e x zonnetje Ai/>' ONS-- I Vernieuwde Eucharistie viering in de landstaal Gemeenschapsmis niet in de plaats van de Hoogmis VADER VAN ANNE FRANK BIJ DE PAUS Snorrende computer redt PTT uit dreigende nood Omzet Philips in le kwartaal 1963 niet teleurstellend Ruim 2400 aandeelhouders bezochten jaarvergadering Geen eten, wel EXTRA" plaat WERELDRECORDHOUDER MONOWIEL GAAT VAN v M Minister vraagt scherp toezicht op „Halbstarken Mannen van Shape bij mobilisatie in het klein NV S LAVENBURG'S BANK VAN KANTOOR NAAR FABRIEK Prinses Beatrix bezoekt Kapitool Pathet Lao valt vliegveld aan SINT GREGORIUSVERENIGING i VL Voor het eerst sinds 52 jaar opvoering Strauss' Electra Bredase parochianen deden het zelf Kerk inwendig geheel vernieuwd KLEINPLASTIEK IN MADURODAM Voldoet nieuw Ondas - aanvullingssysteem? Balans over 1962: Tienduizend woningen minder in aanbouw Geen knoeierijen bij Prinses Beatrix Fonds Snelle treinstellen op stopdiensten in randstad -Hol land Hoger bedrag voor slachtoffer? Nazi's? ZATERDAG 20 APRIL 1963 PAGINA 9 Liturgische weekkalender H otUanidi- Festival Tl HEESWIJK, 20 april (KNP) De studiedagen van de Nederlandse Sint Gregoriusvereniging welke voor de der tiende Maal werden gehouden, stonden dit jaar geheel in het teken van een vernieuwde Eucharistieviering in de landstaal. Kerk-muzikaal Nederland kon kennis nemen van het werk van de groep van volkstaalliturgie uit Amster dam. Met toestemming van mgr. W. Bekkers werden de Eucharistische ge heimen donderdag gevierd volgens de manier zoals de werkgroep dat in stu dentenkringen van de hoofdstad doet. Hoewel er tijdens de drie dagen van (NADRUK VERBODEN) Miv'A, 21j aPril Beloken Pasen; eigen Maandae ïli gr?1 va« Pasen -wit- laren- i\? r en Cajus, pausen-marte- -—rood—- Sl diligls; prel van Pasen ^Prefagvan1paVsen i°wulg; 26 geb' H' J°Hs; telaar^8 \Ju' FAdelis van Sigmaringen, mar- -rood- S Protexlsti; pref. v?n Pasen M?sejhustuns R2^e»dKmJH- Egbert' belijder; Pasen wit-? Fidelis; pref van ^ndet-dag^H. Marcus, evangelist; eigen credo- nref v 'a B°etemis Kruisdagen; Vriidafr' d' aP°stelcn -rood- marteiaren ClvatsU|ieriii^I?rcenilJus' Pausen" rood— diligis; pref. van Pasen leraar®' MisP<TrUS c?"isius' belt)der-kerk- wit— n medio; pref van Pasên •lgen Mis^credn- 2e« zondae na Pasen, mis, credo; pref. van Pasen —wit— ROTTERDAM. 20 april Als ant woord op de alom geuite klacht, dat de programma's van onze symfonie orkesten tijdens het Holland Festival doo- gaans niet meer plegen te zijn dan een weinig schokkende voortzetting van de normale seizoensleur, heeft de twee de dirigent van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, Franz-Paul Dec ker, het initiatief genomen tot een uit- voering-in-concertvorm van Richard Strauss' opera Electra. Deze zal wor den gegeven op zondag 30 juni in de Rotterdamse Schouwburg, met, mede werking van twaalf, uitsluitend Neder landse, solisten. Electra is in ons land slechts twee maal uitgevoerd, in 1910 en 1911 onder leiding van de componist, met een en semble van Weense, Hamburgse en Ber- lijnse solisten. Het vaderlandse publiek is over het algemeen niet overstroomd met mogelijkheden om Strauss' oeuvre te leren kennen, en Electra is één van de opera's, die wat dramaturgische structuur betreft het meest statisch is gehouden: er komt nauwelijks een scène in voor met directe handeling, het is meer het contact, het conflict van per soon tot persoon dat in de woord-mu- ziek-relatie tot uitdrukking komt. Een andere oorzaak van de schaarse uitvoeringen, niet alleen in de Neder landse maar ook in de gehele buiten landse theaterwereld, is de abnormale orkestbezetting: honderdtwaalf man, met enige bijzondere, ongebruikelijke in strumenten: menige orkestbak bezit hiervoor niet de noodzakelijke afmetin gen. De „cast" van deze, voorlopig één malige uitvoering, ziet er als volgt uit: Annie Delorie (Klytemnestra), Marijke van der Lugt (Electra), Antoinette Thie- messen (Chrysothemis), Frans Kroons, (Aegisthos), Arnold van Mill (Orestes), Henk Smit, Marijke Fransen Cora van Doesburg, Wim Koopmans, Nelly Bur- bach, Lidy van der Veen, Elly Verha- 'gen, medewerking verlenen voorts le den van het Philharmonisch Koor „Toon kunst" (directeur Kees Stolwijk). BREDA, 20 april. Wanneer zon dagmiddag mgr G. H. de Vet in de Gerardus Majellakerk alhier het nieu we altaar komt inzegenen, betekent dat de kroon op maandenlang werk van honderdtwintig parochianen, vrou wen en mannen uit deze parochie, die het gehele interieur van hun kerk heb ben vernieuwd. De Gerardus Majellakerk is als ge bouw verre van fraai, evenmin als het interieur. Pastoor P. Backx nu mobili seerde honderdtwintig parochianen en vond ook de beeldhouwer Jan Vaes, diens vrouw, die naaldkunstenares is, de beeldhouwer Frans Verhaak, de ar chitect Henri Fraiture, allen uit Breda, en de Roosendaalse kunstsmid Kees Keijzer bereid zich voor de vernieu wingscampagne in te zetten. Wat aan geld ontbrak werd ruimschoots ver goed door de bereidwilligheid van de kunstenaars en het vakmanschap en de geestdrift van de parochianen. De bestaande altaren en het pries terkoor werden afgebroken en men bouwde uit de hardstenen trappen van het priesterkoor een nieuw altaar, een nieuw Sacramentsaltaar en een nieuw Maria-altaar. De kruisweg werd eerst volgesmeerd met beton, toen omge draaid en opnieuw gehakt door de kunstenaars. De muren van de kerk zijn nu wit, evenals de biechtstoelen welke deuren hebben gekregen in ruil voor de oude gordijnen. Er kwam een nieuwe doopkapel met doopvont. En in die heel andere kerk, welke de vrij willigers uur na uur realiseerden valt in het bijzonder een wandlap op, van tien bij vijf meter, waaraan dertig vrouwen hebben gewerkt. Naar een ontwerp van mevrouw Vaes hebben zij een voorstelling van het Laatste Avond maal uitgevoerd. Na de wijdingsplech tigheid en een avondmis zullen de werkers in feestelijke sfeer bijeenko men. DEN HAAG, 19 april In overleg met de Raad van de Kunst heeft het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen besloten de door Madu- rodam te organiseren tentoonstelling van kleine beelden van leerlingen en oud-leerlingen van de rijksacademie voor toepassing van de subsidieregeling bij aankoop van kunstwerken door par ticulieren in aanmerking te doen ko men. Deze tentoonstelling, onder de titel „Tien jaren kleinplastiek-scholing", zal vrijdag 26 april om 14.30 uur worden geopend door prof. J. Gregoire, hoog leraar aan de rijksacademie te Amster dam. Aan deze tentoonstelling nemen behoudens een groot aantal leerlingen een tiental oud-leerlingen deel met minstens 40 beeldhouwwerken. De ex positie wordt ingericht door de beeld houwer E. Claus. Een jury van enkele beeldhouwers en de directeur van Madurodam zullen onder voorzitterschap van prof. Gre goire een Madurodam-kleinpastiekprijs uitreiken van 750. Een jury uit de jeugdgemeenteraad zal eveneens voor een prijs van 250 een keuze maken. Beide jury's zullen onafhankelijk een keuze maken, zodat een vergelijking tussen de voorkeur van de jeugdige jury ten opzichte van de jury van des kundigen mogelijk wordt. samenzijn voortdurend spanningen wa ren kon de algemeen voorzitter van de Sint Gregoriusvereniging meedelen dat zowel de Nederlandse Sint Gregorius vereniging als de Amsterdamse werk groep tevreden naar huis kon gaan. De Hoogmis, zoals wij die kennen, zal in tact blijven, terwijl men voor de Ge meenschapsmis naar meer juiste en goede vormen zal blijven zoeken. Mgr. drs. J. Bluyssen, die op de slot zitting aanwezig was, bleek verrast te zijn over de zo vlot getrokken conclusies over de studiedagen, waaraan bijna 300 personen hebben deelgenomen. Hij be greep wel dat alles niet van een leien dakje was gegaan, en dat wel niet ieder een achter het nieuwe kon staan, maar hij hoopte dat men in een open en goede sfeer zal blijven samenwerken. Met deze woorden haakte hij in op de conclusies en perspectieven welke prof. Jos Smits van Waesberghe, algemeen voorzitter van dc Sint Gregoriusvereni ging, in de slotzitting had gegeven. Het is gebleken dat een zodanig voorbereide en verzorgde Gemeen schapsmis en wel als geheel geno men, dus niet in détails, door de meer derheid der deelnemers als een waar dige eucharistieviering werd gezien. Men acht het wenselijk te streven naar meer volkstaal in de liturgie. Voor zover het de Eucharistie-viering betreft, denkt men aan de gemeen schapsmis. In verband met deze mis zal er geprobeerd worden zo goed mo gelijke teksten te maken alsook geschik- de melodieën welke door het volk kun nen worden meegezongen. Daarbij is de medewerking van een dienstbaar zangkoor noodzakelijk. Wanneer de na druk valt op de gemeenschapsmis en bepaald niet op een wijziging of ver vanging van de bekende Hoogmis, dan is het mogelijk om de activiteiten ge zamenlijk te ontplooien. De Nederlandse Sint Gregoriusvereniging werkt hieraan mee. Langs elkaar heen werken wordt op deze manier voorkomen. Zo kunnen de organisaties bevorderen dat het vraagstuk van de landstaal in de litur gie en dat van een vernieuwde ere dienst met grote deskundigheid aan de orde wordt gesteld. Met goedkeuring van het Nederlands episcopaat zullen dan de mogelijkheden worden geschapen tot plaatselijke expe rimenten. De samenwerking komt bo vendien ook de functie van het zang koor in de gemeenschapsmis ten goede. DEN HAAG, 20 april. De minis ter van justitie heeft aan de politie autoriteiten opdracht gegeven scherp toe te zien op de gedragingen van Duitse nozems, de zogenaamde „Halb- starken". Indien zij de openbare orde verstoren of dreigen te verstoren zul len zij uit ons land moeten worden verwijderd. In hun paspoort zal dan het bekende „rode" stempel moeten worden geplaatst. De grensbewakingsambtenaren is aangezegd nauwkeurig na te gaan of jongelieden die de grens willen over schrijden, over voldoende middelen van bestaan beschikken. Is dat niet het geval of maken zij de indruk ge vaar op te kunnen leveren voor de openbare orde, dan dient hen de toe gang tot ons land te worden gewei gerd. De Paus heeft gisteren Otto Frank, de vader van het door de Nazi's vermoorde Joodse meisje Anne Frank, in audiëntie ontvangen. De Paus toonde de heer Frank een exemplaar van Anne's benoemde dagboek. „Dit boek heb ik gelezen", zei hij, „en ik ben er zeer van onder de indruk gekomen." V.l.n.r.: Otto Frank, enkele van diens vrienden, de Paus. DEN HAAG, 20 april Wellicht nog deze maand of anders in ieder geval in mei, zullen PTT-ambtenaren uit zwermen om in ongeveer 140 brieven bussen, verspreid over het gehele land, een expresse-brief in de bus te laten glijden bij militairen die behoren tot een eskadron van het elfde tankbataljon en die op het ogenblik met klein verlof zijn. In die brief zullen die militairen lezen dat ze zich zo spoedig mogelijk moeten melden bij hun onderdeel. Voor die ongeveer 140 cavaleristen betekent dat een mobilisatie in het klein. Een oefeningetje, dat moet uit wijzen, of het Ondas-onderdeelsaan- vullingssysteem dat sinds vorig jaar bjj wijze van proef bij enkele ca- valerie-onderdelen is ingevoerd, in de praktijk voldoet. Hoge autoriteiten van Shape in Parijs zijn door de be velhebber der landstrijdkrachten, lui tenant-generaal A. V. van den Wall Bake, uitgenodigd om deze mobilisa tieoefening bij te wonen. Zjj zullen zo mee kunnen beoordelen of de mi litairen die in het kader van het Ondas met klein verlof gestuurd zijn, snel hun onderdeel kunnen bereiken. Met het Ondas zo luidt het voor lopige oordeel zijn goede ervaringen opgedaan. Zo goed, dat in het hoofd kwartier van de landmacht op het ogen blik de mening wordt gehuldigd, dat dit nieuwe aanvullingssysteem, dat de plaats inneemt van het zogenaamde filtersysteem, ook kansen maakt bij in fanterie, adtillerie en genie. Inmiddels is echter ook wel duidelijk geworden dat het Ondas beslist niet integraal in gevoerd zal kunnen worden bij alle parate onderdelen van de landmacht. Misschien dat in de toekomst 50 tot 60 procent er onder zal kunnen vallen. (Advertentie) DEN HAAG, 20 april De P.T.T. met zijn grote administratieve diens ten krijgt langzamerhand een ander ge zicht: door de toepassing van compu ters zal het steeds meer zijn kantoorka rakter verliezen en op een „fabriek" gaan Hjken. Dit is de toekomst zoals hoge P.T.T.-functionarissen die zien. De administratieve routine-handelingen zo als die bij giro, rijkspostspaarbank, te lefoonincasso en de dienst voor luister en kijkgelden bij miljoenen moeten wor den verricht, lenen zich bij uitstek voor automatisering. Bij de giro is men daarmee al een eind op weg, (zie elders in dit blad). Ook is men begonnen met de automa tisering van de incasso der telefoonkos ten (ruim een miljoen abonné's, jaar lijks tien miljoen betalingsdocumenten); de automatisering bij de administratie van de Rijkspostspaarbank met zijn meer dan vijf miljoen spaarders zal binnenkort volgen en ook is de compu ter te hulp geroepen voor de ingewik kelde loonadministratie van de 62.000 P.T.T.-ers. a Jarenlang al zijn hoge functionaris sen van het staatsbedrijf de mogelijk heden voor de toepassing van de com puters aan het bestuderen. De resul taten van deze studies komen steeds mer tot uiting. Personeelsgebrek heeft in enkele gevallen automatisering tot een bittere noodzaak gemaakt: behalve de giro heeft ook de dienst luister- en kijkgelden enkele —ren geleden op de rand van een totale ontreddering ge staan. Men werd er geconfronteerd met een lawine van werk door de snelle aanwas van het aantal t.v.-toestellen en anderzijds werd het personeelsverloop steeds groter. Tegen een huurprijs van 750.000 gul den per jaar heeft de centrale direc tie thans een computer in gebruik die voor vele takken van dienst in func tie is. Met onvoorstelbare snelheden, die worden uitgedrukt in duizendsten van seconden, worden berekeningen (Van een verslaggever) EINDHOVEN, 19 april „De omzet bij Philips is in het eerste kwartaal 1963 niet teleurstellend geweest, maar in de tweede helft van mei verschijnt het kwartaalbericht en dan weet u meer", was het antwoord, dat Philips- president ir. F. J. Philips gaf op een vraag, die een van de ruim 2400 aan deelhouders, aanwezig op de jaarver- gadering-nieuwe-stijl (geen koffietafel, wel grammofoonplaat) stelde. Ir. Phi lips wees erop, dat in de komende tien jaar, nu de omzet een hoog niveau beeft bereikt en in de periode 1952-1962 verviervoudigd is, de jaarlijkse omzet stijgingspercentages wel lager zullen worden, maar dat zal absoluut gezien dan toch altijd nog een flinke omzet- uitbreiding betekenen. Spreker wees erop dat de stijging van de omzet van Philips vooral van een drietal factoren afhankelijk is, namelijk van de bevolkingsgroei, waarmee de om zet ongeveer gelijke tred moet houden, in het bijzonder in Europa, van het verbruik van electriciteit en van de toe passing van electronica in bedrijfsleven en huishouding. Ir. Philips constateer de, dat bij al déze factoren sprake is van een uitbreiding en hiermee wil het Phiiipsconcern in grote Hjn gebjke tred houden. Veel zal er daarbij van afhan gen of men over voldoende juiste men sen kan beschikken, die de toekomstige taken moeten vervullen. Wat betreft de samenwerking in Eu ropa op het gebied van het ruimte-on derzoek, waarbij ook Philips is betrok ken, werd opgemerkt, dat een en ander voor het concern nog niet van grote financiële betekenis is. maar het in de toekomst wel kan worden. Ir. P. F. S. Otten, voorzitter van de raad van commissarissen en voor zitter van de vergadering, wees erop, dat het verschijnsel van dalende winstmarges zich thans bijna overal in het bedrijfsleven in de wereld voor doet, en ook Philips kan hier niet aan ontkomen. Hij was echter van me ning, dat 't netto-rendement van Phi lips goed afsteekt bij dat van andere vergelijkbare maatschappijen. De re sultaten mogen er in vergelijking met andere zijn. Ir. Otten ging vervolgens over tot de beantwoording van enkele vragen, ge steld door de vertegenwoordiger van een Duitse aandeelhouder (in verband met de aanwezigheid van buitenlandse aandeelhouders werd het gesprokene si multaan vertaald in het Duits, Frans en Engels). Deze wilde o.m. in plaats van 16 procent 25 procent dividend en in plaats van 5 procent, 10 procent uit kering in aandelen uit agio. Ir. Otten wees erop, dat winstinhouding noodza kelijk is in verband met de continuïteit van het concern. Men heeft ingehouden winst nodig om in de toekomst gezond te kunnen financieren. Wat betreft een hogere uitkering uit de agio m aande len zei de voorzitter, dat hier voorzich tigheid geboden is. Men streeft er na melijk naar op het verhoogde kapitaal eenzelfde dividend percentage uit te ke ren. Derhalve hangt de hoogte van de agiostock-uitkering samen met de ver wachtingen die men heeft ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling. Ten aanzien van kleurentelevisie werd nog opgemerkt, dat naar schatting in de Verenigde Staten eind 1963 van het totaal aantal televisietoestellen er nog slechts 10 a 11 procent uit kleurenont- vangers zal bestaan. In Europa ziet men kleurentelevisie nog niet spoedig van de grond komen. Daar zal nog wel een jaar of vijf overheen gaan. Met de jaarstukken, de dividenduitke ring en de uitkering in aandelen kon den aandeelhouders unaniem akkoord gaan. Mr. A. J. Guépin, lid van het pre sidium en de heer A. J. Deenen, lid van de raad van bestuur van Philips Gloeilampenfabrieken, traden wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, als zodanig af. De heer Guépin werd be noemd tot commissaris in plaats van de heer Tj. Greidanus, lie zich niet voor herbenoeming beschikbaar stelde. Tot commissaris werd herbenoemd ir. H. M. van Mourik Broekman en mr. Ph. C. M. van Campen, algem. directeur der Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, werd benoemd tot lid van de raad van commissarissen. Jhr, H. A. C. van Riemsdijk werd benoemd tot lid van de raad van bestuur, terwijl de heer H. J. R. G. Hartong, lid van de raad van beheer van Gemeenschap- vice-president van de N.V. Tot lid van de raad van beheXer van Gemeenschap pelijk bezit van Aandelen Philips Gloei lampenfabrieken werd herbenoemd mr. A. J. Guépin en benoemd de heer W. A. de Jonge, in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer O. M. E. Loupart. k Tenslotte werden aandeelhouders nog onthaald op de nieuwe fraaie kleuren film, getiteld „Hemelsbreed", die opge nomen is vanuit een helikopter en die door beeld en woord een indruk geeft van de vele vestigingen en activitei ten van het Phiiipsconcern. Niemand minder dan Mies „Open het Dorp" Bouman spoorde gister middag de ruim 2400 Philips-aandeel- houders aan om, behalve de traditio nele gratis grammofoonplaat, nog een tweede plaat mee naar huis te ne men, zij het tegen betaling van f 7,50. Het ging om de All-Star-Festival- plaat, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan de vluchtelingen, waar ook ter wereld, en waarvan er tot nu al 90.000 in ons land en 900.000 in de gehele wereld zijn verkocht. Mies zei haar aansporing niet te lang te willen maken, want ze veronder stelde dat de aandeelhouders na ruim twee uur vergaderen wel hongerig zouden zijn geworden, nu ze geen koffietafel meer krijgen bij Philips. Het feit dat er niettemin rond 200 aandeelhouders meer aanwezig wa ren, ontlokte haar de waarschuwing het wat kalm aan te doen, want an ders zou wellicht ook de gratis gram mofoonplaat komen te vervallen. Mevr. Bouwman gaf ook nog een voorbeeld van de wonderlijke ma nieren waarop haar bekendheid wordt uitgebuit. Zij hoorde onlangs haar zoontje tot een vriendje zeggen: „Als ik een snoepje van je krijg, mag je m'n moeder zien." uitgevoerd en op schrift gesteld. Waar voorheen honderden mannen en vrouwen moeizaam met de cijfers wor stelden, staan nu onbewogen glimmen de machines tevreden snorrend hun ge heimzinnig werk te doen, nadat ze met de gegevens zijn gevoed. De toekomst mogelijkheden van de computers lijken even onoverzichtelijk als onwerkelijk. In Amerika wordt verwacht dat binnen tien jaar de telefoonverbindingen nog maar voor de helft voor gesprekken van mens-tot-mens gebruikt zullen wor den. De andere lijnen zullen bezet zijn door computers die elkaar telefo nisch met gegevens voeden en opdrach ten zullen geven en ontvangen. WASHINGTON, 20 april (Rtr) Prinses Beatrix heeft zich hier giste ren als een gewone toerist onopge merkt onder de honderden schoolkin deren en studenten gemengd bij een bezoek aan het Kapitool. Zij bezich tigde het enorme gebouw van het Amerikaanse Congres in gezelschap van mevrouw William Fulbright, de echtgenote van de voorzitter van de senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken. De kroonprinses was gekleed in een lichtblauw zomerpakje en wacht te tussen de tientallen toeristen op haar beurt voordat zij de overvolle kamers en liften kon binnengaan. De Kamers vergaderden gisteren niet, zodat de prinses en haar gevolg naar believen door de zalen konden lopen. DEN HAAG, 20 april. In een over zicht van het ministerie van volkshuis vesting en Bouwnijverheid over de pro- duktie in het jaar 1962 wordt vermeld, dat er dat jaar met de bouw van 91.880 woningen een aanvang is ge maakt tegen 101.768 in 1961. Er is in totaal voor 81.724 woningen een ge- gemeentelijke bouwvergunning af gegeven. Daarvan werden er 39.214 ge bouwd in opdracht van particulieren. Er zijn in 1962 78.375 woningen ge reed gekomen, waaronder 46.240 huur woningen. 59 procent behoort tot de categorie der huurwoningen. Eind de cember waren er ruim 122.000 wonin gen in aanbouw. DEN HAAG, 20 april Het aftre den van twee bestuursleden van de afdeling Den Haag van het Prinses Beatrix Fonds is niet een gevolg van onregelmatigheden, zoals wel werd ge meend, maar, naar het landelijk be stuur van dit fonds in een commu niqué heeft meegedeeld, van interne moeilijkheden, die einde 1962 waren ontstaan, doordat de administratieve organisatie, de interne controle en het toezicht op de uiteindelijke verantwoor ding te wensen overlieten. Dit is geble ken uit een accoutantsonderzoek dat op verzoek van het landelijk bestuur over het jaar 1962 is ingesteld. UTRECHT, 20 april. Voor de N.9. is in aanbouw een serie van voorlopig tien elektrische 4-wagenstelIen. waar van de aflevering het einde van dit jaar zal beginnen. Een prototype, treinstel 501, kwam in de zomer van 1961 gereed, waarmee sindsdien uitge breide proeven zijn genomen. Het is voor het eerst, dat men alvorens een order voor dergelijk materieel plaat ste, een prototype liet bouwen. Dit ty pe, dat door de N.S. in samenwerking met Werkspoor en Smit in Slikkerveer werd ontwikkeld, week te veel van het gebruikelijke materieel af. Er is met het proefstel een af stand van 2000 kilometer afgelegd, waarbij onder meer in de gewone dienst werd gereden op het traject Utrecht-Zwolle. De bedoeling is evenwel deze nieuwe treinstellen in te zetten voor snelle stopdiensten, vooral in de randstad Holland. De proefnemingen hebben tot verschil lende verbeteringen geleid, die in de serie zullen worden toegepast. Dit werd meegedeeld door ir. F. J. v.d. Noordaa op de gisteren gehouden Vaksectie-dag Elektrotechniek van het Ned. Instituut van register-ingenieur» en afgestudeerden van Hogere Techni sche scholen. Ir. J. P. Koster, directeur van de N.S., sprak een kort openingswoord, waarin hij eraan herinnerde dat de Nederlan-dsche Spoorwegen met de elek trificatie in de rij van de Europese Spoorwegen de tweede plaats innemen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 -pril Zal de rege ring een hoger bedrag uit de totale schadevergoeding van 280 mark door de Duitse Bondsrepubliek ter beschik king van de Nederlandse N'azislac.htof- ters kunnen stellen? Dat vraagt de Eerste Kamer zich af in hel eindver slag over de wet tot goedkeuring van het verdrag tussen Nederland en West- Duitsland. Tot dusver lag een bedrag van 150 miljoen in het voornemen. De Eerste Kamer wijs; er echter op, dat in de Duitse toelichting van het financieel verdrag wordt opgemerkt, dat de Nederlandse regering vrij kan beschikken over het hele bdrag. Mn vraagt zich nu af, in hoeverre het de regering vrij staat uit dit totale bedrag een hogere post vergoeding voor Ne derlandse Nazislachtoffers te halen. VIENTIANE, 20 april (UPI) Een heden van de Pathet Lao hebben gisteren het belangrijke vliegveld bij Phong Savan, een belangrijke aan- voerhaven voor de neutraiistische troe pen van generaal Kong Le, bestookt. Het is niet uitgesloten dat de commu nisten een totale aanval op het vlieg veld zullen ondernemen. Kong Le's troepen werden donder dag uit de stad Phong Savan verdre ven. Volgens de laatste berichten zou den zjj zich in het westelijke deel van de Vlakte der Kruiken hebben terug getrokken. Advertentie) EEN HALVE EEUW VERFIJNDE TAFELSFEER OESO ZIIVIUM OERO ZILDURO ZllMETA De 24-jarige Franse koorddanser Jean Claude Delsol heeft het wereldrecord monowiel gebroken. Op één wiel fietste hij van Saint-Jean-d'Angely naar Royan een afstand van 80 kilometer, in acht uur en negentien minuten. Het oude record stond op naam van de Duitser Bruner met 46 kilometer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9