgische tochten, die achtereenvolgens werden aangevoerd dooi commandant De Gerlache, kapi tein Bastin en majoor Derom. De be doeling is vijftien maanden aan de Zuidpool te blijven. De eerste zorg van de expeditie zal zijn na te gaan of de „Koning Boudewijnbasis", die sedert drL jaar praktisch verlaten is, nog kan worden bewoond. Indien zulks onmoge- liji. zal blijken te zijn, moet een nieuw kamp worden opgericht. Indien de expeditie nog in het najaar kan vertrekken hetgeen dus afhangt van een spoedig succes der onderhan delingen met de Amerikanen z al zij in het antarctische gebied belanden tij dens een periode zonder zonne-activi- teit. in tegenstelling met de vorige Bel gische werkzaamheden. Aldus zouden hoogst belangwekkende vergelijkingen kunnen worden gemaakt. Ten slotte zij vermeld dat een volgende gecombineer de expeditie eventueel onder Neder lands commando zou staan ingevolge een nu reeds vastgelegde afspraak. DE LIER, 20 april De 87 jaar oude heer T. Dekker uit De Lier is gisteren bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven geko men. Hij stak onverwacht het kruis punt van de Hoofdstraat en de pro vinciale weg over en werd toen aan gereden door een personenauto. MARIA-HEIDE. Gistermiddag is de vijfjarige Hansje van Os uit Maria- heide bij het oversteken van de pro vinciale weg Veghel-Uden door een be stelwagen gegrepen. Hij was vrijwel op slag dood. De bevolking van het kerkdorp Ma- ria-heide heeft vorig jaar aan de pro vinciale waterstaat en de gemeente Veghel om verbetering van het uit zicht op de weg gevraagd. Italië. Van het vliegveld Fiumici- no bij Rome is driehonderd kilo plati na ter waarde van een half miljoen dollar gestolen. Interpol is ingescha keld (AFP) s Gevorderden iiiiiifiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 13